c 3- Minister zet hulp in Vietnam op de tocht contactlenzen, da's pas fijn \r\terv'\ew Opheffing ministerie van energie in YS omstreden Leidse bioloog: vergeefse moeite WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 Varia Door Annemiek Ruygrok nauwelijks nog sprake van enige ac tiviteit aan universiteiten en hoge scholen. Pas na enkele jaren kwam dat weer een beetje op gang. Maar Vietnam miste de middelen en de mensen om de wetenschap daar op internationaal peil te brengen. Al vrij spoedig werd echter door we tenschapsmensen uit Oost en West de helpende hand geboden. In eerste in stantie op het gebied van de genees kunde, waaraan in Vietnam op dat moment de meeste behoefte was. Het aantal oorlogsgewonden en -invali den was vanzelfsprekend onrustba rend hoog, terwijl tuberculose en ma laria onder de overlevenden astrono mische aantallen slachtoffers maak ten. Toen op 27 januari 1973 de akkoorden van Parijs werden getekend en er na dertig jaar eindelijk een einde kwam aan een allesverwoestende oorlog in Vietnam, kon nog niet worden be vroed hoe moeizaam de wederop bouw van dit Zuidoostaziatische land tot stand zou komen. Allereerst moest er met man en macht worden gewerkt om de bevolking en de economie weer op peil te brengen. Maar er waren ook minder in het oog lopende, maar niettemin belangrijke ontwikkelingen in de Vietnamese maatschappij die door de oorlog in het nauw waren gekomen. Wetenschappelijk onderzoek en onder wijs zijn daar voorbeelden van. Om dat in tijd van oorlog wetenschappe lijk onderzoek min of meer als luxe wordt beschouwd, was er in 1973 "Je hebt nu eenmaal verwachtingen gewekt die je misschien nu niet waarmaakt. Er is iets op gang gebracht en plotseling stap je eruit. Dat levert al leen maar gezichtsverlies op". De Leidse bioloog Kees Planqué is ervan overtuigd, dat wanneer de universitaire samenwerking met Vietnam op de tocht komt te staan, er heel veel moeite vergeefs is geweest. Planqué heeft ruim drie jaar met de Universiteit van Hanoi samen gewerkt om een onderzoeksproject van de grond te krijgen. Waar het om gaat is een klein varentje: Azolla. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat Azolla voor de landbouw van groot belang is, omdat het gastvrijheid biedt aan een alg, die als 'dank' daarvoor een enorme hoeveelheid stikstof omzet in ammonia. En dat is belangrijk als vervangend proces voor bemesting met kunstmest. Planqué en de onderzoekers in Vietnam willen door verdere na speuringen de bredere mogelijkheden van het gebruik van Azol la en de partneralg bestuderen, opdat niet alleen Vietnamese boeren, maar ook landbouwers in andere landen van de Derde Wereld van dit proces zullen profiteren. Op die manier zou een betere voedselvoorziening tot stand kunnen komen. Toen Planqué voor het eerst in Hanoi kwam om de mogelijkheden van onderzoek te bezien, waren een paar lege lokalen de enige faciliteit. Apparatuur was er niet, evenmin als water en elektrici teit. "We zijn begonnen een hele 'infrastructuur' aan te leggen", aldus Planqué. Dat wil zeggen waterleiding, elektriciteit en ruimten waar klimatologische omstandigheden kunnen worden nagebootst. Met weinig geld en middelen kwam er na verloop van tijd een laboratorium van de grond, waar goed onderzoek kan worden gepleegd". Het resultaat daarvan mag dan belangrijk zijn, het is geen doel op zich. "Belangrijk is dat er een goed onderzoek en daaruit voortvloeiend goed onderwijs op dit gebied van de grond komt in Vietnam. Dat staat primair", meent Planqué. Kennisuitwisseling tussen Vietnamese en Nederlandse deskundigen is eveneens een bijkomend voordeel, vindt Planqué. Ook bij de NUF FIC, de Nederlandse stich ting voor universitaire (ont wikkelingssamenwerking, die het project coördineert, meent men dat een dergelijk onderzoek niet alleen Viet nam ten goede komt, maar ook de Nederlandse weten schap. "In Vietnam tref je alles aan, waar hier in Nederland moei lijk aan te komen is. Dat geldt voor het onderzoek van Plan qué. Maar dat geldt zeker ook voor het malaria-onderzoek. Moeten malaria-muggen bij voorbeeld hier in Nederland in laboratoria worden ge- derland-Vietnam het meest bekend geworden. Maar ook vanuit de uni versiteiten is er heel wat gedaan. De medische faculteit van de Leidse Uni versiteit bijvoorbeeld heeft een ja renlang lopend project met Hanoi. Specialisten zijn daar geweest om de stand van zaken in ogenschouw te ne men en Vietnamese artsen kwamen en komen in Nederland stage lopen om hun kennis en vaardigheden te verrijken. Maar ook op niet-medisch gebied wordt van Nederlandse zijde hulp ge boden. De Landbouwhogeschool in Wageningen, de Technische Hoge school in Delft, de Universiteit van Amsterdam en ook de Leidse Univer siteit hebben landbouwkundige en technische projecten in Vietnam tot ontwikkeling gebracht. Dat een zo vreselijk verwoest land er binnen twee of drie jaar niet bovenop komt, bleek al snel. Vandaar dat veel projecten, die bedoeld waren als kor te 'noodhulp' een langere levensduur kregen. Dat zijn PUO-projecten ge worden, Programma Universitaire Ontwikkelingssamenwerking. De NUFFIC, een samenwerkingsver band van Nederlandse universiteiten ten behoeve van de Derde Wereld, coördineert deze projecten, waar voor het meeste geld van het ministe rie van ontwikkelingssamenwerking afkomstig is. Inmiddels heeft het optreden van Viet nam in Cambodja, waar een groot le ger het schrikbewind van Pol Pot verdreef en de huidige regering in het zadel houdt, twijfel doen ontstaan over de menslievendheid van het be wind in Hanoi. Hetzelfde geldt voor de bootvluchtelingen die een schrij nend bewijs zijn geworden voor het feit dat Vietnam het niet zo nauw met de mensenrechten neemt. Verder zou Vietnam gevangenen als dwangarbeiders te werk stellen, nota bene in het Tomo-project in Laos, dat voor een groot deel door Nederland wordt betaald. Een en ander leidde tot vragen in de Tweede Kamer, die vooral gaan over de vraag of Nederland niet bezig is een bewind te steunen dat de men senrechten met voeten treedt. Minister Van Dijk van ontwikkelings samenwerking heeft de kamervragen zeer serieus genomen. Zo serieus dat hij binnen afzienbare tijd een nota zal laten verschijnen, waarin hij zijn visie geeft op de humanitaire aspec ten van het ontwikkelingsbeleid. Deze nota kan het begin van het einde zijn voor enkele projecten die met veel inspanning in Vietnam van de grond zijn gekomen. Verwacht wordt namelijk dat Van Dijk in deze nota zal aankondigen dat deze projecten moeten worden beëindigd. Bij dit alles rijst de vraag in hoeverre de sancties die minister Van Dijk in het vooruitzicht stelt uitsluitend worden ingegeven door bezorgdheid over de situatie van de mensenrech ten in Vietnam. En of ook politieke motieven hierbij een rol spelen. De Leidse bioloog Kees Planqué heeft drie jaar werk gestopt in een onder zoek naar bemestingsmethoden in Vietnam. Over de gevolgen die het stopzetten van zijn project zou kun nen hebben vertelt onder anderen hij in onderstaand interview. Zo trof de Leidse bioloog Kees Planqué de onderzoeksruimten i de enige "luxe". i Hanoi aan: enkele microscopen waren (foto: Kees Planqué) kweekt, in Vietnam zijn ze - helaas in overvloed aanwe zig. Dat pleit voor een onder zoek naar bestrijdingsmetho- den van de malariamug ter plaatse. Mensenrechten Waar de minister van ontwik kelingssamenwerking, Van Dijk, het moeilijk mee heeft zijn de gevolgen die het on derzoek zou kunnen hebben voor de bevolking, die ge bukt gaat onder een regime dat de mensenrechten met voeten treedt. Van zuiver me disch onderzoek is het voor de hand liggend dat het ten goede komt aan de Vietna mese bevolking. Maar bo demonderzoek en in dit geval bodemverbeteringsonder- zoek, zou volgens hem en daarin wordt hij gesteund door kamerleden van CDA en WD - wel eens door het Vietnamese regime mis bruikt kunnen worden. Om een voorbeeld te noemen: in Vietnam heerst een voch tig, warm klimaat, met als ge volg dat metaal er erg snel roest. Dus ook laboratorium- materialen. Wanneer met Ne derlands ontwikkelingsgeld gezocht wordt naar een op lossing voor deze kwestie, is dat één kant van de zaak. Maar wie verzekert de minis ter dat de manier waarop Ne derlanders daar roest te lijf gaan, niet door de Vietname se regering wordt overgeno men en wordt gebruikt voor bijvoorbeeld de lopen van ge weren? Planqué kan zich wel indenken dat men er in Den Haag zo over denkt, maar volgens hem zou er dan geen enkel project meer van de grond kunnen komen. Door betere bemesting wordt de rijstopbrengst groter. En met rijst kunbnen ook solda ten worden gevoed. En een nieuw aangelegde weg om een ziekenhuis beter bereik baar te maken, kan ook door het leger worden gebruikt Deze redenatie kan eindeloos worden doorgevoerd en elk intiatief de grond inboren. Doorgelicht Bij de NUFFIC is men tamelijk gefrustreerd door de gang van zaken op het ministerie. Alle Vietnam-projecten zijn namelijk al door Van Dijks voorganger, De Koning, doorgelicht en "goed bevon den". Men vindt het moeilijk te verteren dat wat door De Koning al is getoetst nu nog eens dunnetjes moet worden overgedaan. Bovendien ziet men geen duidelijk beleid ten aanzien van humanitaire aspecten van ontwikkelings beleid. "Van Dijk geeft als reden van de toetsing onder meer op het feit dat Vietnam Cambod ja bezet houdt. Maar Vietnam heeft daar het regime van Pol Pot verdreven. Een regime dat tienduizenden mensen heeft vermoord. Toen Tanza- niaanse troepen in Oeganda een even verwerpelijk be wind verdreven, werd de ont wikkelingshulp aan Tanzania opgevoerd". Een verschil in beleid van 180 graden. Bij de NUFFIC en ook bij Plan qué is niet erg duidelijk waar om nu juist Vietnam de dupe zou moeten worden van een strikter naleving van de hu manitaire aspecten van ont wikkelingsbeleid. Indonesië bijvoorbeeld is ook een land dat het met de mensenrech ten niet zo nauw neemt en toch gaan daar enorme be dragen aan ontwikkelings hulp naar toe, zeggen zij. Bij de NUFFIC vraagt men zich af in hoeverre de beperkin gen die Van Dijk vermoede lijk zal uitvoeren, ook wor den ingegeven door bezuini- gingsdrang. Volgens een woorvoerder van de NUFFIC is in elk geval te merken dat er meer op de penningen wordt gelet. "Ont wikkelingssamenwerking zegt eerder: "We moeten schrappen". Er wordt kriti scher naar projecten geke ken". Achterdocht Volgens Planqué is die kriti sche houding versterkt door het feit dat het Westen dit land niet de invloed van de Sowjet-Unie heeft kunnen in dammen, zoals het CDA-ka- merlid Gulethérie van Weesel uit uitdrukt Het land heeft jarenlang in een gesoleerde positie gezeten. De Verenig de Staten weigeren de oor logsschuld te betalen. Het In ternationaal Monetair Fonds, dat onder meer korte-ter- mijn-leningen aan Derde We reldlanden kan verschaffen en waarvan Vietnam lid is ge worden. geeft geen cent. Me de dankzij de steun van Mos kou is Vietnam nu een van de belangrijkste militaire mach ten geworden van Zuidoost- Aziè. Geen wonder dat het Westen nogal achterdochtig is. Alleen zou men zich moe ten afvragen waarom het zover is gekomen. Dankzij Moskou, of door het feit dat het Westen zo weinig heeft gedaan om Vietnam er bo venop te helpen? Mocht het project van Planqué op de tocht komen, dan le vert dat heel wat frustraties op. By Planqué. maar erger nog in Hanoi, waar men zich dan opnieuw in de kou voelt gelaten door het Westen, in dit geval door Nederland. Voorlopig loopt het project ge woon door. Want de vóór het zomerreces door Van Dijk beloofde nota "Humanitaire aspecten van het ontwikke lingsbeleid" is nog niet klaar. Zijn ambtenaren schijnen veel kanttekeningen te willen plaatsen bij het document De datum van verschijning is dan ook uitgesteld tot "er gens in de tweede helft van deze maand". Of hij dan ook werkelijk verschijnt en of de universitaire samenwerking met Vietnam dan ook echt in de gevarenzone komt, kon men op het ministerie nog niet zeggen. Zeker tot half au gustus kan "VH3/RUL", zo als het project van Planqué in ambtelijke termen heet, dus nog op de oude voet door gaan. De omstreden zwarte Zuidafri- kaanse bisschop Desmond Tutu, algemeen secretaris van de Raad van Kerken in Zuid-Afrika, heeft in Johannesburg een eredocto raat ontvangen van de Columbia Universiteit in New York. De plechtigheid werd gehouden in Johannesburg omdat de Zuid- afrikaanse autoriteiten het pas poort van de bisschop vorig jaar introkken nadat hij op een Euro pese reis kritiek had geleverd op de apartheidspolitiek. Het hoofd van de Amerikaanse universiteit, Michael Sovern, verklaarde dat Tutu "de stem is geworden van het onderdrukte Zuidafrikaanse volk". De Gereformeerde zending heeft twee artsen benoemd die vanaf begin volgend jaar in Zambia zullen werken. De Reformed Church of Zambia heeft deze be noemingen goedgekeurd. R.S. Muhlig (29) uit Zwolle neemt van J. van Andel de leiding over van het ziekenhuis te Kamoto. J.J. Bade (27) uit Ermelo komt naast K. Jagtenberg te werken in het hospitaal te Nyanje. De Hare Krishna gemeenschap in Nederland is verontwaardigd over de vadermoord in Parijs. Namens de stichting internatio nale gemeenschap voor "Krishna bewustzijn" verklaart voorzitter H.J. Keilman van de Nederland se gemeenschap, dat de dader be slist geen aanhanger van de Ha re Krishna gemeenschap is. Clement Bikao schoot zijn vader Felicien Bikao begin juli dood. Felicien Bikao had zijn 18-jarige zoon daarom gevraagd, omdat hij gereïncarneerd wilde wor den. Toen zijn vader na een kwartier nog steeds dood was. belde Clement Bikao zelf de poli tie, die hem arresteerde. Na informatie uit Parijs wijst voorzitter Keilman van de Hare Krishna gemeenschap in Neder land erop, dat Clement Bikao een halfjaar geleden wel geprobeerd heeft zich bij de gemeenschap in Parijs aan te sluiten. Maar hij werd afgewezen vanwege psychi sche labiliteit. Het bisdom Rotterdam zal over gaan tot aankoop van het pand Koningin Emmaplein 5 te Rot terdam. Dit pand, dat eind van het jaar vrij wordt opgeleverd, grenst aan twee gecombineerde huizen, die het bisdom sinds de oprichting in 1956 in gebruik heeft. Hierin wonen bisschop Si- monis en de inwonende huishou delijke dienst. Verder zijn er staf diensten in ondergebracht (pers en publiciteit, archief en drukke rij, Financiële administratie) plus een vergaderzaal en een kapel. In het nieuwe pand komt hulpbis schop Baer, die nu nog in Den Haag woont, te wonen. Verder wordt er de bouwinspectie van het bisdom in gevestigd. In de drie aaneengesloten huizen aan het Koningin Emmaplein zullen ongeveer dertig personen wonen en/of werken. Het groeiend tekort aan priesters in Brazilië is alleen op te lossen door de wijding van gehuwde mannen en van vrouwen. "Een andere uitweg uit de pastorale crisis in mijn bisdom zie ik niet", zei bisschop Adriano Hypoiito van Nova Iguazu (Brazilië). Bisschop Hypoiito, die zich mo menteel in Europa bevindt, wees verder op de sociale problemen in Brazilië. In zijn bisdom leeft 90 procent van de bevolking aan de rand van het bestaan. Veel mensen lijden onder de grote werkloosheid. De kerk heeft de opdracht, aldus bisschop Hypoii to, te strijden voor een rechtvaar dige verdeling van het grondbe zit In de Grote Kerk in Noordwijk- Binnen wordt vrijdag het zesde en tevens laatste orgelconcert ge geven onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum. Orga nist is de Kampense musicus Klaas Mulder. Op het program ma, dat om kwart over acht be gint, staan werken van onder meer J.S. Bach, J.L. Krebs en A.L. Boëlmann. Mulder besluit met een improvisatie van zijn ei gen hand. Ter gelegenheid van het feest van Maria's ten Hemelopne ming wordt volgende week za terdag een eendagspelgrim- stocht georganiseerd naar Ban- neux-Notre-Dame in de Belgi sche Ardennen. Plaatsen van vertrek: Noordwijk, Leiden, Roel ofarendsveen, Den Haag, Delft, Rotterdam en Gouda. Het thema van de tocht luidt: "Zoek eerst het rijk Gods en zijn ge rechtigheid en al het overige zal u worden gegegeven als toe gift". Deelnamekosten bedra gen zeventig gulden per per soon. In Banneux wordt onder meer een eucharistieviering ge houden; na afloop is er een kof fietafel. Opgeven is mogelijk bij het Diocesaan Banneuxsecreta- riaat, Meeuwenbeemd 1, Noot dorp, telefoon: 01731-8335. Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen te Dongen en te Geer- truidenberg-Hoge Zwaluwe en Made (toezegging). A.P. Tack, kandidaat te Hendrik Ido Am bacht. Bedankt voor Wierden: H. Harkema te Brakel. Beroepen te Hijker-Smilde (toezegging): J. Dol te Terheide; beroepen te Ou- demirdum (toezegging): H.J. Zoethout te Colijnsplaat. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Moordrecht: J. Nie- mantsverdriet te Meppel, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: Aangenomen naar Hoogeveen: J.A. van der Velden te Gronin- gen-Noord. Bedankt voor Den Helder: H.W. van Egmond te Haulerwijk. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland: Bedankt voor Rijssel: W. Kamp te Grafhorst. WASHINGTON (UPI) - De bewe ring van de regering-Reagan dat er een miljard dollar kan worden bezuinigd door het Amerikaanse ministerie van energie op te hef fen wordt niet door de feiten ge staafd. Dit zegt het General Ac counting Office (GOA), de alge mene rekenkamer van de Ver enigde Staten, in een rapport van vijftien pagina's dat maandag is verschenen. De regering-Reagan stelde oor spronkelijk dat de afschaffing van het ministerie alleen al in 1983 een besparing van 1,3 mil jard dollar zou opleveren. Later moest zij toegeven dat de raming veel te hoog was en dat er hoog uit op een besparing van een mil jard dollar in drie jaar behoefde te worden gerekend. Volgens het GAO klopt zelfs dat niet. In het rapport wordt gezegd dat de regering geen betrouwbare gege vens heeft verschaft over belang rijke aspecten van de voorgestel de reorganisatie en dat de moge lijke besparingen slecht zijn ge documenteerd en op onvoldoen de gegevens zijn gebaseerd. Vol gens het bureau heeft de rege ring bijvoorbeeld geen rekening gehouden met de kosten van uit voering van het plan. In de cijfers van de regering ont breken volgens het GAO de kos ten van overplaatsing van perso neel, afsluiting van de boeken, beëindiging of wijziging van con tracten, verandering van tele foonnummers en dergelijke en herscholing van overgeplaatste ambtenaren. De regering heeft verzuimd het gedetailleerde plan op tafel te brengen dat voor de uitvoering van een zo ingrijpen de reorganisatie vereist is, aldus het GAO. Het plan van de regering om het ministerie van energie op te hef fen werd twee maanden geleden ingediend in de Senaat. Sinds dien heeft het GAO erop gestu deerd. waarbij onder meer is ge bleken dat de grootste kostenbe sparing wordt verkregen door de beëindiging van het energiepro gramma van het ministerie en niet door de opheffing van het ministerie zelf. In het voorstel van de regering wordt gezegd dat er 400 miljoen dollar kan worden bespaard door de samenvoeging van "syste men" van het ministerie van han del met die van het ministerie van energie. Bu navraag door het GAO bleken ambtenaren van het ministerie van handel er geen flauw idee van te hebben welke systemen konden zijn bedoeld. ADVERTENTIE maar dan wel van een 1 ANVC-contactlensspecialist y3Tl f|1 Nieuwe Rijn 62 "\A/7T?T Leiden 071 -124108 V V 1 1

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11