Bert Sitters gokt nu mis... Oranje met moeite langs keihard Cuba "Gekkenbende"rond Barca op Papendal Schumacher bedreigd.. Van Belkum scoort winnende treffer FIFA rekent niet op'Columbia' Brons 'teleurstelling' voor dames-estafetteploeg Tönjann blijft winnen WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 PARIJS - Harald Schumacher, de doelman van het Westduitse voetbalelftal, is in Parijs met de dood bedreigd. Met zijn club FC Köln neemt de goalie deze week aan een toernooi in de Franse hoofdstad, waar Schumacher nu een speciale lijfwacht toegewe zen gekregen heefl. Schumacher heeft zich tijdens het WK voetbal in Frankrijk zéér im populair gemaakt met zijn grove actie tegen Battiston. Dat zijn de Fransen nog lang niet vergeten, hetgeen gisteravond leidde tot anonieme telefoontjes om het noodlot niet te tarten. De voorzit ter van de gastvereniging Paris St Germain verzocht de leiding van Köln de doelman niet op te stellen, maar de Keulse bestuur ders weigerden. Tijdens het eerste duel van Köln tegen Dynamo Zagreb vonden gisteravond overigens geen inci denten plaats. De ploeg van Mi- chels verloor met 1-0. GUAYAQUIL (ANP) - Het Nederlands waterpoloteam heeft zich na een rustdag goed hersteld van de nederlaag in de eerste ronde tegen Joegoslavië. Via een overwinning met 9-7 op het spijkerharde Cuba werd de deur naar de laatste vier weer op een kier gezet. Daarvoor is dan wel nodig dat vandaag, op de vrije dag van het zwemprogramma, in het tweede duel in de tweede ronde van het sterke Hongarije wordt gewonnen. Jan van Staveren voert, op het Snekermeer, het veld van Regenbogen c ware kampioen door ook de laatste race onbedreigd te winnen. Alberda i tweede, zijn plaatsgenoot Amsterdam derde. De vraag waar gisteren alles om draaide, was of Nico Lande- weerd redelijk hersteld was van de blessure die hij tegen Joego slavië opliep. "Een lelijke verrek king van de banden in de elle boog waar we alles aan hebben gedaan", aldus fysiotherapeut Rolf Wagenaar. De hoop dat hij er geen last van zou hebben bleek ijdel. Al na enkele minuten spelen gaf de kleine Hil- versumse strateeg aan de bank zitters te kennen dat hij eruit wil de. Het duurde tot halverwege de De Nederlandse dames poloploeg is de strijd GENÈVE (ANP) - De FIFA acht het niet waar schijnlijk dat de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal van 1986 in Columbia zal kunnen plaatsvinden. De secretaris van de internationale voetbalfederatie, Joseph Blatter verklaarde dat hij erg sceptisch staat te genover de mogelijkheden van Columbia een dergelijk evenement te organiseren. Blatter deed zijn uitspraak in een interview dat gis teren verscheen in het Zwitserse dagblad "Jour nal de Genève". Blatter stelde daarin onder ande re dat wanneer Columbia nog steeds de eindron de van 1986, met 24 landen, zou willen organise ren, men zich zou moeten realiseren wat er alle maal verricht dient te worden op het gebied van telecommunicatie, veiligheidsmaatregelen en transport. "Een commissie onder leiding van Hermann Neu- berger, voorzitter van het organisatiecomité van 1982, zal binnenkort naar Columbia reizen om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkhe den die het land heeft. Zoals bekend zal de FIFA, tijdens zijn vergadering van 16 december in Zu rich definitief beslissen over het al dan niet door gaan in Columbia van de eindronde van 1986." Blatter herinnerde eraan dat reeds vier landen zich hebben aangemeld om eventueel in te springen als vervanger voor Columbia, namelijk Canada, waar tijdens de spelen van Montreal voetbal het grootste aantal toeschouwers trok, De Verenigde Staten, Brazilië en Mexico. De secretaris van de FIFA dacht Mexico goede kansen toe wegens de traditie die het voetbal in het Midden-Ameri kaanse land heeft en de voor Latijns-Amerikaan se begrippen stabiele economische en financiële positie. T water de FI- NA-beker, het officieuze wereld kampioenschap, te Guayaquil, sterk begonnen. In de eerste ronde van het toernooi versloeg de Nederlandse ploeg haar drie tegenstanders. Canada met 11-7, de Verenigde Staten met 10-9 en Australië met 11-10. tweede spelperiode eer hij terug kwam. In de tussentijd deed Pocsik wat hij in de ontmoeting tegen Joegoslavië niet had aan gedurfd. Hij wisselde zoveel hij kon. Zelfs Ruud Misdorp, die het onder de lat goed had gedaan, moest zijn plaats afstaan aan de verder van zijn doel af liggende Wouly de Bie. De inbreng van achtereenvolgens Van Noord. Blikslager, Aantjes en Heiden maakte het spel er niet beter op. Dat bleef even ner veus als in de beginfase, maar de keihard spelende Cubanen beten de tanden stuk op de verkeerde tegenstander. Het eerste kwart was nauwelijks voorbij of twee Cubanen, onder wie de gevrees de schutter Barbaro Dias. zaten met drie persoonlijke fouten op de kant. Het effect van die verzwakking bleek in de derde periode, toen Landeweerd zich wat nadrukke lijker met het spel verloop kon bemoeien. In enkele minuten tijd ging de score van 3-3 naar 7-6. Ineens liepen de combina ties weer zoals in Utrecht en Boe dapest en toonde Stan van Bel kum zich weer de koele afmaker. Weelde Maar de ploeg kon de weelde niet dragen. Even snel als de voor sprong was gegroeid, werkten de Cubanen hem weg. Vooral de wyze waarop bij 7-5 een man- mecr-situatie werd verknoeid, was hoogst verontrustend Van Es probeerde de bal na slecht aanspelen alsnog te bemachti gen. werd uit het veld gestuurd en zijn directe tegenstander Do- minguez scoorde 7-6. Toen het even later 7-7 was. leek alles verloren. Maar de hard spe lende Cubanen hepen in hun ei gen val. Lazaro Dacosta werd voorgoed het water uit gestuurd en onder een woud van armen vond Nico Landeweerd een gaatje om de bal in te leggen. Er waren toen nog bijna twee minu ten te spelen. Als Cuba het hoofd koel had gehouden, zou het mis schien nog anders zyn gelopen, maar opnieuw ging een van hun spelers eruit en dat bracht Ne derland in winnende positie. Het was Van Belkum die de man meer-situatie benutte voor het bepalen van de eindstand op 9-7. GUAYAQUIL (ANP) Het vertrouwen van Bert Sitters in zijn pupillen stond centraal op de winderige derde dag van het wereldkampioenschappen zwemmen in Guayaquil. Mag een coach ingrijpen in een estafetteploeg als die eenmaal is geselecteerd? Met andere woorden: had Sitters gisteravond Wilma van Velsen in de finale op de vier maal honderd meter vrije slag estafette moeten vervangen door reserve Desie Reijers, die het in de series bepaald beter had gedaan? Sitters, die al menigmaal blijk heeft gegeven over mensenken nis te beschikken en dat beves tigd zag door het uitstekende zwemmen van Jolande van der Meer op de vierhonderd meter vrije slag, koos voor niet ingrij pen. Dat bekwam hem slecht. Wilma van Velsen faalde weliswaar niet, maar verloor wel zoveel ter rein dat het kwartet de aanslui ting met Oost-Duitsland en de Verenigde Staten verloor en te vreden moest zijn met de derde plaats, terwijl in de series van die ochtend de estafette met Desie Reijers in de gelederen sneller was geweest dan deze beide grootmachten. De zwemster uit Doetinchem nam daarbij de plaats in van Annelies Maas, die startte in de series van vierhonderd meter vrije slag. Met een tussentijd van 56,94 werkte de als reserve naar Guayaquil gekomen Reijers ste vig mee aan een verbetering van het Nederlands record dat op ARNHEM (GPD/ANP) - De aanwezigheid van CF Barce lona, met in zijn midden sterspeler Diego Maradona, maakt van Papendal op het ogenblik een toeristische trekpleister. Met name Westduiters bestormen het nationaal sportcentrum om tenminste een handtekening van de vedetten uit Spanje te bemachtigen. Dit tot gro te ergernis van het perso neel van Papendal dat de oosterburen het hoofdge bouw ziet binnensjokken als betraden ze hun stamkroeg. "Het is gewoon een gekken- bende", vertelt een der re ceptionisten, "ze draven hier naar binnen, gebruiken volop de toiletten en doen verder net alsof ze in hun ei gen huis zijn. Bovendien krijgen we talloze telefoon tjes van mensen die willen weten hoe laat de training begint". Ook Udo Lattek is niet te spre ken over de rust, die er in het Gelderse voor hem en zijn team moet zijn. Zijn be zwaar geldt voornamelijk de honderden schoolkinde ren die op Papendal vertoe ven en die uiteraard van na bij wel eens een training van een topclub willen meema ken. Als het dan ook aan de oefenmeester ligt, is dit de laatste keer dat Barcelona het trainingskamp opslaat op Papendal. In de eerste officiële wedstrijd van Maradonna met Barce lona, gisteren tegen SV Mep pen uit de Bundesliga voor Amateurs, heeft de Argen tijnse international 45 minu ten geschitterd voor 16.000 kijkers. Na de eerste helft haalde Lattek zijn sterspeler van het veld. Maradonna had zich van zijn beste kant laten zien. Het eerste doel punt uit een strafworp kwam van zijn voet en ver der was hij het centrale aan speelpunt van zijn nieuwe club, die dit eerste oefenduel met 5-0 winnend afsloot. FC Twente en GA Eagles heb ben zich gisteren geplaatst voor de finale van het ooste lijke voetbaltoernooi in Zwolle. Twente versloeg eerste-divisieclub Heracles met 2-1, de Eagles klopte FC Zwolle bij het penaltyschie- ten na een 2-2 gelijkspel. In de eerste wedstrijd om de Limburg-beker won MW met 1-0 van Fortuna Sittard. 3.47.53 werd gesteld. Ze was vier tiende seconde sneller dan Wil ma van Velsen. Sitters had na de series twee moge lijkheden. Het kwartet van de se ries handhaven en Annelies Maas alleen de vierhonderd me ter te laten zwemmen of Wilma van Velsen vervangen door Des ie Reijers. Hij deed geen van bei de en hield vast aan de uitslag van selectiewedstrijden van een maand geleden in Rotterdam. Na de opening van Verstappen in 55.89 en het krachtig doorgaan van Annelies Maas (56.62) gaf de over de baan zwalkende Van Vel sen met een tussentijd van 57.37 slotzwemster Connie van Ben- tum te weinig soelaas om de aan val van Caren Metchuk en Jill Sturkel op te vangen. Toen Van Bentum de hand tegen de bas- sinwand sloeg gaf het scorebord weliswaar een nieuw nationaal record van 3.45.96 aan, maar dat werd voorafgegaan door het cij fer drie, brons dus in plaats van goud of zilver. Dat was ook het tweede brons voor Annelies Maas. De lange-af- standzwemster van weleer lijkt na haar come back de kortere af standen steeds beter te gaan be heersen. Gisteren kwam dat ei genlijk niet zo goed uit. Als de 22-jarige in West-Duitsland wo nende student de roffel van vroe ger weer uit de benen had kun nen halen, was er goud te verdie nen geweest op de vierhonderd meter vrije slag. Daar is namelijk een stagnatie van jewelste opge treden. Veel aanvoer voor jong talent is er niet en al mag de poging van we reldrecordhoudster Tracey Wickham dan zyn mislukt, de ge middelde leeftijd is sneller toege nomen dan de prestaties. De twintigjarige Camela Schmidt, een laatbloeier in het Oostduitse team won uiteindelijk met Annelies Maas vertelt Connie van Bentum hoe het is gegaan. De estafette-ploeg zwom naar een bronzen medaille. 4.08,98, een tyd die nauwelijks beter is dan het Nederlands re cord, dat Annelies Maas vyf jaar geleden vestigde. Achter de voortreffelijk meegaan de Jolande van der Meer lag An nelies Maas anderhalve baan lang in een ideale positie om de kop over te nemen. Maar de ver wachte aanval kwam pas toen de beide overgebleven Oostduitse meisjes (Schmidt en Petra Schneider, die tweede werd) al uit het zicht waren verdwenen en ook Tiffany Cohen zich had los gemaakt. Maas liep wel ziendero gen in. maar kwam te laat om de lelijk zwemmende Amerikaanse te achterhalen. Vierde dus in 4.12.21, terwijl Jolande van der Meer als vijfde aantikte. (4.12.40). Voor Annelies Maas vormt de we reldtitelstrijd in Guayaquil de definitieve afsluiting van haar in ternationale carrière. Tenminste als ze dit keer wel op de juiste manier gaat aftrainen De ge wichtstoename en de hartklach ten waarmee abrupte stoppen van vorige jaar gepaard ging. dwongen haar destijds de trai ning te hervatten. Het werd een terugkeer, die inmiddels met brons is omlyst Annelies Maas vindt het nu welletjes. Ze komt in september naar Alphen aan de Rijn, treedt dan nog aan in enke le clubwedstrijden en gaat dan wat in de pr-sfeer doen. Jolande van der Meer gaat in elk geval door. Naast die derde plaats voor de esta fetteploeg, de vierde en vyfde voor Maas en Van der Meer wa ren er nog een zevende positie voor Jolanda de Rover op de rug- slag en een achtste voor Hans Kroes op de honderd meter vrye slag. (Edward Maasdijk slaagde er niet in zich voor de eindstrijd te plaatsen. Hij maakte met 51.86 de dertiende tyd). Het grootste succes dat Oost- Duitsland boekte, ging gepaard met een even grote afgang van de Amerikanen. Tegenover de dub bele Oostduitse overwinning op de honderd meter rugslag (Kris tin Otto en Ina Kleber) en vier- honder meter vrye slag dames stelden de Amenkaantjes slechts twee derde plaatsen Zelfs de eens zo machtige Amerikaanse herenequipe werd geducht de oren gewassen. De olympische kampioen Jorg Woithe hield aan een bliksemstart juist voldoende voorsprong over om zich op de honderd meter vrije slag wereld recordhouder Rowdey Gaines van het lijf te houden 50 18 om 50 21 sec. De tijden waren zwak. Woithe, die zyn serie met 49,60 een Europees record had gezwommen, tikte aan na 50,18. Gaines was drie honderdste van een seconde langzamer. Zo klonk op de derde dag alleen voor Rick Caerey het Ameri kaanse volkslied. Maar deze rug- slagzwemmer komt dan ook niet uit de vrijwel collectief falende school van chef-trainer Mark Schubert. De in New York wo nende Garey diende op de 200 meter af te rekenen met de Olympische en Europese kam pioen de Hongaar Sandar Wla- dar Wladar viel in de eindsprint terug en werd zelfs ernstig bedreigd door Frank Baltrusch. MB van de boomlange jongeren, die de Oostduitse coaches het hard i hebben bijgebracht Op Roomburg zyn LEIDEN - Hans Tonjann heeft de wind in de zeilen. Na het behalen van de districts titel is hy in de regio Leiden duidelijk op het eerste plan gekomen bij de he ren. Jos Koemans zou hem mis schien nog kunnen aftroeven. Daar zou de strijd om de Open Leidse tennistitel gelegenheid toe bieden maar de blonde Al- phenaar heeft zich teruggetrok ken omdat hy deelneemt aan de Nationale Jeugdkampioen schappen van vrydag tot zondag. De wedstrijdleiding van Room burg wilde hem wel dispensatie verlenen (in de verwachting dat Koemans op de "nationale" niet verder zou kmen dan de kwartfi nales), maar de tennisser maakte daar geen gebruik van Met die beslissing gooide hy de plaatsing voor het herenenkelspel B danig in de war Hans Tóiyann trekt zich van het geroezemoes rond één v belangrijkste rivalen ma mg aan en gaat door met v In de kwalificatie voor het HEA klopte hy gisteren Freek van der Capellen. 6-4,6-0 en vervolgens het hy. in het A-toernooi zelf. weinig heel van Stefan van Er MB '-2, 6-4. Hoe klein het verschil vandaag de dag is tussen de B-top en de ge vestigde A-categorie bleek uit de zege van Hugo Ekker op Fred Schrrutz 6—1, 6—7, 6—3. Overi gens toch geen slechte party. Schmitz mist nog steeds de ser vice, die het pad naar succes kan effenen. Marco Winter vocht zich in de kwa lificatie knap langs Holderbusch. 6-4, 7-5 Zijn S|M I r bt list m.t spectaculair, maar het blykt toch erg moeilijk om hem op de knieen te brengen. "Ik weet niet wat ik tegen hem moet begin nen" zei gisteren Roomburgs Joost van Leeuwen na zyn kans loos verlies 1 -6. 1 -6 Marcel van Rijn tobt met zyn fore hand. Hy heeft echter voldoende andere wapens in huis om met direct onderuit te gaan Dat on dervond Lucassen. die in drie sets aan de kant werd gezet. 6-3, 4-6, 7-5 Bob van Overbeeke had geen probleem met E Wong Chung. 6-2. 6—1 en stylist Dick Bouman brak na een moeilijke eerste set resoluut iedere verdere tegenstand van Marcel Gerrit sen. 7 5. 6-1 In het HDB daverde het Unicum—- dubbel Ph van der KwasCMeyer met het verlies van maar één spel over H Goudbcrg'J. van Tonge ren. 6-0, 6-1 Meer weerwerk moest Forescates gerenommcer de combinatie H van der Capel- lervBub van der Zee overwinnen om het duo Hins/Tjebbes terug te wyzen. 6-3. 7-6. Hans Tón jann en Frans Grimbergen stuit ten op onverwachte zware tegen stand van het koppel Treffers/ Van Koesvcld, 4-6, 6-2. 6-3 FRANK BONTS.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9