Verbod nodig op s i gar ettenkartel AEG Nederland hoopt te kunnen doordraaien Raad van State buigt zich over ruzie op chartermarkt Beurs Amsterdam hort zakelijk Bundeling producenten windmolens Schiphol: meer passagiers, minder vracht WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 Krantenstaking De Britse landelijke dagbladen zijn vandaag niet uitgekomen. Tech nisch personeel besloot gisteren tot een eendaagse staking uit so lidariteit met de sinds maandag actievoerende werkers in de ge zondheidszorg. De stakers hebben met hun solida- riteitsstaking een verbod van het gerechtshof in Londen naast zich neergelegd. Dit gerechtshof ver bood maandag de voorgenomen actie, op verzoek van de geza menlijke dagbladuitgevers. De betrokken vakbonden advi seerden hun leden daaróp de sta kingsplannen maar te laten va ren. Een kleine groep leden ech ter, de mannen die verantwoor delijk zijn voor de energietoe voer naar de drukpersen, besloot gisteren toch om door te zetten en niet aan het werk te gaan. Boskalis In de afgelopen twee maanden is er een duidelijke vertraging opge treden in de betalingen van Ar gentinië aan Boskalis voor het pijpleidingproject. Eén betaling is zelfs geheel overgeslagen. Er zijn echter duidelijke indicaties, dat de betalingsstroom weer op gang gaat komen en dat de ach terstand in termijnen zal worden ingelopen, zo zei het lid van de raad van bestuur, H. Verwaal, desgevraagd. De eerste gedeelte lijke betalingen zijn binnengeko men en hij had er alle vertrou wen in dat Argentinië - "een op lange termijn zeker kredietwaar dig land" - uiteindelijk zijn ver plichtingen zal nakomen. Gilda Van Melle (biscuits en suikerwer ken) is de nieuwe gegadigde voor overneming van de failliete drop- fabriek Gilda in Rotterdam. De onderneming is maandag bena derd door de curator van Gilda, mr. E. de Liagre Böhl, waarop diezelfde dag een eerste gesprek plaats had. Het bedrijf is nu vol op bezig met het verzamelen van informatie om te kijken of er in derdaad mogelijkheden zijn om Gilda of bepaalde onderdelen van het bedrijf over te nemen, zo zei directeur J.P. van Melle des- j( Economie DEN HAAG (ANP) - Slechte ser- vice tegen te hoge prijzen. Dat is volgens John Block, in het verle den onder meer oprichter van Transavia en jarenlang tweede man bij Martinair. het gevolg van de huidige situatie op de Neder landse chartermarkt. KLM, Mar- tiniar en Transavia vormen in zijn ogen een onverbloemd kar tel waartegen de overheid op geen enkele manier optreedt. Block, die voor een nieuwe door hem opgerichte chartermaat schappij goede mogelijkheden ziet, wordt door de staatssecreta ris van verkeer en walerstaat niet toegelaten op de markt. Bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State kwam Block gis teren in verzet tegen de beslis sing van het ministerie. Volgens hem is de weigering om zijn maatschappij. Consulair, op de markt toe te laten gebaseerd op volstrekt ondeugdelijke en onre delijke gronden. De staatssecre taris heeft zijn aanvraag afgewe zen op grond van een vermeende overcapaciteit op de markt. Het gaat, in de woorden van Blocks raadsman mr. F.H. Kern- kamp, echter om een sub-deel van de markt, in luchtvaartkrin gen beter bekend als het "gat van Block". Block wil ongeregelde vluchten in het kader van all-inn reizen op touw zetten naar de wat verder afgelegen bestem mingen. zoals Zuid-Spanje, Noord-Afrika en Zuid-Oost Eu ropa. De bestaande chartermaatschap pijen hebben volgens hem onvol doende stoelencapaciteit in bo vendien de verkeerde soort toe* stellen. Consulair zou kunnen gaan beschikken over Boeings met precies het vereiste aantal stoelen voor dergelijke vluchten: 180 tot 200 stuks. Van de zijde van het ministerie werd gisteren betoogd dat de staatssecretaris ervoor moet wa ken dat nieuwkomers op de markt de rentabiliteit van de be staande maatschappijen niet in gevaar brengen. Dat de vraag naar chartervluchten is ingezakt illustreerde van der Maten van het ministerie met cijfers over het aantal verkochte stoelen in de afgelopen jaren, dat daalde van 971.000 in 1979 tot naar ver wacht wordt 785.000 dit jaar. Volgens Van der Maten beschik ken de bestaande maatschappij en momenteel over 1.6 miljoen of meer stoelen per jaar. voldoende voor vervoer van 1,2 miljoen pas sagiers. Wegens deze overcapaciteit zoeken de bestaande maatschappijen steeds vaker hun toevlucht tot bijvoorbeeld het leasen van toe stellen aan derden. Volgens mr. Kernkamp is bij de tellingen van de Rijksluchtvaartdienst geen rekening gehouden met dit "uit lenen" van toestellen voor ande re activiteiten. Aan de andere kant telt de RLD wel mee dat de KLM bijvoorbeeld in de winter wat extra capaciteit voor charter vluchten beschikbaar heeft. De waarheid is volgens Kernkamp en zijn cliënt dan ook dat vraag en aanbod op de markt ongeveer in evenwicht zijn. Toelating van Consulair zou naar hun inzicht hoogstens leiden tot capaciteits- Op een vraag van staatsraad-rap porteur mr. K. Wiersma op welke wyze de overheid toezicht houdt op capaciteitsuitbreidingen bij de bestaande chartermaatschap pijen. antwoordde de vertegen woordiger van het'ministene dat dit toezicht slechts zeer beperkt is. Deze maatschappijen zijn vrij om er toestellen by te kopen en in te zetten op basis van de eens verstrekte vergunningen. Op het ogenblik is bij Martinair van een lichte toeneming van de capaci teit sprake, terwijl die van Trans avia ongeveer gelijk blijfL De conclusie dat Martinair en Transavia hun luchtvloot naar believen kunnen uitbreiden om zo de markt te beheersen noem de de woordvoerder van het mi nisterie op zich juist. Een derge lijk beleid van de twee maat schappijen zou financieel gezien echter niet lang zijn vol te hou den. zo meende hij. De afdeling doet 28 september uit spraak. Werkloosheid weer hoger DEN HAAG (GPD) - In juli is do werkloosheid boven de 550 000 gekomen. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden bij de ar beidsbureaus was aan het eind van die maand 551 100, een sta ging van buna 30.000 ten opzich te van eind juni. Deze stijging was veel groter dan op grond van seizocnsinvloeden mocht wor den verwacht, maar de precieze oorzaken zijn nog niet bekend, het gaat nog om voorlopige cu- fers. Het aantal werkzoekende mannen steeg met 18 000 van 357 400 tot 375.400 en het aantal vrouwen met 11 500 van 164 200 tot 175.700. Het zogenaamde gecor rigeerde werkloosheidscijfer (waarin seizoensinvloeden zijn uitgeschakeld) steeg ook: van 537.400 tot 543.500 (dus met 6100, van wie 5100 voor mannen). De openstaande vraag b(j de ar beidsbureaus bleef dalen: met 1000 tol 11 600 Konsumenten Kontakt onderneemt stappen DEN HAAG (GPD) - Konsumenten Kontakt heeft minister Terlouw in een brief gevraagd het prijskartel van de tabaksfabrikanten te ontbinden. Dat de fabrikanten afspraken maken blijkt volgens KK duidelijk uit de laatste ontwikkelingen. De consumentenorga nisatie heeft tegelijkertijd Europees commissaris Andriessen gevraagd de prijsverho ging voor sigaretten ongedaan te maken. Cities Service Cities Service, negentiende op de ranglijst van Amerikaanse olie maatschappijen, heeft tegen Gulf Oil, de op vijf na grootste oliemaatschappij in de V.S., een schadeclaim ingediend van drie miljard dollar (8,3 miljard gul den) naar aanleiding van het in trekken van het bod van Gulf op de eerstgenoemde onderneming. Volgens Cities Service heeft Gulf contractbreuk gepleegd en wordt de onderneming en haar aandeelhouders de kans op winst onthouden. Gulf had een bod gedaan van onge veer vijf miljard dollar (13,9 mil jard gulden). Per aandeel zou voor 51 procent van het aande lenkapitaal 63 dollar worden be taald en de rest zou worden ver worven in ruil voor rentedragen de fondsen. Werkgevers De werkgevers in ons land zijn te gen de invoering van heffingen, die het bedrijfsleven zou moeten opbrengen om chemisch afval uit de grond te halen. Ze vinden algemene heffingen in strijd met het beginsel "de vervuiler be taalt", dat volgens hen inhoudt dat de individuele vervuiler wordt aangesproken voor de ver oorzaakte verontreiniging. Bo vendien zouden hierdoor niet de lasten van het bedrijfsleven ver licht worden, zoals de regering wil, maar juist verzwaard. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben dit standpunt inge nomen tijdens het óverleg met staatssecretaris Lambers Hac- quebard (milieu) over het finan cieren van de bodemsanering. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 10 augustus 1982. Andijvie per kg 0,42-0,57, snijbonen 1,30, sperziebonen 0,75-1,10, tuinbonen 0.22, spitskool 0,26-0,35, bospeen II 1.30- 1,35, waspeen Al-per kist 7,60-12,20. All 5,60-12,00, BI 6,00-8,90, BH 3,90-6,20, Cl 4,30-4,60. Aanvoer: 111 ton. Radijs (bos) 0,40, uien per kg 0,37-0,47, peterselie (krul) 0,14-0,18, selderij 0,10- 0,20, bloemkool 6 per bak 10,91-1.02,6II 0,30-0,42, 8 I 0,76-0,77. Aanvoer: 6310 stuks. DEN HAAG (GPD) - De producen ten van windmolens hebben een eigen vereniging opgericht: de Vereniging van Nederlandse Windmolenfabrikanten (VNW). Verwacht wordt dat bijna alle fa brikanten (enkele tientallen) zul len toetreden. Doel: behartiging van de belangen in deze jonge bedrijfstak, waarvan de ontwik keling goede werkgelegenheids- kansen bipdt. Er is een aantal knelpunten op te lossen, zo beseffen de oprichters. Zij menen bijvoorbeeld dat er ontwikkelingskredieten nodig zijn voor het opzetten van proef- series en produktielijnen. Voor de plaatsing van windmolens moeten eenvoudiger voorschrif ten komen. Gemeenten kampen nu vaak met problemen bij de behandeling van aanvragen voor de bouw van deze turbines. Naar de gebruikers van molens toe wil de VNW met duidelijke kwa liteitsnormen komen. Aangeslo ten fabrikanten zouden bereid moeten zijn de gegevens uit test rapporten over hun molens openbaar te maken. Er dienen betere financieringsmogelijkhe den te komen, omdat plaatsing vaak om die reden afspringt. De VNW denkt dat lange termijnle ningen uitkomst zouden kun nen bieden. KK heeft zich gestoten aan de prijsverhoging van een kwartje per pakje, die Terlouw de siga- rettenfabrikanten heeft toege staan nadat de fabrikanten daar gezamenlijk om hadden ge vraagd. Op die manier werkt de concurrentie niet en dat is in het nadeel van de consument, zegt de organisatie. KK herinnert Andriessen aan de boetes, die hij onlangs zes Nederlandse tabaks fabrikanten oplegde. Omdat die fabrikanten prijsafspra ken hadden gemaakt moeten ze samen bijna vier miljoen gulden betalen. De consumentenorgani satie juicht toe dat Andriessen deze stap heeft genomen in zijn mededingingsbeleid. „Juist in deze tijd van recessie is het een noodzaak economische macht sposities tegen te gaan", aldus de brief, die KK dinsdag naar Brus sel zond. Maar Konsumenten Kontakt mist Andriessen's volgende maatre gelen in het belang van de consu ment nu de sigarettenfabrikan- ten hun prijzen mogen verhogen. De organisatie vindt de toe- stemnming tot prijsverhoging van Terlouw „hoogst bevreem dend". Het blijkt volgens haar duidelijk dat hier „alle elemen ten van een kartelafspraak aan wezig zijn", zeker nu het om een gelijke prijsverhoging gaat. „De minister van economische za ken werkt eraan mee de concur rentie in de kiem te smoren. Hij voorziet de afspraken van de fa brikanten hiermee van een offi cieel stempel", aldus de brief aan Andriessen. KK stoort zich er ook aan dat de fabrikanten ge heimzinnig doen over de datum van ingang en de toekomstige consumentenprijs. „De ene keer gebruikt men het ar gument van de banderolles, de andere keer wordt gezegd dat verschillende prijzen in het pu blieke oog het effect zouden heb ben van kwaliteitsverschillen", zegt KK-directeur Bert Donia. „Als er concurrentie was zou men om een verhoging met een bepaald percentage hebben ge vraagd, zoals dat elders ook ge beurt, niet om een kwartje". Minister Terlouw krijgt van KK een afschi i de klacht bij „Brussel" met de mededeling dat de organisatie de „aan zeker heid grenzende waarschijnlijk heid" heeft dat er een tabakskar tel bestaat in Nederland. De mi nister kan aantonen dat er mis bruik is gemaakt (zoals vereist volgens de Nederlandse wetge ving, die KK overigens „gebrek kig" vindt) aan de hand van de boetes, die de EG heeft opge legd. Fong Leng nog niet failliet AMSTERDAM (GPD) - De Be drijfsvereniging voor het Kle dingbedrijf heeft de faillisse mentsaanvraag voor modeont werpster Fong Leng drie weken opgeschort. Dat heeft mevrouw mr. Chr. C. Wamelink, optredend namens deze bedrijfsvereniging gisteren meegedeeld. De advocate zei, dat zij na een ge sprek bij de rechtbank met Carla Fong Leng en haar zakelijk lei der, Fred van Os, voldoende per spectieven zag. FLEVOLAND (ANP) - De maaidorsers rollen op het ogenblik wi jaar geleden drooggelegde Zuidelijk Flevoland. Met de warme e goede gerstoogst verwacht. AMSTERDAM (ANP) - Bij de Ne derlandse verkoopmaatschappij van AEG-Telefunken in Amster dam zijn de mogelijke gevolgen van het uitstel van betaling van de Duitse moedermaatschappij nog niet bekend. "We hopen, dat de fabrieken zullen blijven door draaien, zodat de levering vanuit Duitsland gewoon wordt voort gezet," aldus desgevraagd finan- cieel-directeur J.W. Meijer van AEG-Telefunken Nederland NV. De heer Meijer haalde de woorden van topman Heinz Dürr van het concern aan, die benadrukte, dat de afnemers kunnen blijven re kenen op de levering van reser ve-onderdelen en serviceverle ning, terwijl de uitvoering van bestellingen is gewaarborgd. De heer Meijer was dan ook niet pessimistisch over de toekomst van de AEG-Telefunken Neder land. "We zijn een goedlopende winstgevende verkooporganisa tie zonder financiële problemen. Als er een mogelijk samenwer kingsverband komt, waarom zou een eventuele partner dan een wijziging in de verkoop in Ne derland aanbrengen", zo zei de heer Meijer. Bij AEG-Telefunken werken in Nederland ca. 500 mensen, die zich bezig houden met verkoop, onderhoud en reparatie van de produkten van het Duitse moe derbedrijf. Van de jaaromzet van ca. 240 min is ongeveer de helft afkomstig van consumentenpro- dukten (televisies, wasmachines etc.) en de andere helft van kapi taalgoederen o.m. telecommuni catiesystemen. Het afgelopen jaar werd al winst geboekt, ter wijl 1982 waarschijnlijk nog iets beter zal worden, aldus de finan- cieel-direceur. Philips Philips zou het toejuichen, wan- De vereniging heeft gesprekken aangevraagd met het ministerie SCHIPHOL (GPD) - De luchthaven Schiphol heeft in de eerste zes maanden van dit jaar twee procent meer passagiers afgehandeld dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Daarentegen liep de hoeveelheid vracht in het eerste halfjaar met vijf procent terug. Het postvervoer daalde minimaal met 0,1 procent. De stijging van het aantal passagiers heeft zich alleen voorgedaan in het lijndienstvervoer. Met name het aantal transferpassagiers - dat zijn de reizigers die op Schiphol van de ene economische zaken, de Ne derlandse Energie-Ontwikke- lings Maatschappij, de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten en het Energieonderzoek Centrum Nederland om de pro blematiek van de windmolenin dustrie te bespreken. Hierbij gaat het vooral om steun voor de produktie en introductie van de Nederlandse windturbines. vlucht op de andere overstappen - is met drie procent toegenomen. Het binnenlands vervoer daalde echter fors. Het aantal char terpassagiers bleek ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar, maar de tendens is dalende. In de maand juni daalde het aantal charter reizigers met vijf procent. De economische recessie is de oorzaak van de teruggang in het vrachtvervoer. Het aantal vluchten is sterk afgenomen. Het geregelde handhaafde zich weliswaar min of r op het niveau van vorig jaar (- 1 pro cent), maar het aantal ongeregelde vluchten zakte sterk in (- 29 procent). Een gunstige ontwikkeling doet zich voor in het aantal starts en landingen. Voor het eerst sinds eind 1980 is er sinds april weer sprake van een stijging van het aantal vluchten. Hoewel het totale aantal in het eerste half jaar nog 0,6 procent minder is dan in dezelf de periode van het vorig jaar, was er in de maand juni sprake van een stijging van twee procent. neer het Duitse bedrijf Grundig, waarin. Philips een belang heeft van 24,5 pet, inderdaad zou gaan deelnemen in AEG-Telefunken, zo heeft een woordvoerder van Philips desgevraagd verklaard. Grundig heeft zich bereid ver klaard zoveel aandelen van Tele- funken te kopen, dat zu de be drijfsleiding over Telefunken Fernseh- und Rundfunk kan overnemen In Telefunken Fern seh- und Rundfunk zijn de acti viteiten van het AEG-Telefun- ken-concern op het gebied van beeld en geluid ondergebracht zoals de produktie van televisies en videocassetterecorders. De Philips-woordvoerder vond het nog te vroeg om iets te kunnen zeggen van de eventuele gevol gen van deze overneming voor de markt van video-cassette recorders. Philips en Grundig maken voor deze apparaten ge bruik van het door Philips ont wikkelde V-2000-systeem. Tele-, funken maakt thans nog recor ders met het VHS-systcem in li centie van het Japanse JVC-con- Overigens betreurt Philips de hui dige gang van zaken bij AEG-Te lefunken. "Het is -een jammerlij ke zaak voor de Europese elek tronische industrie", aldus de woordvoerder. Philips ondervindt geen gevolgen van het uitstel van betaling voor het Duitse concern "We hebben geen samenwerkingsverbanden. Wel levert Philips onderdelen en dat zal tot nader order wel voort gang vinden", aldus de woord voerder. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak vertoonde vandaag weer een kalm beeld, met verschuivingen naar beide zijden die weinig om het lyf hadden. Bij de staatsfond sen heerste helemaal windstilte met nauwelijks afwijkende note ringen ten opzichte van gisteren. Van de internationals was KLM rond het middaguur een gulden beter op 83.5U en Unilever ze ventig cent op 151.40 Kon Olie verloor zestig cent op 80,20, ter- wyl Akzo. Philips en Hoogovens pas op de plaats maakten. ABN ging 2 vooruit naar 270 en ook de Middcnstandshank en de Amro bank werden wat duurder. Bij de hypotheekbanken en ver- i kregen lichte dalingen Van de uitgevers r-NDU licht af Boskalis verloor een op 37.50 De scheepvaartwaarden kwamen op r

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15