Politiebeleid Rood afgewezen Beperking van geneesmidelen echt geen ramp Wilde schietpartij kost agent het leven C Geen verplichte polio-inenting Schuttersveld kan afgeslankt verder Gemeenten noemen bezuinigingen "ongenuanceerd" Volksunie ook in hoofdstad met naam Dierentuin ontfermt zich over loslopende krokodil WD: meeste aandacht voor aow en politie Dr. C. Schneider: W erkneemsters geven bezetting atelier op ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 Leven duurder DEN HAAG (ANP) - Het leven is in de maand juli 0,5 pro cent duurder geworden. Dat blijkt uit het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral de huurverhoging per 1 juli was oorzaak van het duurder worden van het le ven, evenals de prijsstijgin gen bij vlees en vleeswaren. Duurder werden ook suiker, melk en water. De prijzen van kleding en schoeisel daalden in verband met de uitverkoop. Verder werden benzine en vers fruit goedko per. Binnenland ENSCHEDE (GPD) Het textiel- bedrijf Van Heek Schuttersveld in Enschede, onderdeel van het in moeilijkheden verkerende Schuttersveld Holding, kan in af geslankte vorm blijven voortbe staan. Hierdoor zou de werkgele genheid van ongeveer honderd van de ruim vijfhonderd werkne mers kunnen worden gered. Het nieuwe Van Heek Schutters veld zou zich moeten richten op de produktie van corduroy en peau de pêche, voor de vervaar diging van bedrijfskleding, tradi tionele herenkleding en vrije- tijdskleding voor mannen en vrouwen boven de dertig jaar. Dit reddingsplan is afkomstig van de Industriebond FNV en werk nemers van het noodlijdende be drijf en is gistermiddag aan be windvoerder mr. H. W. Kesler ge presenteerd. Het plan is ook aan geboden aan de banken. Wil het afgeslankte Van Heek Schutters veld levensvatbaar zijn. dan is 23,5 miljoen gulden nodig. Dis trictsbestuurder Henk Bijvank van de FNV toonde zich hierover vrij optimistisch. „Het plan heeft een rendabele en is de enige kans is een stuk puur Nederlandse textielindustrie te behouden". Van de 23,5 miljoen gulden is 3.5 miljoen nodig voor de verplaat- sings- en aanloopkosten. Dit be drag moet beschikbaar worden gesteld door het ministerie van economische zaken en sociale za ken samen. „Gebeurt het niet. dan gaat Schuttersveld definitief ten onder. Er is geen schijn van kans dat de banken dit bedrag voor hun rekening nemen". Deze kosten zijn daarom zo hoog omdat de produktie is gestroom lijnd, waardoor een efficiëncy- verbetering van tenminste 30 procent kan worden behaald. Met al deze steun gaan de samen stellers uit van een netto-omzet van ruim 34 mihoen gulden per jaar. Volgens districtsbestuurder By- vank heeft een accountant de cij fers gecontroleerd en een verkla ring afgegeven waarin wordt ge steld dat de financiële verant woording acceptabel is. „Ook hebben wij van de bewindvoer der begrepen dat hij het plan se rieus neemt. Juist omdat het plan rendabel is denk ik dat de banken hun steun zullen geven". Een van de positieve effecten is volgens de samenstellers de werkgelegenheid by Spinnerij Nederland. Gaat Van Heek Schuttersveld in de voorgestelde vorm verder, dan is de afname van 12 ton garens per week mo gelijk. Hierdoor kan de werkge legenheid voor 20 tot 25 man bij Spinnerij Nederland worden be houden. DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wijst de bevriezing van de sterkte van de gemeen tepolitie en de verlaging van de rijksvergoeding, zoals voorgesteld door minister Rood (binnenlandse zaken), van de hand. Volgens de VNG is het een voorbeeld van „ongenuanceerd" beleid van minister Rood (binnenland se zaken). De Vereniging reageert hiermee op de brief van de bewindsman van twee weken geleden, waarin on verwachte bezuinigingsmaatre gelen werden aangekondigd. De strekte van alle gemeentelijke politiekorpsen - inclusief de vier grote steden - werd bevroren. Bovendien werd de vergoeding die het rijk aan gemeenten be- DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Volksunie (NVU) mag, evenals in Den Haag, ook in Am sterdam onder eigen naam deel nemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 8 septem ber. De Raad van State heeft gis teren bepaald dat het hoofdstem bureau van de kieskring Amster dam ten onrechte de naam NVU heeft geschrapt, en heeft beslo ten dat de NVU-kandidaten on der een naamloze lijst op de stembiljetten moesten. De NVU mag in Rotterdam niet meedoen aan de verkiezingen omdat te weinig geldige handte keningen de lijst vergezelden. De Raad van State handhaafde deze beslissing van het hoofdstembu reau in deze kieskring, maar tik te het stembureau wel op de vin gers omdat ook hier de naam NVU ten onrechte is geschrapt. De Raad van State heeft inmiddels ook besloten dat de Centrumpar tij mee mag doen in de kieskrin gen Tilburg, Amsterdam, Den Bosch, Utrecht en Middelburg. De voorzitter van de afdeling rechtspraak heeft een aantal be roepen verworpen dat was inge diend tegen het deelnemen van de Centrumpartij in deze kies kringen. taald voor de gemaakte kosten verlaagd. De VNG noemt het zonder meer bevriezen van de sterkte van de politie ongenuanceerd, omdat er geen rekening wordt gehouden met de verschillende problemen in de steden. Volgens de VNG moet er ruimte zijn voor de ge meenten om bij het ministerie van binnenlandse zaken aan te kloppen voor een verhoging van de sterkte. Een dergelijke aan vraag zou in principe moeten worden gehonoreerd, aldus de brief van de VNG. Het werkaanbod voor de gemeen tepolitie wordt steeds groter on der meer door de noodzakelijke opvang van de maatschappelijke gevolgen van de economische te ruggang. Een logisch gevolg van deze ontwikkeling is een verho ging van de sterkte, aldus de VNG. De bevriezing van de sterkte zal volgens de VNG tot gevolg heb ben dat de geringe bezetting van het politiéapparaat in veel ge meenten blijft gehandhaafd. De vereniging noemt het „veront rustend" dat 's nachts in landelij ke gebieden slechts met een en kele surveillancewagen kan wor den gewerkt, terwijl in de grote steden maar enkele tientallen agenten werkzaam zijn. Volgens de vereniging kloppen de maatregelen van Rood niet met het pleidooi van de bewindsman om door een verbeterde werkwij ze van de politie een verhoging van de sterkte overbodig te ma ken. Verbetering van de werk wijze kan pas op langere termijn resultaten opleveren, meent de VNG. Bovendien zal het een groter be slag op het materiaal leggen als er meer politie op straat loopt. „Het komt dan ook op zijn zachtst gezegd merkwaardig over dat u desondanks meent tot een verlaging van de normver goeding te moeten overgaan", al dus de brief aan de minister. Verwarring na de schietpartij op de Brouwersgracht. De zwaargewonde agent wordt op een brancard wegge dragen, terwijl zijn collega op de grond zit, ondersteund door twee agenten. WASSENAAR - Bij het Wassenaar- sê dierenpark is gistermiddag een ongeveer anderhalve meter lange kortsnuit-krokodil afgele- De huiskrokidil "aan de haak" geslagen verd. De dierenambulance Den Haag en omstreken had het 'monster', dat uit z'n terrarium was gebroken, in het Haagse Sta tenkwartier gevangen. Donderdagavond kreeg de in Nootdorp gevestigde dierenam bulance een melding dat de ko nijnen van een vakantie vierende Haagse familie de benen hadden genomen en de vegetatie in de tuin van de buren verorberden. Gisteren kwam er een tweede melding binnen. Behalve de ko nijnen had inmiddels ook de 'huiskrokodil' de vrijheid ge zocht. De ambulancedienst opende de jacht op het doorgaans in Cen traal en West Afrika voorkomend reptiel. Behalve de kortsnuit- krokodil werden nog drie schild padden in de bewuste tuin aan getroffen. De aan het dierenpark Wassenaar uitgeleverde krokodil is in be slag genomen. Volgens een woordvoerder van de dierenam bulance Den Haag en omstreken waren de omstandigheden waar onder het dier werd gehouden bijzonder slecht. AMSTERDAM (GPD) - Een 27-jari- ge Amsterdamse politieman is gisteren in zijn patrouillewagen doodgeschoten door een Cana dees die op de vlucht was na diefstal uit een drankenhal. De andere politieman in de auto werd ook beschoten en ligt met verwondingen aan de nek in het ziekenhuis. Eerder op de dag is een derde poli tieman in een slaapkamer neer geschoten waar hij onderzoek deed in verband met een diefstal van edelstenen. Deze 32-jarige Amsterdamse rechercheur is ernstig aan milt en lever gewond en is gisteravond geopereerd. De dader van deze aanslag is de 26- jarige W. van D., die op 27 mei jl. is ontsnapt uit de Mesdagkliniek. De dodelijke schoten vonden wer den gistermiddag gelost, nadat het personeel van een dranken- Klachten over optreden politie MAASTRICHT (ANP) - Het justi tieel klachtenbureau in Maas tricht heeft gisteren bij de hoofd officier van justitie een klacht in gediend over "abnormaal hard optreden" van de gemeentepoli tie van Maastricht tegen een aan tal punkers tijdens recente rel letjes. De punkers stellen de politie ver antwoordelijk voor de dood van de 23-jarige Belg J. Linckens uit Lanaken. De man is volgens hen gestorven aan de gevolgen van klappen met gummiknuppels, die hij dinsdagnacht opliep bij een vechtpartij met de politie in de binnenstad van Maastricht. Hij is donderdag in het zieken huis van het Belgisch-Limburg se Genk overleden. hal aan de Lijnbaansgracht een man wilde tegenhouden die ster ke drank had gestolen. De man trok een pistool en schoot in de richting van zijn achtervolgers waarbij een geparkeerde auto werd geraakt. De man rende door naar de Brou wersgracht waar hij een koffie huis wilde binnengaan toen hij een patrouilleauto van de politie zag naderen. Hij schoot op korte afstand door de zijruit en de voorruit van deze wagen. De be stuurder, een 27-jarige politie man, werd gedood. Zijn 29-jarige collega werd ernstig gewond, maar zag kans om de wagen uit te komen en terug te schieten. De aanvaller hield daarop een pas serende auto aan en sleurde een vrouwelijke passagier van de voorbank. Met zijn pistool dwong hij de chauffeur in de richting van de Haarlemmer houttuinen te rijden. Hier ging hij te voet verder, maar bij het Haarlemmerplein merkte hij, dat hij door politiewagens werd om ringd. Hij greep een vrouw beet en hield haar gegijzeld, terwijl hij opnieuw op politieauto's schoot. Een politiekogel trof de man in de hiel waarna hij kon worden overmeesterd. De man die deze wild-westtoestanden in Amster dam veroorzaakte is de 34-jarige S.H., een Canadees die in de hoofdstad woont. Diamanten De eerste aanslag op de politie vond gisterochtend plaats toen twee rechercheurs aanbelden bij een woning aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam-West. Er bestond een vermoeden bij de recherche dat hier diamanten of andere edelstenen ter waarde van een ton waren verborgen die een week eerder uit een auto aan de Amstel waren gestolen. De DEN HAAG- De Gezondheidsraad is in meer derheid Jegen het verplicht stellen van inen ting tegen polio (kinderverlamming). Dat staat in een advies aan minister Gardeniers (volksgezondheid), waaraan een speciale commissie enkele jaren heeft gewerkt. Het advies van de Gezondheidsraad werd ge vraagd naar aanleiding van de gebeurtenis sen tijdens de laatste polio-epidémie, die zich van mei tot oktober 1978 afspeelde. Toen werden 110 mensen besmet en over leed een baby van drie maanden. Opvallend was dat de ziekte zich vooral voordeed in zeer behoudende kringen van gereformeer de gezindte, waar men veelal tegen inenting is gekant. Bij deze gelegenheid rees de vraag of dergelij ke inentingen wellicht verplicht zouden moeten worden gesteld. Een minderheid van de adviserende commissie is daar voor. Argument: het beschermen van kinderen te gen de gevolgen van de opvattingen die hun ouders hebben. De meerderheid meent dat er geen dwang moet komen, gezien de per soonlijke vrijheid die in ons land bestaat. De overgrote meerderheid van de bevolking is trouwens wel tegen polio beschermd. Om dat een beperkte groep (enkele procenten v jï de bevolking) dat niet is en binnendrin gen van kinderverlamming uit andere lan den mogelijk blyfl zou de overheid een ac tief opsporingsbeleid moeten voeren, aldus het advies. Hierbij wordt gedoeld op meldin gen door huisartsen en op bepaalde steek proeven, waardoor eventuele verspreiding van het virus kan worden gevolgd. hoofdbewoner was niet thuis, maar de rechercheurs troffen twee mannen die geen onbeken den van hen waren. Een van deze twee mannen was de 26-jarige W. van D. die mei jl. met nog enkele anderen uit de Mes dagkliniek is ontsnapt. De ande re man, de 28-jarige C. de V., het de rechercheurs binnen. Toen een van hen een onderzoek wüde instellen in de slaapkamer van de woning greep Van D. een pi stool en schoot vier keer op de politieman. Drie kogels raakte hem in het bovenlichaam, de an dere rechercheur heeft met zijn dienstpistool door de openstaan de slaapkamerdeur op Van D.. Deze werd ook in het bovenli chaam getroffen maar bleek niet ernstig gewond te zijn. In de woning heeft de politie een grote hoeveelheid wapens en springstoffen gevonden, waaron der een stengun, een machinepi stool, twee pistolen en twee ge luiddempers. SANTPOORT (ANP) - "Als de WD deelneemt aan een nieuw kabinet zullen de aow-uitkenn- gen niet omlaag gaan". Die belof te deed fractieleider deed fractie leider Ed Nijpels van de WD gisteren bij zijn debuut als lijst trekker van de liberalen in Sant poort. Geflankeerd door de WD-kamer- leden Koning, Jacobse, Nell Gin jaar-Maas en Smit-Kroes, zei Ny- pels dat hij eraan hechtte om dit al aan het begin van de verkie zingscampagne duidelijk te zeg gen. Een tweede punt dat de WD hard wil spelen betreft het annuleren van de door ex-minister van Thijn van binnenlandse zaken toegezegde uitbreiding van de politiekorpsen in de vier grote steden. Dat is 'onbegrijpelyk van zowel D'66-minister Rood. als van het kabinet, betoogde Nijpels. Bezuinigingen op alle andere so ciale uitkeringen en de departe mentale begrotingen achtte Ny- pels daarentegen onvermijdelijk. "Dat is geen populaire visie", zo erkende de WD-lysttrekker. Van verschillende kanten is boos gereageerd op het be sluit van minister Gardeniers (volksgezondheid) om 1200 medicijnen per 1 september niet meer door de zieken fondsen te laten vergoeden. Het is nog maar de vraag of de beoogde bezuiniging van 60 miljoen gulden er mee wordt bereikt. De maatregel betreft 300 medicijnen die te duur zyn. 500 middelen die de patiënt ook zelf by de dro gist kan kopen en zo'n 400 ge neesmiddelen waarvan niet vaststaat of ze wel helpen. Is de dwangmaatregel een ramp voor huisarts en patiënt? Bindend advies „Ik ben niet geneigd het besluit van Gardeniers als een dwangmaatregel te zien", zegt C. Schneider, voorzitter van de Enschedese huisartsenvereniging. Hij stelt niet nadrukkelijk na mens die organisatie te spre ken. Schneider zelf vindt dat er best kan worden ge schrapt. Of zijn mening re presentatief is voor de be roepsgroep, weet hij niet, al hoort hij geregeld van colle ga's, dat het inderdaad wel minder kan. „Ik beschouw de lijst van Gar deniers meer als een bindend advies om het voorschrijfge- drag te rationaliseren. We moeten niet doen alsof er iets rampzaligs staat te gebeuren Ik vind dat de maatregel meer kan bijdragen tot een bewuster gebruik van ge neesmiddelen. Wat er over blijft geeft de arts nog genoeg mogelijkheden en keuzes", zegt hij. Schneider stelt dat de gezond heidszorg in Nederland de duurste ter wereld is, maar of het rendement van die zorg ook het allerhoogste is, be twijfelt hij. Hij gelooft dat er sanerende maatregelen kun nen en moeten plaatshebben. „Uitgangspunt moet natuur lijk wel zijn dat de noodzake lijke zorg blijft gehandhaafd, maar in de marge zijn een hoop zaken waarop kan wor den beknibbeld, zaken die niet strikt noodzakelijk zijn voor het optimaal behande len van de patiënt". Met 50 soorten Je kunt heus saneren met be houd van de kwaliteit". Hy wijst daarbij op de 30 prepa raten, die allemaal dezelfde geneeskundige werking heb ben. Het ene middel is echter wel vier keer duurder dan het andere. Schneider heeft als arts in Ke nia gewerkt. „Het voorbeeld is misschien niet helemaal zuiver, maar ik heb daar in de rimboe een heel ziekenhuis gerund met 50 verschillende soorten medicijnen. Hier in Nederland hebben we er wel tienduizenden. Ik ben ervan overtuigd dat een huisarts toe kan met zo'n 40 tot 50 soorten - specialisten hebben uiteraard een groter pakket en met dat arsenaal kun je een heel groot gebied aan ziektes bestrijken". „Maar wat zie je hier in Neder land? Hier is een systeem ontstaan waarin de ene arts 50 soorten gebruikt die alle 50 anders zijn dan die van zijn collega twee deuren ver derop. Die hele geneesmid delensector is een oerwoud". Drogisterijmiddelen Onder de besluiten van Garde niers vallen ook 500 zoge noemde drogisterymiddelen. Ze konden tot nu toe op re cept van de dokter by de apo theek worden gehaald voor rekening van het zieken fonds. Het zijn de gangbare huismedicynen, zoals pijn stillers, anti-griepmiddelen, bepaalde slaapmiddelen, neus- en oordruppeltjes enz. Schneider „Het komt vaak voor dat patiënten de huis arts vragen deze middelen voor te schrijven voor reke ning van het ziekenfonds. Wy hebben er geen behoefte aan om de patiënt te kort te doen, maar het betekent wel dat de één betaalt voor een hansa- plastpleister of neusdruppel- tjes en de ander niet". „Het gebeurt overigens niet al tijd uit financiële overwegin gen dat de patiënt voor der- gelyke middeltjes by de dok ter komt Hij zoekt een beves tiging voor zijn handeling als de dokter het voorschrijft, is het helemaal goed". Voordeel „We krijgen nu in elk geval richtlijnen voor wat wel en wat niet voor rekening van het ziekenfonds komt. Dat vind ik een voordeel van de nieuwe maatregel. Je legt een deel van de verantwoorde lijkheid by de consument. Die zal zich meer bewust worden van de mogelijkhe den en onmogelijkheden. Wellicht wordt het beeld dat de doktertjes het wel in orde maken, daardoor wat min der". Voor veel artsen zal de nieuwe lijst een grote verandering in het voorschrijfgedrag beteke nen. Schneider: „Het zal even wennen zijn. Vergeet niet dat veel artsen weinig of geen idee hebben van pryzen van geneesmiddelen" RINDERT PAALMAN Dr. C Schneider SCHINVELD (GPD) De bezet ting van het confectieatelier Be- tex BV in Schinveld is gistermid dag opgeheven. Maandag willen de werkneemsters met de vak bonden overleggen wat er nu moet gebeuren Het is welhaast zeker dat het bedryfje niet draai ende kan worden gehouden en een faillissement onafwendbaar is „Ook voor de werkneemsters lijkt me dat het beste", zegt FNV- bestuurslid Harm Duursma van Betex-directeur Henk van Z. Hij werd sinds oktober 1981 ge zocht, omdat hy verdacht wordt van de verkoop van goederen van failliete bv's die op zijn naam stonden. De justitie noemt dat „bedrieglijke bankbreuk". Vol gens de politie in Monster wordt de directeur maandag voorgeleid aan de officier van justitie. De Algemene Bond van Werkne mers overweegt een aanklacht tegen Van Z. in te dienen, omdat hy zich van een andere naam heeft bediend bij zyn activiteiten in Schinveld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7