Een krant van stand verdwijnt Wn moeten sluiten Wanhoopsfasie doodsteek voor Het Vaderland ito pet Vaderiand Vis verpakken in Het Vaderland? Dat deed je niet. Dat kon je de krant, die Haagser was dan het hopje, niet aandoen; daar was ze te deftig voor. Te netjes, te gedistingeerd. En misschien ook te gerenommeerd. Het Vaderland, de courant voor de gegoede burgerij in het Haagje, werd tot ver buiten de Haagse gemeentegrenzen bejubeld om z'n financiële, politieke, maar vooral literaire berichtgeving, welke zeer gedegen was en waaraan grote namen als Du Perron, Ter Braak, Van Schendel, Vestdijk en Couperus menig steentje bijdroegen. Niet voor niets was Het Vaderland, een regionaal dagblad, op zaterdag ook landelijk verkrijgbaar. Dan verscheen namelijk de kunstbijlage en die vond tot in Limburg en Groningen gretig aftrek. Op het terrein van kunst en cultuur ging Het Vaderland door voor kwaliteitskrant. Een reputatie die zeer lang heeft stand gehouden, tot in de jaren zeventig. Maar toen waren de zorgelijke tijden voor het Haagse dagblad al aangebroken. In die dagen was al besloten tot een wanhoopsfusie met het Algemeen Dagblad. Maar in plaats van een heilzame uitwerking kende deze samenvoeging veeleer een averechts effect. Eind vorig jaar werd een laatste reddingsplan gelanceerd: Optie ga. Maar dit plan heeft evenmin de lasten afdoende kunnen verlichten. Het gevolg is nu dat Het Vaderland, opgericht in 1869, volgende week wordt opgeheven. De deftige krant uit 's Gravenhage verschijnt komende zaterdag voor het laatst. Ruim honderd man personeel, onder wie tweeëntwintig redacteuren, kijkt machteloos toe. Vrijdag de dertiende leggen zij de laatste hand aan het laatste Vaderland: een Haagse krant van stand. Een gezonde krant was Het Vaderland al jaren niet meer. Problemen waren er bij voortdu ring en die begonnen al nijpend te worden nog vóór het begin van de jaren zeventig. In die dagen was het aantal abonnees zo sterk ge slonken dat de directie wel eens wilde weten waar dat aan lag. Waar om lazen zoveel Hage naars opeens Het Va derland niet meer, luid de de centrale vraag van een kleine enquête. Wat bewoog hen te be danken? Het antwoord was in veel gevallen ta melijk simpel: de abon nees waren overleden. Vergrijzing van het abonneebe stand heeft Het Vaderland voortdurend parten ge speeld. Begin jaren zeventig vond het moederbedrijf, de Nederlandse Dagbladunie (uitgever van onder andere Algemeen Dagblad en NRC/ Handelsblad), het hoog tijd geworden daar iets aan te doen. Het moederbedrijf meende dat Het Vaderland wat populairder moest wor den, opdat het ook bij de wat lager gelegen lagen van de bevolkingspyramide in de smaak zou vallen. Aldus veranderde Het Vader land op 1 mei 1972 van ge daante. Het Haagse avond blad werd kopblad van het Algemeen Dagblad en daar mee een ochtendblad. Zelden onderging een krant een in grijpender verandering. Tot dan toe was Het Vaderland meer dan honderd jaar een li berale krant geweest, rustig van opmaak en beschaafd van inhoud, die zuiver mikte op de top van die bevolkings pyramide. De krant was bo venal netjes en voerde gede gen, zakelijke berichtgeving hoog in het vaandel. Elk zweempje van sensatie werd angstvallig buiten de kolom men gehouden. Chique In 1869 ontsproten uit liberale kringen, verwierf Het Vader land vrij spoedig de naam een chique courant te zijn. Een krant die uitvoeriger dan andere berichtte over wat zich in liberale kring allemaal afspeelde. Voor de sportredacteur bete kende een en ander dat hij wel over volkse takken van sport als voetbal en wielren nen mocht schrijven, mits de berichtgeving over „echt be langrijke" takken van sport als cricket, tennis en hockey daarvan geen hinder onder vond. Zolang deze nobele be zigheden het gezicht van de sportpagina maar bepaalden, kon de sportredacteur zijn gang gaan. „Als er maar veel tennis in kwam", zegt Frans Bersch, ..als ik maar vrij veel over Tom Okker berichtte, dan vond de hoofdredacteur het best". Als sportredacteur van Het Vaderland heeft Bersch menig partyfje cricket en ten nis verslagen. Vier maanden geleden is hij in de VUT ge gaan, na zijn krant bijna 35 jaar te hebben gediend. 1972 de burelen van Het Va derland betrad en koeltjes mededeelde dat het Haagse dagblad met ingang van 1 mei van dat jaar een ochtend blad zou worden, gebaseerd op kopij van Algemeen Dag blad en dat slechts dertien re dacteuren dienden te worden ontslagen. Volgens Pluygers („De onder nemingsraad? Daar heb ik zeer prettige contacten mee. hem alleen nooit heb ben uitgevonden") zou dat de remedie voor Het Vaderland zijn. Maar in de praktijk bleek de uitwerking ave rechts. Wout Janse: „Het foto Cees Zom „Eén keer", herinnert Bersch zich, „heb ik aanmerkingen van de hoofdredacteur ge had. In die tijd was dat Van Wijk. Van Wijk vond dat ik veel te veel aandacht aan de Tour de France besteedde. Hij zei: 'Dat gefiets moet ik niet in de krant. Dat is een proletensport en proleten- sporten wil ik niet in de krant'. Ik natuurlijk uitge legd dat de Tour de France niet zomaar gefiets was, maar dat wilde hij niet begrijpen." Hemdsmouwen „Enfin, zoals de hoofdredac teur wilde, zo geschiedde. Maar nog geen twee dagen la ter staat een vooraanstaand gemeenteraadslid op de stoep. Beklaagt zich over het feit dat zijn krant hem het nieuws over de Tour de Fran ce onthield. Maar lees jij dat dan?, vroeg Van Wijk. Na tuurlijk, zegt dat raadslid. Meteen was Van Wijk over tuigd en of ik in het vervolg toch maar weer over de Tour de France wilde berichten." Met gevoelens van weemoed denkt Bersch terug aan de ja ren die achter hem liggen. Andermaal memoreert hij dat wanneer een redacteur het begin jaren vijftig waagde in hemdsmouwen de kamer van de toenmalige hoofdre dacteur G. Polak Daniëls te betreden, het vanachter een zwaar eiken bureau afgeme ten klonk: „Gaat u zich eerst kleden, mijnheer." Wijlen Polak Daniëls, zo weet Bersch, was een statig man, die altijd een zwart kostuum droeg rnet daaronder zwarte, glimmende lakschoenen. Ge speend van humor was hij echter allerminst, zo stelt Bersch. Hem staat nog helder voor ogen hoe Polak Daniëls elke zaterdagochtend de redactiekamer binnenkwam om ter afsluiting van de werkweek een schuine mop op te dissen. De voltallige redactie lag dan dubbel, op stadsredactrice freule De Vos van Steenwijk na. Zij heeft die moppen nim mer kunnen appreciëren en daarom ging zij altijd maar dketui zlj° blijven bol»»"- Y?°blnn°nVn*bui- wei*StU1"£?,eil „1 worden *clr .-Ufce Eb^°lcrN °l' o,^ f In «rtV »»nleï^uU^ even op de gang staan. Polak Daniëls hoefde maar te zeg gen: „Freule, het is weer zover", en zij wist al hoe laat het was. Het was een weke lijks terugkerend ritueel. Kloof Jammer vindt Bersch het wel dat een oer-Haags instituut als Het Vaderland gaat ver dwijnen. „Maar rampzalig, nee dat bepaald niet. Ik ben de laatste tijd de zaken wat afstandelijker gaan bekyken. Het leven gaat verder." Nog koeler reageert adjunct- hoofdredacteur en chef kunstredactie André Mat thijssen (35). Hy deelt de me ning van stadsredacteur Wim Tettero (50) die zegt dat kran ten net als mensen een groei, een hoogtijperiode, de afta keling en tenslotte het einde doormaken. Matthijssen: „Het is goed dat een krant als Het Vaderland na 113 jaar verdwijnt. Het karakter van de krant past niet meer bij dat van het Haagse publiek. Dat is veranderd." „Neem de krakers. Daar kun nen w(j wel goed mee op schieten, maar die lezen toch de Volkskrant, omdat dat naar hun mening een linkse krant is. Ik bedoel: intern kun je aanpassen wat je wilt, maar zo'n kloof kun je nooit overbruggen. Daarom vind ik het niet zo pijnlijk dat Het Vaderland verdwijnt Veel pijnlijker vind ik het dat er geen nieuwe krant voor in de plaats komt." Uitzicht op een andere baan zegt Matthijssen nog niet te hebben. Zestien van zijn col lega's hebben dat evenmin. Na het verscheiden van Het Vaderland wordt hun salaris nog zes maanden doorbe taald. Eindredactrice Dout- sen Ebbendorf (25): „Ik ben druk aan het solliciteren. Maar het valt niet mee. De spoeling is de laatste tijd erg dun in de dagbladjournalis tiek." Averechts Algemeen verslaggever Wout Janse (56) mag zich heel wat gelukkiger prijzen. Janse, die al 32 jaar bij Het Vaderland werkt en er van 1973 tot 1977 hoofdredacteur was, heeft evenals vier andere collega's een baan aangeboden gekre gen bij één van de andere NDU-dagbladen. In de ko mende maanden hoopt de NDU-directie de overige re dacteuren eveneens aan een andere baan te helpen, maar of dat zal lukken is zeer de vraag. Voor de technische personeelsleden zyn de zor gen wat minder groot: zij be schikken over een werkgele- genheidsgarantie tot eind 1983. Daarover bestaat geen enkele twijfel Twijfel bestaat evenmm over het feit dat de fusie met het Algemeen Dagblad Het Va derland van de wal in de sloot heeft geholpen. Wout Janse kan zich nog kristalhelder voor de geest halen hoe de toenmalige NDU-(nu Ogem)- directeur drs. W. Pluygers die koude januari-ochtend in toontje van het AD was zo an ders en sommige AD-mede- werkers waren zo progres sief, dat een en ander al vrij spoedig botste. Sommigen van onze^ abonnees namen daar aanstoot aan, kortom: het dreigde ons abonnees te gaan kosten." Chocoladeletters De Vaderland-redactie toonde zich allerminst gecharmeerd van het tamelijk populaire karakter van de AD-bericht- geving. Koppen als: 'Sigaren handelaar heeft er tabak van' en 'Bakker ziet er geen brood in' pasten niet bij een be schaafde en zichzelf respecte rende krant als Het Vader land. En de chocoladeletters, waarin het AD zijn openings koppen pleegt te gieten, kon den de Vaderland-redacteu ren al evenmin bekoren. Het onzalige dictaat van Pluy gers werkte dus niet. Volgens Janse heeft hy over het hoofd gezien dat Het Vaderland zo een hybride krant zou wor den. Hetgeen niet zonder ge volgen bleef Van de nog 37.000 overgebleven Vader land-abonnees liep de helft in een tijdsspanne van tien jaar weg. Medio vorig jaar bereikte het abonneebestand het absolute dieptepunt: 17.000. Wat te doen? Agressieve werving in Den Haag? „Waanzin", meent Wout Janse. „Je kunt met Het Vaderland niet de Schilderswijk in gaan. Dat is vergeefse moeite. Dat klikt niet, want laten we eerlijk zijn: als ik het woord Vader land hoor en ik heb mijn ogen dicht, dan zie ik het rood-wit-blauw voor me en hoor ik het Wilhelmus spe len. Zo'n imago van meer"dan honderd jaar gedegenheid, netheid, gedistingeerdheid, dat wis je niet even uit" En chef stadsredactie Martin Thieleman (31): „Dat imago van WD-krant breekt ons langzaam maar zeker op. In de contacten met de andere fracties dan de WD voelen we vandaag de dag nog steeds een soort van wan trouwen." Verschraling Optie 8a. Zo heette medio vorig jaar de laatste poging om Het Vaderland weer gezond te maken, nadat eerdere red dingsplannen, wisselingen van hoofdredacteuren, ver vanging van chefs van tech nische en advertentie-afde ling niet hadden mogen ba ten. Optie 8a hield in dat Het Vader land bleef bestaan, zij het op de helft van het normale kranteformaat als „insteek" voor de Haagse lezers van het Algemeen Dagblad en NRC/ Handelsblad. Het los kopen van Het Vaderland was er niet meer bij, maar wél was er de slogan: twee kranten voor één geld. En die slogan sloeg wonder boven wonder aan. In januari van dit jaar bleek de oplage al meer dan te zijn ver dubbeld; die lag weer boven de 40.000. Weliswaar hadden oude abonnees opgezegd, maar die bleken te zijn ver vangen door nieuwe: een doorstroming die tegenwoor dig slechts voor een enkele krant is weggelegd. Stijging van de oplage was dus boven verwachting, alleen bleven de inkomsten uit ad vertenties ver beneden ver wachting. Slechts een derde van de verwachte inkomsten uit advertenties werd binnen gehaald. En die tegenslag bleek voor een krant die het net moet gaan maken onover komelijk. De laatste prognoses wijzen op een verlies van tien miijoen gulden over 1982. Voor de NDU is dat teveel. De opheffing van Het Vader land betekent hoe dan ook een verschraling van het nieuwsaanbod in Den Haag. De Hagenaar die stadsnieuws wil lezen, rest dan nog een zeer beperkte keuze tussen de Haagsche Courant en Het Binnenhof en de Haagse edi tie van Trouw. Leidse editie De Haagse wethouder Duyve- stein was dan ook van me ning dat Het Vaderland moest blijven verschijnen. Om te kijken wat het college van B en W daar aan kon doen riep hij het bijeen. Veel uit te richten viel er echter niet Redacteur Martin Thieleman: „We hebben hartverwarmen de reacties ontvangen van mensen die ons op de één of andere manier zeiden te wil len helpen. Ook telefoontjes van lieden die zeiden: die paar miljoen, die lappen we wel even. Wat zegt u? Is het meer dan drie mihoen? Oh, dan bellen we nog wel eens terug." Vrijdagavond 13 augustus, zo hebben de redacteuren met elkaar afgesproken, trekken zij de deur van Het Vader land gezamenlijk achter zich dicht om vervolgens in een kroeg met gepaste soberheid het verscheiden van de defti ge krant uit 's Gravenhage te gedenken. Niet alleen voor Den Haag is Het Vaderland van betekenis geweest, ook voor Leiden. Tot begin jaren zeventig ken de Het Vaderland immers een aparte Leidse editie Meer dan vijftien jaar belast te de inmiddels gepensio neerde Leidse journalist Beer van Mourik zich met de Leid se nieuwsgaring voor die edi- Dagelijks was hij m Leiden voor Het Vaderland op pad. Maar niet met al te veel ple zier, zo zegt hij nu. Van Mou rik (74):„Ik vond het niet zo'n gezellige krant Ik was ook niet zo liberaal, niet zo deftig, moet ik zeggen. Ik had er een rubriek. Die heette 'Wij spra ken met'. Daarin ontmoette ik allerlei professoren van de universiteit Maar één keer had ik in die rubriek een in terview met de pedel. Toen is er van hogerhand ingegre pen. Die pedel in m|jn ru briek, dat ging niet, daar was de pedel niet deftig genoeg voor. Dat was nou typisch die bekaktheid bij Het Vader land." Primeurs „Eerlijk gezegd voelde ik me er minderwaardig behandeld. Het was ook zo'n typisch Haagse krant. Leiden werd er als een buitendorpje be schouwd. Voor elk Leids be richt moest ik hele gevechten leveren om het in de krant te krijgen." krant Dan zeiden ze op de eindredactie in Den Haag: 'die Van Mourik uit Leiden en dat zogenaamde belangrij ke Leidse nieuws, dat moe ten we niet zo seneus ne men'." „Een keer had ik een wereld primeur: de eerste beenmerg transplantatie in het AZL. Daar had ik een exclusieve reportage over geschreven, compleet met foto van het Duitse jongetje dat werd ge transplanteerd Ik trots na tuurlijk. Zorgde dat het ver haal er op t|jd was in Den Haag Maar wat zag ik de vol gende dag in de krant' Die hele reportage hadden ze te ruggebracht tot een bericht van nog geen tien regels Van Mourik kon zijn ogen nau welijks geloven „Meteen", zegt hij, „heb ik de redactie gebeld en gevraagd hoe dat nou in vredesnaam mogelijk was. 'Nou', zeiden ze, 'we vonden het niet zo belang ryk'. Leiden beschouwden ze immers maar als een dorpje in de provincie. En zo ging dat vaker. Dan vonden ze een diner in Des Indes belangrij ker dan een Leidse primeur." ..Daarom: het verdwijnen van Het Vaderland laat me vol strekt koud. Het doet me niets. Maar dan ook helemaal niets."

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13