c Niemand in Polen durft toekomst te voorspellen D Raport Wagner: geen vrijheid- blijheid-kwestie „Adempauze" voor de walvissen Legerleiding, vakcentrale en partij voor enorm dilemma ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 Meningen Behalve misschien de Kerk heeft niemand in Polen een antwoord op de vraag hoe het nu verder moet met het land na bijna ze ven maanden oorlogstoestand. De Poolse militare machthebbers, de Poolse Commu nistische Partij en de verboden onafhanke lijke vakcentrale Solidariteit staan voor een dilemma, waarvan de toekomst af hangt van Polen als onafhankelijk land. De Poolse bevolking ziet over het algemeen geen enkele uitweg. Ze zijn boos, apa thisch en diep teleurgesteld. Generaal Wojciech Jaruzelski en zijn militaire raad gevers staan voor het dilemma hoe zij zonder ge zichtsverlies de macht kunnen teruggeven aan de vervallen Communistische Partij. De geografische ligging van Polen en de gebondenheid aan het War schaupact bieden vrijwel geen alternatieven. Daar komt nog bij dat een, niet door communisten gere geerd Polen, op den duur voor het Kremlin onaan vaardbaar is. De Polen weten dat zij accepteren dat, althans tijdelijk. Een archieffoto van stakende werknemers op de Leninwerf. Nu op 1 augustus het akkoord met het bewind om geen stakingen meer te organiseren is afgelopen, dreigen op 16 en 31 augustus nieuwe acties en demonstraties. In zijn toespraak van 12 juli voor het Poolse parle ment, om daar even op te rug te komen, heeft Jaru zelski echter toch in alle duidelijkheid gezegd dat er geen schijn van kans is op een terugkeer naar de toestand van vóór augus tus 1980 - toen de Commu nistische Partij alles, ge centraliseerd, onder con trole had. Er wordt nu hard gewerkt aan de de centralisatie van de macht van de partij, aan - op het economische vlak - de ex port van industriële pro- dukten te stimuleren en ook om de structuur van lonen en prijzen te hervor men. In deze richting zijn enkele stappen gedaan, maar deze zijn door de be volking niet in dank aan vaard. Jaruzelski heeft ook nadrukke lijk gesteld dat hij voorstan der is van een vakbondssys teem dat onafhankelijk is van de staat en van de Commu nistische Partij. Wel moet de vakbond die Jaruzelski voor staat het socialistische sys teem onderschrijven en die nen. Generaal Jaruzelski weet dat hij door deze uit spraak voor het Kremlin een dwarsligger is, net zoals hij dat is door zijn verklaringen dat de paus altijd in Polen welkom is en door zijn vast houdendheid aan een bezoek van de paus, al zou het 't vol gend jaar zijn. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs Jaruzelski weet dat als hij maar een centimeter over de schreef gaat, de dreiging van een Russische interventie le vensgroot aanwezig blijft. Als de generaal te weinig conces sies doet, in de vorm van bij voorbeeld vrijlating van gein- terneerden, loopt hij het ge vaar van uitbarstingen van geweld in eigen land, die ook tot een Russische interventie kunnen leiden. Als hij niet snel de macht aan de partij overdraagt en de militaire junta naar de achtergrond di rigeert, zou er een moment kunnen komen dat als gevolg van de pijnlijke westerse sancties het geduld van de Sowjet-Unie opraakt. Als hij de macht aan de Communis tische Partij overdraagt, weet hij aan de andere kant van te voren dat er een niet meer te controleren chaos in het land kan ontstaan. Partij uitgedund De Communistische Partij in Polen heeft bijna geen reden meer van bestaan. De oppor tunisten zijn gevlucht. De meest corrupte partijleden en de getrouwen van de onaf hankelijke vakcentrale Soli dariteit zijn gevallen onder het zwaard van de zuiverings acties. Er blijft alleen nog een bescheiden kern van oudge dienden van de partij over. Tijdens de laatste vergade ring van het centrale comité van de partij, half juli, die aan het probleem van de jonge ren was gewijd, heeft de par tijleiding tot haar ontsteltenis moeten vaststellen dat zij minstens één, zoniet twee ge neraties jonge Polen tegen zich in het harnas heeft ge jaagd en dat er geen opvol gers zijn, zeker niet van ka derniveau. Ook heeft de partijleiding moe ten vaststellen op grond van klachten uit de lagere rangen van de partij dat de corruptie nooit zo gewoekerd heeft als nu. En dat ook geen enkele bijzondere rechtbank, zoals onlangs is ingesteld voor de berechting van vroegere cor rupte hoge partijfunctiona rissen (onder wie de vroegere partijsecretaris Edward Gie- rek, die tien jaar aan het hoofd van de Poolse Commu nistische partij heeft gestaan) het vertrouwen van de Pool se bevolking kan herstellen. De Poolse Communistische Partij is nog minder dan ooit tevoren in staat het land on der de huidige uitzichtloze si tuatie te besturen. Dilemma Solidari teit De verboden vakcentrale Soli dariteit, die ondergronds nog uiterst actief is en die on danks alles door velen nog wordt gezien als de enige hoop op een leefbare toe komst onder welk regime dan ook, staat eveneens voor een dilemma. Op 1 augustus was het akkoord afgelopen waarbinnen zij zich verplicht heeft geen stakingsacties te organiseren. De leiding van Solidariteit, ondergronds of niet, weet dat elke groot scheepse actie de vrijlating van nog geintemeerden en de verdere „normalisering" te genhoudt. Maar Solidariteit weet ook wat van haar wordt verwacht. De afgelopen week heeft de on dergrondse leiding van Soli dariteit in Warschau zich uit gesproken tegen het voeren van acties, maar een paar da gen later berichtte een ander deel van de ondergronds werkende vakcentrale vanuit Gdansk, dat besloten was om op 16 en 31 augustus op te roepen tot massale protestde monstraties. De vakcentrale weet dat als zij zich naar buiten al te rustig gedraagt, zij misschien het recht van inspraak verspeelt op de besluiten die worden voorbereid en op de geplande besluiten over de toekomst van de vakbeweging in zijn totaliteit in september. Soli dariteit is theoretisch bereid tot overleg over andere vak bondsstructuren, maai blijft zonder meer eisen da eerst de geintemeerden moe ten worden vrijgelaten en dat degenen die gevangenisstraf hebben gekregen wegens overtredingen tegen het mili tair decreet amnestie krijgen. En dat de vakbond het recht krijgt normaal en onafhanke lijk te functioneren. Sancties Niemand is ingenomen met het voorstel van generaal Jaru zelski om de macht over te dragen aan een raad van mi nisters met, naar wordt aan genomen, hemzelf als voor zitter. Er wordt ook ernstig getwijfeld of dit de westerse handelspartners zou bewe gen tot het opheffen van de handelssancties. Maar de Poolse bevolking is zich daarnaast meer dan ooit be wust dat, wat zij ook doet, de toekomst van het land en zijn bevolking niet in handen ligt van de Polen zelf. De beslis singen worden - naar gelang de belangrijkheid van het on derwerp - in het Kremlin ge nomen of het Kremlin stemt in met in Polen genomen be slissingen. Deels worden be slissingen ook bepaald door de houding van degenen in het Westen die kredieten ver strekken, ongeacht of het lan den zijn of afzonderlijke bankinstellingen „Wij hebben niet zoveel tijd meer", is de opmerking die herhaaldelijk wordt gemaakt. Wat er gebeurt als deze onze kere tijd voorbij is wordt ver schillend beoordeeld en waagt eigenlijk niemand te voorspellen. Burgeroorlog, opstand, hongersnood of overname door het Kremlin, de Polen zijn ervan overtuigd dat als er niet een lading won deren op hen afkomt, zij voor een niet te vermijden cata strofe staan. Anton Koene is correspondent in Wenen en bericht regelma tig over de situatie in Polen. In zijn tweede en laatste beschouwing over het werk van de commissie Wagner gaat Henk Vredeling in op de voor delen van vrije loononderhandelingen. Het eerste artikel verscheen vorige week donderdag op deze pagina. Een ding moeten we voorop stellen. De kritiek op ons stelsel in het rapport van de Commissie-Wagner geldt niet de doelstelling van het beleid. Die luidt, om het in de woorden van de partij waartoe ik behoor te zeggen een rechtvaardige spreiding van inkomen. kennis en macht. De kritiek slaat veel meer op de methode waar mee men deze doelstelling tracht te bereiken. In alle landen om ons heen kent men een vrije-loonpolitiek zonder overheidsin grijpen in de loononderhandelingen. Hier en daar begint men daar een uitzondering op te maken ten aanzien van de automati sche prijscompensatie, bijvoorbeeld in Italië, Belgie en Frank rijk. In Duitsland is de automatische prijscompensatie in de ca o's sinds jaar en dag verboden. Door Henk Vredeling Het rapport van de Commissie-Wagner sluit daarop aan. De prijs- indexatie wil men algemeen verbieden, niet alleen in de cao's, maar in alle overeenkomsten, dus ook bijvoorbeeld in huurover eenkomsten of bij de tarieven voor de zelfstandige beroepsbeoe fenaars. Verder dienen de loononderhandelende partijen van te voren te weten wat de gevolgen zijn van loonsverhogingen. De overheid zou daarbij zelf het voorbeeld kunnen geven door met de ambtenarenorganisaties in vrij overleg een loon- en salaris peil overeen te komen, zoals zij dat verantwoord acht. De ambte naren behoren daarbij volledig vrij te staan, dat wil zeggen: hun dient het stakingsrecht te worden toegekend. De salarisverbetering die de ambtenaren krijgen vormt het richts noer voor de verhoging van de uitkeringen volgens de volksver zekeringen, zoals aow, aaw en een algemene voorziening als de Bijstandswet. Het woord „richtsnoer" is bewust gekozen. Het dient geen automatische koppeling te zijn. Als de ambtenaren sterk willen denivelleren bijvoorbeeld, moet de sociale zeker heid niet automatisch het gemiddelde van de ambtenaren vol gen. De sociale zekerheid dient te worden aangepast op grond van een politieke beslissing en niet volgens de computer. Dat kan inhouden dat de uitkeringen procentueel meer omhoog gaan dan het gemiddelde ambtenarensalaris, maar afhankelijk van de politieke besluitvorming kan het ook minder zijn. De kiezers dienen dat beleid bij verkiezingen te beoordelen en niet het rekenmodel van de WAM (Wet Aanpassingsmechanismen heet dat in onze technocratie) mag de doorslag geven. Wat de lonen betreft moet, voor de belangrijkste onderhandelin gen beginnen, bekend zijn wat de regering een verantwoord ni veau vindt. Ze moet dat niet alleen maar in fraaie volzinnen en ambtelijk proza duidelijk maken, maar metterdaad, door de ver hoging die zij haar ambtenaren geeft. Indien het bedrijfsleven hogere loonstijgingen overeenkomt, moet zij die herstellen door een verlaging van de overheidsbijdragen aan de sociale verzeke ringen en een verhoging van de werknemerspremie. De onder- nanaeienae partijen moeten van tevoren weten dat dit hun bo ven het hoofd hangt. Ook hier moet men niet millimeteren, maar met globale bedragen werken. De rest laat men over aan het vrije overleg tussen werkgevers en een vrije vakbeweging. Verder moet de overheid werken aan een kaderovereenkomst tus sen werkgevers, werknemers en verantwoordelijke ministers. Dat wil in de praktijk zeggen: tussen de Stichting van de Arbeid, en de ministers van social zaken en werkgelegenheid, economi sche zaken en binnenlandse zaken. In deze kaderovereenkomst kan de regering haar plannen bekendmaken over de ambtena rensalaris en, net minimumloon en de sociale uitkeringen, in clusief de overheidsbijdrage aan de sociale-zekerheidsstelsels. Op basis daarvan onderhandelen de werkgevers en werknemers over een nationaal advies voor verbeteringen in de sfeer van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Ook de maatregelen voor de werkloosheidsbestrijding, inclusief de herverdeling van de arbeid, kunnen hiervan deel uitmaken. Voorafgaand aan deze onderhandelingen kan de Tweede Kamer de politieke lijnen trekken tijdens de algemene beschouwingen die elk jaar op basis van de ingediende begroting begin oktober worden gehouden. De onderhandelingen tussen regering en Stichting van de Arbeid dienen uit te monden in een nationale kaderovereenkomst, die voor wat het regenngsbeleid betreft uiteindelijk onderworpen blyft aan het toezicht in de Tweede Kamer. Deze uitwerking staat niet letterlijk in het advies van de Commis sie-Wagner. maar is er wel het logisch gevolg van. Dat gevolg moet gegeven worden door de centrale werknemers- en werkge versorganisaties. Samen met de regering en volksvertegcnwo ordiging. Het valt dus nog wel wat mee (of tegen?) met die vrij heid-blijheid van de Commissie-Wagner. Ir. Henk Vredeling is lid van de commissie Wagner. Wordt de walvis spoedig echtmet rust gelaten? het lijkt er wel op nu de Internationale Walviscommissie (IWC) onlangs in het Engelse Brighton besloot de commerciële vangst van deze grootste levende zoogdie ren per 1985 te verbieden. Een moratorium, heet dat, zoals dat indertijd ook gold voor de blauwe vinvis en de Groenlandse walvis. Het besluit van de IWC mag best historisch worden genoemd. Toch zitten er nog wel wat haken en ogen aan, zoals uit bijgaand artikel blijkt. Eens waren er zo'n tweehonderd duizend, nu zijn er nog maar een luttele twaalfduizend: de blauwe vinvis, met zijn ongeveer 130 ton het grootste levende zoogdier van vermoedelijk alle rijden. In één vangstseizoen, dat van 1930- '31, werden er zelfs bijna dertig duizend gedood. Het duurde tot 1965 voordat een moratorium (tijdelijk vangstverbod) voor de ze dieren van kracht werd. En wat te denken van de buitrug. Voor de Tweede Wereldoorlog waren er nog een goede honderd duizend, nu nog slechts om en nabij de achtduizend... Schrij nende voorbeelden van de jacht op walvissen, zoals die al eeu wenlang plaatsvindt. De acties tegen die massale slacht partij zijn van recenter datum. Greenpeace, een van de interna tionale milieuorganisaties, houdt zich daar bijvoorbeeld pas sinds 1975 mee bezig. Acties met de Rainbow Warrior, met rubberen bootjes die zich voor de kolossa le Russische walvis-fabrieks- schepen manoeuvreerden, ze haalden al vaak de nieuwsmedia. Sinds 1978 vecht de organisatie op een ander terrein voor het beëin digen van de jacht op walvissen. Onder meer via de belangrijke internationale organisatie voor regulering van de vangst, de IWC. Die bestaat al dertig jaar en in deze periode is de lijst van bedreigde walvissoorten alleen maar langer geworden. Want niet alle walvis varende naties zijn lid van de commissie. Daarbij komt nog, dat de IWC geen besluiten mag nemen die nadelig zijn voor de economie van een van de deelne mende landen, terwijl er boven dien nog de 'piraten-walvisvaar ders' zijn, die zich sowieso ner gens iets van aantrekken. Bezwaar Elke IWC-lidstaat kan altijd be zwaar aantekenen tegen een ge nomen beslissing, of zelfs uit de commissie stappen als men het niet eens is met een genomen be sluit. Pieter Lagendijk („In Brighton was het tot op het laat ste moment ontzettend span nend. Maar toen de beslissing er eindelijk door was, klonk er een luid gejuich op") vermoedt dat bijvoorbeeld Japan, als immer de felste tegenstander van beper kende vangstquota (aantallen), niet uit de commissie zal stap pen. Maar wél denkt hij dat dit land en andere landen bezwaar tegen de nu aangenomen motie zullen aantekenen. „Als landen als Japan, Rusland en IJsland binnen de vastgestelde termijn van negentig dagen met hun bezwaarschriften komen, dan kan zich na 1985 een soort outlaw-walvisvaart gaan afteke nen. Want niemand kan die lan den dan verbieden om toch te ja gen op bijvoorbeeld de dwerg walvissen en potvissen, waar voor geen of een beperkt morato rium geldt. Dat is het zwakke van deze situatie". „Een land als Amerika, dat zich elf jaar geleden al voor een totaal vangstverbod uitsprak, heeft dan nog wel de mogelijkheid om sancties af te kondigen, zoals het intrekken van vergunningen om in zijn wateren te vissen. Ook economische maatregelen zijn mogelijk, zoals import-beperkin gen. Maar dan nog is het heel goed denkbaar dat bepaalde lan den gewoon doorgaan met de walvisvaart". V ervangingsmiddelen - Dus geen echt vangstverbod „Nee. maar dat was het toch al niet, omdat de hele zaak in 1990 op nieuw bekeken moet worden. Tot dan blijft het een tijdelijke stop, een 'adempauze'. Maar zelfs als men in '90 de beslissing terug zou willen draaien, dan is daar een drievierde meerderheid voor nodig. En gezien de uitkomst van de stemming in Brighton (vijfentwintig landen vóór. zeven tegen en vijf onthoudingen - red.) is het zeer twijfelachtig of een dergelijk voorstel het zal halen". Door René Oosterhoff Blijft de vraag waarom de walvis vaart voor een aantal landen zo belangrijk is, nu al is aangetoond dat er voor bijna alle walvispro- dukten een synthetisch of ander soortig vervangingsmiddel is. De walvis heeft een grote economi sche waarde voor de industrie, omdat men er praktisch alles van kan gebruiken. Walvisgrondstoffen worden of werden gebruikt voor uiteenlo pende zaken als biljartballen, fietszadels, huidcrèmes, borstels, paraplu's, schoenen, kunstmest, smeermiddelen, corsetten, lip penstiften. enz. Walvisvlees wordt hier en daar ook gegeten of verwerkt in de levensmidde lenindustrie. Traan Het belangrijkste produkt van de walvis is de walvistraan, die men gebruikt voor de fabricage van margarine en zeep en bij de ver vaardiging van kunstharsen en linoleum. Walvisbeenderen zijn altijd nog goed voor lijm en gela tine. Nevenprodukten zijn vitaminen en hormonen uit de inwendige or ganen, bindweefsels voor snaren van tennisrackets en dergelyke en verder het walschot en amber. Walschot wordt gebruikt voor zalf en crèmes, terwijl de amber - een soort afzetting in de inge wanden van de walvis - wordt ge bruikt in de parfumindustrie. Eigenlijk is er nog maar één niet te vervangen bestanddeel: de pot visolie. Die wordt benut als smeermiddel voor precisie-appa ratuur, zoals die welke gebruikt wordt in de ruimtevaart. Maar de vondst van een woenstijnplant, de Jojoba, in het zuidwesten van Amerika en Mexico, heeft ge leerd dat daaruit ongeveer de zelfde stof gewonnen kan wor den. Belangrijker lijkt echter het gege ven dat praktisch alle vervan gingsmiddelen meer kosten dan de walvisprodukten. En dat is een economisch gegeven van de eerste orde in een maatschappij die over het algemeen zeer on verschillig. zelfs misdadig om gaat met haar natuurlijke rijk dommen. Nog 12.000 Daarom ook dat er komend sei zoen altijd nog zo'n 12.000 wal vissen geharpoeneerd mogen worden, waarvan ongeveer tien duizend dwergwalvissen en ver der voornamelijk Noorse en ge wone vinvissen en potvissen, welke laatste na een 0-quotum van enkele jaren nu toch weer in beperkte mate gejaagd mogen worden. Met een exploderende harpoen, omdat de zogenoemde 'koude harpoen', die niet in het walvisli- chaam tot ontploffing komt. als 'te wreed' wordt beschouwd Landen als Japan en IJsland hebben nog geen goede vervan ging gevonden voor die koude harpoen, zodat deze landen in de IWC dwars liggen. Mede daarom, en ook vanwege de waarschijnlijke bezwaren die de ze landen tegen de recente be slissing in Brighton zullen in brengen, blijft Greenpeace pa raat. Lagendijk: „Ik denk dat we in die landen zelf zullen gaan proberen om de publieke opinie te mobiliseren, zodat men ook daar in gaat zien dat de walvissen nu echt met rust gelaten moeten worden". Vermin dat lukt, koe ziet Pieter Lagendijk dan de toekomst van de walvissen? „Optimistisch, als we tenminste naast een vangstverbod ook met andere voor de walvis 'leensbe- langnjke' zaken rekening gaan houden. Zo is krill erg belangrijk voedsel voor walvissen Bij de visserij moet daar rekening mee worden gehouden. Ook het as pect 'verstoring' telt mee. er zyn nog heel wat gebieden waar de walvis indirect gevaar loopt door olie- of minersalbonngcn". „En uiteraard speelt ook het mi lieuprobleem, de vervulling van de zeeën, een grote rol Maar daar is Greenpeace altijd al alert op en zal dat ook blijven".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21