"Droomzomer nog lang niet voorbij Niet dringen Shell helpt <3 D Franse minister in clinch met communistische villabezitters KNMI: Dat onweer niets Reporta9e ia# fff Meer vrouwen afgestudeerd Vrouw dreigt met bom Yaticaan berispt genezende bisschop VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 Varia Gerard Dielessen Meteoroloog Harry Otten heeft zijn korte broek aan. Op de vierde verdieping van het KNMI in De Bilt is het nog wel uit te houden. Niet te warm. Maar lek ker koel is anders. Boven een tafel in de weerka mer, die volhangt met weerkaarten, satellietfoto's en computervellen, zegt weerman Otten: „Het blijft voorlopig goed. Ik zeg dat niet snel, maar de kans op een warme augustusmaand is zeer groot. Het wordt een van de beste zomers van deze eeuw. Dat is wel duidelijk". Trots: „En we hebben het de af gelopen weken toch aardig goed voorspeld, al dat fraaie Moeiteloos somt Otten getallen op: „De zomer van 1947 was de allermooiste, deze eeuw. 64 zomerse dagen. Dat bete kent 25 graden celsius, of warmer. Dat komt eens in de duizend jaar voor. 1976 is een goede tweede met 46 zomerse dagen. Tja, en als het de ko mende dagen goed blijft heb ben we dit jaar 30 zomerse dagen. Dan spreken we al van een uitstekende zomer, terwijl het nog lang niet is af gelopen". Lang geleden Een zomer om van te dromen. Temperaturen van 25 tot over de 30 graden. Dat is lang gele den. Toch is niet iedereen even gelukkig met het aan houdende warme weer. Tal loze mensen kunnen 's nachts de slaap niet vatten. Gaan dan maar afwassen of het huis stofzuigen. Tot onge noegen van de buren, die na tuurlijk met open raam sla pen. Schapen en koeien zoeken een plekje in de schaduw. Var kens en kippen worden 's nachts in plaats van overdag vervoerd. „Uiteraard", zegt hoofdinspecteur H. Visser van de Dierenbescherm ing in Den Haag. „Een veeauto die met een temperatuur van 30 graden in een file of voor een stoplicht staat wordt een broeikas. Dat is funest voor die beesten". Vooral dieren hebben het moei lijk in deze tijd. „Dierenkwel- lerij' roept Visser. „Zet dat maar in de krant. Het is onge looflijk hoeveel mensen hun hond meenemen als ze met de auto boodschappen gaan doen. Ze stappen uit en laten de hond met gesloten ramen in de auto achter. We hebben al heel wat gevallen gehad waarbij ze het niet overleef den. Laat die mensen op z'n minst een raam opendoen en de auto onder een boom in de schaduw parkeren, dan komt er in elk geval wat zuurstof naar binnen". Een ander probleem dat bij ho ge temperatuur steeds weer de kop op steekt is 'botulis- me'. Een verlammingsziekte waaraan eenden, zwanen, meerkoeten en andere water vogels onherroepelijk ster ven. Bij een watertemperatuur van boven de 20 graden produ ceert de bacterie Clostridium Botulinum een gif waaraan de vogels uiteindelijk ten on der gaan. Dat het de laatste jaren rustig is geweest rond het verschijnsel botulisme is te danken aan de koele zo mers. Dat wil echter niet zeg gen dat de ziekte uit het wa ter verdwijnt. De gevreesde bacterie kan zich jarenlang onder barre omstandigheden handhaven. Dat blijkt ook nu. Zo is de laatste dagen het aantal verdachte sterfgeval len onder watervogels dras tisch toegenomen. Uit tal ge meenten kwamen berichten over dode vogels die alle ver schijnselen van botulisme vertoonden. Die verspreiding van botulisme vindt plaats door kadavers van door botulisme gevelde vogels. Een miniscuul stukje weefsel van zo'n dode vogel bevat genoeg bacteriën en gif om veertig volwassen eenden te doden. „Vandaar", zegt hoofdinspec teur Visser van de Dierenbe scherming, „dat het noodza kelijk is dat botulisme snel wordt gesignaleerd. Kada vers van gestorven vogels moeten zo rap als het kan worden verwijderd. Waar schuw zo snel mogelijk de plaatselijke overheid. Die zorgt er dan voor dat het ge bied wordt afgezet. Het is bo vendien uiterst gevaarlijk om daar te zwemmen". Zieke vogels kunnen worden herkend aan verlammings verschijnselen aan kop, nek, vleugels of poten. Uiteinde lijk verslappen ze zo dat ze niet meer kunnen vliegen. De kop zakt al snel onder water, waardoor de vogels verdrin ken. Lied Veel leed ook onder de boeren in het oosten van het land. Daar wil maar geen druppel regen vallen. In Twente is zelfs een sproeiverbod afge kondigd door het water schap, omdat de sloten bijna leeg staan. In de overige de len van het land valt het mee. Flinke plensbuien houden de schade binnen de perken. Het warme weer heeft nog meer nadelen. Terwijl ieder een roept dat de horeca gou den tijden doormaakt, plaatst een woordvoerder van Hore ca Nederland, de werkge versorganisatie van kleine en middelgrote horecabedrij ven, toch enige kanttekenin- -A Ww «i 1 -4 -L tg m Dit beeld van volle stranden zal dit jaar niet snel verdwenen zijn. Er is zelfs kans op een warme septembermaand... (Foto ANP). ge n: „De terrassen in de gro te steden blijven leeg. Dat zelfde geldt voor de hotels. Er zijn vooral in het binnenland nog bedden genoeg. Wie gaat er nu een warme stad in. Daar is het veel te warm voor". De VW in Amsterdam spreekt zelfs van een geweldige klap. Veel toeristen trekken naar het strand. Op de lijn Amster- dam-Zandvo ort zet de NS dagelijks zes extra treinen in. Op zaterdag en zondag zelfs twaalf treinen per dag extra. De vakantieganger verkiest de zee boven het Rijksmuseum en het Paleis op de Dam. „In het binnenland is het echt niet zo'n dolle boel", voegt de woordvoerder van Horeca Nederland daaraan toe. En: „Bovendien worden de be stedingen minder. In plaats van een karbonade wordt nu een broodje bal gehakt gege ten". De seizoenbedrijven draaien daarentegen uitstekend. Campings en eettentjes in het plassengebied klagen niet. Datzelfde geldt ook voor de strandtenthouders langs de kust. Voor hen kan het sei zoen niet meer kapot. Dorst De frisdrankenfabriek Vrumo- na in Bunnik maakt hecti sche tijden door. Zo'n acht miljoen flessen cola, up, le mon en bronwater vliegen wekelijks de poort uit bij Vrumona, een volle dochter onderneming van biergigant Heineken. Uit concurrentie- overwegingen wil pro- duktmanager G. J. Vuvk 'geen getallen noemen. „Maar", zeg hij na enig aan dringen, „de omzet ligt nu tientallen procenten hoger dan normaal. Dat heeft behal ve met onze reclamecampag ne natuurlijk met het weer te maken". Bij Vrumona in Bunnik wor den verschillende zogenoem de 'A-merken' geproduceerd. Vuyk: „De warme zomer komt goed uit voor ons. We hopen nu aan het einde van het jaar quitte te spelen. De frisdrankenmarkt heeft een gevoelige deuk opgelopen door de recessie en de ac cijnsverhoging die op 1 ja nuari van dit jaar werd door gevoerd. We hebben deze zo mer echt nodig om de ver koop op peil te houden". Volgens Vuyk treedt er wel een gewenning op onder de con sument tijdens deze warme periode. ..Ga maar na als je zelf naar Spanje gaat bijvoor beeld. In het begin van de vakantie drink je liters, maar dat neemt snel af. Dat is hier ook. Het klinkt raar. maar het moet niet te lang zo warm blijven. Een schommelende temperatuur tussen de 20 en 30 graden is voor ons het bes te. En dan hebben we het tot nu toe aardige getroffen". Warm „En dan nu de weersverwach ting voor de komende vier en twintig uur. Droog met in de avond een kans op een kleine lokale onweersbui. Maxi mumtemperaturen 30 gra den. Vooruitzichten van vrij dag tot en met dinsdag: aan houdend warm met tempera turen tussen de 25 en 30 gra den", schalt het uit de luid- ssprekers van de radio. Harry Otten heeft gelijk. Voor lopig blijft het nog warm weer. „Het gebeurt niet vaak dat ik voor een lange periode durf te voorspellen, maar nu ben ik er toch vrij zeker van dat augustus ook goed wordt. Kijk, we hebben verschillen de soorten zomers in dit land. De gewone, regenachtige zo mers. Dan is het onophoude lijk nat Daarnaast de zomers die goed beginnen eind mei- juni, maar in juli omslaan en er niet meer bovenop komen. Dan blijft het verder slecht En de zomers die goed begin nen, een inzinking krijgen in begin juli, maar er toch weer bovenop komen. Dat is nu het geval. Statistisch is aan te tonen dat de rest van de zo mer dan ook goed blijft Maar er is nog een reden om aan te nemen dat augustus mooi wordt". Otten: „Een julimaand die twee graden te warm is, zoals nu, dan is de kans op hogere dan normale temperaturen in au gustus ruim vijftig procent Het warme weer heeft ook te maken met de zeewatertem peratuur. Als het zeewater warmer is dan normaal wor den de luchtstromingen ex tra verwarmd. Koude lucht vanaf de oceanen krijgt dan weinig kans om binnen te dringen. De kleine onweers buien die nu 's avonds nog wel eens voorkomen zijn te wijten aan, noem het maar, overkoken van de atmosfeer. Dat zijn echter kleine depres sies, die nauwelijks kwaad doen". Tot slot: „Dat houdt dan tevens in dat als het deze maand goed blijft, ook september wel eens een goede zomerse maand kan worden". DEN HAAG (ANP) - Het aan tal vrouwen dat afstudeert bij het wetenschappelijk onder wijs is in het studiejaar 1980/ 1981 gestegen. Dit Valt op te maken uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Er werden 11.075 afsluitende examens afgelegd met goed gevolg, wat een stijging is met twee procent ten opzich te van het voorgaande studie jaar. De stijging kwam, aldus het CBS, geheel voor reke ning van het aantal vrouwe lijke afgestuurden. Hun aan deel kwam daarmee op 27 procent. ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Alphense mevrouw heeft gister middag om half drie de ambtena ren van sociale zaken in het ge bouw aan de Castellumstraat aan het schrikken gebracht. De Al phense dreigde een bom tot ont ploffing te brengen als zij wet houder Goedhart niet onmiddel lijk te spreken zou krijgen. Doordat de wethouder niet aanwe zig was en de furieuze dame dus ook niet te woord kon staan, be sloot één van de chefs het perso neel na het dreigement naar bui ten te dirigeren. Na onderzoek bleek dat er sprake was van gro ve intimidatie en er geen bom was geplaatst. Al geruime tijd spuit de Alphense haar ongenoegen over de huur subsidie die te laag zou zijn. De politie nam haar mee voor een verhoor. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Franse minister zee-aangelegenheden bekleedt nu niet meteen een functie waarmee hij elke dag in de krant komt. Louis le Pensee dacht het ogenblik voor een „coup de theatre" gekomen op het moment dat zowat alle Fransen op vakantie - en dus zelf ook aan zee - waren en hij nam een moedig besluit. Op 16 juni had Le Pensee een campagne ingeluid waarbij hij alle Fransen het recht wilde teruggeven om waar dan ook ongehin derd langs hun stranden te wandelen. Want heel wat stukken strand zijn door particulieren zonder officiële permissie by hun villa met tennisbaan en zwembad getrokken. Le Pensee huurde een bulldozer en stak de handen uit de mouwen. Niemand zal ooit weten waarom de minister voor de zee als eerste object van zijn democratische gramschap de villa uitzocht van het echtpaar Thomazo in Saint-Tropez. Krantefoto's tonen Louis le Pensee terwijl hij driftig rukt aan een paalwerk, dat op het strand staat opgesteld ter verlenging van Thomazo's villa. Als het hekwerk gevallen is begint echter .meteen het drama. Madame Lucette Thomazo is namelijk niemand minder dan de vroegere opper-chef van alle publikaties van de Franse commu nistische partij, het partijblad l'Humanité incluis. Lucette maakt deel uit van de „inner circle" in de partij, ze is een graag geziene gast in Moskou en kind aan huis als de Sowjet-ambassade in Parijs feesten en partijen geeft. Minister Le Pensee had beter eerst de muren kunnen slechten rond villa's in Saint-Tropez als die van Brigitte Bardot, Herbert von Karajan of de familie Von Opel, vindt madame Lucette zon der opgaaf van redenen. Ze doet het nu voorkomen of alleen de anderen miljonair zijn en ze heeft protest tegen de ingreep van de minister aangetekend bij de Staatsraad. Heeft Le Pensee echt de communistische regeringspartners in hun hemd willen zetten door duidelijk te maken dat er onder hen net zo goed rijkaards zijn met villa's, honden en hekken? Madame en Monsieur Thomazo krijgen nu stenen in hun tuin en op hun muren zijn anti-communistische leuzen geschreven. „Ik laat het hek dat de minister kapot heeft gemaakt meteen repare ren", heeft de communistische dame met relaties in de hogere bankwereld woedend uitgeroepen. En ze voegde er aan toe: „Zijn dat nu de nieuwe relaties tussen regering en volk, waar over zo geroepen is?" Boze tongen beweren dat er inderdaad wel iets veranderd is sinds de communisten deel uitmaken van de regering. Voordien ruk ten ze zelf met bulldozers uit en walsten ze de onderkomens plat van gekleurde gastarbeiders, in de hoop bij de parlementsver kiezingen van 1981 stemmen te winnen onder Franse werklozen met vreemdelingenhaat. Het communistische partij-orgaan l'Humanité meldt de operatie- Le Pensee in een klein berichtje zonder er aan te herinneren dat madame Le Pensee tot het eigen establisment behoort. Eerlijk genoeg onthult l'Humanité wel dat het welgestelde echtpaart Thomazo al sinds mei 1981 (de maand van de linkse verkiezings overwinningen) in een strijd met de Franse administratie gewik keld is over dit ongelukkige strandhek, dat de geschiedenis in zal gaan als de windmolen, waartegen de minister van de zee als Don Quichot streed. Steeds meer mensen tanken bij Shell. Want daar hebben ze altijd lage prijzen. Op al onze Shell Zelf Tank Stations, ook langs de snelweg, betaalt u nu niet meer dan f 1,67 voor normale benzine en f 1,72" voor super. Veel Shell stations duiken daar zelfs nog onder. En voor dat geld tank je nog bij Shell ook! ROME (ANP) - Emmanuel Milin- go, de aartsbisschop van Lusaka in Zambia, verblijft op bevel van het Vaticaan in Rome. Volgens het Vaticaan om medische rede nen, maar volgens de aartsbis schop zelf ondergaat hy ook een psychologisch onderzoek. Bo vendien zou hy voor de keuze zijn gesteld zijn functie op te ge ven of een einde te maken aan zyn praktijken als gebedsgene zer De Afrikaanse bisschop ontdekte in 1973 dat hij over paranormale genezende kracht beschikt Hon derden zieken, ook mensen met ongeneeslijke kwalen, zou hy sindsdien weer gezond hebben gemaakt. Mensen zyn bereid te getuigen van de genezing van ly- ders aan leukemie en kanker In 1978 kreeg Milingo van het Vati caan de opdracht met zyn gene zingen te stoppen. De aartsbis schop weigerde, omdat de zieken om zyn hulp bleven vragen. Vol gens Milingo deed hy door het bieden van hulp niets anders dan de apostelen uit de begintijd van de kerk. In april van dit jaar was het geduld van het Vaticaan op. Milingo kreeg twee dagen de tyd om zyn bisdom te veralten en zich in Ro me te melden Daar is hij onder gebracht in een klooster, maar Milingo heeft te kennen gegeven weer terug te willen naar zijn land.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11