c China ziet af van verdragen Politiemacht begeleidt afval Gevonden witsnuitdolfijn krijgt zwemles 'Snoeien rechtshulp zonder enig beleid' Protest tegen Taiwan-onderzeeërs Van Agt doet positief over Argentinië Smokkel van aapjes Ambtenaren weer aan het werk bij Justitie Onderzoek in Stadskanaal na giflozing Eind augustus radioactieve stoffen in zee WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 Binnenland ZANDVOORT (GPD) - De wits nuitdolfijn die sinds vorige week donderdag in het Zandvoortse Dolfirama verblijft, begint weer aardig op te knappen. Dagelijks krijgt het dier nu zeven tot acht kilo vis te eten en de eens zo ster ke zwemmer van de zee krijgt nu zowaar zwemles in het bassin van het Dolfirama. Overdag ver blijft de witsnuitdolfijn in een klein bassin waar zij in lakens in het water hangt. 's Avonds echter wordt het dier door leden van de reddingsbriga de en werknemers van het Dolfi rama naar het grote bassin getransporteerd, waar zij het dier begeleiden. Met zes man sterk wordt het dolfijn boven water ge houden en proberen de begelei ders het dier te stimuleren om zelf te gaan zwemmen. Zondag avond hield het dier het ander half uur op eigen kracht uit en maandagavond bleef ze zowaar tweeëneenhalf uur zwemmen in het grote bassin. Na de zwempar tij vondt de dolfijn het welletjes en kwam naar de kant om hulp vragen. Tevreden Dolfijnentrainer John Slootmaker is redelijk tevreden over de pres taties van de aangespoelde wits nuitdolfijn. Hij geeft het dier vijf tig procent kans om het er le vend af te brengen. „Het voerge- halte wordt nu langzaam aan weer wat opgeschroefd en we doen vitaminen door haar eten. Het is uniek als ze in leven blijft want de meeste dolfijnen die hier aanspoelen gaan op den duur snel dood", aldus de dolfijnen- trainer. Wat het voederen van de dolfijn be treft ondervindt Slootmaker nog steeds problemen. Twee man moeten de bek van de dolfijn openhouden, zodat Slootmaker de vis in de maag van het dier kan brengen. „Dat is een heel karwei, maar daar is een goede verklaring voor. Dolfijnen in zee eten namelijk nooit dode vis. Die vangen de vissen zelf en dat is deze ook gewend. Een dolfijn die gevangen wordt moet je ook al tijd leren om dode vis te eten", aldus John Slootmaker. Leidse universiteit De witsnuitdolfijn is de afgelopen dagen bewonderd door biologen van de Leidse universiteit en door studenten van de Techni sche Hogeschool uit Delft. „Daar was iemand bij die gespeciali seerd is in de sonar van dolfij nen. De dolfijnen zenden zelf ge luiden uit die ze weer opvangen om zich te oriënteren. Dat is de sonar. Volgens die man was het allemaal prima in orde bij de witsnuit", aldus Slootmaker. De wormen waar het dier last van had, zijn nu verdwenen door de medicijnen die de dolfijnentrai- ner het dier heeft gegeven. „Die wormen zijn nu weg. maar ze hebben de dolfijn wel bescha digd. Vooral de longen. We moe ten nu maar afwachten in welke mate dat is gebeurd". Wat er met de dolfijn gaat gebeu ren als ze blijft leven, kan Sloot maker nog niet zeggen. Ook weet hij nog niet hoe lang hij bezig zal zijn om de patiënt te verzorgen. „Je kan er weken mee bezig zijn, maar het kan ook een jaar duren. Ik hoop dat het dier er weer snel bovenop komt en op eigen kracht gaat zwemmen. Als ze zelf gaat zwemmen krijgen wij ook weer wat rust. De afgelopen da gen heb ik m'n bed echt niet ge zien", aldus dolfijnentrainer John Slootmaker. Vereniging boos op minister: DEN HAAG (ANP) - Minister De Ruiter (justitie) snoeit zonder enig beleid en zonder zich te be kommeren om de consequenties in het systeem van de gefinan cierde rechtshulp, door deze aan slag op het nu allesbehalve idea le systeem zal de rechtsbescher ming voor de minst draagkrach tige groep van de bevolking tot een onaanvaardbaar laag niveau worden teruggebracht. Dat zegt de Landelijke Vereniging DEN HAAG (ANP) - China heeft uit protest tegen de instemming van de Nederlandse regering met de levering van onderzeeërs aan Taiwan besloten twee verdragen met Nederland niet te bekrachtigen. Dit blijkt uit een nota die Van Agt, als minister van buitenlandse zaken, aan de Eerste Kamer heeft gestuurd ter voorbereiding van het debat over de begroting 1982 van zijn ministerie. "Het cultureel verdrag met de Chi nese Volksrepubliek is nog niet aan het parlement ter goedkeu ring voorgelegd, aangezien het in het huidige stadium van de bila terale betrekkingen niet ver- wachtbaar is dat van Chinese zij de tot ratificatie zal worden over gegaan", zo zegt Van Agt letter lijk. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken i DEN HAAG (ANP) De regering heeft besloten het opstellen van de notitie over Argentinië die zij het parlement had toegezegd, nog even uit te stellen. Dit blijkt uit het antwoord dat premier Van Agt, als minister van buiten landse zaken, heeft gegeven op vragen van vijftien vrouwelijke leden (CDA, PvdA, en D'66) van de Eerste Kamer. Door de Falkland-crisis is in Ar gentinië "een fluïde situatie" ontstaan. Het "lijkt" dat de eer ste aanzetten worden gegeven tot "Onbelangrijke wijzigingen in het Argentijnse binnenlands- politieke beleid die, waar zij het herstel van democratische waar den en vrijheden beogen, vanuit Nederlands standpunt bezien positief kunnen worden beoor deeld", aldus Van Agt. Hij doelt hierbij kennelijk op het feit dat de in 1976 ontbonden po litieke partijen activiteiten nu mogen hervatten. ARNHEM (GPD) - Een van moord op Ida Huisman beschul digde Huissenaar -is gisteren door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf. De man stond twee weken geleden terecht omdat hij in de nacht van eerste op tweede paasdag zijn echtgenote door wurging en een aantal messte ken om het leven zou hebben ge bracht. WEERRAPPORTEN i ai 1 Den Haag verklaarde desge vraagd, dat China ook weigert het verdrag over economische en technologische samenwerking te ratificeren. Beide verdragen wa ren zogenaamde kaderverdra gen, dat wil zeggen dat zij, nadat zij eenmaal in werking zouden zijn getreden, door gemengde commissies zouden moeten wor den "ingevuld". Zaakgelastigde Het "huidige stadium van de bila terale betrekkingen" duidt Van Agt er op dat China begin vorig jaar de diplomatieke betrekkin gen tot het laatst mogelijk ni veau, dat van kantoren van zaak gelastigden, terugbracht nadat de Nederlandse regering had ge weigerd terug te komen op haar aanvankelijke besluit, Rijn- Schelde-Verolme een uitvoerver gunning voor twee moderne on derzeeërs te verlenen. China liet weten de levering van moderne oorlogswapens aan Tai wan te beschouwen als inmen- Doodgestoken ROTTERDAM (ANP) - De 15-jari- ge Patrick van de Polder uit Rot terdam is gisteravond in de Pa relstraat bij een stoeipartij met een vriendje door een messteek om het leven gekomen. Volgens de politie had het vriendje, een 14-jarige jongen uit Spijkenisse juist een nieuw mes gekocht. Pa trick van de Polder daagde hem uit met een tafelpoot. Tijdens de stoeipartij die daarop volgde, riep de oudste dat hij in zijn borst was geraakt. Even later zakte hij ineen. Reanimatie door de GG en GD mocht niet meer baten. ging in haar binnenlandse aange legenheden. Toen Nederland en China in 1972 besloten hun kan toren van zaakgelastigden te ver heffen tot ambassades, bevestig den zij de beginselen van weder zijdse eerbied voor souvereini- tiet en territoriale onschendbaar heid, en verklaarde Nederland de Chinese opvatting dat Taiwan een provincie van de volksrepu bliek is, te zullen "eerbiedigen". Naderhand werden niet alleen de ambassades in Den Haag en Pe king vervangen door kantoren van zaakgelastigden, ook voorge nomen bezoeken werden afge zegd en uitwisselingen, ook op cultureel gebied, terugge schroefd. CDA/WD Het besluit om de uitvoervergun ning te verlenen werd genomen door het eerste kabinet-Van Agt (CDA en WD). PvdA en D'66, die als oppositiepartijen tegen het kabinetsbesluit hadden gea geerd, lieten, toen zij in het twee de kabinet-Van Agt regerings partijen waren geworden, weten niet van zins te zijn op het besluit van het eerste kabinet-Van Agt terug te komen, en het huidige, derde kabinet- Van Agt heeft niet laten blijken een ander standpunt te willen innemen dan zijn voorgangers. Het cultureel verdrag en het ver drag over economische en tech nologische samenwerking die thans in de ijskast staan, zijn door Van Agt zelf getekend. Dit tijdens zijn bezoek aan Peking in oktober 1980, enkele dagen voor dat het gehele bezoek in het wa ter dreigde te vallen door het nieuws ovèr de bereidheid, in te stemmen met de levering van de duikboten. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palm as Tel-Aviv licht bew. 31 zwaar bew. 32 half bew. 31 onbewolkt 31 zwaar bew. 30 licht bew. 27 licht bew. 31 onbewolkt 30 half bew. 29 zwaar bew. 29 motregen 25 onbewolkt 30 licht bew. licht bew. 31 regenbui 24 zwaar bew. 29 zwaar bew. 27 zwaar bew. 22 onbewolkt 27 zwaar bew 25 geheel bew. 28 onbewolkt 25 onbewolkt 28 zwaar bew. 20 half bew. 27 mist 26 onbewolkt 28 onbewolkt 29 zwaar bew. 24 onbewolkt 27 onbewolkt 34 onbewolkt 25 zwaar bew. 31 onbewolkt 30 licht bew. 31 zwaar bew. 22 onbewolkt 25 onbewolkt 25 zwaar bew. 26 licht bew NEURENBERG (DPA) - De Westduitse douane is maandag de smokkel van 31 jonge doodshoofd- en meerkatapen uit Nederland op het spoor gekomen. In het wegrestaurant Steigerw'ald in het noorden van Beieren werden een Nederlandse man en vrouw aangehouden die de dieren in de koffer ruimte van hun auto meevoerden. De aapjes zaten in drie kisten (zie foto) en hoewel zij daar volgens een eerste onderzoek niet ernstig onder geleden hadden, moesten zij met een in quarantaine. De dieren waren volgens de douane bestemd voor een afnemer in de Bondsrepubliek. De Nederlanders hebben zich schuldig gemaakt aan belastingfraude, aangezien zij niet beschikten over de vereiste invoer- papieren. Bovendien hebben zij door de apenimport het verdrag van Washington ter bescherming van diersoorten overtreden Onderzoek van werknemers met röntgen onnodig DEN HAAG (ANP) - Perio diek röntgenologisch bor stonderzoek van groepen werknemers en van sollici tanten is niet meer zinvol. Om werknemers zo min mo gelijk bloot te stellen aan röntgenstralen kan dit routi ne-onderzoek in de bedrijfs gezondheidszorg beter wor den afgeschaft. Dat is de me ning van het college van bij stand en advies voor bedrijfs geneeskunde in een notitie, die staatssecretaris Van Zeil (sociale zaken) de Tweede Kamer heeft aangeboden. De bedrijfsgezondheidsdien sten en de bedrijfsartsen zul len over dit advies, dat wordt onderschreven door de staatssecretaris, worden geïnformeerd. Doel van het onderzoek is tot nu toe geweest het opsporen van tuberculose, longkanker en beroepsziekten van de longen. Het college vindt het onderzoek ter bestrijding van tuberculose niet meer nodig, met eventueel een uitzonde ring voor buitenlandse werk nemers die afkomstig zijn uit gebieden waar tbc nog veel voorkomt. De mogelijkheid om longkan ker of beroepsziekten aan de longen via het onderzoek vroegtijdig op te sporen acht het college zeer gering. i bureau dat tegen de DEN HAAG (GPD) - De brand schade aan het ministerie van justitie valt achteraf mee. De ambtenaren, die gisteren een vrije dag kregen, moesten van daag weer aan de slag. De schade wordt geschat op twee miljoen gulden. Het grootste ongemak zal waarschijnlijk zijn dat de air conditioning voorlopig niet te gebruiken is. De extra schoonmaakploeg, die de hele nacht moest doorwerken, hoopte gisteren voor de aanvang van de werkdag het gebouw pro visorisch schoon gemaakt te hebben. Alleen de werkkamers vlakbij de luchtkoker van de air conditioning zullen langere tijd buiten gebruik zijn. Maar aange zien een groot deel van de ambte naren toch met vakantie is, blijft er genoeg ruimte over voor de ambtenaren om hun werk te doen. De archieven van het ministerie zijn niet beschadigd. De papie renmassa wordt bewaard in de kelders, waar de vlammen niet zijn gekomen. Wel beschadigd is de computerafdeling. Hoe groot de schade daar is moet nog door computerexperts worden beke ken. Maar het ministerie heeft voor de bestanden van deze com puters buiten het gebouw nog een schaduwarchief, zodat ook hier waarschijnlijk geen gege vens verloren zijn gegaan. Het vuur is om een uur of drie 's nachts ontstaan in de expeditie op de begane grond. Deze afde ling is pas sinds kort door de bouwer opgeleverd en er waren nog geen rookmelders. Daardoor is de brand betrekkelijk laat op gemerkt. Hoe de brand is ont staan en hoe daarna de vlammen zich door de koker konden ver spreiden tot aan de top van het negentien verdiepingen grote ge bouw, is nog onduidelijk. De technische recherche en de brandweer stellen een onderzoek in. De beide bewindslieden van justi tie, minister De Ruiter en staats secretaris Scheltema, hebben dinsdag hun vakantie onderbro ken om de brandschade op hun departement in aanschouw te ne men. Ook minister Nypels (volkshuisvesting) is 's middags een kijkje komen nemen als ver tegenwoordiger van het kabinet. Zoals alle overheidsgebouwen is het departementsgebouw niet verzekerd, zodat de belastingbe talers indirect voor de kosten zullen opdraaien. van Medewerkers van Buroos voor Rechtshulp (het LOK) in een reactie op de plannen van de minister om te bezuinigen op de kosten van de door de overheid gefinancierde rechtshulp. Het LOK noemt de plannen "nage noeg geheel onverantwoord" Een delegatie van het LOK had gis teren een bespreking op het mi nisterie van justitie over de maat regelen die de minister wil ne men. De vereniging heeft de mi nister meegedeeld dat zij alles zal doen om invoering ervan te be letten. Het LOK zegt in zijn commentaar dat het op geen enkele wyze kan meewerken aan de uitvoering van de plannen van de minister, maar dat het wel bereid is met het ministerie te overleggen over een nieuw systeem voor gefinan cierde rechtshulp, dat wellicht de nodige bezuinigingen kan op leveren. Verder geeft het LOK het ministe rie in overweging om met voort varendheid mogelijkheden te on derzoeken die kunnen leiden tot een vermindering van de behoef te aan rechtshulp Volgens de vereniging kan men daarby den ken aan vereenvoudiging van de wetgeving, vereenvoudiging van procedures en dergelijke. In het commentaar wijst het LOK er op dat de minister nu weer een voorstel doet om de inkomens grenzen voor door de overheid betaalde hulp van een advocaat te verlagen, terwijl die grenzen in 1981 ook al zijn verlaagd. Bi) nog verdergaande verlaging zal een nog grotere bevolkingsgroep niet meer tegen aantasting van haar rechten kunnen opkomen, aldus het LOK. Ook de invoering van een eigen bijdrage wyst het LOK van de hand, net als de ver laging van de vergoedingen die advocaten van de overheid ont vangen voor de door hen ver leende hulp. Tegen verscherping van de contro le op de afgifte van "bewijzen van onvermogen" door de ge meente - om misbruik tegen te gaan - heeft het LOK geen be zwaar. mits dat niet leidt tot lan ge wachttijden. Het beperken van het aantal zaken waarvoor nu nog op overheids kosten geprocedeerd kan wor den, stuit op grote bezwaren van het LOK. De organisatie is hele maal met te spreken over het voornemen van de minister om een algehele rechtshulpstop in te voeren wanneer de bezuinigings- plannen te weinig effect hebben. STADSKANAAL (ANP) - In Stadskanaal is gisteren een be gin gemaakt met een medisch onderzoek onder enkele honder den inwoners van deze Oostgro- ningse gemeente naar mogelijke gevolgen van cadmiumlozingen door Philips in de penode 1965- 1975. Het onderzoek zal ongeveer dne weken in beslag nemen. Enkele weken geleden besloot de gemeente onder druk van een bewonerscomité tot een derge lijk onderzoek, nadat in mei de lozing van ondermeer cadmium in een sloot waarlangs zich een groot aantal volkstuintjes be vindt, bekend werd. Behalve een onderzoek onder de inwoners van Stadskanaal wor den ook de gewassen die in de volkstuintjes worden verbouwd onderzocht op de aanwezigheid van giftige stoffen. De uitslagen van beide onderzoeken zullen gelijktijdig bekend worden ge maakt DEN HELDER (GPD) - Er zal eind augustus een grote politiemacht op de been worden gebracht om het transport van radioactief af val van het Energie Onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten naar de marinehaven in Den Helder te begeleiden. Mo-, biele eenheden, bestaande uit enkele honderden politiemensen die uit het gehele land afkomstig zijn, moeten gedurende ten min ste 24 uur naar verwacht wordt ruim duizend demonstranten in het gareel proberen te houden. De commissaris van de komngin in Noord-Holland, R. de Wit, heeft de minister van binnen landse zaken ook om militaire bijstand gevraagd in de vorm van marechaussee. De politie krijgt vooral te maken met menselijke wegblokkades van actievoerders die zich rich ten tegen het storten van het licht en middelzwaar radioactief afval in de Atlantische Oceaan. Het overgrote deel van de de monstranten is verenigd in basis groepen 'Geweldloos Verzet te gen Kernenergie'. Er trekken echter ook meer radicale actie voerders van de groep 'Dump je Eigen' naar Den Helder Zij gaan. indien nodig geoordeeld, een ge welddadige confrontatie met de politie niet uit de weg Vanwege de grote moeilijkheden met protestacties in voorgaande jaren heeft op verzoek van de ge meente Velsen het inschepen van het afval dit keer niet in IJ- muiden plaats. De gemeente Den Helder was echter niet enthou siast om de taak van Velsen over te nemen. Een motie van de PvdA, om de afvoer van het radioactieve afval te weigeren, werd in de gemeenteraad met 18 tegen 15 stemmen verworpen. Het CDA vond dat aan het gezag van een hogere overheid, die transport via Den Helder wenste, niet mag worden getornd. Noodcamping Den Helder zal wel alle medewer king aan de tegenstanders van de dumpingsoperatie geven. Zo wordt toestemming gegeven om langs de aanvoerroute naar Den Helder een noodcamping in te richten. Volgens een woordvoer der van de gemeente moet dit een bijdrage zijn tot een rustig verloop van de acties. Komende zaterdag is er al een grote pro testmars door de binnenstad van Den Helder De marine wil geen inlichtingen geven over haar betrokkenheid bij het transport en de dumpin gen. Men wil niet meedelen of het Marine Bewakings Korps as sistentie verleent tijdens de in scheping van het afval. Evenmin wordt bevestigd dat een Neder lands fregat de vermoedelijk dne dumpingsschepen naar de Atlan tische Oceaan zal begeleiden, zo als vorig jaar gebeurde. In Den Helder verluidt dat de manne in ieder geval byzonder ongelukkig is met de opgedrongen bemoeie nissen met deze 'burger-opera tie' De milieuorganisatie Green Peace zal op de Atlantische Oceaan de dumping van het radioactieve af val proberen te verstoren. Het ac tieschip 'Sirius' vertrekt vrijdag al uit Amsterdam voor een actie tegen het storten van uit Enge land afkomstig radioactief afval. Vervolgens wacht het Green- Peace-vaartuig in de Franse ha venplaats Cherbourg de ontwik kelingen in Nederland af. Raad van State Er bestaat ten slotte nog een kleine kans dat de gehele operatie niet doorgaat. Volgende week bchan delt de R.i .'i .i". S' zoek van de vereniging Milieude fensie om schorsing van de ver gunning. Milieudefensie heeft bezwaar tegen de dumping om dat niet duidelijk is of de radioactieve straling van de afge gr.'iven grond van het K. rem in Arnhem niet de voorge schreven dosis overschrijdt Vorig jaar slaagden Green Peace en de stichting Natuur er wél in een schorsing van de vergunning te bereiken. De daaropvolgende behandeling van de bezwaren was minder succesvol. In record tyd deed de Raad van State de uitspraak dat de argumenten van de milieuorganisaties niet sterk genoeg waren. Met een vertra ging van ruim drie maanden kon het afval toen toch nog de zee in. Net op tyd. zodat geen proble men met opslag op het land ont stonden. Vanuit Nederland wordt ongeveer 3000 ton in staal en beton ver pakt radioactief afval in zee ge gooid. De kerncentrales in Bors- sele en Dodewaard leveren daar van ongeveer de helft De rest komt van de Kema (300 ton), van ziekenhuizen en uni vers i trits la boratoria Behalve deze 3000 ton nemen de dumpschepen in het Belgische Zee brugge nog eens 7000 ton verpakt afval in Deze hoeveelheid is afkomstig uit BH gié en Zwitserland

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7