Het van florerende bestaan de Happy Day Club C_ Lelden de Nico van Veen en alleenstaande-club A.B.S. Nasser is voor de eerste keer in de Leidse Schouw. "This is a club for contact, isn't i LEIDEN - Ruim een half jaar geleden stapten zij voor de eerste keer de Happy Day Club binnen, Riek Haverkort en Wil Vinkensteyn. Van te vo ren hadden ze duidelijk met elkaar afgesproken: "We zijn met onze eigen benen. Als 't niet bevalt, staan we zo weer buiten". Ze bleven die avond tot sluitingstijd: "Het was hartstikke gezellig. Van te voren weet je natuurlijk nooit waar je terecht komt. Daarom zijn we ook met z'n tweeën gegaan. Het is toch een beetje eng. Nu durven we best alleen te komen. Je kunt hier ge woon aanschuiven". Op zoek naar gezelligheid en n partner De deur van de Leidse Schouw wordt 'bewaakt' door de vriendin van Nico van Veen: "Mag even voorstellen: mijn vrouw, ehh vriendin, Emi Henkes. Inderdaad, van die familie van de jenever". Te gen betaling van vijf gulden per persoon ("Om de zaal- huur en andere onkosten te kunnen betalen") Iaat Emi Henkes de clubleden en nieuwkomers passeren. Nico van Veen en Emi Henkes hebben elkaar via de Sunny Club in Rotterdam leren ken nen. Een club voor alleen staanden die Van Veen, van beroep elektromonteur, daar een jaar of vijf geleden had opgezet. Leidse bezoekers van de Sunny Club haalden Van Veen over om in Leiden een club te beginnen. Dat werd de Happy Day Club in de Leidse Schouw. En omdat hij niet op twee plaatsen tege lijk een 'zaak' kon runnen, besloot Van Veen de Rotter damse club te sluiten. Zo n twee jaar geleden begon Nico van Veen (51 inmiddels) met zijn compagnon Van Es sen de Happy Day Club. Van Essen is er inmiddels uitge zet omdat hij voortdurend af faires met allerlei vrouwen zou hebben. Van Veen: "Drie afspraakjes op één avond. Dat kan niet hè9 Meer wil ik er niet over zeggen. Feit is wel dat sinds Emi en ik de club samen runnen het le dental van veertig tot 120, 130 is opgelopen Financiële problemen ("In het Van Veen werpt een peilende blik in de zaal. Hij is 'in functie'; ach ter de draaitafel. "De mensen zijn nu een beetje moe na die dis co", stelt hij vast: "Even kijken wie er allemaal zijn. Nou, zo te zien denk ik dat het langzamer hand es tijd wordt voor een En gels walsje". Een zwoele zomeravond in de Lart- ge Scheistraat. Ondanks de vakantiepiek is het die vrijdag druk in de Leidse Schouw. Aan het raam hangt een affiche: 'elke vrijdag, dans-contactavond'. De Happy Day Club, club voor al leenstaanden, resideert. Voor de deur staat een bestelauto. Van de Leino's, zoals op de achterzijde valt te lezen. Het is vroeg in de avond en binnen nog niet zo druk. Aan de tafeltjes vooral vrouwen, de meesten al wat ouder. Aan de bar vijf of zes mannen. Gepraat wordt er wei nig, gekeken des te meer. Naar wie er binnenkomt (de zaal drup pelt allengs vol) en - bij gebrek aan wat anders - naar De Lei no's, een duo uit Leiden en Noordwijk (vandaar die naam) dat voor de muziek zorgt. De Leino's hebben zojuist 'The ri vers of Babyion' ingezet. "Dat doet het altijd", weet disk-jockey en organisator N.L. Van Veen ("Zeg maar Nico, zo kent ieder een mij hier"). Over de Happy Day Club, zijn geesteskind: "De buitenwereld ziet het soms wel als een soort sexclub. Niets is minder waar. Het is zuiver en alleen gezellig dansen en een beetje babbelen, kortom een beetje contact ma ken. Natuurlijk, je hebt wel ke rels die op de versiertoer komen. Maar die staan in 'no time' bui ten, reken maar. Mijn vriend (Van Veen wyst op de barkeeper) en ik kennen jiu-jiutsu". Hij lacht veelbetekend: "Dat is geen punt dus. Nee hoor. je hoeft er niet speciaal op te letten. Dat zie je zo. Kijk, als je wat serieus wil, dan blijf je bij een vrouw" Richting geluidsinstallatie wordt hij in het voorbijgaan door een tweetal staande gehouden: "Denk erom, hè: niet meezin gen". Het zijn Pieter de Niet en Jan Konijnenburg. De één uit Delft, de ander uit Schipluiden. Twee veteranen zo te horen. "We lopen veel van dit soort dingen af', zegt De Niet: "Dordrecht, Schiedam, Delft, Rotterdam, noem maar op". Ze kennen el kaar van het Congresgebouw in Den Haag, "daar wordt ook elke week een dansavond georgani seerd". Op zoek naar een levenspartner? Jan Konijnenburg schudt het hoofd: "Nee hoor, ik zoek geen vrouw. Ik dans gewoon graag. Het is natuurlijk wel leuk als je een vrouw ontmoet, maar echt belangrijk is het niet. Leuk voor een avondje uit". De Leidse Hap py Day Club is niet echt hun fa voriet. "Het is hier maar een klein vloertje. Als je een beetje van stijldansen houdt, is dat niks. Den Haag, daar kun je pas echt dansen". GezeUigheid in de Happy Day Club. Organisator Van Veen: "Inderdaad, dive avondjes voortgevloeid". e contacten zijn er al uit deze "Inderdaad, diverse contacten zijn er al uit deze avondjes voortge vloeid. Huwelijken zelfs. Niet dat dat nou zuiver de bedoeling is - ik loop hier niet als een koppe laar rond. Maar ja, je kan moei lijk zeggen: het mag niet. Of wel soms"? Ook Riek Haverkort (in scheiding) en Wil Vinkensteyn (gescheiden) komen vooral naar de Happy Day Club om te dansen. De enige tent waar ze terecht kunnen, zeg gen ze. Dancings vinden ze maar niets. Riek Haverkort: "Daar zit je tussen allemaal 16- en 17-jari- gen. Da's niks voor ons. Hoe oud of ik dan ben? Dat ga ik jou toch zeker niet vertellen. Raad maar". De twee verslaggevers bouwen een veiligheidsmarge in: 35 of zo? "Jullie mogen blijven", be sluit Riek glunderend. Inmiddels hebben ze aan hun tafel tje gezelschap gekregen van een aantal vriendinnen: "We hebben hier volop vrienden gemaakt. Nee, het contact blijft beperkt tot de clubavonden. Daar buiten zien we elkaar nauwelijks". Over versierders. Riek en Wil el kaar aanvullend: "Natuurlijk ko men hier mannen die alleen maar op de versiertoer zijn. Nou en? Daar zijn we toch zelf bij. Als we 't niet leuk vinden, dan ge beurt er niets. Vinden we 't wel leuk, nou, waarom niet?" Scheidsrechter Aan de bar zit Willem van der Mo len. Hij zit een beetje naar z'n glas bier te staren. Niet bepaald het type versierder. Af en toe draait hij zich om en werpt een keurende blik richting dans vloer. Van der Molen komt al vanaf het allereerste begin in de club. "Samen met m'n verkering. Dat mocht, ja. Die verkering is inmiddels uit, maar ik kom hier nog steeds. De sfeer is zo gemoe delijk, hè. In een kroeg of een dancing kom ik niet. Dat wilde gedoe, dat hoeft voor mij niet meer. Niet dat ik me een ouwe vent voel. Welnee, ik kan nog best met de jonge jeugd mee doen. Ik ben namelijk scheids- Willem van der Molen komt in meerdere clubs voor alleenstaan den. "Niet omdat ik zo nodig een vrouwtje moet versieren, hoor. Want dan ben je in dit soort clubs aan het verkeerde adres. Natuur lijk kan het wel eens een keer lukken met een vrouwtje, maar dat komt dan omdat het toevallig klikt". Scheidsrechter Van der Molen be zoekt de Happy Day Club vooral om de vriendschappelijke sfeer: "Je noemt mekaar hier gewoon bij de voornaam terwijl je meest al best mekaars achternaam kent". Wim Pardon (41) is die avond met z'n ex-vrouw op stap ("Dat moet kunnen hè"). Over achternamen gesproken: mevrouw 'ex-Par- don' ziet haar naam liever niet voluit in de krant verschijnen. Ze is met haar voormalige echtge noot meegegaan om eens uit de sleur te komen: "Ik vind het hartstikke prima hier. Eerst dachten we dat het een soort hu welijksbureau zou zijn. Maar dat is reuze meegevallen". "Er hangt hier gewoon een hele gezellige en amicale sfeer", vult Wim Par don aan. Rob Felix hoopt in contact te ko men met een meisje. Hij lijkt er die avond een beetje verloren bij te zitten. Een hoekje aan de bar, van waar hij een mooi uitzicht heeft. Het bier is zojuist voor een colaatje ingeruild. Rob komt uit Den Haag en moet straks nog te rug met de auto, vandaar. In zijn woonplaats is hij ook al eens naar een club voor alleenstaan den geweest. "Maar het is hier leuker". Over zijn hoop hier ie mand te ontmoeten. "Je kan niet weten, hè? Er zijn verder ook niet zoveel mogelijkheden voor Zomaar iemand op straat aan spreken, dat durf ik eigenlijk niet zo goed". Rob werkt op een klein kantoor en "daar is iedereen getrouwd Soms komen er wel eens meisjes van een uitzendbureau, maar die zijn meestal ook getrouwd. Bin nenkort komt er ééntje die, ge loof ik, nog vry is. Dus wie weet". Rob Felix zit ook op dansles. Be halve dansen had hij een kleine hoop daar iemand te ontmoeten. Maar dat viel nogal tegen. "Alle maal jonge kinderen. Ze hadden me in het begin gezegd dat ze snel met een klas van ouderen zouden beginnen. Maar dat is er nooit van gekomen. De laatste keer danste ik met een meisje van veertien". Hij lacht een te leurstelling weg. Voorzichtig vragen de verslaggevers of Rob het niet vervelend om er zo vrij uit met onbekenden over te pra ten. Nee, dat vindt hij niet. Hij kan er met weinig anderen over praten, heeft nauwelijks vrien den. "Ik weet ook niet hoe dat komt". A.B.S. Nasser is voor de eerste keer in de Leidse Schouw. Op zoek naar een levenspartner. Na sser is pas sinds een paar weken in Nederland, kan onze taal slechts gedeeltelijk volgen en communiceert liever in het En gels. Of hij hier een baan heeft9 "That's my business", zegt hij fel. Alleen wanneer wij onze perskaart tonen, wil Nasser ver der praten. Hij vraagt zich af of hij wel in de juiste club is beland "This is a club for contact, isn't it?" Hy had er zich kennelijk wat anders van voorgesteld. Het ty pisch Hollandse sfeertje vindt hij in elk geval niet hinderlijk want voor hem zijn alle mensen gelijk Of we zo vriendelijk willen zijn om op te schrijven dat hij 35 jaar oud is, dat zwemmen en 'slow-mu ziek' z'n hobby's zijn en dat hij op zoek is naar een sportieve en serieuze vrouw van tussen de 25 en 30 jaar oud. Want het is hier toch immers een 'club for con tact'? Een 60-jange Haagse heer zoekt op zijn beurt "iemand met een ge zond verstand". Hij wil niet op de foto en wenst ook niet met naam en toenaam in de krant te komen. "M'n positie laat dat niet toe". Hij zit er in de Happy Day Club - keurig in het pak, een beetje stijfjes - bij als een vreemde eend in de bijt. Vindt dat zelf ook: "Deze mensen pas sen niet bij mij en ik pas niet bij hen". Hij zegt academisch gevormd te zijn, maar de verslaggevers moe Door Jaap Visser en Bart Jungman Foto's Freek van der Sluisveer Op een bepaalde manier is het ze ker gezellig in de Happy Day Club. Er hangt een uitbundige sfeer. Wie een groep hunkerende alleenstaanden verwacht, komt bedrogen uit. Toch wordt ook snel duidelijk dat het niet alleen maar gezellig is. Deze mensen zijn hier per slot van rekening ook niet zomaar. Niet voor niets heet het een contact-avond. Een tekort daaraan voerde hen hier naar toe. En de Happy Day Club bewijst wekelijks haar bestaans recht. Van Veen zegt elke vrijdag vol te zitten. Dat betekent meer dan honderd mensen. Zondags is het altijd wat minder. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 begin moest er geld bij") heeft Van Veen inmiddels overwonnen. Hij zegt quitte te draaien. In de nabije toe komst hoopt Van Veen de club-activiteiten uit te brei den met ééndags bustochten. "We hebben het voorheen al eens geprobeerd maar toen het ging het niet omdat er nog te weinig leden waren. Met 120 tot 130 leden moet het nu toch wel kunnen luk ken?" De Happy Day Club heeft in middels de verenigings-sta- tus aangevraagd. Er is al een voorlopig bestuur gekozen met Nico van Veen als voor zitter en Emi Henkes als pen ningmeester. "Kan ook haast niet anders hè", verontschul digt Van Veen zich ten goed begrijpen dat hij zich vooral niet boven de andere be zoekers verheven voelt. "Deze mensen hebben een simpele ma nier van met elkaar omgaan. Dat is nu eenmaal zo. Lekker onge compliceerd Hy ervaart het als een gemis dat er mets is voor zyn 'soort' mensen. "Ze hebben het wel geprobeerd, in Den Haag. Maar dat is niet echt van de grond gekomen Weet U: hoe meer gestudeerd, hoe individua- listischer. al gaat dat voor my dan niet helemaal od". Hij vertelt aan toneel te hebben ge daan en geeft een staaltje van zijn kunnen. Hy laat zien hoe vrouwen ten dans worden ge vraagd. Eerst zoals hy dat zelf pleegt te doen. Maakt een lichte buiging en vraagt aan een lege stoel: mevrouw, zoudt u met mij willen dansen? Vervolgens steekt hij zijn duimen in zijn zak ken, laat de schouders zakken en zet zyn gezicht op sullig. Met een korte hoofdknik maakt hy de zelfde lege stoel duidelijk te wil len dansen. "Dan draaien ze zich om en hopen dan maar dat die vrouw achter hun aan loopt Ach ja. dat zijn zo van die kleine ver schillen. Maar nogmaals: ik spreek daar geen waarde-oordeel over uit. Slecht bestaat namelijk niet". Hij komt in de Happy Day Club "voor een defintieve connectie", zoals hyjhet uitdrukt. Maar "dat geldt voor iedereen hier. hoor. Als je het ze vraagt, zeggen ze misschien wel nee. Maar ze ko men allemaal voor geborgenheid bij een ander. Dat zit nu eenmaal in de natuur" 'Summier' Van een huwelijksadvertentie is het nooit gekomen. "Dat is zo summier, zo materieel onwaar. Je probeert je zelf te verkopen 'Nette verschijning zoekt' en zo" En een huwelyksbureau9 Zyn gezicht verstrakt, wil daar aan- vankelyk helemaal niets over kwyt. Zegt dan wel: "Er is maar één bureau dat deugt, een stich ting in De Bilt. De andere zijn al leen maar op je geld uit". Juist als de verslaggevers aanstal ten maken om te vertrekken, duikt W.F. van Dam uit Leiden op. "Mag ik ook even wat zeg gen9". De opeen geperste lippen lijken met moeite een spraakwa terval in bedwang te houden. Hy zegt: "Ik ben op m'n 29ste ge scheiden en ben nu 43. Veertien jaar heb ik op m'n kamer tegen de muren aan zitten kyken. Ja. dat is echt waar. Via-via ben ik toen attent gemaakt op de Happy Day Club. Nou. eerlyk hoor, ik vind het fantastisch. Machtig ge woon. Dat wou ik even kwiit" Nico Van Veen neemt weer achter de draaitafel plaats voor een nieuw rondje disco. Het gemê leerde gezelschap stort zich vol overgave op de dansvloer op zoek naar een partner of BI MD beetje gezelligheid9 Achter de bar is de elpee van de Leino's te koop: 'Keep on dancing' Riek Haverkort (midden): "Natuurlijk komen hier mannen die alleen maar op de versiertoer zijn. Nou en'' Daar zijn we toch zeker zelf bij". Wil Vinkesteyn tweede van rechts) moet er om lachen Komt iedereen naar de Leidse Schouw voor wat contact, een aantal - zeker niet allemaal - komt hier om een speciaal ie mand te ontmoeten Een le venspartner, om dat zware woord maar te gebruiken. In het gemêleerde gezelschap worden de ogen goed de kost gegeven. Ieder een wordt gewikt en gewogen. En dat schept naast de gezelligheid toch ook een merkwaardig soort spanning in de Happy Day Club. Mervrouw 'ex-Pardon Eerst dachten we dal het een soort huwelijksbureau zou Maar dat is reuze meegevallen"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3