PvdA en CDA nu nek aan nek LAAGSTE-PRIJSGARANTIE Centrumpartij mag wel meedoen -C Rampenfonds springt Valkenburgers niet bij Afvalvervoer zonder militairen Enquête: fors verlies D'66 Woordvoerder ministerie over dumping radioactieve stoffen DINSDAG 10 AUGUSTUS 1982 Oplichting kost vervoersbedrijf 1,4 miljoen ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse vervoersbedrijf RET is in een recente fraude zaak met een voormalige "huisaannemer" voor onge veer 1,4 miljoen gulden opge licht. Dit heeft de gemeente Rotterdam vastgesteld op ba sis van cijfermateriaal van de recherche, die dat heeft ver zameld ten behoeve van rechtszaken tegen de betrok ken aannemer en een RET- opzichter. De fraude bestond uit het te veel in rekening brengen van personeel, zand, uren en containers. Binnenland VALKENBURG (GPD) - De ge meente Valkenburg hoeft met te rekenen op steun van het Natio naal Rampenfonds en ook de ge troffen particulieren krijgen geen geld van het fonds. Dit deel de de secretaris van het Rampen fonds, W. H. van Dijk, gisteren mee. „Het fonds verstrekt alleen hulp wanneer het om een natio nale ramp gaat en dan alleen nog maar aan particulieren. De bur gemeester van Valkenburg mag best concluderen dat het een ramp was, en hij heeft daar ook gelijk in. maar het is slechts plaatselijk geweest", aldus Van Dijk. Burgemeester Gilissen. die tijdens en na de wolkbreuk voortdurend in de weer is geweest: „Wij als gemeente zullen de schade zelf moeten dragen, op financiële steun reken ik niet. Dat is een van de redenen waarom we parti culieren die getroffen zijn door het noodweer helaas geen finan ciële tegemoetkoming kunnen geven. Daar ontbreken ons de middelen voor. Vandaag start het herstel van de verschillende verwoeste wegen". Wethouder Jo Jacobs bekeek on middellijk na de stortbui de si tuatie op verschillende plaatsen in Valkenburg. „Het is een zeer ernstige zaak en we mogen God op de knieën danken dat er geen persoonlijke ongelukken zijn ge beurd. Ik heb me wel laten ver tellen dat het vaak op het laatste nippertje was. Bijvoorbeeld in de Napoleonstraat, daar kon op het allerlaatste moment nog een kind worden gered" Het college van B en W kwam gis teren bijeen in een extra verga dering. Er werd een inventarisa tie van de schade gemaakt. „Ik hoop dat het met die schades mee zal vallen", zegt wethouder Jacobs, „maar ik denk dat het toch in de miljoenen zal lopen, hetgeen natuurlijk nog de nodige jaren op de gemeentebegroting zal drukken". Gedupeerde bewoners uit de Na poleonstraat en uit Sibbe vinden dat de gemeente meer zou moe ten doen dan het verbeteren van het rioleringsstelsel in plaats van het verfraaien van de binnenstad ten gunste van het toerisme. Zij voelen zich benadeeld door het gemeentebestuur. Wethouder Jacobs: „Het is een be grijpelijke reactie. Maar de men sen vergeten dat de vernieuwing van de binnenstad een buiten kansje was. De gemeente hoeft zelf slecht 600.000 gulden bij te leggen. Het project zelf kost wel twee miljoen. Wil je daarentegen alle rioleringen in Valkenburg verbeteren, dan kost dat mini maal vier miljoen. En dat hebben we niet. We zijn al een tijdje be zig met het verkrijgen van subsi dies voor de rioleringen. Zodra we die ontvangen worden ze ver beterd. Maar een wolkbreuk zo als afgelopen weekeinde is ook te veel voor een goed werkende riolering, reken maar". Het noodweer betekende indirect een enorme schadepost op voor het pretpark De Valkenier. „Dui zenden klanten minder dan nor maal". constateerde Hub Oter- mans van het pretpark zondag en gisteren. „De mensen denken dat de wegen hier naartoe zijn geblokkeerd. De telefoon staat roodgloeiend. Men wil weten of het zin heeft om naar ons toe te komen". DEN HAAG (GPD) - Het lijkt er op dat de verkiezingen van 8 september een nek-aan-nek-race gaan worden tussen CDA en PvdA. Dit blijkt althans uit de cijfers van het jongste verkiezingsonderzoek, dat het bureau Interview in opdracht van het VAR A-radioprogramma 'In de Rooie Haan' heeft gehouden. Als er nu verkie zingen worden gehouden, zou de PvdA volgens de opiniepeiling op 45 en het CDA op 46 zetels in de Tweede Kamer uitkomen. Het bekende VARA-radiopro- gramma is tijdens de zomer maanden niet in de lucht, maar de VARA wilde de resultaten toch publiceren. Dit gebeurde gisteren op de tv in het actualitei tenprogramma 'Achter het nieuws'. De resultaten van het onderzoek, dat op 6 augustus werd afgesloten, zijn zocds ge woonlijk bewerkt door Maurice de Hondt. Vooral het herstel van de PvdA is opmerkelijk. Bij de kamerver kiezingen van 1981 haalden de socialisten 44 zetels, terwijl De Hondt nu voorspelt dat zij 45 ze tels zullen halen. Bij de Staten verkiezingen van maart 1982 be haalde de PvdA omgerekend slechts 34 kamerzetels. Volgens De Hondt kan de PvdA de groot ste partij worden omdat de PvdA een steeds grotere aantrekkings kracht lijkt uit te oefenen op de weifelaars bij de PvdA. Fors verlies Verder valt het forse verlies van D'66, vooral aan PvdA en CDA, WEERRAPPORTEN d c gisteren neerslag afgel. 24 Amsterdam regen 22 13 2 De Bilt regen 23 13 2 Deelen motregen 22 12 1 Eelde regen 22 12 5 Eindhoven regen 22 12 09 Den Helder zwaar bew. 20 15 6 Rotterdam geheel bew. 22 13 3 Twente motregen 20 11 1 Vlissingen regenbui 21 17 3 Zd. Limburg zwaar bew. 20 13 01 Aberdeen licht bew. 21 9 04 Barcelona onbewolkt 27 18 0 geheel bew. 26 18 0 Bordeaux 24 14 0 Brussel geheel bew. 22 15 0 Frankfort 24 16 0 Genève half bew. 25 17 03 Helsinki regenbui 25 17 03 Innsbruck geheel bew. 22 14 Klagenfurt 24 16 02 Kopenhagen 24 13 2 Lissabon onbewolkt 36 21 0 Locarno onbewolkt 27 14 0 Londen half bew. 26 15 0 Luxemburg 19 13 01 Madrid onbewolkt 32 16 0 Malaga onbewolkt 28 20 Mallorca onbewolkt 30 17 0 München motregen 23 15 1 Nice onbewolkt 28 22 0 Oslo onbewolkt 27 14 0 Parijs geheel bew. 21 15 02 Rome onbewolkt 29 18 0 Split onbewolkt 19 2 Stockholm 25 16 04 Wenen regenbui 26 18 04 23 16 0 Casa Blanca onbewolkt 20 Istanbul licht bew. 28 18 0 Las Palmas onbewolkt 29 19 0 Tel-Aviv half bew. 30 25 0 Tunis licht bew. 29 20 0 op. De Democraten zouden nu zeven zetels halen tegen 17 in 1981 en 13 bij de Statenverkiezin gen. Het CDA zou bij verkiezingen op dit moment vergeleken bij de verkiezingen van 1981 teruggaan van 48 naar 46 zetels. Bij de Sta tenverkiezingen behaalden de christen-democraten omgere kend 52 zetels in de Tweede Ka- De WD kan volgens het opinieon derzoek rekenen op een flinke winst: van 26 zetels in 1981 naar 34 zetels nu. In maart 1982 haal den de liberalen ook 34 zetels. De winst komt voornamelijk van D'66 en CDA, aldus het onder zoek. Het is volgens de onderzoe kers duidelijk dat CDA en WD op een absolute meerderheid in de Tweede Kamer afstevenen (samen 80 zetels). Klein rechts heeft door de traditio neel stabiele achterban niets te vrezen, maar boekt ook geen winst. De drie partijen houden hetzelfde aantal zetels als bij vo rige verkiezingen: SGP 3 zetels, RPF 2 zetels en GPV één zetel. Bij klein links wordt een winst voor de PSP voorspeld van twee zetels (van 3 naar 5 zetels), terwijl CPN één zetel wint (van 3 naar 4) en de PPR op 3 zetels blijft staan. Niet tevreden CDA-fractieleider Ruud Lubbers toonde zich niet erg tevreden met de uitslag van het verkie zingsonderzoek. „We behoren minimaal vijftig zetels halen", luidde zijn reactie op de terugval van 48 naar 46 zetels in de Twee de Kamer. „Voor een partij die regeringsverantwoordelijkheid draagt, is de uitslag van dit on derzoek te laag", aldus de fractie- Eis tot onderhoud DEN HAAG (ANP) - De president van de Haagse rechtbank, mr. P.A.C. Bondam, zal vrijdag uit spraak doen in een kort geding dat een Haagse huurster heeft aangespannen tegen haar huisei genaar om hem op deze manier te dwingen achterstallig onder houd aan de woning te verrich ten. Het geding is namens de Haagse aangespannen door het Sociaal Juridisch Stadsoverleg, waarin een aantal instanties is verenigd. Indien het vonnis positief uitvalt kunnen huurders met ernstige klachten over hun woning in de toekomst "gebruik" maken van dit vonnis en eenzelfde procedu re starten, aldus het Sociaal Juri disch Stadsoverleg. leider, „maar onze campagne moet nog beginnen". Het opmerkelijke herstel van de PvdA heeft de socialisten nog niet in een juichstemming ge bracht. De winst van 12 zetels in vergelijking met de Statenver kiezingen is voor de PvdA nog geen reden tot tevredenheid. Oud-minister Marcel van Dam: „We komen weliswaar terug uit een diep dal, maar we zitten nu pas op het niveau van de Kamer verkiezingen in 1981". Van Dam noemde het wel verheugend, dat de PvdA duidelijk in de lift zit sinds de val van het tweede kabi net Van Agt. "Wel aardig" De WD wilde bij monde van frac tieleider Ed Nijpels niet te veel waarde hechten aan de uitslag van het onderzoek. „Zo'n opinie peiling is wel aardig, maar ik wacht liever op de uitslag van de verkiezingen op 8 september", luidde zjjn reactie op de ver wachte winst van acht zetels. „Het is onverstandig je rijk te re kenen". Het verlies van tien zetels dat D'66 te wachten staat, noemde poli tiek leider Jan Terlouw „niets nieuws, maar wel droevig". Evenals Lubbers wees hij op de regeringsverantwoordelijkheid die zijn partij niet heeft ge schuwd. In de verkiezingscam pagne zullen de Democraten daarop dan ook duidelijk de na druk leggen. PvdA-leider Den Uyl kreeg gisteren 63 rode rozen voor zijn verjaardag. De bloemen waren afkomstig i familie Vermeer uit Diemen die door de Flevohof werd gefêteerd vanwege de acht-miljoenste bezoeker van dit groenpark. De familie mocht bloemen cadeau doen aan een bekende persoonlijkheid en koos daarvoor Den Uyl RHENEN (ANP) - Ongeveer 25 bewoners van negen gekraakte huizen aan de Cuneralaan in Rhenen hebben gisteren de werkkamer van PvdA-wethou der J. Glasbergen (woningbouw) in het Rhenen se gemeentehuis enige uren bezet gehouden uit protest tegen de op handen zijn de sloop van hun huizen. De be woners eisten dat de gemeente het overleg over mogelijke reno vatie van de panden heropent De gemeente vindt renovatie echter te duur en wil slopen om vervolgens flats voor bejaarden, alleenstaanden en kinderloze echtparen te bouwen. Volgens de bewoners van de negen kraakpanden heeft de gemeente de mogelijkheden van renovatie en de kansen om daarvoor subsi die van de rijksoverheid te krij gen nimmer goed onderzocht Zij vinden dat deskundigen van de gemeente in overleg met de bewoners en met een architec tenbureau alsnog moeten doen De vice-president van de Arnhem se rechtbank besliste vorige week m een kort geding dat de krakers uiterlijk dne weken na dat de provincie groen licht heeft gegeven voor nieuwbouw hun huizen ontruimd moeten heb ben. De krakers weigeren dat. De bezetting van de werkkamer van wethouder Glasbergen ver liep zonder incidenten. Volgens de bezetters hebben ze hun actie beëindigd toen de wethouder "agressief werd. "Ze kwamen plotsleing m'n kamer binnen, rukten de telefoon er uit, plakten overal posters en lieten me niet weggaan. Ik heb toen gezegd als jullie niet weggaan sla ik je er uit. Maar er is verder niets gebeurd", aldus de wethouder. DEN HAAG (GPD) - Behalve de marechaussee als onderdeel van de Mobiele Eenheden zullen geen militairen betrokken zijn bij het transport van radioactief afval van het Energie Onder zoekcentrum Nederland (ECN) in Petten naar het dumpgebied in de Atlantische Oceaan. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne, mr. Aris, zei dit gisteren tijdens de behandeling door de Raad van State van een bezwaar schrift van de Vereniging Milieu defensie en het Energiekomitee Den Helder tegen het storten van radioactieve stoffen in zee. Het Energiekomitee trok de woor den van Aris in twijfel, omdat of ficieus al bekend is dat het mari neterrein Harssens-schiereiland wordt gebruikt voor het inladen van het besmette afval. Ed Tulen van het comité stelde dat het Ma rinebewakingskorps wordt inge schakeld bij de inscheping. Hij laakte de dreigende inzet van mi litairen tegen de eigen bevol king. Tulen noemde het onaan vaardbaar om het atoompro gramma op deze wijze door te zetten. Maar voor deze kant van de zaak was het grote aantal milieuacti visten met beschilderde gezich ten en ballonnen niet naar het statige gebouw van de Raad van State gekomen. Hun voornaam ste bezwaren hadden betrekking op de 300 ton verpakt afval van het afgegraven KEMA-terrein in Arnhem, dat samen met onge veer 2500 ton ander uit Neder land afkomstig afval de zee in gaat. Milieudefensie vroeg de Raad van State om een schorsing van de dumpvergunning, omdat niet duidelijk is of het KEMA-af val voldoet aan de eisen van de vergunning. Volgens Milieudefensie is het KE MA-afval niet voldoende onder zocht en is evenmin nauwkeurig bekend hoeveel de bijbehorende radioactiviteit bedraagt. Daar door is het mogelijk dat de maxi maal toegestane hoeveelheden die de vergunning stelt, wordt overschreden. Dit heeft met na me betrekking op de hoeveel heid verrijkt uranium die op het KEMA-terrein is aangetroffen. De vereniging zegt dat uit uitspra ken van de KEMA valt op te ma ken, dat de meetapparatuur niet in staat was het vernjkt uranium te detecteren. Daarom zit er ver moedelijk meer verrijkt uranium in het KEMA-afval dan is opge geven, aldus Milieudefensie. Mr. Aris van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne meldde, dat de meetappa ratuur beter bleek dan in eerste instantie was gedacht. Door die gevoeligheid is al het verrijkt uranium opgespoord, zelfs de kleinste hoeveelheden. Mocht er toch nog meer in het afval zitten, dan zal de totale hoeveelheid ze ker met boven de limiet uitko men. Bovendien, zo voegde Ans er aan toe, is het KEMA-afval op het totaal zó klem, dat er andere tolerantiegrenzen mogen gelden. DEN HAAG (GPD) - De Centrum partij mag in Leeuwarden, Gro ningen, Nijmegen en Rotterdam meedoen aan de Kamerverkie zingen ondanks het feit dat een aantal mensen op de kandidaten lijsten hun handtekening als niet gezet wenst te beschouwen. Be zwaren tegen de deelname van de CP die van de kant van anti fascistische comités kwamen, zijn gisteravond door de Raad van State op juridische gronden van tafel geveegd. De beroeps chriften tegen deelname van de Centrumpartij in Leeuwarden, Groningen en Nijmegen zijn on gegrond verklaard terwijl die van Rotterdam te laat bleek inge diend en daarom niet-ontvanke- Ujk werd verklaard. Na een uitgebreide behandeling voor de afdeling Rechtspraak van de Raad van State heeft die afdeling na beraad gisteravond nog uitspraak gedaan. Hoewel de uitspraak nog op schrift moet ko men, is het duidelijk dat de Haagse administratieve rechters van mening zijn dat een handte kening onder een kandidatenlijst niet ingetrokken kan worden. De Raad van State ging gisteravond niet in op het „wilsgebrek" van de ondertekenaars, dat hun handtekening ongeldig zou ma ken. Dat argument was aangevoerd door de advocaat van de be zwaarden uit Leeuwarden, Gro ningen en Nijmegen, mr. Frans Vries uit Amsterdam. Hij rea geerde zeer teleurgesteld op de uitspraak. „Het wordt tijd dat een herziening van de Kieswet de gaten in die wet gaat dichten. Het is immers te gek dat een handtekening in bijvoorbeeld het café gezet, geldig blijft. Deze uitspraak is zeker een tegenval ler voor ons". "Valse voorwendsels" Hij pleitte namens enkele inwo ners van Leeuwarden die lid zijn van het Friese Anti Fascisme Ko- mité en stelde dat de Centrum partij handtekeningen in Leeu warden „onder valse voorwend sels" had verkregen. „De wijze waarop de Centrumpartij hand tekeningen verzameld heeft voor de Tweede Kamerverkiezingen is kenmerkend voor haar wijze van handelen en ligt in het ver lengde van de manier waarop zij haar racistische propaganda bij stukjes en beetjes opvoert", al dus mr. Vries. Hij vertelde dat van de aanvanke lijk 35 handtekeningen in Nijme gen uiteindelijk maar 23 geldige overbleven. Er zijn volgens de wet 25 vereist. Toch accepteerde het Hoofdstembureau in Nijme gen de CP-kandidatenliist. In Leeuwarden werden aanvanke lijk 36 handtekeningen ingele verd. Het FAFK ging de mensen langs en kreeg 24 mensen zover dat die uitspraken dat hun hand tekening als niet gezet moest worden beschouwd. In Groningen werden ook 34 hand tekeningen ingeleverd. Het Gro nings Comité tegen Fascisme en Racisme zorgde er voor dat 19 ondertekenaars vertelden dat ze hun handtekening niet als gezet wilden zien beschouwd. Mensen hadden volgens mr. Vries gete kend op basis van onjuiste en on volledige informatie over de Centrumpartij. "Onder druk" Over de activiteiten van onder meer het FAFK zei mr. Van Heij- mngen namens de Centrumpar tij gisteren in Den Haag: „Duide- lyk is dat degenen die verklarin gen getekend hebben waarvan de appellanten zich bedienen, dit onder druk gedaan hebben. Als men geïsoleerd woont, bezocht wordt door luidruchtige en drei gende groeperingen van Lieden, dan kan men niet altijd meer ze ker van zichzelf zijn. Waaruit blykt overigens dat de thans ge produceerde handtekeningen juist zijn?" Als de Raad van State alsnog de lij sten van de Centrumpartij ruetig zou verklaren dan kan dat ver zuim niet hersteld worden omdat de wet geen gelegenheid biedt, aldus Van Heiningen. „Dit zou een onaanvaardbaar gevolg zyn". Hij noemde aantijgingen aan het adres van de Centrum partij onwaar en lasterlijk. Hy zei dat wanneer mensen hun hand tekeningen intrekken, de wet gefrustreerd wordt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7