Novib wil Cuba steun verlenen HOOGSTE mO/L «S- tAAGSTE-PRIJSGARANTIE 549.- nu 645.- 1296, Centrumpartij doet in alle kieskringen mee Proeven met beroeps- opleiding volwassenen 1,75 miljoen voor twee projecten NYPELS CHEF VAN NEDERLAND Wapens van verzamelaar Makelaar wordt maar beperkt ingeschakeld Ruim 200 huizen rijp voor sloop DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 Binnenland LEIDEN - Terwijl by het hoofd- stembureau in Leeuwarden werd gedemonstreerd tegen deelname van de Centrumpartij aan de komende Tweede-Kamer verkiezingen, gingen gisteren al le hoofdstembureaus in de kies kringen Middelburg, Leeuwar den, Leiden, Assen, Zwolle en Maastricht akkoord met de bij hun ingediende kieslijsten. Vorige week vrijdag was dat al ge beurd bij de overige twaalf kies kringen, behoudens één uitzon dering, namelijk Rotterdam waar een lijst van de Nederland se Volksunie werd afgekeurd, omdat zeven van de dertig hand tekeningen op de lijst ongeldig bleken te zijn. Daardoor werd het vereiste minimum van 25 handtekeningen niet gehaald. Het Fries anti-fascisme komité FAFK demonstreerde gisteren bij het hoofdstembureau in Leeuwarden tegen deelneming van de Centrumpartij aan de ver kiezingen voor de Tweede Ka mer op 8 september. Het hoofd stembureau verklaarde gister morgen alle zestien ingeschre ven lijsten in deze kieskring gel dig, waaronder die van de Cen trumpartij. Het FAFK heeft in middels aangekondigd in beroep te zullen gaan bij de Raad van State tegen de toelating van de Centrumpartij. Volgens woordvoerder de Jong van het FAFK heeft "deze partij duidelijk een racistische instel ling". Het comité arriveerde bij het hoofdstembureau met 25 ver klaringen van mensen die hun eerder geplaatste handtekenin gen voor de Centrumpartij op de kieslijst alsnog wilden intrek ken. Hiertoe was het comité bij alle 36 ondertekenaars langsge- gaan. heeft beslist over toelating van zijn partij. De voorzitter van het stembureau liet naar aanleiding van de ver klaringen weten dat eenmaal ge plaatste handtekeningen niet kunnen worden herroepen en dat de Centrumpartij derhalve ingeschreven zou worden. de afdeüng rechtspraak van de Raad van State. In het geval van de Centrumpartij hebben vrijdag en gisteren verscheidene groepe ringen aangekondigd van die mogelijkheid gebruik te zullen maken. Gisteren is vast komen te staan dat de omstreden Centrumpartij in alle 18 kieskringen mag mee doen aan de Tweede-Kamerver kiezingen. Dit ondanks de be zwaren die vrijdag en ook giste ren bij diverse hoofdstembu reaus werden aangevoerd tegen deze partij. Die bezwaren, van particulieren en organisaties, kwamen er veelal op neer dat het wezen en de doelstellingen van deze partij racistisch en fascis tisch zijn. Vice-voorzitter Konst van de Cen- Tegen de geldigheidsverklaringen trumpartij wees er op dat de van de hoofdstembureaus kan Raad van State in april al positief beroep worden aangetekend bij Een woordvoerder van de Raad van State in Den Haag zei gister middag dat er twee drie" be zwaarschriften binnen zijn geko men. Hij kon echter geen nadere mededelingen doen over deze bezwaarschriften. De beroeps termijn tegen de beslissingen van de twaalf hoofstembureaus die afgelopen vrijdag hebben vergaderd, loopt tot en met van daag. Tegen de beslissingen van de zes die gisteren hebben verga derd kan tot en met morgen in beroep worden gegaan. De woordvoerder van de Raad van State zei te verwachten dat de bezwaarschriften volgende week maandag zullen worden behan deld. LEIDEN - De Centrumpartij mag op 8 september aanstaande ook in het kiesdistrict Leiden mee doen aan de Tweede Kamerver kiezingen. Het hoofdstembu reau in Leiden heeft gistermid dag de ingeleverde kandidaten lijst en de daarop voorkomende kandidaten van de Centrumpar tij geldig verklaard. De geldigheid van de lijst werd aangevochten door het het co mité "Mensen en Mensen" die deelname van de Centrumpartij aan de kamerverkiezingen in strijd acht met de openbare or de en de goede zeden. Loco-burgemeester Waal zei, na inlichtingen te hebben inge wonnen in de kiesdistricten Den Haag en Rotterdam, dat de Centrumpartij voldoet aan alle eisen die de Kieswet stelt. Waal concludeerde dat de Kieswet geen mogelijkheid biedt de lijst ongeldig te verklaren en tot schrapping over te gaan. Het co mité "Mensen en Mensen" over weegt nog in beroep te gaan te gen de beslissing van het hoofd- stembureau. DEN HAAG (ANP) - Verschillen de overheidsinstellingen, belan genorganisaties en het bedrijfsle ven hebben 9,1 miljoen gulden uitgetrokken voor het opzetten van een experiment met be roepsopleidingen voor volwasse nen. Minister De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft aan 22 projecten een toewijzing ver strekt dat zij mogen worden op gezet als beroepskwalificerende educatieve activiteiten (BKE- projecten). De projecten zijn gericht op vol wassenen met weinig opleiding, die dankzy de scholing die zij in de projecten kunnen krijgen, be tere kansen moeten krijgen op de arbeidsmarkt. Ook doorstro ming naar vervolgonderwijs be hoort tot de mogelijkheden. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Nederlandse particuliere organisatie voor ontwikkelings samenwerking Novib zal binnenkort twee projecten op Cuba financieren. Het gaat om de bouw van een sociaal dorpscentrum en een medisch project. Met deze plannen is een bedrag gemoeid van 1,75 miljoen gulden. Hoewel de Novib dit bedrag gedeeltelijk uit eigen particuliere fondsen kan financieren, zal de regering het grootste deel van de kosten op zich nemen. Nederland staakte in 1978 de ont wikkelingshulp aan Cuba omdat dit land militairen naar Angola had gestuurd. Hoewel de situatie in Angola nog niet veranderd is, acht de Novib het echter van be lang, dat via deze nieuwe ontwik kelingsprojecten weer een dia loog tussen Nederland en Cuba op gang kan komen. Zo kan bin nen het kader van de twee pro jecten die nu op Cuba zullen worden uitgevoerd, een uitwisse- r ling tot stand komen van Neder landers en Cubanen, bijvoor beeld uit de vakbonden of van artsen in opleiding. Intussen is gebleken dat van Cu baanse zijde gezocht wordt naar een uitbreiding van de handels contacten met West-Europa. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken in Den Haag bevestigde gisteren dat de mogelijkheden worden onder zocht voor de oprichting van een gemengde Cubaans-Nederland se handelscommissie. Een Cu baanse regeringsdelegatie heeft, dit bij een recent bezoek aan Ne derland voorgesteld. Ook van de kant van het Nederlandse be drijfsleven is hiervoor belang stelling getoond, aldus de woord voerder. OUDEWATER (ANP) - De rijkspolitie in Oudewater heeft gistermiddag in het huis van een 25-jarige inwoner van die plaats een compleet wape narsenaal aangetroffen. (Zie foto). De man had acht gebruiksklare ge weren in huis, waaronder geweien met een afgezaagde loop, jachtgewe ren en een kogelgeweer, en zesduizend stuks munitie. Volgens de politie is de eigenaar nooit van plan geweest de wapens te gebruiken; bij verhoor bleek dat de man verzamelaar was. Hij is op vrije voeten gesteld nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt. De man voerde de stukken van zijn verzameling illegaal in uit België. Hij had geen wapenvergunning. Die wordt aan verzamelaars niet verleend. Alleen wapenhandelaren en houders van een jachtakte kunnen zo'n vergunning krijgen. Behalve dat de hobby van de man in strijd is met i de Wapenwet, was de verzamelaar ook nog in overtreding van de Hin derwet. De Oudewater had ongeveer drie maal zoveel ontplofbare stof in huis als volgens de wet is toegestaan. Politiek De Novib wil overigens de politie ke aspecten van de officiële ont wikkelingshulp omzeilen door rechtstreeks steun te verlenen aan mensen die bezig zijn zich zelf aan de armoede te ontwor stelen. De organisatie twijfelt aan de resultaten van de weg die via de officiële regeringsinstan tie loopt. Daarom zoekt de Novib in het betrokken land partneror ganisaties die dichter bij de doel groepen staan. Door het staats apparaat erbuiten te houden, wordt ook getracht corruptie en bureaucratie tegen te gaan. Behalve steun aan de projecten op Cuba, waarbij onder meer goed kope medische apparatuur wordt ontworpen die op het plat teland kan worden gebruikt, ver leent de Novib ook steun aan vrouwenorganisaties op het na burige eiland Grenada, dat ook een communistisch bewind kent. In Nicaragua draaien enke le omvangrijke hulpprogram ma's van de Novib, zoals de bouw van een kippefokkerij, een slachterij en onderdak voor de boeren die hun waren in de stad aan de man willen brengen. Ministerie Een woordvoerder van de minister voor ontwikkelingssamenwer king verklaarde dat de Novib het ministerie nog niet officieel heeft meegedeeld om wat voor soort projecten het gaat. Zouden deze projecten worden gefinancierd uit de eigen middelen van de No vib, bijvoorbeeld uit opbreng sten van de actie "Gast aan ta fel", dan doet de medefinancie ringsovereenkomst tussen de Novib en het ministerie niet ter zake. Volgens algemeen secretaris van de Novib, Theunis, zijn, zoals ge zegd, de voor de projecten beno digde gelden echter voor het leeuwendeel afkomstig van ont- wikkelingssamenwerking. Vol gens de medefinancieringsover eenkomst, aldus de woordvoer der, kunnen medefinancierings- gelden niet worden gebruikt voor projecten waarbij wordt sa mengewerkt met de centrale overheid van het ontvangende land. DEN HAAG (GPD) - Minister Nypels (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) regeert deze week Nederland. De overige bewindslieden zijn alle met vakantie. De D*66- minister, die op zijn post is gebleven, moet alle lopende zaken afhandelen. Minister Nypels lijkt met volle teugen van deze verantwoor delijke taak te genieten (zie foto). In Haagse kringen hoort men echter schampe rend praten over de Grote Daden die Nypels deze week allemaal gaat stellen. De hoon is gebaseerd op de ver onderstelde ambitie van mi nister Nypels om tijdens zijn kortstondige ministerschap stokpaardjes te berijden en zich daarmee onsterfelijk te maken. Nog maar net was hij in mei mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ge worden of hij kwam met een beleid dat tot dan toe altijd door de Tweede Kamer was verworpen. Het parlement riep hem daarom snel tot de orde. Nypels is tot de verkie zingen in september minis ter. Daarna keert hij hoogst waarschijnlijk niet meer te rug in de regering. DEN HAAG (ANP) - Zowel ko pers als verkopers van woningen schakelen slechts in beperkte mate een makelaar in bij hun po gingen onroerend goed aan te schaffen of af te stoten. Geza menlijk bestrijken de bemidde laars dan ook bij lange na niet de gehele woningmarkt. Deze con clusie heeft het Nederlands Eco nomisch Instituut getrokken uit een onderzoek waarin onder meer is bekeken wat de consu ment van de makelaar vindt. Het instituut, wiens onderzoeksre sultaten het ministerie van eco-- nomische «ken gisteren heeft Het Nederlands Economisch Insü Ruim 92 procent van beide groe pen was tevreden over het werk van hun makelaar, blijkt ook uit het onderzoek, dat in opdracht van het ministerie is verricht. Volgens het instituut weegt evenwel de waarde van de dienstverlening van makelaars voor veel mensen niet op tegen de rekeningen die zij presente ren. Het vindt dat het imago en de kwaliteit van de dienstverle ning van de makelaardij voor verbetering vatbaar ziin. aken gisi gepubliceerd, heeft becijferd dat 43 procent van de mensen die tussen mei 1980 en januari 1981 een huis kochten daarbij een ma kelaar inschakelde, van de ver kopers nam 69 procent een be middelaar in de arm. tuut heeft in zijn onderzoek derscheid gemaakt tussen offi cieel erkende makelaars van de NBM en de makelaarsvereniging Amsterdam, niet-georganiseerde makelaars en huizenhandelaren die zich geen makelaar mogen noemen. KAMPEN (ANP) - In de Hanze- wijk in Kampen moeten op korte termijn 213 woningen, verdeeld over 13 woonblokken, worden gesloopt wegens instortingsge vaar. Al direct na de bouwvak vakantie worden de trappenhui zen gestut. Twaalf andere woon blokken (195 woningen) moeten op korte termijn van paalfunde- ringen worden voorzien. Dit heeft directeur J.B. Kreemer van de woningbouwvereniging Kampen, de eigenaresse van de woningen, desgevraagd meege deeld. De woonblokken zijn sinds de bouw in 1955 ongeveer 30 centi meter verzakt, waardoor scheu ren zijn ontstaan, die niet meer kunnen worden hersteld. De wo ningen staan, zonder paalfunde- ring, op veengrond. Volgens Kreemer is de verzakking op zich zelf niet zo erg. Er ontstaan echter, omdat de woonblokken als het ware kantelen, niet op te vangen of te herstellen spannin gen in de gebruikte materialen De bewoners zijn schriftelijk van de zaak op de hoogte gesteld door de woningbouwvereniging. De gemeente Kampen gaat na de bouwvakvakantie met de provin ciale directie volkshuisvesting praten over financiële steun. Het ministerie van sociale zaken hoopt via de projecten ook vrou wen (weer) op de arbeidsmarkt te krijgen. De opleiding duurt in principe dne jaar. Zij bestaat uit een oriëntatie op arbeid en be roep. schakelcursussen die lacu nes in de kennis van de cursisten moeten opvullen, en een eigenlij ke beroepsopleiding. Afhanke lijk van de persoonlijke behoefte kan een deel van de cursus wor den gevolgd. De projecten leiden op in techni sche beroepen, administratie/ economische beroepen, horeca en verzorgende beroepen. De cursussen worden gegeven door centra voor beroepsoriéntatie en beroeps beoefening, centra voor vakopleiding van volwassenen, streekscholen, beroepsbegelei dend onderwijs, vormingscentra etc. De 22 proefprojecten zijn in Gro ningen, Leeuwarden/Heeren veen. Emmen, Zwolle, Almelo, Enschede. Nijmegen, Arnhem, Nieuwegein/Utrecht, Amster dam, Alkmaar, Rotterdam, Voor burg, een deel van Zeeland. Bre da, Tilburg. Eindhoven, 's Herto genbosch, Maastricht, Heerlen en Roermond. Waarschuwing tegen kuur uit België om te vermageren LEIDSCHENDAM (ANP) - Het ministerie van volkshuisvesting en milieuhygiëne heeft gisteren gewaarschuwd tegen het ge bruik van enkele door Belgische artsen voorgeschreven vermage ringskuren. Het is het ministerie gebleken dat ook Nederlanders van deze kuren gebruik maken. Tenminste één persoon is na ge bruik van de medicamenten met spoed in een ziekenhuis opgeno men. Volgens het ministerie gaat het in de meeste gevallen om een com binatie van uiteenlopende medi camenten, die in capsulevorm worden afgeleverd. Een aantal van deze medicijnen mag alleen worden gebruikt onder strikt medische controle en begelei ding. De geneeskundige hoofd inspectie raadt een ieder die met een dergelijke kuur bezig is, zo spoedig mogelijk contact op te nemen met zijn of haar huisarts. De geneeskundige hoofdinspectie van volksgezondheid heeft in middels bij de Belgische gezond heidsautoriteiten gewaarschuwd tegen deze gang van zaken. Blijk baar kunnen bij sommige Belgi sche artsen recepten voor deze vermageringskuren gemakkelijk worden verkregen. Bij het minis terie is inmiddels bekend dat en kele artsen uit Gent en Westmal- le (bij Antwerpen) aan het ver strekken van recepten voor de gevaarlijke vermageringskuren meewerken en dat by twee apo theken in Gent en één in Wijne- gem de medicamenten te krijgen zijn. Gasexplosie na poging tot zelfdoding? AMSTERDAM (ANP) - De gasex plosie in het flatgebouw Klei burg in de Amsterdamse Bijl mermeer. waardoor in de nacht van zondag op maandag een man zwaar gewond werd en zeven woningen zwaar werden bescha digd, is ontstaan door ontkoppe ling van een gastoestel in de wo ning waar de ontploffing zich voordeed. Hierdoor kwam gas m de woning terecht, dat explo deerde. Dit heeft de politie gis termiddag bekend gemaakt Volgens de politie is een poging tot zelfmoord van de 27-jarige bewo ner van de ftat waar het gas ont plofte. niet uitgesloten. Van de zeven woningen die zwaar be schadigd zijn, moest de brand weer er later drie sluiten wegens instortingsgevaar. knop kleine wastes tussendoor. Vrije temp.keuze. WASAUTOMAAT Mmele DUITSE DEGELIJKHEID PliOSCH IGNIS ARF 795 4-sterren vriesvak netto 37 liter invriesvermogen 4.5 kg/24 uur. Autom. ontdooiing. Metalen binnenkast. temperatuur- geleidend: energie besparend! SUPERIUXE KOELKAST Cat. prijs ECN prijs Af: inruil NU (Bauknecht WA 8190 Voorlader frontbediening, dus vrij bovenblad. 16 programmes WASAUTOMAAT Catprijs 1029.- ECN-pri|s 745.- Af: inruil 100.- NU

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7