Tegenvaller voor regio-gemeenten Thuis zitten is ook niets 0=eidsé agendai Leiderdorpse brug vanaf maandag verboden terrein Vakantiewerkers weer volop aan de slag Vlinder geld uit pot gemeentefonds uitzondering voor Leiderdorp Rijnsburgs corso door Leiden en Oegstgeest AGINA 2 Stad en rand STREEK Geld verdienen om iets te kopen wat ze graag willen hebben. Dat lijkt de voornaamste drijfveer van scholieren om in de vakantietijd voor enkele weken bij het bedrijfsleven aan de slag te gaan. Deze conclusie lijkt gewettigd na een bezoek aan bedrij ven die vakantiewerkers in dienst hebben: in deze regio uiteraard veel bollen-exportbedrijven en, in Katwijk aan Zee, het visverwerkend bedrijf Ouwehand. De rondgang door duin- en bollenstreek bracht behalve genoemde conclusie, niettemin ook nog wel wat andere, soms tries te zaken aan het licht. De jongelui waar d'i verhaal om draait zal dat eenter worst zijn, zo blijkt uit de reacties. Erica Roosa, het diploma mavo-4 in de zak, zoekt voor vast een baantje in de kinderverzorging. Dat heeft zij nog niet gevonden. Vandaar dat zij nu bollen inpakt by het Lissese bollen-export bedrijf Th. Langeveld. Het geld wat zij daar vangt is voor haar vakantie en om een pick-up te kopen. Wel hoopt zij na haar vakantie nog een poosje bij Langeveld werk te krijgen. "In maart denk ik als kindervertorgster aan de slag te kunnen, hnaar ik wil daarvóór ook wel wat te doen hebben. Thuis zitten is maar niets en dit werk staat me wel aan". Doorkomen /Vat merkwaardiger is een reactie van een collegaatje enkele tafels verder. „Mijn vriendin is met vakantie en om de tijd door te komen heb ik maar een baantje gezocht. Niet voor het geld, ik zou niet weten wat ik ervoor moet kopen". Geestdodend", noemt een havo- scholiere het werk aan de inoak- tafel bij Langeveld. "Ik doe het puur voor het geld om een vakantie te kunnen betalen, maar voor de rest kan het bedrijf wat my betreft gestolen worden. Alleen de collega's zijn leuk, ver der is er niet-, aan". Een mening die door haar tijdelij ke collega's niet wordt gedeeld. "Er hangt hier een leuke sfeer en het werk gaat ook best. Laat ons maar rustig ons gang gaan, wij verdienen nog een leuke cent en daarna gaan we weer vrolijk naar school". Bij het Sassenheimse bollenex- portbedrijf van L. Rotteveel is het niet anders. "Voor een zak centje, de vakantie en om iets te kunnen kopen", luidt in de meeste gevallen het antwoord. Ook daar zijn wat uitzonderin gen. Een jongeman gebruikt het geld om een deel van zijn studie in Amerika te bekostigen. „Alle beetjes helpen tenslotte". Een antwoord waar hij zichzelf waar schijnlijk ook wat moed in spreekt, want een vakantiebaan tje met het minimumjeugdloon lijkt maar een heel klein deel te kunnen bijdragen aan dat doel. Eén deel van de vakantiekrachten aan het werk bij Ouwehand. Niet profiteren Een ex-luchtmachtvlieger doodt eveneens de tijd bij Rotteveel. "Ik heb dit vakantiebaantje ge nomen om niet te profiteren van de gemeenschap. Hiermee wil ik laten zien dat als je maar wil er best werk voor je is. Bovendien heb je dan ruim de tijd om naar wat anders uit te kijken". Een mening die in tegenstelling lijkt met opmerkingen, waaruit blijkt dat het niet zo eenvoudig is om iets te vinden. Ook als je graag aan het werk wil, zoals sommi gen nadrukkelijk laten weten. „Maar er rest weinig anders met onze opleiding", laat een meisje met een huishoudschooldiploma by het visverwerkingsbedrijf Een kreet, waarin zij die middag niet als enige meekwam, die dui delijk aangeeft dat de vrees om "niet aan de bak te komen" bij de jeugd sterk leeft. Een gegeven dat werd bevestigd door perso neelschef A.W. Raats van het Katwijkse bedrijf. "De meesten hopen door middel van het vakantiebaantje bij ons vast aan de slag te komen". Bij het Katwijkse bedrijf zijn op dit moment zo'n dertig scholieren in de produktieafdeling werkzaam. Grootste deel daarvan staat bij de zeven kaakmachines, waar de Deense haring wordt verwerkt. Voor iemand die voor de eerste maal een dergelijk bedrijf bin nenstapt een smerige en vette bedoening, waar de kans op uit glijden ruim aanwezig is. "Dat is maar goed ook", vertelt Raats, "want als de vloeren niet meer glad zijn dan loopt de kwaliteit van de haring terug" En aange zien de vloer op dat moment nog spekglad is lijkt de haring die da gelijks wordt aangevoerd prima te zijn. Extra Door de goede sfeer onder de vakantiewerkers worden de werkomstandigheden al snel te worden vergeten. Zoals de mees ten van haar collega's heeft Jea- net van Dam het best naar haar STREEK - Bollenbedrijven, en dan met name de exportfirma's, zijn niet blij met de spreiding van schoolvakanties zoals die in ons land wordt gehanteerd. "De vakantiespreiding is las tig", aldus directeur L. Rotte veel van het gelijknamige bol- lenexportbedrijf in Sassen- heim. De vakanties beginnen volgens hem als gevolg van de spreiding op een tijdstip dat de "piek" in het werk bij de bollen bedrijven nog niet aan de orde is. In deze regio begonnen dit jaar de meeste schoolvakanties al be gin juni en dat is voor deze be drijfstak niet zo gunstig. "De jongelui hangen half juni al aan de bel voor werk, maar dan is er nog weinig te doen. Tegen de tijd dat wij vakantiewerkers kunnen gebruiken gaan ze vaak zelf met vakantie of soms al weer naar school. Op die manier moeten we toch nog Engelse of Ierse studenten aan het werk zetten", aldus ook bedrijfsleider J.H. van der Lans van Th. Lan geveld Bollenexportbedrijf uit Lisse zin bij Ouwehand. "Gelukkig ben ik van school af en mis schien kan ik wel vast aan het werk hier. Dat hoop ik maar, want iets anders zie ik niet zit ten". Een opmerking die wordt beves tigd door een aantal anderen. Fijn van school en maar zien waar we aan het werk kunnen. Corina van Ryn daarentegen, ge bruikt het geld wat zy by het Katwykse bedrijf verdient om met vakantie naar Spanje te gaan. "Daarna ga ik gelukkig weer naar school, dat bevalt me eigenlijk beter dan het werk hier". Voor de rest lykt het zuur verdiende vakantiegeld gebruikt te worden om extra aankopen te doen. Wat dat echter gaat wor den is veelal nog een vraag. "Als je wat wilt kopen, dan is het han dig als je geld bezit", is een op merking die vaak valt. 1EGIO - De gemeente Leiderdorp is de enige gemeente in de regio Leiden die niet hoeft in te leveren als het nieuwe wetsontwerp financiële verhoudingen wordt aangenomen. Zowel Warmond, Oegstgeest, Wassenaar, Zoeterwoude en Voorschoten zullen minder geld krijgen uit de pot 'gemeentefonds'. Het nieuwe wetsontwerp van de ministers Rood (binnenlandse zaken) en Van der Stee (finan ciën) is gisteren voor advies aan geboden aan de Raad voor de ge- meentefinanciën. In totaal zullen 319 gemeenten minder geld van de ry kso verheid ontvangen en 93 gemeenten krijgen meer. Per- centagegewys ziet het voor de re gio gemeente als volgt uit: Lei derdorp +1,36; Zoeterwoude -2,62; Voorschoten -5,47; Oegstgeest -11,03; Warmond -13,15; Wassenaar -18,56. Het gaat hier wel om voorlopige cijfers, omdat er nog een kleine vierhonderd gemeenten moeten worden onderzocht. De woord voerder van het ministerie van fi nanciën verwacht dat door een totaal onderzoek de cijfers bijge steld zullen worden, zodat vooral de extreme uitkomsten zullen verdwijnen. De reacties van de gemeenten die minder geld in de toekomst zul len krijgen, was uiteraard alles behalve ingenomen te noemen. Geen enkele gemeente wist van ochtend al iets officieels van het ministerie. De genoemde cijfers waren dan ook voor hen een vol slagen verrassing. "Dat is niet zo best die mindering van elf percent", zei een woord voerder van Oegstgeest. Hy re kende voor dat dit de gemeente ongeveer één miljoen kost. "Dat is niet mis. dat is ontzettend veel". Ook de gemeente Voor schoten zou er ongeveer één mil joen gulden op achteruit gaan als de wet wordt aangenomen. Plaatsvervangend-gemeentese- cretaris Koedam: "Daarmee wor den de zaken er niet beter op. Ik was wel benieuwd hoe het zou uitpakken, maar dat het zo hoog zou zijn, had ik niet verwacht. Het zal moeilijk worden voor de gemeente om het huishoudboek je rond te krijgen". Vreugde OEGSTGEEST/LEIDEN - Het jaarlijkse Rijnsburgse corso vindt morgen plaats. De optocht vertrekt om 12 uur van de oude Flora-hal aan de Floralaan in Rijnsburg. De stoet gaat van Rijnsburg, via Oegstgeest en Lei den naar Noordwyk. Raad v. State: Centrumpartij mag meedoen DEN HAAG/LEIDEN De Raad van State heeft het beroep van het comité Mensen en Mensen en het comité Jongeren tegen fas cisme, tegen deelname van de Centrumpartij aan de Tweede Kamer-verkiezingen in de kies kring Leiden, afgewezen. Waarom beide comités, die in hun beroep hebben gewezen op de racistische propaganda die de Centrumparty al diverse keren in Leiden heeft gevoerd, niet ont vankelijk zijn verklaard, was vanochtend nog niet duidelijk. Een woordvoeder van de Raad van State zei dat de uitspraak nog'niet officieel is en dat er na 'iet weekeinde een motivering olgt. Vanaf het vertrekpunt maakt de stoet, die uit 43 praalwagens, ver sierde personenwagens en de deelnemers van de bloemenma- rathon bestaal, een rondgang door Rijnsburg. De wagens gaan daarna naar Oegstgeest va de Rijnsburgerweg, de Rijnzicht- weg, Apollolaan, Wijtenbach- weg. Floralaan, Irislaan, Lange Voort, Lijtweg, Hofweg, Van Al- kemade, Hofbrouckerlaan, Mare- laan, Warmonderweg, Leidse- straatweg en wederom de Rijns burgerweg. De aankomst aldaar is om 14.45 uur. Het corso rijdt dan door naar Lei den. De bewoners van de volgen de straten kunnen de wagens zien langskomen: Stationsplein, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat, Pelikaan straat, Hooigracht, Watersteeg, Korevaarstraat, Breestraaat, Prinsessekade, Turfmarkt, Lam mermarkt, Korte Mare, Warmon- derbrug, Haarlemmertrekvaart, De Zwijgerlaan en de Groenoordhallen. Om zeven üur 's avonds vertrekt de stoet dan naar Noordwyk. Het motto van de corso is 'bloemen in het spel'. De praalwagens zijn uitgedost in de vorm van beken de spelletjes, zoals hoedje wip, stratego, domino, scrabble en dergelijke. Op de eerste praalwa gen zyn elementen verwerkt van alle getoonde spelen. 'Desastreus", was de reactie van Warmonds gemeentesecretaris Zoetemelk. De ruim dertien per cent voor deze gemeente, bete kent een financiële aderlating van zo'n vierhonderdduizend gulden. De gemeente Zoeter woude zou een kleine honderd duizend gulden minder van het rijk krijgen. "Dat wordt hard werken en goed zoeken om de begroting dan rond te krijgen. Vorig jaar kregen we de begro ting krap sluitend. Dat dit nu in grijpt, staat buiten kijf', aldus de Zoeterwoudse chef van de afde ling financiën. De gemeente Wassenaar was de enige gemeente in de regio die geen 'officiële' verklaring wilde afleggen. "We kunnen nog geen reactie geven omdat we niets of ficieels weten van het ministerie. Als de cijfers binnen zijn zal er wel een persbericht verschij nen", aldus de woordvoerder van deze gemeente die ruim achttien percent minder zal krijgen. Vreugde uiteraard wel in Leider dorp. Deze gemeente zou 1,36 percent meer krijgen, dat finan cieel vertaald op dit moment een vooruitgang is van ruim twee honderdduizend gulden. "Na tuurlijk zijn we verheugd en blij dat we er positief uitspringen. Maar het gevoerde systeem op zich vinden we niet jofel", aldus woordvoerster Van der Hoeven van Leiderdorp. "In het verleden zijn al vaak financiële aanpassin gen geweest Die waren altijd al gunstig voor Leiderdorp, aange zien de dichtheid van de woning bouw in deze een belangrijke rol speelt en het bevolkingsaantal". Het kan nog wel even duren voor dat het wetsontwerp tot wet wordt verheven. Na de advies ronde bij de Raad voor de ge- meentefinanciën, moet het nog naar de Raad van State. Daarna is het parlement aan de beurt. Komt het wetsontwerp door al deze obstakels, dan is er nog een overgangstermijn van tien jaar in het ontwerp opgenomen. De Leiderdorpse brug is nu slechts met grote moeite te berijden, vanaf maandag helemaal niet meer. Anderhalve week afgesloten pont voor fietsers en voetgangers LEIDERDORP - De werk zaamheden aan de Leider dorpse brug gaan volgen de week een nieuwe fase in. Vanaf aanstaande maandag tot en met zater dag 21 augustus, zal de brug verboden terrein zijn voor al het verkeer. Rondom de brug bij Leiderdorp is het al enige weken een moeilijke en soms onoverzichtelijke ver keerssituatie. Dit alles komt om dat de (smalle) brug verbreed gaat worden met een extra rij baan speciaal voor de bus. Deze aanpassing is een onderdeel van het busbaanproject 'Hoge Rijn- dijk-Persant Snoepweg'. Ook rond de brug zal het wegprofiel worden aangepast. Volgende week zal het bewegende deel van de brug verdwijnen, met als re sultaat dat de Rijn een nagenoeg onoverkomelijk obstakel wordt. Speciaal voor de fietsers en voet gangers zal tijdens de werkzaam heden een pontje over de Rijn varen. De pont vaart van 's mor gens zes tot 's nachts één uur. De route van de pont is over het wa ter van het Utrechts Jaagpad naar Ockenrode/Loevenstein op Leiderdorps grondgebied. Voor de 'langzame' verkeersdeelne mers die de pont niet willen ge bruiken, is de brug over de Oude Rijn (rijksweg A-4) een alterna tief. Voor het autoverkeer zijn een aan tal omleidingsroutes mogelijk. Die routes zijn alle met borden aangegeven, en maken nagenoeg allemaal gebruik van de rijksweg A-4 en de afslag Leiderdorp bij het wegrestaurant Alberts Cor ner. Het Leidse verkeer (met uit zondering van hoge voertuigen) wordt aangeraden gebruik te ma ken van de provinciale wegen vijf en zes om op de Willem de Zwijgerlaan te komen. Het ver keer uit Voorschoten en Leiden- Zuid kan bij het Lammeschans- plein richting rijksweg rijden (Zoeterwoude) en de volgende afslag Leiderdorp nemen. Bussen Het openbaar vervoer wordt tij dens de afsluiting omgeleid over de Van der Valk Boumanweg, Lage Rijndijk en Zijlsingel. Voor de buslijnen 40, 42 en 64/65 ver vallen de halte Meerburgerkade en Van der Valk Boumanweg. De lijnen 42 en 64/65 krijgen een tijdelijke halte aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. Passa giers uit de omgeving Hoge Rijn dijk-Meerburgerkade die rich ting Leiden centrum willen rei zen, kunnen voor de duur van de werkzaamheden gebruik maken van de lijnen van West Neder land. Dit geldt ook voor de reizi gers uit die omgeving die bus 64/ 65 richting Voorschoten nemen. VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 VRIJDAG Leiden - Filmhuis LVC, film 'L'état de Siège'-Constantin Costa-Gavras, 21.15 en 22.30 uur. LVC - Breestraat 66 - Minimal Com pact, 21.00 uur. Kijkhuis - V rouwenkerkkoorstraat 17, film 'Francisca' van Mancel de Oliveira, NVSH trefcentrum - Rapenburg 48. open soos. 22 uur, tel. 149987. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.VX.. 21 uur, tel. 764236. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. ZATERDAG Leiden - VW-kantoor, Stationsplein, inschrijven en start Corso-wandeltocht, tussen 9 en 14 uur; tel. 01751-10129-jf 01720-75724. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé, tot on geveer 20 jaar, vanaf 22 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. ZONDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, Caeciliastraat 18, 'De Roze Sa lon', 14-18 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde - jaar feesten in de wereld, om 15 uur de film 'Feest en schoonheid in Japan'. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, fil 'Intentions of Murderuit' van de japanner Shohei Imamura, 20 ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8'uur en eindigt zondag om 24 uur. Wyk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur A. van Luijk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs af spraak. Wyk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: W. ScheUekens. Paganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, Kennedy- laan 46, teL 310420, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, J.W. Stuyfzand, tel. 312513, spreek- uur van 11-11.30 uur in praktijk Arends horst; zo, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - P. van 't Woud, L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070, za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo. C. Meijer, Rouw- cooppark 11, tel. 2493. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 aug tot 13 aug door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890409. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest wordt waargenomen Leiden, tel. 313748. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Automobiliste vliegt uit bocht LEIDEN - De afrit van rijksweg 4, richting Hoge Rijndijk, was voor een 26-jarige autobestuurster uit Leiden te scherp. Met snijwon- den aan haar arm is de vrouw overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis. Door een te hoge snelheid kon de vrouw de bocht niet halen en vloog via een verkeersbord tus sen de bomen in de naast de weg gelegen berm. Haar 30-jarige me depassagier, eveneens uit Lei den, kon ter plekke worden be handeld aan divere wondjes. De auto is zwaar beschadigd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgevers maatschappii Letctech Dagblad B v Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: M 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uui Abonnementsgelden b«i vooruitbetaling te voldoen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Inv Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.3 Per poet 79.70 Adjunct-hoofdredacteur. Ptv Aig redactiechef overschnjving geen Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Qplip. Commentator W F J Wirtz Redactie stad an randgemeenten tel. 071-144941 tat. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2