LEIDSCH DAGBLAD Begin verzacht standpunt Machtige positie voor autonomisten Vijf dagen protestacties in Britse ziekenhuizen Nieuwe gegadigde voor Gilda-drop Sportcentrum afgebrand twaalf miljoen schade Deel van Palestijnen mag nog in Beiroet blijven Weer brandje in ministerie fWEE DODEN BU BROMFIETSBOTSING BLEEKSELDERIJ EN KUIKENBOUT 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Illegaal kampeer- duo waant zich in de jungle '11 WERELD, '/I LA'11 STREEK MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36851 OndeurG Koopman MooiareoadwAAM Scfw»mans «4 -tootdiMaciM B O Paau» DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 231 iBGlMt» Vov ww* wooWon OOSTERHOUT (ANP) - Het twee jaar oude sportcentrum Arken- donk in Oosterhout (NBr) is vanmorgen door brand volledig verwoest. Het centrum bestond uit drie zwembassins, een sport hal, een café-restaurant en een particulier café. De brand is, volgens een woordvoerder van de gemeente Ooster hout; in dit laatste café ontstaan. De schade aan het centrum wordt voorlopig geraamd op twaalf miljoen gulden. LONDEN (GPD) - De Britse werkers in de gezondheidszorg zijn vanmorgen begonnen aan een reeks stakingen, stiptheids acties en andere verstoringen van het normale leven in zieken huizen. Met de acües, die vijf dagen zullen voortduren, protesteren zij tegen de loonmaatregelen die de rege- ring-Thatcher heeft voorgesteld. De werkers, verenigd in hun vak bond National Health Service (NHS), willen 12 procent meer salaris. De Britse regering wil hen echter niet meer geven dan 7,5 procent voor de verpleegsters en 6 procent voor het ovenge personeel dat in en om de zieken huizen werkt. Het conflict tussen NHS en rege ring duurt nu al meer dan drie maanden en heeft de afgelopen maanden geleid tot prikacties die steeds een often hoogste drie dagen duurden. De actie die vandaag is begonnen, is door haar duur echter aanzien lijk ingrijpender dan alle vorige demonstraties. Politiemensen en militairen waren vanochtend in gereedheid ge bracht om taken van de stakende gezondheidswerkers over te ne men, als dat nodig mocht zijn. De NHS heeft gezegd, dat alleen bij echt duidelijke noodgevallen de normale bijstand zal worden ver leend. De onrust in de 2500 Britse zieken huizen heeft inmiddels geleid tot lange wachtlijsten van mensen die operaties moeten ondergaan. Volgens minister Fowler (ge zondheidszorg) is de toch al lan ge lijst de afgelopen weken met zeker 65.000 wachtenden uitge breid. AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar vanmorgen op een nieuw hoog tepunt voor dit jaar gekomen. De dollar noteerde ten opzichte van de gulden 2,79 en dit was drie en een halve cent meer dan het slot van vrydag, 2,7550. Valuta handelaren schreven de vaste stemming toe aan de stijging van de tentetarieven voor dollarte goeden. De dollar kwam vanmorgen ook ten opzichte van een groot aantal andere valuta tot een hoogste punt, zoals de Franse frank, de Duitse mark en de Japanse yen. DEN HAAG (ANP) - In het minis terie van justitie in Den Haag is het afgelopen weekeinde weer brand uitgebroken. In de geza menlijke kantine van binnen landse zaken en justitie vloog een oververhitte koelbox in brand. De vlammen konden snel woiden geblust door de particu liere bewakingsdienst, maar rook- en brandschade veroor zaakten wel een schadepost van 15.000,-. De oorzaak van de vo rige brand is nog steeds niet op gehelderd. Grote opkomst verkiezingen Corsica PARIJS (GPD) - De autonomisten op Corsica hebben zeven, moge lijk acht zetels veroverd in de nieuwe 61 zetels tellende regio nale assemblée in Ajaccio, die gisteren werd gekozen. Dat blijkt uit voorlopige uitslagen die van ochtend bekend werden ge maakt na de eerste verkiezingen voor een regionaal parlement op het Franse eiland. De verkiezingen op Corsica bete kenden een dubbele primeur in Frankrijk. Niet alleen beten de Zie ook pagina 8 Corsicanen het spits af in de rij van verkiezingen voor regionale raden in Frankrijk met een zeke re mate van zelfbeschikking, die het bewind van president Mitter rand heeft ingesteld. Bovendien waren het directe verkiezingen, een systeem dat in het moderne Frankrijk onbekend was. Hoewel een geringe opkomst on der de roerige Corsicanen was voorspeld, viel de praktijk an ders uit. Ruim 68 procent van de kiesgerechtigden verscheen ook werkelijk in het stemhok. Het re sultaat was dat de regeringspar tijen of wat daarvoor doorgaat, met 25 zetels uit de bus kwamen, waarvan 7 voor de communisten - een kleine teruggang in het licht van het oude systeem - en 3 voor de socialisten, die op Corsi ca nooit erg populair zijn ge weest. De radicalen blijven met 11 zetels de grootste partij op het eiland. In het oppositiekamp behaalde de partij van de vroegere president Giscard - de UDF - eveneens 25 zetels. De Corsicaanse UDF valt echter in twee groepen uiteen. In totaal kregen de partijen die tot de rechtse oppositie gerekend worden 28 zetels in het nieuwe parlement. Aangezien de absolu te meerderheid er 31 zetels be draagt, wordt de rol van de auto nomen er van het grootste be lang. Leider Simeoni neemt tussen de beide groepen van links en rechts de rol van arbiter in, nu beide kampen niet over een meerderheid beschikken. Zonnig Vannacht veel bewolking met af en toe regen. Morgen zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rónd 21 graden. Matige westelijke wind. In noord-Frankrijk licht bewolkt, maar wel droog, in het midden en zuiden zonnig. Middagtemperaturen variërend van 23 tot 30 graden. In Spanje wordt het morgen warm tot zeer warm, met temperaturen oplo pend tot 37 graden in het zuiden. In het Italiaanse berggebied en in Zuid-Duitsland en de Zwitserse Al pen enkele lokale onweersbuien, verder droog en zonnig bij tempera turen van ca. 30 graden. In Scandinavië wordt regen verwacht, later op de dag meer zon en tempera turen variërend van 15 tot 20 graden. Britse eilanden bieden zonnige perio den, maar later op de dag af en toe een bui. Temperaturen 17 tot 24 gra den. 10 augustus Zon op: 06.15 uur. onder: 2115 oor. Maan op: 23.45 uur, onder: 12.13 uur. Waterstanden Katwijk: hooswater 01.2» en 19.50 uur, laaswater 03.2» en 15.43 uur. in de aanbieding, Bleekselderij, per struik Kuikenbout, 500 g5£0 4.48 kilo SréO SCHIEMONN1KOOG (GPD) - De rijkspolitie op Schiermon nikoog, die in de vakantietijd vrijwel dagelijks illegale kampeerders uit de natuur plukt, heeft twee inwoners van Meppel gepakt die het wel heel bont hadden ge maakt. De beide jongens (18 en 19 jaar oudhadden met een junglemes in het Tweede Dennenbos een stuk vrij ge kapt en daar hun tentjes op gezet. Gewapend met pijl en boog gin gen ze daarna op konijnen jacht met de bedoeling zo in hun onderhoud te voorzien. Pijl en boog waren bepaald geen speelgoed maar profes sioneel spul, Toen de politie hen pakte wa ren de jongelui aan hun twee de jungledag bezig. Ze von den het maar vreemd dat de politie tegen hen optrad. Niet temin kregen ze een proces verbaal wegens overtreding van onder meer de Jachtwet, de Wapenwet, de Natuurbe schermingswet en de Kam- peerverordening. Daarna zijn ze op de eerste de beste boot naar de wal gezet. JERUZALEM (UPI/GPD) - Premier Begin van Israël heeft verklaard dat Israël bereid is 2.000 tot 2.500 PLO-stnj- ders in Beiroet te laten blijven totdat er een buffermacht van de VS, Italië en Frankrijk in de hoofdstad is geïnstal leerd. Begin verzachtte daarmee zijn eerder ingeruimde standpunt. Wel zei hij dat Israël daarmee al- leen maar zal instemmen wan neer hij de geschreven verzeke ring krijgt dat die buffermacht, samen met het Libanese leger, de guerrillastrijders zal dwingen te vertrekken. Begin verklaarde gisteren tijdens een kabinetszitting tegen een mi litaire invasie van Beiroet te zijn, gezien het grote aantal slachtof fers dat een dergelijke operatie met zich meebrengt. Het grootste struikelblok lijkt nu echter de weigering van Syriè en Egypte om de Palestijnen onder dak te verlenen, tenzij de evacua tie wordt gekoppeld aan een alomvattende regeling voor het Palestijnse vraagstuk. Alleen Jordanië blijft bereid de Pa lestijnen, die over de Jordaanse nationaliteit beschikken, op te OMMEN (ANP) - Twee geblaker de bromfietsen vormden van nacht in Ommen de trieste ge tuigen van een ernstige botsing waarbij twee personen om het leven kwamen. Het ongeluk ge beurde gisteravond laat op het fietspad langs de provinciale weg Raalte - Hoogeveen; de precieze toedracht is nog ondui delijk. Vast staat dat drie bromfietsen uit de richting Lemelerveld kwamen en een vierde uit de richting Ommen. Er moet een botsing zijn ontstaan waarbij twee bromfietsen in brand vlo gen. Twee 17-jarige jongens uit Lemelerveld waren op slag dood. Een even oud meisje moest met ernstig verwondin gen worden opgenomen in een ziekenhuis. Gewonde ambassadeur terug in Israël JERUZALEM (DPA) - De bij een aan slag in Londen zwaar gewonde Israëli sche ambassadeur, Schlomo Argov, is in Israël teruggekeerd. Hij is voor ver dere behandeling opgenomen in een ziekenhuis in Jeruzalem. De Israëlische regering stelde de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO verantwoordelijk voor de aanslag op Argov. Het werd begin juni het start sein voor de Israëlische invasie in Li banon. De PLO-leiding heeft echter steeds elke verantwoordelijkheid voor de terreuractie in Londen van de hand gewezen. De ambassadeur liep een zware ver wonding op aan het hoofd. In Londen is hij verscheidene malen geopereerd. Ondanks het gebrek aan een offi ciële overeenkomst met Israél en de weigering van Syriè en Egyp te is de Amerikaanse bemidde laar Philip Habib gisteren ge woon doorgegaan met het uit werken van de details voor het evacuatieplan. Zijn streefdatum voor de aanvang van de ontrui ming is 15 augustus. Habib voer de gisteren besprekingen met onder anderen Franse officieren die inmiddels in Beiroet zijn aan gekomen. Het matigen van het Israëlische standpunt en de verzoenende toon die Begin gisteren in een brief aan de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Shultz aansloeg, wordt in Jeruza lem uitgelegd als een poging tot grotere overeenstemming en coördinatie met de Amerikanen te komen na de scherpe woor denwisselingen van vorige week. Beschietingen Intussen zijn vanmorgen in Bei roet weer hevige beschietingen uitgebroken tussen Israëlische en Palestijnse troepen. De wyk Barbir in West-Beiroet lag onder vuur van de Israëli's. Ook vannacht hadden langs vrij wel de hele frontlijn met tussen pozen schotenwisselingen plaats tussen Israëli's en Palestijnen. Tijdens de kabinetszitting is giste ren kritiek uitgeoefend op het Is raëlische beleid. Een aantal mi nisters sprak zijn verontwaardi ging uit over het feit dat zij niet tevoren op de hoogte waren ge steld van de Israëlische militaire acties in Beiroet. Begin zelf gaf toe dat ook hij niet altijd van te voren was ingelicht Premier Begin. De kritiek was voornamelijk ge richt tegen de Israëlische minis ter van defensie Sharon, die "zo af en toe zijn eigen oorlog schijnt te voeren en weinig ruimte wenst opeh te laten voor een politieke oplossing". Pironi ontsnapt aan wisse dood PAGINA 12 Bloedige actie op vliegveld Ankara PAGINA "Minder celstraf voor jeugdigen" Wintermode: wau winkel van stijlen PAGINA I ROTTERDAM (GPD) - Er is een nieuwe kandidaat die de failliete Gilda-dropfa- briek in Rotterdam wil overnemen. Deze gegadigde heeft zich gemeld nadat onderhandelingen over overneming door het Jamin-be drijf afgelopen vrijdag op niets waren uitgelopen. De nieuwe kandidaat-koper heeft met cura tormr. De Liagre Bohl en de vak bonden vanochtend om tien uur al een gesprek gehad. Curator Bohl wilde vanochtend, vlak voor het gesprek, niet meer zeggen dan dat de serieus geinte- resseerde een krachtige Haagse onderneming is, die niet in de zelfde branche werkzaam is maar ook weer niet geheel onbe kend is op het werkterrein van de dropfabriek. Behalve deze ge gadigde zijn er volgens de cura tor „nog enkele vage belangstel lenden". De Gilda-dropfabriek werd twee weken geleden, in de vakantie van de 180 werknemers, failliet verklaard. Directeur Gillet wil de fabriek, door éèn van de andere dochterbedrijven van de Gilda Holding, in afgeslankte vorm voortzetten. Op een personeels bijeenkomst maakte hü bekend met 60 70 werknemers te willen doorgaan. De vakbonden hebben het vertrou wen in Gillet echter opgezegd. Zij verdenken hem ervan dat hij op deze manier 120 werknemers zonder afvloeiingsregeling en zonder opzegtermijn aan de kant heeft willen zetten.. Oorzaak van het faillissement is volgens Gillet de enorm ingezak te vraag naar drop. Andere drop fabrikanten zeggen evenwel dat de vraag naar drop weliswaar is teruggelopen maar niet in die mate zoals Gillet beweert. Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 57.35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. PostcodePlaats Telefoon Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050, 2300 Leiden. In plaats van ons de b te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1