LEIDSCH DAGBLAD Israël rukt nog verder op FNV: stop werving van buitenlanders Onderwijzers en leraren mogen eerder met vut Weer miljoenenstrop Slavenburg Arbeidersblad in China: Trouw mindere van man Familiedrama voltrok zich in tien jaar tijd Moeder doodt vijf kinderen VN stuurt waarnemers naar Beiroet ondanks bezwaren Door faillissement projectontwikkelaar Nomij Beheer Vliegtuigkaper overmeesterd CUBA-HULP WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36847 t>recleur G Koopman Hootófedacieur AAM Schuurmans Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PEKING (REUTER) - De vrouw is de mindere van de man en weinig vrouwen hebben iets voor de mensheid betekend, althans volgens het officiële orgaan van de Chinese arbei dersbeweging in een gisteren gepubliceerd artikel. In het blad wordt de juistheid van het regeringsstandpunt, dat man en vrouw gelijk zijn, in twijfel getrokken. Het arti kel vermeldt dat "vrouwen waardeloos zijn en moeten buigen voor de man". Verder zegt het orgaan steun te betuigen aan echtparen die liever een zoon dan een doch ter hebben. "Jongens hebben is goed. Zowel als bijdrage aan de samenleving als voor het voortzetten van de fami lienaam". Voor zover bekend is sinds de communistische overwinning in 1949 nooit eerder een op vatting als deze gehuldigd in de arbeiderskrant. Officieel heet het dat de vrouw gelijk is aan de man en het neerkijken op haar wordt beschouwd als verwerpelijk en getuigend van een feodale instelling. De arbeiderskrant heeft sinds kort een soort reputatie geves tigd als medium voor het pu bliceren van ongewone stand punten. Vorige maand nog verscheen er een artikel waarin werd gepleit voor se- xuele vrijheid in het uiterma te puriteinse China. BONN (GPD) - Een 39-jarige West- duitse vrouw heeft binnen tien jaar al haar vijf kinderen ge dood. Op 15 december 1972 ver giftigde zij, samen met haar echtgenoot, in een bos bij Freu- denstadt haar dochter Ute (9) en haar zoontjes Uwe (7) en Sven (1). Nu gaf de vrouw haar kinderen Tanja (7) en Dagmar (2) in Iller- tissen in het Beierse Woud een dodelijke dosis slaaptabletten. Zelf wilde zij, getuige een af scheidsbrief, ook sterven om „de weg voor haar man vrij te maken". De 44-jarige echtgenoot, die tech nicus is, vond zijn vrouw en kin deren en deed aanvankelijk uren niets. Hij is gearresteerd wegens het veel te laat inroepen van hulp. De zelfmoordpoging van de vrouw lukte niet. In 1973 werd het echtpaar wegens drievoudige doodslag veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf. Na anderhalf jaar werden man en vrouw wegens goed ge drag ontslagen. De rechtbank achtte het destijds bewezen dat het echtpaar om financiële re denen zelfmoord wilde plegen en hun drie kinderen mee de dood in wilden nemen om hen niet onverzorgd achter te laten. De poging tot zelfmoord van de ouders, met behulp van slaapta bletten en uitlaatgas, lukte ech ter niet omdat het aantal tablet ten te gering was en de automo tor wegens gebrek aan benzine afsloeg. Nadat het echtpaar uit de gevan genis was ontslagen, vertrok het naar het kleine dorpje Iller- tissen in Beieren. Er ontstonden echter opnieuw financiële moei lijkheden. Bovendien werd de huur van de woning opgezegd. De tragedie van 1972 herhaalde zich. JERUZALEM (GPD/UPI/AFP)- Het Israëlische leger heeft vandaag een poging gedaan van drie kanten naar het centrum van West-Beiroet op te trekken. Vanuit het zuiden omsingelden tankeenheden de wijken Bourj el Ba- rajna en Uzai, terwijl tegelijkertijd vanuit het oosten Israëlische tanks het westelijke stadsdeel binnenreden in een poging West-Bei- roet doormidden te snijden. Ook vanuit zee werd een landingspoging ondernomen. BEIROET - Israëlische troepen gesteund door tanks rukten vannacht en vanochtend op naar het centrum va de Libanese hoofdstad. Ze naderden het hoofdkwartier van de PLO tot op korte afstand. AMSTERDAM (GPD) - De wer ving van buitenlandse werkne mers moet worden stopgezet. Het tot dusver gevoerde wer- vings- en toelatingsbeleid is on juist geweest. Dit is de conclusie van de FNV-nota „Samen, beter dan apart" over de gastarbeid in ons land. In de nota oefent de FNV ook kritiek uit op het over heidsbeleid ten aanzien van bui tenlanders die illegaal in Neder land verblijven. Hun aantal wordt nog altijd op 20 tot 50.000 geschat. Wat bewolking Perioden met zon en aan het eind van de dag een kleine kans op onweer. Mi nimumtemperatuur omstreeks 17 gra den, middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Aan de kust bij wind van zee enkele graden lager. In het binnenland weinig wind. De uit Frankrijk afkomstige onweers- haard is voor het grootste gedeelte aan ons land voorbij getrokken en heeft zich vooral boven Duitsland en de Al penlanden uitgestort. De wind zal morgen draaien naar de noordoosthoek. Deze stroming wordt tot stand gebracht door een Scandina visch hogedrukgebied dat in omvang toeneemt. De kans op neerslag wordt hierdoor weer kleiner en het zal over wegend warm zijn. Het weer in het grootste gedeelte van Europa zal daarom zonnig en warm blijven met af en toe een plaatselijke bui. De landen rondom de Middelland se Zee spannen nog steeds de kroon met temperaturen boven de dertig gra den. Maar ook elders blijft het weer zeer aangenaam. 5 augustus 1982 Zon op: 06.08 uur, zon onder: 21.23 uur. Maan op: 22,03 uur, maan onder: 06.15 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 04.15 en 16.44 uur, laagwater 00.22 De FNV wil blijvende druk uitoe fenen op politieke partijen, rege ring en werkgevers, opdat de be drijfstakken waarin misbruik wordt gemaakt van illegale gast arbeiders worden gesaneerd en de echte boosdoeners worden gestraft. De vakcentrale keurt het over heidsbeleid op dat punt opzicht sterk af, vooral waar het gaat om de regularisatie.Volgens de wet van 1 november 1979 konden il legale buitenlandse werknemers zich laten legaliseren als ze maar konden bewijzen in dienst te zijn van een Nederlands bedrijf. De vakbeweging heeft er destijds opgewezen dat de maatregel slechts een verschuiving zou ver oorzaken. De nieuwe legalen zouden naar andere andere be drijfstakken gaan, waar ze beter werden behandeld illegalen hebben het meestal niet best in hun werk volgens de FNV) om te worden opgevolgd door „nieuwe illegalen". Deze vrees is volgens de FNV terecht gebleken. Volgens de FNV-nota voert de re gering een willekeurig beleid. Soms worden mensen opge spoord en geruisloos het land uitgezet, maar in andere gevallen wordt oogluikend toegelaten dat buitenlanders onrechtmatig in ons land verblijven en in bepaal de bedrijfstakken werken. Dat gebeurt vaak als het gaat om werk waarvoor de ondernemers niet gemakkelijk legale arbeids krachten kunnen krijgen en ter- wille van het behoud van die be drijven. Bijzondere aandacht is volgens de nota nodig voor buitenlandse vrouwen, voor wie ook opvang- cursussen zouden moeten wor den georganiseerd. De juridische afhankelijkheid van buitenland se vrouwen van man of vader moet worden opgeheven; zij moeten een zelfstandig recht op verblijf krijgen. Aan het beginsel van het vrije verkeer van buiten landse werknemers mag niet worden getornd. Over al deze op vattingen gaat de FNV nu haar leden raadplegen, via de distric ten van de vakcentrale. Die raad pleging gaat gepaard aan een so ciaal-wetenschappelijk inder- zoek, dat wordt uitgevoerd door het Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegenstel lingen van de Leidse universiteit onder leiding van prof. A.J.F. Kobben. Het ministerie van so ciale zaken heeft daartoe op dracht gegeven en financiert het werk. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren in een besloten zitting het besluit genomen om ondanks de bezwa ren van Israël waarnemers naar te sturen die zich zullen vestigen in het door het Libanese gezag gecontroleerde gebied rondom Beiroet. Zij krijgen de opdracht de naleving te controleren van het afgelopen zondag afgekon digde staakt het vuren. Rondom Beiroet voerden vanoch tend Israëlische helikopters van uit de lucht troepen aan, die in het centrum van het westelijk stadsdeel geland zouden zijn. Volgens ooggetuigen in het westelijke stadsdeel zouden er echter geen Israëlische militai ren in de straten zijn waargeno men. De Palestijnen melden dat een landingspoging op de kust werd afgeslagen. Israëlische woordvoerders beweer den vanochtend opnieuw dat het om een beperkte actie gaat en niet om een definitieve invasie. Maar in de praktijk komt het er op neer dat Israël de PLO-leiders van de rest van het Palestijnse gebied wil afsnijden. Volgens Palestijnse berichten en meldingen van ooggetuigen zijn de Israëli's er niet in geslaagd verder dan enkele honderden meters over de zgn. groene lijn tussen Oost- en West-Beiroet op te rukken. De ongeveer honderd Israëlische tanks en pantservoer tuigen ondervonden felle Pale stijnse tegenstand. Met luidspre kers riep de bemanning van Is raëlische tanks en pantserwa gens de bevolking op te vluch ten. Volgens Israël hebben de Palestij nen twee keuzemogelijkheden: zo snel mogelijk uit Libanon ver trekken zonder de voorwaarden die ze daarbij gesteld hebben, of een directe en definitieve con frontatie. De PLO zou bereid zijn uit Beiroet weg te gaan als daar eerst een internationale troepen macht zou worden gevestigd om de veiligheid van de Palestijnen te garanderen. Israël heeft dit Pa lestijnse voorstel verworpen om dat het terugtrekken van het Is raëlische leger en een verminde ring van de Israëlische druk op de Palestijnen zou betekenen. Vliegtuigje stort neer: twee doden LELYSTAD (ANP) - Op het vlieg veld Lelystad is vanmorgen een één-motorig sportvliegtuig neer gestort. De twee inzittenden zijn daarbij naar alle waarschijnlijk heid om het leven gekomen. Ook het compromisvoorstel van de Amerikaanse bemiddelaar Phi lip Habib is door Israël afgewe zen. Volgens dit plan moet eerst een deel van de Palestijnen Liba non verlaten, vervolgens trekt de internationale troepenmacht naar binnen en daarna gaat de rest van de Palestijnen weg. Is raël geeft echter de voorkeur aan een militaire confrontatie boven enige vorm van onderhandelin gen. 20 PAGINA'S Thatcher niet opzij voor de werkgevers China bekrachtigt verdragen niet Bruynzeel moet over pensioenen praten Waterpoloteam met hakken over sloot DEN HAAG (ANP) - On derwijzend personeel dat voor 1 januari 1983 61 jaar wordt mag, als het dat wil, al met ingang van het ko mende schooljaar '82—'83, dus in de loop van deze maand nog, met vut (ver vroegd uittreden). Dan wordt 80 procent van het salaris uitbetaald. Die mogelijkheid beslaat, omdat minister Deetman van onderwijs en wetenschappen 1 januari als toetsdatum wil invoeren. De on- derwijs-bonden zijn van het plan op de hoogte gesteld en hebben er volgens een woordvoerder van het ministerie over het algemeen positief op gereageerd. Zij willen echter 1 augustus als toetsda tum. De maatregel wordt naar verwachting volgende week af gekondigd. De maatregel sluit aan op de verla ging van de vut-leeftijd voor ambtenaren per 1 oktober van 62 naar 61 jaar. De vervroegde uittreding per au gustus zal vrij probleemloos ver lopen. ook al vanwege de grote werkloosheid onder jonge onder wijzers en leraren, aldus het mi nisterie. GELDROP (ANP) - Slaven burg's Bank zal een verlies van enkele tientallen miljoenen guldens lij den door het faillissement van de projectontwikkelingsmaat schappij Nomij Beheer in Gel- drop. Slavenburg heeft Nomij Beheer hypotheekleningen verstrekt van ca. 100 min. Andere geld schieters van Nomij zijn de West- land-Utrecht Hypotheekbank, ca. 10 15 min., de Tilburg- sche Hypotheekbank met enkele miljoenen en de FGH Hypo theekbank, die voor wat kleinere bedragen aan hypotheken aan Nomij heeft verstrekt. "Ook deze hypotheekbanken zul len gevoelige stroppen lijden door het faillissement", aldus cu rator mr. J.L.M. van Gastel. Nomij, over het gehele land ver spreid, bezit onroerend goed, (o.m. campings, hotels, kantoren. grond), dat enkele jaren geleden een boekwaarde had van ca. 150 min. De curator kon nog niet schatten, wat de verkopen van het bezit van Nomy zou kunnen opleve ren, "maar flinke verliezen zullen er zeker geleden worden". Nomij kwam in de problemen door het inzakken van de onroerend goedmarkt. De projectontwikke lingsmaatschappij liet voor eigen NEW DELHI (AFP) - De kaping van een Boeing-737 van de India se luchtvaartmaatschappij In dian Airlines is vanmiddag geëindigd met de overmeeste ring van de kaper door passa giers na de landing op het vlieg veld van Amntsar De kaper was een jonge Sikh, die een gesprek had geeist met lei ders van zijn minderheidsge loofsrichting Hij had het toestel op een binnenlandse vlucht van New Delhi naar Srinagar ge kaapt kort na een tussenlanding in Amritsar - hoofdstad van de Sikhs - en had de gezagvoerder gedwongen koers te zetten naar Lahore in Pakistan. Lahore wilde het toestel echter niet ontvangen en het keerde naar Amntsar terug. Daar werd de Sikh overmeesterd en konden de 126 passagiers en vijfkoppige bemanning ongedeerd uitstap pen. Hel plan van Novib-se- cretans Theums om op Cuba twee projec ten financieel te steu nen. heeft al onmid dellijk weerstand opgeroepen bij de ontwikkelmgshulpspecialisten van CDA en WD. En dat is begrijpelijk Beide partijen maakten deel uit van de meerder heid in de Tweede Kamer toen die in 1978 besloot de hulp aan Cuba te staken vanwege diens militaire avonturen in Afrika (An gola. Ethiopië). Sindsdien zijn er geen indrukwek kende hoeveelheden Nederland se stuivers meer op Cubaans grondgebied afgezet. Het plotse ling aanwakkeren van de dialoog met Cuba door de Novib doet dan nogal prikkelend aan. De Novib zit daarmee overigens niet op een fout spoor De (parti culiere) organisatie is zelfstandig, mag in het kader van de zg. pro gramsubsidie net als andere par ticuliere organisaties (Hivos. Icco etc.) zelf haar doelen kiezen en hoeft alleen achteraf tegenover de overheid verantwoording af te leggen van haar bestedingen Daarbij dient zij in acht te nemen dat haar projecten niet via de re gering van het hulpvragende land. maar langs particuliere ka nalen worden opgezet. In het licht van deze voorwaarden, is er weinig reden om met betrek king tot de nu op stapel staande twee projecten voor Cuba aan de integnteit van de Novib te twijfe len. Als de secretaris van deze organisatie zegt dat beide projec ten volledig aan het Cubaanse regime voorbijgaan, kan men dit gerust aannemen, ofschoon dan wel onduidelijk blijft waarom juist Cuba moest worden uitgekozen voor hulpverlening. Het weer oppakken van de dialoog met (welk deel van) Cuba is een nobel streven, maar kan, zoals nu ook blijkt, gemakkelijk worden uitgelegd als een politieke daad Uit de aard van haar positie kan de Novib zich dat niet veroorlo ven. Daarom zal zij over de hulp aan Cuba meer duidelijkheid moeten verschaffen dan zij tot nu toe heeft gedaan De organisatie loopt anders het ge vaar te worden gekappitteld op een wijze die de hele systematiek van mede-financiermgsorganisa- ties wel eens stevig onderuit zou kunnen halen De WD heeft al laten weten daarvan een voor stander te zijn, omdat zij niet ge lukkig is met een systeem waarbii met subsidie opgezette projecten pas achteraf worden getoetst. En ook minister Van Dijk (ontwikke lingssamenwerking) heeft zich er niet afkerig van getoond de over heid een belangrijker rol toe te kennen bij de besteding van overheidsgelden (denk aan de Nationale Commissie Bewust wording en Voorlichting Ontwik kelingssamenwerking) Het zou jammer zijn als dit zou lei den tot een afschaffing van het huidige finarcienngssysteem. Want het is juist dit systeem dat hulp mogelijk maakt op een plek waar die het beste gestalte kan krijgen: aan "de basis" van het hulpvragende land w ft WERELD7) LAND. Tl STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor een abonnement rekening kantoren en apparte menten bouwen, die met grote verliezen moesten worden ver kocht. Bg het bedrijf werkten 30 mensen. Oorspronkelijk meer, "maar een aantal mensen zag de bui al hangen en is inmiddels vertrokken", aldus de curator Behalve de banken hebben ook le veranciers vorderingen (ca 10 min.) en de fiscus en de bedrijfs verenigingen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1