Kort geding tegen krakers in 'Glos' Wie maakt me los Weinig schot in stadsvernieuwing voor Pancras-West Curator: akkoord met gemeente over aankoop pand Langegracht VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 Leiden Oud-CDA'er Ad van der Waals nu ook uit EVP Het vaststellen van het bestem mingsplan voor de wijk gaat in middels gewoon door. De tegen het plan gemaakte bezwaren zijn nu met een toelichting van de ge meente doorgestuurd naar de provincie. Wel voortgang is er te bespeuren in het plan voor de nieuwbouw van woningen aan de Middelweg. De bouwtekeningen zijn gereed en de bouw zal naar verwachting zeer binnenkort beginnen. Akkoord nabij over bouw van koopwoningen LBF-terrein LEIDEN - De gemeente Leiden heeft in pnncipe overeenstem ming bereikt met projectontwik kelaar Kavel b v over de bouw van premiekoopwoningen op het terrein van de voormalige Leidse Broodfabnek (LBF) aan de Kor te Mare Over de plannen met de al jaren braakliggende grond is nogal wat te doen geweest. De gemeen te wilde Kavel geen toestem ming geven voor de bouw van dure premiehuurwoningen. Ambtenaren van de afdeling volkshuisvesting van de ge meente hebben geruime tijd met de projectontwikkelaar onder handeld om tot een aanvaard baar bouwplan te komen. Gisteren werd in pnncipe overeen stemming bereikt over de bouw van 50 premiekoopwoningen. De gemeente koopt van Kavel een stukje grond langs de Rijnsbur- gersingel zodat bovendien een wandelgebied kan komen tussen de Korte Mare en het terrein voor Molen de Valk Bij de gemeente verwacht men dat het plan binnenkort definitief beklonken wordt. Men streeft er naar om volgend jaar met de nieuwbouw te beginnen. Of de bouw doorgaat hangt nog af van het feit of de gemeente door het rijk voldoende woningen krijgt toegewezen in de premiekoop sector. Als Leiden maar weinig mag bouwen is de kans groot dat het bouwplan voor het LBF-ter rein opnieuw op de lange baan wordt geschoven. LEIDEN - Er zit weinig schot in de stadsvernieuwing van de bin- nenstadswijk Pancras-west Het rijk heeft de aanwijzing van de wijk tot stadsvernieuwingsge bied nog altijd niet goedgekeurd. De goedkeuring door het rijk was weliswaar toegezegd, maar de recente kabinetscrisis heeft daar een streep door gezet LEIDEN - De Tour de Frats zit er weer op. Na gestart te zijn in Doorn lag de finish lag woensdag in Geldermalsen, waar de jeugdi ge fietsers op de markt werden ontvangen door de burgemees ter. Hij overhandigde de gele truien aan de winnaars Erwin van Hagen en Wendy van der Tour de Frats weer ten einde Heuvel en zei te hopen dat de tour volgende jaar Geldermalsen als begin- en eindpunt zou ken nen. Wellicht dat Leiden in de toekomst ook weer eens kan worden aangedaan. Bij de meis jes werden Sigrid Koster en Pe tra Coenraadts respectievelijk tweede en derde. Johnmar Mul der en Jacky Heiman bereikten die posities bij de jongens. Ook in de ontwikkeling van de plannen voor de Kaasmarkt zit nog geen voortgang. De plaats van de nieuw te bouwen binnen- stadsschool is onderwerp gewor den van de college-onderhande lingen en de uiteindelijke keuze zal afhangen van de vraag welke politieke partijen straks de wet houderszetels verdelen. LEIDEN - De krakers van het fabriekscomplex van Clos en Leembruggen aan de Lange gracht in Leiden moeten voor het eind van de maand hun onderkomen verlaten. De curator vari het complex zegt overeenstemming te hebben bereikt met de gemeente Leiden over de verkoop. De gemeente wil^ehter alleen tot koop overgaanals de krakers weg zijn. Hetls de bedoeling van de gemeeptè om het gewestelijk arbeidsbjireau, dat met ruimte gebrek kampt, onder te brengen in de voormalige textielfabriek. Blijven de krakers zitten, dan spant de curator in het faillisse ment van de bv een kort geding tegen hun aan. Dit kort geding zal vrijdag 27 augustus voor de president van de Haagse recht bank dienen. De eis luidt dat de krakers binnen twee dagen na betekening van het vonnis het complex zullen ontruimen. Anderhalve maand geleden was aankoop door de gemeente nog onzeker. Nadat aanvankelijk overeenstemming was bereikt met de voormalige crediteuren van Clos en Leembruggen, leek de gemeente zich vanwege de fi- nanciëele nood te moeten terug trekken. Het bedrag van van een miljoen was destijds een te groot beletsel. Toen ging het overigens nog louter om woningbouw, nu wordt een deel van het terrein bestemd voor het arbeidsbureau. Om welk bedrag het nu gaat, is niet bekend. Begin juni namen de krakers het complex in bezit. Ze gingen di rect druk aan het verbouwen om de oude fabriek geschikt te ma ken voor bewoning en voor klei ne bedrijfjes. De gemeente noemt de plannen van de kra kers "eigengereid". De krakers zeggen op hun beurt LEIDEN - Ad van der Waals, voormalig lid van de gemeen teraad voor het CDA, heeft nu ook zijn nieuwe partij - de Evangelische Volks Partij - de rug toegekeerd. Hij heeft het lidmaatschap van de EVP opgezegd en is nu po litiek 'daldoos'. Als reden voor zijn uittreden noemt Van der Waals de ge brekkige organisatie in de partij, de wijze waarop het bestuur een aantal conflicten met onder andere oud-be stuursleden aanpakt en de manier waarop de partij op politieke ontwikkelingen rea geert. De zwakke onderbouwing van het verkiezingsprogram, de onevenwichtigheid in de be sluitvorming en de geringe bestuurskracht noemt Van der Waals ook als oorzaak van zijn teleurstelling. Hij vindt de partij hobbyistisch, amateuristisch en sectarisch. De oud-christen-democraat zegt nog geen moment spijt te hebben van zijn uittreden (in 1980) uit het CDA, al speet hem het vertrek uit de ge meenteraad. In de EVP heeft hij evenwel niet aangetroffen wat hem indertijd in de ARP zo aansprak: politiek bewust zijn, goede organisatie en rea lisme. 'Deze elementen zijn in de EVP verloren gegaan", aldus Van der Waals. "Bij de ko mende verkiezingen zal ik daarom voor het eerst sinds vele jaren langs de kant staan". Kaasmarkt - weer onderwerp van overleg Geld om het verbeteringsplan voor Pancras-west uit te voeren is er dan ook voorlopig niet, zo moest de projectgroep voor de stads vernieuwing in Pancras-west gis teren constateren. Het Clos en Leembruggen-pand aan de Langegracht (foto mei '82) dat nieuwbouw voor een ar beidsbureau "onzin" is. "Er komt voorlopig toch niet veel werk bij". De curator heeft de he le groep krakers voor de rechter gedaagd, "aangezien al het mo gelijke is gedaan achter de na men van de krakers te komen, maar dat dit tot op heden niet is gelukt". De gemeente heeft de krakers in het verleden al gewaarschuwd niet te veel aan het complex te vertimmeren. "Straks moeten ze er toch uit", aldus de gemeente over de grootste kraakactie die Leiden tot nu toe heeft gekend. Fietser (21) aangereden LEIDEN - Met zwaar hersenletsel en een gebroken been is een 21- jarige in Leiden wonende Schot gisteravond overgebracht naar het AZL. De man fietste op de Zoeterwoudse Singel en verleen de geen voorrang aan een auto die op de Lammenschansweg reed. Deze» automobilist, een 24- jarige Leidenaar, deed nog ver woede pogingen de fietser te ont wijken, maar kon toch niet ver hinderen dat hij de jongen op de motorkap kreeg. De fiets van de Schot was na het ongeval geheel vernield Kruiser botst LEIDEN - Doordat een schipper uit Alkmaar meer oog had voor zwemmers, die voor zijn boot sprongen en er achter aanhin gen, voer hij niet onder de Zijl- brug door maar tegen een meer paal. De golfbreker en stootrand van de kruiser werden hierbij in gedrukt. De politie wil gaan op treden tegen zwemmers die bij de bruggen de langsvarende bo-' ten hinderen. Vakantie In club- en buurthuis De Mirt (Driftstraat 49) en bij speel tuinvereniging Oosterkwar tier wordt de komende week een aantal vakantie-activi teiten voor kinderen georga niseerd. De week wordt vrij dag afgesloten met een bezoek aan bosbad Hoeven. Wandelen Voor morgen staat een wandel tocht in verband met het bloe- mecorso op het programa. Voor de afstanden 10,15 en 20 kilometer kan tussen negen en twee uur gestart worden bij het VW-kantoor aaan het Stationspplein. Inschrijven kan bij de start. LEIDEN/VOORBURG - De Leidse warenmarkt: domein van de boodschappende ge zelligheidsmens en 'werk terrein' van de prijsbewuste consument, ook al is z'n gul den er dan geen hele daalder meer waard. De Leidse wa renmarkt: schepper van tientallen arbeidsplaatsen. Een flink bedrijf met onbe wust een grote sociale func tie. De 'Lèidse mart': het grootste trefcentrum van de stad. Daar waar de Leidse 'er' rolt zoals-ie nergens rolt. De markt, Leids als de Harte- brugkerk en 3 oktober en ou der dan de Zijlpoort; een zo- merrubriek waard derhalve. Vandaag deel zes over de schatjes van Joop Hoffmans, de "kopies-jagers" en de noodzaak van het scherpe prijzen. Een van de meest merkwaardi ge kramen op de Leidse markt is ongetwijfeld die van Joop Hoffmans, handelaar in damesconfectie. Kledingrek ken en een 'paskamer' doen de kraam op een openlucht boetiek lijken. In de smalle gangpaden scharrelen over wegend Leidse huisvrouwen van middelbare leeftijd en ouder: op zoek naar koopjes. Joop Hoffmans, die ook nog in Delft en Vlaardingen op de markt staat, noemt z'n Leidse klanten dan ook "kopies-ja gers". Zijn riante woning in de Appel- gaarde, in een Voorburgse nieuwbouwwijk, duidt er op dat de voormalige timmer man Hoffmans de laatste ja ren aardig geboerd heeft. Dat kan ook bijna niet anders met drie marktkraman en twee modehuizen (Esther) in Den Haag en Leiden. Maar op dit moment moet de geboren Scheveninger alle zeilen bij zetten om een aardige boter ham uit z'n textiel imperium te slepen. In tegenstelling tot Guda Rustenburg, die als handelaar in tweedehands kleding dinsdag in deze ru briek tevreden geluiden liet horen, klinkt het verhaal van Joop Hoffmans aanmerkelijk somberder. "Het is rot in de textiel. Fabrie ken gaan achter elkaar naar- de knoppen. Er worden haast geen voorraden meer ge maakt zodat je het wel kan vergeten om grote partijen in te kopen. Op dit moment heb ik niet veel handel meer. Het is bijna op. Daar komt nog bij dat ik in Leiden een flinke klap heb gekregen door de combinatie marktkraam-win- Door Jaap Visser Joop Hoffmans en zoon in het Haagse filiaal van het Esther-imperium: "Wat er ook gebeurt, die marktkramen doe ik niet weg". De 'schatjes van Joop Hoffmans' scharrelen in de smalle gangpaden van het openlucht-modehuis aan de Nieuwe Rijn. Joop Hoffmans 'Het zijn kopies-jagers". kei. Leiden is daar echt te klein voor". Het modehuis Esther, dat Hoff mans zo'n vijf jaar geleden op de hoek van de Haarlemmer straat en de Pelikaanstraat opende, is inmiddels "de grootste concurrent van z'n marktkraam", of andersom. Vandaar dat hij met de het idee speelt om de winkel te verhuren: "Ik kijk het nog een halfjaartje aan en dan be slis ik: doorgaan of verhuren. Feit is dat de winkel op dit moment met verbes draait en ik heb weinig zin om me langzaam maar zeker te laten leegzuigen. Maar, wie weet, trekt het nog wel aan. We gaan straks aan de kant van de Pebkaanstraat een nieuwe etalage maken. Misschien dat daardoor nieuwe klanten worden aangetrokken". Joop Hoffmans is, "als Lefheb ber van het vrije leven", zoals hij het zelf uitdrukt, van de ene op de andere dag de markt opgestapt. Z'n duim stok borg hij op in z'n gereed schapskist en de spijkers ver ruilde hij voor stroopwafels. Na een tijd op de markt van Middelburg deze oer-Hol- landse lekkernij aan het pu bhek te hebben gebracht en nog een tijdje bij een autos- puiterij en een zeilmakerij te hebben gewerkt, kwam Joop een jaar of veertien geleden, op z'n 24ste, in de dameskle ding. Voor een famihehd, dat in confectie handelde, ging hu dameskleding verkopen: tegen twintig procent van de omzet en met recht van te ruggave. Hoffmans: "Bij m'n laatste baas verdiende ik 125 gulden in de week en met die japon netjes verkopen, zette ik de allereerste dag al meteen achthonderd gulden om. In één dag verdiende ik dus meer dan bij m'n baas in de hele week". Na een jaar is Hoffmans voor zichzelf begonnen op de Leidse markt. Inmiddels ge huwd kreeg hij een woning aan de befaamde Hoefkade in de Haagse Schilderswijk Een deel van die woning werd als winkel ingericht en ging volgens Hoffmans met een lopen. Twee gezonde za ken. de winkel in Den Haag en de marktkraam in Leiden, gaven handelaar Hoffmans de nodige armslag Hij kon z'n activiteiten met een ge rust hart gaan uitbreiden, hetgeen dan ook gebeurde Maar nu de textielbranche voorop holt in de economi sche terugtocht, moet hij weer aan inkrimpen gaan denken. Het kan verkeren. Hoffmans "Neem nou de Leid se markt. Dat was altijd ver uit m'n allerbeste markt Maar nu is het de minste. Lei den is nu eenmaal een arme stad. dat is bekend, dus daar vallen de klappen het eerst en het hardst Kochten de vrouwen vroeger zeven jur ken in een jaar. nu nog maar één. Het enige wat je er tegen kunt proberen is: scherp pre zen. De winstmarge klein houden en streven naar een hoge omzetsnelheid. Door met lage pryzen te werken, moet je de klanten in de ver leiding brengen om te bleven kopen" Wat er ook gebeurt in de tex tiel branche. geen haar op het dun bezaaide hoofd van Hoff mans die er aan denkt om z'n marktkramen op te doeken: "Want het marktleven gaat in je zitten. Het is een hard le ven en je moet er echt een goeie mentaliteit voor heb ben maar het is voor mij het mooiste wat er ia. Als ik een paar weken op vakantie ben geweest dan ben ik blij wan neer ik weer achter die kraam sta". Met het Leidse publiek kan Joop Hoffmans pnma op schieten "want het zijn gewo ne volksmensen net als ik. Je kunt alles tegen die vrouw tjes zeggen. Zalig is dat Ik loop dan ook de hele dag te dollen. Ik noem ze allemaal schatjes en pak ze allemaal lekker beet Hoe oud ze ook mogen zijn Nee. die markt kramen wil ik blijven houden want dat is m'n leven"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3