In de gaten Sloop wordt niet altijd gevolgd door nieuwbouw Ruimte voor heao in Leeuwenhoek Van Dam blijft er bij: school naar Garenmarkt CZ Le|den Malaise in particuliere woningbouw LEIDEN - In de toekomstige woonwijk de Leeuwenhoek is ruimte voor een school voor Ho ger Economisch en Administra tief Onderwijs (heao). Het schoolgebouw zou daar vooral gunstig gelegen zijn ten opzichte van het NS-station. In het bestemmingsplan voor de Leeuwenhoek, dat binnenkort door de gemeenteraad wordt vastgesteld, wordt ruimte ge schapen voor deze hogere be roepsopleiding. Leiden ijvert al enige jaren voor een uitbreiding van de onderwijsvoorzieningen en met name voor een heao en een hts. Het scheppen van ruim te in het bestemmingsplan is een stap in die richting. De gemeente vindt de oprichting van een heao vooral van belang, omdat de mogelijkheden om ver volgonderwijs te kiezen in Lei den beperkt zijn. Een aansluiting op het middelbaar beroepson derwijs (de mts en de meao) ont breekt. In een toelichting op het bestem mingsplan zegt de gemeente dat "het heao-diploma thans in het maatschappelijk verkeer een brede erkenning geniet en in toe nemende mate wordt verlangd. De laatste tijd is er sprake van een toenemende belangstelling voor het heao". De gemeente ziet de oprichting van een heao als een goede op lossing voor de vele schoolverla ters van vwo en havo, die nu vaak grote moeite hebben met het vinden van een behoorlijke vervolgopleiding. Van de komst van een heao wordt bovendien een positieve invloed verwacht op het opleidingsni veau van de beroepsbevolking in Leiden en omgeving en dus op de arbeidsmarkt. De ligging van de school in de na bijheid van het station is volgens de gemeente aantrekkelijk, om dat naar verwachting veel leer lingen van het openbaar vervoer gebruik zullen maken. De school zou slechts door het terrein van het Academisch Ziekenhuis van het station zijn gescheiden. In het plan voor de Leeuwenhoek is tevens een busroute opgenomen. lsUULN - ten tv-jarige auto mobiliste raakte zaterdagmid dag op de Burggravenlaan de macht over het stuur kwijt en parkeerde haar auto in de bre de middenberm. De bejaarde vrouw, een Leidse. kwam met de schrik vrij. De automobiliste wilde rond vijf uur van de Hoge Rijndijk linksaf de Burggravenlaan op rijden maar nam de bocht te ruim waardoor zij met haar voorwiel de trottoirband raak te. De vrouw stuurde in paniek naar'links. verdween met haar auto in de bosjes en kwam tegen een boom tot stilstand. Duivensport (IJ LPC hield een wedvlucht uit Wuustwezel. Uitslag: 1 N. de Groot en zn; 2 C. van der Horst; 3. 6 J. Koster; 4, 5, 7 P. de Haas; 8 J. Staffelen; 9 F. Gijsman; 10 G. van Stein. Duivensport (2) De Vriendenclub hield met 407 duiven een wedvlucht uit Wuustwezel. Uitslag: 1, 8 G. Stipdonk; 2.5.6 F. Compier; 3 T. Houweling: 4 J. Degen; 7. 9 W. v.d. Kooij; 10 L. Burgers. Duivensport (3) De Rijnklievers vloog met 96 duiven uit Bergerac. Uitslag: 1,2.4,5.9 J. Kok; 3 P. v.d. Wal: 6. 7 comb. Van Leyden: 8 J. Zevenhoven; 10 S. van Goo- Ook uit Wuustwezel hield De Rijnklievers een wedvlucht. Uitslag: 1,4.5, 7 S. van Goo- zen2 C. van Dokkum: 3 J. Ze venhoven; 6 B. van Mil; 8 H. Sladek: 9 P v.d. Wal. 10 comb. Van Leyden. Duivensport (4) Columba hield een concours uit StrombeeJc. Uitslag: 1. 2, 3, 6 H. Kettenis: 4. 7. 8. 9 C v.d Nieuwendijk; 5. 10 Van der Meer-Halewijn. Duivensport (5) De Reisduif vloog met 120 jonge duiven uit Wuustwezel. Uit slag: 1.5.6W. v.d. Hoogt; 2. 4, 7. 8 S v.d. Hoven; 3.9 W. Kop 10 G. Pardon Duivensport (6) Het Oosten hield een wedvlucht uit Wuustwezel. Uitslag: 1. 2. 7 W. v.d. Nieuwendijk. 3. 8 G Hendrikse; 5 L. v.d. Nieuwen dijk; 6 B. van Putten; 9.10 T van As en zn Hengelsport De vijfde competitiewedstrijd van hengelsportvereniging De Sportvrienden, gehouden in de Zijl. had de volgende uitslag: 1 E. Mooi broek 8200 gram-68 stuks. 2 K. Schouten 7810-15. 3 H. Jansen 6660-31. 4 J. Jansen 4640-39, 5 C Schouten sr. 4000-27, 6 W. Schouten sr. 2780-23, 7 B. Honsbeek 2300-23. 8 J Siebert 2140-21,9 Chr Schouten 2000- 20 LEIDEN De particuliere wo ningbouwsector ligt öp z'n gat. Leegstaande fabriekscomplexen maar ook enkele fraaie panden in de Leidse binnenstad zijn door projectontwikkelaren met de grond gelijk gemaakt om plaats te maken voor woningbouw. Maar de particuleren bouwon dernemers laten het afweten, bang dat zij hun peperdure wo ningen niet zullen kwijtraken in de huidige economische crisis. Tal van terreinen in de Leidse binnenstad liggen braak, wach tend op wat komen gaat. Sloop wordt echter niet gevolgd door nieuwbouw. Stadsvemietiging dus in plaats van stadsvernieu wing. Om maar wat te noemen: project ontwikkelaar Korswagen maak te enkele jaren geleden de vroe gere zoutkeet en enkele monu mentale kantoorpanden aan de Oude Singel met de grond gelijk. Hij beloofde zeker tachtig nieu we woningen te bouwen. Na de sloop werd echter duidelijk dat de Leidse projectontwikkelaar onvoldoende mensen en kennis in huis had om een dergelijk groot plan aan te pakken en Korswagen verkocht het Terrein aan een Amsterdams bedrijf. Ba- nero b.v. Naar mag worden aan genomen met een flinke winst, al is dat nooit helemaal duidelijk geworden. De Zoutkeettransac tie is voor de gemeente één van de meest ondoorzichtige verko pen van de laatste jaren. Voor de sloop van de oude bebou wing was afgesproken dat de panden aan de Oude Singel, die op de monumentenlijst staan, opnieuw opgebouwd zouden worden. Maar die afspraak werd gemaakt met Frefido, een beslo ten vennootschap van Korswa gen. Het is nog steeds de vraag of de nieuwe eigenaar aan die af spraak kan worden gehouden. Banero, een dochteronderne ming van Amstelland Vastgoed, heeft meer dan eens gezegd met de bouw op het Zoutkeetterrein te zullen beginnen en ook de mo numentale panden te zullen her bouwen. De vraag is echter wan neer. Een woordvoerder van het bedrijf laat desgevraagd weten dat het plan nog steeds niet ho peloos is, maar een definitief bouwplan is er nog niet. Dat de eerste paal dit jaar. of volgend jaar, de grond in gaat lijkt zeer onwaarschijnlijk. Bij andere particuliere bouwers is het van hetzelfde laken een pak. De Bolster belooft al jaren het voormalige Sijthoffterrein aan de Vliet en de Molensteeg te be bouwen. De eerste "spade" moet echter nog steeds de grond in. Het bouwbedrijf Kavel b.v. zegt al sinds 1977 het vroegere terrein van de Leidse Broodfabriek te zullen bebouwen. Bouwactivitei ten bleven ook hier tot dusver achterwege. De gemeente lijkt thans met Kavel tot overeen stemming te zijn gekomen over een plan om 54 premiekoopwo ningen op het LBF-terrein neer te zetten. Of dat plan doorgaat moet nog bUjken. Nog een voorbeeld: Noorlander Bouw b.v. uit Leiderdorp maak te enkele jaren geleden een fraai pand op de hoek van het Noord einde en de Rembrandtstraat met de grond gelijk en zei het ga pende gat spoedig te zullen vul len met negentien premiekoop woningen. Keer op keer herhaal de de Leiderdorpse projectont wikkelaar echt snei met de bouw te zullen beginnen maar vorige week bleek hij het bouwterrein voor een 'zacht' prijsje van de hand te hebben gedaan. Werd de grond enkele jaren geleden nog voor de neus van de gemeente weggekaapt, vorige week bereik te de projectontwikkelaar met ambtenaren van de afdeling volkshuisvesting overeenstem ming over de verkoop van het terrein aan de gemeente Leiden. Het kan verkeren. In de jaren zes tig en zeventig waren projectont wikkelaren nog de gladde jon gens die de gemeente te vlug af waren. Verscheidende fabrieks complexen werden voor de neus van de gemeente weggekocht omdat de particuliere onderne mingen bereid waren meer te be talen. De bedragen die met deze verkopen waren gemoeid zijn niet kinderachtig. Voor een flink fabrieksterrein werd al gauw zo'n 2,5 miljoen gulden neerge teld. Om dat geld eruit te krijgen, moesten wel peperdure vrije sec torwoningen op het verworven terrein worden neergezet. Hoewel het in Leiden, in vergelij king met de grote steden, nog vrij rustig toeging bleef ook hier speculatie met bouwgrond niet uit. Een voorbeeld: het Rotogra vureterrein, tussen het Noord einde en Galgewater, werd in 1973 nog voor 900.000 gulden verhandeld en in 1976 verworven door de Westland-Utrecht Pro jectontwikkeling (WUPO) voor een bedrag van 2,6 miljoen gul den. De WUPO bouwde er 76 du re koopwoningen. Alle gronden in handen van pro jectontwikkelaren zijn gekocht in een tijd dat de dure woningen nog grif van de hand gingen. Maar de "gouden tijden" zijn voorbij. Het instorten van de wo- Het vroegere terrein van de Leid afgewacht. ningmarkt heeft veel plannen doorkruist. De bouwonderne mers weten dat zij hun dure wo ningen niet kwijtraken dus wordt er niet gebouwd Hoewel bouwactiviteiten achter wege blijven, rommelt het wel in het bouwwereldje. Veel bouwon dernemers raken in de proble men omdat zij de rentelasten, die voortvloeien uit de duur aange kochte grond, niet meer kunnen betalen Sommige projectont wikkelaren bieden hun grond bij de gemeente te koop aan om het hoofd nog boven water te kun nen houden. De laatste tijd heeft Leiden al een aantal belangrijk aankopen ge- Op open plekken ia de Leidse binnenstad. of op pi sat sen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende jaren bonder den woningen worden ge- bon wd. De bebouwing van de ne "gaten" heeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk In de StevensboQes- polder. In een serie artikelen besteden we de zomermaanden aan dacht aan de woningbouw plannen die nog voor de bin nenstad op stapel staan. Niet alle plannen zijn even bard, sommige zelfs twijfelachtig. De gemeente zal in de komen de jaren alles op alles moeten zetten op alle "gaten" in de binnenstad bebouwd te krij gen. Broodfabriek of de bouwplannen i daan. Zo kocht men vorig jaar de fabriekscomplexen van Nieu- wenhuizen aan de Morsweg en de Sanders- en Citinfabneken aan het Levendaal van project ontwikkelaar Bakker uit Nieuw- Vennep. Vorige week deed men een belangrijke aankoop door de bezittingen van Noorlander. aan de Hogewoerd en aan het Noord einde, over te nemen De bedra gen die zijn gemoeid met deze aankopen worden volledig door het rijk vergoed. Het is de bedoe ling van de gemeente om op deze gronden zoveel mogelijk wo ningwetwoningen neer te zetten Het instorten van de bouw speelt de gemeente dus in de kaart als het gaat om het verwerven van bouwterreinen. De heer Schaap, hoofd van de afdeling grondza ken van de gemeente, beaamt dit. "Het is een kwestie van wie de langste adem heeft", zegt hy. "De bouwondernemers kunnen twee dingen doen: of wachten tot dat de markt aantrekt en intus sen de rentelasten blijven beta len. of ze kiezen eieren voor hun geld en verkopen de grond met verlies aan de gemeente. Ze zul len altijd proberen het verlies zo klein mogelyk te houden. Zolang men de rente aan de bank kan betalen zal men de grond houden en blyven hopen op betere ty- den. De gemeente kan dus alleen maar geduld uitoefenen. Het komt vanzelf naar je toe" Ook waar het gaat om prijsafspra ken met aannemers, over de wo ningbouw. speelt de huidige ma laise in de bouw de gemeente in de kaart. "Er is een hongerige i Kavel doorgaan moet nog worden markt. De huidige situatie is zo dat de gemeente tegen een aan nemer kan zeggen: voor die prys kun je bouwen, zeg maar ja of nee", aldus topambtenaar Schil der van de afdeling volkshuis vesting van de gemeente "Zo werkt het inderdaad", zegt Du Pric van het gelijknamige aanne n 11 l" drtJf TO lang het goed gaat natuurlyk. De gemeente kan er wel op uit zyn telkens een slachtoffer te vinden inplaats van een aannemer maar 1 MM moeten ze wel oppassen. Als een bedryf failliet dreigt te gaan zal het altijd voor de laagst mogely- ke aanneemsom aan de slag gaan Sommige bedryven stop pen het ene gat met het andere. Het gevaar zit er dan in dat er slechte woningen gebouwd gaan worden. Bouwen is nu eenmaal ni. t alleen een kwestie van een mooi geveltje Als er zo goed koop gebouwd wordt dat een woning na een paar jaar weer ge renoveerd moet worden dan is de gemeente uiteindelijk toch duurder uit". Du Pne bekent ook op een aantal plaatsen voor de gemeente aan het werk te zyn voor een mini male prijs "Maar wy mogen nog niet klagen Ik huil dan ook niet mee met degenen die nu zeggen dat we het nu zo slecht hebben. Wc hebben ook een goeie tyd ge had. Maar de gemeente moet op passen dat de weegschaal niet te veel de andere kant uitslaat. De kruik gaat nu eenmaal zolang te water tot die breekt JAN RIJSDAM Geparkeerde auto's geramd LEIDEN - Een 22-jange Leide- naar heeft vannacht op De Sitter- laan een viertal geparkeerde au to's geramd nadat hy ter hoogte van de Van 't Hoffstraat de macht over z'n stuur was kwijt geraakt. De man verklaarde dat hij was geschrokken door een hond of een kat die de rijbaan overstak. Bij het uitwyken raak te de bestuurder de trottoirband van de middenberm waardoor de auto naar rechts kaatste en een spoor van vernielingen aanricht te. Tegen de automobilist is een pro ces-verbaal opgemaakt omdat hy teveel zou hebben gedronken. Nieuwbouw IMP Jan Luykenlaan LEIDEN - De nieuwbouw van het Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie (IMP) kan plaatsvinden aan de Jan Luyken laan. Dat is het voorstel van B en W aan de gemeenteraad. Eerder was de nieuwbouw van het IMP voorgesteld aan de Jacob Catslaan, maar omwonenden maakten hiertegen ernstig be zwaar B en W noemen de plek aan de Jan Luykenlaan by nader inzien beter geschikt Het stuk grond aan de Jan Luyken laan is echter in het bestem mingsplan Haagsche Schouw aangewezen voor openbaar groen. B en W stellen daarom voor om het bestemmingsplan te wijzigen en hierop vooruitlo pend het bouwplan goed te keu- Kettingen in de knoop na hondengevecht LEIDEN - Groot tumult in de Me- rendonk toen rond het midder- nachtelyk uur twee flinke hon den met elkaar slaags raakten. Er moest zelfs de nodige gereed schap aan te pas komen om de 'kemphanen' te scheiden. Tegen twaalf uur gisteravond kwa men twee bazen met hun vier voeters aan een stevige ketting elkaar in de Merendonk tegen. Precies tegelyk sprongen dc honden op elkaar af waardoor de kettingen in de knoop raakten. Tydens het woeste gevecht dat volgde kwamen de kettingen steeds vaster in elkaar te zitten. Door een omwonende geleverde tangen waren uiteindelyk nodig om de vechtersbazen uit elkaar te halen Het gevecht eindigde onbeslist LEIDEN - De be woners van enke le bejaarden- en verzorgingshui zen in Leiden en Voorschoten zijn zaterdagochtend, door scholieren in fraaie oud-Hol landse kleder dracht, in de bloe metjes gezet en voorzien van maten. De bloemen en het fruit, die eigenlijk op de veiling doorgedraaid zouden worden, werd aangeboden door een zang- en dansgroepje van middelbare scho lieren uit Leiden en omgeving. Op de foto enkele pleeghuis Zuyd- wijck aan de Aal tje Noordewier- laan met hun bloemen. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 Gerestraat en Driessenplein derderangs LEIDEN - Wethouder van Dam (onderwijs) is nog steeds de me ning toegedaan dat de Garen- markt de enige goede plek is voor de bouw van een nieuwe openbare binnenstadsschool in Leiden. Het is de bedoeling dat de Lucas van Leijden school aan de Aalmarkt en de 3 Oktober- school aan de 3 Octoberstraat in de toekomst deze nieuwbouw gaan betrekken. In een schrijven zet hij zijn standpunt nog eens uitvoerig uiteen. In het kort komt het hier op neer: Van Dam vindt dat de locatie Ga renmarkt gunstiger ligt dan alle in het verleden genoemde plek ken: Kaasmarkt. Gerestraat en Ir. Driessenplein. Dit vooral uit oogpunt van spreiding van basis scholen in het algemeen en spe ciaal van de verdeling van de openbare scholen over de stad. De locaties Gerestraat en Ir. Driessenplein worden door hem als derderangs betiteld. Met name voor de leerlingen van de 3 Oktoberschool - deze school kan volgens de wethouder we gens het geringe aantal leerlin gen niet meer in stand worden gehouden - ligt de Garenmarkt veel gunstiger. Ook is de Garen markt met het openbaar vervoer aanzienlijk beter te bereiken. Uit gesprekken met de oudercom missie van de 3 Oktoberschool is de wethouder gebleken dat de oudercommissie zich niet verzet tegen de plek Garenmarkt, maar tegen het verdwijnen van hun school als zelfstandige school. 'De ouders willen hun kinderen wel naar een school aan de Ga renmarkt sturen, de Kaasmarkt is te ver'. Een ander punt dat Van Dam naar voren haalt is dat de onderwijsteams van beide scho len graag willen samenwerken. Bezwaarschriften Ook de vrees over het verloren gaan van parkeerruimte als er aan de Garenmarkt zou worden gebouwd is volges hem onge grond. Van Dam schrijft: 'Door bebouwing van de Garenmarkt stijgt de kans dat een parkeerga rage op het Sandersterrein ex ploitabel en dus realiseerbaar wordt'. Voorts wijst Van Dam erop dat het college van B en W by de vast stelling van het structuurplan Pancras-west uitdrukkelijk meerdere mogelijkheden voor de situering van de binnenstads school heeft opengelaten. Hij bepleit dan ook dat een wijzi ging van het bestemmingsplan Garenmarkt ter visie wordt ge legd. Van Dam vindt dat aan de hand van de ingekomen be zwaarschriften pas kan worden bepaald of handhaving van de beste plek (Garenmarkt) tot on aanvaardbare vertraging in de procedures zal leiden. Want de wethouder is wel van mening dat er zo snel mogelijk een nieuwe openbare basisschool in de bin nenstad moet komen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3