"Oost-Europa is onzeker geworden" KERKDIENSTEN Echtpaar werkt voor Palestijnse vluchtelingen Faber (IKV) over bezoek Oost-Berlijn: ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 De weigering van de regering in Oost-Berlijn om de secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad toe te laten tot de DDR moet gezien worden als een duidelijke nieuwe politieke lijn en niet als een incident. Dat is de mening van secretaris Mient Jan Faber die vorige week tweemaal de toegang tot Oost-Berlijn is geweigerd. Faber wilde in de Oostduitse hoofdstad gesprekken voeren met autoriteiten van de Bond van Evangelische Kerken, maar ook met vertegenwoordigers van de officiële vredesraad en met staatssecretaris voor godsdienst zaken, Klaus Gysi. Een andere medewerker van het IKV, Wolf gang Muller werd wel in Oost- Duitsland toegelaten. De oorzaak van de weigering zit volgens Faber vermoedelijk in de manier waarop de staat de voor hen betrekkelijk nieuwe ontwikkelingen in de eigen sa menleving tegemoet treed. "Nieuwe ontwikkelingen in die zin dat daar binnen het raam van de kerken een intensieve en bre de discussie is gestart over de vredesproblematiek waar ook aan wordt deelgenomen door kerken uit het buitenland met name uit Nederland". Faber wijst erop dat dit een discus sie is die niet geleid wordt door de staat en daarom als een feno meen in Oost-Europa moet wor den beschouwd. Dit heeft echter wel tot gevolg dat de politieke leiders nerveus worden want de Oostduitse regering wil de zaak graag kanaliseren en in eigen hand nemen. Belangrijk Faber noemt het buitengewoon be langrijk wat er met de kerken in de DDR gebeurt en dat weet de tegering ook zeer goed. De Oost duitse regering kan volgens hem twee dingen doen. Zij kan probe ren een open discussie over deze zaak te voeren en dat is wat de mensen in de kerken volgens Fa ber graag willen. "Je kan als re gering ook zeggen dat kunnen we niet aan, dat durven we niet, wij zijn niet bereid tot vormen van zelfkritiek, we kappen het af'. Dat afkappen betekent vol gens Faber zowel iets doen aan de contacten met het buitenland als in het eigen land. Faber denkt dat het IKV gewei gerd is omdat deze vredesbewe ging een lange vorm van samen werking in de DDR heeft zowel op plaatselijk vlak als in de hele kerkelijke structuur. "Men ziet ons als een belangrijke om niet te zeggen dominante vredesorgani satie in het Westen waarover in hun eigen samenleving heel wat gepubliceerd is en waar dus een zekere mate van invloed uit gaat", aldus Faber. Polen Volgens de IKV-secretaris heeft de regering vooral gezocht naar de spitsen van de bewegingen waar van men denkt "dat is vermoede lijk één van de belangrijkste be wegingen die samenwerken met het proces van binnen de ker ken". Faber denkt dat de contacten van het IKV met andere bewegingen in Oost-Europa ook een rol heb ben gespeeld bij de weigering hem de DDR binnen te laten. "Dus processen in Oost-Europa van onderen, zoals in Polen, zijn voor ons van fundamentele bete kenis. Men weet in Oost-Berlijn zeker na het uitroepen van de noodtoestand in Polen dat het IKV intensieve contacten heeft gelegd met Solidariteit en met enkele andere bewegingen in Oost-Europa". Sinds de situatie in Polen zich toe spitste en de vredesbewegingen ontdekten dat ze uit moesten kij ken en zich niet moesten laten inpaken door de oude patronen in Oost en West werd het voor het IKV min of meer duidelijk dat de verhoudingen met bewe gingen in Oost-Europa wel eens moeilijk zouden kunnen worden. Het IKV ontving dit voorjaar een brief van een vooraanstaand lid van de officiële Vredesraad in de DDR waarin werd gewaar schuwd voor de politiek van de Westeuropese vredesbeweging. Ontspanning Mient Jan Faber: politieke leiders in Oost-Europa zijn nerveus.. "Toen bekend werd waar in Genè- ve over onderhandeld zou wor den hebben wij gesteld dat wij op zich geen bezwaar hebben te gen onderhandelingen maar wel dat deze ondehandelingen niet tot doel hebben om tot werkelij ke ontspanning te komen". Die onderhandelingen vormen vol gens Faber veel meer een beves tiging van datgene wat al gaande is. Ze bieden de mogelijkheid om door te bewapenen daar waar men het nodig acht en om die strakke gestolde verhoudingen in Europa zo te laten als ze zijn splitst De officiële beweging van bovenaf die zich zonder enige twijfel op het bewapeningspro ces richt en een vredesbeweging van onderop die de emancipato rische kanten heel sterk verbind met de strijd tegen de bewape ning en zegt als je dat niet doet komen we er niet uit "Dat is een splitsing die ze in de DDR niet willen omdat dat dit volgens de briefschrijver ook met kan in een samenleving als de DDR. Men is kennelijk buitengewoon huive rig geworden door deze proces sen die eenvoudig weg niet gedi rigeerd kunnen en mogen wor den", laat Faber weten. Onzeker door hem de toegang tot de DDR te weigeren geenszins zijn afge broken al is Faber er niet zeker van dat het proces dat de laatste jaren op gang is gekomen bin nenkort niet radicaal stop gezet zal worden. "Wij hebben in alle gesprekken, ook met een officië le vertegenwoordiger geconsta teerd dat men in Oost-Europa onzeker is, en dat deze houding niet alleen een kwestie is van kei harde onderdrukkingspolitiek." De vredesbeweging in West-Eu ropa zal er, zo meldt Faber alles aan doen om het gesprek voort te zetten en daarbij ook vragen waarom op een dergelijke ma nier op de activiteiten gerea geerd wordt. Of het Europees vredesplatform door deze acties gevaar loopt weet Faber niet Hij wijst erop dat met name de Raad van Ker "Toen we dat door kregen heb ben we als Europese vredesbe wegingen gesteld niet op dat soort lijnen te willen werken. Wij willen veel dieper in die samen levingen duiken. Veel meer aan dacht schenken aan de emanci patorische vragen in Oost en West-Europa. In de brief uit Oost-Berlijn werd gesteld dat op deze manier de vredesbeweging zou worden ge- De 39-jarige Dineke Grossen- bacher-Terburg is samen met haar echtgenoot uit Jordanië teruggekeerd na daar viere neenhalf jaar les te hebben gegeven aan doofstomme kinderen in het dorpje Es- Salt, ongeveer 30 kilometer van de hoofdstad Amman. Ze is in Leiden bij haar familie voor verlof. "We waren in eerste instantie werkzaam in Zwitserland waar we werden benaderd door een broeder die in een hopeloze situatie verkeerde. Hij werkte in een tehuis voor doofstomme kinderen in Jor danië. Hij had daar 70 kinde ren onder zijn hoede, waar van het merendeel bestond uit palesUjnse vluchtelingen. De behuizing was slecht, er was te weinig voedsel, geen kleding en een slechte water voorziening. We hebben uit eindelijk besloten om deze man te gaan helpen en zijn toen in het najaar van 1977 vertrokken. Mijn werk was in de eerste plaats het oplossen van de or ganisatorische problemen. Voor alles moest een oplos sing worden gevonden. Mijn man nam de taak van het on derwijs op zich. Dat onder wijs in die landen is voorna melijk gericht op het leren van een vak, een beroepsop leiding dus. Als je in die lan den eenmaal een vak hebt ge leerd sta je hoog in aanzien. Het maakt dan niet uit of je een handicap hebt. Als ze niets met hun handen kun nen, worden ze met de nek aangekeken. Jordanië is de laatste jaren sterk veranderd. De sociale contacten zijn anders komen te liggen. Vroeger ging je al- De heer en mevrouw Grossenbacher-Terburg: les geven leen met je naaste familie om. Ikzelf denk, dat die verande ring wellicht een oplossing kan bieden voor het enorme aantal doofstommen. Het aantal mensen dat aan die af wijking lijdt is namelijk rela tief hoog, omdat het in arabi- sche landen een gewoonte is, dat neven en nichten met el kaar trouwen waardoor er veel afwijkingen voorkomen. Het is zelfs zo sterk, dat de oudste neef in Jordanië het recht heeft op de oudste nicht. Als zij met een ander wil trouwen moet zij daar voor eerst toestemming vra gen aan haar neef. Nee, ik ben er geen voorstander van om het dwingend vast te leg gen, dat zoiets in de toekomst wordt verboden. Alle mensen weten dat die afwijkingen een gevolg zijn van het trou wen van mensen die familie banden met elkaar hebben, maar het wordt gewoon aan vaard. Het is de wil van God. Het werk dat we doen is heel belangrijk en er is nog steeds een tekort aan vakmensen die doofstomme kinderen kunnen onderwijzen. Onze school telt nu 81 kinderen in de leeftijd van vier tot 16 jaar. Onze organisatie heeft ook nog een afdeling in Beiroet. Het schoolgebouw is - hoe wel dat in Oost-Beiroet staat kapot geschoten. Ikzelf ga nu over drie weken terug met het vliegtuig en de kinderen. Mijn man gaat met de auto via Turkije en Syrië. We ko men dan over twee jaar weer terug. We hopen dat we weer gesteund zullen worden door de giften van particulieren. Dat acties lopen hier in Ne derland via de stichting Allah Kariem, wat vrij vertaald luidt: "God behoedt". Indien er mensen zijn die meer over ons willen weten kun nen ze altijd contact opne men met de secretaresse me vrouw J. v/d Wiel. Berliozro- de 22 in Zoetermeer. RONALD STEVENS ken in Nederland kort geleden positief heeft gereageerd en hij hecht grote waarde aan de be sprekingen die in september in Nederland plaats zullen vinden tussen de Raad van Kerken in Nederland en een delegatie van de Bond van Evangelische Ker ken uit de DDR. Hoe de regering in Oost-Berlijn echter op dit ini tiatief van het IKV en andere Westeuropese vredesbewegin gen zal reageren is voor Mient Jan Faber na de weigering hem in de DDR toe te laten een open vraag. (ANP) Dr. Ninan Koshy, directeur van de afdeling internationale zaken van de Wereldraad van Kerken, bestrijdt het Israëlische argu ment dat de verklaring van de Wereldraad, waarin de invasie in Libanon scherp veroordeeld werd, puur politiek van karakter en een inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Is raël is. In dit geval mag het poli tieke niet gescheiden worden van het humanitaire, aldus Kos hy. die reageert op de kritiek van Israël ten opzichte van de verkla ring. Het gaat hier om een situa tie waarin duizenden onschuldi ge burgers gedood of gewond zijn en honderdduizenden dak loos zijn geworden. Koshy weerlegt de ontkenning van Israël dat dit land de hulpverle ning aan de slachtoffers zou be lemmeren. "In de praktijk is ge bleken dat dit wel degelijk het geval is, met name als het gaat om de Palestijnse bevolking". De stelling dat 5000 Palestijnse strijders de gehele bevolking van West-Beiroet in gijzeling hou den. vindt Koshy onhoudbaar. Juist het ingrijpen door Israël en de blokkade van Beiroet maken de inwoners van deze stad tot ge vangenen. Hij noemt in dit ver band methoden als het afsluiten Van water en elektriciteit en het tegenhouden van transporten met hulpgoederen. De hervormde en gereformeerde delegaties die naar de vergade ring van de internationale allian tie van Hervormde Kerken in Ot tawa gaan, zullen twee leden van de Zuidafrikaanse Broederkring als adviseurs meenemen. De ex tra kosten hiervan worden gedra gen door de diakonale instanties van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Ne derland. De vergadering van de WARC duurt van 17 tot 27 augus tus. De delegatie van de Hervormde Kerk bestaat uit dr. A. de Kuiper, dr. K. Blei en mevrouw ds. M.W van Beinum. Hun adviseur is de zwarte predikant S. Govender. De gereformeerde delegatie be staat uit ds. A.C. Hofland, dr. A. Kruyswijk en mevrouw dr A Gee nse-Ra veste in Hun Zuidafri kaanse adviseur is de predikant W. Mazamiza. Beide Zuidafri kaanse predikanten wonen mo menteel in Nederland en stude ren in Kampen. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Dokkum: R. Schelling te Dronnjp; beroepen te Olde- mark-Paaslo (toezegging): K R. Cuperus te Rensumageest-Si- brandahuis. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: Bedankt voor Berkum. H.W. van Egmond te Haulerwijk. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 hi Van Straalen, Oegstgeest; 11.45 oec. stu dentendienst. Marekerk 10 ds. De Jong; 5 ds. v.d Berg, Den Haag. Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra. Regenboog (Merenwijk) 9.30 zr. Meijer en ds. Van Leeuwen. Bethlehemk.(Driftstr) 10 dr. Locher. Bevrydingsk.(Montgomerystr.) 9 dienst. Vredesk.(Burggravenl.) geen dienst (zie Zuiderkerk). Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ps. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst; 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof. Endegeest: zie Oegstgeest Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds.Van Halsema (Amster dam) Petrak. (Surinamestr.) 10.30 ds Brouwer (Den Haag) Oude Vest 9 ds. v.'t Hof (Noordwyker- hout), 5 ds. Koolstra Maranathak.(L. Morsw.) 10. ds. Koolstra Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 9 dr. v.d.Zwaan bejaardenhuis*Groenhoven 10 dhr Van Leeuwen Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 8.30 en 5. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Van Rongen. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 ds. De Groot, Den Haag; 5 ds. Steenbergen. Geref. Gem. (N. Rijn): ■Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. De Boeft. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 prof. Heering. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. v.d. We tering, Eindhoven; 7 zangdienst. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 ds. Koehorst. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 ev. Kop- pelle. Leger des Heils (Hooigr.): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7; zo. 9 en 10.45 Herensingel zat. 7; zo. 9.30 en 11. Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7; zo. 9 30 en 11.30. Steenschuur zat. 7; zo. 8.30; 10; 11.30; 6 en 7 (lof). Boshuizerkade zat. 7; zo. 9.30 en 11. Lammenschansweg zat. 7; zo. 9. 10.30 en 12. Haarl.straat za 12.15. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). 9.30; 10.45 i AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 dhr Bor (Alphen), 7 dhr Stam (Nieuw koop Geref. K.: 10 ds. Baas, Den Helder; 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst des w.; 2.30 ds. Velema, Nunspeet. Rk Kerk: zat. 7; zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. v.d.Broek (Bode graven) Kruiskerk 9.30 ds. Hanemaaijer Opstandingskerk 9.30 dr.Van Vliet (Hoogmade), 6.30 ds. v.d.Velden (Woer den) Maranathakerk 6.30 ds. Samson (Rotter dam) Zaterdagavondgebed 7 Lijsterlaan 66 Goctde Herderkerk 9 ds. Moll, 6.30 ds. MoU De Bron 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Mulder Ahsram-college 10 ds Mulder Oudhoornsekerk 10 ds.Oort Sionskerk 9.30 ds. Post(Ermelo), 6.30 ds De Jong (Leiden) Geref. K.: Salvatorikerk 9.30 ds. Stolk; 6.30 ds Vree. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 en 6.30 dienst. Ned. Geref. K. (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 kand. Officer, Lienden. Chr. Geref. K.: 9.30 en 4.30 ds. Van Leeuwen. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Baptgem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Visser. Volle-evang.gem. (techn. school Bos- parkweg): 10 hr. v.d. Hoorn Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 mw. Siccama. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7; zo. 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 7; zo. 9 en 10.30. De Bron zat. 7; zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Visser; 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Richter; 6.30 ds. Wieman. Salv.kerk 9.30 ds. Enkelaar, Sluipwijk; 6.30 ds. Richter. Bethl.kerk 9.30 ds. Looyen, Kinderdijk; 6.30 ds. Trouwborst, Vlaardingen. Geref. K.: 10 ds. Ferwerda, Sassenheim; 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vryg.: 9.30 en 4.30 ds. ZemeL BOSKOOP: Herv. Gem Dorpskerk 9 30 ds. Bogaard, Wierden; 6.30 dr. Haitsma (in geref.kerk). De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref K 9.30 ds. 't Hoff, 6.30 dr. Haits ma (gez.dienst). Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. Leendertse, Apeldoorn. Rk Kerk: zat 5.30(De Stek) en 7; zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 dhr Bakker (Maassluis), 6.30 kand.Paul (Zoetermeer) Geref. K.: 9.30 ds. Damsma (Rijnsburg); 5 nog niet bekend Rk Kerk: dorp zat 7; zo. 9.30 en 11.30. Anker zat 7; zo. 8.45 en 11.15. Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 8.45 ds. v.d.Wal, 7 ds. Ferwerda, Sassenheim. Geref. K.: zie herv. gem Chr. Geref. K.: 10 ds. Quant Haarlem; 7 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat 7; zo. 8.30; 10 en HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds Van den Hoek Rk Kerk: zat 7; zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk- Rk Kerk: zat 7; zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds.Bouman (Scheve- ningen), 6 ds. Aarents Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Bou- man (Scheveningen) Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwyk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee (by geen vermelding geen dienst). Geref. K.: 9.30 ds. Hoekstra (Den Haag), 6.30 ds. Vrolijk Rk Kerk: zat. 7; zo. 9.30 en 11.30. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk, 10 ds. Driebergen, 6 ds. Visser O. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Rijksen (Raamsdonk) Ichthusk. lO.ds. v.d.Klooster (Lunte- ren), 5 ds.Kielder (Zevenhoven) Pnièlk. 9.30 ds. Van Roon, 6 ds. v.d.Klooster (Lunteren) Gr. v. Pr.school 10 ds. Visser Overduin 2.15 ds.Bcas Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): geen dienst. Geref. K.: Vr.kerk 9.30 dhr.Brouwer, 5 ds. Wolthuis (Heemstede) Triumfatork. 9.30 ds. Snoey De Hoeksteen 10 ds. Pfotenhauer (Stutt gart). Duitse dienst Geref. K. Vryg.: 10.15 leesdienst; 330 ds. Heida. Ned. Geref. K.: 8.45 ds. De Lange (Oegstgeest), 7 ds.Janse Chr Geref. K.: 10 en 5 ds. Vlietstra. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 dhr. Stuurman Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RUN: Herv. Gem. 10 ds. Lefeber (Alphen) Geref. K.: 10 dr. Bade, 7 ds. Vlasblom (Boskoop) - gezamenlijke dienst LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk.15 ds. Bovenberg (Leiden), 6.30 ds. Knorth Hoofdstr. 10 ds Doesburg Scheppingsk. 9 mw ds Westera-Franke Leythenrode 10 ds. Lutmers Elis.ziekenhuis 9.30 (mis) rector Vijftig- schild; 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat 7; zo. 9 en 10.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem.9.30 ds. Mole naar (Scheveningen),10 dorpshuis Ku- delstraat, voorganger nog onbekend, 10.30 Camping Drecht dhr. Kersloot (Aalsmeer) Geref. K.: 9.30 hr. Schoenmaker. Oude Wetering; 7 hr. Bade, Koudekerk a.d. Rijn. Camping De Drecht 10.30 hr. Kersloot, Aalsmeer. Rk Kerk: zat 7; zo. 7 30; 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 en 7 ds. 't Hooft. Pauluskerk 10.30 ds. 't Hooft. Geref. K.: 10 ds. Gordijn, Otterlo; 5 ds. Jaspers Focks, Oude Wetering. Geref K. Vrijg.; 8.45 en 4.30 leesdienst. Ned. Geref. K. (Salvatori): 10.45 en 5 leesdienst Chr Geref. K.: 10 en 4.30 ds. Visser. Nieuw-Vennep. Geref. Gem.: 10 en 4 leesdienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7; zo. 10 en 11.30. Poelpolder zat 7; zo. 9 en 11.30. Mariakerk zat 7; zo. 8.30; 10 en 11.45. Engelbew. zat. 7; zo. 8; 9.30; 11 en 5.45 NIEUWKOOP: Herv Gem. 9.30 ds. Van Doorn (Alphen), 18.30 ds. Van den Broek (Bodegraven) Geref K 9.30 en 6.30 hr. Van WaUinga, Ter Aar. Chr Geref K.: 9.30 en 6 30 dienst des w Remonstr. Gem.: geen dienst Rk Kerk: zat 7; zo. 9 en 10.45. Geref. K.: 9.30 ds. De Boer, Hoofddorp; 7 drs. Bol, Vijfhuizen. Rk Kerk: zat 7; zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts; 7 ds. Bergsma. Geref. K.: 9.30 en 6.30 dienst. Chr. Geref. K.: 9.30 leesdienst; 3 ds. Van Sorge, Rijnsburg. Rk Kerk: zat 7; 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand.Të Voorde (Gouda), 7 ds. Schrijver (Woer den) Geref K (W. Verlaat): 9.30 en 7 drs. Nooteboom. Rk Kerk: zat. 7.30; zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Krispijn (Hillegom). 5 ds. v.d.Berg (Wijk en Aalburg) Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 7 ds. Ha gen (Voorschoten) De Rank (Golfbaan) 10 ds.v.d.Berg (Wijk en Aalburg), 20 Duitse dienst Pfr. Helmutt Pfotenhauer (Stuttgart) Geref K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Wil- schut (Dordrecht) Vinken!. (Binnen) 9.30 ds. Korenhoff; 7 ds. Keuning. Stichtingskerk 11 ds. Korenhoff. Sole Mjo 9 dienst (voorganger onbe kend). Van den Berghstichting: 11 ds.Koren- hofT Ned. Prot Bond (aula O.Zeew.) geen Rk Kerk: Zee zat. 7; zo. 9.30 en 11. Binnen zat. 7; zo. 8; 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Bakker, Katwijk. De Zilk geen dienst Rk Kerk Victork. zat 7; zo. 9.30 en U. Jozefk. zat 7; zo 8 30 en 10 OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Heemskerk. Pauluskerk 9.30 ds. Heemskerk. Gemeentecentrum (Lytw.) 7 ds. Heems kerk Geref K.: 10 ds. Ter Linden Geref K. Vryg. 10.30 en 4 30 dienst Ned. Geref. K. (Gem.centrum). 8.45 ds. Jan se, Katwijk; 4 ds De Lange Van Wyckerslooth: 4 ds. Van Everdin- gen. Endegcost 9 30 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk WilLkerk zat 7; zo. 9 en 10.30. OUD-ADE; Rk Kerk zat 7; zo. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. HofTenaar, Voor hout Geref. K.: 9.30 ds. Elderman. Bodegra ven; 6.30 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem.: 10 drs. Blaauw, Am sterdam. Rk Kerk: zat 7; zo. 8; 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7; zo. 8; 9.30 en 11 Petrus-B. zat 7; zo. 9.30 en 11.30 RUNSATERWOUDE Herv Gem.9.30 ds. Heymans (Alphen). 7 ds. Covers (Nieuw Vennep) Chr. Geref. K.: 9.30 en 2.15 dienst. RUNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9 30 en 5 ds. Van NieL Bethelkerk 930 da. Van de Berg. Den Haag. Camping Koningshof 10 mevr. Doyen. Geref K.: Petrak 9 30 ds Van Oeveren. 5 ds. Schaafsma (Utrecht) Imm.kerk 9 ds Schaafsma (Utrecht), 5 ds Heule (Wassenaar) Mar kerk 9.30 ds. Heule (Wassenaar), 5 ds. Van Oeveren Geref. K. Vrijg.: geen opgave ontvan SS. SASSENHEIM: Herv Gem 9 en 10 30 ds. Brokerhof, Voorhout; 7 ds. Wcstra. Beilen. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, Oude Wetering, 7 ds. Ferwerda. Rk Kerk: zat 7; zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv Gem 9 30 dhr Stam (nieuwkoop), 6.30 ds Lefeber (Alphen) Geref. K.. 930 hr. Doddema, Bodegra ven; 6.30 hr Van Wallinga. Rk Kerk: Aard am zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat 7; zo 830. 9 30 en 11.30 VALKENBURG Herv. Oera. 10 en 30 di. Vermeulen. Geref. K.: 10.30 drs Oegema (Oegst- Geref K. Vrijg.: 930 en 5 ds Heida VOORHOUT Herv Gem. 10 hr Kor bee. Leiden Rk Kerk zat 7; zo 9; 1030 en 11 45 VOORSCHOTEN Herv Gem Dorps kerk 10 ds v.d. Schoot. 7 kand De Bruin, Leiden. De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart n Heil Schaken boech) 10 ds. Ver- Rk Kerk: Laur.kerk zat 7; so. 10 en 1130 M. Godskerk zat 7; ao. 10.30. WADDINXVEEN Herv Gem. Brugk (in Bethelkerk) 10.15 ds. Verwellus, 5 ds. Tigchelaar. Putten Hoeksteen 9 30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 ds Plomp. Barendrecht Bethelk 845 ds Heuvelman. Hoog Blokland. 5 geen dienst Imm kerk 9.30 ds. Kalkman, Hilversum; 7 ds Su brand ij. Den Haag Geref. Kerk. Knusk. 10 ds De Moor. 5 hr. Leijenhorst Krimpen sd. IjsaeL Chr. Afgesch. Gemeente 930 en 5 ds Verloop Rk Kerk: Victork. 19. Ontmkerk 830 en 11 45 WARMOND Herv Gem. 10 ds Meye ring, Voorschoten. Rk Kerk zat 7. za 930. 10 en 1130 WASSENAAR Herv Gem Dorpsk 10 ds. Kret. Sassenheim. 4.30 ds. Wolters, 7 ds. Van Veen. Kievictk. 10 in Bloemcamplaankcrk ds. Stcgengs Den Haag Messiask. 10 ds. Van Waas bergen Dorpscentrum 9.30 ds. Wniters. Geref. K. Zij liaan 10 30 ds. Schaafsma. Utrecht; 7 da. Hancnburg. Voorburg Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds Stegenga. Rk Kerk: Will zat 7; zo 930 en 11 Jozefk zat 7. zo 9 30. 11 en 630 G. Herderk. zat 5; zo 9 en 11.30 WOUBRUGGE Herv Gem 9 30 ds Koelewyn, 6 30 da. Zonneberg, Willige- Langerak Geref K. 9 30 kand De Bruin, Leiden. 6.30 ds v d. Zwaan. Rk Kerk «at 7. so. 10. ZEVENHOVEN Herv Gem. 930 ds Rk Kerk. zat 7. zo. 9 en 10 45 ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 ds Mackaay. Leiden. Rk Kerk: St Jan zo. 9 30 en 11. Chr Dienaar k zat 7; zo 10 H. Rijndijk (Meerburg) zat 7. zo 9 30 en 11. ZWAMMERDAM Herv Gem. 930 ds Haakman. 6 30 drs Schept (Heerlenge- ZÏÏk SJOcnOOdr, Schep*.Hm Hulpen heule.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11