Verstappen: Gouden Greep Wim Jansen redder in nood Toch aanbieding voor 'Blommetjes' "Leidse" B-toppers afgedroogd op Roomburg Sp°" >- Als assistent-trainer terug op oude nest F eyenoor d-toernooi met de muziek mee.. Brabantse wereldkampioene 200 meter vrije slag Middelburg vraagt 0111 onderzoek DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 ROTTERDAM - Zelfs na zijn afscheid als betaald voetbal ler fungeert Wim Jansen voor Feyenoord nog als de redder in nood. De vroegere mid denvelder. jarenlang de spil waarom het Rotterdamse elf tal draaide, zal voorlopig als assistent-trainer gaan werken in de Kuip waar door het ..wegvallen'' van Hans Kraay een gat in het technische ap paraat is ontstaan. Jansen zegde gisterochtend spon taan toe de training van de jeugd en de amateur-spelers voor zijn rekening te zullen nemen tot Kraay hersteld is. De nieuwe hoofdcoach van de eredivisieclub, die zaterdag in- het Westduitse Kassei waarschijnlijk een aanval van hyperventilatie had. heeft het bestuur van Feyenoord om „een aantal dagen rust" ver zocht. voordat het overleg op gang komt over hoe het nu verder moet. Tot die tijd zal zijn assistent Ab Fafie (in het bezit van een A-diploma) de honneurs waarnemen, bijge staan door Wim Jansen. „En wat er daarna gaat gebeu ren met de werkzaamheden van Kraay zien we dan wel weer", aldus voorzitter Guus Couwenberg. „Het gaat ge lukkig al een stuk beter met hem, maar primair staat na tuurlijk dat hij helemaal be ter wordt. Hij hoeft zich dan ook geen kopzorgen te ma ken. Het bestuur is er om de problemen op te lossen". Die oplossing is gezocht in het benaderen van Wim Jansen, die direct bereid bleek zijn oude club de helpende hand te bieden. Weliswaar heeft de vroegere ..mister Feyenoord" slechts een D-diploma. maar daarmee is rekening gehou den bij het bepalen van zijn werkzaamheden. Jansen gaat alleen de regionale jeugd en de amateur spelers van het tweede elftal trainen. Of de samenwerking met Jan sen eventueel geprolongeerd wordt als Kraay is terugge keerd. daar kon en wilde nie mand van de bestuursleden zich gisteren over uitlaten. „Want hij heeft zich niet con tractueel gebonden, hij helpt ons alleen uit de nood". Maar vooral Hans Kraay zelf heeft er nooit een geheim van De Tot gemaakt dat hij Wim Jansen graag in de technische staf zou willen opnemen. Bij de aankondiging van zijn aan stelling. in januari van dit jaar. zei hij nog „Ik zou hem er heel graag bij hebben. Niet in de eerste plaats als speler, maar om zijn ervaring te be nutten voor het begeleiden van jonge voetballers". >nie van het lot wilde dat hij er „onwel" voor moest worden om die wens in ver vulling te laten gaan. wanneer Kraay rust houdt, is overigens bij niemand be kend. Het is dus ook nog niet zeker of hij vrijdag en zondag het eigen Kuip-publiek tij dens het vijlde Rotterdam- toernooi „zijn" nieuwe Feye noord kan presenteren Jawel, „zijn" nieuwe Feye noord, want na het bij vlagen goede voetbal en de toernooi zege in Kassei, wordt in de Kuip nu al vol lof over Kraay gesproken „We zijn er nog lang niet", aldus bestuurslid Aad van der Laan. „want we moeten onze prestatie daar niet overdrijven, maar ik denk dat Kraay er in geslaagd is een echt team neer te zet ten. Er staan nu weer spelers die bezig zijn met hun vak, die weer werken en die weer bereid zijn elkaar aanwijzin gen te geven op het organisa torische vlak. Daar schortte het vorig seizoen aan. maar nu weet iedereen weer wat hij moet doen. Zo hoort het ook. We hebben een grote verantwoording op ons geno men ten opzichte van de sponsors die het mogelijk hebben gemaakt een paar goede voetballers aan te trek ken en de groep weet dat er nu gepresteerd móét worden. Te beginnen met het aan staande weekeinde PAUL DE TOMBE ROTTERDAM - Ter gelegen heid van het eerste lustrum is het vijfde Rotterdam-toer nooi, dat vrijdag en zondag wordt gehouden, met allerlei muzikale attracties "aange kleed". Zo zutteo |n d<- Feye- noord Kuip in Rotterdam di xieland bands. draaiorgels en doedelzakspelers van zich la ten horen ter omlijsting van het sportieve gebeuren. Celtic en Austria Wien openen vrijdag om 19 00 uur de wed strijdenreeks onder leiding van Henk van Ettekoven Om 21.00 uur dre avond treffen Feyenoord en Arsenal elkaar met als spelleider Egbert Mulder. De wedstrijd om de derde en vierde plaats wordt zondag vanaf 15 30 uur afge werkt (arbiter Henk Weerink) en om 18 00 uur volgt de fina le. waarin WK ganger Char les Corver als scheidsrechter zal optreden. De winnaar van het toernooi ontvangt 'Jiioon gulden, v..or de club die als tweede eindigt ligt 15 000 gulden te wachten De derde en vierde plaats le veren resp. rtie\ elnk 10.000 en 5000 gulden op Verder zal de jury onder voorzitterschap van Kees Rijvers prijzen toe kennen aan de sportiefste ploeg, de beste speler, de top scorer en de minst gepasseer de doelman van het toernooi GUAYAQUIL (ANP) - Met een probeersel, dat begon als een brutale uitdaging en eindigde met een nauwelijks voor mogelijk gehouden triomftocht heeft de 16-jarige Annemarie Verstappen in Guayaquil de internationale zwemwereld met stomheid geslagen. Birgit Meineke, de gedoodverfde favoriete, noch Marybeth Linzmeier, de Amerikaanse kampioene, durfde mee te gaan in het moordende tempo, waarmee de jongste deelneemster aan de 200 meter vrije slagfinale van start ging. Ze waren geklopt, voordat de race goed en wel halverwege was. Wat een poging tot "harikari" had geleken, bleek een meesterzet. Verstappen keerde met een voor sprong van een volle lengte en hield dat verschil ogenschijnlijk moeiteloos vast. Het Zuidameri- kaanse publiek maakte van de laatste meters een compleet car naval en toen ze aantikte was er zo'n orgie van lawaai, dat de nuchtere zwemster uit Rosmalen eerst enkele meters terugzwom, alvorens ze een arm omhoog durfde te steken. Zonder de hulp van een staf bege leiders, die de Oostduitsers ter beschikking hebben en zonder de basis van duizenden kilome ters trainingsarbeid die de Ame rikanen verstouwen, was daar zo ineens - puur natuur - een meisje van het vlakke Brabantse land wereldkampioene. Een meisje bovendien, dat pas vijf jaar gele den de eerste beginselen van het zwemmen onder de knie kreeg. Op de laatste meters werkte ook Annelies Maas zich naar voren en het scheelde slechts een halve armlengte ten opzichte van de verwilderd sprintende Meineke of de jongste en oudste finaliste hadden samen gezorgd voor een totale Nederlandse triomf. Alsof de eerste en derde plaats, die nu op het ereplatform werden inge nomen al niet als een volstrekt unieke gebeurtenis in de na-oor- logse zwemhistorie dient te wor den geboekstaafd. Veertien jaar na het Olympisch goud van Ada Kok op de 200 me ter vlinderslag in Mexico her bergt ons land weer een zwem ster, die niemand voor zich duldt. Helemaal onverwacht kwam het niet, want de zilveren plak van de avond tevoren op de 100 meter vrije slag had de Ne derlandse ploegleiding en vooral Verstappen zelf een indicatie van de mogelijkheden gegeven. De blonde Meineke straalde niet de ongenaakbaarheid uit, die het kenmerk was van de eerste en tweede generatie Oostduitse zwemsters. Er lagen kansen. "Verstappen is een zwemster met wie je zulke dingen kunt be praten", gaf Sitters een kijkje in de keuken van de wedstrijdvoor bereiding. De bondscoach voorzag al dat Ma rybeth Linzmeier, de op een na snelste uit de series, het in de fi nale niet zou redden. Bleven over de beide Oostduitse zwem sters Birgit Meineke en Carmela Schmidt. De een een sprintster van het type Verstappen, de an der meer een stayer als Maas. "In elk van die duels is de eerste klap een daalder waard. Dus in zo'n hoog mogelijk tempo van start", was het commando van Sitters. In dat kader werd een tussentijd geprogrammeerd van iets bin nen de minuut van Maas en 58 seconden voor Verstappen, een tijd die nota bene binnen het schema van het wereldrecord van Cynthia Woodhead lag. Verstappen had dat al eens samen met haar clubtrainer Honk Velt- LEIDEN - Rijnsburgse Boys zal fiet voorlopig moeten stellen zonder Paul en Marcel van der Blom. De Leidse voetbaltweeling die voor de zaterdag eersteklasser zou uitkomen in het nieuwe seizoen, lijkt toch weer onderdak te vinden in de wereld van het betaalde voetbal. Marcel reist vandaag af naar Hongkong, waar hij veertien dagen proef gaat draaien bij de.profclub South Chi na, Paul is als zoveelste Leidenaar in de slag met Telstar. Voor de 21-jarige broers, die vorig seizoen voortijdig en transfer vrij Feyenoord verlieten omdat ze het bij die club niet meer zagen zitten, kwamen de aanbiedingen toch nog onverwacht. Marcel werd gisterochtend benaderd door Oostinga van de Stichting Arbeidszaken die op zoek was naar een specifieke linksbuiten voor South China. Hij moest voor 12 uur beslissen of hij vanmiddag om half twee mee zou reizen met Van Zoest (ex- De Graafschap). Salfischberger (ex-NEC), Van den Wilgenberg (ex-PEC) en Hartman Kok van FC Amsterdam. Marcel van der Blom zei ja en gaat nu veertien dagen op proef spelen in Hongkong, waarna beslist zal worden of hij wel of geen contract krijgt. Paul van der Blom werd zaterdag via een tussenpersoon benaderd door Telstar en speelde (met o.a. Kamphues en Verschoor) gis teravond al tot tevredenheid mee met die club in een oefenduel. Donderdagavond is hij weer van de partij in een tweede vriend schappelijke wedstrijd en zaterdag volgt de laatste test. Inplaats van mèt Rijnsburgse Boys. speelt hij dan tegen die club... "Daarna volgen de onderhandelingen", aldus de ex-UVSer. "Trai ner Brand wil me hebben als linksback en ik heb er ook wel zin in. Tenminste, onder één voorwaarde: dat ik straks ook weer transfervrij wegmag uit Velsen". man uitgeprobeerd bij de Bra bantse kringkampioenschappen in Breda van twee weken gele den. Na een keertijd van 57.4 was ze toen op het laatste eind stuk gegaan. Een ervaring, die pijn deed. In het trainingskamp in Guayaquil echter werd de condi tie zo ver opgevoerd, dat de ster ke Brabantse het opnieuw aan durfde. Ditmaal met succes. Er zullen altijd mensen zijn, die zeggen dat Verstappen in Ecua dor heeft geprofiteerd van het gat dat in de zwemmarkt is ge vallen. Een gat dat werd veroor zaakt door het afhaken van de sterkste Oostduitse zwemsters en de terugval van de Verenigde Staten als gevolg van de Mos kou-boycot. Beide zaken zijn waar, maar evenzeer is waar dat Verstappen na tussentijden van 27.93, 57.92 en 1.28.41 tot 150 me ter nog binnen het schema van het wereldrecord zat. Door de krappe tegenwind en het gebrek aan tegenstand ging de laatste baan minder hard. Maar nog al tijd hard genoeg voor een nieuw nationaal record van 1.59.55, de vierde keer in de geschiedenis, dat de twee minuten-grens werd doorbroken. Alleen Cornelia En- der, Barbara Krause en Cynthia Woodheam waren ooit sneller. Pas nadat Annelies Maas haar kwam feliciteren geloofde Annemarie Verstappen het. Ze is wereldkampioe Inlichtingen Na de ereceremonie werden de weinige Nederlanders bestormd met verzoeken om inlichtingen. Wie is Verstappen? Ja, wie eigen lijk? Bert Sitters had het een meisje, dat de spanning be ter kan verdragen dan destijds Enid Brigitha. Hij noemde drie oorzaken: haar persoonlijkheids structuur, de felle concurrentie in eigen land en het feit dat hij tijdens de centrale trainingen geen briefjes meer meekrijgt, waarin clubtrainers zeggen wat hij moet doen. De vierde laat zich gemakkelijker raden: de vroege aankomst van de Nederlandse ploeg, waardoor de acclimatisa- tie veel beter verliep dan bij de concurrentie. Door haar gesloten karakter laat de persoonlijkheidsstructuur van Verstappen zich overigens net zo moeilijk peilen als haar zwem- mogelijkheden. Na het moeiza me leren zwemmen van vijf jaar geleden werd ze als rugslag- Ruud Paauw is met vakantie zwemster afgevaardigd naar de Europese jeugdkampioenschap pen. Daarna volgde onder lei ding van Veltkamp de omscho ling tot de 200 meter vlinderslag en wisselslag. Op de Europese kampioenschappen van Split traden haar sprintcapaciteiten aan het licht. Net toen ze aan het idee begon te wennen een typi sche sprintster te zijn behaalde ze de wereldtitel op de 200 meter. Het "hier had ik nooit aan ge dacht" klonk in dit verband heel plausibel. Tijd om een feestje te vieren was er overigens niet Annelies Maas ging onmiddellijk na afloop naar het hotel om nog enige nachtrust te krijgen voor haar aantreden op de 400 meter vrije slag. Zij be hoort daarop ineens tot de favo rieten. Verstappen werd door de dopingcontrole opgehouden en verdween daarna even schielijk. Voor haar staat de 100 meter vlinderslag nog op het program- Aan de twee Nederlandse records uit de series, de 7.33.23 van de he ren estafette op de 4 x 200 meter vrije slag en de 1.51.82 van Hans Kroes als startzwemmer, werden in de avonduren nog drie toege voegd. Annemarie Verstappen kwam tot 1.59.53 bij haar wereld kampioenschap, Petra van Sta veren brak in de B-finale van de 200 meter schoolslag het zeven jaar oude record van Wijda Maza reeuw (Cali 25 jul 1975) en de 7 30.75, waarmee het herenkwar tet Kroes. Schlingemann, Drost en Vervoorn zesde in de finale werd. Nog een zesde plaats was weggelegd voor Edward Maas dijk op de 100 meter vlinderslag. NORTHAMPTON (AP) - De Ne derlandse motorcoureur Jack Middelburg, die verwondingen opliep bij een botsing tydens de training voor de Grote Pnjs van Engeland, heeft gisteren ver zocht om een onderzoek naar de veiligheidsvoorzieningen op het circuit van Silverstone. Middelburg, die verwondingen aan de rug opliep toen hg vorige week woensdag met hoge snel heid in botsing kwam mei x \v. reldkampioen Barn.- Shecn< werd gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Sheene. die beide be nen en een pols brak. moet daar zeker nog een maand blijven De Nederlandse coureur verklaar de dat ten tgde van het ongeluk wel 100 motoren van allerlei for maten en klassen op de baan wa ren. "Ik wist van tevoren dat de baan onder die omstandigheden gevaarlijk zou zijn. maar ik moest toch myn fiets testen", al dus Middelburg. Hy liet weten dat hy vindt dat een onderzoek moet uitwyzen of er de hand is gelicht met de veiligheidsvoor schriften. Chinees in hoger sferen SJANGHAI (ANP) - De Chinese atleet Zhu Jian Hua heeft giste ren in zyn geboortestad Sjanhgai met 2.32 meter een nieuw record voor Azie opgesteld. De 19-jarigc hoogspringer is met deze presta tie de vierde atleet die in dit sei zoen deze hoogte heeft over meesterd Voor hem deden het de Rus Belkov, de Canadese Ot- tcy en de Amerikaan Di In Zhu Jian Hua, die in het voor jaar de 2.30 meter passeerde cn op 20 juni in Peking over de 2.31 meter wipte, bezit de volksrepu bliek China een tweede hoog springer van wereldklasse. In 1970 verbeterde Chi-Chin nu t 2.29 meter het wereldrecord van de Russische atleet Valen Brum- mel (2 28 meter) Deze prestatie werd echter niet als wcreldre cord erkend, omdat China toen nog geen lid was van de IAAK Het wereldrecord hoogspringen staat rinda de ülympiM Fm Bi len van Moskou (1980) met 2 36 meter op naam van de Oostduit ser Gerd Wessig. LEIDEN - In het sterk bezette B-tennis toernooi om de Open Leidsche kam pioenschappen heeft de eerste schifting bij de heren gisteren plaats gevonden Enkele bekende B-spelers moesten reeds het veld ruimen Mark Nije stuitte op de Roomburger Joost van Leeuwen, die er weer eens zin in had en dan is het met hem kwaad kersen eten. Hij kan dan kogels afvuren die alleen voor de echte B-toppers te bespelen zijn Nije bood weliswaar stevige tegenstand, maar bezweek toch, 7—5, 6-3 voor Van Leeuwen. Brooshoofd en Jon Visbeen, voor wie Roomburg natuurlijk geen onbekénd ter rein is, wisten zich in twee sets te handha ven. Brooshooft klopte Drijver. 6-2, 6-2 en Visbeen was met De Sevaux ook snel klaar. 6-4. 6-2. Voor de Van der Capellens verliep het op treden op Roomburg niet zo soepel. Al leen de oudste, Arnold van der Capellen, kon tevreden onder de douche gaan staan. In het enkelspel bleef hij met 6-4. 6-3 de baas over veteraan Blommendaal, die overigens verbazingwekkend ver weer bleef voeren tegen de jonge garde. In het HDB zorgde hij met zijn oude maatje uit Forescate's roemruchte jaren. Henny Koemans, voor een spectaculaire show- tegen het felle tegenstand biedende Leid sche Hout duo Waldo JansenWarccl van Rijn, 6—4. 6—7, 6—3. Pas bij 3—2 in de der de set kwam de definitieve doorbraak op de toch zo sterke service van Marcel van Rijn na 40-0. Twee volleys van Waldo Jansen smoorden op de netband en toen was het eigenlijk wel gebeurd Blommendaal liet vervolgens zijn service wegspatten en Arnold van der Capellen was aan het net dodelnk eevaarlnk met zijn perfecte stopvolleys. Een voor baan 1 uitstekend gekozen party. Aan de kant ging gisteren niet Har Meyer. Opponent Reymers wist geen oplossing voor de Meyerforehand en ging zo kans loos af in de eerste set. 6—0, dat hy daar in de tweede set nog de naweeen van onder vond. 6-4. Freek van der Capellen stoei de wat te gevaarlijk met de goede loper Bernardus. maar kon het dreigende ge vaar nog bijtijds in twee sets indammen. 6-4. 6-4 In de partij liet Bernardus wel zien dat hij wist waar de minder sterke stee in het tennisbolwerk van de jongste van de Van der Capellens zit, de fore hand. Maar als deze op volle toeren draai de kreeg hy nauwelyks de gelegenheid om daarvan te profiteren Herman van der Capellen trof in Koppelle geen tegen stander om na znn vakantie even lekker op warm te draaien Het was meteen een harde noot voor de Forescate-speler, die het nu||t ritme nog niet heeft Hij kon het karwei dan ook niet klaren, al scheelde het weinig, 4-6, 6-3, 6-7. Opgelucht ademhalen dus voor de concurrentie Marcel van Rijn en Waldo Jansen wonnen gisteren wel hun enkelspel. Marcel van Ryn was veel te goed voor Hoekstra. 6-0. 6-0 en Waldo Jansen nam revanche op Bub van der Zee voor de in het toernooi van Forescate geleden nederlaag Van der Zee werd aan het net herhaaldelyk afge troefd en dat tastte hem in zyn zekerheid van spelen aan, 4-6, 1-6. By de vetera nen liet Piet van Paridon zien hoe moei lijk hij te kloppen is. Won hy eergisteren van Hoogteyiing. 6-3, 7-5. gisteren was hy ook in drie sets beter dan de voortref felyk lopende Dietz. 6-1, 4-6. 6-1 KRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9