Europa ontdekt vrijhandelszone K Beursweek Politiek laat invloed gelden Medicijn tegen verpauperde industrie gebieden ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 Snterprise Zones zijn gebieden waar het prettig ondernemen moet zijn. Handel en indus trie kunnen er zonder al te veel overheidsinmenging tot ontwikkeling worden ge bracht en in de strijd tegen de werkloosheid omarmen tal van landen het idee dan ook als middel tegen alle econo mische kwalen. !n verre landen is het fenomeen van de vrijhandelszone tame lijk gewoon. Hongkong is on getwijfeld de meest beroem de en beruchte, maar het idee dreigt nu eveneens, zij het in aangepast vorm, over te waai en naar de westerse landen. [n januari van dit jaar maakte de Amerikaanse president Ronald Reagan de weg vrij voor 75 Enterprise Zones in zijn land, voornamelijk be doeld om verpauperde ste den weer leven in te blazen. In Belgiè is de oprichting van T-zones (zoals ze daar heten) opgenomen in het regeerak koord. Terwijl in dat land een politiek debat aan de gang is over de vraag of je binnen zo'n zone maar niet gewoon alle belastingen moet af schaffen, betwisten stadsbe stuurders elkaar de kandida tuur. Groot-Brittannië is intussen al een stap verder. Daar hebben elf industriegebieden-in-op- komst verleden jaar de status van Enterprise Zone gekre gen. Dit in een poging van de conservatieve regering om regio's met een achterstand alsnog een economische op leving te bezorgen, nadat - net als overal - was vastge steld, dat traditionele steun maatregelen voor zwakke re gio's zoals premies op nieuwe investeringen, onvoldoende resultaat opleveren. Wondertje Het Engelse begrip „Enterprise Zone" is niet eenvoudig te vertalen. De Vlamingen praten van tewerkstellings zone; in een verkrampte poging een sociaal sausje te gieten over de belastingparadijzen, die de Belgische T- zones lijken te zullen worden. Vrijhandelszone of vrijhaven wekt al soortgelijke asso ciaties op. Wat allemaal niet wegneemt, dat ze wel overal ter wereld in de een of andere variëteit uit de grond worden gestampt. Uiteraard met de bedoeling de economie (en daarmee de werkgelegenheid) wat op te krikken. Nederland zal dus wel niet achter kunnen blijven. En als het dan toch onvermijdelijk is, kunnen gedoodverfde achterstandregio's misschien het beste de eerste Neder landse „proeftuinen" worden. Na de twee weken gele den afgesloten serie over de Ierse industriepolitiek, vandaag een artikel over de Engelse stad Corby, twee jaar geleden opgeschrikt door een dramatische fa- briekssluiting, waarmee van de ene dag op de ander 5.500 banen verdwenen, nu een grossier in nieuwe be drijven. zouden de arbeidsmarkt maar afromen, waardoor ge makkelijk een tekort aan werkkrachten voor „de fa briek" kon ontstaan. Harde klap Eén van die elf Britse zones is Corby en daar is een econo misch wondertje aan de gang: ondernemers verdrin gen zich om een lap indus trieterrein te bemachtigen in deze, door een socialistische meerderheid bestuurde stad. Terwijl het economisch kli maat in het Verenigd Ko ninkrijk met de dag slechter wordt, grossiert Corby als het ware in nieuwe investerin gen. Hoewel „leuk meegenomen" zyn het merkwaardig genoeg meestal niet de (nogal be scheiden) belastingvoorde len, die het opmerkelijke magneeteffect teweeg heb ben gebracht. Het is veel eer der een kwestie van klimaat, zegt Fred McClenaghan, de man die het allemaal op zijn geweten heeft. „Onderne mers zijn hier echt welkom en dat weten ze; daar timme ren we driftig mee aan de weg". Jarenlang had Corby, stad van 52.000 inwoners in de Engel se Midlands, zijn economi sche ziel en zaligheid ver pand aan de staalindustrie. Zo sterk was de maatschap pelijke invloed van de, oor spronkelijk paticuliere maar later genationaliseerde staal fabriek, dat andere indus trieën er nauweljks aan de bak kwamen. Die, immers, De klap kwam dan ook extra hard aan, toen British Steel Corporation in 1980 besloot meer dan de helft van zijn Corby-vestiging te ontmante len; van de ene dag op de an dere dag raakten 5500 staalar- beiders werkloos. Uitzicht op nieuw werk was er, bij ge brek aan andere werkgevers, niet. Nu, slechts twee jaar later, kij ken ze in Corby weer zonnig tegen de toekomst aan. On dernemers vechten als het ware om een plekje dan wel een kant en klare fabriekshal op de met man en macht ont wikkelde industrieterreinen van deze, in het heuvelachti ge graafschap Northampton gelegen stad. Met het neerzetten van die hal len op voorraad heeft Corby niet gewacht tot het Enterpri se Zone werd. Al vrij kort na de sluiting van de staalfa briek is de „Commission of New Towns" (een Brits insti tuut dat zich sinds 1950 met de ontwikkelig van „nieuwe steden" bezighoudt en uit dien hoofde grondbezitter is) begonnen met de aanleg van nieuwe industrieterreinen rond Corby. Dat daar gelijk ook complete fabriekshallen op werden gebouwd is, achteraf, een gouden greep geweest. Verscheidene nieuwkomers nestelden zich maar al te graag in zo'n be staand pand, wat mede ver klaart waarom de ontwikke ling zo snel is gegaan. Een aantal kleinere van die be drijfsgebouwen is speciaal bestemd voor beginnende ondernemers, die er gebruik kunnen maken van allerlei service-faciliteiten (enigzins vergelijkbaar met Jonge Be drijven Centra in Nederland. Ook dat heeft in niet geringe mate bijgedragen tot de stormachtige ontwikkeling. Bureaucratie Nadat de staatssecretaris voor Ruimtelijke Ordening, Mi chael Heseltine, er 22 juni verleden jaar het lint van En- gelands eerste Enterprise Zo ne kwam doorknippen, is het aantal ondernemingen in Corby snel gegroeid, van bij na niets naar 140. Tot nu toe was dat goed voor 2000 nieu we banen, waarvan een groot deel is bezet door (snel) om geschoolde staalwerkers. rector of industry" verant woordelijk is voor de indus triële ontwikkeling van het gebied. Om dat te bereiken hebben de bestuurslagen, die normaliter over de diverse i oordelen, hun Illustratief voor de manier, waarop men in Corby te werk gaat, is dat het stadsbestuur nu al weet, dat in 1985 meer dan 4000 nieuwe banen ge creëerd zullen zijn. Reke nend met een gemiddelde be zetting van vijftig werkne mers per hectare is zoiets in Corby haast net zo zeker als bij ons twee plus twee vier is. Even terug naar de openings dag. Het lint, waar de staats secretaris lachend de schaar in zette, was rood gekleurd. Het symboliseerde niet min der, dan dat van toen af aan in Corby „the last piece of Red Tape" ofwel de bureau cratie, aan zijn einde was ge komen. Want daar draait het vooral om: de soepele manier waarop ondernemers-met- vestigingsplannen worden tegemoet getreden. „Alle vergunningen komen bij ons gegarandeerd binnen veertien dagen af', zegt Fred McClenaghan (38), die als „di- deskundige ambtenaren in de Enterprise Zone. Een praktischer vorm van be- stuursdecentralisatie is nau welijks denkbaar. Belastingvrijdom voor tien jaar geldt alleen op de drie be trekkelijk kleine industrie terreinen (totaal honderd hectare), die officieel als Zo ne zijn aangewezen. Lang niet het hele industriegebied heeft die status. De belasting voordelen zijn beperkt tot en kele lokale tarieven, waaron der de belasting op commer ciële eigendommen (onroe- rend-goedbelasting). Daar naast mogen ondernemers in de Zone hun kapitaalsinves teringen versneld fiscaal af trekken. Bovendien kent Corby soortgelijke subsidie voordelen als bij ons voor zwakke regio's gelden, waar onder premies op investerin gen in gebouwen en machi- Die subsidieregelingen zijn niet als specifieke lokkertjes aan de status van de Enter prise Zone verbonden. „Ze golden hier al langer", aldus McClenaghan, „maar deze traditionele manieren van in vesteringssteun z^jn voor on dernemers geen werkelijke prikkels gebleken. In de eer ste plaats wordt een besluit tot nieuwe activiteit geno men op grond van winstver wachtingen en niet om de subsidies. Die worden hoog uit beschouwd als mooi mee genomen in een investering, waartoe toch wel besloten zou zijn". Dat het nu lekker loopt in Cor by heeft, volgens McClenag han, vooral te maken met het psychologisch effect dat het krijgen van de Zone-status heeft teweeg gebracht. Corby was de eerste in Engeland („heel belangrijk", zegt hg) en daar stond dus wat te ge beuren. „Onze hele adverten tie- en publiciteitscampagne, waarvoor ik een fors budget heb, is erop gericht er bij de Britse werkgevers het besef in te hameren, dat het bij ons goed ondernemen is". Fred McCleanagnan: we moesten er Dat ondernemers er niet uit sluitend nbartoe komen voor de belastingvoordelen, blijkt ook wel uit het feit dat onge veer honderd bedrijven uit eindelijk buiten de echte Zo ne-gebieden zijn gaan zitten, want daar is de grond goed koper. Lange weg McClenaghan: „Nee, dat is wat ik de lange weg noem. Dure reizen naar het buitenland en dan maar afwachten of het wat oplevert. Dat konden we ons in Corby, met die plotse linge sluiting van de staalfa briek, niet veroorloven. We moesten er snel weer boven op. Ik graas het binnenland af, op zoek naar ondernemers die investeringsplannen heb ben, die, waar ze zitten, vast zijn gelopen of wat dan ook. Dat is ons uitgangspunt en je ziet dat het werkt, kijk de lijst - Terwijl het toch overal slecht gaat. „McClenaghan: „Er zijn nog ge noeg ondernemingen met uitbreidings- of nieuwbouw- plannen. Ze moeten alleen het geloof hebben dat het profijtelijk is die plannen uit te voeren, en niet voortdu rend het idee krijgen door de overheid voor de voeten te worden gelopen. Dat sfeertje hebben wc hier weten te scheppen. Het gevolg is ge weest, dat we op dit moment nog ongeveer een kwart van onze industrieterreinen be schikbaar hebben, buiten de drie Enterprise Zones, want die zijn op papier (er wordt nog gebouwd) al vol Fred McClenaghan rijdt gasten graag en niet zonder trots rond door het industriege bied. waar graafmachines druk bezig zijn de grond van de vroegere staalfabriek weer geschikt te maken voor nieu we industrie. Paradepaardjes in aanbouw zijn: een giganti sche meelfabriek (de grootste van het Verenigd Koninkrijk) en de vestiging van British- American Tobacco. „Als die volgend jaar in bedrijf gaan, zien we de werkloosheid hier opnieuw flink dalen", weet stadsarchitect Michael Gar- vey met zekerheid te melden. - Lukt zoiets overal McClenaghan: „Een blauw druk is er niet. Wat me hier in Corby lukt, zou in Noord-En- geland of in Schotland mis schien finaal vastlopen. Daar zou het weer heel anders moeten. Ik moet er dan ook wel bg zeggen, dat Corby uit stekend ligt in de Midlands, met 60 procent van de totale Britse bevolking binnen een straal van honderd mgl, mid den tussen de grote indus triegebieden Ik denk dat dit meespeelt Een Londense on dememer die zgn bedrijf moet of wil verplaatsen, zie ik eerlijk gezegd nog niet zo maar naar Schotland gaan. Corby. op 80 mgl afstand, is nog net een aanvaardbaar al ternatief - De verkeersinfrastructuur is met zo best. Van u*Uce kant je Corby ook binnenkomt, de laatste 20 mijl moet je over schilderachtige, maar wet mg snelle landwegen. McClenaghan: „We pleiten al jaren voor een betere ontslui ting door een vierbaansver binding met de dichtstbij- zijnde autoweg, maar dat zal nog wel vier jaar duren, vrees ik. Niettemin, het is kenne lijk geen echte belemme ring". - Beslissing binnen veertien da gen. Dat klinkt mooi Geen last van milieugroepen? McClenaghan: „Iedereen in Corby is in de eerste plaats gespitst op het scheppen van werk. Uiteraard zgn we er niet opuit het milieu te ver zieken of de veiligheid ge weld aan te doen Er zgn nor men waaraan iedere onderne ming zich te houden heeft. In bepaalde gevallen (chemi sche bedrijven bijvoorbeeld) maken we ook het voorbe houd dat het niet zo snel kan. Ik moet er wel direct aan toe voegen. dat die staalfabriek een grote vervuiler was en dat alles al gauw schoner is, zodat het met die actiegroe pen wel losloopt" - Was er geen oppositie McClenaghan: „Geen politieke, als je dat bedoelt Wel van be drijven in de omgeving. Die vreesden concurrentieverval sing. Het blijkt mee te vallen. De bedrijven buiten de Zone beschouwen het nu als een stukje welvaart waarvan ze zelf meeprofiteren". Tot zover Corby. De vraag is natuurlijk of het idee zonder meer over te planten is naar Nederland, bijvoorbeeld naar zwakke regio's Even los ge zien van de belastingfacilitei len. waarvan de invoering in Nederlandse verhoudingen ongetwijfeld op grote tegen stand zal stuiten, is het ver moedelijk met te vermgden dat Nederland een begin maakt met het aanwijzen van Enterprise Zones. „Ik denk, dat we gewoon niet achter kunnen blijven", luidt de (voorzichtige) conclusie van prof. dr. H. de Haan. hoogleraar internationale economische betrekkingen in Groningen, die daar wel bij aantekent, dat hij tegen het creëren van „belastingpara- dgzen" is. „Als die ontwikke ling in andere landen om zich heen grgpt, kan Nederland zich niet veroorloven die zaak volledig te negeren meent hij echter. De beursstemming was deze week nogal grillig en stond, zeker wat Wall Street betreft, niet blijvend in het teken van de neergaande renteontwik keling. De Amsterdamse Ef fectenbeurs was bereid het hogerop te zoeken, maar het teleurstellende gedrag van de Newyorkse zuster en nieuwe financiële blunders rond eni ge op de fles gegane vast goedmaatschappijen deden de animo sterk slinken. Aanvankelijk zette Wall Street de nieuwe week en daarmee de augustusmaand hoog in met een stijging op de Dow Jones-index van niet minder dan 13 punten. Nadat dins dag hiervan vier punten ver loren gingen, werd woensdag met een val van 13 punten de winst in verlies omgezet. Dit verbaasde velen want er wa ren na de eerst wat aarzelen de tekenen van de renteda ling in de voorafgaande week, ditmaal toch zeer dui delijke aanwijzingen dat het rentepeil werkelijk terug loopt. De gezamenlijke centrale ban ken verlaagden andermaal het officiële disconto met een half procent tot 11 procent Welk signaal prompt door de gewone banken werd opge volgd en daar de rente van 15,5 pet op 15 procent bracht. Feiten waarop grote massa's van beleggers al maanden hadden gewacht en die aan vankelijk ook gehonoreerd werden met een fikse koers stijging van de Newyorkse Effectenbeurs. Dat er zich nadien toch weer een baisse ontwikkelde had grotendeels een politiek ka rakter. Sommige kringen meenden deze teleurstellen de ontwikkeling te moeten toeschrijven aan bezorgdheid over de toenemende tekorten op de begroting en derhalve de vrees dat de huidige rente daling niet van lange duur zal zijn; anderen meenden er de invloed van slechte bedrijfs- berichten in te kunnen afle zen. Maar het gros van de tweede-kwartaalberichten is al gepubliceerd en de begro tingstegenvallers waren vori ge week ook al bekend. De belangrijkste oorzaak van Wall Street's grillige gedrag moet dan ook gezocht wor den in het verloop van de strijd in Libanon en de hier bij toenemende wrijving tus sen Israël en de Verenigde Staten. Vooral de omvangrij ke en financieel zeer machti ge joodse gemeenschap in Amerika, die ook in het dage lijks koersverloop van Wall Street een belangrijke stem in het kapittel heeft, raakt met de dag somberder ge stemd door de toenemende irritatie en verwijdering tus sen Israël en de VS. En een dergelijke frustratie mist nimmer zijn drukkend effect op de Newyorkse Effecten beurs. Dit houdt echter in dat een dergelijke stemming ook plotseling weer kan omslaan. Een positief punt blijft overi gens de renteverlaging. Want het peil dat nu door de ban ken wordt aangehouden is sedert november 1980 niet meer voorgekomen. Ook in ons land zijn de gevolgen daarvan duidelijk te merken. Op de eerste plaats wist de re gering er zelfs op een emis- siekoers van 1U1 procent voor een 10,5-procent-nieuwe- staatslening een totaal be drag van 1,6 miljard gulden op binnen te halen. Wat op zichzelf een groot succes mag worden genoemd. Dit te meer omdat de eerste officië le noteringen van de nieuwe Het wachten is nu op de Duitse Bondsrepubliek, want zolang daar de rente niet officieel wordt verlaagd, zal ook onze centrale bank zich van derge lijke stappen onthouden. Wel lieten België en Engeland hun renteniveau wat zakken, maar beide landen bevinden zich nog altgd flink boven ons niveau. Zo lang deze on zekerheid in ons land voort duurt, zal ook de obligatie- markt weinig soelaas geven, zo is de indruk. De koers index bleef deze week aanvankelijk licht oplopen, waarvan de financiële wereld gebruik maakte door de afgif- teprgzen voor bank- en pand brieven iets te verhogen. door C. Wagenaar Maar later in de week trad een reactie in. Helaas bleek de teruggekeerde rust binnen de financiële sector van de Amsterdamse aandelen markt maar van korte duur te zijn. Vorige week vrijdag gaf het ak koord tussen het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en de Nationale Nederlanden met de Westland-Utrecht-Hy- potheekbank over een steun regeling voor de laatste van 300 miljoen gulden de markt van de betrokken waarden een fikse opkikker. De pand brieven werden over de gehe le Unie twee tot drie punten hoger verhandeld. Westland- Utrecht zag zijn aandelen van 72 gulden tot 76 gulden oplo pen en Friesch-Groningsche zelfs van 34 gulden tot 41 gul den. Maar deze week gingen de koerswinsten in sneltrein vaart verloren. Westland- utrecht kwam zelfs tien gul den beneden de koers van vo rige week vrijdag en ook de Fnesch-Groningsche Hypo theekbank was bgna tien gul den in reactie. De laatste zou een flinke strop hebben op gelopen rond transacties met een Haags vastgoed-mag naat, terwgl zowel Westland- Utrecht als Slavenburg weer in opspraak kwamen door de ondergang van de vastgoed - beleggingsmaatschappij No mg. waar beide financieel bg betrokken zgn Hierdoor kwamen ook de banken weer onder flinke druk en gingen ook daar de eerder deze week bereikte koersverbetertngen geheel verloren. De rest van de aandelenmarkt liet deze week een zeer ver deelde koers beweging zien. Aandelen Komnklgke waren zo n dne tot vgf gulden lager, maar Akzo werd redelijk ge vraagd met een winstje van twee gulden. Hein eken, die berichtte sterk te profiteren van de hete zomer, zag de koers van 80 gulden naar 65 gulden oplopen. En voor Amev en Ocë-Van der Grin ten kwam een herstel door van rond vgf gulden. Natio nale Nederlanden moest zgn belangenverstrengeling met de Westland-Utrecht echter met een paar gulden koers verlies bekopen. Macintosh verloor dne gulden en Bog vgf gulden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19