'Lommerlust' nadert voltooiing agenda rUe/icfee Tramstraat blijft toch te berijden Bezwaren bewoners tegen "Prinsenweide'' REGIO - De laatste weken van de schoolvakanties voor de lagere scholen staan elk jaar in een aantal regio gemeen ten in het teken van de jeugdvakantiebezigheden. Activi teiten om de jeugd die met de vrije tijd geen raad weet, bezig te houden. Vol goede moed wordt van alles georga niseerd, maar of er inderdaad kinderen op af komen is elke dag weer de vraag. De grootste spelbreker is het zonnige weer. Want dan weefde jeugd zich wel te verma ken. De gemeenten Warmond. Leider dorp en Voorschoten zijn in de regjo Leiden zeer actiefin het or ganiseren van de jeugdactivitei- ten. Warmond heeft vier weken lang elke dinsdag en donderdag •en kinder-activiteit. Het jonge rencentrum Sjelter in Leider dorp organiseert van 5 tot 20 au gustus elke dag iets. De gemeen te Voorschoten doet dat ook, maar dan wel van 27 juli tot 14 augustus. Dat juist voor de laatste weken van de vakantie is gekozen, komt omdat de kinderen dan weer thuis zijn. "De mensen gaan geen zes weken op vakantie", aldus •en medewerkster van Sjelter Leiderdorp. Een mening die ook gedeeld wordt door organisator- ambtenaar Bonhof in Voorscho ten. "De kinderen hebben er drie weken vakantie opzitten en gaan zich dan vervelen". De verscheidenheid in spelletjes is enorm. Er is geen spelletje te ont dekken dat in alle drie de ge meenten wordt gehouden. Zowel in Warmond als in Leiderdorp wordt in de vakantieweek wel een dagje uitgegaan, buiten de gemeente. In Voorschoten vin den alle activiteiten binnen de dorpsgrenzen plaats. Het activi teitenprogramma wordt bij alle drie door een 'deskundige' groep aaroengesteld. In Warmond zijn de Kommunicatiegroep War mond en de Jeugdraad verant woordelijk, in Leiderdorp staf en medewerkers van Sjelter en in Voorschoten gemeenteambtena ren en sportrecreatieleiders. Een greep uit de vele spelletjes: le vend ganzebord, behendigheids wedstrijd. brandweerwedstrijd, midgetgolf, een dagje Avifauna, filmmiddag, dierenshow. "Wij hebben op dit moment een lijst van vijftig activiteiten die we ooit gedaan hebben", aldus Bon hof van Voorschoten, "elk jaar verzinnen we wat nieuws. Als het aanslaat dan komt het het jaar daarop weer terug". Dat niet altijd een activiteit opnieuw aan slaat bleek dit jaar in Voorscho ten. Jarenlang heeft de natuur- tocht op de activiteitenlijst ge staan. Enkele jaren geleden werd deze afgevoerd en dit jaar op nieuw georganiseerd. "Dat is duidelijk mislukt", geeft Bonhof ruiterlijk toe: er kwamen geen kinderen. Ook in Leiderdorp komen een aan tal onderdelen elk jaar terug. "Vroeger was het maar één week. Door de groeiende belang stelling en behoefte is dit jaar ge kozen voor twee weken". Op merkelijk in Leiderdorp is dat er in wezen steeds sprake is van een 'dag'-activiteit. Weliswaar is er zowel 's ochtends als 's middags iets verschillends te doen, maar Voorschotense kinderen kijken aandachtig naar een deelnemer aan dejeugdbrandweerwedstrijd in Voorscho ten. Deze wedstrijd is één van de vele vakantiebezigheden voor de jeugd in de regio. ito to Holvast) tussen de middag kunnen de kinderen overblijven. Een over blijfmogelijkheid die in de ande re gemeenten niet aanwezig is. Gesteld moet wel worden dat in Leiderdorp de evenementen na genoeg allemaal in de Sjelter plaatsvinden. Zowel in Voor schoten als in Warmond worden verschillende lokaties in het dorp gebruikt. "Er is wel een vast omlijnd idee van activiteiten", zegt Rika Rut ting uit Warmond op de vraag hoe daar het geheel wordt sa mengesteld. "Maar we proberen toch wel steeds iets i goedkoops te vinden". Wat be treft dat 'goedkope', verschillen de drie gemeenten met elkaar. In Warmond is op drie activiteiten na, alles gratis. In Leiderdorp ügt de gemiddelde prijs rond de twee gulden en in Voorschoten kosten de activiteiten één gulden en vijftig cent Mooi weer Het aantal deelnemende kinderen aan de activiteiten is zeer ver schillend. De factor waar alles van lijkt af te hangen is het weer. Als het zonnetje schijnt gaan de kinderen vaak naar het strand. Is er regen en een buitenactiviteit gepland, dan verschijnen ze ook niet. In Leiderdorp beginnen de activiteiten deze week. Terug blikkend naar voorgaande jaren, kwamen er honderd kinderen per dag, als het weer redelijk Rutting uit Warmond over de deel name: "Het gemiddeld aantal kinderen dat de laatste jaren meedoet, wordt steeds groter. Vorig jaar waren er gemiddeld zestig per activiteit. Bij het dagje uit waren er dit jaar honderd, het maximum wat mee kon. Het hangt wel sterk van het weer af. Als het op een bingomiddag stra lend weer is, komen er haast geen kinderen". In Voorschoten zijn minder geluk kige geluiden te horen. "De be langstelling valt dit jaar tegen. Met het mooie weer gaan ze lie ver naar het strand toe", aldus Bonhof. "Het gemiddelde ligt nu op ongeveer twintig, andere ja ren was dat vijftig". Vooral de spelletjes met water, zoals de brandweerwedstrijd, trekken wel veel kinderen. De verkoeling zal hierin zeker een rol spelen. Ondanks de geringe belangstelling heeft Bonhof de moed niet verlo ren. Al veertien jaar worden in Voorschoten op grote schaal de vakantie-acitviteiten georgani seerd. "Vroeger hadden we zes weken lang of 's ochtends of 's - middags wat. Op een gegeven moment sloeg dat niet meer aan en hebben we alles geconcen treerd in de laatste drie weken. Misschien gaan we het volgend jaar wel weer meer spreiden. Je moet het gewoon proberen". Zowel Voorschoten als Warmond zet de activiteiten deze week min of meer geleidelijke stop. In Voorschoten wordt het traditio nele jeugdvakantieland gehou den rond de Lindehoeve. War mond heeft nog een speciale kleuterdag (vandaag), een hut- tenbouwdag (twaalfde) en als laatste een filmmiddag op de achttiende. Zoals al eerder ge zegd, begonnen de Leiderdorpse activiteiten gisteren en gaan ze door tot de twintigste. Tijdens die laatste activiteitenweek in Leiderdorp zitten de Voorscho tense lagere schoolkindertjes al reeds een week hard te ploeteren in de schoolbanken. Op naar de volgende vakantie. PAUL VAN DER BURG DINSDAG 10 AUGUSTUS 1982 DINSDAG Leiden - Scarabee, Pieterskerkchoor- steeg, optreden folkduo Robbie Laeven i Arts i t Nieuw-Zeeland, 21 NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dinsdags van 20-21 uur. Stats jongeren centrum - Haarlemmer straat 73. Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Ree las se rings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, berei- baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe-och- tend van 10-12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur. tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. Lezing Baha'i's - Buizerdhorst 17, tel. 213490. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie financiën en culturele zaken, 19.30 uur. WOENSDAG Leiden - The Jam, 2e Binnenvestgracht, optreden formatie Squad 22.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. meisjes-telefoon. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Leiderdorp - dagje uit met de Sjelter, 10 VOORSCHOTEN - De Tramstraat In Voorschoten zal niet definitief worden afgesloten voor het ge motoriseerd verkeer. Het voor- itel van het college van burge meester en wethouders om dit wel te doen, werd gisteravond door de commissie van financiën •n verkeer van de tafel geveegd. D« Tramstraat is een smal verbin dingsstraatje tussen de School straat en de Voorstraat in het Voorschtonse centrum. Door au tomobilisten werd deze straat re gelmatig gezien als de kortste weg tussen de twee belangrijkste dorpsstraten, ondanks het gel dende verbodsbord. De commis sie vond gisteravond dat de straat wel afgesloten mag wor den, maar toegankelijk moet blij ven voor invalidenwagens en (onofficieel) voor de auto's van twee winkeliers. De twee in de Tramstraat gevestig- de winkeliers, hadden namelijk enige tijd geleden een ontheffing gevraagd om door de straat te mogen rijden. Dit om hun waren voor de deur uit te laden. In mei zoek de dit de functionele com missie voor economische aange legenheden. Die commissie advi seerde twee palen aan het begin en aan het eind van het straatje te plaatsen. Het paaltje aan de Schoolstraat zou door de twee winkeliers door middel van een sleutel weggenomen kunnen worden. B en W schakelden de ambtelijke werkgroep verkeer in, en deze adviseerde om twee vaste palen, verankerd in de grond, neer te zetten. De winkeliers zouden dan maar met hun waren enkele me ters moeten lopen, was hun visie. Volgens de werkgroep zou een uitneembare paal regelmatig tot misbruik leiden en zou de straat ook niet meer voor voetgangers bruikbaar zijn. Commissielid Aikens (D'66) wees op de unanieme conclusie van de functionele commissie en dat moest volgens hem gehonoreerd worden in een uitneembare paal en ontheffing voor de twee win keliers. CD A-er Meershoek zag geen problemen in het uitneem bare paaltje. Indien beide winke liers langer dan de nodige tijd in de straat zouden staan met hun auto, dan kon de vergunning ge woon weer ingetrokken worden, was de mening van Meershoek. Onder het motto "geen gezeur, de winkelier mag zijn auto eventjes voor zijn deur", kreeg wethouder Van Dalen (WD) de taak om zijn mede-collegeleden van deze zienswijze op de hoogte te bren gen. Aangezien verkeersmaatre gelen gedelegeerd zijn aan de commissie financiën en verkeer, krijgt de Tramstraat nu een be weegbare paal aan de School straat. OEGSTGEEST - De plannen van de gemeente Oegstgeest om het weiland tussen de Rhijngeester- straatweg en de Van Houdrin- genlaan te gaan bebouwen, wordt door de huidige omwo nenden niet in dank afgenomen. Gisteravond uitten de bewoners hun bezwaren tijdens de verga dering van de commissie voor openbare werken. Het gaat hier om het bestemmings plan "Prinsenweide", genoemd naar dé eigenaar van de grond en tevens de architect van de hui zen, Prinsen. Het plan om dit ge- Warmondse nieuwbouwwijk telt straks zo'n driehonderd bewoners WARMOND - Het zal niet lang meer duren voordat de laat ste bouwvakkers voorlopig hun gereedschappen opber gen en de aan de Oranje Nassaulaan gelegen Warmondse nieuwbouwwijk 'Lommerlust' voor een groot deel be woond gebied zal zijn. Na de bouwvakvakantie moet aannemer Panagro de laatste acht premiekoopwoningen la ten verrijzen, wat volgens ge meentesecretaris Zoetemelk nog maar een half jaar in beslag zal nemen. Tegen die tijd zal ie dereen van een huurman zijn voorzien en zullen ook alle groenvoorzieningen zijn aange bracht. Tot de bekende bewoners behoren onder meer de directeur gemeen tewerken en de plaatselijke pas toor die het bericht van zijn ver huizing in het kerkblaadje zeer poëtisch tot nieuws verhief. "Ik ga Lommerlusten", zou hij vol gens Zoetemelk zijn parochia nen hebben gemeld. De geschiedenis van de vermoede lijk laatste nieuwbouwwijk in Warmond reikt terug tot 1977. Nadat Endepoel II voor het leeu- wedeel was voltooid ging het ge meentebestuur op zoek naar een geschikte lokatie voor woning bouw. Uit bestemmingsplannen van vóór die tijd blijkt dat het ge bied aan de Oranje Nassaulaan een agrarische functie zou krij gen. Om te voorkomen dat er ook maar één baksteen zou belanden werd in het plan van toen de be paling opgenomen dat één huis moest worden omgeven door 5000 vierkante meter grond. Ge voeglijk werd ervan uitgegaan dat niemand zich zoveel peper dure bollengrond zou toeéigenen voor de bouw van een huis. In moment van gemeentelijke onoplettendheid maakten de projectontwikkelaars Emro- Westgaarde en Bagon zich mees ter van het gebied aan de Oranje Nassaulaan. dat aan de andere kant wordt begrensd door het Poelmeer. Zij wilden de grond gebruiken voor de bouw van ko lossale landhuizen. Door grond ruil en onderhandelingen sleepte de gemeente toch nog 2.5 hectare in de wacht. Na deze transactie was het voor de gemeente niet moeilijk meer om te beslissen waar de nieuwbouw moest worden gepleegd. De twee alternatieve locaties, het terrein van de handelskwekerij Humako en de overkant van de Beatrix- laan vielen af vanwege financiële en landschappelijke problemen waarna alleen het gebied aan de Orai\je Nassaulaan overbleef. Eigen inwoners "De te bouwen woningen moesten in de allereerste plaats onderdak bieden aan de eigen inwoners", vertelt Zoetemelk. De hele bouw omvatte 91 woningen, één bun galow en twaalf landhuizen. Desgevraagd geeft Zoetemelk en kele cijfers. Hij vertelt dat van de 91 geplande huizen er 42 eenge zinswoningen moesten worden. De overige 40 waren bedoeld voor huishoudens van één of twee personen. Van de 42 eenge zinswoningen zijn er 13 op de tocht komen te staan door wat Zoetemelk omschrijft als "de ge wijzigde inzichten van ex-volks- huisvestingsminister Van Dam". Ook lijken van de 49 woningen voor één en twee personen er 21 uit de boot te zijn gevallen. Wie Zoetemelk maar ook anderen in het hart kijkt weet dat dit een plastische wijze van uitdrukken is want Van Dams snoeimes in de bouwplannen van de Neder landse gemeenten heeft in War mond diepe wonden veroor zaakt. Er zijn in de Warmondse gemeenteraad dan ook enige mensen te vinden die er wat voor voelen om langs juridische weg alsnog het benodigde contingent toegewezen te krijgen. Burge meester Hendrickx-Vlaar heeft echter al eens gezegd er weinig voor te voelen een zaak tegen de Haagse overheid te beginnen. ningen bedraagt ruim 510 gul den, die van de éénpersoonswo ningen 285 gulden. De tweeper soonswoningen ten slotte kosten 338 gulden per maand. Na wat berekeningen weet Zoete melk te vertellen dat als de nieu we wijk volledig is bewoond er zo'n 300 'Lommerlusters' in de diverse registers kunnen worden bijgeschreven. de plaats waar vroeger houthan del Willink was gevestigd. Daar is plaats voor zo'n 30 woningen wat precies de jaarbehoefte is. Ook zou er bij verplaatsing van handelskwekerij Humako ruim te vrijkomen. Dit laatste is echter een discussiepunt van de colle ge-onderhandelingen dus daar valt nu niet veel van te zeggen". "En verder", zo vervolgt Zoete melk, "is Warmond aangewezen op de regionale locatie Oosthout (in Voorhout, red.) waarvoor we ons hebben gemeld als donor. Daar komen zo'n 1600 woningen. Met Oosthout kan Warmond ook woningen leveren aan woning zoekenden van buitenaf'. WIM KOEVOET bied te gaan Denouwen, bestaat al enkele jaren. Kort geleden is een nieuw concept-uitwerkings plan "Prinsenweide" gereed ge komen. De gemeente besloot, voordat het plan ter visie gelegd zou worden, eerst met de direct belanghebbenden te praten. Op de weide zullen dertig wonin gen, van rond de tweehonderd duizend gulden, gerealiseerd moeten worden. De ontsluiting van deze woningen zal via de doorgetrokken Wilthoeflaan en Van Houdringenlaan moeten plaatsvinden. Een voorwaarde is wel, dat de te bouwen woningen aansluiten op de woningtypen die al gerealiseerd zijn. De omwonenden brachten gister avond nogal wat bezwaren op ta fel. Men stelde dat het verkeers technisch niet goed in elkaar zou zitten. Ook werd de vrees voor overlast uitgesproken door de komst van de paadjes vlak achter de bestaande woningen. Een aantal aanwezigen vond verder dat er nauwelijks sprake was van een voortzetting van het type- woningen in de bestaande wijk. Alle bezwaren werden, soms met een duidelijke tegenzin, door wethouder Thorn (CDA) en bur gemeester Scheenstra aange hoord. Toegezegd werd dat de bezwaren in overweging geno men zullen worden. Wandeltocht langs snelweg LEIDEN Omdat hij geen geld meer had verder met de trein te reizen, verkoos een 24-jarige in woner van Rotterdam gister avond te voet langs de snelweg verder te gaan. De man had de afstand Amsterdam-Leiden reeds per trein afgelegd; te voet moest hij nog verder naar Rotter dam. De politie, die niet toestond dat de Rotterdammer over de snelweg wandelde, gaf hem een lift van een aantal kilometers. Daarna kon de man zijn tocht voortzetten op een normaal voet- DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, film 'L'attentat', Yves Boisset, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies. 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werkgroep Dienstweigeren - tel. 216180/ 149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp - Sjelter, waterspelletjes, 10 uur; levend ganzebord en stratego, 13.30 Oegstgeest - gemeentehuis, Voorschoten - Lindehoeve, jeugdvakan tieland, 10 uur. Gemeentehuis - commissie openbare werken, 20 uur. Warmond - Lommerlust, tenten en hut ten bouwen, 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 aug tot 13 aug door: Centraal Apotheek. Breestraat 74, tel. 12p552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. gezondheidscentrum, 896193, spreekuur r 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. Voorschoten v.d. Waalslaan. tel. 4641 LEIDEN - Een 15-jarige Leidse jongen is gisteren door de politie aangehouden nadat hij met nog twee anderen op heterdaad was betrapt bij het stelen van 200 kilo lood yan het dak van het Waag gebouw. Twee agenten zagen gisteravond twee mannen op het dak van de Waag staan en een derde op straat, met de hoop lood. De drie dieven namen de benen; alleen de 15-jarige jongen kon even later worden aange houden terwijl hü zich verschool onder een auto aan de Janvos- sensteeg. De politie verwacht ook de andere twee nog aan te houden. Gevangenisstraf overvallers ^EN HAAG - Twee overvallers op een kapsalon in Wassenaar zijn van morgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De officier van justitie had twee weken terug vijftien maanden gevangenisstraf geëist. Het tweetal uit Voorschoten pleegde de overval gedreven door een com binatie van werkloosheid, schulden en alcoholverslaving. De overval, ruim twee en een halve maand geleden, bracht amper achthonderd gulden op. Het duo pleegde de overval met een ongeladen alarm- en luchtdrukpi stool waarmee een leerling-kapster werd gedwongen de kassa te ope nen. Met de inhoud daarvan nam het tweetal de benen om nog geen vijf minuten later door de politie, gealarmeerd door de bedreigde kapster in de kraag te worden gegrepen. Poelweg Een mini-enquête onder de bewo ners van één van de straten van Lommerlust, de vrijwel voltooi de Poelweg, leert dat zij erg te vreden zijn met hun nieuwe on derkomen. Uit de mond van vrij wel alle ondervraagden klinken de lovende woorden "ideaal" en "een kindervriendelijke wijk". De 23 premiekoopwoningen zijn Is Warmond na voltooiing beter lot beschoren. Deze zijn allemaal al uitgegeven tegen zo'n anderhalve ton per stuk. De brutohuur van de eensgezinswo* Lommerlust nu écht vol? meentesecretaris Zoetemelk "Er kan nog gebouwd worden in bestemmingsplan Ter Leede, op LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lantech Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabf zorging na 19 30 uur); zaterdag v vooruitbetaling la voldoen Bq automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Losee nummers 0.80 Directie G Koopman Adjunct-hoofdredacteur J RuV9«*-Hoogeveen Ptv A)g redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten oa m Bonn. Brussel. Londen, Perils. Washington. Cpiro. Commentator W F J Wirtz

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2