Met de .Alkmaar" is het goed mijnen jagen Belgische regering wil sterk bezuinigen Bosbranden voor deel bedwongen Actie op komst bij transport kernafval Lijken drie toeristen gevonden _PAGIU,A 8 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 De Koninklijke Marine staat te popelen om de eerste van haar nieuwe mijnenjagers in gebruik te nemen. Nog even zal haar geduld worden beproefd, omdat de bouwer er de laatste hand aan legt. Maar over een paar maanden zal de „Alkmaar" voor proef op de Noordzee rondvaren. Met onder het wateropper vlak een merkwaardige mechanische vis, een onbe mande „onderzeeboot". gen meer en meer in zwang geraakt, dankzij moderne technieken. „Vegen noemen we een passief bedrijf', zegt overste Wennekes. „Je kunt alleen maar onnoemelijk vaak heen en weer varen om de boel schoon te krijgen". Zo'n veger is doorgaans van hout gemaakt en produceert zo min mogelijk motorgeluid. Er zijn mijnen die op geluid of veranderingen in het mag netisch veld reageren en die zouden het schip dus zelf op blazen. Het „veegtuig" dat wordt meegesleept kapt de verankering van mijnen die vlak onder de oppervlakte drijven. Een ander vaartuig wekt door nabootsing van een metalen scheepsromp en geluid de mijnen op de bo dem tot leven. Het jagen op mijnen is een ac tievere methode. Met sonar- apparatuur wordt de zeebo dem afgezocht. Gesignaleer de mijnen worden vervol gens onschadelijk gemaakt door ze met een springlading op te blazen. Aanvankelijk deden duikers dat - met doodsverachting - nu klaart de PAP die explosieve klus. "Vis" De PAP is een „vis". De afkor ting staat voor Poisson Auto Propulsé, een klein onderwa tervaartuig met eigen aan drijving. De bemanning van de mijnenjager laat het geval te water zodra een mijn is ge signaleerd en dirigeert het er naartoe. Een tv-camera zorgt ervoor, dat de mijnenbestrij- ders - zelf op veilige afstand - het projectiel via een televi siescherm kunnen bestude ren. Tenslotte legt de PAP een springlading, die later tot ontploffing kan worden ge bracht. Al in de jaren zestig, toen nieu we sonartechnieken om de hoek kwamen kijken, heeft de marine vier mijnenvegers omgebouwd tot mijnenja gers. Toen een jaar of tien ge Apetrots is de marine nu al op de myneiyagers van de Alk maar-klasse. Overste P. G. Wennekes, die als project-be heerder in een van de panden van de Koninklijke Marine in Den Haag zetelt, spreekt van „de crème de la crème" Scheepswerf Van der Gies- sen-de Noord in Alblasser- dam doet er nog een schepje bovenop. Daar rept men van „de meest geavanceerde mij- nenbestrijdingsvaartuigen ter wereld Het bijzondere van de nieuwe myneiyager schuilt niet al leen in het schip zelf, dat vol gens een nieuwe techniek ge heel van polyester is ge maakt. De manier waarop het tot stand is gekomen ver dient volgens de marine ook alle lof. In eendrachtige sa menwerking met Frankrijk en België is het project op po ten gezet. Daarmee bespaart Nederland zich een flinke bom duiten. Wanneer de mijnenjager op eigen houtje was ontworpen en gebouwd, had de marine er niet veertig miljoen gulden per stuk voor moeten neertel len, maar zeker tien miljoen meer. Een reden te meer voor de feestelijke stemming, toen koningin Beatrix de Alkmaar onlangs in Alblasserdam doopte. Schoon „Het eigen stoepje schoonhou den". Zo omschrijft overste Wennekes de belangrijkste taak van de mijnendienst van de Koninklijke Marine, die vestigingen heeft in Den Hel der en Vlissingen. Eerste op dracht van dat onderdeel van de zeestrijdkrachten is het mijnen-vrij houden van de kustwateren in tijd van oor log. Daarnaast heeft Neder land een taak in NAVO-ver- band bij het open houden van de verbinding door het Kanaal. Mijnen kan je vegen of jagen. In de loop der jaren is het ja AMERSFOORT/DEN HELDER (ANP) - Het transport van het atoomafval dat ligt opgeslagen bij het Energieonderzoek Cen trum Nederland in Petten naar de haven van Den Helder begint in de nacht van 31 augustus op 1 september. Dat zeggen woord voerders vasn de "basisgroepen voor geweldloos verzet tegen kernenergie" en van de "anti- kernenergiebeweging Neder- WEERRAPPORTEN li g ff Amsterdam licht bew. 31 18 0 De Bilt licht bew. 32 19 0 Deelen licht bew. 32 19 0 Eelde onbewolkt 31 17 0 Eindhoven zwaar bew. 30 0 Den Helder onbewolkt 27 20 0 Rotterdam half bew. 30 18 0 Twente licht bew. 30 17 0 Vlissingen zwaar bew. 27 20 0 Zd. Limburg half bew. 29 0 0 Aberdeen mist 19 12 01 Athene onbewolkt 23 Barcelona zwaar bew. 0 0 Berlijn licht bew. 29 17 0 Bordeaux half bew. 21 18 19 Brussel half bew. 28 18 2 Frankfort zwaar bew. 30 19 0 Genève zwaar bew. 23 15 17 Helsinki onbewolkt 29 17 0 Innsbruck regenbui 26 16 01 Klagen furt licht bew. 26 15 0 Kopenhagen onbewolkt 25 16 0 Lissabon onbewolkt 24 17 0 Locamo regenbui 17 28 Londen onweer 28 17 4 Luxemburg half bew. 28 18 01 Madrid onbewolkt 26 13 0 Mallorca zwaar bew. 30 19 0 München half bew. 25 13 0 Nice half bew. 28 21 0 Oslo onbewolkt 32 17 0 Parijs zwaar bew. 17 09 Split licht bew. 31 0 0 Stockholm licht bew. 28 16 0 Wenen zwaar bew. 26 16 0 Zürich regen 23 16 5 Casa Blanca half bew. 19 Istanbul onbewolkt 25 15 1 Las Palm as half bew. 26 21 0 Tel-Aviv onbewolkt - 20 - de koningin in de provincie Noord-Holland, drs R. de Wit, weigerde gisteren des gevraagd commentaar op deze datum. Volgens de woordvoerder van de basisgroepen is de meest aanne melijke route van het transport via de weg langs het Noordhol lands Kanaal. Maar het transport is niet aan een vergunning ver bonden zodat andere routes ook mogelijk zijn. Het afval is afkomstig van kern centrales, ziekenhuizen, labora toria en van de Kema in Arnhem. Het afval van de Kema is onlangs opgegraven op het terrein van dit bedrijf in Arnhem. Jaren geleden was het daar in de grond gestopt. De kritiek van de actiegroepen richt zich speciaal tegen het Ke- ma-afval, omdat dit onvoldoende zou zijn gecontroleerd. Zaterdag 7 augustus worden enke le duizenden demonstranten in Den Helder verwacht, als daar de eerste voor-demonstratie wordt gehouden. De demonstratie be gint om 13.00 uur voor het sta tion, om twee uur later voor het gemeentehuis te eindigen. Een tweede voor-demonstratie vindt op 15 augustus plaats. Dan wordt een fietstocht gehouden van Amsterdam naar Den Hel der. De acties tegen het dumpen van ra dio-actief afval in zee zullen dit jaar groter zyn dan vorige jaren. Dit hebben de basisgroepen te gen kernenergie het afgelopen weekeinde aangekondigd tijdens een persconferentie in Amers foort. De basisgroepen zullen het transport van het afval van het Energiecentrum Nederland in Petten proberen tegen te houden door het vormen van een grote menselijke blokkade op de ver wachte route. Het is nog niet bekend wanneei het radio-actieve afval naar zee zal worden gebracht. Dat zal naai alle waarschijnlijkheid voor hal) september gebeuren, omdal dumping in de Atlantische Oce aan op een later tijdstip onmoge lijk is wegens de ruwe zee. Door Chiel Evers Een doorsnede van de nieuwe mijnenjager, waarvan er over niet al te lange tijd vijftien voor Nederland gaan varen teneinde "ons stoepje schoon te houden". leden de noodzaak van ver nieuwing duidelijk werd, is samenwerking gezocht met de Fransen en de Belgen, die ook aan iets nieuws toe wa ren. In totaal gaat het om veertig schepen: 15 voor ons land, 15 voor Frankrijk en 10 voor België. Het op elkaar afstemmen van de verlangens der drie mari nes heeft de nodige hoofd brekens gekost. Alleen al de inrichting van de brug verg de langdurige onderhande lingen, omdat elk land op dat gebied zijn eigen tradities heeft. Het resultaat is dat er één gezamenlijk ontwerp op tafel kwam, waarin elk van de drie landen een gelijk aan deel kreeg. Voor de bouw van de schepen heeft elk land zijn eigen werf. Maar de installaties aan boord worden voor alle veer tig scheDen door dezelfde fa brikanten gemaakt. Zo zorgt de Nederlandse industrie (Stork-Werkspoor-Diesel) voor de hoofdvoortstuwing. Frankrijk levert de wapens en sensoren en de Belgen zor gen voor de actieve roeren en een aantal hulpinstallaties. Samenwerking „De samenwerking is bewon derenswaardig vlot gegaan", zegt Wennekes niet zonder trots. Door de verlangens van de anderen zitten er welis waar wat onderdelen in het ontwerp die voor een puur Nederlands schip niet nodig waren, maar ondanks die „extra's" springen we er dank zij de samenwerking toch goedkoop uit. Wennekes meent dat dit project model kan staan voor andere mate- rieel-aanschaffingenin NA- VO-verband. Bij Van der Giessen-de Noord in Alblasserdam, waar de vijftien Nederlandse exem plaren worden gebouwd, zijn ze al net zo tevreden als by de marine. De werf heeft er een geheel nieuwe bouwmethode voor geïntroduceerd. In een grote loods zyn vier schepen tegelijk in aanbouw volgens een systeem dat is afgekeken van de vliegtuigindustrie. Aan het eind van de produk- tielyn staat een „lift" die de boot in het water zet. Dus geen traditionele helling Volkomen nieuw voor Van der Giessen is ook het bouwen van een zo groot schip (50 meter lengte) van polyester. Aan de stevigheid van de constructie worden boven dien extra eisen gesteld, om dat die bestand moet zyn te gen explosies van mijnen op vrij korte afstand. Termen als „innoverende technieken" en „speerpuntindustrie met een belangrijke spin-off' worden door de betrokkenen zonder schroom in de mond geno- Lyrisch Inmiddels ligt de eerste van de vijftien Nederlandse schepen in het water-van de Noord. Daar wordt de verdere op bouw voltooid, waarna de Alkmaar voor proefvaarten kan opstomen naar de Noordzee. Wennekes ver trouwt erop dat de maximaal 49 opvarenden tevreden zul len zijn, evenals de beman ning van het eerste Franse schip van dit type, dat begin dit jaar al begon te varen. „De Fransen zijn er lyrisch over. Het is veel stiller dan ze ge wend waren en de accommo datie is prima", aldus Wenne kes. Na de Alkmaar zullen nog dit jaar de Delfzijl en de Dor drecht te water worden gela ten. Met tussenpozen van vijf maanden volgen dan nog de Haarlem, Harlingen, Helle- voetsluis, Maassluis, Mak- kum, Middelburg, Scheve- ningen, Schiedam, Urk, Vlaardingen, Willemstad en Zierikzee. Achttien oude schepen gaan éruit: vier ja gers, elf vegers en drie duik- vaartuigen. Naast de vijftien hypermoderne jagers heeft de mijnendienst dan nog zes tien vegers in dienst om „het stoepje schoon te houden". HARARE (Reuter) - In de hooglan den in het oosten van Zimbabwe zyn de stoffelijke overschotten gevonden van drie blanken, twee vrouwen en een man. De lijken blijken die van drie sinds 14 juli vermiste Britse toeristen te zijn. Er is geen verband aangetoond tus sen de verdwijning van de drie toeristen en die van zes anderen. Deze laatsten werden op 23 juli in het zuidwesten van Zimbabwe ontvoerd door tegenstanders van het bewind van premier Moega- be. Meer dan duizend militairen en po litiemannen zijn daar nog steeds Zimbabwe: aan het zoeken naar de twee Brit ten. twee Amerikanen en twee Australiërs. De premier van Zimbabwe, Robert Moegabe en diens ontslagen mi nister Joshua Nkomo hebben gisteren voor het eerst in vyf maanden een onderhoud met el kaar gehad. Onderwerp van ge sprek was de verslechterende veiligheidssituatie in het land. Na afloop legden zij verklaringen af die met elkaar in strijd waren. Moegabe zei dat hij er opnieuw bij Nkomo op had aangedrongen op te houden met het voeden van de politieke onrust. Nkomo zei daarentegen dat hij het met Moe gabe eens was geworden over een bepaalde koers, waarover hy echter geen nadere uitleg gaf. BRUSSEL (DPA) - De premier van België, Wilfried Martens, heeft gisteren de ontwerpbegroting voor 1983 gepresenteerd. On danks bezuinigingen op allerlei terreinen van in totaal 120 mil jard frank (ongeveer 6,9 miljard gulden) bedraagt het tekort op de begroting 445 miljard frank (ongeveer 26 miljard gulden). Over de bijzonderheden van de begroting moet nog worden overlegd. De overheidsuitgaven zullen in 1983 7,5 procent groter zijn dan dit jaar. Dat is minder dan de 8,1 procent van dit jaar ten opzichte van vorig jaar. Het is de bedoe ling dat de toeneming van de overheidsuitgaven van 13,8 pro cent in 1981 wordt verminderd tot 6.5 procent in 1985. Ook al verwacht België voor het eind van het volgend jaar een half miljoen werklozen, toch heeft de regering ook in de be strijding van de werkloosheid gesnoeid. Er zal voor dat doel volgend jaar 6,9 procent meer worden uitgetrokken dan dit jaar en dat is minder dan de gemid delde toeneming van de diverse begrotingsposten. Zowel werk gevers als werknemers zullen meer voor de sociale voorzienin- gen moeten betalen. Wilfried Martens In Griekenland ATHENE (Reuter) - De meeste branden die woedden in Grie kenland en die vermoedelijk het werk waren van politiek-geïnspi- reerde brandstichters zijn gro tendeels geblust. Zij hebben aan twee mensen het leven gekost en tientallen woningen vernield. Een klein deel van het pijnboom- bos op de berg Pendeli ten noor den van Athene brandt nog en ook is de brand in de buurt van Corinthe op 80 km westwaarts nog niet bedwongen. De Griekse regering heeft 300.000 gulden uitgeloofd voor degene die informatie verschaft die leidt tot de aanhouding van de brand stichters. De branden braken zondagmiddag in een aantal stre ken gelijktijdig uit. Een beweging die zich noemde 'blauwe boogschutter' aanvaard de de verantwoordelijkheid voor branden op de Pendeli vorig jaar. Project met kamerruil studenten UTRECHT (ANP) - Tien niet com merciële kamerbureaus en stich tingen voor studentenhuisves ting zijn deze week begonnen met een kamer-ruilproject in ne gen steden. Kamerbewoners in Groningen, Leiden, Delft, Amsterdam, En schede, Tilburg, Eindhoven, Wa- geningen en Utrecht kunnen by de betrokken bureaus hun ka mers te ruil aanbieden, als zy naar een andere (studenten)stad willen of moeten verhuizen, bij voorbeeld omdat zij door de plaatsingscommissies in een an dere stad zijn geplaatst dan waar op zij hadden gerekend. De kandidaat-ruilers kunnen hun kamer bij de deelnemende bu reaus opgeven. Daar worden de gegevens over de te ruilen ka mers verzameld en doorgegeven aan de bureaus in de steden waar de ruilers heen willen. Zij verklaarde dat zij y verde voor de vrijlating van de tot levens lang veroordeelde voormalige militaire machthebbers in Grie kenland. Premier Papandreou heeft gisteren in een hefschroef- vliegtuig de verwoeste gebieden in ogenschouw genomen. De brand bij de weg tussen Athene en Corinthe veroorzaakte angst onder de plaatselijke bevolking en de duizenden automobilisten die van een vrij weekeinde terug kwamen, toen de Petrola olieraf finaderij van de Griekse Latsis- groep werd bedreigd. In andere delen van Griekenland braken tijdens het weekeinde ongeveer tien kleinere branden uit, vijf bij de noordelijke stad Thesaloniki, maar enkele daar van waren volgens plaatselijke functionarissen niet opzettelijk aangestoken. Tories op vuist met staatskerk LONDEN (Reuter) - De Angli caanse kerk is opnieuw in een conflict geraakt met de rechtervleugel van premier Margareth Thatchers conser vatieve partij - deze keer over een kerkelijke herschrij ving van het volkslied. Het nieuwe volkslied, door een team geestelijken aangebo den "aan wie er gebruik van wil maken", schrapt verwij zingen naar een over vijan den van de natie zegevieren de soeverein. Boze leden van de conservatie ve partij klagen onder leiding van Lord Hailsham, voorzit ter van het Hogerhuis en hoogste rechter, dat de nieu we versie van het volkslied „beledigend en verwaterd" is, en zij noemen de negen verantwoordelijke priesters 'hansworsten'.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8