c Koppert buigt voor Ponsteen 3 Beteuterde gezichten in Oranje zwemkamp Face-lift doet Feyenoord goed W' Brute overval op Duits polo-trio "Zaak" Kamphues komt snel aan orde Lauda: hand niet gebroken Miljanic ontslagen ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 Spon ROTTERDAM - De face lift heeft Feyenoord duidelijk goed gedaan. Door de komst van Gullit, Valke en Hout man is niet alleen een jeug diger, maar vooral een veel aantrekkelijker uiterlijk ge creëerd. En daar werd gis teravond ook in de eigen Kuip gestalte aan gegeven. Over het toch gerenommeer de Arsenal heen sprong de formatie van de nog altijd rust houdende trainer Hans Kraay voor het eerst sinds twee jaar weer eens naar de eindstrijd van het Rotter dam-toernooi: 2-0. Belangrijker echter dan die prestatie op zich, uiteraard gunstig voor het financiële welslagen van het evene ment, was de wijze waarop de kwalificatie voor de fina le werd afgedwongen. In het ene duel van gisteravond za gen de dik 30.000 kijkers al meer variatie, creativiteit en individuele hoogstandjes dan in heel veel partijen van het vorige rampseizoen teza men. De basis om de verspilde gunst van het pvMiek terug te winnen is dus gelegd, morgen kan daarop verder worden gebouwd. Tegen stander is dan Celtic, waar mee Ajax het straks in de eerste ronde van het Euro- pa-Cup-I-toernooi nog wel eens knap moeilijk kan krij gen. De Schotse toernooi- l vorig jaar ver- het zwakke Austria Wien in elk geval moeiteloos naar de figuratie. Celtic speelde niet-echt impo nerend en niet snel, maar maakte wel goed gebruik van de mogelijkheden via Frank McGarvey (twee keer), spelbepaler Tommy Bums en George McClusky. 4-0 dus, en dat tegen een de fensie met WK-gangers als Koncilia, Obermayer en Baumeister. En al speelden die Oostenrijkse internatio nals niet sterk, de score be wees hoe gemakkelijk de Schotten doelpuntten. De nationale competitie zijn ze al lang ontstegen, gemikt wordt nu op een snelle te rugkeer naar de Europese top. Ajax is gewaarschuwd. Feyenoord voor morgen trou wens ook. Verdedigend is ten minste vooruitgang ge boekt. De defensie (eerst ge leid door Van Hanegem, na rust door Stafleu) maakte gisteravond ook de minste indruk, al werden er dan geen goals weggegeven. Zo lang Van Deinsen niet bijte kent, zal de bezetting van de links-backpositie - gister avond stond Wijnstekers daar - nog wel problemen opleveren. Op het middenveld steekt het beter in elkaar, nu Valke daar rondloopt, maar vooral aanvallend is aan pure kracht gewonnen. Jeliaskov (hij fungeerde als een soort tweede centrumspits naast Houtman) en vooral Ver meulen zijn opgebloeid. De linkerspits legde ook de ba sis voor de finaleplaats met zijn treffer pal na rust. Pat Jennings was nog maar net George Woods komen ver vangen, of de 1-0 lag al ach ter hem. De jeugdige inval ler Mario Been stelde in de duel van de Engelse verdedigers 78e minuut de eindstrijd vei lig, waarmee hij bewees dat ook de jeugd in de Kuip bru taal klaarstaat, om de rim pels die elke face-lift achter laat, zo nodig, glad te strij ken. PAUL DE TOMBE GUAYAQUIL (ANP) -Op de voor laatste dag van de wereldkam pioenschappen zwemmen in Guayaquil zijn voor het eerst be teuterde gezichten in het Neder landse kamp te aanschouwen ge weest. De dames-wisselslagestafetteploeg verloor in een dolle race - dat het elektronische oog moest beslissen - het brons met een vingerlengte verschil ke Cees de Vos van zijn geld en paspoort. "Gelukkig was het niet zo heel veel geld, maar over het verlies van mijn paspoort zit ik toch wel tn". aldus de Nederland se delegatieleider. Eigenlijk was de winst op de 200 meter vlinderslag heren voorbe houden geweest aan de Ameri kaanse stylist Craig Beardsley, maar die zag met nog vijftig me ter te gaan het rood van de pijn grens voor de ogen schitteren, terwijl de veel te snel afgegane 1 meter 99 lange Westduitser Mi- GUAYAQUIL (ANP) - Drie Westduitse waterpoloërs, deelnemend aan het wereld- titeltoernooi in Ecuador, zijn gisteren bij een uitstapje per auto door een jeugdbende overvallen. Rainer Hoppe, Bernd Weyer en Jurgen Schroder, die op hun rustdag in de buurt van Guayaquil rondkeken, werden de weg versperd door een grote steen. Toen de Westduitsers uitstapten om de versperring voor hun auto op te ruimen, werden zijn door een groepje jeugdige bandieten vastge grepen en "verlost" van hun horloges en een camera. Het Westduitse drietal liep bij de brute overval geen verwon dingen op. AMSTERDAM (ANP) - René Koppert, winnaar van de proloogtijdritten van de Ronde van Normandië en de Dauphiné Libéré, waar een deel van de wereldtop der wegren ners aan de start verscheen, heeft het Nederlands achtervolgingskampioenschap voor beroepsrenners niet kunnen redden. De Westlandse neo-prof, volgens sportcom- missielid Bas Goud voor de start zelfs kanshebber op de wereldtitel, was in de halve finales kansloos tegen specialist Herman Ponsteen. De Tukker, nooit eerder nationaal kampioen op dit onderdeel, hoef de niet eens een toptijd neer te zetten om Koppert terug te wij zen: 6.19,05 - 6.23,52. Koppert reed op een fiets van René Pij nen uit de tijd dat de huidige bondscoach nog voor de ploeg van Post uitkwam. De fiets, met toevallig de goede maten, hing al jaren in een stoffige hoek van het magazijn van Jan Legrand. Kop pert, twee jaar geleden wel nog achtervolgingskampioen bij de amateurs, was onvoldoende voorbereid om zelfs maar aan spraak te maken op uitzending naar de wereldkampioenschap pen in Engeland. De plaats naast kampioen Ponsteen blijft wel licht voorbehouden aan wereld kampioen Roy Schuiten, die we gens ziekte niet deelnam aan het povere toernooi in Amsterdam. VELSEN (GPD) - Telstar heeft bij de KNVB om spoed- arbitrage gevraagd in de zaak-Ton Kamphues. De Lei- denaar speelde vorig seizoen bij de Velsense club op huur- basis van FC Amsterdam. In de loop van het seizoen kreeg Kamphues een con tractaanbieding van FC Am sterdam en op basis daarvan meent de inmiddels opgehe ven hoofdstedelijke club, dat Telstar een transfersom schuldig is. Dé Stoop, de voorzitter van de ter ziele gegane club, eist van Telstar een bedrag van 40.000 gulden. Omdat de ver eniging niet meer bestaat, zal het geld aan een privé- persoon moeten worden overgemaakt. Telstar-voor zitter Klaas Groen is echter van mening, dat Amsterdam geen poot heeft om op te staan. „Ik heb, op basis van interpretatie van de regle menten, vertrouwen in een gunstige afloop, zowel voor Telstar als voor Kamphues", aldus Groen. Kamphues heeft inmiddels een contract getekend met Telstar, maar wel op voor waarde dat voor hem geen transferbedrag gevraagd zou worden. De zaak komt donderdag aan de orde in de vergadering van het sectiebestuur Be taald Voetbal van de KNVB. Op de finaledag was Koppert de moeilijkste tegenstander van Ponsteen. In de eindstrijd trof Ponsteen Jan Jonkers, ook al zo'n prof die de KNWU een ple zier deed door naar Amsterdam te komen. Voor zijn eerste ach- tervolgingstitel had de winnaar betere tegenstanders verdiend. Dit "veld" kon geen indicatie ge ven of hij in Leicester medaille kandidaat is. Van weinig kwaliteit was ook het tandem-toernooi bij de ama teurs. De KNWU vond vijf kop pels wat weinig om series af te werken. Er werd eens wat rond gekeken op de lege tribunes en zowaar, daar werden nog twee amateurs ontdekt. John Roozen- burg en Jerry Venderink. Geen van beiden had ooit op de fiets gezeten, en dit tweetal veroverde het brons De titel was voor Sjaak Pieters en Ton Vrolijk na twee afgetekende overwinningen op Rainier Val kenburg en junior Rob Lupgens. Bij de amateur-stayers waren wel iswaar heel wat meer renners en gangmakers in de baan dan twee dagen eerder bij de profs (tien te gen zes), de wedstrijd kreeg de zelfde onvoldoende: een nul. Ook bij de liefhebbers was er geen strijd tussen de beste twee, in dit geval Gaby Minneboo en Matthé Pronk. Al jaren wisselt dit duo stuivertje met lands- en wereldtitels. Dit jaar was de 37- jarige Minneboo weer aan de beurt, de 35-jarige Pronk viel hem pas aan tijdens de laatste vijf ronden. Het was slechts voor de vorm. De sterker lijkende Pronk was graag een landstitel kwijt om in Leicester van een sterke knecht verzekerd te zijn. Van de middelmatige tot uiterst zwakke rest reden Eric Geserick (achter Stakenburg) en Ger Slot (Van Duivenbode) voor de twee resterende tickets voor Leices- ter. waar de wereldtitel van Pronk verdedigd moet worden. De klassementswedstrijd voor profs werd afgelast, omdat er slechts zeven deelnemers waren- nog wel op een avond dat er in het land geen enkel criterium werd gehouden. Peter Pieters haalde op de kilome ter tijdrit zijn gram. Woensdag avond kon hij zijn nationale kampioenschap punterikoers niet verdedigen. De wedstrijd-ju ry van de Nederlandse wieler kampioenschappen op de baan haalde hem kort na de start na een handgemeen met Rick Moor man uit de koers. "Ik ben ge strikt door Moorman", vond Pie ters twee dagen later nog steeds. Pieters vond ook dat hij het bes te fietste van alle baanamateurs Gesteund door gangmaker Bruno Walraue incasseerde Gaby Minneboo gisteraixmd de Nederlandse stayersti- tel op dit moment. Hij bewees dat met opgekropte woede in de ki lometertijdrit. Titelverdediger Rainier Valkenburg werd met vier-tiende seconde verslagen. Het brons was voor Albert Har ren. De tijden van rond de één minuut en tien seconden hadden internationaal geen betekenis. Er was ook maar één aero-dynami- sche baanfiets. Ton Vrolijk ver scheen met een omgekeerd stuur en tapvorimige velgen. Hij ver wezenlijkte de beste tussentijd, maar had geen macht in de be nen voor een even snelle tweede ronde. LEIDEN - De strijd op Roomburg is gisteren hoog opgelaaid. In al le klassen werd op het scherp van het mes getennist. De vele kijkers zijn dan ook volop aan hun trekken gekomen. En de fel le schermutselingen beperkten zich niet tot het herengebeuren. Elly Vessies won net aan van Nico le Eyssen, 6-1, 6-7, 6-4. Bij de he ren plaatste Ton Sie zich al voor de finale. Wie in die finale dan ook tegenover hem komt, de laatste strijd in het HEA wordt een interessante pot. Sie speelt een aanvallend spel en dat soort tennis brengt avontuur. Daar komt het publiek ook voor. Zoals het er nu naar uitziet zal Sie een man naar zijn eigen speeltijl aan de ander kant van het net vinden in het laatste gevecht om de Leidse tennisstitel, Michiel Schapers. Gisteren won hij in een boeiende partij van Hugo Ekker, die hem in de tweede set dwong tot ene uiterste krachtsin spanning. Het werd tenslotte 6-1, 6-4 voor Schapers, die vandaag tegen Ron Mentinck de finaleplaats moet zien binnen te halen. Laatstge noemde klopte René Boers met 3-6, 7-5, 7-6. Een partij, die de aandacht van het publiek net zo trok als die tussen Schapers en Ekker, was de strijd tussen Dick Bouman en Frans Grimbergen. De jonge Unicummer barstte, na de overwinning op de no. 1 ge plaatste Marco Winter, natuurlijk van zelfvertrouwen. Maar hij had ook kunnen weten dat juist die zege Dick Bouman voor hem zo gevaarlijk maakte. De man, die in een lang voorbije periode nog lauweren oogstte voor Room burg, stak al tijdens het toernooi van Noordwijk niet onder stoe len of banken dat hij op de Open Leidse nog graag zou willen la ten zien was hij nog met het rac ket kan. Veel bleek wel tegen Frans Grimbergen. Bouman ver loor de eerste set op de tiebreak, 6-7, won de tweede op de tie break, 7-6 en in de derde set hield de ervaren stylist met een schui vende, lage forehand als basis voor zijn netaanval Frans Grim bergen zo onder druk dat deze toch begaafde jonge tennisser zich niet wist los te maken. 3-3. De districtskampioen, Hans Tön- jann heeft zich weer hervonden. R. Koppelle werd 'opgeblazen', 6-0, 6-2. Marcel van Rijn kwam sterk voor de dag tegen Holder- busch, een vastheidsspecialist die spelers als Marco Winter naar de kroon steekt. Marcel van Rijn verloor met 2-6,6-4, 2-6 en hy kan op een alleszins geslaagd toer nooi terugzien. Nicole Eyssen, wie stopt haar in het DEB af?, won zoals zij wilde met 6-1, 6-2 van Marielle Smit en die kan er wat van. In het HDB moest het Unicum dubbel Van der Kwast/ Meijer zich ondanks knap ver weer gewonnen geven aan de ge woon betere dubbelcombinatie Piet Veentjer/Erik de Groot. Met name de oude rot Veentjer wist herhaaldelijk de openingen te maken die voor de Unicummers niet meer waren te dichten, 6-4, 6-2. Arnold van der Capellen en Henny Koemans waren in een temposlag net te goed voor Brooshooft/Visbeen. 6-7, 6-4, 6-4. FRANK BONTE HOCKENHEIM (ANP) - By nader onderzoek is vast komen te staan, dat de Oostenrijkse formu le-1-coureur Niki Lauda zyn rechterhand niet heeft gebroken. Volgens de behandelende artsen gaat het om een ernstige kneu zing, die met een afneembaar gipsverband ondersteund wordt. Lauda zal dit weekeinde gewoon deelnemen aan de grote prijs van West-Duitsland. By erge pijn zal hem een pijnstillende injectie toegediend worden. By de training was Pironi met Fer rari de snelste. Prost werd twee de, Arnoux derde, Piquet vierde, Tambay vijfde. Patrq^e zesde en Al bore to zevende. AL DEZE X TANTES WE06EN JE Aandacht AF6ELEID VAN TOP- éFDp-r leue IAB£U£, A2rMMY £>qT/U.£ &Ck/KJ£ DJ/KS chael Gross tegelijkertijd de be- schikking kreeg over njn tweede adem. Voor de tweede maal dus goud voor Gross, nadat hg enke- le dagen eerder al was gehuldigd voor zijn overwinning op de 200 meter vrije slag. Estafette In het rijtje van gouddelvers moet de Westduitser voorlopig de eer ste plaats laten aan de Oostduit- sen Birgid Meineke en Kirsten Otto, die in estafetteverband (4 x 100m wisselslag) hun derde gou den medaille binnenhaalden. Ot to legde op de rugslag met een tussentijd van 1.01.72 de basis voor het wereldrecord, waarmee dat feit werd gevierd. Meineke zwom als laatste: 4.05.88. De Nederlandse damesploeg ein digde als vierde. Jolanda de Rover, Petra van Staveren. An- nemarie Verstappen en Conny van Bentum kwamen uit op de tijd van 4 minuten en 12.36 se conden, hetgeen een nieuw na tionaal record betekende. Het oude record stond eveneens op naam van dit viertal met 4.14.13, gezwommen tijdens de EK van vorig jaar in Split. Het goud dus naar Oost-DuiIsland. De ploeg van de Verenigde Sta ten werd tweede en de Sowjet- Unie derde. Op de 100 meter rugslag voor he ren veroverde de Oostduitser Dirk Richter de gouden medail le. Zyn tyd van 55.95 seconden betekende een verbetering van het tien jaar oude Europese re cord van zyn landgenoot Roland Matthes, die op 4 september 1972 in München uitkwam op 56.30. De Amerikaan Rick Carey werd tweede en de Rus Vladimir S e- metov derde. Waterpolo De Sovjet-Unie heeft Nederland gisteravond ook het laatste restje hoop op de wereldtitel waterpolo in Guayaquil ontnomen. Neder land kan hooguit reiken naar de derde plaats maar dan moet wel vandaag in de laatste wedstrijd worden gewonnen van West- Duitsland, dat tegen Hongarye gelijk speelde: 7-7. Het Sovjet- Russische team toonde zich - zoals Benes Pocsik al had gezien - metterdaad de sterkste en ver sloeg Buunk en zijn makkers met 7-5. Bevrijd van de last zich te moeten kwalificeren, speelde het Neder landse team een van de betere wedstriide.i. achtsverschillen in het moder ne waterpolo zyn. De Amerikaanse Kim Linehamm heeft de gouden medaille ge wonnen op de 800 meter vrije slag dames. Zilver was voor de Britse Jackie Willmott, brons voor de Oostduitse Carmela Schmidt. De Nederlandse Jolan- de van der Meer eindigde als zesde in p.41,16 minuten. nic, de trainer van het Joego vische voetbalteam, is ontslagen. Tijdens het toernooi om het we reldkampioenschap in Spanje werd Joegoslavië in de eerste ronde door het gastland en Noord-Ierland uitgeschakeld. Miljanic nam vlak voor het WK- toernooi de technische leiding over van Branko Stanjovic Op zyn beurt wordt Miljanic opge volgd door Stefan Ostojic De Joegoslavische voetbalbond verbood voorts twee sterspelers van de nationale ploeg. Vladimir Petrovic en Safat Susie, in het buitenland te gaan spelen Dit maakte de bond in de hoofdstad Belgrado bekend. Dit besluit houdt in dat Petrovic niet in staat is om voor Arsenal, dit weekeinde actief in het Rot terdam-toernooi, uit te komen en dat Paris Saint Germain van Su sie moet afzien. Beide 27-jarige spelers hadden speciale toestem ming gevraagd aan de bond om op die leeftyd al naar een buiten landse club te mogen De Joegoslavische voetballers mo gen pas weg als ze 28 zyn. De bond, die in het verleden in dit soort gevallen altijd toestem ming verleende, wees de verzoe ken van Petrovic en Susic af met negen tegen zeven stemmen. Drie andere eerste-divisiespelers werden eveneens de dupe van deze beslissing: Lukic en Secer- begovic. Het Nederlands studentenelftal is in het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Mexi co als zesde gëeindigd. Donder dag verloor Nederland met 0 1 van Zuid-Korea. By rust was de stand nog 0-0. De organisatoren hebben besloten de ploeg van Uruguay van verdere deelne ming uit te sluiten wegens ruw spel. Tijdens het toernooi verza melde deze Zuidamerikaanse formatie een record aantal gele kaarten. Als gevolg van de dis kwalificatie is West Duitsland verzekerd van de derde plaats De finale tussen Frankrijk cn Mexico wordt morgen gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9