Egypte waarschuwt Israël Bloemenkruis als symbool voor de Poolse vrijheid Rechts-extremisme in W.-Duitsland neemt toe Organisatie Afrikaanse eenheid in gevarenzone C Thatcher wijkt niet voor werkgevers Bij invasie West-Beiroet: betrekkingen verbroken China boos op VS na asiel van tennisster Bedrijven steeds pessimistischer over economisch beleid Weer uitstapje met tank LA PAZ/BONN (GPD/DPA) - Het aantal wetsovertredingen door rechtse extremisten in de Bonds republiek Duitsland is sinds de Tweede Wereldoorlog nog nooit zo hoog geweest als nu. In 1981 registreerde de binnenlandse veiligheidsdienst 1824 van derge lijke delicten, 11 procent meer dan in het jaar daarvoor. Vooral vijandige acties tegenover bui tenlanders nemen toe. Van 1980 tot 1981 met 150 procent tot 297, en volgens de woordvoerder van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft deze trend zich in de eerste helft van dit jaar nog versterkt voortgezet. De Westduitse minister van bin nenlandse zaken, Gerhard Baum (FDP), is „buitengewoon be zorgd" over deze ontwikkeling. Volgens ziin woordvoerder heeft Buitenland WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 hij al lang geleden gewaar schuwd voor een „duidelijk te gen buitenlanders gerichte agita tie". Minister Baum vindt, dat de nu gebruikte argumenten lijken op die uit de nazi-tijd. Juist in de Bondsrepubliek moet rechts-extremisme, dat zich nu concentreert op de ontwikkeling van haatgevoelens tegenover gastarbeiders, met „bijzondere gevoeligheid en bijzondere op merkzaamheid" in het oog wor den gehouden. Ten slotte is ra cisme, aldus minister Baum, in de jongere Duitse geschiedenis al eens tot een zogenaamd staats- principe verheven en daarom is het dringend geboden dat ook maar de geringste uitingen van zo'n racisme met nadruk moeten worden bestreden door alle de mocraten. Volgens het ministerie zijn e i73 rechts-extremistiscne organisa ties in West-Duitsland, met onge veer 20.300 leden, 500 meer dan in 1980. Daaronder zijn 18 neo- nazistische groepen met 1250 aanhangers en circa 600 neo-na- zistische activisten die niet tot een speciale groep behoren. "Beul van Lyon" De Westduitse regering heeft Boli via gevraagd om uitlevering van de voormalige Gestapo-chef in Lyon, Klaus Barbie. Barbie is in Frankrijk al bij verstek ter dood veroordeeld wegens verscheide ne oorlogsmisdaden. Barbie staat dan ook bekend als „de beul van Lyon". De regering in Bonn heeft het ver zoek al in mei ingediend. Maar haar ambassadeur in La Paz maakte een en ander gisteren of ficieel bekend na dat Barbie - nu Altman geheten - maandag een bezoek bracht aan de net beëdigde nieuwe Boliviaanse presedent, generaal Guido Vildo- so. Van Barbie wordt gezegd dat hij banden heeft met de Boli viaanse geheime dienst en het paramilitaire en neonazistische organisaties. PARIJS/BEIROET (GPD/AFP/Reuter) - Als Israël de aanval op Beiroet frontaal opent, zal Egypte overwe gen de diplomatieke betrekkingen met dat land te ver breken. De Egyptische vice-president en minister van buitenlandse zaken Kamel Hassan Ali zei dat gisteren in een interview in het Parijse dagblad Le Monde. De minister is - uit Washington ko mend - in de Franse hoofdstad voor besprekingen met presi dent Mitterrand en minister van buitenlandse betrekkingen Clau de Cheysson. Egypte en Frank rijk hebben een voorstel tot een resolutie in de Veiligheidsraad gedaan, waarvan het tijdstip van indiening in Parijs besproken is. Egypte en Frankrijk hebben elkaar gevonden in de mening dat de PLO van Arafat niet vernietigd mag worden door de bommen van de Israëliërs voor de poorten van West-Beiroet. Beide landen vrezen dat na een eventuele ver dwijning van Jassir Arafat de be weging zich zal radicaliseren en een gevaarlijk sneeuwbaleffect zou opleveren voor de gehele Arabische en Westerse wereld. Egypte en Frankrijk hebben dit standpunt ook tegenover de Amerikaanse president Reagan verdedigd. Vice-president Kamel Hassan Ali verklaarde tegenover Le Monde niet erg optimistisch te zijn dat de Amerikaanse president bin nen afzienbare tijd open zal staan voor de Egyptisch-Franse theo rie. Hoewel de Amerikanen „rea listischer" geworden zijn - aldus de minister - is hun standpunt toch nog niet „voldoende" realis tisch. Zo acht de Egyptische mi nister het Amerikaanse stand punt niet haalbaar dat de PLO Beiroet zou moeten verlaten met achterlating van alle wapens, „zonder dat men de Palestijnen politieke en diplomatieke per spectieven biedt". Tevens streven de Amerikanen er naar - in de woorden van Hassan Ali - onmiddellijk de „tijdbom" Beiroet onschadelijk te maken en het Libanese probleem zo te regelen dat „alle buitenlandse troepen zich terugtrekken, waar bij „bijzondere aandacht dient te worden besteed aan de kern van het Palestijnse probleem" - de Amerikanen streven dus geen wederzijdse erkenning van Israël en de PLO na, maar een eenzijdi ge erkenning van Israël door Jas- ser Arafat, voordat zij met de PLO-leider willen praten. PEKING (Reuter) - De Chinese autoriteiten hebben gisteren geëist dat de 19-jarige tennis speelster Hoe Na, die ruim een week geleden politiek asiel in de Verenigde Staten aanvroeg, op het vliegtuig naar huis wordt ge zet. Hoe Na verdween op 21 juli tijdens het toernooi om de fede- rationbeker in Santa Clara. Later verklaarde een advocaat in San Francisco dat de Chinese asiel had aangevraagd en zich tijdelijk verborgen hield. In diplomatieke kringen in Peking viel te beluisteren dat de affaire de toch al weinig bloeiende poli tieke verhoudingen tussen China en de Verenigde Staten zal ver slechteren. „Hoe Na ging naar de Verenigde Staten om deel te ne men aan een internationaal ten nistoernooi op uitnodiging de Amerikaanse tennis asso tie", aldus een woordvoerder het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken. ADVERTENTIE Vice-premier Hassan Ali besprak met minister Cheysson en presi dent Mitterrand het tijdstip waarop de Egyptisch-Franse ont- werp-resolutie in de Veiligheids raad diende te worden inge diend. De gezamenlijke resolutie voorziet in een staakt-het-vuren in Beiroet, gepaard met een te rugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Libanon om dat land de mogelijkheid te geven zijn eenheid en soevereiniteit te her vinden. Bij dit alles wordt uitge gaan van een oplossing van het conflict tussen Israëliërs en Pale stijnen, waarbij beide partijen el- kaars bestaan erkennen en een „globale" oplossing voor het Pa lestijnse probleem gevonden wordt. Tegenvoorstel PLO De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft gisteren een te genvoorstel gedaan als antwoord op het maandag door de Ameri kaanse diplomaat Habib inge diende plan voor de evacuering van de guerrillastrijders uit West-Beroet. Het Palestijnse te genvoorstel „staat in grote lijnen niet ver van het Amerikaanse voorstel af'. Dit is gisteren in re geringskringen in Beiroet verno men, die deelnemen aan de Liba- nees-Palestijnse onderhandelin gen. Naar in Libanese regeringskringen verluidde is het kernpunt van de onderhandelingen „tussen mo ment waarop een internationale vredesmacht in West-Beiroet moet worden gestationeerd". In de ogen van de Palestijnen, de linkse Libanese partijen en de is lamitische troepen „moet de in ternationale vredesmacht vóór de aftocht van de Palestijnen in West-Beiroet worden gelegerd, teneinde de wederzijdse Israëli sche en Palestijnse terugtrek king te waarborgen en de Pale stijnse en Libanese burgerbevol king tegen iedere agressie te be schermen". Volgens het plan dat Habib maan dag de PLO voorlegde, zou de multinationale troepenmacht tij dens het vertrek van de guerrilla strijders in West-Beiroet gesta tioneerd moeten worden. BEIROET Walid Jumblatt, de leider van de Drazen in Libanon, maakt foto's van gebombardeerde huizen in West-Beiroet. Hij wil zijn fotomateriaal sturen naar de Verenigde Naties als bewijs van de ernst van de situatie in de Libanese hoofdstad. TRIPOLI (GPD) - Het is zeer twij felachtig of de Afrikaanse top conferentie van staatshoofden deze week wel zal doorgaan. De Organisatie van Afrikaanse Een heid vertoont barsten die tot de finitieve scheuring kunnen lei den. De meningsverschillen tussen de twee kampen die de OAE ver deeld houden zijn met de terug treking van de delegatie uit West-Sahara (dat Marokko tot zijn grondgebied rekent) niet verdwenen. Een groep van Afrikaanse staten die de Democratische Arabische Republiek Sahara steunt, heeft zich -kennelijk uit teleurstelling over de ontwikkelingen rond de West-Sahara- dinsdag nog feller dan tevoren uitgesproken voor het onvervreembare recht van al le volken hun eigen toekomst te bepalen, dus ook voor de bevol king van de West-Sahara. Deze groep landen, die wordt aan gevoerd door Mozambique, Al gerije en Libië heeft verklaard dat de problemen rond de erken ning van de Westsaharaanse de legatie niet als voorwendsel mo gen dienen voor een aantal lan den om op die manier de verant woordelijkheid voor de proble men van Afrika van zich af te schudden. Achtergrond van de meningsver- schuillen is volgens deze pro gressieve landen dat een aantal OAE-leden van het andere kamp, Marokko, Senegal, Ivoorkust en Guinee, de topconferentie willen boycotten omdat hij in Libië plaatsvindt, en dat de problemen rond de West-Sahara slechts een excuus waren. De Libische leider Ghadaffi wees dinsdag de Verenigde Staten als grote boosdoener aan. Hij deed dat tijdens een staatsbanket ter ere van het staatshoofd van Mo zambique, Samora Machel, waar hij zei „over gedocumenteerde bewijzen te beschikken dat de Verenigde Staten Afrikaanse landen overhaalt de conferentie in Tripoli te boycotten en te laten mislukken". Officieel is de mislukking van de Afrikaanse topconferentie nog niet toegegeven, maar waarne mers in Tripoli vermoeden dat die in een geheel van onzeker heid ten onder zal gaan. Het bloemenkruis in het mid den van het Victoriaplein in Warschau heeft een korte maar bewogen geschiedenis. In toenemende mate is het een trefpunt voor demonstra ties tegen de in december vo rig jaar uitgeroepen oorlogs toestand en voor het ophef fen van het verbod van de verboden onafhankelijke vrije vakcentrale Solidariteit. Het bloemenkruis is voor het eerst op het Victoriaplein verschenen nadat de kist met de stoffelijke resten van de Poolse primaat kardinaal Stefan Wyszynski in mei 1981 op die plaats had gestaan, tij dens een rouwdienst die vooraf ging aan zijn begrafe nis. Kardinaal Wyszynski was nog nauwelijks begraven toen mensen bloemen neer legden in de vorm van een groot kruis in het midden van het Victoriaplein. Aan het hoofd van het kruis kwamen het portret van de kardinaal en talrijke bidprentjes met de afbeelding van de overlede- Met de dag werden er meer bloemen gelegd tot het kruis een afmeting had gekregen van 20 meter lang en zes me ter breed. De opzet was dat op de plaats waar het bloe menkruis lag een standbeeld of zelfs een kerk zou worden gebouwd ter ere van de le gendarische kardinaal. Een comité van leden van Solida riteit van de Ursus-tractoren- fabriek even buiten War schau nam de taak op zich dat het bloemenkruis goed verzorgd zou worden. Na regen en storm werd het kruis voor zover mogelijk in de beste toestand gebracht, de sneeuw werd weggeveegd en de bloemen iedere dag keurig geschikt. Toen op 13 december 1981 de oorlogstoestand werd uitge roepen kreeg het kruis een volstrekt andere betekenis, 's Nachts nadat de avondklok was ingegaan bleven kaarsen op het met sneeuw bedekte plein branden. Kleine groepjes, bang voor overtredingen tegen het oor: logsdecreet dat samenscho lingen van meer dan vijf mensen verbood, liepen een voudig vlak langs het kruis en knielden neer in de Kort voor Kerstmis werd het kruis, dat dag-in-dag-uit met de uiterste zorg werd om ringd voor de eerste maal grondig vernield. Het gebeur de toen een konvooi Oost- duitse vrachtwagens, volge laden met zogenaamde hulp goederen, in Warschau op het plein overnachtte. Voor het ochtendgloren hadden de Oostduitse vrachtwagen chauffeurs het kruis vernie tigd en het portret van Wys- cynski gestolen. De volgende dag jaagden de ook nu nog gevreesde Militia iedereen van het plein. Maar tijdens de avondklok zagen enkele dappere Polen toch nog kans het kruis zoveel mo gelijk te herstellen en te ver sieren met kerstboomtakken en een paar winterbloemen. In de maanden daarop is het kruis steeds meer een ont moetingspunt geworden voor leden van Solidariteit. Na de rellen in mei dit jaar kwam er nog een element bij. Voor de negen mijnwerkers die de dood vonden toen een speciale eenheid van de Mili tia - de beruchte Zomo - een einde maakte aan de staking in de Wojec-kolenmijn in de cember vorig jaar, kwamen er aan de voet van het bloe menkruis negen stuKjes steenkool en negen beschei den houten kruisjes. Een maal is alles door de politie weggeruimd, maar daarna hebben de heimelijke de monstranten alles aan het einde van hun gebedsstonde mee naar Imis genomen. De bloemen, dë bidprentjes en af en toe de „M" van Maria, die de Polen „koningin van Po len" noemen, bleven onaan geroerd. In mei is het kruis tweemaal weggeruimd, tweemaal aan de vooravond van militaire parades op het Victoriaplein voor het monument van de onbekende soldaat. Binnen enkele uren was het bloemenkruis weer op zijn plaats, groter en mooier dan ooit tevoren. Ook werden in signes van Solidariteit erbij gelegd en waren ook de kolen en de eenvoudige kruisen ter herinnering aan de gedode mijnwerkers weer terug. Met het neerleggen aan de voet van het kruis van portretten en tekeningen van vakbonds leider Lech Walesa werd een hoogtepunt bereikt. Mensen gingen zingen, maakten met de rechterhand het V-teken voor overwinning en zongen Poolse nationale liederen, maar dan met een andere tekst, die inhoudt dat God niet alleen Polen zal redden maar ook Solidariteit en Lech Walesa. Verleden week is het kruis tweemaal weggehaald, maar beide malen heeft de politie het portret van kardinaal Wyscynski keurig afgeleverd bij een van de kerken in War schau. En iedere keer bou wen de Polen het kruis weer op, een beetje groter en een beetje bonter om de autoritei ten af te straffen. Het bloe menkruis op het Victoria plein in Warschau is een sym bool geworden voor Solidari teit, vrijheid en onafhanke lijkheid. Iedere avond verzamelen zich honderden mannen, vrou wen en kinderen, die bloe men brengen en de kaarsen - ver ovèr de hoqderd - bran dende houden. Ze zingen en bidden tot zij hun stem kwyt zijn. Rang en stand is niet te onderschei den. Het zijn eenvoudige mensen van het platteland, mensen uit de stad, vrij veel invaliden en verbitterde ar beiders die slachtoffers zijn van de door het militaire re giem doorgevoerde zuiverin gen. Daarbij komen natuur lijk de vertegenwoordigers van de geheime politie, die zich uiterlijk zo opvallend vertonen dat ze in verlegen heid raken bij demonstraties van Solidariteit omdat ze niet mee mogen doen en niet hun hand omhoog mogen steken en het V-teken mogen ma ken. CREPY EN VALOIS - De 44 kinderen, die afgelopen zaterdag bij een verkeersongeluk in Frankrijk om het leven kwamen, zijn gisteren begra ven in het plaatsje Crepy en Valois in de buurt van Parijs. Bij de plechtig heid voorafgaande aan de begrafenis waren behalve de familieleden van de jonge slachtoffers (zie foto) president Mitterrand en tal van ministers aanwezig. Het ongeval deed zich zaterdagochtend voor ten zuiden van Beaune op de „autoroute du soleil". De kinderen waren in twee autobussen op weg naar een vakantieoord in het oosten van het land. De autobussen reden in op twee personenwagens, die met elkaar in botsing waren gekomen. Er brak een hevige brand uit waarin de 44 kinderen omkwamen. LONDEN (AFP) De Britse rege ring is geenszins van plan haar economische beleid te verande ren naar aanleiding van de uit komsten van een enquête onder Britse bedrijven, die is uitge voerd in opdracht van de CBI (Confederation of Britisch In dustry), de organisatie van werk gevers in Groot-Brittannië. Uit die enquête kwam naar voren dat vrijwel geen bedrijf meer ge looft in een opleving van de eco nomie dit jaar, terwijl in voor gaande onderzoeken hier en daar nog wel optimistische geluiden waren te distilleren. Volgens Geoffrey Howe, de Britse minis ter van financiën, moet de rege ring in haar beleid volharden teneinde vooruitgang te bewerk stelligen. „We leven in een moei lijke wereld en het is van het grootste belang dat wij in onze taak volharden", zei hij in een vraaggesprek met de BBC naar aanleiding van de enquête van de Britse werkgevers. Hij moest toegeven dat de werk loosheid nog wel zal toenemen, maar hoopt dat er binnenkort een ommekeer zal optreden. Groot-Brittannië telt het record aantal werklozen van bijna 3,2 miljoen, 13,4 procent van de be roepsbevolking. Een economi sche opleving gaat nu eenmaal langzaam en onregelmatig; het is zeer lastig de vooruitgang die wordt geboekt in de strijd tegen de inflatie te paren aan vooruit gang op andere terreinen, zo be toogde Howe. Morgen gaan de werkgevers praten met de regering over manieren om de economie te stimuleren. De uitlatingen van Howe geven hun weinig hoop dat dat overleg wat zal opleveren. De partijen zullen een versnelling van de renteverlaging bespreken, even als een vermindering van de bij drage van de werkgevers in de sociale voorzieningen. Ook komt ter sprake een kleine waardevermindering van het pond sterling en aanvulling van de investeringen in de openbare sector. De voorzitter van de CBI, Sir Terence Becket, heeft het af gelopen weekeinde al duidelijk laten weten dat het Britse be drijfsleven „na een afslankkuur nu bezig is van honger om te ko men". Hij wordt in zijn mening gesteund door de Britse Kamer van Koop handel, die meent dat er snel ac tie ondernomen moet worden om te voorkomen dat de onder nemingen „permanent schade" wordt toegebracht. BIELEFELD (AP) - Voor de derde keer binnen een maand is in Duits land een soldaat een uitstapje gaan maken met een tank. De 21-jarige Britse soldaat Andrew Clements nam het acht ton wegende pantser voertuig mee uit zijn kazerne en reed meer dan 15 kilometer rond voor hij werd tegengehouden en gearresteerd wegens rijden onder invloed. Maandag kwamen twee Britse soldaten om het leven toen zij een 15 tons pantserwagen stalen uit de kazerne en ermee op een spoorlijn terecht kwamen. Zij botsten op een exprestrein en werden gedood. 23 mensen raakten hierbij gewond. Het Britse leger staat waarschijnlijk een reke ning te wachten van 2 miljoen mark voor de aangerichte schade aan de spoorlijn en de trein. Clements ging op stap met een Scimitar verkenningsvoertuig. Volgens woordvoerders van het Britse leger en de Duitse politie reed hij het voertuig door het hek van de kazerne en ging hij ermee de stad in. In de stad Bielefeld werd de pantserwagen klemgereden in een doodlo pende straat. De soldaat werd overgedragen aan de Britse militaire politie. Behalve het omvergereden hek richtte de soldaat geen schade aan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6