c Zwarte Panter slaat weer toe 'Die paaltjesdiarree is volmaakt belachelijk' Kret blikt terug op zijn Leidse jaren pa's v Maar nu met een barbecueboek ooft -«ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 Extra Eind augustus 1974 was de accu leeg. Na vier zware Leidse jaren als wethouder van stads ontwikkeling en ver keer kreeg dominee Abraham J. Kret ze senveertig was hij toen na zijn wekelijkse predikbeurt op zondag ochtend de rekening gepresenteerd. Over mand door pijn in borst en armen, angst, zweet en duizeligheid reed hij met zijn auto langs de vluchtstrook van Zaan dam terug naar Leiden. Een rit die - naar hij zich nog goed herinnert - wel een jaar leek te duren. Maar eenmaal thuis slikte hij zijn pseudo-attack weer weg met een hord hartige soep, om zich vervolgens te prepareren op zijn eerste raadsvergade ring als burgemeester van Sassenheim. Daags erna, tij dens zijn afscheid in de bur gerzaal van het Leidse stad huis, hield hij voor de zeker heid nog een stoel bij de hand. Maar hij was er alweer bo venop. Al was niet alle pijn verdwenen, waarover later. Genoemd incident is eigenlijk typerend voor de slagvaar digheid van een man, die in de periode 1970-1974 zo over tuigend zijn stempel op het stadsbestuur drukte, dat zon der veel tegenwerpingen kan worden gesproken van de 'ja ren Kret'. Het was dan ook niet misselijk waarop hij bij zijn afscheid kon terugzien. Zomaar een greep: de grond- uitgifte van de Meren wijk, een 15-jarenplan voor herstel van rioleringen en wallekan ten in de binnenstad (nog steeds in uitvoering), de be bouwing van het gebied He rengracht-Zijlsingel, een her ziening van het basis-wegen- plan 1961 in de richting van een aangepast verkeersplan (de city-ring), een forse aan zet tot een georganiseerd mo- numentenzorgbeleid, een aanzet tot ontwikkeling van de Stevenshofjespolder en niet te vergeten het binnen- standsbeleid zelf (voetgan gersnota, binnenstadsnota, enzovoort). Wantrouwen Een veel gehoorde opmerking van hem was in die jaren dat een mens niet kapot gaat aan hard werken, maar wel aan wantrouwen. Waarmee hij doelde op de zijns inziens un faire oppositie van de zijde van de toenmalige binding links in de Leidse gemeente raad, ofwel het Progressief Akkoord (PAK). En nog al tijd is Kret die mening toege daan. "Democratie was in die jaren georganiseerd wantrouwen. Het gemeentebestuur func tioneerde als een quasi-parle- ment, met geen zweem van een monistisch stelsel. Laat ik een voorbeeld noemen. Ik herinner me de behandeling van de voetgangersnota in september 1971 tijdens een nachtelijke zitting in de Stadsgehoorzaal. Ik heb al tijd vastgehouden aan een voetgangersgebied met daar omheen een city-ring vanaf het Belastingkantoor, een Galgewaterbrug, de Trek- vliet. Witte Singel, Geren- gracht, Hooigracht, enzo voort. Die twee zaken waren in mijn ogen onlosmakelijk met elkaar verbonden. Maar hoe dan ook: de PAK-fractie liep toen de zaal uit omdat men niet wilde tegenstem men, maar ook geen moge lijkheden zag om vóór te stemmen omdat men om po litieke redenen de aanleg van een city-ring niet kon accep teren. En wat is nu geschie denis geworden? De wethou der (Waal-red) die nu al acht jaar de portefeuille van stads ontwikkeling beheert en die in 1971 een motie indiende dat de Breestraat dicht moest, die kijkt nu tegen een Breestraat aan met notabene aan twee zijden verkeer. En nog wel met asfalt, waar men in die jaren zo allergisch voor was. Wie tegen asfalteringen was, kon rekenen op de on voorwaardelijke steun van het PAK. Nou, dat zijn din gen die achteraf wel knagen Dat je dus op volstrekt on juiste gronden en tegen beter weten in om politieke rede nen werd aangeklaagd. Als ik toen de Breestraat had willen asfalteren, hadden ze me metéén uit het raam ge gooid". Rozetjes "In 1969, toen ik nog in de raad zat, ben ik eens gaan kijken in Oxford en Cambridge. Met het pistool in de hand een buurthuis voor zwarten verdedigen tegen invallen door de politie, of rustig thuis een kookboek schrijven. Daartussen ligt een wereld van verschil. Het eerste deed Bobby Seale, ex-voorzitter van de Zwarte-Panterbeweging, aan het eind van de jaren zestig. Nu werkt hij aan een boek met barbecue-recepten. De Zwarte Panters hebben al lang hun klauwen ver loren. Aan het eind van de turbulente jaren zestig vormden zij in de VS een militante beweging voor de zwarte burgerrechten en zelfbewustzijn. Omdat «en van hun doelen het omverwerpen van het blanke establishment was, kwamen zij vaak in botsing met politie en jus titie. De ex-directeur van de FBI, J. Edgar Hoover, beschouwde hen als „de grootste bedreiging van de Amerikaanse binnen landse veiligheid". De beweging was ervan over tuigd dat de regering hen door een complot wilde eli mineren. Zelfverdediging stond dan ook hoog in hun vaandel. Op krantenfoto's stonden zij steevast afge beeld met een vuurwapen in de hand. Zij waren ook be reid die te gebruiken. In de talloze gevechten met de po litie vonden 26 Zwarte Pan ters de dood, terwijl 16 poli tiemannen omkwamen in al lerlei volgens hun collega's door de Panters uitgelokte incidenten. De aanpak van de Zwarte Pan ters om hun doelstellingen te bereiken was heel anders dan die van bijvoorbeeld het Symbionese Bevrijdingsle ger, dat optrad als stadsguer- rilla. Niettemin zag de politie ook hen als een groot gevaar en werden hun bijeenkom sten angstvallig in de gaten gehouden. Soms werden de deelnemers aan deze 'samen zweringen' door de politie na een inval gearresteerd. Toch was een van de eerste maat schappelijke projecten van de Panters het verstrekken van een warm ontbijt aan zwarte schoolkinderen. Dat is inmiddels even gewoon ge worden als de warme lunch op school. Bobby Seale doet het tegen woordig rustiger aan en woont riant in een van de be tere buitenwijken van Auro ra. Hij gaat nog eens verzitten en beantwoordt dan de vraag: waarom met zo'n verleden een boek over bar becuen? „Ook mijn uitgever stelde die vraag. Hij zag veel meer in een boek over de op komst en ondergang van de Zwarte Panters als tijdsver schijnsel. Maar daar heb ik al eens over geschreven. Daar om zei ik tegen hem: luister nou eens. Op dit moment is Kret in zijn geliefkoosde houding, op doceertoon en met sigaar: "Je kon zeggen watje wilde, het was niet waar". (Foto Dirk Ketting) Daar lag dus asfalt op de we gen, teneinde de historie te beschermen. Moet je toch weten: Engeland, dat één groot openluchtmuseum is. Maar je kon zeggen wat je wilde: het was niet waar. Nee, men wilde keisteentjes, ro zetjes en kinderhoofdjes. Maar dan moet je het natuur lijk wél onderhouden. Kijk nou eens in de Pieterswijk: daar kun je strikt gesproken toch niet het ene been voor het andere verzetten?". "Een andere zaak die altijd werd volgehouden, was dat het woningbouwbeleid in de Meren wijk niet overeenkom stig de behoefte van de bevol king was. Teveel vrije sector en te weinig sociale woning bouw dus. Of noem het meer koop- dan huurwoningen. Nou, de Merenwijk is snel uitgegeven om twee redenen: er was een groot exploitatie tekort en er moest eindelijk eens een beetje kader in Lei den worden teruggehaald, omdat het evenwicht van de bevolking eruit was. En in derdaad woont nu het nieu we kader in de Merenwijk". "Maar de waarheid en de wijs heid lag bij de PAK-fractie en de rest deed niet mee. Alles moest ook worden gereno veerd, al stond er van een wo ning bijna niets meer over eind. En dat ging met dezelf de ongenuanceerdheid als waarmee men in de jaren daarvóór op sloop uit was. Nee, ik ben nog altijd van me ning dat de stad - welk ge meentebestuur er ook zit op straat geen politieke kleur krijgt. Noch inzake de wo ningbouw, noch inzake het verkeer. Zolang op nationaal niveau de auto niet wordt af geschaft, moet je dat ook lo kaal niet doen. Terwijl ik van het Leids City Centrum het verwijt kreeg dat ik te weinig voor het verkeer deed, heb ben zij altijd gevonden dat de laatste auto er ook nog wel uit kon. En dat is niet ge beurd. En dat begrijp ik best". Diarree Een knisperig lachje nu. "Maar af en toe geniet ik er nog best van hoor. Ik kom nog vaak genoeg in Leiden en dan is het aardig om zo'n periode van acht jaar te overzien. Dan zie ik veel leuke dingen, waarmee wij toen al flink be zig waren. De groengordel, het Herengracht-Zijlsingel gebied en noem maar op. Maar die paaltjesdiarree is natuurlijk volmaakt belache lijk. Maar ja, dat krijg je ervan als je niet zegt waar de auto dan wèl mag staan". "Het is een regelrechte schande voor het gemeentebestuur van Leiden dat er nog altijd geen parkeergarage staat Toen ik in 1966 raadslid werd, was er sprake van twee plaatsen - de Garenmarkt en de Ir. Driessenstraat - die uit een zorgvuldig beleid tevoor schijn waren gekomen. Elke stad in Nederland met mer dan honderdduizend inwo ners heeft parkeergarages. En als die er niet heel kordaat komt, dan komt er van de Breestraat geen donder te recht. Dan gebeurt er hetzelf de als destijds met het Noordeinde: zonder parkeer gelegenheid wordt het nooit meer een winkelstraat. In zo'n merkwaardige stede- bouwkundige structuur - een Oude Rijn zonder echte dwarsverbindingen - kun je van de Haarlemmerstraat geen wandelgebied maken als je het verkeer naar de Breestraat verhuist". Geconfronteerd met zijn toen malige reputatie als grach tendemper (er werd ten tijde van zijn bewind zelfs gefluis terd dat hij niet te beroerd zou zijn om een singel te dempen teneinde er auto's op te parkeren) zegt Kret: 'Toen ik wethouder werd, heb ik zelfs gepleit voor het openla ten van de Oranjegracht. Al- leen die Waardgracht vond ik niks. Dat is moderne keute- righeid. Best een leuk ge zicht, maar daar houdt het verder mee op. En laten we niet vergeten dat op basis van het bestemmingsplan 1964 zo ongeveer alles in het gebied Herengracht-Zijlsingel was voorbestemd om te worden gedempt". Erfenis "Zo heeft iedere bestuurder te maken met de erfenis van zijn voorganger. Daarom is het niet zo verwonderlijk dat ik heden ten dage nog ver schrikkelijk veel terug vindt van het beleid dat wij des tijds uitstippelden. Er zijn hooguit accentsverschillen, geen principiële verschillen. En dan moet ik toch ook la chen om een artikel onlangs in de NRC, waarin zo ongc veer staat dat Kret de stad heeft platgegooid en dat Waal hem met grote moeite weer 'n beetje heeft gefatsoeneerd. Dergelijke waanzin. Dan ver geet men zeker het werk van Kees de Sloper, de socialisti sche voorman Piena die ove rigens in de jaren zestig ook maar een kind van zijn tijd "Laat ik het nog eens herhalen: welk college er ook zit, het zijn dezelfde ambtenaren. Gemeentewerken was in mijn tijd een technocratisch instituut, en voor zo ver het dat niet was, had de afdeling stedebouw geen kostenbesef Een en ander was ook mede het gevolg van een tientallen jaren gegroeide fout, name lijk dat de dienst gemeente werken geen inzicht had in de exploitatiecyfers van het grondbedrijf ter secretarie Er was een aperte tegenstel ling tussen Gemeentewerken en de secretarie. Als ik me even omdraaide, werd ik ge flest door Gemeentewerken. Maar vanaf de tijd dat we planmatig zijn gaan werken - toen de aanpak strakker werd - bleek ook waar de in terne problemen lagen Daar om moesten er ook tonnen worden besteed aan een in tern organisatie-onderzoek". "Maar hoe het ook zij, laat dit alles niet overkomen als om zien in wrok. Ik heb nog al- tyd een gezonde passie voor Leiden. Ik hou er van. en ben daarom blu dat er veel tot stand is gekomen Jammer genoeg niet dankzij een krachtdadig bestuur, maar gelukkig ondanks een kibbe lend bestuur. Al wat bereikt is zegt meer over de ambtehj ke dan over de bestuurlijke kracht". Irritatie Sassenheim, tenslotte. "Het verschil met een stad van 100.000 inwoners is datje niet departementaal, maar colle giaal bezig bent. Hier doe je veel meer met z'n vieren. In de voorbye acht jaar is geble ken dat je in goede bestuurlij ke verhoudingen en bij een continuïteit van beleid ont zettend veel voor de bevol king kuift doen. Er is in Sas senheim ontzettend veel ver anderd. Weliswaar in het klein, maar zo zou Leiden er ook uitgezien kunnen heb ben als er in die vier jaar niet die quasi-democratische cha os was geweest. Dit hebben we met elkaar in alle rust ge maakt En dat kon toen in Leiden niet". Hoewel ook de groepering Pro gressief Sassenheim het nog al eens met haar burgemees ter aan de stok heeft Kret: "Ik denk dat dat te maken heeft met een karaktereigcn schap, waarmee ik mezelf en ook anderen irriteer Ik kan veel aan omdat ik snel werk Ik heb weinig tijd nodig om tot een besluit te kortten, en dat kan misschien dramme rig overkomen. Het conflict ligt mij inderdaad niet zo" er nog geen goed barbecue boek voor de zuidelijke smaak. Dus geef me nou maar een voorschot van 100.000 dollar. Dan kan ik aan de gang. Daardoor raakte hij zo overdonderd, dat hij toe stemde. De titel wordt Barbe cuen met Bobby". Kookboek Een kookboek door Bobby Seale (46) is niet zo ver ge zocht als op het eerste gezicht lijkt. Al 33 jaar is het zijn bij na tot kunst verheven hobby. De kneepjes van het vak leer de hij als jongen van zijn oom Tom Turner, die in Liberty (Texas) een restaurant had, de Barbecue Pit. Op de bijeenkomsten van het centrale comité van de Zwar te Panters vormden de door Bobby verzorgde diners stee vast het culinaire hoogtepunt van de agenda. Toen hij in 1974 kandidaat stond voor het burgemeesterschap van Oakland (Cahfornié) kon hij zijn campagne betalen door het organiseren van barbe cues. Ook thuis kookt hij graag voor zijn vrouw en drie kinderen. Maar het vuur is er nog niet uit; wat duidelijk te merken is aan zijn schrijfstijl. In zijn recepten duiken regel matig termen op als 'gerech- Door S.J. Guffey Bobby Seale nu: het vuur is er nog niet uit. tigde' barbecue 'vol van kracht en soul'. Seale is ook niet volledig doof geworden voor de signalen uit de maatschappij. Zo orga niseert hij discussiebijeen komsten. Onder andere over de ongebreidelde handel in vuurwapens. Als uitvloeisel daarvan loopt hij rond met een plan voor wat hij noemt een „actieprogramma ter voorkoming van moord" Toch is er een geweer in hui- ze-Seale. Het staat op naam van zijn vrouw Door de ramen van Seale's huis kijk je uit op keurig gemaai de gazons en brandschone straten - helemaal de Ameri kaanse Droom. Het zwarte le ren jack en de baret van de Zwarte Panters heeft hij weg gegooid. Seale over die peno de. „We waren desperado's geworden. Op een gegeven moment raak je gehard tegen de begrafenissen van je vrienden, de gevangenissen en ziekenhuizen. We waren er heilig van overtuigd dat we nergens anders konden ein digen dan in de gevangenis of het graf' Opstand Seale herinnert zich nog als de dag van gisteren dat hij ge boeid en geblinddoekt een rechtszaal in Chicago werd binnengeleid. Daar moest hij samen met zeven anderen te rechtstaan op beschuldiging tijdens de Nationale Conven tie van de Democratische Partij in 1968 een opstand te hebben willen uitlokken. De verdediger van Seale was juist in het ziekenhuis opge nomen voor een operatie Bobby eiste bij het begin van het proces op luide toon dat hij zyn eigen verdediging zou mogen voeren. Rechter Ju lius Hoffman werd daarop zo kwaad, dat hu Seale onmid dellijk vier jaar gaf wegens 'belediging van het Hof Uit eindelijk werden de 'Acht van Chicago' van rechtsver volging ontslagen, zonder op gaaf van redenen. Wegens procedurele fouten werd een ander proces tegen hem en Ericka Huggins nietig ver klaard. „Die ronde hebben we gewonnen", zegt hij breed grijnzend Al aan het begin van de jaren zeventig kon Seale zich niet meer helemaal vinden in de doelstellingen van de Zwarte Panters en begon theorie in praktuk om te zetten. Zo had hij een belangrijk aandeel in de onderhandelingen tussen de in opstand gekomen ge vangenen in de Attica-gevan- gems en de directie van deze inrichting. Maar ook de Zwarte Panters ondergingen in die tijd een wezenhjke verandering. Toen Bobby Seale zich in 1974 kandidaat stelde voor het burgemeesterschap van Oakland, stroomden van over het hele land Panters toe om hem te helpen bu rijn cam pagne. Dat was de eerste keer dat de beweging probeerde via de stembus haar doel te bereiken. Seale verloor de verkiezing met klein verschil. Een paar maanden later trad hij af als leider van de Zwarte Panters Het ledental, ooit 10.000 volgens eigen opgave, was in korte tijd geslonken tot rond 300 Balans Seale nadert de middelbare leeftijd en heeft de balans van zun leven opgemaakt Hu bluft van mening dat de Zwarte Panters ..een histori sche noodzakeUjkheid" wa ren. Na een korte pauze zegt hij ook als jazz drummer best aan de kost te kunnen ko men. maar dat het koken hem toch nader aan het hart ligt. Hi) graait een stapel ge typte velletjes van tafel en roept uit: „Hiervan gaan er minstens een miljoen over de toonbank Het komt volgend jaar februari uit, mooi op tud voor het zomerseizoen". Seale: .Alles werd anders toen ik me een paar jaar geleden ineens realiseerde dat ik liep te denken over de opleiding van m'n kinderen. Voorheen, bu de Panters, had ik nooit meer dan een maand vooruit gedacht" Om de ironie van dit alles kan men maar moei lijk heen de stokebrand van vroeger eet nu, letterluk en fl- guurüjk. van het vuur (AP)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15