Naam Volksunie toegestaan Getouwtrek rond kraakpand Bij mooi weer lucht meer verontreinigd Kinderbijslag voor kleuters gaat omlaag Den Uyl ziet geen heil in suggesties Van Agt -C Bij Tweede Kamerverkiezingen in Den Haag 1 Besluit plaatsing kruisraketten Tienduizend gulden schade aan campagneboot WD Zorgwekkende huisvesting bejaarden Geen haast met ontruiming "Lucky Luijk" VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Door het mooie weer van de afgelopen we ken is de lucht boven Nederland sterker vervuild dan normaal. De verontreiniging zou nog erger zijn geweest, als er tot voor kort niet voortdurend wind was ge weest. Sedert afgelopen woens dag. toen de wind ging liggen, is de vervuiling dan ook behoorlijk toegenomen. De vervuiling die door het verkeer, de industrie en de electriciteits- centrales in de lucht wordt ge bracht, hoopt zich met stabiel weer op in de lucht. Door het zonnige weer reageren deze stof fen met elkaar, waardoor onder meer ozon wordt gevormd. Dit is van vorm van fotochemische luchtverontreiniging. De ozon heeft in deze periode van zonnig, windstil weer zeer hoge concentraties bereikt. Volgens metingen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV) is al tientallen keren de vrij strenge Amerikaanse norm, die in ons land wordt gehanteerd, overschreden, met name in cen traal Nederland en Zeeuws- Vlaanderen. Vooral ouderen en astmatici heb ben de meeste last van deze ozon, die inwerkt op de slijmvlie zen van ogen en keel. Nadelig is de stof ook voor planten, zowel in de vrije natuur als in land- en tuinbouwgebieden. De luchtverontreiniging die tot de hoge ozonconcentraties leidt, is volgens de heer N. D. van Eg- mond, hoofd van het laborato rium luchtonderzoek van het RIV, afkomstig van het gehele Europese continent. De hoge concentraties in Zeeuws-Vlaan deren zijn het gevolg van vervui lers in België. Twee jaar geleden hebben Eindho ven, Tilburg en Den Bosch een campagne gevoerd om de inwo ners te bewegen hun auto thuis te laten als de zomerse weersom standigheden ozonvorming ex tra bevorderen. In deze steden werd regelmatig overschrijdin gen geconstateerd van de toe laatbare norm van ozonconcen tratie. De voorlichtingsactie met boekjes, stickers en affiches heeft geen resultaat gehad. RIV-man Van Égmond noemt deze campagne omstreden. Hij ge looft niet dat het enig effect zou hebben gehad op de ozoncon centraties in de steden. De aan wezigheid van andere schadelij ke stoffen, zoals stikstofdioxyde, zou daardoor echter wel vermin deren. De stichting Natuur en Milieu heeft er gisteren voor gepleit dat de regering de strijd tegen de ozonvorming landelijk moet aan pakken. De stichting meent dat het autoverkeer moet worden be perkt Daarbij zal de regenng de druk op West-Duitsland dienen te vergroten om meer aan de be strijding van de luchtverontrei niging te doen. zodat in de toe komstige zomerse perioden met verhoogde luchtverontreiniging worden voorkomen. De heer Van Egmond stelt dat een landelijke aanpak van de vervui ling nauwelijks invloed heeft op de ozonconcentraties. Alleen wanneer in heel Europa het weg verkeer wordt beperkt waardoor er minder uitlaatgassen zijn, en men tevens de uitworp van in dustrieën vermindert, is bij warm weer en oostelijke wind een aanzienlijk positief effect op de ozonvorming te verwachten. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Volksunie (NVU) mag in de kieskring Den Haag toch onder eigen naam meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 8 september. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J. van der Hoeven, heeft het hoofdstembureau in Den Haag opdracht gegeven de naam NVU boven de lijst te accepteren. Gisteren heeft het stembureau aan deze opdracht voldaan. De voorzitter van de afdeling rechtspraak deed uitspraak in een beroep van lijstaanvoerder Keizer tegen de beslissing van het hoofdstembureau in Den Haag van vorige week om de naam NVU te schrappen. Vol gens mr. Van der Hoeven is de naam NVU in het verleden één maal door de kiesraad geaccep teerd en biedt de wet geen moge lijkheden om die registratie van de naam ongedaan te maken. Wettelijk zijn er maar drie moge- „Commando's' oefenen in overleven. DE STEEG (GPD) - De Rhe- dense politie heeft in het On zalige Bos bij De Steeg vijf tot de tanden gewapende Amsterdammers aangehou den die bezig waren aan een „gevechtsoefening". Het vijf tal, onder wie een dienst plichtig militair, was in het bezit van 4 windbuksen, twee luchtdrukpistolen, een hoe veelheid munitie, vier dolk twee kapmessen. De mannen waren allen ge kleed in militair gevechtste nue en uitgerust met militai re noodratsoenen, verband middelen, veldflessen en plunjezak. De politie die getipt was door een enigszins geschrokken wandelaar, trof verder in het takkenbos een gecamoufleer de auto aan. De Amsterdam mers gaven tegenover de po litie te kennen te oefenen in overlevingstechnieken. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de wapenwet. WEERRAPPORTEN P gisteren Amsterdam regen 21 17 10 De Bilt 21 15 08 20 16 2 Eelde 26 16 02 Eindhoven licht bew. 22 14 0 Den Helder 21 16 10 Rotterdam licht bew. 22 15 3 Twente 21 15 06 Vlissingen 24 15 2 Zd. Limburg licht bew. 24 14 2 Aberdeen 15 01 Athene onbewolkt 30 23 0 Barcelona 28 21 32 19 0 Bordeaux 23 16 7 Brussel onbewolkt 25 14 7 Pr ankfort 24 12 02 Genève 26 14 3 Helsinki licht bew. 26 9 0 Innsbruck 24 15 0 Klagenfurt 26 13 01 Kopenhagen onbewolkt 29 18 Lissabon onbewolkt 28 17 0 Londen 24 14 01 Luxemburg 24 13 9 Madrid licht bew. 32 0 Malaga onbewolkt 27 0 0 Maliorca half bew. 29 18 0 München 24 14 5 Nice onbewolkt 26 19 0 Oslo onbewolkt30 14 0 Parys 23 15 04 half bew. 30 20 0 Split onbewolkt 31 20 0 Stockholm half bew. 32 18 0 Wenen onbewolkt 27 15 1 Zurich 24 14 3 Casa Blanca geheel bew. 26 20 0 Istanbul licht bew. 30 22 0 Tel-Aviv licht bew. 23 Tunis onbewolkt 34 21 0 lijkheden om de naam te schrap pen: bij opheffing van de partij, op eigen verzoek en bij het niet meedoen aan de verkiezingen. Gemeenteraad Bij de afgelopen gemeenteraads verkiezingen werd het Haagse stembureau door de Raad van State op de vingers getikt om te genovergestelde reden. Het stembureau had toe de naam NVU wel geaccepteerd. Mr. Van der Hoeven was het daarmee niet eens, onder andere omdat de naam NVU zich volgens hem verhield met de „goede zeden". Het verschil tussen deze twee uit spraken komt omdat de namen van partijen bij gemeenteraads verkiezingen telkens opnieuw worden geregistreerd, waardoor steeds beroep mogelijk is. In het geval van kamerverkiezingen is dit niet zo. De voorzitter van de afdeling van de Raad van State heeft nog geen beslissing genomen over de NVU-beroepen tegen de beslis singen van de hoofdstembureaus in Rotterdam en Amsterdam, waar de partij eveneen een lijst heeft ingediend. Het hoofdstem- bureau in Rotterdam verklaarde de NVU-lijst vorige week ongel dig, omdat er onvoldoende geldi ge handtekeningen op voorkwa men. Het hoofdstembureau in Amsterdam bepaalde net als dat in Den Haag dat de NVU met een naamloze lijst aan de verkiezin gen moet meedoen. DEN HAAG (ANP) - Minister De Graaf (sociale zaken) wil vanaf 1983 kinderbijslag toekennen af hankelijk van de leeftijd van het kind. Hij heeft dat gisteravond gezegd voor de NCRV-radio. Op het ogenblik krygen ouders bij slag naar het aantal kinderen dat zij hebben. In de wetswijziging, die naar ver wachting over enkele weken zal worden gepubliceerd, gaat de bijslag voor ouders met kinderen beneden de zes jaar 30 procent omlaag: voor een kleuter zakt de kinderbijslag naar 203 gulden per kwartaal. De bijslag voor kinderen tussen zes en twaalf jaar blijft ongeveer gelijk (291 gulden per kwartaal), terwijl er voor middelbare scho lieren tussen twaalf en achttien jaar 30 procent bijkomt. Per drie maanden komt de bijslag dan op 378 gulden. De minister wil kinderbijslag voor achttienjarigen en ouder afschaf fen. Volgens de bewindsman is dat geen ramp. omdat dat geld in Filmbanden uit de handel AMSTERDAM - De vice-presi dent van de rechtbank in Am sterdam. mr B.J Asscher, heeft gisteren twee Amsterdamse vi deotheken, Marnix en Sloter- plas, bevolen enige duizenden verschillende videobanden uit de handel te nemen. De rechter besloot hiertoe, omdat deze ban den op een illegale manier waren verkregen, en er inbreuk was ge maakt op de auteursrechten door het niet betalen van die rechten. Asscher besloot dit in het kort ge ding dat door 51 filmproducen ten en distributeurs uit binnen- en buitenland tegen de twee vi deotheken was aangespannen. Het plan van De Graaf levert zijn ministerie geen bezuiniging op, omdat de totale uitgaven aan kinderbijslag gelijk blijven. Wel spaart hu een half miljard gulden uit door byslag voor in het bui tenland wonende kinderen van gastarbeiders in vier jaar met 75 procent te verlagen. wsw Het Nationaal Overlegorgaan So ciale Werkvoorziening (NOSW) vindt dat minister De Graaf de verkeerde weg inslaat met wat het NOSW noemt de personeels stop in de sociale werkvoorzie ning. De organisatie reageert hiermee op een adviesaanvrage van de mi nister aan de Sociaal Economi sche Raad (SER). De minister wil de bevoegdheid hebben tot het vaststellen van het percentage werknemers waarmee de WSW mag worden uitgebreid of be vriezing van het aantal werkne- De bezuiniging die de bewinds man daarmee beoogt is volgens het NOSW denkbeeldig, omdat mensen die in aanmerking zou den komen voor werk in een so ciale werkplaats op die manier worden aangewezen op een uit kering. De organisatie ziet er veel meer in om te worden ingescha keld bij werkgelegenheidsplan nen, omdat zy grote ervaring heeft in het opsporen van banen in allerlei bedrijfssectoren. UTRECHT (ANP) - Mevrouw Visser uit Utrecht is gisteren in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht volledig getuige ge weest van de geboorte van haar vierling. Het is de eerste keer dat een meerling werd geboren tonder plaatselijke verdoving, in plaats van de gebruikelijke volledige narcose. De bevalling, waarbij 25 des kundigen aanwezig waren, verliep zonder problemen. Bin nen twee en een half uur kwa men de drie jongens en een meisje ter wereld. Moeder en de kinderen maken het uitstekend. Op de foto: aan het bed de va der van de vierling, achter hem links de gynaecoloog dr. H.J. Coelingh-Bennink en huisarts van de familie Visser, dr. Schot horst. HOORN (ANP) Onbekenden hebben gisternacht in de haven van Hoorn vernielingen aange richt op een oud stoomschip, waarmee de WD van plan is de komende twee weken water sportplaatsen aan te doen in het kader van de verkiezingscam pagne. De schade wordt geschat op ongeveer 10.000 gulden. Enthousiaste WD'ers hadden de uit 1902 daterende "Gabrielle", inmiddels omgedoopt tot de "Ed Nijpels", gisteren opgetuigd met WD-vlaggen, ballonnen en een piepschuimen borstbeeld van hun lijsttrekker, 's Nachts zijn onbekenden aan boord gegaan en hebben de aangebrachte attri buten grondig vernield, waaron der het borstbeeld van Nijpels. DEN HAAG (GPD) - PvdA-üjst- trekker Den Uyl heeft de sugges tie afgewezen van CDA-leider Van Agt, om het besluit tot plaat sing van kruisraketten over te la ten aan het parlement. Van Agt opperde dit idee in het CDA-par- tijblad CD-Actueel van deze week, om zo een kabinet met CDA en PvdA mogelijk te ma ken. Den Uyl echter sprak in zijn reactie gisteren over het „omge keerde van een handreiking" en betitelde Van Agt's beschouwing als „niet onbedenkelijk". Den Uyl signaleert een „nogal abrupte en in elk geval vergaan de koerswijziging van het CDA ten opzichte van hetgeen vorig jaar bij de vorming van het kabi net tussen CDA, PvdA en D'66 werd overeengekomen". Zoals bekend lieten de socialisten toen een voetnoot in de regerings verklaring opnemen, waarin stond dat zij het kabinet zouden verlaten, als dat zou besluiten tot plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondgebied. Van Agt wil af van deze constructie, omdat het een tijdbom onder het kabinet vormt, zonder echter de deur naar de PvdA helemaal dicht te gooien. Volgens Den Uyl bestaat voor elk kabinet het risico van een crisis. Rond de kernwapens is dat al leen een reëel gevaar „als men de kans op een dergelijk (positief) besluit aanzienlijk acht". In zijn verklaring bevestigt Den Uyl met zoveel woorden het PvdA- standpunt dat (verdere) deelna me aan een kabinet dat tot plaat sing zou besluiten onmogelijk is. Letterlijk zegt de PvdA-bjsttrek- ker: „Van de Partij van de Ar beid vragen, zoals de lijsttrekker van het CDA doet, dat zij by voorbaat verklaart regeringsve rantwoordelijkheid te zullen aan vaarden voor een eventueel be sluit dat zij ten diepste veroor deelt, is het omgekeerde van een handreiking". Den Uyl noemt het verontrustend dat Van Agt in zijn artikel in CD- Actueel voornamelijk redenen noemt waarom Nederland wél tot plaatsing zou moeten beslui ten. CDA-voorman Van Agt be pleitte dat het na 8 september nieuw te vormen kabinet een be sluit zal nemen over plaatsing te nemen in de loop van 1983. Dit omdat Nederland zich tegenover de NAVO-bondgenoten niet kan veroorloven de zaak nog langer op de lange baan te schuiven. CDA Eén van de zogenaamde dissiden ten binnen het CDA, Jan Nico Scholten, verwerpt het noemen van een datum. Volgens hem is dat in strijd met het CDA-pro- gramma. Wel is hij verheugd over het feit dat Van Agt zo dui delijk de criteria heeft genoemd voor het nemen van een besluit over al dan niet plaatsen van kruisraketten, met name de re sultaten van de Amerikaans- Russische ontwapeningsbespre kingen in Genéve. Scholten be hoort tot de groep CDA-kamerle- den die een standpunt innemen dat afwijkt van het verkiezings programma van de christen-de mocraten. GRONINGEN (GPD) - De Gro ninger brandweer adviseert het gemeentebestuur van de stad om een kosthuis in de Nieuwstad. waar op dit mo ment nog zes bejaarden ver blijven, onmiddellyk te slui ten in verband met acuut brandgevaar. De bejaarde be woners. van wie de helft niet of nauwelijks in staat is voor zichzelf te zorgen, zullen vol gens de brandweer by brand ingesloten zitten, omdat elke vjuchtweg ontbreekt De huisvestingssituatie is op zichzelf eveneens miserabel. Het sanitair voldoet in geen enkel opzicht aan de eisen, de muren zyn goor, de slaapka mers zyn ronduit smerig en het meubilair is een allegaar tje. Pas sinds kort wordt de keuken met enige regelmaat schoongemaakt Het Kosthuis wordt al 30 jaar gedreven door een vrouw uit Tynaarloo. De oudjes krygen te eten, maar van wasssen is geen sprake. Een enkele maal. grijpen twee studenten, die helemaal boven wonen, in en plaatsen iemand in het douchehok op een binnen plaatsje. De ouden van dagen, van wie de meesten kind noch kraai op de wereld hebben, betalen voor dit alles 500 gulden of meer per maand NOORDELOOS Met een ferme kus bevestigden Maarten en Anna Schakel hun huwelijk in Noordeloos. Ter gelegenheid van de plaatselijke .feestweek trad het echtpaar, dat overigens al 37 jaar is getrouwd, op nieuw in het huwelijk op een "boerenbruiloft". De burgemeester en zijn echtgenote hadden veel plezier op deze "hertrouwpartij". AMSTERDAM (GPD) - Alle problemen die ooit gespeeld hebben rond een gekraakt pand zijn op dit moment bij elkaar te vinden in een halve villa aan de Amsterdamse Jan Luijkenstraat 3, door de kraakbeweging om gedoopt in Grote of Lucky Luijk. Op last van de rechter dient burgemeester Po lak van Amsterdam de politie in te schake len om het pand te ontruimen. Krakers uit stad en land concentreren hun acties op Jan Luijkenstraat 3, want ontruiming is in hun ogen gelijk geven aan eigenaren, die met een knokploeg proberen een gekraakt pand te rug te krijgen. Aan de vooravond van de ont ruiming wordt nog onderhandeld tussen ei genaar en gemeente Amsterdam over even tuele verkoop van de halve villa, hoewel B en W eerder deze week hebben laten weten dat „verwerving van elk gekraakt en gebarri cadeerd pand buiten de doeleinden van het gemeentelijk beleid valt". Knokploeg Jan Luijkenstraat 3 werd in april 1981 ge kraakt. Eigenaar was de heer Slis, wiens echtgenote op dat moment in de gevangenis zat wegens oplichting in haar functie als no taris. Het echtpaar Slis was Jan Luijken straat 3 aan het opknappen om er zelf te gaan wonen. Deze plannen werden doorkruist, want het geld raakte op en de halve villa werd verkocht aan Chidda Vastgoed BV voor 277 000 gulden. Deze firma wilde het pand weer doorverko pen, maar compleet met krakers brengt luk te dat niet al te best. Op 12 oktober vorig jaar werden de krakers in hun slaap overvallen door een knokploeg en uit het pand verdre ven. Nog geen week later volgde de wraak de kraakbweging bezette het pand opnieuw en verdreven de knokploeg. Juridische kluiven Deze situatie duurt voort tot op de dag van vandaag, maar voor rechters en advocaten lagen er de nodige juridische kluiven te wachten Het begon met een opdracht VU de Amsterdamse hoofdofficier van justitie om de knokploeg uit het pand te verwijde ren. zodat de krakers er weer in mochten Een kort geding, aangespannen door de nieuwe huurder, wachtten de krakers niet af en de herbezetting was een feit Daarna wei gerde de hoofdofficier van justitie opdracht te geven tot onruiming, want hij wilde de ene onrechtmatige situatie niet inruilen voor de andere Huurder Prins spande opnieuw een kort ge ding aan tegen justitie, met als eis ontrui ming door de politie. De rechtbank in Den Haag stelde Prins in het gelyk. De zaak werd toegeschoven aan burgemeester Polak, die ervoor moet zorgen dat Jan Luykenstraat 3 wordt ontruimd De burgemeester ging in hoger beroep, want hy is van mening dat door alle verwikkelingen justitie verant woordelijk is voor een eventuele ontruiming met politieoptreden. Polak kreeg opnieuw geen gelyk en wil in cas satie gaan bij de Hoge Raad Probleem daar bij is dat het eerder gevelde vonnis direct mag worden uitgevoerd. Op een vnendelyk gesteld verzoek van de burgemeester aan de krakers om het pand vrywillig te verlaten zyn zy niet ingaan. Vrywillig vertrek staat volgens de krakers met het buigen voor knokploegen Elke eigenaar van een ge kraakt pand zou in de toekomst met een knokploeg de bezetters kunnen verdry ven en toch het recht aan zyn kant vinden, zo redeneren de krakers. Ze stellen als eis aan de burgemeester aan koop van het pand door de gemeente en ge schikt maken voor de bewoners die er nu zitten. Het antwoord van de burgemeester was dat voor eventuele aankoop de prijs aan vaardbaar moet zyn, en dat de krakers dien den te vertrekken om toewijzing via de nor male kanalen te laten verlopen. Nu lijkt er weinig kans op aankoop door de gemeente, want eigenaar Luske van Chidda Vastgoed biedt de halve villa voor negen ton aan. Inmiddels heeft h|j begrepen dat de ge meente nooit op een dergelyk hoog bod zal ingaan. Toch blyft de eigenaar aandringen op koop door de gemeente, want er volgt binnenkort een nieuw gesprek, waarbij ook de schade ter tafel komt die de eigenaar zegt door de kraak te hebben geleden De eige naar zegt bovendien geen haast te hebben en voor de ontruiming heeft de rechter ook geen termyn genoemd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7