Wie maakt me los El Cid: tweeduizend eerstejaars opvangen Stichting dreigt café-eigenaar met kort geding Victoria Regia bloeit Wegens klachten studenten LEIDEN - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) ligt overhoop met caféhouder Ba- rends aan de Middelstegracht in Leiden. Een groot aantal huur ders van het studentenhuis naast het café en van een huis een de Groenesteeg heeft „herhaalde lijk ernstige klachten" over ge luidsoverlast van het café. De oorzaak van de overlast i Muziek (1) Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe muzieksei- zoen treedt vanavond in mu ziekcafé Scarabee in de Pie- terskerkchoorsteeg het beken de folkduo Robbie Loeven en Marion Arts uit Nieuw-Zee- land op. Aanvang negen uur. Muziek (2) De kroegconcerten die de Leidse Vereniging van Popmuzi kanten wekelijks organiseert, krijgen het komend seizoen een nieuwe opzet. Speelde het afgelopen seizoen elke woens dagavond een Leidse groep in The Jam, voortaan zal dat om de veertien dagen gebeu ren. De andere woensdag avonden krijgen groepen van andere popcollectieven een kans. Morgenavond speelt in The Jam (2e Binnenvest gracht) de formatie Squad uit Alphen aan den Rijn. Op 18 augustus laat de Leidse new-wave band Munk zijn vernieuwde repertoire horen. Het programma van 25 au gustus is nog niet bekend. Op 1 september treedt de zeskop- pige Leidse formatie Ypsillon op. een groep die symfonisch getinte rock speelt. De concer ten beginnen steeds om onge veer half elf. 1 dat de uitbater in een blin de muur van de stichting heeft gemaakt. De caféhouder heeft de achterkant van zijn uitspanning, die grenst aan het terrein van de SLS, verbouwd zonder toestem ming van de stichting. Ook is er een ontluchting voor een gaska chel in de muur gemaakt. Daar door ontsnapt veel muziek en ge- In het verleden waren de SLS en de cafébaas overeengekomen dat de situatie zou worden veran derd. Zo zou het raam niet door zichtig meer zijn en de ontluch ting van de gaskachel zou wor den weggehaald. Ook zou hij er voor zorgen dat zijn klanten geen gebruik meer zouden maken van de nooduitgang en verder dat al le overlast voor de stichting zou wnrrtpn vprmpfipn Als de cafébaas zich hieraan zou houden, dan mocht hij van de stichting de door hem aange brachte voorzieningen zoals de nooduitgang daar laten zitten. Toen dat vier jaar geleden alle maal bij een notaris op papier werd gezet, behield de SLS zich het recht voor de oude situatie weer terug te eisen als het café overlast zou bezorgen. „Maar", zo zegt de stichting, „de huurders van het pand naast het café bleven herhaaldelijk ernsti ge klachten houden". Deze klachten hebben hoofdzakelijk betrekking op „teveel aan ge luidsoverlast en stemmengeluid via het geopende raam en de gas- afvoer". Tot 18 augustus krijgt de cafébaas nu van de stichting de tijd om alsnog maatregelen te ne- Doet hij dat niet, dan daagt de stichting de cafébaas eind deze maand in een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank. Aan hem zal de stich ting vragen de caféhouder te ver oordelen de situatie achter het café binnen veertien dagen terug te brengen in de oude toestand. Voor iedere dag dat de caféhou der in gebreke blijft eist de stich ting een dwangsom van duizend gulden. LEIDEN - Uit de opslagruimte van het Witte Singelcomplex van de universiteit is het afgelopen weekeinde voor tienduizend gul den gestolen. Er werd een deur geforceerd en onder meer 15 ki lometer elektriciteitskabel mee genomen, vijf noodverlichtingar maturen en 20 inbouwdimmers. LEIDEN - De befaamde wa terlelie Victoria Regia is van avond voor het eerst dit jaar weer in volle bloei te bewon deren. Een traditioneel ge beuren waarvoor de Hortus Botanicus altijd druk be zocht wordt. Vanavond kan dat van negen tot elf uur. Het is tevens de enige avond dat dat mogelijk is. De natuurkundige Haendke ontdekte deze 'reuze-waterle lie' in 1801, maar overleed voordat hij zijn vondst we reldkundig kon maken. Eu ropese plantkundigen slaag den daar later wel en in 1849 lukte het zelfs de Victoria Re gia in Engeland tot bloei te brengen. In Leiden, waar speciaal voor de Victoria een kroonvormige kas werd ge bouwd, werd daar in 1872 voor het eerst succes mee ge boekt. In het Amazone-gebied groeit de waterlelie in ondiepe kom men van rivieren. In de Hor tus wordt de Victoria gedu rende het vroege vooijaar ge zaaid - de zaden zijn zo groot als een erwt en zwart van kleur - in een speciale water tank. De plant geeft verschei dene bloemen per jaar en is een nachtbloeier. De eerste nacht is de bloem stralend wit, de tweede nacht purper rood. In de herfst als de tem peratuur daalt, gaat de plant snel achteruit. Door Jaap Visser LEIDEN - De Leidse warenmarkt: domein van de boodschappen de gezelligheidsmens en 'werkterrein' van de prijsbewuste consument, ook al is z'n gulden er dan geen hele daalder meer waard. De Leidse warenmarkt: schepper van tientallen ar beidsplaatsen. Een flink bedrijf met onbewust een grote socia le functie. De 'Lèidse mart': het grootste trefcentrum van de stad. Daar waar de Leidse 'er' rolt zoals-ie nergens rolt. De markt, Leids als dc Harteburgkerk en 3 oktober en ouder dan de Zijlpoort; een zomerrubriek waard derhalve. Vandaag deel zeven: de markt als bron van ergernis. Je zal op de Hooglandsekerk- Van slapen komt in de nacht gracht wonen en elke zater dagochtend maken markt kooplui voor dag en dauw een abrupt einde aan je nachtrust. Reken maar dat je dan een hekel aan de markt krijgt. En als je dan de hele verdere dag ook nog eens het gekrijs van groenteboeren aan moet horen en 's avonds de troep van je stoepje en ge vel, kunt boenen dan heb je op den duur een bloedhekel aan de markt. Mies Staats, bijna zestig, woont op de Hooglandsekerk- gracht, op nummer 3, tegen over de Koppenhinksteeg. Doordat zij met haar gezond heid sukkelt, is deze geboren en getogen Leidse aan huis gekluisterd. Op marktdagen is dat volgens haar "een ware verschrikking". De ellende begint voor Mies Staats al op vrijdagmiddag rond een uur of vijf wanneer met donderend geraas de on derdelen voor de marktkra men worden aangevoerd. Hoewel verkeersborden aan geven dat geparkeerde auto's pas om zeven uur 's avonds het veld moeten ruimen, wor den zij volgens Mies Staats al ruim voor die tijd inge bouwd. Het geveltuintje van de fami lie Staats. Rechts onder is vaag iets te zien van de "Gevel-aan bouw" waar precariorechten voor betaald moeten worden. Foto: Holvast). vrijdag op zaterdag bitter weinig. Om een uur of vier 's ochtends komen de groente leveranciers al hun verse waar brengen. Mies Staats: "Slapen kan je dan verder wel vergeten. De kisten met groente en fruit zetten ze bij je op de stoep. Vaak staan die kisten zo hoog opgestapeld dat ik hier op de eerste ver dieping het fruit zo uit het raam kan plukken. Soms wordt zelfs de hele voordeur met kisten geblokkeerd. Le vensgevaarlijk. Ik woon hier met m'n oude moeder van 88. Ikeer brand uitbre- Er zal ken". De rest Staats moeder de dag zit de familie i de herrie: "Voor is dat niet zo erg want die hoort toch de helft niet meer. Maar ik word er horendol van. Ik weet altijd precies wat de sinaasappels en bananen kosten en wat er in de aanbieding is". Wanneer de kooplui om vijf uur opbreken, krijgen Mies en moeder Staats 'bezoek' van de reinigingsdienst. Vanuit de Koppenhinksteeg draait tegen zes uur een grote spuit- wagen de gracht op om met een krachtige straal het groente- en fruitafval weg te spuiten. Mies Staats: "Het ge volg is dat wij een flinke golf vuil tegen de gevel krijgen zodat we 's avonds of de vol gende ochtend de boel schoon kunnen schrobben. Om een uur of acht is de el lende eindelijk voorbij en hebben we de helft van het weekeinde overlast gehad". Van de marktkooplui ontvangt Mies Staats geen enkel be grip: "Die lui denken alleen maar aan zichzelf, aan hun vreten, zoals ze dat noemen. Laatst moest de dokter hier zijn. Hy had z'n auto op de gracht gezet, precies op het moment dat de kraakwagen voor het groente-afval langs kwam. Had je die groentelui tekeer moeten horen gaan omdat die wagen er niet door kon. Ze hebben de dokter ge woon de deur uitgevloekt". Ook bij de gemeente heeft Mies Staats weinig begrip voor haar problemen geoogst. DINSDAG 10 AUGUSTUS 1982 Lelden j_ Mies Staats (op de stoel) gefotografeerd op de Hooglandsekerkgracht, samen met broertjes, zusjes en andere kinderen uit de buurt, die "schooltje" kwamen spelen. De foto is voor de oorlog gemaakt door moeder Staats (nu 88), een tyd dus waarin de markt de familie Staats het leven nog niet zuur maakte. Zwaar autoverkeer, dat met een wijde bocht uit de Kop penhinksteeg kwam zetten, heeft al verscheidene keren haar stoep en geveltuintje ka potgreden. Een bij de ge meente ingediende eis tot schadevergoeding werd afge wezen. Daarna besloot zij een betonnen rand voor haar ge vel aan te brengen. Prompt kreeg 'mejuffrouw' Staats een briefje van de inspecteur der gemeentebelastingen met de mededeling dal zij in verband met het uitbreiden van haar gevel voortaan pre cariorechten moet betalen... Mies Staats is geboren op de Hooglandse Kerkgracht. Haar vader dreef er een kap perszaak en later een winkel in radio's. Zij kan zich nog goed herinneren dat zij als kind 'schooltje' speelde met haar tien broertjes en zusjes: "Dat deden we op de gracht We speelden meestal in het perkje dat hier toen lag op de plek waar nu de auto's staan geparkeerd. Toen was de gracht nog niet aangetast door het blik. Alleen dokter Goekoop en slager Zand- voort hadden een auto Ik kan me ook nog herinneren dat hier grote bomen ston den. Wanneer ze in bloei stonden, kwamen ze tot vlak voor onze ruiten. Die bomen zijn van de ene op de andere dag afgezaagd omdat de markt hier naar toe verhuis de. Da's eeuwig zonde ge weest". Mies Staats laat een map zien met een kranteartikel van bij na twintig jaar geleden waar in de verhuizing van de wa renmarkt wordt aangekon digd van de marktenroute naar de Nieuwe Ryn en de Hooglandse Kerkgracht, te- gelyk met het verwijderen van de tramrails uit de Bree straat In diezelfde map zitten ook brieven die zij in de loop der jaren, vanaf 1970, aan de ge meente heeft geschreven over de 'markt-o verlast' Brieven die allemaal voor kennisgeving zijn aangeno men. Evenals de opmerkin gen die zij heeft gemaakt tij dens de rondvraag in dc laat ste vergadering van de pro- jee groep Pan eras-west Een vergadering over het bestem mingsplan voor de wijk dat er in oorsprong van uitging dat de markt in z'n geheel zou terugverhuizen naar de marktenroute. Mies Staats: "Maar nu hebben de ambte naren het er al over dat de markt hier weer terugkomt wanneer de rioleringswerk- zaamheden achter de rug zijn. Het aangekondigde groen willen ze dan gewoon tussen de kraampies planten. Hoe ze denken dat voor el kaar te krygen. weten ze zelf niet Kan ook niet want de kraampjes staan bovenop ei kaar- De opmerkingen en kritiek die Mies Staats in de bewuste rondvraag spuide, zijn "in de notulen meegenomen", zoals dat heet "Voor kennisgeving aangenomen dus. Meer met", beseft zi|. "Ik verwacht niet dat mijn kritiek ooit wat zal uithalen want de markt is hier in Leiden heilig" De auto van de Oegstgeestenaar die in het water naast de Van de Brandelerkade terecht kwam. LEIDEN - Een 56-jarige man uit Oegstgeest is gisteren met zijn auto te water geraakt aan de Van de Brandelerkade. De man, die juist bezig was vanaf de Burggra- venlaan de kade op te rijden, werd daarbij aangereden door een auto die uit de andere rich ting over de Burggravenlaan aankwam. De Oegstgeestenaar had verzuimd deze auto, be stuurd door een 33-jarige man uit Voorschoten, voorrang te ge ven. De Oegstgeestenaar liep naast een nat pak ook een hecht- Auto's maken brokken wondje op aan het hoofd. Zijn auto werd totaal vernield. Bij een andere aanrijding, gister middag aan de Haagse Schouw- weg, liepen twee mensen snij- en schaafwondjes op die in het AZL behandeld moesten worden. De bestuurder van een personenau to botste op de Haagse Schouw- weg op zijn voorganger die stop te voor een inrit. Door de klap botste de eerste auto op zijn beurt nog eens tegen een auto die op de andere weghelft in te gengestelde richting reed. Eén auto werd totaal vernield, die van de veroorzaker van het onge luk liep schade op aan de voorzij de. LEIDEN - Met de paar honderd die zich op het laatste moment nog aan melden, denkt El Cid zo'n tweeduizend aankomende studenten wegwijs te ma ken in Leiden en alles wat zich daar op universitair en niet-universitair gebied afspeelt. Een week lang worden de nieuwe eerstejaars door de 'Leidse com missie Introductiedagen (zoals het uit studenten bestaande EI Cid officieel heet) van hot naar haar gesleept. Dat aantal valt de organisatoren niet tegen. "Vorig jaar waren het er ook zoveel en met het teruglo pen van het aantal studenten, hadden we eigenlijk op minder deelnemers gerekend", aldus El Cid-voorzitter Monique Mulder Opvallend detail: er zullen dit jaar twee keer zo veel meisjes als jongens meedoen. Daarvoor heeft geen van de El Cid-leden een verklaring voor Het thema van de 'Leidse introduc tiedagen' luidt dit jaar 'Keer punt' en is - zoals meestal - voor meer dan één uitleg vat baar. Zoals de ingrijpende veran deringen die de verhuizing naar Leiden met zich meebrengen, maar ook de twee-fasenstruc- tuur, die het studeren er over het algemeen zwaarder op maakt. Dat laatste heeft ook zijn stempel gedrukt op het El Cid-program- ma. In het blok 'Actief in Leiden' wordt de studenten opmerkzaam gemaakt op de vele mogelijkhe den om zich voor een sociaal of politiek doel in te zetten. Behal ve dat wordt er in 'blokken' ook voorlichting gegeven over het le ven in Leiden, over de universi teit en over de bijbehorende stu dentenverenigingen Ontspanning volgt op vrydag - de laatste dag Eerst zullen 's mid dags optredens te zien zyn van folk- en rockgroepen op het Stadhuisplein, de Burcht en het plein voor het Koetshuis. Het slotfeest brengt nog meer pop en wel in de honken van de diverse studentenverenigingen. Hierbij geven o m de Frank Boeyen- groep. Toontje Lager en de Ama zing Stroopwafels acte de pre sence. Die twee slotgebeurtenis sen zijn overigens ook voor men sen die niet aan de El Cid-week deelnemen toegankelijk. Brand in sloopcomplex aan Levendaal LEIDEN - De brandweer heeft gisteravond tweemaal moeten uitrukken om de brand te blus sen die in het voormalige fa briekspand Sanders aan het Le vendaal was uitgebroken. Waar schijnlijk was de brand ontstaan door sloopwerkzaamheden met snijbranders. Tijdens het blus sen van de brand lag het verkeer over het Levendaal een half uur tje stil. Even na elven moest de brandweer opnieuw uitrukken omdat er nog steeds rookontwik keling was in het complex. On der een hoop puin bleken zich br^id te8bev?ndeneSten V3n Drie auto's raakten beschadigd bij een botsing op de Haagse Schouwweg. Fundamenten blootgelegd LEIDEN - Rond de Hooglandse Kerk zijn gisteren bij riolerings werkzaamheden de fundamen ten blootgelegd van pogingen uit de zestiende eeuw om een gigan tische kathedraal te bouwen. Eerdere vermoedens daarvan zijn met deze vondst bevestigd, aldus ir. L. Barendregt van Civie le Werken. Zoals de meeste kerken is de Hooglandse Kerk in fasen opge bouwd. Nadat hij in 1315 begon als eenvoudig kerkje van de pa rochie Leiderdorp, raakte de Hooglandse Kerk (ook wel Pan- craskerk) in een concurrentie strijd gewikkeld met de Pieters kerk. Nadat de laatste een forse uitbreiding had ondergaan, wer den rond 1550 plannen gesmeed voor een groots bouwwerk dat tot aan de Nieuwe Rijn zou rei ken. Geldtekort voorkwam ech ter dat de eerste werkzaamheden (waar de vondst van gisteren van getuigt) werden voortgezet. Barendregt: "We weten niet in hoe verre de fundamenten nog in de richting van de Nieuwe Rijn doorlopen, maar hopen daar in de toekomst nog achter te ko men". Een deel van de 'kathe- draalresten' is inmiddels voor de vernieuwing van de riolering ge sneuveld. maar volgens Baren dregt zal toch ook nog wat be waard blijven. De fundamenten die gisteren in de Nieuwstraat werden gevonden. Zij getuigen van - niet uitgevoerde - plannen om een grote kathedraal te bouwen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3