AUTO Samengesteld door Koos Post Opvallend 'zuinige' Nissan Sunny 1300 Nu ook diesel van Rover Sterk gestroomlijnde Sierra volgt Ford Taunus op. r A RCL begint oefen campagne met 1-1 tegen ARC Alphen Meubels van messing Botulisine in Zeeland? ZONAAJNBIDDERS VAN ARTIS WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 CA PAG1 Dit is de Ford Sierra die bin nenkort de Taunus zal gaan opvolgen. De vijfdeurs wa gen zal leverbaar worden met motoren van 1600 tot 2300 cc inhoud. Er komt natuurlijk ook een diesel-editie. De sterk gestroomlijnde vorm geving is nogal afwijkend van het tot nu toe in de auto wereld gebruikelijke pa troon. Het model lijkt sterk op Fords Probe III, die als "experimentele" wagen en kele tentoonstellingen heeft aangedaan en onlangs nog was te bezichtigen in Auto- tron in Drunen. Toen ontwerper Uwe Bahnsen daar een praatje kwam hou den over het waarom van die vormgeving van de Probe III lag het er duimendik op dat hii in feite het pad voor de nieuwe Sierra kwam effenen. Een autofabriek zet zulke kostbare experimenten niet voor niets op touw. Alle experimenten bewezen de theorie dat met zo'n stroom lijning winst in het brand stofverbruik is te behalen. Maar bij Ford is men er zich ook goed van bewust dat zo'n progressieve vormgeving een waagstuk is. "Je steekt je nek uit", zegt Uwe Bahnsen. De man die al verscheidene modellen voor Ford heeft ontworpen heeft zijn bazen achter zijn ideeën kunnen krijgen. Maar hij weet maar al te goed dat als de Sierra flopt zijn carrière bij Ford ook is geflopt. Daarom beleeft hij nu spannende maanden, al zegt hij goed vertrouwen te hebben in de afloop. Ook Austin Rover van British Leyland is de diesel- markt voor personenauto's opgereden. Tot nu toe was er voor de Britse autofabrikanten op dat terrein weinig eer te behalen. Dieselen was in Engeland nauwelijks lonend. Dus was er weinig interesse bij het publiek. En ook niet bij de auto bouwers. Dat wordt anders nu Rover is gekomen en ook Ja guar zich te zijner tijd zal gaan mengen in de strijd om de gunst van de beter gesitueerde die selaars. Want Rover - en aanstonds natuurlijk ook Jaguar - zitten in de sector van de directie wagens. Daar bestaat een nog altijd groeiende vraag. Waar om? Omdat men het comfort van de royale reis wagen niet wil missen terwijl men toch een steentje wil bijdragen aan de algemene noodzaak tot bezuiniging. Iedereen moet wat inleveren. Dat kan door op een diesel over te stappen. En met de moderne techniek is dat maar een gerin ge stap terug. De Rover 2400 SD Turbo kan een topsnelheid behalen van 165 km per uur en bin nen de vijftien seconden wordt de kolos uit stil stand naar 100 km snelheid gesleept. De diesel die deze krachttoeren kan waarmaken komt van de onafhankelijke Italiaanse dieselmo- torenfabriek VM, die ook Alfa Rorneo zijn twee liter dieselmotoren levert. Deze comfortabele turbo-diesel (erg rustig, korte opwarmtijd en goede geluidsisolatie) kost niet weinig: bijna vijftig mille. Ondanks die niet be paald lage prijs denkt British Leyland er in Ne derland volgend jaar 250 te kunnen afzetten. RIJ- IMPRESSIE De Japanners hebben in ons land de laktste; maanden ste vige tikken gehad. Hoe groot hun verlies in de eerste helft van dit jaar precies was kan men elders op deze pagina vinden. Die klap is dubbel zo hard aan gekomen omdat de auto markt in zijn totaliteit enigs zins in herstel is. Nog weinig spectaculair maar het gaat tenminste niet verder achter uit. En in die situatie moes ten sommige Japanse mer ken verliezen tot zo'n 25 pro cent incasseren... Geen wonder dat ze zich vast klampen aan alles wat als een gunstig symptoom kan wor den uitgelegd. Dat ze telkens weer de hemel verwachten van nieuwe modellen, die met de regelmaat van een klok het levenslicht aan schouwen. Maar die natuur lijk niet altijd die hoogge spannen verwachtingen kun nen waarmaken. Ik heb de laatste maanden di verse introducties van nieu we Japanse modellen kun nen meemaken. Veelal veel belovende middenklassers. Want het valt steeds weer op dat de Japanners in vele op zichten aanzienlijke verbete ringen he.bben ondergaan. Niet alleen technisch maar ook in aankleding (meer stijl en smaak). Maar de concurrenten in Euro pa hebben ook niet stil geze ten. Die hebben hun lesje ge leerd. Vooral in die facetten waarin de Japanners in het verleden gewoon beter wa ren. Om een voorbeeld te noemen: de compleetheid van de uitrusting. Ook Euro pese autootjes zijn vandaag de dag prettig volledig uitge rust. Maar voor alles: de Europeanen hebben door de ontwikkelin gen op de valutamarkt het evenwicht in de prijzen zien herstellen. Waardoor oost en west elkaar op gelijke basis kunnen bevechten. En in dat gevecht is het brand stofverbruik een uiterst be langrijk wapen geworden. Want dat treft de automobi list op zijn gevoeligste plek, namelijk in de portemonnee. Juist daarom geloof ik dat Nis san (voorheen Datsun dus) met de Sunny inderdaad wat van de opgelopen achter stand zal kunnen inhalen. Want het gebeurt niet zó vaak dat ik een auto in handen krijg die meermalen aan de pomp één op vijftien of nog beter weet te halen. Het gaat om de vijfde generatie van de Sunny, het eerste mo del dat in ons land geen Dat sun meer is maar een Nissan. Overigens neeit het model alleen nog de met zijn voorgangers ge meen. Het is een in alle op zichten andere wagen, waar van niet minder dan acht va riëteiten zijn verschenen. Met keus uit twee motoren: 1300 of 1500 cc. Ik had een tweedeurs 1300 GL met vijfbak ter beschikking. Volgens de importeur in Lis- se de meest gevraagde editie. Te koop voor 16.845 gulden. De goedkoopste Sunny komt op nagenoeg vijftien mille, de duurste versie op bijna 19 mille (1500 vijfdeurs). Om te zien is best een braaf au tootje. Bepaald niet opwin dend maar keurig netjes. Het glasoppervlak is in elk geval groot en dat geeft ruim zicht naar alle kanten. Het modieu ze modelletje (ze lijken alle maal op elkaar) is natuurlijk weer een dictaat van de wind tunnel. Want zo kan men wei nig luchtweerstand bereiken en dat is dan weer een bijdra ge aan een lager verbruik. En daar wordt tegenwoordig al les aan opgehangen. Ook de nieuw ontwikkelde motor, die awars voorin staat ge plaatst. Licht in gewicht, een beetje rauw in het geluid maar heel aanvaardbaar in a zijn prestaties: als men maar lang genoeg aanhoudt krijgt men de naald van de snel heidsmeter wel in de buurt van de 150. De meeste fut zit in de lagere toerentallen. Dan kan men best van een pittig motortje spreken. Maar de grootste winst zit in het feit dat hij met weinig normale benzine toe kan. De fabrikant zegt dat "alles" is gedaan aan de beperking van het geluidsvolume, maar in dat opzicht zijn de construc teurs toch niet helemaal ge slaagd. Bij hogere toerental len is de motor vrij rumoerig. Hoewel dat geluid wel wordt gedrukt door het gebruik van de vijfde versnelling. Maar die zit weer niet op alle mo dellen En dat brengt ons bij de gunsti ge transmissie verhoudingen. Die zijn zo gekozen dat zelfs de vierde versnelling al als een overdrive dienst doet. De vijfde natuurlijk helemaal bij een verhouding van 1 0.73. Maar het betekent wel dat de topsnelheid niet in de vijfde versnelling is te halen. Daar voor moet men de vierde ver snelling opzoeken. Wat na tuurlijk met zo'n soepel func tionerende versnellingsbak geen enkel bezwaar kan ople- Overigens kan men ook bij de ze Sunny de topsnelheid maar beter vergeten. Door de voorwielaandrijving, de gro tere wielbasis en dc onafhan kelijke wielophanging rond om hebben de bouwers een zeer goede wegligging kun nen bewerkstelligen. De koersvastheid is groot. Slech te wegdekken en zijwind hebben nauwelijks invloed op het weggedrag. Maar bij de hogere snelheden wordt veel dat goede teniet gedaan door de onrust van de wagen. Ondanks de verder goed functionerende en pret tig direct reagerende tand heugel stuurinrichting. Geringe luchtweerstand, zuini ge motor, laag eigen gewicht, juiste transmissieverhoudin gen, alles derhalve in dienst van het rendement. Zoveel mogelijk kilometers uit een liter benzine. Daarin is men dus goed geslaagd. Dat gevoegd bij de nette ver schijning. de gemakkelijke hanteerbaarheid, de be schaafde uitvoering en de re delijke ruimte (zowel voor passagiers als voor bagage) maken de Sunny tot een wa gen waar alle concurrenten rekening mee zullen moeten houden. /TA A uto /-r-v l llegaar Verkoopcijfers per merk Zoals men in deze krant kortgeleden heeft kunnen lezen zijn er in de eerste helft van dit jaar ongeveer 250.000 nieuwe auto's ver kocht. Wat bijna net zoveel uxis als het jaar ervoor. Januari en februari zijn voor de verkopen nog bar en boos geweest, daarna is het allengs beter gegaan. Opel verbazingwekkend hersteldvoert nog steeds de lijst aan met Ford ver daarachter als tweede. Onderaan bengelen de grote Amerikanen (door de hoge koers van de dollarde Poolse auto's die maar steeds geen voet aan de grond krijgen en wat andere moeilijke merken. Opvallend is ook dat het Lancia ondanks de wijziging t>an impor teur en de agressievere verkooppolitiek verre van goed blijft gaan. Dit in tegenstelling tot Fiat die dezelfde operaties wonder wel heeft doorstaan. Men kan het zien aan de cijfers: TOTAAL Alfa Romeo American Motors BMW Chrysler VS Citroen Daihatsu Datsun Nissan Fiat FSO Ford 1982 250.127 2.410 Opel Honda Hyundai Lada Lancia Leyland Mazda Mercedes-Benz Mitsubishi Peugeot/Talbot 41.351 9.802 1.151 5.066 482 4.030 8.870 4.803 8.515 18.141 3.707 10.622 22.882 9.485 1981 252.174 2.592 13.555 1.217 12.134 i ui 33 297 12.201 1 422 3678 529 4.285 12.170 5.204 12.674 19415 1.384 12 386 24 596 10.215 Peugeot Talbot Polski Fiat Porsche Renault Saab Skoda Subaru Suzuki Toyota Volkswagen (incl. Audi) Volvo Zastava Duurtest met rotatiemotor Mazda laat weten dat een Duits autuolad onlangs een z.g. "duur test" met een RX-7 heeft voltooid. Het feit dat men daar gewag van maakt betekent natuurlijk dat het resultaat erg gunstig uit viel voor de ondergewaardeerde rotatiemotor De redacteuren van het blad hadden de wagen gedurende ttve* jaar nogal stevig aan de tand gevoeld. Het feit dat twaalf maal rem blokjes en rem voeringen moesten worden vernieuwd zegt wat dat betreft boekdelen. Desondanks, toen na exact 162.950 kilometer de motor volledig uit elkaar werd gehaald bleek dat de slijtage aan de vitale onderde len zo gering was dat de gemakkelijke de 200.000 kilometer had kunnen worden gehaald. Mazda tekent daarbij aan dat nog met een oud type werd gereden Met veel plank-gas werd een gemiddelde van 1 op 7 gehaald. Het type zou een lager brandstofverbruik hebben. Auto-industrie loopt voor De Europese auto-industrie ligt voor op de doelstellingen met be trekking tot het produceren van zuiniger personenauto's. In drie jaar tijd zijn de nieuwe auto's meer dan tien procent zuiniger geworden Dit kan worden afgeleid uit twee vrijwel gelijktijdig verschenen rapporten van de Franse en Duitse verenigingen van autofabri kanten. De Duitse autofabrikanten beloofden de regering in 1979 ernaar te strewn dat de door hen in 1985 op de markt te brengen auto's gemiddeld vijftien procent zuiniger zouden zijn. De nu beschikbare cijfers tonen aan dat in 1981 elf procent zuini ger auto's werden vervaardigd en in dat laatste jaar werd een vooruitgang van maar liefst zes procent geboekt. Te danken niet alleen zuiniger auto's maar ook vele overstapjes naar zuiniger diesels. Uit Frankrijk komen soortgelijke geluiden. Daar u de geconsta teerde vooruitgang al 10.5 procent. In beide landen rekent men er dan ook vast op dat de beoogde cijfers kunnen worden gehaald. LEIDEN - RCL is de oefencampag ne ter voorbereiding op het nieu we seizoen gisteravond gestart met een 1-1 gelijkspel tegen de Alphense derdeklasser ARC. De Leiderdorpse eersteklasser werd geplaagd door blessures en kon om die reden slechts met moeite een elftal op de been krygen. Desondanks toonde RCL zeer over het geheel genomen de ster kere formatie, maar de ploeg van Theo de Waard kon dit niet in stand tot uitdrukking brengen. Na tien minuten kwam ARC op een 0-1 voorsprong, maar Rob Sterk schoot RCL nog voor rust op gelijke hoogte Na de pauze kreeg de thuisploeg diverse mo gelijkheden om op voorsprong te komen, maar de scherpte ont brak nog bij de meeste aanval lers. Geen topprijzen in lotto nr. 30 DEN HAAG (ANP) Over lotto nummer 30 van het afgelopen weekeinde zullen geen tOppfU zen worden uitgekeerd. Er waren namelyk geen winnaars voor de eerste- en tweede prijs Van het daarvoor bestemde bedrag gaat bijna 70.000 gulden naar de jack pot van lotto 31, het resterende gedeelte wordt verdeeld over de derde- en vierde prys van lotto 30. de uitkeringen zijn derde prijs ƒ3391,70, vierde prys 77,70 en vijfde prys 5.-. Het winnende nummer in het cy- ferspel is: 237361. Het totaal aan pry zen bedraagt 68 250.00 Er waren bijna 2000 winnaars In de meubelwereld is een dui delijke tendens merkbaar naar zogenaamde accessoire- meubelen, kleine eenheden met een heel modieus aspect. Die ontwikkeling heelt ook te maken met het toenemen de aantal één- en tweeper soonshuishoudens; over zo'n jaar of twintig zal die groep 65 procent van de gehele be volking uitmaken, zo heeft het ministerie van volkshuis vesting becijferd. Met de gro ter wordende behoefte aan kleinere wooneenheden, stijgt ook de vraag naar com pacter meubels. De consumentengroep voor wie dit meubeltype is bestemd, zit voor een groot deel in de niet meer zo jonge generatie, laten we zeggen gemiddeld rond de 35 a 45 jaar Die is voor de zogenaamde 'high tech' stijl in het algemeen niet (meer) zo ontvankelijk. Een thans sterk opkomende, zich duidelijk van al het an dere onderscheidende meu- belstyl is gebaseerd op mes sing, ook wel 'geel koper' ge noemd. Hel eigentyds van vormgeving en met een zekere voornaam heid, die echter geen spoor van protserigheid bezit. Mes sing is een legenng van (rood) koper en zink, een al eeuwenlang bekend metaal In combinatie met glas levert het een meubel met een strikt eigen Inricht op Massief messing is duur. en daarom wordt gewoonlijk voor 'messing-plated' geko zen staal waarop een dun laagje messing is aange bracht. Het geheel wordt daarna met sterke blanke lak 'gemoffeld Wellicht kan het uiterlyk van de messing on derdelen van dergelyke meu bels ertoe verleiden er af en toe eens en doek met koper poets overheen te halen. Dat is niet alleen totaal overbo dig. maar zelfs nadelig voor de oppervlakafwerking, de laklaag ,zou erdoor aangetast worden. Het metaal kan af en toe gewoon met een sopje worden schoongemaakt en dan met een wollen doekje nagewreven De glans blyft dan vele jaren lang bchou den VLISSINGEN (ANP) - Rijks politie en biologen in Zee land hebben gisteren enkel tientallen dode vogels uit de Westerschelde gehaald. Men vermoedt dat de dieren zijn gestorven aan botulisme. De dode dieren werden met na me gevonden in de buurt van Hontenisse en Walsoorden, waar zich een krekengebied bevindt. De dode vogels - waaronder eenden, meeuwen en scho leksters zullen in een labo ratorium onderzocht worden. Zeeland heeft in 1976 tydens dc warme zomer ook een explo sie van botulisme doorge maakt. AMSTERDAM - Echte zonaanbidders zijn deze kleine ringstaartmaki's in de Amsterdamse dierentuin Artis. Deze halfaapjes uit Madagascar genieten dan ook met volle teugen van het zomerse weer dat ons land nu al weken ten deel valt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13