Breuk Italiaanse kabinet OAE-top wordt informele bijeenkomst Amerikaans beroep op Israël Hardere acties Greenpeace tegen dumping kernafval Hiroshima herdacht Socialistische ministers stappen op Opnieuw Amerikaanse ondergrondse kernproef Zuid-Afrika vernietigt bases Swapo WINDHOEK (DPA) - Het Zuidafrikaanse leger heeft twee militaire bases van de Namibische onafhankelijk heidsbeweging Swapo in An gola vernietigd, zo heeft een Zuidafrikaanse legerwoord- voerder gisteren meegedeeld. Een Zuidafrikaanse patrouil le was "bij toeval" op een Swapo-basis gestuit bij Mu- pa, 200 km ten noorden van de Namibische-Angolese grens. Vanuit deze basis wer den kennelijk Swapo-opera- ties in de centrale en oostelij ke sector van het grensge bied geleid, aldus de woord voerder. HIROSHIMA (DPA/UPI) - Ongeveer 43.000 mensen heb ben vanmorgen in het vre- desparkt van Hiroshima de slachtoffers herdacht van de eerste Amerikaanse atoom bom die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog boven deze Japanse stad werd afge worpen. precies om 08.15 uur, het tijdstip waarop 37 jaar geleden de bom met de bijnaam „Little Boy" op Hi roshima viel. hield men een minuut stilte voor de doden en werd de vredesklok ge luid. Burgemeester Takeshi Araki zei in een toespraak dat er in Hiroshima een ontwape ningsconferentie moest wor den gehouden van alle staats hoofden van de kernmogend- heden. Bovendien zou er in de stad een internationale on derzoeksgroep gevestigd moeten worden voor vrede en ontwapening. Araki eiste voorts een onmiddellijke beëindiging van alle kern proeven en de vernietiging van alle kernwapens. Als de mensheid Hiroshima vergeet, zo zei de burgemeester, dan zullen de fouten uit het verle den weer worden gemaakt en zal er aan de geschiedenis van de mensheid een einde komen. De deelnemers aan de herden kingsbijeenkomst gaven ui ting aan hun verontwaardi ging over de ondergrondse kernproef van de Verenigde Staten, die gisteren aan de vooravond van de Hiroshi- ma-herdenking in Nevada plaatshad. Ook nu nog liggen er. door de radio-actieve straling ver minkte slachtoffers in specia le ziekenhuizen. In totaal werden er op 6 augustus 1945 meer dan 400.000 mensen in Hiroshima en omgeving door de straling van de kernexplo sie gedood. In de 900 kilome ter ten westen van Tokio ge legen stad, die eind 1945 nog slechts 130.000 inwoners tel de, leven vandaag de dag 900.000 mensen. De piloot van het Amerikaanse vliegtuig die de bom op Hi roshima gooide, zei in een vraaggesprek dat hij er geen spijt van had en dat hy de op dracht, indien nodig, nog een keer zou uitvoeren. „De de monstranten in Hiroshima weten helemaal niet waar voor ze betogen", zo zei Paul Tibbets. TRIPOLI - Ondanks de drin gende oproep van de zelf thuisgebleven Keniase presi dent Daniel Arap Moi, op dit ogenblik voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), zijn slechts 17 Afrikaanse landen naar de Libische hoofdstad Tripoli gekomen. Drie of vier landen kunnen alsnog besluiten te komen, maar de officiële Afrikaanse top van staats hoofden is van de baan. Omdat het vereiste aantal van 34 staatshoofden niet is be reikt, dragen de onderlinge besprekingen nu een infor meel karakter. Ook kan de Libische leider Ghadaffi nu niet tot nieuwe OAE-voorzit- ter worden gekozen, zoals de bedoeling was. Door vooral de komst van pre sident Kaoenda van Zambia, Robert Moegabe van Zim babwe en Julius Nyerere van Tanzania, de leiders van de zogenaamde frontlijnstaten, is er toch sprake van een van de belangrijkste niet-officiële bijeenkomsten waar nuttige bilaterale besprekingen kun nen worden gevoerd. Die zul len vooral gaan over het onaf hankelijkheidsstreven van Namibië, de dialoog van pre sident Kenneth Kaoenda met Zuid-Afrika en de toekomst van het jarenlang door inter ne strijd geteisterde Tsjaad. Maar op de eerste plaats van de agenda staat de toelating van de Democratische Arabische Republiek Sahara als 51e lid van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, een bran dend probleem dat de OAE het laatste halfjaar heeft ver lamd. Het ontbreken van het vereiste aantal landen - nog aange scherpt door het wegblijven van het in de OAE machtige Nigeria en Kenia - betekent dat er geen bindende beslui ten kunnen worden geno men. Wel verklaarde-Oliver Tambo van het African Na tional Congress, de bevrij dingsbeweging van Zuid- Afrika, ervan overtuigd te zijn dat als Afrikaanse leiders samenkomen, ongeacht hun aantal, positieve resultaten onontkoombaar zijn, zo niet op korte dan wel op langere termijn. Zowel in woord als vooral in geschrift blijft Libië het doen voorkomen dat het hier wel degelijk een Afrikaanse top conferentie betreft. Maar het moet voor de Libische leider Moeamar Ghadaffi toch een bittere pil zijn dat hij niet het voorzitterschap van de OAE in ontvangst mocht nemen. Volgens westerse diplomaten in Tripoli heeft Ghadaffi er alles aan gedaan om zo aan vaardbaar mogelijk te zijn. Ruim een jaar lang hield hij zich vrij rustig, terwijl ook Buitenland AMSTERDAM De actie die Greenpeace volgende week on derneemt tegen het dumpen van radioactief afval uit Engeland, wordt grimmiger dan voorgaan de jaren. Hoewel het principe van geweldloos protest overeind blijft, is aan boord van het actie schip Sirius een installatie die een weliswaar onschadelijk maar erg stinkend en slijmerig goedje in de ruimen van het Engelse dumpschip Gem moet spuiten. Greenpeace hoopt dat deze actie de dumpingsoperatie vertraagt, omdat eerst de ruimen schoon gemaakt moeten worden. Op de gisteren uit Amsterdam ver trokken Sirius ligt ook een spe ciaal vlot, waarmee de milieuac tivisten een van de vaten met radioactief afval willen opvan gen die over de reling van de Gem de Atlantische Oceaan in worden gegooid. Greenpeace denkt dat geen enkele haven de Sirius toelaat met een dergelijk gevaarlijke lading. Voor de milieuorganisatie is dat dan een nieuw bewijs dat het storten van afval in de oceaan niet zonder ri sico is. De 20 vrijwilligers uit tien verschil lende landen die het actieschip bemannen beseffen dat de actie op open zee tegen de Gem gevaar kan opleveren. Vorig jaar pro beerde de bemanning van de Gem de actievoerders met opzet letsel toe te brengen. Greenpeace ziet daarin echter geen reden om de protestacties te staken. Evenmin heeft de uitspraak van een Britse rechter de milieuorga nisatie ervan kunnen weerhou den koers te zetten naar het dumpgebied, dat ongeveer 700 km ten noordwesten van Spanje ligt. Greenpeace meent dat de Britse rechtbank een buitenland se organisatie niet kan verbieden actie te voeren in internationale wateren. De Gem vertrekt vandaag uit de Engelse haven Sharpness met 2700 ton verpakt laag en middel- radioactief afval. Greenpeace stelt dat Engeland afval dumpt dat veel radioactiever is dat wat Nederland, België en Zwitser land in zee gooien. Het resultaat daarvan is dat zowel de radioacti viteit als de hoeveelheid van het voor dumping bestemde afval jaarlijks toeneemt, ondanks de afname van het aantal landen dat in zee stort. Engeland is voor de ze groei verantwoordelijk van wege de omvangrijke program ma's voor de ontwikkeling van kernsplitsing, kernwapens en van kernenergie. Engeland is bovendien een van de drijvende krachten achter pogin gen om het Verdrag van Londen - over de vervuiling van de zee - zo te wijzigen dat niet alleen meer, maar ook hoog-radioactief afval in de oceaan kan worden gestort. Volgens een voorstel wil men niet langer uitgaan van de hoeveelheid radioactiviteit of de herkomst van het afval, maar van de theoretisch berekende snel heid waarmee de radioactiviteit uit de containers „lekt". Indien de lidstaten van het Ver drag van Londen deze benade ring accepteren, is volgens Greenpeace de weg vrij voor het dumpen van alle soorten radioactief afval, inclusief kerns- plijtingsafval en ander hoog- radioactief afval, in elke gewen ste hoeveelheid. Daarmee wordt dan tevens een juridische touw trekkerij voorkomen over de vraag of het opbergen van hoog- radioactief afval in de zeebodem ook pnder het regime van het Verdrag van Londen valt. Deze ontwikkelingen worden met toenemende bezorgdheid ge volgd door regeringen, milieuor ganisaties en wetenschappers. Het verzet tegen de huidige dum pingsoperaties en toekomstige plannen is groeiende. Zo is be kend dat tijdens de volgende jaarvergadering van de lidstaten van het Verdrag van Londen, in februari 1983, zal worden ge stemd over een voorstel het dumpen van radioactief afval voorgoed te verbieden. Het voorstel is reeds ingediend door de regeringen van twee staatjes in het Stille Oceaan-ge bied, Nauru en Kiribati, die zich verzetten tegen de Japanse plan nen radioactief afval te dumpen bij de Mariana-eilanden, een ge bied dat door de Verenigde Sta ten tevens uiterst geschikt wordt geacht voor het opbergen van radioactief afval in de zeebodem. Meer dan twintig staten uit het Stille Oceaan-gebied hebben al aangekondigd tot het Verdrag van Londen toe te treden om de resolutie van Nauru en Kiribati aan de noodzakelijke tweederde meerderheid te helpen. VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 zijn bemoeienissen met bui tenlandse bevrijdingsbewe gingen op een laag pitje ston den. Diplomaten in Tripoli wijzen er dan ook op dat hij over het algemeen dan wel een grote mond mag hebben, maar dat zijn feitelijke daden toch veelal een ander beeld te zien geven. Zij spreken in dit verband van een overtrokken beeld van de Libische leider in de westerse en vooral Amerikaanse pers. Het mislukken van de officiële top zal ook voor een deel het gevolg zijn geweest van Gha- daffi's eigen retoriek in het verleden, die een aantal Afri kaanse leiders nerveus heeft gemaakt, omdat ze niet wis ten welke gespierde taal de Libische leider eventueel zou laten horen als hij eenmaal voorzitter van de OAE zou zijn. Niettemin heerst er ook een zekere teleurstelling over het niet doorgaan van de Afrikaanse top, omdat Gha daffi daardoor in zekere zin de kans wordt ontnomen uit te groeien van radicaal leider tot een Afrikaans woordvoer der en staatsman. De staatshoofden die wel in Tripoli bijeen zijn, zullen tot en met zondag hun bespre kingen voeren. Maar belang rijker dan hun officieuze top is de toekomst van de OAE zelf. De splijtzwam die de toelating van de DARS voor de OAE vormt, blijft bestaan, terwijl het niet doorgaan van de officiële top de ideologi sche verschillen en daarmee de blokvorming op het Afri kaanse continent heeft aan gescherpt en verdiept. De Ghanese Jerry Rawlings zat misschien niet eens zo ver naast de waarheid met zijn verklaring dat er sprake is van een cynische samenzwe ring met het doel Afrika te verdelen en Libië te isoleren. Het zijn vooral de zwarte Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara, die beseffen dat de OAE eigenlijk de enige buffer is tegen het spel van de supermachten die Afrika in hun invloedssferen willen verdelen. ALBERT STOL „sluipschutters" en menen dat het land in deze situatie onbe stuurbaar is geworden. Vandaar hun besluit om zich terug te trek ken uit het kabinet en de uitnodi ging aan Spadolini om hieruit de onvermijdelijke conclusies te trekken. De christen-democraten spraken van een „parlementair incident" en verklaarden zich tegen een crisis en vervroegde verkiezin gen. De drie kleinere coalitiepar tijen reageerden voorzichtig en drongen aan op handhaving van het huidige kabinet. Algemeen worden Spadolini's kansen om de breuk alsnog te lijmen uiterst gering geacht. Het is dus prak tisch zeker dat Italië nog voor het eind van de zomer zonder rege ring zal zitten en in het komende najaar in een uiterst heftige ver kiezingsstrijd zal worden gewik keld. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Een onverwachte breuk in het Italiaanse kabinet zal waarschijnlijk binnenkort tot een regeringscrisis lei den. De socialistische partij heeft gisteravond besloten haar ministers terug te trekken en premier Spadolini is naar Noord-Italië vertrokken om president Sandro Perti- ni in zijn vakantieverblijf verslag uit te brengen. Pertini, die steeds heelt verklaard niet aan een buitenparlementaire crisis te willen meewerken, zal Spadolini vermoedelijk terug verwijzen naar het parlement voor een vertrouwensdebat. De beide Kamers zijn juist gisteren op zomerreces gegaan tot 31 au gustus en een vervroegde bijeen roeping kan zeker niet voor 15 augustus zijn beslag krijgen. Als het Spadolini niet mocht lukken de socialisten voor die tijd tot te rugkeer te bewegen, staat de uit slag vast: de regering zal dan on vermijdelijk vallen en bijna even onvermijdelijk komen er dan vervroegde verkiezingen. De aanleiding voor de breuk was de verwerping, afgelopen woens dag, van een regeringsbesluit dat de petroleumindustrie een aantal belastingfaciliteiten ontnam. Het was een onderdeel van de uitge breide belastingmanoeuvre waarmee de regering het begro tingstekort terug probeert te dringen. En hoewel de regerings partijen het hier over eens wa ren, werd het besluit met 223 te gen 198 stemmen verworpen. Het was duidelijk dat leden van de regeringsfracties tegen had den gestemd en volgens de socia listen kunnen dat niet anders dan christen-democraten ge weest zijn. Zij spreken van Libanese vrouwen halen water bij een tapplaats in West-Beiroet. Het gebrek aan vers water zorgt i steeds kritiekere situatie in de belegerde stad. het gevaar voor besmettelijke ziekten dreigt. "Troepen terugtrekken op oude posities" buitenlandse betrekkingen, Charles Percy, na een besloten vergadering met minister Shultz van buitenlandse zaken voor ern stige economische vergeldings maatregelen van Arabische lan den tegen de Verenigde Staten. Hij zei dat de vrienden van Ameri ka in de Arabische wereld Was hington gewaarschuwd hebben dat zij in geval van een groot scheepse Israëlische invasie in West-Beiroet de V.S. verant woordelijk zullen stellen omdat het Israël van wapens heeft voor- Percy zei dat zij het over zeer ern stige economische vergeldings maatregelen hebben die het Amerikaanse publiek „miljarden en miljarden dollars" zouden kosten. Op de vraag of hij een nieuw olie-embargo bedoelde wilde de republikein uit Illinois geen commentaar geven. Hij zei dat het oprukken van de Israë liërs in West-Beiroet de betrek kingen van de V.S. met de Jood se staat grondig zou wijzigen. Rustig Na de tot dusver zwaarste beschie tingen en bombardementen in het westen van Beiroet, die woensdag achttien uur lang aan hielden, stonden de krijgshande lingen gisteren op een laag pitje met slechts sporadische schoten wisselingen. Tegelijk daagde een sprankje hoop op een vreedzame beëindiging van de strijd tussen Israëliërs en Palestijnen in de Li banese hoofdstad. In Jeruzalem liet een officiële woordvoerder zich, zij het scep tisch, voor het eerst positief uit over het jongste voorstel van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO inzake een aftocht van de ingesloten guerrillastrijders in Beiroet. Naar aanleiding van onbevestigde berichten dat er een nieuw be stand zou zijn afgekondigd ver klaarde de Israëlische militaire woordvoerder gistermiddag dat hiervan voor zover hij wist geen sprake was. „Het is in elk geval nu wel rustig in Beiroet", zei hij. Het Witte Huis in Washington had gistermiddag te verstaan ge geven dat sinds gisterochtend een bestand van kracht was. Bui tenlandse correspondenten had den de indruk dat er in elk geval een niet-officieel bestand was, aangezien de strijd nagenoeg was opgehouden. Duizenden inwoners van Beiroet maakten gisteren gebruik van de gevechtspauze om hun meestal zwaar beschadigde huizen te ont vluchten en naar de betrekkelij ke rust van Oost-Beiroet uit te wijken. De Israëlische troepen hadden speciaal voor dit doel een doorlaatpost op de grens tus sen de twee stadsdelen openge steld. DE BILT (ANP) - In het testgebied in de Neveda-woestijn hebben de Verenigde Staten gistermiddag een ondergrondse kernproef genomen. De schok werd om 16.00 uur Nederlandse tijd geregistreerd door het seismologisch instituut van het KNMI in De Bilt. De ondergrondse kernproef deed de wijzers op de schaal van Richter 5.8 punt uitslaan. De kracht komt overeen met die van 150 kiloton tnt. Het was de tweede Amerikaanse kernproef binnen een week. De laatste werd vorige week donderdag genomen. Amerikaanse geleerden deden het thermonucleaire wapen ontploffen. De Amerikaanse minister van energiezaken James Edwards bevond zich in een controlecentrum op 17 km afstand. De explosie kerfde een ondergrondse spelonk ter grootte van een wolkenkrabber. Schokgolven van de kernproef op 700 meter onder het aardoppervlak bereikten Las Vegas in 40 seconden en deden de hooggelegen gokgele genheden trillen. Er waren seimische instrumenten neergezet om de effecten te meten. Een met een camera uitgeruste helikopter koerste boven de proefplaats toen de schok tegen de zand en kleihopen sloeg die de radio-activiteit onder het aardoppervlak moeten houden. Een stofwolk rees honderden meters boven de woestijn op - het enige zichbare bewijs van de vernieti gende kracht die loskwam bij het „met wapens te maken hebbende" experimenten. WASHINGTON (AFP/Reuter) - De Verenigde Staten hebben Is raël opgeroepen zijn troepen te rug te trekken op de posities die zij hadden toen op 1 augustus het bestand van kracht werd en waaraan een einde kwam toen de Israëlische strijdkrachten West- Beiroet aanvielen. Dit maakten de woordvoerders van het Witte Huis en van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Washington bekend. Deze oproep is vervat in de bood schap die president Reagan woensdag aan de premier Begin stuurde. Volgens de woordvoer ders, die op een persbijeenkomst de brief van Reagan nader toe lichten, werd hierin gesproken van „de absolute noodzaak van de terugkeer van een strikt staakt het vuren ter plaatse en van de instandhouding daar- De zinssnede „het bestand ter plaatse" slaat op de posities van de strijdkrachten op 1 augustus, aldus de woordvoerders. Op vra gen over de huidige situatie ant woordde de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, dat „voor zover hij wist" er mo menteel geen bestand in Beiroet is. „De gevechten zijn gestaakt. De situatie is over het algemeen rustig met nu en dan artillerie duels", zei hij. Eerder op de dag had Speakes ver klaard dat de stilstand van de ge vechtshandelingen een „eerste antwoord" betekende op de op roep die president Reagan de vo rige dag had gedaan. Sancties Later waarschuwde de voorzitter van de Senaatcommissie voor NAIROBI - Inwoners van de Keniase hoofdstad Nairobi liggen op de grond en tonen hun identiteitskaart. Dit soort veiligheidscontroles heeft elke dag plaats, sinds zondag een couppoging werd ondernomen, die mislukte.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6