Werk creëren bij overheid beperkt VS houden zich aan staalakkoord -C Volgens Davignon van Europese Commissie Stuurgroep voor arbeidstijdverkorting "Het stemmen tellen ging veel te vlug" Geen geld voor meer salaris wethouder VI EIKEI NG) OP EEN RU Connors verslaat Gottfried FC WV saneert schuld DINSDAG 10 AUGUSTUS 1982 Varia BRUSSEL (Reuter) De Europe se Gemeenschap heeft van de Verenigde Staten de verzekering gekregen dat het verleden week tot stand gekomen staalakkoord van kracht blijft ondanks protes ten van Amerikaanse staalfabrie ken. Het lid van de Europese Commissie voor industriële aan gelegenheden, Etienne Davig- non, heeft dit gisteren meege deeld op een persconferentie in Brussel. Davignon zei dat de Europese Commissie zondag vanuit Was hington bericht heeft gekregen dat de Verenigde Staten zich aan de afspraken zullen houden en dat er geen sprake is van herope ning van de onderhandelingen. "De verklaring van de Ameri kaanse staalindustrie, of althans van één onderdeel daarvan, heeft geen verandering gebracht in de opvatting van de Amerikaanse regering dat het akkoord onge wijzigd moet worden uitge voerd", aldus Davignon. De president van US Steel, David Roderick, heeft vrijdag gezegd dat de staalfabrieken in de Ver enigde Staten het akkoord niet kunnen aanvaarden. Dat zou naar zijn mening betekenen dat het niet kan worden uitgevoerd omdat de intrekking van de hef fingen bij de invoer van staal uit Europa alleen kan gebeuren als de Amerikaanse staalfabrieken hun klachten wegens dumping van Europese staal in de VS la ten vallen. Een van de voorwaarde uit het ak koord tussen de EG en de VS is dat de Amerikaanse staalfabrie ken alle klachten over dumping van Europees staal voor 15 sep tember intrekken. Volgens Da vignon heeft de Amerikaanse re gering de indruk dat dat ook zal gebeuren. "Het is duidelijk dat de Gemeenschap de komst pas zal ondertekenen als de Amerikaanse autoriteiten ons laten weten dat alle klachten in getrokken zijn", aldus Davignon. De Europese staalindustrie en de regeringen van de lidstaten moe ten het akkoord nog goedkeuren. Het houdt in dat de staalexporte- rende landen van de EG hun marktaandeel de komende drie jaar niet groter laten worden dan 5,75 procent. Nu is het 6,4 pro cent. Het gaat om elf staalpro- dukten. Een uitzondering is on der meer gemaakt voor stalen buizen en pijpen, waarvan de staalfabrieken in de VS niet vol doende kunnen maken. Strafheffingen Davignon zei dat de beslissingen die in Washington moeten wo- den genomen over nieuwe klach ten wegens dumping van Euro pese staalprodukten in de VS, opnieuw strafheffingen tot ge volg zouden kunnen hebben, maar dat de Europese staalin dustrie daar niet van te lijden zal krijgen als het akkoord wordt uitgevoerd. Hij wees erop dat de president het nu bereikte ak koord evenwichting heeft ge noemd en het er bij eventuele 2 onderhandelingen alleen r op achteruit kan gaan. "Zowel wij als de Verenigde Staten geloven dat dit akkoord beter is dan de huidige situatie. Het blijft van kracht", aldus Davignon. Het commissielid voor extern^ betrekkingen van de EG, Wil helm Haferkamp, voegde hier aan toe in Washington de indruk te hebben gekregen dat de oplos sing te zoeken voor het geheel van de handelsgeschillen tussen Europa en de VS. Volgens Haferkamp heeft de in stelling van een werkgroep op hoog niveau, die in opdracht van president Reagan studie maakt van de handelsgeschillen en de betrekkingen tussen de EG en de VS, tot "Verbetering van de coördinatie" geleid. Er begint in Washington een beter inzicht te ontstaan in het belang van we derzijds begrip en de totstandko ming van een duidelijke politie ke wil om de moeilijkheden op te lossen. "Er is een nieuwe atmo sfeer", aldus Haferkamp. DEN HAAG (ANP) Voordat de overheid werk wil gaan scheppen in de kwartaire sector (onderwijs, gezondheidszorg, welzijn) moet zij eerst goed kijken welke mogelijkheden zij in feite heeft voor een dergelijke sturing van de werkgelegenheid. Deze mogelijkhe den worden vaak belemmerd door de ingewikkelde procedures en door krachtsverhou dingen tussen betrokken instanties en organisaties. Fraudezaakop Vlieland: DEN HAAG (GPD) - „Het is veel te snel gegaan. We wilden de eer ste van Friesland zijn met de uit slag. Dat waren we ook maar haastige spoed is zelden goed. Waren er echter niet één of twee stemmen maar tien stemmen verschil geweest dan hadden we hier niet gestaan". Met dit zelfbe klag probeerde de burgemeester van Vlieland, Antoon Visser, gis teren in Den Haag de Raad van State te overtuigen van de goede bedoelingen rond de gemeente raadsverkiezingen op zijn eiland. Vlieland moet overstemmen, zo heeft de gemeenteraad besloten, omdat bij het tellen dingen niet volgens de Kieswet zijn gebeurd. Maar van fraude wilde Visser niks weten. Emotioneel beet hij de staatsraden toe: „Ik loop voor mijn verantwoordelijkheid niet weg. Ik sta hier voor myn ambte naren". Een stuk of twintig Vlielanders wa ren naar Den Haag getrokken om het naspel van de gemeente raadsverkiezingen mee te ma ken. WD en PvdA hadden be zwaar aangetekend tegen het be sluit van de gemeenteraad om tot herstemming over te gaan. Aan vankelijk had de PvdA een (rest- )stem meer dan de WD, twee dagen later bleek bij hertelling dat twee PvdA-stemmen ongel dig waren en ging de WD met een restzetel strijken. De raad be sloot op 29 juni weer de eerste telling te aanvaarden. Maar toen bleek dat de gemeente fouten had gemaakt en daarom een be roep van welke partij dan ook ze ker door de Haagse rechters zou worden gehonoreerd, ging de raad om: herstemming dus. De geschiedenis werd gisteren nog eens door de diverse woordvoer ders uit de doeken gedaan. Na mens de WD zei de heer Van Keulen dat het Waddenzee-ei land in een ander licht moet ko men dan tot nu toe. Hy meldde evenwel opnieuw dat het „gons de in het dorp van geruchten over frauduleuze handelingen bij het stembureau en op de ge meentesecretarie". Op 29 juni echter is vastgesteld dat twee ambtenaren geen frauduleuze handelingen hebben verricht. Dat aspect is vervallen. Dat Van Keulen toch bezwaren hield te gen de raadsbesluiten is omdat 2 ongeldige stemmen niet geldig verklaard kunnen worden, zoals op 29 juni gebeurde. „Hier komt rotzooi van", had PvdA-wethouder Tiekstra op de avond van de verkiezingen al ge zegd, toen hij die ene stem ver schil ontwaarde bij het tellen. Er werden toen geen opmerkingen gemaakt. De volgende morgen onderzochten ambtenaren in een „ambtelijk onderzoek" de ongel dig verklaarde stemmen uit de stembus. Maar in de Kieswet staat niets van zo'n onderzoek. Kwalijk was toen ook volgens Tiekstra dat de uitslag van de wel officiële hertelling al 's mid dags in de Harlinger Courant stond alvorens men uitgeteld De fraude kon volgens Tiekstra door iedereen zijn gepleegd. „Niet alleen door ambtenaren, dat isdoor ons ook nooit be weerd. Iedereen kon die nacht bij de stembus. Frappant was dat na de hertelling twee stemmen opschoven. Je wint nog eerder de lotto twee keer dan dat dit je overkomt. Ik geloof niet in nieu we verkiezingen. Er zijn zulke kleine verschillen, het CDA kwam ook 5 of 6 stemmen te kort voor een zetel. Op 29 juni was er een goed besluit. Bij de eerste telling kon niet gesjoemeld wor den. Dat kon ieder zien, er zat geen smet op". DEN HAAG (ANP) - De proble men rond de materiële positie van de wethouders zijn momen teel niet op te lossen, omdat daarvoor geen extra middelen beschikbaar zijn. Maar ook on der de huidige moeilijke finan ciële omstandigheden van het rijk is het toch gewenst te bekij ken wat er aan de verbetering van die positie kan worden ge daan. Daarbij moet niet alleen de salariëring van de wethouders, maar ook de pensioenvoorzie ning en de vergoedingsregeling voor gemeenteraadsleden aan de orde komen. Dit schrijft minister Rood (binnen landse zaken) in een brief aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, in reactie op het rap port „De wethouder gewaar deerd" dat de VNG in maart aan de vorige, minister van binnen landse zaken, Van Thijn, had aangeboden. Daarin deed de ver eniging aanbevelingen ter verbe tering van de materiële positie van de wethouders. De huidige regelingen kan en wil de bewindsman op dit moment echter niet veranderen. Dat houdt in dat kandidaat-wethou ders hun oordeel over de honore ring van de wethoudersfunctie en de andere rechtspositionele voorwaarden op de bestaande re gelingen moeten baseren, aldus minister Rood. Hij zal zijn definitieve standpunt over de rechtspositie van de wet houder zo snel mogelijk bepalen' en daarbij eveneens de ideeën uit het VNG-rapport betrekken. De bewindsman zegt in de brief er in 1983 naar te streven („indien de financiële problemen kunnen worden opgelost") een afgerond pakket maatregelen mede aan de VNG ter advies voor te leggen. Bij een extra uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen in de kwartaire sector moet ook aan dacht worden geschonken aan mogelijke negatieve effecten in de marktsector. Dit is de mening van de stuurgroep beleidsvorming niet-actieven, die is neergelegd in een rapport waarin de stuurgroep de rege ring voorstellen aan de hand doet om te komen tot een beper king van de groei van het aantal niet-actieven. Ook worden aan bevelingen gedaan over hoe de genen die niet aan werk zullen komen, toch zo goed mogelijk maatschappelijk zullen kunnen functioneren. De stuurgroep ziet het meest in herverdeling van de beschikbare arbeid als middel om de werk loosheid terug te dringen. Dat kan in de vorm van arbeidstijd- verkoring met een evenredige achteruitgang van de inkomens en handhaving van de bedrijfs tijd. Voorwaarde is ook dat de vrijkomende arbeidsplaatsen worden bezet. Volgens de stuurgroep is herverde ling, gezien de betekenis die in onze maatschappij nog steeds wordt gehecht aan arbeid, een betere manier om ieder het zijne te geven dan het invoeren van een arbeidsloos inkomen. De stuurgroep denkt voorts dat gro tere verschillen in inkomens meer mensen zouden kunnen trekken naar banen die moeilijk te bezetten zijn. Hoewel verbetering van ae ar beidsomstandigheden de voor keur van de stuurgroep heeft, zou bij voorbeeld onaangenaam werk beter betaald kunnen wor den dan nu het geval is. De stuur groep ziet daar meer mogelijkhe den in dan in het verruimen van het begrip passende arbeid. De stuurgroep ziet weinig in het vergroten van de financiële af stand tussen actieven en niet-ac tieven, althans voorzover daar mee gepoogd wordt de prikkel om te gaan werken te vergroten. Zij wil wel de mogelijkheden van kansarme groepen op de arbeids markt verbeteren door onder meer (bij)scholing, maar ze pre dikt terughoudendheid bij het toepassen van nieuwe quote ringsregelingen zoals die nu be staan voor gehandicapten (het personeelsbestand van bedrijven moet voor vijf procent bestaan uit gehandicapten). ROERMOND (ANP) - In het St. Laurentius-ziekenhuis in Roermond is gisteren een vierling geboren. Het zijn drie dochtertjes en een zoontje van onderwijzer Jan en Gertie Lodewijks-Stappers uit het naburige Heythuysen. Moeder en vierling maken het goed. De baby's wegen tussen 1.460 en 2.200 gram. Het nog jonge gezin Lodewijks (de moeder is 27 jaar oud) had nog geen kinderen. Forse prijs verhogingen in Hongarije BOEDAPEST (Reuter) - De prij zen van de eerste levensbehoef ten in Hongarije zijn gisteren met ongeveer 25 procent om- hooggegaan en tarieven van het openbaar vervoer worden ver dubbeld, zo heeft het officiële Hongaarse persbureau MTI be kendgemaakt. De prijsverhogin gen worden toegepast om het evenwicht tussen aanbod en koopkracht te handhaven en het verbruik binnen de vastgestelde grenzen te houden. Bovendien wil de overheid bezuinigen op de subsidies. Brood, meel en rijst stijgen gemid deld twintig procent in prijsL Etenswaren als sinaasappelen en chocola zijn 25 procent duurde^ De treintarieven worden per 1 september tweemaal zo duur als op het ogenblik en het reizen per bus gaat 120 procent meer kos ten. Er circuleerden al lange tijd ge ruchten over de prijsverhogin gen en er is sprake geweest van "paniekaankopen". Ook de prij| zen van importgoedereQ zullen omhoog gaan nadat eind juli de prijs van koffie met veertig pro cent was verhoogd. De regering wil hiermee proberen de han delsbalans wat meer in even wicht te brengen. De handelsbalans baart de rege ring de laatste tijd zorgen, vooral doordat er gebrek aan harde va luta's is. Alexander Haig. Haig had schnabbel SAN FRANCISCO (DPA) - De vorige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ale xander Haig is gisteren voor het eerst sinds zijn heengaan in het openbaar opgetreden. Voor een honorarium van 20.000 dollar (als minister verdiende hij 69.000 dollar per jaar) hield Haig een rede voor de vereniging van advo caten. De oud-minister had het onder meer over de toestand in Li banon. Hij zei achter de eis van president Reagan te staan dat Libanon soeverein moet zijn en dat alle buiten landse troepen zich uit het land moeten terugtrekken. Nederlander aan het hoofd van Mill Hill Het twaalfde algemene kapittel van de Missionarissen van Mill Hill heeft de Nederlandse pater H. C. de Wit gekozen tot alge meen overste. Father De Wit werkt vanaf 1946 op de Filippij nen en werd daar in 1962 bis schop van San José. Twee weken geleden koos het algemene ka pittel van de Missionarissen van Mill Hill, dat al vanaf 29 juni in het gelijknamige plaatsje bij Londen bijeen is, een nieuw hoofdbestuur. Paus Johannes Paulus II heeft vorige week de benoeming van bisschop De Wit bekrachtigd. Bisschop De Wit werd in 1922 ge boren in Hilversum. Hij zat daar op de Willibrordusschool en ging in 1934 naar het klein seminarie van de paters Mill Hill in Hoorn. Hij kreeg zijn theologische en fi losofische scholing in Haelen (bij Roermond), Tilburg en Roosen daal. Bisschop De Wit zal als al gemeen overste van de Missiona rissen van Mill Hill opereren van uit Londen. Voordat"hy in 'func tie treedt, zal hij echter eerst zijn werkzaamheden in SanJose ai- sluiten en overdragen aan zijn opvolger. Naar verwachting zal Paus Johannes Paulus II in zijn plaats een Fillippijnse bisschop benoemen. De Tanzaniaanse voorzitter van de Lutherse wereldfederatie (LWF), bisschop Josiah Kibira, heeft de Lutheranen ervoor ge waarschuwd de kerken in de Derde Wereld niet achter te stel len, de sociale aspecten van het evangelie niet te verwaarlozen en de zendingsopdracht niet te ver engen. In zijn toespraak tot het uitvoerend comité van de LWF, die deze week in Vancouver (Can.) bijeenkomt, riep hij de Lu theranen op een dynamische, bij belse en uitdagende zendings- theologie in de daad om te zet ten. Bij evangelisatie moest naast de persoonlijke bekering tot Christus ook aandacht ge schonken worden aan de sociaal- politieke solidariteit," aldus Kibi- A1 het werk van de Lutherse We reldfederatie moest naar zijn me ning op de oorzaken van het so ciaal-economische onrecht in de wereld gericht zijn. In dit ver band merkte hij op dat de We- reldvrede niet alleen afhankelijk is van de oost-westverhouding. "Wanneer wij ons daarop zouden concentreren, dan zouden de on rechtvaardige betrekkingen tus sen noord en zuid uit het gezicht verdwijnen en zou op deze ma nier de noodzaak van een nieuwe internationale economische orde naar de achtergrond raken," al dus Kibira. De Lutherse predikant Johannes Keim in het Westduitse plaatsje Sechshelden (Hessen) heeft dit weekeinde met instemming van de Kerkraad geweigerd een kind van niet-gehuwde ouders te do pen. Als reden daarvoor gaf hij op dat "hokkende" ouders naar zijn mening niet kunnen instaan voor een christelike opvoeding. Nederlands Hervormde Kerk: Aangenomen naar Assen (toezeg ging): drs. Jac. Goorhuis, kandi daat te Drachten. Gereformeerde Kerken: Aangenomen naar Ruinerwold- Koekange: W. van Leeuwen te Zevenhoven (parttime). COLUMBUS - Jimmy Connors heeft in het afgelopen weekeinde een sprekende overwinning be haald op Brian Gottfried in de eindstrijd van het toernooi in Co lumbus (Ohio) in de Verenigde Staten. De kampioen van Wim bledon won met 7-5 en 6-0. Gottfried, die ook zijn vorige ne gen partijen tegen Connors ver loor, heeft slechts een keer in de partij de illusie kunnen hebben op een beter resultaat, namelijk na de negende game in de eerste set. Gottfried won toen de op slagbeurt van Connors en nam daardoor een voorsprong van 5-4. Van dat moment echter speelde Connors vrijwel foutloos tennis en veroverde de volgende negen games achter elkaar, 7-5, 6-0. RIJNSBURG - In het tennis toernooi van de Rijnkanters in Rijnsburg heeft Han de Jong zich in het HEC al voor de kwartfinales weten te plaatsen. Hij kreeg die plaats beslist niet cadeau. Eèrst dwong Taco Veldstra hem tot een driesetter, 6-2, 4-6, 6-3 en vervolgens moest hij nog een krachttoer verrichten om Schonenberg terug te wijzen: 7-5, 2-6, 6-2. Maar nu heeft hij de tijd om zijn komende tegenstanders rus tig te bekijken. En dan zal hij uiteraard met belangstelling de partijen volgen van de no. 1 en no. 2 geplaatsten, Tho mas de Mooy en Ton Crepin. De Mooy veegde de baan aan met Jan Schaap, 6-0, 6-0. Dat is een begin dat reikhalzend naar het slot doet uitzien. Bij de dames gaf alleen Liz Weare acte de presence. Dit tot ongerief van Leunisse, die precies drie spellen toebe deeld kreeg, 6-1, 6-2. Ge plaatst zijn in het DEC W den Otter en M. den Hollander. Wil den Otter, die Liz Weare De Jong in kwartfinale als no. 4 geplaatste in haar helft ontmoet weet dus nu wat voor vlees zij in de kuip heeft. Het zal beslist geen vlugge hap worden. In het HED zijn geplaatst Theo Poots en Taco Veldstra. Bei den bleven gisteren in hun eerste optreden duidelijk in dë meerderheid. Theo Poots won van Janssens, 1-6, 6-1, 6- 3 en Taco Veldstra had geen kind aan J. Pot, 6-2, 6-0. Sy- bille Ascensi en Francis Tim mer voerden de deelneem- sterslijst in D aan en zo ge zien moeten zij in staat wor den geacht de planning waar te maken. Masters-toernooi Met het laatste B - toernooi van het Leidse circuit voor de boeg, de Leidsche Hout, is het zo goed als zeker wie in september zullen aantreden in het slotevenement, het Match-Masters toernooi. De klassering tot en met eergis teren ziet er als volgt uit: He ren: H. Töryann, 136 punten, H. van der Capellen, 108 pnt, Frans Grimbergen, 106 pnt, Freek van der Capellen 102 pnt, Arnold van der Capellen, 80 pnt, Jos Koemans, 68 pnt, Marinus Brooshooft 54 pnt, Henny Koemans, 50 pnt, Bob van Overbeeke 50 pnt, Ivar de Jong 42 pnt, Belker (Did) 36 pnt, Bub van der Zee 34 pnt. Dames: Ingelise Drie huis, 72 pnt, Marijke Guyt 56 pnt, Mixjam de Groot 56 pnt, Jacqueline van Wijk 48 pnt, Annette van der Meij 44 pnt, Henny Fehling 36 pnt, Christel Verwoerd 32 pnt, Li- selotte van der Bijl 32 pnt, Ni cole Eyssen 28 pnt, Marielle Smit 24 pnt, Xandra Weller 20 pnt, Rosemarie Verdegaal 20 pnt. By de heren worden de 8 hoogst geklasseerden voor het Match toernooi ge plaatst, bij de dames de 6 hoogst geklasseerden. FRANK BONTE VENLO (ANP) - De eerste divisie club FC WV, die per 30 juni 1980 een schuld van 2,95 miljoen gulden had, stond per 30 juni van dit jaar "nog maar" voor zeven ton in het rood. Een bedrag van 2,2 miljoen gulden is gesaneerd doordat de gemeen te Venlo een schuld van 920.000 gulden kwijtschold en een lande lijke bank een vordering van een half miljoen op de club als niet inbaar afschreef. FC WV kon nog eens 580.000 gulden saneren door het restaurant in het Sta dion de Koel, dat eigendom was van de club, te verkopen aan de stichting bevordering betaald voetbal in Noord-Limburg.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8