Emancipatie vereist enige discriminatie Clubhuizen in de slag voor behoud subsidie Zijn ziekenhuizen wel zo kind-vriendelijk'? Overdekte: afwisselende woningbouw V <oV Rolstoelrijder komt ten val Werkgroep inventariseert ervaringen "Het is een rot-hoekie. Dat maakt zo'n plan zo duur" ACHTERGROND! WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 Geld voor peuterspeelzalen inzet bij Raad van State DEN HAAG/LEIDEN - De stich ting jongerenwerk "Jeugdhaven Leiden" wil niet meedoen aan de plannen van de gemeente Leiden om de ouderbijdrage voor de peuterspeelzalen het Mierenest in De Mors en De Mirt in De Kooi af te trekken van de totale subsi die, die de stichting voor het jeugdhuiswerk krijgt. Volgens de gemeente is dit een noodzakelijke bezuiniging en wordt bovendien de "oneerlijke" verhouding tussen de onafhan kelijke peuterspeelzalen én de speelzalen die onder de verant woordelijkheid van een clubhuis vallen "rechtgetrokken". Voor de Raad van State in Den Haag probeerde de stichting gis teren het besluit van de gemeen teraad, waarin het Sociaal-Cultu reel Plan 1982-1985 met het Pro gramma 1982 is vastgesteld, te schorsen. "Wy dreigen door dit besluit van de raad in onmiddel lijke problemen te komen, door dat we volgende maand al op het LEIDEN - Een 83-jarige man uit Voorschoten is gistermiddag op het Vijf Meiplein met zijn invali dewagen ten val gekomen. De elektrisch aangedreven rolstoel kantelde door onbekende oor zaak. De bejaarde man liep ver wondingen op aan zijn rechter been en werd opgenomen in het Diaconessenhuis in Leiden. personeel moeten inkrimpen", aldus de stichting jongerenwerk. De zaak diende gisteren voor de Raad van State, die schorsing af wees. Staatsraad mr. J. van der Hoeven kwam met een tussenop lossing: tot 1983 vindt subsidië ring op oude voet plaats. De zitting voor de Raad van State ontaardde gisteren in een voor beide partijen "vrij ondoorzich tig" juridisch steekspel. Volgens staatsraad mr. J. van der Hoeven is niet de juiste procedure ge volgd. Hij zei onder meer dat het bezwaar tegen de beslissing van de ge meenteraad niet juist is. "Niet de raad, maar het college van b en w heeft de beschikking genomen om de ouderbijdrage van de tota le subsidie af te trekken". De bezwaren- en beroepencom- missie van de gemeente Leiden was inmiddels ook al de fout in gegaan door de stichting jonge renwerk ontvankelijk te verkla ren in haar bezwaren. "Het ge beurt wel meer dat een gemeente zich hierin vergist", aldus Van der Hoeven. Volgens ambtenaar Rood van de gemeente is er ech ter bij de gemeenteraad een "groot" aantal van dit soort be roepen ingediend, "waarbij aan dit punt niet is getild". Op 23 augustus neemt de gemeen teraad een beslissing over het be zwaarschrift van de stichting jongerenwerk. Staatsraad Van der Hoeven gaf over het hoofd van Rood het advies aan de ge meenteraad om het bezwaar schrift van de stichting jongeren werk "in handen te leggen van b en w van Leiden". Marion ten Hen gel (links) en An- neriet Hagen: "We zijn nu aan het inventarise ren wat de zieken huizen wel en niet toelaten". LEIDEN - De werkgroep "Kind en Ziekenhuis" onderzoekt mo menteel of de ziekenhuizen in de Leidse regio wel 'kind-vriende lijk' zijn. Via een vragenlijst, die door de hoofdverpleegkundige* wordt uitgedeeld, kan iedere ou der de ervaringen met een kind in een ziekenhuis op schrift stel-, len. Ook andere wensen worden op prijs gesteld. Nog voor het eind van het jaar hoopt de werkgroep, die al een paar jaar draait de gegevens te hebben verwerkt en met een in formatieklapper uit te komen, waarin allerlei wetenswaardighe den staan waarop je een zieken huis voor een kind kunt kiezen. "We zijn hiermee begonnen" ver telt Anneriet Hagen, "omdat we op ouderavonden veel vragen op ons afgevuurd kregen. De mees ten gingen over slechte bezoek tijdenregeling, waar kunnen amandelen poliklinisch worden geknipt, of hoeveel bezoek mag er komen?" Ook vroegen ouders zich af waar om ze niet bij onderzoeken mochten zijn en hoe lang de ope ratie duurt bij bepaalde ingre pen. "Wij zijn nu eigenlijk aan het inventariseren wat de zieken, huizen wel toelaten en wat niet". Als voorbeeld noemt ze bezoek tijden voor de kinderafdeling van het Academisch Ziekenhuis. "Officieel staat er nog van twee tot kwart voor drie. Maar er is daar heel makkelijk een regeling te treffen met de hoofdzuster, zoiets moet je natuurlijk wel we ten". "Het is overigens beslist niet de be doeling dat wij tegen de zieken huizen strijden. We willen juist samen met hen de problemen oplossen. Eens in de drie maan den vergaderen we ook met de hoofverpleegkundigen van de verschillende kinderafdelingen (Academisch Ziekenhuis, Elisa beth Ziekenhuis en Diacones senhuis)". Niet alleen zij kunnen veranderingen bewerkstelligen, meent Anneriet Hagen, maar ook de ouders. "Nog maar al te vaak merken we dat ze erg schuchter zijn tegenover ziekenhuisautori teiten en nauwelijks iets durven te vragen". De werkgroep 'Kind en Zieken huis' is vier jaar geleden opge richt en houdt zich bezig met het bevorderen van het welzijn van het kind in het ziekenhuis, vóór, tijdens en na de opname. Alle le den van de werkgroep zijn ook lid van de landelijke vereniging 'Kind en Ziekenhuis'. Buiten het onderzoek houdt de werkgroep zich ook bezig met voorlichting. Marion ten Hengel zegt daarover: "Steeds weer blijkt dat voor vele kinderen (en vaak ook voor ouders) een ver blijf in het ziekenhuis een zeer ingrijpende gebeurtenis is". Op ouderavonden van scholen wordt de werkgroep vaak uitge nodigd om het één en ander te komen vertellen. "We hebben nu twee dia-series over een kind in een ziekenhuis. Naar aanleiding daarvan ontstaat er meestal een levendige discussie". Op open plekken in de Leidse binnenstad, of op plaatsen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende jaren bonder den woningen worden ge bouwd. De bebouwing van de ze "gaten" beeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk in de Stevensbotjes- polder. In een serie artikelen besteden we de zomermaanden aan dacht aan de woningbouw plannen die nog voor de bin nenstad op stapel staan. Niet alle plannen zijn even bard, sommige zelfs t wijfelacbtig. De gemeente zal in de Icometi de jaren alles op alles moeten zetten op alle "gaten" in de binnenstad bebouwd te krij gen. LEIDEN - Aan de Haarlemmer straat, op de plaats van het vroe gere zwembad 'De Overdekte', worden 24 nieuwe woningen ge bouwd. De plek waar duizenden Leidenaren hun eerste sprong in het diepe waagden, is straks een pittoresk pleintje met daarom heen nieuwe huizen, voorname lijk bestemd voor Leidse gezin nen en bejaarden. De woningbouw op het terrein van 'De Overdekte' gaat er heel af wisselend uitzien. Er komen twee-, drie-, vier- en vijfkamer woningen van verschillende ty pen. Het gaat bij deze bouw dus niet om huizen van dertien in een dozijn maar om een heel gecom pliceerd nieuwbouwplan op een klein stukje grond middenin de Leidse binnenstad. De nieuwbouw bestaat uit twee of drie bouwlagen met een schuine kap, gegroepeerd rond een bin nenplaats die Maria Gijzenplein gaat heten. Alle woningen krij gen hun toegang aan het pleintje waar speelgelegenheid en ge meenschappelijk groen zal ko men. De benedenwoningen krij gen bovendien een eigen tuintje en de overige woningen een bal kon. Een bouwplan met zoveel verschil lende woningtypen op een klein plekje is niet alleen heel afwisse lend maar ook duur. En dat werkt door in de huren die 345 tot 582 gulden per maand zullen gaan bedragen. Veel te duur. W.F.P. Oskam, van de afdeling nieuwbouw van de gemeente, beaamt dit. "Maar wat wil je", zegt hij. "Het is een rot-hoekie. Het bouwterrein is heel klein en alleen bereikbaar via de smalle Maria Gijzensteeg. Daar kan net een vrachtwagen doorheen. Je kunt er by wyze van spreken je kont niet keren. En dan ook nog zoveel verschillende woningty pen. Dat maakt zo'n plan duur". De nieuwbouw rond het pleintje op het vroegere Overdekte-terrein schiet al aardig op. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) heeft uitgemaakt dat de huur van een vierkamerwoning, op het prijspeil van 1980, voor taan niet meer dan 400 gulden per maand mag bedragen. "Langzamerhand zijn de wo ningbouwverenigingen en ge meenteambtenaren hier aan ge wend geraakt", aldus de wethou der in het gemeentelijk informa tieblad Stadswerk. "Ze weten dat als een woningbouwplan duurde uitvalt dat ze er niet by mij mee hoeven aan te komen. Het moet gewoon een sport zijn voor ambtenaren om ervoor te zorgen dat die huren zo laag mo gelijk uitvallen". Oskam zegt ook dat een plan als voor 'De Overdekte' verleden tijd is. "Een bouwplan met zo veel verschillende woningtypen zullen we in de komende jaren waarschijnlijk niet meer toe staan. Daardoor worden de hu ren onbetaalbaar. We zullen naar een stuk versobering toe moeten waardoor de woningen betaal baar blijven. Het opvullen van open gaten in de binnenstad wordt daardoor wel een steeds moeilijker zaak". Meepraten Een aantal van de toekomstige be woners van de nieuwe woningen op het 'Overdekte-terrein' is in middels geselecteerd. De bewo ners mogen de komende maan den nog meepraten over de in richting van het pleintje, de uit voering van de keuken, het schil der- en tegelwerk. Voor het einde van dit jaar zullen de woningen worden opgeleverd. Alleen enke le oude ornamenten, die in de ge vel aan de Haarlemmerstraat worden ingemetseld, zullen dan nog herinneren aan de plek waar talloze Leidenaren hebben leren zwemmen. Aansluitend op de nieuwbouw op het voormalig terrein van de 'De Overdekte' worden zeven twee- en driekamerappartementen ge bouwd in een open gat aan de Oude Vest. Deze appartementen komen naast het vroegere ketel huis, achter 'De Overdekte', dat onlangs is gerestaureerd. De nieuwbouw naast het monument krijgt daarom een fraaie voorge vel met een schuine kap die goed past in de historische omgeving. Achter de appartementen komt een gemeenschappelijke tuin voor de benedenwoningen. De bovenwoningen hebben boven dien een balcon aan de achterzij de. De huren van de appartemen ten zullen ongeveer 420 gulden per maand gaan bedragen. In de loop van volgend jaar worden de woningen opgeleverd. De restauratie van het vroegere ke telhuis aan de Oude Vest is net voor de bouwvakvakantie ge reedgekomen. In het monumen tale pand zijn zeven tweekame rappartementen gemaakt voor één en tweepersoonshuishou dens waarvan een aantal inmid dels is bewoond. Voor de ver bouwing van het pand heeft de gemeente een flinke subsidie ge kregen van het rijk zodat de hu ren van deze appartementen op een meer aanvaardbaar niveau liggen dan de huren van de nieuwbouw. De kale huur voor een tweekamerappartement in het 'ketelhuis' bedraagt 259 gul den per maand. Het ontwerp voor de restauratie en voor beide nieuwbouwplannen is van het architectenbureau Mehrtens en Veldhoven uit Den Haag. Alle bouwwerkzaamheden worden uitgevoerd door het Leidse aannemersbedrijf Du Prie. De aannemer zal zijn bouw activiteiten tussen de Haarlem merstraat en de Oude Vest in de loop van volgend jaar voltooien. JAN RIJSDAM Zo gaat de voorgevel van de nieuwbouw aan de Oude Vest er uit zien. De vrouwenemancipatie ver vult hoe langer hoe meer een voorname rol in in de ge meente-politiek. Voor wie zich nog de moeilijkheden herinnert rond de subsidie ring van de leidsters van de cursus Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving (VOS) en het heen en weer geschuif tussen de wethou ders van de verantwoorde lijkheid voor het emancipa- tie-beleid, moeten de huidige ontwikkelingen opmerkelijk heten. De invloed van de vrouwene mancipatie in het algemeen en van de Rooie Vrouwen in de PvdA in het bijzonder kwam al tot uiting in het pro fiel dat het PvdA-bestuur vo rig jaar schetste van de toe komstige raadsfractie. Daar in stond dat tenminste 35 procent van de fractie uit vrouwen moest bestaan. (Dit percentage komt ongeveer overeen met het percentage vrouwen in het ledenbestand van de sociaal-democraten). Hoezeer het profiel ook werd bestreden, de norm van 35 procent vrouwen werd zon der noemenswaardige dis cussie aanvaard. Dat was een duidelijk 'vrouwvriendelijk' gebaar van de partij, die tot dan steeds een norm van 25 procent had gehanteerd. Later, bij het samenstellen van het verkiezingsprogramma, drukte de emancipatie-bewe ging een nadrukkelijk stem pel op de politieke lyn van de PvdA. Bij de kandidaatsstel ling voor de gemeenteraad werd de belangrijkste voor vechtster van de vrouwene mancipatie in de gemeente raad, Henriëtte van Dongen, door het bestuur op een twee de plaats gezet, onmiddellijk na lijsttrekker Tesselaar. Vervolgens werd zij door haar fractiegenoten gekozen in de drie personen sterke onder handelingsdelegatie, die het meeste werk bij de college vorming verricht. Het kon dan ook geenszins verbazen dat in het PvdA-ontwerp van een college-programma de vrouwenemancipatie een rol van betekenis speelt Henriëtte van Dongen - inde onderhandeling sdelegatie. Gelyk Die rol komt op diverse plaat sen in het programma tot ui ting en de beperkte omvang van het hoofdstuk dat aan emancipatie is gewijd, geeft in feite een vertekend beeld. De emancipatie speelt met name ook een rol in de hoofd stukken over personeelsbe leid, economie, onderwijs en sociaal-cultureel werk. De discussie spitst zich vooral toe als het gaat om het ge meentelijk personeelsbeleid. De verschillende zienswijzen van (tot nu toe nog college- partners) PvdA en WD ko men bij de huidige college- vorming duidelijk aan het licht. Vrijwel het hele hoofdstuk over personeelsbeleid, zoals de PvdA dat had geschreven, staat in het teken van de emancipatie. Ook het streven naar een algemene arbeids tijdverkorting is voor een be langrijk deel ingegeven door emancipatie-motieven. Maar de 'clou' van het verhaal zit 'm toch in de passage: by sollicitatie en promoties (ook en vooral bij het opvullen van hogere en middenfuncties) geeft de gemeente by vol doende geschiktheid de voor keur aan vrouwen, waar zij getalsmatig ondervertegen woordigd zyn in functie en/of arbeidsplaatsen. Voldoende geschiktheid. Dat wil zeggen dat wanneer er voor een functie twee ge schikte kandidaten zyn, een man en een vrouw, en de man betere papieren heeft (bij voorbeeld door meer oplei- ding of ervaring) toch de baan wordt gegeven aan de vrouw, want zij is immers 'voldoende geschikt'. De WD wil deze zin zodanig wijzigen dat er weinig van overblijft. In de WD-versie gaat het alleen nog maar om sollicitaties en vervalt het woord promoties. Bovendien wordt voldoende geschikt heid vervangen door gelijke geschiktheid. Daarmee wordt de angel uit de zin ge haald en het emancipatiebe leid ontkracht Er is natuurlijk best iets te zeg gen voor het liberale stand punt, dat (maar al te letter lijk) uitgaat van het principe 'de beste man op de beste plaats', maar in het besef dat vrouwen in een historisch- maatschappelijk proces structureel achtergesteld zijn is een actieve positieve dis criminatie op zyn plaats. In de bestaande toestand van achterstand zal de vrouw op de arbeidsmarkt vaak onder doen voor mannelijke sollici tanten door veelal minder op leiding en minder ervaring, zeker als het gaat om leiding gevende posities. Om hierin zo snel mogelijk verandering te brengen is een beleid ver eist dat individueel als min der billyk kan worden erva ren, maar structureel de eni ge manier is om de positie van de vrouw werkelijk te verbeteren. Integraal Behalve het verschil tussen PvdA en WD op het gebied van het personeelsbeleid, is er ook de kwestie van het aanstellen van emancipatie- werk(st)ers. De PvdA heeft voorgesteld om in elke sector (Wonen, beheer en welzijn) een deeltyd-werk(st)er aan te stellen en één by de afdeling personeelszaken met een vol ledige dagtaak. De WD wil dit uit het college programma schrappen. Het hoort niet thuis in een pro gramma. maar bij de bezuini gingsvoorstellen is de officië le argumentatie. WD-leider Kuyers heeft evenwel duide lijk gemaakt het maar een (te) duur voorstel te vinden. Wat voor de WD niet te duur is, moet nog blijken. In elk geval blijft er van het hoofd stuk emancipatie bij de libe ralen weinig meer over dan dat er een 'integraal beleid' moet worden gevoerd. Opmerkelijk is dat het CDA en D'66 voor een belangrijk deel met de PvdA mee willen gaan. Klein links zwijgt ove rigens over en^ancipatie, het geen erop moet duiden dat men tevreden is met de PvdA-voors tellen Zowel CDA als D'66 onder schrijven het beleid geba seerd op een actieve 'positie ve discriminatie'. Het CDA merkt daarbij op dat het woord 'voldoende' voor 'ge schiktheid' kan vervallen. De betekenis blyft hetzelfde. Wat betreft het aanstellen van emancipatiewerk(st)ers is het CDA niet direct afWyzend. al vragen de christen-democra ten wel om een nadere toe lichting tegen de achtergrond van de bezuinigingsoperatie. Het CDA zegt de beleidsbe- doelingen op het gebied van emancipatie te onderschry- D'66 is op dit punt het meest concreet De democraten stellen voor om één volledige en één deeltijdbaan voor het emancipatiewerk te schep pen (by de afdeling perso neelszaken, met het oog op een Integraal beleid). By het hoofdstuk over emancipatie wil D'66 toevoegen: er wordt gewerkt aan de realisering van een gemeentelijke kinde ropvang. Overigens krijgt kinderopvang in het sociaal- cultureel werk al prioriteit, daarover is men het wel eens. Het lykt er kortom op dat PvdA, CDA en D'66 het op het gebied van emancipatie wel eens kunnen worden. Het zou een flinke verster king betekenen van het be leid in vergelijking met de achterliggende vier jaar. zelfs al is er de afgelopen tyd op dit gebied een redelyke pres-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3