Parijs: 6 doden bij aanslag Turkse pers mag niet over aanslag reppen Kabinet Italië zat tussen twee schandalen in 16981- Perez waarschuwt tegen militarisering ruimte KREBBERS JAARSMA nffi Bloedige actie in joods restaurant Vergissing^ Greenpeace in actie Voorstel tot lijmpoging AKAI 109.- 1189.- NERGENS ZO GOEDKOOP 3497- 369.- 149.- 99.- Buitenland DINSDAG 10 AUGUSTUS 1982 ANKARA (UPI) - Het Turkse mi litaire bewind heeft gisteren de pers verboden nog langer te be richten over de aanslag die Ar meense terroristen zaterdag pleegden op de luchthaven bij Ankara. Bij die aanslag vielen 9 doden en 72 gewonden. Er is een regeringsdecreet uit gevaardigd dat de media ver biedt verslag te doen van het on derzoek dat de politie instelt naar de toedracht van de Ar meense terreuractie. Het verbod volgt op de sluiting eer der op de dag van Turkije's op twee na grootste onafhankelijke krant, Gunes (de Zon). De mili taire machthebbers lieten weten dat het blad in een artikel ten on rechte gezinspeeld heeft op een mogelijke Syrische betrokken heid by de Armeense aanval op de luchthaven. Het verschii- ningsverbod weerspiegelt de ge voeligheid van de Turkse rege ring jegens haar delicate banden met Syrië, het zuidoostelijk buurland van Turkije dat er wel eens van is beschuldigd interne twisten aan te wakkeren in dit NAVO-land. Politiekringen in Ankara deelden mee dat de geheime politie vori- - ge week drie Palestynen in een hotel in Istanboel had gearres teerd op verdenking van het be ramen van aanslagen op een ambtenaar van het Israëlische consulaat in Istanboel en het kantoor van de luchtvaartmaat schappij El Al in Ankara. In Ankara zijn nog eens 17 Turken die worden verdacht van com munistische sympathieën in ver band met de aanslag op de lucht haven van Ankara gearresteerd. In Gunes had ook gestaan dat de Turkse politie onlangs aan boord van een vliegtuig met bestem ming Damascus twee vuurwa pens met geluiddemper, drie plastiekbommen en vijf in de Sowjet-Unie gemaakte granaten had gevonden. Turkije onderhoudt diplomatieke betrekkingen met Israël en heeft ook een PLO-kantoor in Ankara. De politie verzegelde gisteren twee kamers in een hotel in Ankara waarin de twee Armeniërs zou den hebben gewoond voordat zij hun overval op de luchthaven van de stad uitvoerden. Levon Ekmekciyan, de overvaller die in leven bleef, is in een zie kenhuis in Ankara geopereerd. De politie hoopt dat hij straks in lichtingen geeft over de wijze waarop deze Armeense aanslag in Turkije werd voorbereid en uitgevoerd. De twee daders woonden sinds ongeveer twee weken in Ankara, nadat zij met afzonderlijke vluchten uit Da mascus waren aangekomen in Is tanboel en daar contact hadden gezocht. Op de Turkse luchthavens zijn strenge veiligheidsmaatregelen ingesteld. Alleen reizigers met geldige reisbiljetten en reserve ringen worden toegelaten. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - In het joodse restaurant Goldenberg in Parijs lieten gisteren rond het middaguur vijf gasten en leden van het personeel het leven onder het mitrailleurvuur van twee onbekenden, die na de aanslag wisten te ontko men. Een politieman werd eveneens gedood en 22 gasten en omstanders raakten gewond, onder wie negen ernstig. Terwijl in de loop van de avond nog vele details onduidelijk ble ven, dreigt deze anti-joodse moordpartij voor- en tegenstan ders van Israels positie in Bei roet en de rol van Frankrijk in het conflict op dramatische ma nier verder uiteen te drijven. De paniek in dit door vele joodse Pa- rijzenaars bewoonde deel van de historische Marais ging al snel over in scherpe beschuldigingen aan het adres van de regering- Mauroy en van president Mitter rand, die onder meer samen met de Egyptenaren, een uitweg zoe ken voor de in West-Beiroet bele gerde PLO van Jasser Arafat. De nauwe Rue des Rosiers telt twee synagogen, die permanent door een politieman worden be waakt. Ze vormen het centrum van een intens joods leven met negoties van velerlei aard en kleur en delicatessenwinkels van velerlei omvang. De grootste de- licatessenwinkel annex restau rant ligt op de hoek. Dat is de winkel van Rosenberg. Dreigementen Een enkeling - laat op weg naar het middageten - zag twee jonge mannen van rond de dertig „met mediterraan uiterlijk" door de stilgeworden straat gaan. Nie mand lette op hen, ook de poli tieman in burger niet, die bij Ro senberg voor de deur staat sinds daar dreigementen en perfide te lefoontjes aan de orde van de dag zün. De eerste die de volle laag kreeg was de agent voor de synagoge. Terwijl hü stierf in een bloedplas trapten de twee mannen Rosen bergs deur open en begonnen in het wilde weg te schieten uit wat ooggetuigen later „twee kleine mitrailleurs" noemden. De eer ste kogels troffen de cassière, twee voorbijgaande obers, en ten slotte de klanten in de winkel en de eters in de zaal. Vijf van hen lieten onder het mitrailleurvuur het leven. JAKARTA (UPI) - Indonesi sche functionarissen hebben gisteren tegengesproken dat bij het scheepsongeluk voor de kust van Sulawesi 300 mensen zijn verdronken. Vol gens de nationale reddings dienst zijn er slechts vier slachtoffers. "Wij hebben 242 overlevenden uit het water gehaald en voor zover ons be kend zijn vier mensen omge komen", aldus een woord voerder. Het nationale persbureau Anta- ra meldde zondag dat onge veer 300 van de 400 passa giers van het overladen schip verdronken waren toen het onder slecht weer ten onder ging. De daders verdwenen even snel als ze gekomen waren, zich een weg schietend door de rue des Ro siers in de richting van de rue Vieille du Temple, om tenslotte in een witte auto te springen die het tweetal tijdens de operatie stapvoets had gevolgd. Een dramatisch incident deed zich voor toen Goldenberg jr. op het horen van de schoten zich vanuit de eerste etage met een jachtge weer uit het raam boog en het vuur opende op een man in bur ger die klaar stond om te schie ten. Dat was de „stille" politie man, die door deze onverhoedse operatie verder aan de verdedi ging niet meer kon bijdragen. Na het bekend worden van deze anti-joodse terreurdaad ver scheen premier Mauroy in het. gehavende restaurant om de ei genaar een woord van troost te brengen. Minister van binnen landse zaken Defferre vloog overhaast uit zijn woonplaats Marseille - waar hij ook burge meester is - naar Parijs terug om „zelf deel te nemen aan de orga nisatie voor het opsporen van de daders". President Mitterrand heeft gisteravond een herden kingsdienst in de synagoge bij gewoond. Dit alles nam echter niet weg dat de ontwikkeling zich al snel in de richting van een politiek steekspel scheen te ont wikkelen. Aanval De groot-rabbyn sprak - by afwe zigheid van de opper-rabbijn, die in Israël is - ervan dat de manier waarop de media en de regering in Frankrijk de actie van Israël in Libanon hebben voorgesteld, en de manier waarop men hier de PLO als een respectabel gezel schap tracht voor te stellen, tot een zekere golf van nieuw anti semitisme aan het leiden is. De permanente vertegenwoordiger van de PLO in Parijs, Israhaim Souss - wiens naaste medewer ker enige weken geleden bij een overval werd gedood - veroor deelde de moordpartij in de rue des Rosiers en sprak ervan dat zijn organisatie „tegen elke vorm van blind geweld" is. De Franse communisten zien in de slachting in de rue des Rosiers een „provocatie om de vredespo gingen van de regering in de wie len te rijden". De partij had voor vandaag al een massaoptocht „voor Libanon" van het Gare Saint-Lazare naar de Place de la Concorde voorbereid, en het ge beurde by Goldenberg zal in communistische trant ook deel van de betoging gaan uitmaken. De socialisten hebben - ook nu weer - verklaard dat ze aan vre- desoptochten van dit genre niet deelnemen. „We besteden onze tijd liever om de daders op te sporen", zo luidde het commen taar. PARIJS - Ambulances en politiewagens staan bij het joodse restaurant Goldenberg, waar gisteren bij t aanslag zes mensen werden gedood en 22 gewond. WENEN (UPI) - VN-secretans-ge- neraal Perez de Cuellar heeft gis teren krachtig gewaarschuwd te gen toenemende militarisering van de ruimte. De hoogste VN- man sprak in Wenen op de ope ningszitting van de VN-confe- rentie over onderzoek en vreed zaam gebruik van de ruimte. "Een wapenwedloop in de ruimte zou de gebieden en mogelijkhe den voor een confrontatie ver groten vanwege de nieuwe di mensie voor menselijke vernieti ging", aldus Perez de Cuellar te genover afgevaardigden uit meer dan honderd landen. Hij waar schuwde ook, dat een wapen wedloop in de ruimte kostbare hulpbronnen opslokt, die hard nodig zijn voor programma's voor economische en sociale ont- AMSTERDAM (GPD) - Vrijwilligers van het Greenpeace-schip Sirius hebben zich vanmorgen vastgeketend aan het Britse dumpschip Gem, dat sedert gisteren bezig was met het dumpen van 2700 ton uit Enge land afkomstig radioactief afval. De Engelsen hebben hun werkzaam heden moeten staken. De actie van de milieu-activisten heeft plaats op de Atlantische Oceaan, 700 kilometer ten noordwesten van Spanje. De Engelsen hadden speciale maatregelen getroffen om de aangekondig de acties van Greenpeace te voorkomen. Er zijn stalen kooien langs de Gem aangebracht, waardoor het voor Greenpeace onmogelijk is gewor den om met rubberboten onder de losplatforms te manoeuvreren en zo het dumpen van de afvalvaten te verhinderen. wikkeling. De VN-secretaris-ge- neraal drong er bij de afgevaar digden op aan te werken binnen het raam van het internationale verdrag voor de ruimte uit 1967, waarbij het gebruik van kernwa pens in de ruimte is verboden. De Verenigde Naties moeten vol gens hem hierin een voorhoede rol vertolken. Na de openingszitting begonnen de afgevaardigden het werk in de verschillende commissies. In de tweede en laatste week begint de plenaire vergadering. De confe rentie houdt zich bezig met drie belangrijke zaken: evaluatie van de huidige en toekomstige stand van technologie in de ruimte, be studering van toepassing van de ze technologie voor economische en sociale ontwikkeling en van de mogelijkheid voor internatio nale programma's van samen werking met name ten behoeve van ontwikkelingslanden. Func tionarissen op de conferentie verwachten zonder twijfel dat in de slotdebatten ook de kwestie van het militair gebruik van de ruimte aan de orde zal komen. „Zoals de Grieken hun tijdre kening richtten naar de Olympische Spelen, zo kun nen wij onze geschiedenis in delen naar de schandalen", schreef Vittorio Gorresio in 'La Stampa' van Turijn, naar aanleiding van de jongste Ita liaanse regeringscrisis. „Spa- dolini is aan de regering ge komen met het schandaal van de vrijmetselaarsloge P-2 en treedt af bij dat van de Banco Ambrosiano. Wat men hem moet nageven, is, dat hij beide met vaste hand heeft aangepakt". En het is niet zo toevallig, dat de regeringscrisis in verband wordt gebracht met de twee jongste schandalen van de Italiaanse geschiedenis: een van de eerste regeringsdaden van Giovanni Spadolini was v de instelling van een parle mentaire omderzoek-com- missie naar de achtergronden van de geheime vrijmetse laarsloge P-2, die steeds meer bedenkelijke banden met po litieke partijen, en met name de socialisten, aan het licht dreigde te brengen. En de laatste was het gedwongen faillissement van de Banco Ambrosiano,. dat, zoals de oud-senaatsvoorzitter Cesare Merzagora in de 'Corriere Delia Sera' schreef, „allerlei personen in opspraak kan brengen: grote en kleine, in dustriëlen en politici, pries ters en vrijmetselaars". Het is teveel gezegd, dat de ont hullingen over deze schanda len de kabinetscrisis hebben veroorzaakt. Maar dat de cri sis, met de waarschijnlijke kamerontbinding en ver vroegde verkiezingen, een welkome afleiding biedt is wel zeker. Er is in de Italiaan se politiek maar al teveel dat het daglicht nauwelyks kan verdragen en verkiezingspro paganda is een beproefd mid del om zulke zaken met de mantel van de rederijkerij te bedekken. De eigenlijke aanleiding tot de crisis was de verwerping in het parlement van een rege ringsbesluit, dat ten doel had de belastingvoordelen van de oliemaatschappijen te be knotten en zwaardere straf fen te stellen op de groot schalige belastingontduiking in de handel en de vrije be- - roepen. Het was een noodza kelijke aanvulling op de rege ringsmaatregelen, die een al gemene verhoging van de btw en van de openbare tarie ven invoerden:- naast deze aanslag op ieders beurs, dus het meest op die van de laagstbetaalden, diende er ook een maatregel te komen, waardoor de meest bevoor rechten werden gedwongen hun deel bij te dragen. Tijdens het kamerdebat was al duidelijk, dat een deel van de christen-democraten grote bezwaren had tegen deze fis cale gelijkschakeling en toen het regeringsbesluit in gehei me stemming werd verwor pen, lag het dus voor de hand de verantwoordelijkheid te zoeken binnen de christen democratische fractie. Dit werd door de socialisten aan gegrepen als een reden om hun ministers uit het kabinet terug te trekken: als het par lement een speelbal wordt van belangengroepen en lob bies, zo zei partijleider Betti- no Craxi, is het land in feite onregeerbaar geworden, en dient premier Spadolini hier uit de noodzakelijke gevolg trekkingen te maken. In feite is niemand in de rege ringscoalitie bereid de ver antwoordelijkheid op zich te nemen van het gezamenlijk besloten economisch beleid. De socialisten willen zich niet graag geïdentificeerd zien met de onpopulaire be lastingmaatregelen, de chris ten-democraten wensen de ondernemers te vriend te houden, geen minister is be reid iets van zijn begroting in te leveren, maar vooral: nie mand wenst mee te werken aan het dichten van de bo demloze put van de miljar den verslindende staatson dernemingen. Wanneer een regering, als die van Spadoli ni, zich ten doel stelt de staatsfinanciën te saneren, moet het wel tot een breek punt komen, wanneer deze doelstelling concreet in bot sing komt met tegenstrijdige belangen. Er is weinig kans, dat het poli tieke beraad van president Pertini in deze dagen een op lossing zal vinden voor deze problemen. Maar ook ver vroegde verkiezingen kun nen er weinig aan verande ren. De socialisten, de enigen die zich niet tegen kameront binding verklaren, zullen misschien iets vooruit gaan, christen-democraten en com munisten zullen wat stem men verliezen, maar het alge mene beeld zal ongetwijfeld hetzelfde blijven: de chris ten-democraten blijven ver uit de grootste regeringspar tij, de communisten de enige serieuze oppositie. Intussen blijven alle onopgeloste pro blemen maandenlang liggen en gaat het. land, en zyn eco nomie, er nog een stapje op Italiaanse christen-democraten: ROME (AP) Een vooraanstaand functionaris van de Italiaanse christen-democraten heeft giste ren verklaard dat zijn partij te gen vervroegde verkiezingen is. Hij riep de socialisten op samen weer een coalitieregering te vor men. Giovanni Galloni, redac teur van het christen-democrati sche dagblad II Popoio, zei dat de partij een snelle oplossing zoekt voor de regeringscrisis waar Italië zich sinds twee dagen in bevindt. Galloni zei dat hij de voorkeur gaf aan de vorming van dezelfde coa litie, waaraan werd deelgenomen door de christen-democratische, de socialistische, de sociaal-de mocratische, de liberale en Spa- dolini's kleine republikeinse par ty. Galloni zei dat de christen-demo craten niet tegen het belasting plan waren en drong er bij de so cialisten op aan hun voorstel om het opnieuw in het parlement te brengen te aanvaarden. Het socialistische voorstel de be lastingafdrachten van oliemaat schappijen te versnellen werd in gediend als onderdeel van een bezuinigingsprogramma van de regering. Socialistische minis ters beschuldigden de christen democraten ervan dat zij het voorstel publiekelijk steunden maar bij de geheime stemming tegenstemden. De Italiaanse pers heeft gespecu- leerd dat de socialisten vervroeg de verkiezingen willen forceren omdat zij onlangs bij plaatselijke verkiezingen hebben gewonnen. I Leiden: Nieuwe Rijn 32 Tel. 071-132900 I Alphen a/d Rijn: Van Boetzelaerstraat 8 Tel. 01720-92900 Leiden: Breestraat 143 Tel. 071-125873 Panasonic SHARP VIDEOCASSETTES] L 750 BETAMAX (3 uur speelduur) 3 stuk» cat.prijs 198" NU DK El80 VHS 13 uur speelduur) 3 stuks cat.prijs .TELEFUNKEN 66 CM' teletekst VOORBEREID KLEUREN TV 8256 afstandsbediening. 32 voorkeurzenders. Cat.prijs 2590.- PORTABLE Z/W TELEVISIE 44 CM 12V/220V. luxe houten kast 8 voorkeurtoetsen AUDIO RACK F212 F7112 NU CS-F210 CASS.DECK Met Feather Touch bediening, MPX-filter en LED-uitlezing. Ook in nieuwe kleur pearlshadow. Cat.prijs 648.- nu 399.- NU MULTIBAND RADIO FM/LG/MG/ KG1 KG2/ STEREO WALKMAN -I- HOOFDTELEFOON Cat.prijs 188.- NU

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6