AEG/Telefunken diep in de zorg Japanse economie trekt aan KLM moet tarieven fors gaan verhogen Schokbeton wil dicht in Kampen Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Machinefabriek Safan (150 banen) in nood Werk voor 120.000 mensen in gevaar Beursoverzicht Economie """V DINSDAG 10 AUGUSTUS 1982 Bloemisterij Algehele ontwrichting van de bloe misterij dreigt, als er geen pas sende maatregelen komen om deze bedrijfstak door de huidge crisisperiode heen te helpen. Voorzitter drs. G. Hogewoning van de Vereniging van Bloemen veilingen in Nederland VBN schrijft dit in een brief aan minis ter dirs. J. de Koning van land bouw en visserij. Blijft het de bloemisterij de rest van dit jaar zo slecht gaan als het nu gaat, zo betoogt Hogewoning. dan kan# haar verlies over het hele jaar ge rekend oplopen tot in totaal 400 miljoen gulden. Van iedere hon derd gulden kosten zien snijbloe mentelers dan veertien gulden, potplantentelers tien gulden, niet terug. Er moeten volgens de VBN-voor- zitter vooral drie dingen gebeu ren om de bloemisterij te helpen: Nederland moet verbetering pro beren te brengen in het EG-be- leid ten aanzien van de bloeme- ninvoer uit derde landen. Bedrij ven die in energiebesparende voorzieningen willen investeren moeten ruimere financierings mogelijkheden krijgen. Subsi dies moeten de bedrijven in staat stellen een deel, en wel het ver ouderde deel, van hun kassen te laten afbreken. Kanaaltunnel Drie Franse en twee Britse banken gaan een gezamenlijke studie uitvoeren naar de mogelijkheden voor financiering van een even tuele vaste oeververbinding tus sen Frankrijk en Groot-Brittan- nië. Er wordt naar gestreefd de studie voor het eind van dit jaar te voltooien, zo heeft de groep gisteren in een communiqué la ten weten. De drie Franse banken zijn Ban- que Nationale de Paris, Crédit Lyonnais en banque Indosuez. Van Britse zijde wordt deelgeno men door Midland Bank en Na tional Westminster Bank. Het initiatief van de banken vloeit voort uit het onlangs door de re geringen van de twee landen ge nomen besluit om nader onder zoek te gelasten naar bepaalde aspecten van de bouw van een vaste oeververbinding, in het bij zonder naar de financiering. Island Air De IJslandse luchtvaartmaat schappij Island Air zal op 27 au gustus haar laatste vlucht op Schiphol uitvoeren. De IJsland se minister van verkeer en com municatie, S. Hermannsson, heeft de routerechten voor Am sterdam toegekend aan Eagle Air, de tweede belangrijkste luchtvaartmaatschappij van dat land. Over die routerechten bestond al enige tijd onduidelijkheid. Eagle Air heeft nu het alleenrecht voor vluchten op Amsterdam, Düssel- dorf en Zurich, terwijl Island Air de routes op Engeland, Scandi navië en Noord-Amerika vliegt. LEIDEN - De aanvoer op de Leidse vee markt was vandaag 2043. In totaal met gisteren 4716. Slachtrunderen 88, ge- bruiksvee 200. graskalveren 22. nuchte re kalveren 1729. pony's 4. varkens 705. biggen 114, schapen 586. bokken/geiten 112. Prijzen slachtvee als gisteren. Nuchtere slachtkalvern 125 tot 200, slachtvarkens 325 tot 330. melkkoeien vaan 2225 tot 3025. varekoeien 1850 tot 2550. pinken 1150 tot ,1650. graskalveren 750 tot 1250. nuchtere kalveren rood 350 tot 620. zwart 275 tot 500. biggen 130 tot 135. schapen 180 tot 220. lammeren 200 tot 230. geiten 20 tot 100. Toelichting, respectievelijk aanvoer, handel, prijzen. Slachtrunderen matig, rustig stabiel, melkkoeien dito. vare- koeien dito. vaarzen dito. graskalveren dito. nuchtere kalveren redelijk, rustig, stabiel, varkens dito. biggen dito, scha pen/lammeren matig, rustig, stabiel, gei ten redelij. rustig, stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 9 augustus 1982. Andijvie per kg 0,57-0.68, snijbonen 1,03-1,63, sperzibonen 1,00, rode kool 0,26-0,31, spitskool II 0,21, bospeen 1,30- 1,36, waspeen Al-per kist 3.50-13,70, All 9.00-12,00, BI 6,00-9,60, Cl 4,00-5,90. CII 1.90-3,30. Aanvoer: 81 ton. Breekpeen BI 4,30, Cl 9.80-10.20. radijs (bos) 0,39, uien per kg 0,55-0,63, peterse lie (krul) 0,25-0.28. selderij 0.14-0,19, bloemkool 6 per bak 10,84-0,93,6II 0.31- 0.42, 8 I 0,58-0,72. LOCHEM (ANP) - Machinefabriek Safan in Lochem, dochter van de in Utrecht gevestigde NV Industriële Maatschappij, gaat vrijwel zeker failliet. Het tekort van de onderneming, waarbij 150 mensen werken, is volgens de raad van commissarissen van de Industriële Maatschappij inmiddels opgelopen tot vijf miljoen gulden. De raad acht het "gezien de omvang van dat tekort en gezien de sterk gewijzigde marktomstandigheden onverantwoord om nog langer geld ter beschikking van Safan te stellen". "We zouden het voortbestaan van onze andere bedrijven erdoor in de waagschaal stellen", aldus mr. G. van den Brink, lid van de raad van commissarissen van de Industriële Maatschappij en waarnemend di recteur van Safan. Volgens hem is een faillissement onontkoombaar. De Industriebond FNV werkt inmiddels samen met de ondernemings raad van Safan aan plannen om de onderneming na faillissement in afgeslankte vorm voort te zetten. Volgens districtsbestuurder Ben Roodhuizen zou de helft van het personeel dan aan het werk kunnen blijven. De werknemers zijn volgens hem bereid om deel te nemen in het risicodragend kapitaal door hun zogenaamde dertiende maand ter beschikking te stellen. "Het bedrijf kan door, maar ontslagen zijn on ontkoombaar", aldus Roodhuizen. SCHIPHOL (ANP) - Met ingang van de nieuwe winterdienstrege- ling op 1 november zullen de meeste KLM-tarieven voor vluchten vanuit Nederland met zeven procent omhoog gaan. De ze tariefsverhogingen zijn het ge volg van besluiten hiertoe die de luchtvaartmaatschappijen, aan gesloten bij de IATA, eind juli in Genève hebben genomen. Daar werd afgesproken dat de tarie ven op 1 oktober met twee tot ze ven procent, afhankelijk van de routes, verhoogd zouden wor den, behoudens goedkeuring van de overheden. Naar het hoofd van de afdeling ta rieven en Iata-aangelegenheden van de KLM, H. Ouwehand. gis termiddag heeft meegedeeld, gaan de tarieven op bijna alle Zuidamerikaanse bestemmin gen van de KLM met ingang van 1 september al met 5 procent om hoog. De tarieven op de Midden- Oosten-bestemmingen gaan ook met vijf procent omhoog, maar deze verhogingen gaan pas 1 ja nuari 1983 in. De meeste bestem mingen in Afrika gaan omhoog met slechts twee procent. De ta rieven voor Japan, Mexico, Nige ria en Kenia zullen echter niet worden verhoogd. De vluchten naar alle andere bestemmingen worden zeven procent duurder. Voor de Noordatlantische route, waarvoor door de Iata-maat- schappijen eerder een aparte re geling was getroffen, zullen an dere verhogingen worden door gevoerd. De tariefsverhogingen gelden voor alle tarieven die op verschillende bestemmingen worden aangeboden. Begin juli van dit jaar besloten de Iata-maatschappijen de diensten op de Noordatlantische route al te wijzigen. Deze tariefsaanpas singen zouden ook met ingang van de winterdienstregeling van kracht worden. De KLM heeft besloten de beide tariefswijzigin gen te laten samenvallen. Daar door worden de tarieven op bij voorbeeld New York tien pro cent hoger, de promotionele ta rieven (tarieven met beperkende Ouwehand zei te verwachten dat ook de niet bij de lata aangeslo ten luchtvaartmaatschappijen ta riefsverhogingen zullen doorvoe ren, mogelijk nog hoger dan die waartoe de Iata-maatschappqen hebben besloten. De KLM had volgens Ouwehand graag een verhoging van zeven procent voor alle diensten doorgevoerd willen hebben. Een aantal maat schappijen vindt echter deze ver hogingen te fors, waardoor de verschillende tariefsverhogin gen, afhankelijk van de routes, zijn ontstaan. Voor wat betreft de diensten op de Antillen en Suriname kon Ouwe hand nog geen mededelingen doen. Daarover wordt afzonder lijk overleg gevoerd met de be trokken luchtvaartmaatschappij en en overheden. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Het op een na grootste Westduitse elektro-technische concern AEG-Telefunken kan zyn schulden niet meer betalen. De Raad van Bestuur van het bedrijf, waarbij in totaal circa 120.000 mensen werken en dat een omzet heeft van 16 miljard mark per jaar, heeft uitstel van betaling aangevraagd. Bij het Amtsgericht in Frankfurt is een gerechtelijke procedure aan hangig gemaakt om tot een fi nancieel akkoord met de schuld eisers te komen. AEG wil 40 pro cent van alle schulden boven de 10.000 mark betalen. De 29.000 schuldeisers die minder dan 10.000 mark te vorderen hebben, zullen geheel schadeloos worden gesteld. De voorzitter van de Raad van Be stuur, Heinz Durr, verklaarde gisteren op een persconferentie in Frankfurt, dat de banken hier mee in principe akkoord zijn ge gaan. Lonen en salarissen van de medewerkers zullen worden doorbetaald. Het besluit van het AEG-bestuur om kwijtschelding van een fors deel van de schulden te vragen, betekent in feite opheffing van l\et oude bedrijf. Alle pogingen om geldschieters te vinden zijn mislukt. Ook hebben in laatste Heinrich Durr, voorzitter raad van bestuur van AEG/Tele- instantie twee buitenlandse fir- Sunken, gisteren tijdens zijn pers- 's, het Engelse General Elec- conferenti trie Compagny en het Ameri kaanse United Technologies Corporation, het af laten weten om, althans gedeelten, van de Westduitse elektro-technische gigant over te nemen. Slechts de firma Grundig was bereid een deel van Telefunken te kopen. Dit alles komt er volgens AEG- chef Durr op neer dat het con cern gedwongen is grootscheeps te saneren. Er wordt naar ge streefd het aantal medewerkers op den duur met 60.000 te ver minderen. Op korte termijn moe ten 20.000 arbeidsplaatsen vrijge maakt worden. Ook de produktie dient gesaneerd te worden, wat met name betekent dat de tak „huishoudelijke apparatuur" zwaar getroffen zal worden. De gebeurtenissen bij AEG wor den door Westduitse commenta toren omschreven als het groot ste fiasco van een privé-onderne- ming sinds de Tweede Wereld oorlog. Vakbondsleider Franz Steinkuhler van de Industrie bond Metaal had het over een „definitieve mislukking van het zoeken naar een oplossing over eenkomstig de sociale markteco- Terwijl de Raad van Bestuur van AEG, de raad van commissaris sen en een bankenconsortium maandag de gehele dag vrijwel pauzeloos vergaderden over de toekomst van AEG, werd de han del in AEG-aandelen aan de ver schillende beurzen stopgezet en zakte de koers van de Duitse mark aanzienlijk. In Frankfurt en Berlijn werd door personeel van het in financiële moeilijkhe den verkerende concern tijdelijk het werk neergelegd. Woordvoerder Lothar Ruhl van de Bondsregering zei in Bonn dat hij voorlopig nog geen commen taar kon leveren op de ontwikke lingen bij de elektro-technische firma. De Westduitse minister van economische zaken Lambs- dorff waarschuwde ervoor om te denken dat AEG nu failliet zou zijn. Volgens hem is de aange spannen gerechtelijke procedure geëigend om een zekere bescher ming voor de schuldeisers te waarborgen. Overigens had hij het wel over een „bepaald niet vriendelijke" ontwikkeling. Inmiddels hebben zowel de Raad van Bestuur van AEG alsook de staatssecretaris van economi sche zaken Slecht de hoop uitge drukt dat de voorgenomen sane ring van AEG binnen enkele ja ren kan leiden tot gezondmaking van het dan nog overgebleven deel van het concern. Daarmee zou ook gehandeld zijn in het be lang van behoud van arbeids plaatsen. *De Newyorkse effectenbeurs in Wall Street had gisteren een slechte dag. Vanaf het moment dat Gulf een bod introk om het bedrijf Cities Services over te nemen, daalden een groot aantal koersen. Tegen elk aandeel dat omhoog ging, kelderden acht anderen. Record dollar was tijdelijk AMSTERDAM (ANP) - De dollar heeft zich gisteren op de wisselmarkt in Amster dam niet kunnen handhaven op het hoge peil van 2,79 dol lar dat 's morgens was be reikt. Bij de fixing kwam een koers van 2,7835 tot stand, toch altijd nog bijna drie cent boven de slotkoers van vrij dag. Niet alleen West-Duitsland maar ook Engeland, Frank rijk en Japan ondernamen maandag pogingen om de koersstijging binnen de per ken te houden. De vraag naar dollars werd gisteren bevor derd door het bericht dat de geldhoeveelheid in de Ver enigde Staten verleden week met 900 miljoen dollar is toe genomen. Dat maakt een ver dere daling van de rente in de VS onwaarschijnlijk. PARIJS (ANP) - De economische bedrijvigheid van Japan zal de komende anderhalf jaar geleide lijk aantrekken, waarbij de stij ging van de prijzen aan de be scheiden kant zal zijn. Dit schryft de OESO. de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling, in haar jaarrapport over Japan. Een versterking van de economi sche groei is echter wel afhanke lijk van een verbetering van de wereldhandel en van een blij vend sterke concurrentiepositie op exportgebied bij de huidige - lage - koers van de yen. Enkele westerse landen beschuldi gen Japan ervan dat het de koers van zijn munteenheid Kunstma tig laag houdt om zo zijn export te bevorderen en zijn grote han delsoverschot te behouden. Vol gens de OESO is de lage koers een gevolg van een vlucht van het kapitaal naar de Verenigde Staten waar de rente een stuk ho ger is dan in Japan. Het pro bleem kan worden opgelost door overheidstoezicht op kapitaalbe wegingen, maar Japan denkt er niet over om een dergelijke con trole in te stellen. De OESO voorziet voor volgend jaar een overschot op de Japanse betalingsbalans van 20,75 mil- De maatregel die de regering heefl - overschot genomen om de binnenlandse vraag aan te moedigen zullen organisatie acht het niet wense lijk dat het overschot in zo grote mate toeneemt omdat zulks pro tectionisme uitlokt in het buiten land tegen een achtergrond van toenemende werkloosheid. Ove rigens denkt de Japanse regering niet dat het overschot op de beta lingsbalans zo sterk zal oplopen. De OESO is bij de raming ervan uitgegaan dat het economisch beleid niet wordt veranderd en dat de koers van de yen stabiel blijft. eind dit jaar niet meer blijken te werken, zo meent de OESO. Het zelfde gebeurt er met de plannen om de invoer te vergroten door openbare werken uit te voeren. De voortdurend kleine invoer van een groot aantal produkten zal problemen blijven opleveren. De toeneming van het bruto natio naal produkt zal volgend jaar vier procent bedragen, tweemaal zoveel als dit jaar. De inflatie gaat van 3,5 naar 3,75 procent en de werkloosheid zal wat kleiner worden. In juni was 2,4 procent van de Japanse beroepsbevol king zonder werk, het hoogste percentage in 26 jaar. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - (ANP) - Schokbeton is van plan het produktiebedrijf in-Kampen, waar 173 mensen werken, te slui ten. Dat heeft de directie gisteren aan vakbonden en onderne mingsraden meegedeeld. Het in ernstige financiële problemen verkerende betonbedrijf acht het bovendien nodig dat er in de an dere vestigingen in Koudekerk aan den Rijn en Zwijndrecht 55 mensen verdwijnen. Daarmee zal het aantal personeelsleden van 725 op ca. 400 komen. De directie van Schokbeton heeft gekozen voor sluiting van het produktiebedrijf in Kampen, omdat dit bedrijf de slechtste lig ging in de afzetmarkt heeft, zo zei een woordvoerder desge vraagd. De verkopen richten zich namelijk vooral op het westen van het land. Bovendien waren de organisatiekosten van deze vestiging het hoogst, aldus de woordvoerder. De centrale diensten van de onder neming, die nu in Koudekerk aan de Rijn zijn gevestigd, zullen naar Zwijndrecht worden over gebracht. Daar is namelijk kan toorruimte over. De gebouwen in Koudekerk aan den Rijn zullen worden' verkocht, aldus de woordvoerder van het bedrijf, dat om liquide middelen zit te springen. Ook het transport- en montagebe drijf, Tramos BV in Kampen, waar 52 mensen werken, zal in de toekomst drastische veranderin gen ondergaan. De directie is van plan de transportactiviteiten aan derden over te doen. Schokbeton wil de montage-afdeling, die over veel specifieke kennis be- schikt, behouden. Overwogen wordt echter wel deze afdeling te verplaatsen. De directie van Schokbeton be treurt het ten zeerste dat de be richten over ontslagen in de vakantieperiode in de openbaar heid komen. „De druk van de vakbonden was echter zo groot, dat we niet anders konden", al dus de woordvoerder. "Ambrosiano" weer geopend ROME (Reuter/UPI) De vestigin gen van Banco Ambrosiano, de bank waarvoor de Italiaanse re gering vrijdag faillissement heeft aangevraagd, zijn gisteren nor maal opengegaan onder de naam Nuovo Banco Ambrosiano SpA en met een nieuwe leiding. De bank is nu eigendom van zeven banken die vorige maand met de Italiaanse centrale bank overeen kwamen de onmiddellijke liqui diteitsbehoefte van Banco Am brosiano te dekken. Het faillissement van Banco Am brosiano, de grootste particuliere bank in Italië, ^was onontkoom baar toen duidelijk werd dat er een schuld was van ongeveer 1.4 miljard dollar. Bij het grootste deel van dat bedrag gaat het om geld dat met het Vaticaan ge- lieerde financiële instellingen in Panama schuldig zijn aan La- tijns-Amerikaanse dochters van Banco Ambrosiano. De buiten- landse dochters van de bank zijn 5 zelf ongeveer 600 miljoen dollar schuldig aan andere banken. HrinrktB Ho Hoogoven» Ned llord Groep VanOmideren 72.5° B2.20 80.70 107^20 21.90 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1982 ACTIEVE AANDELEN 193.00 190.50 150*30 |MJ» 28.20 283)0 BINNENLANDSE AANDELEN Ballost Ned om Botenburg 178.00 175.00 79.00 79.00c 1.80 1.70 138.00 138.00 75.50 62.50 Cenlr Suiker Ceteco ld 5*. PW Gcrorobr. Ind. Mootsch. Kempen Beg. 56.40 70^20 Ned'credlet Ned. Scheepshyp. 53,00 16^50 160,00 160.00a 33.50 38.50 116.00e BELEGGINGS INSTITUTEN 97,20 97.50 133:70 133/70 Tokyo PH Viking Concrnlra GOUD EN ZILVER Goud fijnmetaal 30030 30530 Zilver Ojnmetaal 555 - 625 BUITENLANDS GELD Noorse kroon (100). AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak liet het vandaag verder na, op een weer lager Wall Street te rea geren. Veel koersen waren in Amsterdam in de ochtenduren wat hoger. De handel was weer rustig. Op de obligatiemarkt de den zich eveneens lichte stijgin gen voor. Van de internationals was KLM rond het middaguur 1 beter op 82,50, Kon. Olie verloor twintig cent op 80,40. Akzo en Unilever waren een dubbeltje hoger. Hoogovens verloor tien cent, ter wijl Philips onveranderd 23,40 noteerde. Van de banken deed de Middenstandsbank het goed, met een vooruitgang van 1,80 tot 101,80. Westland Utrecht Hypotheekbank steeg 2,50 naar 69,50. De ver zekeraars lagen enkele dubbel tjes hoger in de markt. De uitge vers waren onveranderd. Van de annnemers kreeg Volker Stevin een verlies te incasseren van ruim 1 op 27. Nedlloyd werd 1 duurder op 107,50 en ook Van Ommeren trok iets aan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10