c Afrekenen met neurose Speyer-therapie zoekt trauma's in eerste levensjaren Extra ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 In wezen is de Speyer-the rapie niet uniek; de uit voering ervan is dat wèl. Volgens de denkbeelden van Speyer wordt de pa tiënt teruggevoerd naar zijn eerste levensjaren, want dan al zouden de meeste trauma's ont staan. De wijze waarop een mens als klein kind door zijn ouders wordt behandeld is, zegt Speyer, bepalend voor vele van zijn karakterei genschappen, neurosen en trauma's. De patiënt moet gelegen op de klassieke psychiater-bank worden teruggevoerd naar die eerste levensjaren, om moeilijke situaties van toen te herbeleven. Pas als hij die gebeurtenissen zoveel jaar la ter opnieuw meemaakt kan hij ermee afrekenen. Waarna zo'n trauma als sneeuw voor de zon verdwijnt. Een mens met psychische moeilijkhe den hoeft geen maanden of zelfs jaren 'bij een psychiater te lopen', zo menen de Speyer-aanhangers. Tien ses sies zijn in principe voldoen de om een herboren gevoel te creëren. Hypnose De patiënt krijgt aan het begin van elke sessie een zoge naamd slaapmasker op. Daarop reageren de hersenen door de 'droomstroom' te la ten werken. Er volgt een droom- of hypnosetoestand, waarin de patiënt zich steeds meer zal gaan herinneren van zyn jeugd. De therapeut zet de patiënt in een situatie, af geleid van een vroegere ge beurtenis: u staat voor de voordeur van uw huis. U gaat naar binnen. Wat ziet u? Tien tegen één, zeggen de Speyer-therapeuten, dat het kind loopt te zoeken en zijn moeder pas in de keuken vindt. Zjjn vader zit steevast weggedoken in een stoel met de krant. Een andere situatie is de vol gende: de patiënt staat op een podium. Zijn ouders staan achter de coulissen. Laat de patiënt zijn ouders toe op het podium, nu hij op gelijk ni veau met hen wordt gecon fronteerd, of laat hij ze staan? Na verschillende situaties te hebben herbeleefd komt de patiënt tot een soort hoogte punt, waarin hij voor of tegen zijn ouders moet kiezen. Na dat moment van afrekening kan hij weer neutraal tegen over zijn ouders staan - al heeft hij ze tijdens de sessies figuurlijk 'doodgemaakt'. Na de behandeling volgt door gaans een geestelijke inzin king. Is de patiënt één an derhalve maand verder, dan zal hij voorgoed zijn genezen van kwalen die hy anders le venslang met zich had mee gedragen. Althans: zo'n tach tig procent van het aantal Speyer-patiënten geneest van zijn neuroses en trau ma's. Maar dat aantal is vol gens Speyer-therapeut P. Stroosnyder ongekend hoog in de wereld van de psychia trie, waar men met een gene zingspercentage van tien pro cent al vaak tevreden is. Trauma Trauma's worden volgens Stroosnijder veroorzaakt door een afhankelijkheidsge voel van het kind jegens ^jn verzorger(s). Vrijwel iedereen doet in zijn jeugd vervelende ervaringen op, maar deze hoeven niet per sé in een trauma te worden omgezet. Stroosnijder: "Sommige kin deren kunnen schokkende gebeurtenissen verwerken, omdat ze liefdevol worden opgevangen. Om een voor beeld te noemen: komt een kind op straat een man tegen die het vervelend gaat bena deren, dan zal het naar huis toe rennen. Wordt het daar getroost door zijn vader of moeder en komt het die man na t meer tegen, dan vergeet het kind het voorval moeite loos. Anders wordt het als hij die troost niet krijgt, of als de man die hem lastigvalt zijn eigen vader is. Want van zijn vader is het kind afhankelijk. Het kan ook niet naar z'n moeder toe gaan, want pappa en mamma zyn voor zijn ge voel één. Eenmaal volwassen kan een kind zo'n juk met zich mee dragen omdat het vroeger bij voorbeeld geen aandacht van zijn ouders kreeg, zich anders moest gedragen dan het was, bang werd gemaakt met een God die het niet kon zien óf door één van zijn ouders werd verkracht. Elk plekje op het menselijk li chaam kan volgens Stroosnij der, zelf ex-patiënt, herinne- (Foto: Jaap de Boer). ringen aan de opvoeding dra gen. Iemand die klaagt over een zwaar gevoel op zijn schouders kan een schuldge voel hebben. Een kind dat vroeger constant in zijn arm werd geknepen door zijn moeder kan zo'n aanraking nu vaak niet meer verdragen. Dergelijke automatische boodschappen, eenmaal aan de hersenen doorgegeven, veroorzaken tijdens een ses sie niet zelden een explosie of zelfs een epileptische aanval. Falen Een trauma kan zich in allerlei lichamelijke ongemakken ui ten. Fobieën als pleinvrees bijvoorbeeld kunnen volgens de therapie zijn ontstaan doordat de patiënt ooit in de baarmoeder bekneld heeft gezeten. Speyer-patiënten komen verder met uiteenlo pende klachten als slapeloos heid, verkrampte maag, dui zeligheid, huidziektes (ten gevolge van een overbelast zenuwstelsel) en een ontre gelde bloedsomloop. dat hun nkinderen later op de bank bij de psychiater te rechtkomen? Die gedachte is in dit verband voor de hand liggend, maar toch gaat ze met op. Stroosnijder zegt dat er geen regeltjes zijn te geven die er garant voor staan dat een kind later geen trauma's zal krijgen. Elk kind ervaart de belevenissen uit zijn jeugd weer anders. Zou men twee kinderen identiek behande len, dan is het heel goed mo gelijk dat de één later last heeft van vroegere voorval len, terwijl de ander er 'niets aan heeft overgehoudeiv' Bovendien onderstreept Stroo^ snijder dat een kind zijn ou ders vaak heel anders ziet dan ze zijn. "Ik heb eens een vader behandeld, wiens zoon ik ook als patiënt had gehad. De zoon had zijn vader afge schilderd als een boeman, terwijl de man in kwestie heel aardig bleek te zijn. Het gevoel dat zijn vader een boe man was, bleek te zijn veroor zaakt doordat het kind op een keer de hand van zijn vader wilde vastpakken. Zijn vader pakte die hand niet. De zoon voelde dat als een afwijzing, terwijl die vader dat helemaal niet zo had bedoeld". Strohalm Psychiatrische patiënten zien in de Speyer-therapie, vaak een laatste strohalm, zegt Stroosnijder. Zoals ex-pa tiënte Lucie (34), die najaren- lang bij psychiaters en in in richtingen te hebben gebi vakkeerd, op de therapie werd gewezen. Door Miep Hoenson "Ik kon niet meer functione ren, ik kon niet werken. Ik lag op het laatst hele dagen in bed. Alles ging goed, totdat ik een tijdlang in het buiten land had gewerkt en weer te rugkwam in Nederland, bij mijn ouders. De hele gezins situatie viel als een baksteen op me. Terwijl wij ogen schijnlijk toch een ideaal ge zin hadden. Toen mijn vader overleed kwam alles los. Als een film trok mijn jeugd steeds maar weer aan me voorbij. Pas toen ik de Speyer-therapie had gevolgd ben ik losgekomen van mijn verleden, en kon ik weer ge woon gaan werken". Stroosnijder: "Vaak is er een aanleiding waardoor er trau ma's en neuroses plotseling bovenkomen. Je moet het maar vergelijken met de ambtenaar en zijn dossiers. De ambtenaar heeft stapels dossiers liggen, die hij niet echt kan afwerken. Hij bla dert er steeds in, maar maakt ze niet af. Als er steeds meer dossiers op zijn bureau wor den gelegd wordt hij over spannen. Vaak is één kaart in een kaartenbak genoeg om de bak te laten uitpuilen. Dan loopt de zaak over". "Wat wij willen is: niet die dos siers wegstoppen, maar ze te voorschijn halen. Deze thera pie haalt alleen maar dingen uit mensen in plaats van er van alles in te stoppen". Graven Overigens kunnen de therapeu ten, die hun opleiding in een stichting hebben onderge bracht, niet iedereen behan delen. Mensen die verslaafd zijn aan drugs of alchol kun nen niet diep genoeg graven in hun onderbewustzijn, om dat hun hersenen zijn geblok keerd. Chronische geestes zieken kunnen ook niet wor den behandeld, al zegt Stroo snijder dat een grens tussen tijdelijk en chronisch maar moeizaam is aan te geven. Volgens Stroosnijder stromen de klanten toe, al zal de offi ciële psychologenwereld zijn amateur-vakgenoten met gef ronste wenkbrauwen gade slaan. Lucie: "Dat deed mijn psycho loge ook. Maar sinds ze het resultaat van de Speyer-the rapie bij mij heeft gezien ver wijst ze ook al mensen door". Stroosnijder: "Ik heb zelf mijn halve leven naar zoiets lopen zoeken. Het is bij mij een kwestie geworden van een heilig vuurtje. Ik ben daarna aan zelfstudie gaan doen en heb me zo de therapie eigen gemaakt. Ik vind het op zo'n manier' beter als wanneer ik op mijn achttiende 'maar' psychologie was gaan stude ren, omdat je toch iéts moet gaan doen". "Maar het ontbreken van een ti tel wekt helaas nog veel wan trouwen op. Terwijl toch al dertig procent van de bevol king zijn heil zoekt bij alter natieve genezers. En terwijl zo'n Speyer-praktijk vanzelf zou doodbloeden, als er niet steeds weer nieuwe patiënten op af zouden komen". ting, Schalksedijkje 4, 2988 BV Rid derkerk, telefoon 01804-24833. De stichting stelt zich ten doel om de opleidingen tot Speyertherapeut te organiseren en wetenschappelijk onderzoek te verrichten naar de werking van de therapie. Dr. Speyer wordt in ons land ook vertegen woordigd door mevrouw D. Piek, Blokdijk 1, 1608 HH Wijdenes. Een sessie bij'een Speyer-therapeut. De pptiênt ligt op de welbekende psyelnater-bank met slaapmasker. Ex-patiente Lucie en therapeut Stroosnijder. halve leven naar zotets gezocht..

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14