Hemeltergende apartheid BOEKEN Barrières voor een gehandicapte Pastelstilte der natuur Magische mantels Alcoa wil 130 man ontslaan Agenten gewond bij wilde achtervolging van twee inbrekers Ziekenhuizen hebben eigen uitzendbureau WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 Extra Wie de televisieserie "Centen nial" volgt kan ongeveer we ten hoe de schrijver James A.Michener de wordingsge schiedenis van een land be schrijft. Hy hangt die op aan de belevenissen van een fa milie, die hij door de eeuwen heen volgt. Op dezelfde manier als zijn Amerikaanse bouwwerk "Centennial", zette hij ook de geschiedenis van Hawaii in elkaar. En die werkwijze volgt hij ook weer in de fascinerende eeu wenlange aanloop naar de Zuidafrikaanse republiek, zo als die in Micheners nieuwste boek "Het Verbond" gestalte krygt. De lezer wordt nadrukkelijk voorgehouden dat hy met een roman te maken heeft, Michener brengt geen wetenschappelijk verant woorde historie. Maar aan het einde van de bijna duizend bladzijden krijgt men wel een lange lijst voorgezet van his torisch goed onderlegde figu ren die stuk voor stuk Miche ner brokjes hebben toege schoven, waarmee hij zijn ge schiedkundige puzzel in el kaar kon zetten. James Michener Al die door ingewijden inge fluisterde informatie hebben overigens geen verzachting te weeg kunnen brengen in Micheners standpunt ten aanzien van de apartheid: hij verfoeit die in al zijn verschij ningsvormen. Michener vertelt in zijn boek hoe de historie van Zuid Afri ka van bloed is doordrenkt. Hoe de verschillende autoch tone bevolkingsgroepen en de "geïmporteerde" Hollan ders, Britten, Duitsers, In diërs en Fransen steeds weer onderling of met elkaar in botsing kwamen. Onnoemelijk veel leed en wre de onmenselijkheid werden uitgezaaid uit naam van het Opperwezen. Of dat nu de bo ze geesten van de medicijn mannen waren of de strenge normen van de calvinisten, de onbarmhartigheid was er niet minder om. Zelfs de apartheid is een uit vloeisel van "het verbond" dat de Zuidafrikanen van Hollandse origine met de Heer hebben gesloten. Vol gens Michener denken zy Gods wijsheid in pacht te hebben en menen zij dat God zelf de apartheid heeft be dacht. God heeft hun, de echt zuive ren (één druppel Hollands bloed verdringt al het andere Europese bloed en kan zelfs zwarte toevoegingen - mits in ver verleden - maskeren) gelast in dit mooie land te verblijven, het op de thans toegepaste wijze te besturen en het tegen de zwarten en de communisten te verdedigen. Bij het bespreken van zo n boek bekruipt mij de neiging met veel citaten aan te ko men om zo te laten zien wat de auteur wil zeggen en hoe hij dat doet.Maar wellicht zou dat verkeerde accenten leg gen en duidelijke verbanden verbreken. Met moet in dit boek van Mi chener figuurlijk door heel wat bloed waden voor men aan het stuk Zuidafrikaanse historie komt waarvan vele ouderen zich wellicht nog flarden (of meer) zullen her- Het is zoals gezegd een roman. Michener heeft de feiten der halve hier en daar wat inge kleurd terwille van de lees baarheid. Maar desondanks is het een boeiend beeld van het ontstaan van een schrij nende en hemeltergende apartheid, die - zoals het zich nu laat aanzien - onont koombaar eens naar een tra gische climax moet leiden. KOOS POST "Het verbond" door James A.Mi chener, Van Holkema en Waren- dorf, prijs 49,50. Men kan nog zo z'n best doen om begrip te kweken voor ge handicapten; voor degenen die niet gehandicapt zijn en er ook niet nadrukkelijk mee worden geconfronteerd, is het moeilijk er zich een voor stelling van te maken. Met de zeer indringende roman .Een ongewenst verlangen doet Tom Pauka daartoe een ge slaagde poging. Pauka beschrijft in deze roman hoe bij Robert Bakker, die al meer dan 15 jaar multiple sclerose heeft en, verlamd aan de benen, in een rolstoel rijdt, een hem uiteindelijk noodlottig wordend verlan gen ontstaat. Robert is achter in de dertig en leidt tot dan toe een rustig en stabiel leven in een stille straat in de wijk Tuindorp. Een wijk waar vrij wel niets gebeurt en alleen mensen met "een medische indicatie" wonen: "de men sen die hier kwamen wonen waren geen doorstromers en hadden het niet hoger in hun hoofd dan het hier zo lang mogelijk uit te houden." (blz. 16) De voornaamste kontakten die Robert met de buitenwereld heeft, zijn die met Jeane, de zuster van de kruisvereni ging die hem altijd wast en zijn medicijnen toedient, en met Frans Hofman, een jeugdvriend die van alles, maar vooral dolle en dwaze dingen organiseert om Ro bert een zo leuk mogelijk le ven te bezorgen. Langzamerhand, des te sterker naarmate hij meer voor Jeane gaat voelen, wordt hij er zich van bewust dat hem eigenlijk slechts één ding ontbreekt om gelukkig te zijn: vrijheid. Vrijheid is: onafhankelijk zijn, je kunnen verplaatsen: "er (is) maar één soort vrij heid, de vrijheid namelijk om te gaan en te staan waar je (wil). Er (bestaat) geen aparte Pas wanneer Jeanne, van wie Robert eigenlijk maar een zeer geringe gunst verlangt, door een auto-ongeluk in het ziekenhuis terechtkomt lijkt de kloof die voor Roberts ge voel tussen de wijkverpleeg ster en hem bestond, over brugbaar te worden. Dat wil zeggen gevoelsmatig, want praktisch kleven er nogal wat bezwaren aan. Robert wil Jeanne een bezoek brangen, maar moet daarvoor een gro te afstand overbruggen, na melijk die tussen zijn woning en het ziekenhuis dat aan de andere kant van de stad ligt. Zijn vrijheidsdrang doet hem het plan opvatten om de reis in zijn eentje in zijn rolstoel te maken. Wat volgt is een be schrijving van een verbeten strijd die Robert moet voeren met zichzelf, zijn lichamelij ke konditie en de barrière die de stad een rolstoelrijder te bieden heeft. De tocht komt Robert op een zware griep te staan en niet zonder cynisme geeft Pauka weer wat Robert denkt nadat hij, ziek te bed, een telefoon boek heeft verplaatst: "Heel langzaam, alsof ze uren een zware last hadden getorst, herstelden ze zijn armspie ren) zich van de weeë inspan- ningspijn. Ook zijn hart deed mee aan deze schijnverto ning, het pompte als een ra zende om voedsel en zuurstof af te leveren bij spieren die beweerden zojuist een grote prestatie te hebben gele verd." (blz. 178). Pauka slaagt er in om op aan grijpende wijze en niet zon der humor begrip te kweken voor de fysische èn de meta fysische obstakels die een ge handicapte kén t Tom Pauka. Een ongewenst verlangen. Ultf. Querido, Amsterdam 1982. PETER LINDENBURG De mislukking van Roel van Duyn Kees Fens, literatuurcriticus en sinds kort literatuurprofessor in Nijmegen, stelt dat de wa re liefhebber zich boeken aanschaft om ze te hebben, niet om ze te lezen. De echte bibliofiel is dus een hebberd, geen lezer. Boeken zijn er voor 't mooi en in de kast. Een echt mooi boek, zoals ze dat vroeger fabriceerden, is een heer van stand. Helaas is mijnheer - sinds de opkomst van pocketboek en paper back - tegenwoordig gedege nereerd. Het fraaie bindwerk, goud-op-snee en de onmisba re illustratie zijn vervangen door grauw karton PPR-re- cycling-toiletpapier en flut- druk. Toch blijkt dat ook een paper back een fatsoenlijke status meegegeven kan worden. Voor mij ligt "Drama in het bos", bos- en heideverhalen "uit het leven van een schaapherder" door Eelke de Jong. Het boek zit bijzonder mooi in 't pak, bevat een fraai 'uitgewerkte bladspiegel, pa pier van adel, een beschaafde lettering en prachtige illu straties van Kees de Kiefte, de omslag in licht beige tin- Eelke de Jong ten: kortom een heer in zo- merkostuum. De verhalen zelf passen zich volmaakt aan het geheel aan. Alles speelt zich haast onopval lend af in de natuur, peinzen de beschouwingen van die renleven, -streven en -sneven zonder hinderlijke tussen komst van onbeschaafd mensvolk. De verhalen van Eelke de Jong, liever schet sen te noemen, worden - be halve door de aanschouwer, de ik-figuur - bevolkt door mollen, schapen, zwynen, ke vers, vqssen en ander gedier te. Maar zelden worden de landelijke rust en pastorale activiteiten verstoord door mensachtige bemoeials. Waar dat gebeurt is zo'n optre den functioneel en wekt dat bij de verstilde lezer geen on rust, hooguit en lichte ver wondering en een afwezig vermaak over de domheid van 't menselijk ras. Een en kel verhaal, zoals Vader en Zoon. wijkt wat af en is schrijnender: de pastelstilte der natuur raakt verstoord, tot het volgende natuurver- haal de rimpeling gladstrijkt. Maar de natuur kan ook met minder vrede beleefd en be schreven worden. In de "Aantekeningen van een kleine boer" bijvoorbeeld, een soort dagboek van Roel van Duyn (U weet wel, van provo tot kabouter, en na Han Lammers vol idealen naar het platteland vertrok ken) onder de titel: De waar heid is een koe. Maar wat een schril leed en doffe ellende dit werkje biedt! Om te be ginnen is de omslag grauw grijs en de titel allesbehalve landelijk. Geen illustraties, wel een foto van auteur, vrouw en kroost op de ach terflap. Men hoeft Van Duyn's boek niet te lezen, de treurnis van het landleven is al vreselijk op de foto te zien; de schrij ver-boer zelf met ordeloze baard en dienstbrilletje, ge huld in overall, de blonde verward ogende echtgenote die beter in het Amsterdamse stadsbeeld zou passen, een duo peuters die 't ook alle maal niet meer snappen, en tenslotte een rammelfiets Roel van Duyn met kind. waarachter een karretje met melkbussen. De foto toont haarscherp waarom het dit gezin niet is gelukt het blijde vrije landleven deelachtig te worden. De inhoud bevat dan ook vooral een klaagzang. Ik volsta met één citaat: "De na derende lente joeg ons op. We konden niet meer eerst op ons gemak de kaasopslagruimte metselen, de nieuu-e stallen timmeren, de voorgevel ver nieuwen, de gier kelder bou- wen, nee, we moesten al aan ploegen denken, de afraste ringen in orde maken en dus eerst een ploeg kopen, prik keldraad, een hooischudder, een landbouw wagen." (p. 56). Een vreselijk boekje, dat mijn eigen tuintje met arg waan doet bekijken. Toch: voor beide boeken - een heer en een schooier - een demo cratische. bibliofiele plaats naast elkander in de glanzen de boekenkast. Eelke de Jong, J Bussum ^1982^ 29,50. Boel van Duyn, De waarheid Is een koe. lantekcnineen van een kleine boer. Amsterdam 1982. 15.-. ROB VOOREN :h aapher der. Ui tg. DRUNEN (ANP) - Alcoa Neder land bv in Drunen, een dochter onderneming van de Aluminium Company of America, gaat ruim 130 van de 732 werknemers voor 1 januari 1983 ontslaan. Dit is het gevolg van het verlagen van de produktiecapaciteit. De directie van Alcoa heeft dat meegedeeld. Vakbonden, ondernemingsraad en personeel zijn op de hoogte ge steld. De inkrimping is volgens de directie noodzakelijk door de verminderde industriële activi teiten in de bouw en aanverwan te industrieën. Juist in die sector worden aluminium halffabrika ten het meest gebruikt. Alcoa heeft de afgelopen twee jaar gro te verliezen geleden. De directie hoopt met de sanering en een pakket bezuinigingsmaatregelen tien miljoen gulden per jaar te besparen. De industriebond FNV en de Unie BLPH vinden dat Alcoa veel te rigoureus te werk gaat. Zij willen dat de reorganisatie over een lan gere periode wordt uitgesmeerd om de sociale gevolgen te beper ken. LEIDEN - Twee politiemannen van het korps uit Nieuwegein en een agent van het korps uit Oisterwijk zijn vannacht gewond geraakt bij een wilde achtervolging van twee man nen die in Leiden op heter daad waren betrapt bij een inbraak in een tankstation langs rijksweg 4. De achtervolging begon in Lei den, omstreeks half vier van nacht, toen twee surveilleren de agenten ter hoogte van de Europaweg het alarm van het benzinestation in werking za gen treden. De Leidse agen ten zagen twee mannen in een auto springen en als een haas op de vlucht slaan, waarna zij de. achtervolging inzetten. Na een aantal malen een stopteken genegeerd te hebben konden de twee man nen uiteindelijk, rond half vijf, worden aangehouden op rijksweg 65 (Tilburg-Den Bosch), ter hoogte van Uden- hout. Een volkswagenbusje van de politie uit Udenhout was daar dwars over de weg gezet en dwong de mannen .tot stoppen. De auto van het tweetal kwam in een sloot tot stilstand. Drie agenten die de mannen in een auto achtervolgden kon den het busje van hun colle ga's echter niet meer ontwij ken en botsten er bovenop. Twee agenten uit Nieuwe gein raakten daarbij licht ge wond en een agent uit Oister wijk liep vermoedelijk een zware hersenschudding en een hoofdwond op. Beide au to's werden totaal vernield. De twee mannen, de 24-jarige J.S. uit Waddinxveen en de 26-jarige R.P. uit Boskoop z(jn ingesloten in het politie bureau te Den Bosch maar zullen naar Leiden worden overgebracht. Zij bleken in het benzinestation een be drag van slechts 100 gulden te hebben buitgemaakt. De schade aan een tankautomaat bedraagt ruim 12.000 gulden. ROTTERDAM (GPD) - De samen werkende ziekenhuizen in de Rijnmond hebben een zelfstan dige stichting opgericht die zich gaat bezighouden met het inle nen en uitzenden van tijdelijke arbeidskrachten in de gezond heidszorg. De nieuwe Stichting Arbeidskrachten Gezondheids zorg (SAG) bestrijkt het hele Rijnmondgebied en begint maandag 23 augustus officieel. De ziekenhuizen in de regio kun nen bij voldoende deelname jaar lijks ongeveer 1,5 miljoen gulden besparen bij het inlenen van ar beidskrachten. Die schatting is afkomstig van directeur J. On- stwedder van de Stichting Sa menwerkende Rijnmondzieken huizen, waarin 18 ziekenhuizen en 20 verpleegtehuizen zijn ver tegenwoordigd De SAG die gaat functioneren als een uitzendbureau voor arbeids krachten in de gezondheidszorg, is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de Stichting Samenwerkende Rijnmondzie kenhuizen. Die opzet is voor Ne derland uniek. Eerder werden in Amsterdam en Den Haag uit zendbureaus opgericht door combinaties van ziekenhuizen maar zonder bindingen met een commercieel werkend uitzend bureau. De SAG moet de contracten met de deelnemende ziekenhuizen nog tekenen. Dat gebeurt dins dag 17 en woensdag 18 augustus. Op de 18e is er m Rotterdam ook een uitvoerige informatiemiddag opgezet voor de Rijnmondzie kenhuizen. Donderdag 19 augus tus wordt de nieuwe Stichting Arbeidskrachten Gezondheids zorg met een persconferentie in de openbaarheid gebracht. „Wy liepen al eerder met het idee rond om zelf een uitzendbureau op te richten", zegt directeur On- stwedder. „Er zyn hier in de re gio 30 tot 35 uitzendbureaus die zich met het uitzenden van ar beidskrachten in de gezond heidszorg bezighouden". De nieuwe stichting streeft naar uniforme tariefsafspraken met de ziekenhuizen. Er wordt bo vendien toezicht gehouden op de naleving van de contracten. Daarnaast heeft de SAG een per manente inschalingscommissie ingesteld die moet zorgen voor uniforme juiste betalingen van het ingeleende personeel Be langrijke kostenbesparingen zijn volgens Onstwedder mogelijk door de grootschalige aanpak van het inlenen en uitzenden De bundeling maakt efficiënter werken en een juiste inschaling van het tijdelijke personeel mo gelijk. „De uitzendkrachten zul len er in ieder geval niet op achteruit gaan", onderstreept Onstwedder Met 'De magische mantels' voert schrijfster Diana Jones de lezer een mythische wereld binnen vol geheimzinnige en overwachte gebeurtenissen, waann tovenarij een belangrijke plaats in neemt. Neem rustig de tijd voor dit boek, want de schryfster heeft haar verhaal vol aanwijzingen gestopt. Details die van be lang zijn voor de afloop van een verrassende maar gecompliceer de geschiedenis. Hoofdpersonen zijn de vijf kinderen van Olbert de Oester uit het dorpje Schelding. De inval in het land van de gevreesde Heide nen onder leiding van de grote tovenaar Galhart verandert hun hele leven. Vader Olbert sneuvelt en de oudste broer Meeuw keert betoverd terug van het slagveld. Naar het leven gestaan door vijandige dorpsbewoners, die hen als oorzaak van allerlei rampen zien, vluchten de kinderen weg. Op hun tocht ontmoeten ze de gevaarlijke magiér Galhart. Galhart heeft boze plannen in de zin, die staan geweven in zijn tove naarsmantel. Tanaki, een van de twee meisjes uit het gezin, is zeer bedreven in de weefkunst. Zij herkent de patronen in Gal- harts mantel en vreest het ergste, niet alleen voor het land en zijn bewoners, maar in het bizonder voor hen vijven. Galhart herkent de kinderen gelukkig niet, maar volgens de aanwijzin gen in zijn mantel zijn zij van vitaal belang voor het welslagen van zijn plan, evenals de beekjes van de huisgoden die de kin deren met zich mee dragen, de Onsterfljjken. Hoe alles precies in elkaar steekt weet Tanaki niet precies. Om daar achter te komen en het onheil dat Galhart over hen allen zal brengen te bezweren legt het meisje razendsnel alle gebeurtenis sen in weefpatronen vast in twee mantels. Tanaki gelooft dat alles haar tijdens het weven duidelijker zal worden, omdat haar weefkunst geheimzinnige kracht heeft Tanaki's weefsels kun nen de loop der gebeurtenissen verklaren en in zekere zin voor spellen. Intussen maakt iedereen zich op voor de beslissende slag tegen Galhart. Alle hoop is gevestigd op Tanaki: zal zy haar magische mantels op tijd afkrijgen? Het valt niet mee in het kort een indruk te geven van dit boek. Het verhaal neemt vaak de meest verrassende wendingen, blijft on voorspelbaar en boeiend. Het is geschreven in een soort dag boekvorm. Terwijl Tanaki koortsachtig bezig is met de mantels, vertelt ze al wevend wat er is voorgevallen, met soms kleine sprongetjes naar het heden. De manier waarop Diana Jones haar fantasie in dit boeiende ver haal uitbouwt verdient bewondering. Het slot van het boek vind ik minder bevredigend: een anti-climax na de geweldige span mng die de lezer in de ban houdt. Maar uit het nawoord kan wel iets worden afgeleid over de afloop van het grote gevecht. Voor iedereen vanaf 12 jaar. MARUOT KLOMPMAKER Rumoer rond samenstelling Britse atletiekploeg LONDEN (ANP» - Het blijft rommelen rond de samenstelling van de Brit.se ploeg voor de Europese atletiekkampioenschappen. die van 6 t/m 12 september in Athene worden gehouden. David Moorcroft, de wereldrecordhouder op de 5000 meter en de snel ste Europeaan op de 3000 meter, verklaarde gisteren kort na de samenstelling van het Bntsc team, dat hij niet bereid is op 30 augustus op de baan van Crystal Palace te starten in een door de bond georganiseerde testwedstrijd "Voor de aanvang het seizoen hebben mijn trainer en ik met een lid van het bondsbestuur myn wedstrijd programma voor dit sei zoen doorgenomen. Daar staat de wedstryd van de 30e niet op Ik houd vast aan myn planning omdat ik voel dat ik dat moet doen Dr. Bill Evans, de voorzitter van de Bntsc atletiekbond, verklaar de "Wanneer een atleet, die voor de Europese kampioenschap pen is aangewezen op 30 augustus niet start, gaat hy of zy niet naar Athene. Voor de atletiekwedstrijd in Gnekcnland heeft de bond ondanks eerdere dreigementen de Olympische kampioenen Coe, Well en Thompson niet durven passeren. Met Olympische winnaar Ovett, en de revelaties van dit seizoen, Cram en Moorcroft. zyn zy de belangrijkste Britse kanshebbers op Europees eremetaal LEIDEN Sparta en FC Den Haag waren in de oefenwedstrijd- avond goed op dreef De Rotterdammers klopten Nieuw Lckkcrland met 8-1 Wout Holverda scoorde twee treffers. FC Den Haag walste met 0-13 over Ooievaars RCL speelde gisteravond tegen derde klasser Uithoorn zyn beste oefen wedstrijd tot nu toe Met de teruggekeerde Thys Bruna als laatste man en Cees Ruis als voorstopper behaalde de ploeg van Theo de Waard een ruime 4-1 overwinning Aanvoerder Dick van der Byl nam twee treffers voor zyn rekening. Ben Heemskerk en Pierre van Gemerden scoorden de resterende goals Derdeklasser UDO boekte een 3-1 overwinning op KRV. Jan van der Salm en Wilbcrt Witteman scoorden voor de ploeg uit Oegstgcost SVLV haalde gisteravond uit tegen vierdeklasser SEV uit Leidschen- dam 5-2. Martin v d. Valk (2x). Lock Helder. Rob Lamboo en Willem Oraiye verzorgden de produktie voor de Voorschotense ploeg Illustratie uan Jaap Nieuwenhuis uit "Öe magische mantels"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11