"We waren een soort reizende diplomaten" 27/IK c Zoeterwoudenaren fietsend door Europa voor kindertehuis Orgelspel en zang in laatste Ken O-concert Brandweer in actie om medaillon iLe/cfee agenda Autobestuurder rijdt in op man Treinverkeer gestremd Stad en rand ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 (n Zoeterwoude is men al tien jaar lang intensief bezig met Casa Materna, het kindertehuis in Portici, een voorstad van Napels. Ieder jaar offeren 24 meest jonge mensen uit Zoeterwoude hun vakantie op om naar het kindertehuis te gaan en daar allerhande klussen op te knappen. Omdat zij dat doen kan op de post onderhoud bespaard worden wat weer ten goede komt aan de kinderen van Casa Materna. Dit jaar besloten vijftien fietsers een pro- motietocht te maken voor Casa Mater na, het kindertehuis van de gebroeders De Santi waar kinderen uit de sloppen wijken van Napels hun jeugd doorbren gen. De tocht die voerde door Duitsland, Zwitserland en Italië was opgezet om het Napolitaanse tehuis meer bekend heid te geven. Want zonder financiële - steun uit het buitenland kan Casa Ma terna het niet redden. Henny van Egmond ging naar Portici en sprak daar met Dennis van den Berg, één van de fietsers, Ronald de Hoop, een begeleider en mensen van het werkkamp. Vandaag het verslag van de fietstocht. Volgende week het verhaal over het werkkamp. NAPELS - "Over het algemeen is het wel meegevallen. Iedereen had toch wel een goede conditie". Aan het woord is Dennis van den Berg, één van de vijftien die van Zoeterwoude naar het Napolitaanse kindertehuis Casa Materna fietsten. De fietstocht was bedoeld om in Duits land, Zwitserland en Italiè het kindertehuis meer be kendheid te geven. Vanmiddag komen de fietsers en de elf begeleiders overigens aan in Ons Huis aan het Koster- pad in Zoeterwoude-Dorp. De precieze aankomsttijd van de groep is niet bekend maar naar verwachting zal het rond een uur of vier zijn. De mensen van het werkkamp arriveren ook om die tijd. De ruim 2.200 kilometer lange tocht is zonder problemen volbracht. Grote materiaal- pech bleef uit alhoewel er re delijk wat banden lek raak ten en een voorvork sneuvel de. Wel zat het weer de laatste dagen niet mee. Was het eerst redelijk weer geweest met af en toe regen, de laatste drie dagen was het bloedheet En juist die dagen was het par cours erg zwaar. Dennis van den Berg: "De laatste dagen hadden we echt venijnige klimmen. Verder was het meer vals plat. En ook de Monte Spugla waar iedereen zich zo druk over had ge maakt viel erg mee. De etap pe in de Appenijnen op de voorlaatste dag, dat was erg. De etappe was erg lang, 220 kilometer en het was erg heet. Op de bergen hielden de bomen ineens op en was alles verschroeid. Die dag zijn we tussen de middag ook gestopt. Het was gewoon te heet We hebben met z'n allen in een bar op de grond gele gen om uit te rusten". De vele tunnels, vooral in Italië, leverden wel de nodige pro blemen op. De tunnels waren meestal niet verlicht en som migen waren vrij lang. "De tunnels waren gevaarlijk. Het wegdek was slecht en je zag niets. Dan moest je heel goed oppassen, vooral als je aan het afdalen was en erg hard reed", aldus Dennis. De reacties van de bevolking waren goed, van de mede weggebruikers varieerden die nog wel eens. "De een reed je bijna van de weg af, anderen gingen ruim om je heen. In Nederland reden ze bijna je trapper van je fiets af', vertelt Dennis. "De men sen die ons voorbij zagen ko men reageerden geweldig. Ze klapten langs de wegen in de dorpen. Het laatste eind van de Monte Spugla was fantas tisch. De mensen hingen klappend en toejuichingen schreeuwend uit de auto. We waren gewoon een soort rei zende diplomaten. Af en toe werd je zo goed ontvangen dat je er verlegen van werd". Tevreden Ook Ronald de Hoop, die sa men met Marian Wijsman verantwoordelijk was voor de contacten met de gemeen ten en de pers, kijkt tevreden terug op de fietstocht. De ge meenten ontvingen de fiet sers meestal met veel eerbe toon en bewondering. Veelal waren er ook journalisten van kranten bij en in Italië t De fietsers bezig aan één van de vele beklimmingen in de tocht. zijn de fietsers zelfs op de regionale televisie geweest, terwijl in Zwitserland de regionale radio de ont vangst versloeg. Wat het resultaat zal zijn van de promotie-fietstocht moet worden afgewacht Ronald heeft in ieder geval goede hoop. "Als je in iedere plaats die we bereikt hebben en waar we in de kranten heb ben gestaan twee mensen vindt die contact opnemen met het landelijke comité voor Casa Materna dan heb ben we veel bereikt. Het is het sneeuwbaleffect. Zo is het in Zoeterwoude ook ge gaan", aldus Ronald. "Er wa ren mensen die bij de voorbe reiding hebben gevraagd: wat brengt het op. Dat kan je niet in geld uitdrukken. De hele reis kostte dertig mille, dan moet het minstens even zoveel opbrengen, vonden die mensen. Liefst nog meer, maar zo gaat dat niet". Uit eindelijk is er toch nog zo'n 9.000 gulden overgebleven die zal worden overgedragen aan het kindertehuis. Oppakken Voor de fietsers en de begelei ders is het vanmiddag eigen lijk voorbij. Het werk begint nu voor het Duitse en het Zwitserse comité en Gigi Ca- puano, die getrouwd is met Daniele, de dochter van Teo- filo Santi, die samen met zijn broer Emanuelle het kin dertehuis leidt. Gigi Capuan begeleidde in Italië de groep. Ronald de Hoop: "Wat wij hebben gedaan moet een ver volg krijgen in contacten met het Duitse en het Zwitserse Dennis van den Berg eet even wat tijdens een rustpauze. De fietsers kregen vooral in Ita lië vaak een warm onthaal. Politie begeleidde hen meest al naar het gemeentehuis en in Lecco ging het zelfs zover dat ze geholpen werden door de hermandad bij het bood schappen doen. Ronald: "Met name in Italië werd de tocht opgepakt als een teken van vriendschap en solidari teit tussen Italië en Neder land. Dat was heel opvallend. In iedere toespraak van een gemeentelijke vertegenwoor diger kwam het woord soli dariteit wel voor". Ronald de Hoop zou de promo- tietocht niet nog een keer wil len overdoen. "Nu niet meer nee. Je gaat niet twee keer een promotietocht houden in achtereenvolgende jaren. Er gaat veel tijd en energie in zit ten. Ik ben blij dat het goed is gegaan, ook in de groep, want er zijn best spanningen ge weest, maar die hebben we allemaal op kunnen lossen. Geen onoverkomelijke span ningen, maar spanningen over het laks weer op de fiets klimmen na een rustpauze. Dat is sneu voor de mensen die er wel snel op zitten. Ook het overladen programma heeft hiertoe bijgedragen. De vermoeidheid ging meespe len. Het is zo net lang genoeg geweest. Ik zou het niet meer op kunnen brengen. Ik denk dat het een soort surrogaat zou worden". De fietstocht zou tevens het einde betekenen van de werkzaamheden van een aan tal mensen voor Casa Mater na. Ronald twijfelt daar ech ter aan. "Stel je voor dat ze over een paar jaar gebrek aan leiding hebben. Ik denk dat er mensen in de groep zitten die ondanks-dat ze er nu een streep onder hebben gezet het toch weer op zich zullen nemen". HENNY VAN EGMOND comité. Er zijn diverse publi- katies verschenen. Het is be langrijk dat zij het nu verder op gaan pakken". Echte toezeggingen zijn er niet veel gedaan. "Alleen Bologna heeft toegezegd dat zij een openbare school gaat inscha kelen die contacten gaan op bouwen met Casa Materna. De contacten gaan dan be staan uit uitwisselingen en het opsturen van schoolmate rialen. Ook wil men in Bolog na vakanties mogelijk gaan maken voor kinderen uit Ca sa Materna. Verder zijn er geen echte beloften gedaan. Wel werd er vaak duidelijk gezegd, vooral in Lecco: Casa Materna, je kan op ons reke nen. We hadden eigenlijk niets verwacht, dus zijn we hier wel tevreden mee", al- dqs_ Ronald. LEIDEN - Het laatste K en O-orgel concert van dit seizoen werd in de Pieterskerk verzorgd door Joop Brons (van de Hooglandse). De sopraan Thea Ekker-van der Pas wérkte nu en dan Vocaal Joop Brons kent dit schone orgel, waarop hij mede het vak heeft geleerd, dóór en dóór. Dit was meteen, in de "Offertoire pour le jour de Pêques", van Dandrieu, te horen. Later kreeg hij nog meer gelegenheid, de register- rijkdom te etaleren. Het spelen ging hem schijnbaar probleem loos en soepel af. Deze vanzelf sprekendheid, de fraaie regis- terkleuren, de heldere presenta tie, zijn ideaal voor een geslaagde Bach-vertolking. Het ontroeren de "Ach bleib' bei uns, Herr Jesu Christ" en de voortvarend geno men Dorische Toccata getuigden ervan. Thea Ekker-van der Pas is bekend om haar mooie stem en techni sche vaardigheid. Ik meen, dat zij drie Bach-liederen en Char- pentier's versie "Lauda Sion Sal- vatorem" (op tekst van Thomas van Aquine's beroemde sequens voor Sacrements-feest) met be grip voor stijl en sfeer vertolkte. Maar ze had de geweldige ruimte niet mee. We hoorden de klank rijke, mooi getimbreerde stem, maar misten de détails, terwijl de sterkte voortdurend wisselde. Dit was jammer; ik had een "Oraison" van Chausson en ze ker "Magna res est amor" van Andriessen graag van meer nabij gehoord. Geen kwaad woord overigens van de (juiste) inter pretatie. De organist liet zijn publiek werken van twee geniale compo nisten horen, beiden oorlogs slachtoffers, de één vrijwillig, de ander in zijn militaire dienst. Vooral Hugo Distiers "Partita" over "Nun komm', der Heiden Heiland" is bewonderingswaar- dig en uitermate boeiend. Jehan Alain's drie kleinere stukken zijn veel intiemer, maar op een ande re manier even waardevol. Brons besloot met de Toccata van Hen drik Andriessen. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Een Leidse brandweerman daalt af in de waterput op de burchtheuvel zilveren medaillon te vinden. LEIDEN - De Leidse brandweer moest gisteren weer eens haar veelzijdigheid aan de dag leggen om te proberen een medaillon van een Deense toerist op te vis sen uit de waterput op de Burch theuvel. De man had enkele weken geleden vol belangstelling boven de wa terput gehangen en juist op dat moment brak z'n ketting en maakte de medaillon een val van tien meter. Terug in Denemar ken begon de toerist zijn massief zilveren kleinood zo te missen (bovendien stonden er gegevens in over een ziekte waaraan de 32- jarige man lijdt) dat hij besloot door middel van een brief de hulp van burgemeester Goekoop in te roepen. £n zo kon het gebeuren dat een brandweerman gistermiddag, gesteund door enkele collega's, tot grote diepte afdaalde om te proberen op de bodem van de drooggelegde put het medaillon terug te vinden. Alle inspanning ten spijt bleek het onmogelijk om het medaillon te vinden. Op de bodem van de put lag zoveel rommel dat zeker een dag nodig zou zijn geweest om alles naar boven te halen en het zilveren kleinnood daaruit op te vissen. Bezembinder De kunstenaars Mary Bezembin der en Joop Gordijn exposeren tot twee september in het Oude Raadhuis van Warmond. Het is voor het eerst dat werken van Gordijn tentoongesteld worden. Al ruim veertig schildert Gor dijn zijn visie op het verleden op het doek. Bezembinder laat vooral realistische kunstwer ken zien, in allerlei technieken. Het Oude Raadhuis is dinsdag van 19 tot 21 uur, zaterdag van 11 tot 16 uur en woensdag, don derdag en zondag van 14 tot 16 uur geopend. Etsen In de Voorschotense bibliotheek exposeert Ina Bos van der Mo len de gehele maand augustus. Te zien zijn etsen en qouaches, waarin kinderen en hun speel goed duidelijk als inspiratie bron zijn verwerkt. De werken zijn tijdens de openingsuren van de bibliotheek geopend. Avondzwemmen De avondzwemvierdaagse in Voorschoten vindt volgende week maandag tot en met don derdag plaats. Elke avond kon in het zwembad 'Het Wedde' tussen zes en acht uur gestart worden. Steeds moet een af stand van vijfhonderd meter ge zwommen worden. Kinder activiteiten In de Sjelter in Leiderdorp kan de jeugd maandagochtend vanaf tien uur werken met hout, wasknijpers en kurk. Om half twee begint de speurtocht in de Houtkamp. Als het slecht weer mocht zijn, worden er in de Sjel ter spelletjes gedaan. Wieler kampioenschap Voor de vijfde maal worden, op dertien en vijftien augustus, de Zoeterwoudse wielerkampioen schappen georganiseerd. De wielerwedstrijden worden ver reden op op het industrieterrein in Zoeterwoude. Inschrijving voor de wedstrijden kan tot en met 9 augustus bij de sportcom- missie van de KPJ. ZATERDAG Leiden - VW-kantoor, Stationsplein,' inschrijven en start Corso-wandeltocht, tussen 9 en 14 uur; tel. 01751-10129 of 01720-75724. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé, tot on geveer 20 jaar, vanaf 22 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur ZONDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, Caeciliastraat 18, 'De Roze Sa lon', 14-18 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - jaar feesten in de wereld, om 15 uur de film 'Feest en schoonheid in Japan'. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, fil 'Intentions of Murderuit' van de japanner Shohei Imamura, 20 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Leiderdorp - Sjelter, hobby-ochtend, 10 Houtkamp - speurtocht, 13.30 uur. Oegstgeest - Raadhuis, commissie open bare werken, 19.30 uur. Voorschoten - Lindehoeve, jeugdvakan- tieland, 10 uur. Het Wedde - avondzwemvierdaagse, 20 Raadhuis - financiën, 20 u ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek- vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, Kennedy- laan 46, tel. 310420, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, J.W. Stuyfzand, tel. 312513, spreek uur van 11-11.30 uur in praktijk Arends horst; zo, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - P. van 't Woud, L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070, za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo, C. Meijer, Rouw- cooppark 11, tel. 2493. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van dé apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 aug tot 13 aug door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smaïllen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: A.A.M. Thijssen, Smaragdlaan 308-310 Leiden, tel. 313748. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. De man reed in zijn auto in de St.Jorissteeg en verleende op de kruising met de Hogewoerd geen voorrang aan een andere personenauto. Toen de bestuurder van deze auto daarover een opmerking maakte werd hy bijna door de jongeman om ver gereden. De heetgebakerde man zette vervolgens de ach tervolging en trachtte, over het trottoir rijdend, nog een aan tal keren om de andere Leidenaar omver te rijden. De inmiddels gewaarschuwde politie kon de jongeman, die on der invloed bleek te zijn, op de Hoge Rijndijk aanhouden. Er zal hem poging tot doodslag ten laste worden gelegd. LEIDEN - Het treinverkeer tussen Amsterdam en Den Haag is gisteren middag ruim twee uur gestremd geweest omdat een trein bij het station in Voorschoten door een storing was uitgevallen. Pas nadat de uitgevallen trein door de NS was weggesleept kon het trein verkeer weer op gang komen. De storing die om vijf over vier gister middag begon was om half zéven weer opgeheven. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uui Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen overschnjving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie G Koopman (nieuwsdienst en feature) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo. Commentator W F J. Wirtz M 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2