Polocoach Pocsik gelooft in wonder T roon van Winter valt op Roomburg Golft er: ui een klap auto rijker "Wij hebben niets te verliezen" Uncini al kampioen Nederland winnaar FINA-cup VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 Har Meyer uitgeschakeld LEIDEN - De troon van vorig sei zoen in het Leidse tenniswereld- je nog ongenaakbaar geachte Marco Winter is omgevallen. Na de in Lisse tegen Jos Koemans geleden nederlaag en het verlies tegen Hans Tönjann im het bad- gastentoernooi. diende Winter gisteren voor de derde maal zijn meerdere te erkennen in een "Leidse" topspeler Frans Grim bergen, in de Sassenheimse fina le dit seizoen nog volledig van de baan geslagen, tekende op Roomburg voor deze overwin ning door de als eerse geplaatste Winter in drie slopende sets te rug te wijzen: 2-6,6-2, 6-4. Na twee slecht gespeelde toernooi en heeft Frans Grimbergen de Open Leidse tenniskampioen schappen aangegrepen voor een totale revanche. De Lissenaar trad dan ook zeer gemotiveerd aan voor zijn partij tegen de top- spinmuur uit Heemstede. Aan vankelijk zonder plan en dus ook zonder resultaat aan het treffen begonnen (2—6), ontwikkelde Grimbergen in de loop van de tweede set een op vastheid en loopvermogen gebaseerde, sobe re speelwijze die wèl effectief bleek. De tweede set won hij met 6—2, het zeer spannende derde gedeelte ging vervolgens met 6-4 naar de ongeplaatste Grim bergen. Dick Bouman, die vooraf al had aangekondigd te willen schitte ren op het park van zijn oude club, lijkt zijn voorspelling waar te gaan maken. Tegen Bob van Overbeeke nam hij revanche voor de eerder geleden neder laag: 6—3, 7—6. Het eenvoudig verloren A-treffen met Frits Don is Hans Tönjann niet in de koude kleren gaan zitten. De tot in die wedstrijd nog sterke Tönjann, speelt de laatste dagen aanzien lijk minder. Waldo Jansen greep deze kans met beide handen aan en veroverde zelfs een set op Tönjann. Har Meyer bewees weer eens hoe goed vroegere leermeester Lex Karamoy het in dertijd zag. Met een goede fore hand zou Meyer een heel eind kunnen komen in B. Gister avond vuurder Meyer zijn ouder wetse kanonskogels weer af op Marcel van Rijn en die had het daar nog verrassend moeilijk mee al won Van Rijn wel: 6-7, 6-2, 6-1. Bij de A-heren verraste Ton Sie met een overwinning op de als derde geplaatste Frits Don (1-6, 6-4, 6—2), terwijl Hans Everaars Wouter Fok op zijn feilen wees: 6-2, 6-2. Grimbergen verloor in deze klasse met dezelfde cijfers eenvoudig van René Boers. Nanette Schutte versperde Jac queline van Wijk in de hoogste categorie in een door Van Wijk zeer goed gespeelde wedstrijd, de doorgang naar de halve fina les: 6-2, 6-4. Eerder op de dag was Jaxqueline van Wijk minder op dreef geweest. Tegen Miijam de Groot vergat zij al te vaak echt te tennissen, waardoor De Groot zich in feite vrij eenvoudig voor de finale in B plaatste. Marcel van Paridon ontmoette in Mare Mellema een te lastige te genstander. De lijstaanvoerder in C werd door Mellema met 6-3, 7-5 aan de kant gezet. ARNOLD v. d. CAPELLEN GUAYAQUIL (ANP) - Rustdagen in een groot toernooi worden in de waterpolo-wereld in het algemeen gezien als een niet-welkome onderbreking. In de ploegen, die dikwijls al maanden van huis zijn, doorbreekt zo'n dag de gebruikelijke gang van zaken. En de kans is groot, dat heimwee en onrustgevoelens de kop opsteken. Denis Pocsik: "Verschillen zijn klein". Maar voor de coach van de Neder landse waterpoloploeg. Denes Pocsik, is de tweede extra vrije dag, die het merkwaardige pou le-systeem van Quayaquil hem bood, als een geschenk uit de he mel komen vallen. In een ont spannen sfeertje heeft hij op zijn ploeg ingepraat. Dat was nodig ook. Als iemand van te voren had gezegd, dat Neder land ondanks nederlagen tegen Joegoslavië en Hongarije bij de laatste vier van het wereldkam pioenschap zou terechtkomen, zou hij ongetwijfeld zijn gestuit op ongelovig schouderophalen. Maar nu vrouwe Fortuna eenmaal de lippen van Buunk en de zij nen heeft beroerd, is de gedachte ontstaan, dat in Guayaquil mis schien nog meer is te halen dan de kwalificatie voor de Olympi sche Spelen van Los Angeles ANDERSTORP (ANP) - De Italiaan Franco Uncini is de nieuwe wereldkampioen motorsport in de halve literklasse. De beslis sing viel gisteren in Anderstorp. Daar maakte de teamleiding van Yamaha bekend, dat de voornaamste concurrent van Unci ni, de Amerikaan Kenny Roberts, zondag tijdens de wedstrijd om de Grote Prijs van Zweden niet zal starten. Roberts heeft vorige week in de race om de Britse Grote Prijs op het circuit van Silverstone de pink van zijn rechterhand gebro ken. Roberts en de vorige week tijdens een officieuze training op Silverstone door een ernstig ongeval voor geruime tijd uitge schakelde Engelsman Barry Sheene waren de enige renners, die Uncini nog konden achterhalen. Uncini verzamelde 103 punten voor het WK-klassement. Roberts en Sheene staan beiden op 68. De 27-jarige Uncini is de opvolger van zijn landgenoot Marco Lucchinelli, die vorig jaar na het be halen van zijn titel voor een bedrag van twee miljoen dollar (vijf miljoen gulden) zijn Suzuki voor een Honda inruilde. Lucchinel li bleef dit seizoen onder de verwachtingen. de strijd om de Fina Cup, die vol gend jaar in dezelfde stad plaats vindt. Als Nederland de twee laatste wedstrijden tegen de Sowjet-Unie en West-Duitsland mocht winnen, is er zelfs nog een kans wereldkampioen te wor den. Al moet Hongarije, dat woensdag met 7-6 van Nederland won, dan wel een keer verliezen. Pocsik acht die mogelijkheid klein, maar wel aanwezig. "De verschillen tussen de eerste acht teams zijn weliswaar klein, maar ik geloof toch dat de Sowjet- Unie de meest complete ploeg heeft". In de ontmoeting tegen de Sowjets denkt Pocsik echter het psychologisch voordeel aan zijn kant te hebben. „Zij willen per se wereldkampioen worden. Wij hebben niets te verliezen". Afgezien van de gelukkige door tocht naar de laatste vier heeft het Nederlandse waterpoloteam in Guayaquil de wind bepaald niet mee gehad. De aanpassing aan het klimaat en het tijdver schil vergde zoveel, dat Aad van Mil en Nico Landeweerd tot dus verre niet tot hun beste spel zijn gekomen. In Guayaquil bleek hun conditionele ondergrond minder dan die van de anderen. Daarbij kwam nog dat Lande weerd tegen Joegoslavië een sle pende blessure opliep. "Ik heb eigenlijk de laatste jaren niet zo zwak gespeeld als hier", aldus de strateeg van De Robben. Naar mate de trip van Oranje langer duurt, heeft hij meer moeite met de concentratie. Misschien is dat tijdelijk verholpen, nu hij de trip na afloop van het kampioen schap naar Quito niet meer be hoeft mee te maken en maandag al mag afreizen naar Curacao, GUAYAQUIL (ANP) - Oorzaak en gevolg liggen dicht bij elkaar. Ook in de zwemsport. De prestatie van de één inspireert de ander. Zo was het de afgelopen dagen bij het wereldkampioenschap in Guayaquil in positieve zin met de Nederlanders en in negatie ve zin met de Amerikanen. komer, die van de winter furore vallen i maakte op de Amerikaanse kor- sters. te-baanwedstrijden, verbeterde Het vreemdste Gisteren werden de rollen enigs zins omgekeerd. In het Neder landse kamp is een zekere verza diging opgetreden. Bij de Ameri kanen trok men zich op aan de prestatie van een zwemster, die al vier jaar lang ongeslagen is: Mary Meagher. Haar verschij ning in het water, vlinderend ver voor de anderen uit gaf de USA- Amerikanen, zoals ze in Ecuador worden genoemd, een kick. Het kwartet Cavanaugh, Leamy, Mc Cagg en Gaines, waarschijn lijk de mooiste verzameling sprinters die Amerika heeft voortgebracht, dook in de slotra- ce van de avond onder het we reldrecord op de 4 x 100 meter vrije slag. De 3.19,26 waaraan we reldrecordhouder Gaines een in drukwekkende sprint van 49,14 bijdroeg, was niet het enige we reldrecord van de avond. Victor Davis, een Canadese nieuw- op de 200 meter schoolslag het zes jaar oude wereldrecord van de Britse Olympische kampioen David Wilkie tot 2.14,77. Jit het nog niet vertoonde feno meen van twee wereldrecords op één avond zou men kunnen aflei den, dat de weersomstandighe den in Guayaquil eindelijk ten gunste van het zwemmen zijn ge keerd. Niets was minder waar. De verraderlijk opstekende wind was zo sterk, dat de bladeren van de bomen uit de omgeving uit het water moesten worden ge vist. "Ik heb hier al heel wat vreemde dingen gezien", aldus de Nederlandse bondscoach Bert Sitters. Hij doelde daarmee niet alleen op de wisselende om standigheden maar ook op het op onverklaarbare manier weg- s HUIS TER HEIDE (ANP) - Reeds op de eerste dag van de strijd om de internationale open golftitel van Nederland is de extra prijs, die op een hole-in-one stond, wegge kaapt. De Zuidafrikaan Tie- nie Britz slaagde er op de vijf tiende hole in de bal in één klap over 163 meter precies in het gaatje te mikken. Daar mee verdiende hij een auto ter waarde van ruim 52.000 gulden. Dat is meer dan een jaarinko men voor de 37-jarige Britz die geen grote golfer is in het uitgebreide profgezelschap. Met incidentele successen verdiende hij de laatste sei zoen ongeveer 45.000 gulden per jaar. Geen vetpot, gezien de vele reizen die de gemid delde beroepsgolfer moet maken. Britz herhaalde de prestatie die de Egyptenaar Moussa vorig jaar in Wassenaar leverde, Moussa die ook in 1980 al een hole-in-one sloeg tijdens de Nederlandse open in Hilver sum, wist maandag al dat hij die kans niet opnieuw zou krijgen. De in golfminnend Nederland reeds legendari sche Egyptenaar wist zich met een score van 81 maan- De stand na de eerste dag is: 1. Jeff Hall (Eng) en Mark Thomas (Eng) 69 slagen. 3—16. Gordon Brand sr. en jr. (Eng), Tienie Britz (ZAf), BUI McCol1 (Sch), Mike Miller (Sch), Chris Moody (Schj), Larry Mowly (VSt), David Ogrin (VSt), Eddy Polland (Eng), Matt Runge (VSt), Keith Waters (Eng), Gery Wattine (Fra), Ian Woosman (Wal), Cliff Defoy (Wal) allen 70 slagen. zwemmers en zwem- 5 nog wel dat de Russische schoolslagzwemster Belokon de finale miste, maar in de troostfinale een tijd maakte (1.10,72) die haar in de echte eindstrijd een zilveren medaille zou hebben opgeleverd. Achter gouden medaille-winnares Ute Geweniger (DDR) die 1.09,14 zwom. De equipe van Sitters is tot dusver bespaard gebleven voor die sportuitschieters, ook al werkten de gevolgen van de rust dag na. Annelies Maas had er in de series van de 800 meter vrije slag duide lijk last van. Ze miste op een hal ve seconde de finale, die wel werd gehaald door Jolanda van der Meer. Ook "gouden" Anne- marie Verstappen was aanvanke lijk niet bij de les. Ondanks een sterk verbeterde techniek ging ze op de 100 meter vlinderslag slechter dan gepland. 's Avonds was de stemming er ech ter weer. Vooral door toedoen van het optreden van het heren kwartet op de 4 x 100 meter vrije slag. Jarenlang was in het Neder landse zwemmen een echte sprinter net zo zeldzaam als een pinguin in de Sahara, maar de opkomst van Hans Kroes heeft een niet te onderschatten zuig kracht uitgeoefend. Ook al zal de straffe sprinttraining die Bert Sitters tijdens de voorbereiding doorvoerde wel van invloed zijn geweest. In elk geval werd het fenomeen uit Lisse door Frank Drost, Cees Vervoorn, en Edward Maasdijk zo bekwaam geassisteerd dat het enkele maanden oude nationale record in twee etappes maar liefst vier seconden scherper werd gesteld. Via 3.27,75 in de se- wereldrecord voor de Canadees Victor Davis. Hij is er blij mee, dat is duidelijk ries naar 3.26,74 in de hnale, waarmee in het sterke veld een alleszins acceptabele zesde plaats werd bezet. Inmiddels is wel duidelijk gewor den dat de titelstrijd geen nieu we super-vedette zal opleveren. Vladimir Salnikov beheerste de 400 meter vrije slag zoals hij dat ook deed in West-Berlijn (1978) en Moskou (1980). Olympisch en Europees kampioen Ute Ge weniger had op de 100 meter schoolslag met een marge van twee volle seconden tussen zich en de rest. En Mary Meagher was al even ongenaakbaar op de vlin derslag waar zijn verloofde met vakantie In Utrecht en Boedapest, waar Ne derland op zijn best speelde, heeft de concurrentie kunnen zien hoe het pressing-systeem van Pocsik in elkaar stak. De Hongaar vindt dat tamelijk een voudige systeem voor Nederland meer geschikt dan het zone- en halfzone-systeem. dat zijn voor ganger Trumbic hanteerde. De zwakte er van is, dat het hard spel van de tegenstander als het ware uitlokt Dat bleek, toen de vingeroefenin gen tegen Canada en Frankrijk achter de rug waren. Joegosla vië, Cuba en Hongarije hadden allemaal een mannetje beschik baar om steraanvaller Stan van Belkum met trek-, duw- en trap- werk uit de wedstrijden te werken. Pocsik vindt de arbitra ge nog steeds voor een deel schuldig aan de nederlaag tegen Joegoslavië. "Met de voorzitter van de FINA, Lamasa, op de tri bune mogen zijn landgenoten hier kennelijk van de scheids rechter meer dan anderen". Maar de vriendelijke Hongaar neemt zelf ook een deel van de verantwoordelijkheid voor het feit, dat zijn spelers in het vierde kwart vrijwel niet meer bewo gen. "Ik heb in die wedstrijd maar negen spelers gebruikt Ik was bang, dat de reserves tegen de veel te harde Joegoslaven in het geheel niet bestand zouden zijn" Naast het voortreffelijk doelverde- digen van zowel De Bie als Mis- dorp was het vooral aan de zwoe gers van het team (Buunk. Noor- degraaf en Van Es) te danken, dat Nederland niet geheel weg zakte. Vooral Van Es begint steeds beter te functioneren m het spelletje op de 2-metcrlijn tussen Van Belkum en Lande weerd in Het zijn in Guayaquil bepaald niet de vedetten, die het aanzien van het Nederlands waterpolo bepa len. Integendeel de man, die de allesbeslissende aansluitende treffer tegen Hongarije scoorde, was de reserverspeler Hans Blik slager. De avond tevoren had teammana ger Nico van Zeist hem in een lang gesprek er van weten te overtuigen, dat deze niet in al leen naar Ecuador was gekomen om bij het uitzwemmen de bal te bemachtigen, maar dat hij ook zijn aandeel in het teamwerk mag leveren. Blijkbaar waren Van Zelst's woor den zo overtuigend, dat op het moment, dat de rest van het team als verlamd in het water lag, hij de gevaarlijkste Hongaar Csapo de bal afpakte, naar voren zwom en scoorde. Die treffer bracht Nederland bij de laatste yrt en wellicht, als Pocsik gelijk krijgt, nog verder. GUAYAQUIL - De Nederlandse dameswaterpolnploeg hoeft het toernooi om de FINA-cup in Guayaquil gewonnen. Gister avond speelden de Nederland dames gelijk tegen de Verenigde Staten. 8-8. Australië, dat als tweede eindigde, versloeg Cana da met 10-6 De Verenigde Sta ten werd derde. Canada vierde. Amerikaanse Wendy Wyland duikt naar gouden plak GUAYAQUIL - De Amerikaanse schoon.spnngster Wendy Wyland heeft gisteren de wereldtitel to- renspnngen gewonnen Wyland was bu de wereldtitelstrijd in Guayaquil te sterk voor de Oost- duitse Ramona Wenzel, die zilver haalde, en de Chinese Jihong Zhou, die de bronzen plak ver overde Een landgenote van Zhou. Xiaoxia Chen, werd vier de, terwijl de vijfde plaats voor Sivard Emerzian van de Sowjet- Unie was. De winnende score van Wyland was 438 78 punten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9