Crisis in Italië bijna'n feit Bevriezing blijft een twistappel C Egypte langzaam terug naar Arabische wereld Banco Ambrosiano wordt geliquideerd Autobahnen waren geen uitvinding van de nazi's Op naar de 41ste regering in 36 jaar Israëli's vluchten in vliegtuigje Nieuwe beschuldiging rond Seycheüen-coup NOS OPLEIDINGSSCHOLEN ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 Buitenland CAIRO (Reuter/ANP) - De huidi ge crisis rond het vertrek van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO uit West-Beiroet heeft voor Egypte bepaalde voordelen. Het isolement waarin het land verkeerde sinds het in 1979 een vredesverdrag sloot met Israel, brokkelt, mede door het beleid van president Hosni Moebarak, langzaam af. Arabische landen die Egypte in 1979 de rug toekeerden, de lan den van het zogenaamde "stand vastigheidsfront", herstellen nu zonder ophef de betrekkingen met Cairo teneinde de gevaren die hen bedreigen te pareren. Zelfs de PLO praat weer met de leiders in Cairo na de hevige ver liezen die de organisatie bij de Is raëlische invasie in Libanon leed. De pogingen die Egypte onder neemt om het beleg van de guer rillastrijders in westelijk Beiroet te verlichten, worden door de PLO zeer op prijs gesteld als een van de weinige helpende handen die door de Arabische wereld zijn toegestoken. President Moe barak van Egypte bood de PLO al spoedig na de Israëlische inval aan een regering in ballingschap in Cairo te vestigen. Onder voor waarden zouden de 6.000 in West-Beiroet in de val zittende guerrillastrijders onderdak in Zelfs PLO praat weer met Caïro Egypte kunnen vinden. De Egyptische ambassadeur in Frankrijk, Ali Samir, herhaalde deze week dit aanbod, maar stel de als voorwaarde dat de PLO een "eervolle aftocht" wordt ge gund. Bovendien blijft Egypte erbij dat er na de evacuatie een oplossing voor het Palestijnse probleem op lange termijn moet komen, krachtens de akkoorden van Camp David. Deze akkoor den voorzien in het vormen van Palestijns zelfbestuur. Over de vorm en inhoud daarvan bestaan tussen Egypte, dat graag een Pa lestijnse staat ziet gesticht, en Is raël, dat autonomie via dorpsra den aanbiedt, grote verschillen van mening. Met deze opstelling van Cairo is de vijandigheid van de PLO jegens Egypte afgenomen. Samen met Irak, Libië, Algerije en Zuid-Je men vormde de PLO in 1979 het "standvastigheidsfront". Een andere voormalige criticus van Egypte is Irak, dat nog steeds in een 23 maanden oude golfoorlog is gewikkeld. Cairo heeft Irak geholpen met levering van ammunitie. Hoewel geruch ten dat Egyptische troepen bij de oorlog zijn betrokken worden te gengesproken, hief de Egypti sche regering onlangs het verbod op voor piloten en militairen die zich vrijwillig aan de zijde van Irak willen scharen. Irak heeft zijn anti-Egyptische pro paganda verzacht en lijndiensten tussen Caïro en Bagdad zijn her steld. Een Iraakse minister kwam naar Cairo en nodigde Moebarak uit voor de topconfe rentie van niet-gebonden landen die in september in zijn land wordt gehouden. Dit tot Egypti sche voldoening, aangezien het land drie jaar geleden in dezelfde Iraakse hoofdstad door de Arabi sche landen in een diplomatiek isolement werd geplaatst. Ook Marokko, Saoedi-Arabië en Jordanië - beide laatste landen bevreesd voor dreigingen vanuit Iran en Israël - hebben de boycot van Egypte doorbroken. De Ma rokkaanse minister van buiten landse zaken, M'hamed Boucet- ta, bracht in juni een officieel be zoek aan de Egyptische hoofd stad. Cairo steunt het land in de strijd tegen het Polisario-front. President Moebarak heeft sinds de dood van zijn voorganger, de ver moorde Anwar Sadat, hard ge werkt om de naam van zijn land te herstellen. Deze campagne werd nog versterkt nadat Israël de Sinai-woestijn had teruggege ven en Egypte zijn broederlan den kon tonen dat het zonder oorlogvoeren door Israël bezet gebied wist terug te krygen. Tot dusver hebben geen van de landen die in 1979 de boycot van Egypte uitriepen, de diplomatie ke betrekkingen hersteld. Maar in diplomatieke kringen werd vernomen dat enkele van deze Arabische landen omvangrijke diplomatieke missies in Cairo hebben, die alleen in naam geen ambassade zijn. Naar verluidt hebben de dreigingen van bui tenaf ertoe geleid dat de Arabi sche staten zich rond Egypte scharen en daarmee erkennen dat het, boycot of niet, nog steeds de belangrijkste natie in de Arabische wereld is. ROME (GPD) - De regeringscrisis in Italië is praktisch een feit. In een kort communiqué maakte premier Giovanni Spadolini, na zijn bezoek aan president Pertini, bekend dat hij de ministerraad vandaag bijeen zal roepen om „de politieke situatie uiteen te zetten en er de noodzakelijke consequenties uit te trekken". President Sandro Pertini liet we ten dat hij zijn vakantie zal afbre ken om zo snel mogelijk te be ginnen met de gebruikelijke con sultaties voor de vorming van een nieuw kabinet. „Het heeft geen zin de premier met een hal ve regering naar het parlement te verwijzen: je vraagt niet om ver trouwen in hemzelf, maar in de regering, en die bestaat in feite niet meer nu de socialisten zijn opgestapt". Diep Naar verwachting zal Pertini het beraad met de politieke leiders maandag beginnen, maar nie mand gelooft in een snelle oplos sing van de crisis. De breuk tus sen socialisten en christen-de mocraten, die ontstond toen een regeringsbesluit over de afschaf fing van belastingvoordelen voor oliemaatschappijen en de be straffing van belastingontdui- kers in geheime stemming werd verworpen, is te diep voor een eenvoudige lijmpoging. Van de andere kant is er zonder de socia listen geen kamermeerderheid te vinden. Wanneer ook president Pertini er van overtuigd is dat er geen nieuw kabinet kan worden ge vormd, blijft hem niets anders over dan de Kamers te ontbin den en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Hoewel alle rege ringspartijen behalve de socialis ten eenstemming verklaren dat dit wel het laatste is waar het land op dit ogenblik behoefte aan heeft, lijkt het niettemin on afwendbaar. Verhit Nu men ontdekt heeft dat het pla fond van het overheidstekort, dat op 50.000 miljard lire (100 miljard gulden) was gesteld, ruimschoots is doorbroken (offi cieel spreekt men van 57.000 mil jard, maar sommigen schatten het op 63.000 miljard of nog ho ger), nu de inflatie weer in een versnelling is geraakt en de grote belastingmanoeuvre van de rege- ring-Spadolini halverwege is af gebroken, lijkt het inderdaad wel het minst geschikte moment om het land zonder regering te laten. De politieke gemoederen zijn echter te zeer verhit om de crisis tegen te houden. Het TEL AVIV (GPD) - Blijkbaar de buik vol van de oorlog, hebben donderdag twee Israëlische frontsoldaten een sportvliegtuig je gestolen van het internationale vliegveld in Beiroet en zijn er mee naar Israël gevlogen. Een Is raëlisch gevechtsvliegtuig dwong de deserterende soldaten in de buurt van de havenstad Haifa in Israël te landen. Tegen over de militare politie verklaar de de naar de „luchtmacht" over gelopen infanteristen dat zij er genoeg van hadden en zin had den in vakantie. Op de taxibanen van het interna tionale Libanese vliegveld staan sinds de Israëlische invasie, twee maanden geleden, talrijke vlieg tuigen. Hoewel weken achtereen artillerie- en mortiergranaten over het vliegveld naar de Pale stijnse vluchtelingenkampen werden geschoten, bleven de meeste vliegtuigen intact. Behal ve straalverkeersvliegtuigen staan er in en rond de hangars ook nog tientallen sportvlieg tuigjes. De twee soldaten zagen kans een Cessna met een volle tank te bemachtigen. Onmiddellijk nadat het onbekende vliegtuigje op de radarschermen van de Israëlische luchtmacht was verschenen, steeg een ge vechtsvliegtuig (F-16) op. Enkele minuten later was de Cessna on derschept. En een kwartier later was het avontuur van de dienst plichtigen ten einde. Het is nog een raadsel hoe de soldaten on gezien de startbanen van het vliegveld hebben weten te berei ken, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. In ieder geval is de oorlog voor de twee vliegtuigkapers ten einde. Zij zijn onder arrest gesteld, in afwachting van een uitgebreid onderzoek en hun berechting. i de 36-jarige geschiede- de Italiaanse republiek, met haar 40 regeringen, nog niet voorgekomen dat een crisis uit brak in de maand augustus, nor maal een periode van wapenstil stand, zelfs voor terroristen. Hoe onverwacht deze crisis is geko men bleek wel uit het feit dat premier Spadolini vrijdag naar Val Gardena in de Italiaanse Al pen moest vliegen om verslag uit te brengen aan president Pertini, en dat verschillende partijleiders halsoverkop moesten terugko men uit hun zojuist bereikte vakantieoorden. Het leed in West-Beiroet ten voeten uit. Een man met brandwonden, die even tevoren nog niet wist of zijn moeder het zoveelste Israëlische bombarde ment gisteren had overleefd, passeert haar op weg naar de operatiekamer in een hospi taal. (Zie ook pag. 1). Arrestatie na aanslag IRA LONDEN (UPI/AFP) - De Britse politie heeft twee mannen en een vrouw aangehouden voor onder vraging over de bomaanslagen van de IRA in Regentspark en Hydepark in Londen, die vorige maand aan elf militairen het le ven kostten, aldus een bekend making van de politie. Na zelfmoord directeur ROME (GPD) - De Banco Ambro siano in Milaan wordt geliqui deerd. Vrijdag ondertekende de Italiaanse minister van finan ciën, Nino Andreatta, het decreet tot gedwongen liquidatie van de Milanese bankinstelling, die on langs in opspraak kwam door de merkwaardige financiële trans acties van haar president Rober to Calvi, die uit Italië vluchtte en BONN (GPD) - De eerste Duit se en tegelijkertijd Europese autoweg werd gisteren 50 jaar geleden, op 6 augustus 1932, geopend. De weg, die vier banen had, was ruim 20 kilometer lang en liep van Keulen naar Bonn. Er waren geen kruisingen, geen paar den, fietsers en voetgangers, Zelfs motoren mochten van de „Kraftwagenstrasse" geen gebruik maken. De zoge naamde Autobahnen waren dus geen uitvinding van de nationaal-socialisten, zoals een hardnekkig misverstand wil. Overigens een door de nazi's zelf in omloop gebrach te fabel. Hitiers propagandamachine had de erenaam „Reichsauto- bahn" of „Strasse des Fuh- rers" voorbehouden aan die autowegen die na 1933 wer den geopend. Anders had men immers moeten toege ven dat deze geen vrucht van het nationaal-socialistisch systeem' waren maar van de gehate Republiek van Wei- mar. Het duurde overigens tot 1959 voordat de weg Keu len-Bonn officieel als Auto bahn werd erkend. In oktober 1929 werd met het werk aan de eerste Europese autoweg begonnen. De oude verbindingsweg was veel te klein geworden. In de jaren *20 was die weg de meest ge bruikte van het Duitse rijk. In het bijzonder in het week einde en op vrije dagen werd de weg door talloze dagjes mensen, ook Belgen en Ne derlanders, benut die naar de Eifel of het Zevengebergte gingen. In 1928 werden ge middeld 4000 personenauto's per dag geteld, op spitsuren zelfs wel zo'n 1800 per uur. Destijds waren hier ook al fi les en ettelijke ongelukken. Aan de eerste autoweg werkten 5500 aanvankelijk werkloze arbeiders. Er mochten geen graafmachines en transport banden worden gebruikt. De bouwwerkzaamheden duur den bijna drie jaar. De toen malige burgemeester van Keulen en latere eerste kan selier van de Bondsrepubliek Duitsland. Konrad Ade nauer. was in belangrijke ma te bij de voorbereidingen van de bouw betrokken. Thans rijden er 70.000 auto's per dag zichzelf ophing aan de Black- friarsbridge in Londen. Het voorstel om tot gedwongen li quidatie over te gaan was afkom stig van de zeven banken, die zich garant hadden gesteld voor de spaarders die hun geld bij de Banco Ambrosiano hadden on dergebracht. Tot nu toe verschaf ten zij de Ambrosiano 500 mil jard lire (1 miljard gulden) aan li quide middelen, waarmee het te voren vastgestelde plafond werd bereikt. Tegelijk met de liquidatie is beslo ten tot de oprichting van een Nuovo Banco Ambrosiano, waarvan het aanvangskapitaal door de zeven banken wordt ge fourneerd en die de 103 filialen en het personeel van de Ambro siano zal overnemen. Deze maat regel dient „om de belangen van het personeel, de spaarders en, binnen de grenzen van de moge lijkheden, van de kleine aandeel houders veilig te stellen". Na een fel en langdurig debat stemde het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden vannacht voor Reagans ont wapeningsvoorstel, om daar mee de bevriezing van de be staande arsenalen kernwa pens te verwerpen. President Reagan won ternauwernood met 204 stemmen tegen 202. Hoewel de Amerikaanse vre desbeweging hiermee een zware slag is toegebracht, is niettemin door de smalle marges van Reagans over- winnning het debat nog hele maal niet gesloten. Het bevriezingsvoorstel wil dat zowel de Amerikanen als de Russen geen nieuwe kernwa pens meer opstellen, produ ceren of testen. De congresle den stemden in drie etappes. En zoals gebruikelijk liepen de Democraten bij de laatste stemming massaal naar Rea gan over, toen bleek dat zijn voorstel het ging winnen. Want wie wil bevriezen, is te gen ontwapening, luidde het valse devies op het laatst Twistappel Vertegenwoordigers van de vredesbeweging hebben ech ter nog steeds het vaste voor nemen de bevriezing van het aantal kernwapens als poli tieke twistappel in de verkie zingen van het najaar te gooi en. Het hele Huis van Af gevaardigden en een derde van de Senaat moeten dan worden herkozen. Vooral Huis-leden zijn uiterst wind gevoelig in hun kiesdistric ten. Bevriezingssponsor congreslid Edward Markey: „Vanaf ja nuari tot augustus zijn we in staat geweest een beweging op te richten die 202 congres leden ertoe bracht te zeggen dat zij geloven dat bevriezen nu mogelijk is en we dan aan reducties voor de VS en de Sowjet-Unie kunnen begin nen". Maar of de Democrati sche Partij er na deze neder laag ook nog zo positief over denkt, staat niet vast. De eco nomische ellende wordt in Amerika verkiezingspurif nummer 1 en niet de kernwa pens. Telefoon President Reagan had geen middel geschuwd om zijn zin te krijgen. De laatste twee da gen voor de stemming belde hij de Huis-afgevaardigden persoonlijk op om hen te overreden. Volgens congres lid Markey had zelfs START- onderhandelaar Edward Rowney de geachte afgevaar digden vanuit zijn stand plaats in Genève opgebeld om hen tot verwerping van het bevriezingsvoorstel te be wegen. Vice-president Bush, minister van buitenlandse za ken Shultz en defensie-mi nister Weinberger hingen ook aan de telefoon met het Capitool. Het debat was door Reagan op een geraffineerde manier ver draaid. „Ik ben niet voor be vriezing maar voor terug brenging van het aantal kern wapens", zei de president al tijd. De Republikeinen had den een ander voorstel ont worpen, om pas tot bevrie zing te willen overgaan als de ontwapeningsonderhande lingen in Genève gelukt zou den zijn. Bevriezing na re ductie dus. Maar tot nu toe hebben grootse reductieplan nen weinig vrucht afgewor pen, en vandaar dat de Ame rikaanse vredesbeweging eerst het aantal wapens wil bevriezen. Op voorwaarde dat de Sowjets het ook doen en dat de Amerikanen dat kunnen nagaan. Volgens Reagan echter zou die benadering de ontwape ningsonderhandelingen al leen maar verstoren. Voor standers van wapenbevrie zing werden zelfs als anti-ont- wapenaars afgeschilderd. Want in Reagans filosofie moet je bewapenen om te kunnen ontwapenen. De Sowjets staan voor in het aantal kernwapens en zou den door een bevriezing zon der onderhandelingen hun zin krijgen, zo gaat de redene ring. Tot nu toe heeft het Congres Reagans ontwapeningssce nario krachtig gesteund. Een paar dagen geleden vervulde het Huis van Afgevaardigden met een ruim gebaar alle wensen op Reagans militaire verlanglijstje. En daar staan de meest exotische kernwa pens op. Vandaar dat volgens congreslid Ron Dellums de bevriezingsresolutie slechts een „stuk papier" zou zijn. De Democraten wilden er een schot voor de boeg van Reagan mee lossen. Omdat de Senaat de bevriezing al met een ruime meerderheid had verworpen, had het voor stel slechts symbolische be tekenis. Uiteindelijk stem den 53 Huis-Democraten met Reagan mee. Sommige congresleden den ken dat de bevriezingsbewe ging alleen een onberede neerde, emotionele uitbar sting is. Volgens hen zou voor de be vriezers elke poli tieke stap goed zijn, als er maar iets aan wórdt gedaan. Maar nog steeds neemt de ene gemeenteraad na de an dere echte bevriezingsresolu ties aan. En dat toont aan dat er iets aan de hand is. Maar niettemin moet de bevrie zingsbeweging zich nog hele maal bewijzen. MAARTEN HUYGEN JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse Conservatieve Partij van dr. Andries Treurnicht twijfelt eraan of de minister van defensie, generaal Magnus Ma- lan, niet op de hoogte was van de geplande coup in de Seychellen. Tijdens het congres van deze partij in Pretoria zei de spreker voor defensievraagstukken, Koos van der Merwe, dat het moeilijk was om te geloven dat het politieke hoofd van het Zuid afrikaanse leger geen kennis had van deze plannen. „Als er kop pen moeten rollen", aldus het conservatieve parlementslid Van SCHOONHEIDSSPECIALISTE (voor hel ofllcNSIe Stlvas-vekdiplomo) VISAGIST(E) MANNEQUIN (make-up specialiste) ♦PEDIKURE (onder medisch toezicht) Dag- en avondkursussen. Aanvang medio septem ber. inlichtingen en/ot inschrijving iedere dinsdag middag tussen 1.00 en 3 00 uur en Iedere donder dagavond tussen 7.00 en 9.00 uur. Pr. MauriUlasn 43 - Den Haag. Tal. 070-550307 of 271173. (BIJ Congresgebouw - eindpunt lijn 10) der Merwe „dan zullen het poli tieke koppen moeten zijn". De minister reageerde op deze insi nuaties onmiddellijk en uiterst fel en dreigde een aanklacht te gen de conservatieve politicus in te dienen indien hij geen bewij zen op tafel kan leggen. Generaal Malan beschuldigde Koos van der Merwe Zuid-Afrika's vijan den in de kaart te spelen door de Zuidafrikaanse strijdkrachten aan te vallen. Mr. Van der Merwe verklaarde daarna dat dit typisch is voor de houding van vele an dere politici van de Nasionale Partij, die telkens weer de „totale aanval" op Zuid-Afrika als wa pen tegén de politieke oppositie gebruiken. De achtergrond van het geschil is de poging van vijftig huursolda ten onder leiding van de beken de Kongo-huurling kolonel Mike Hoare om de regering van Albert Rene in de Seychellen omver te werpen. De aanval van de uit Zuid-Afrika afkomstige Rhode- sische, Engelse, Australische, Duitse en Zuidafrikaanse huur soldaten mislukte. Drieënveertig van hen dwongen daarna eind november verleden jaar een Boeing van Air India naar Dur ban te vliegen. Aanvankelijk werden de huurlingen door de Zuidafrikaanse autoriteiten vrij gelaten, maar onder internatio nale druk moesten zij daarna in Pietermaritzburg terechtstaan. Zij werden verleden week tot ge vangenisstraffen van zes maan den tot twintig jaar veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8