Beroep Brezjnjev op Reagan Initiatief van VS ontbreekt C Italië: zoekgeraakt beeld "teruggevonden Leger Kenia ruimt nog verzetshaarden" op 149^ 3- Druk VS op Israël neemt toe Bonn: geen Europese kruisraket Midden-Oosten KREBBERS JAARSMA+ (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Dat een reusachtig mar meren beeld uit de oudheid, be wonderd door Michelangelo en Goethe, twee eeuwen zoek kan raken (de archeoloog Navenne schreef er nog in het begin van deze eeuw over: „Ik heb er tever geefs naar gezocht in Napels en heel Italië, en ook in het buiten land") lijkt onmogelijk. Toch is het gebeurd: één van de ruim drie meter hoge beelden van Hercules, die aan weerszij den van de ingang van de Ter men (bad-inrichting) van keizer Caracalla hadden gestaan en in de zestiende eeuw werden opge graven, leek sinds 1776 van de aardbodem verdwenen. Samen met zijn pendant had Michelan gelo het in 1550 opgesteld op de binnenplaats van het door hem gebouwde Palazzo Farnese, het werd er door duizenden bezoe kers gezien en ontelbare malen afgebeeld op tekeningen en gra vures. Goethe beschreef het in Buitenland DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 zijn „Italienische Reise", toen het andere al door de nieuwe ei genaars, de Bourbons, naar Na pels was gehaald, waar het sinds dien in het Nationaal Museum te zien is geweest. Het was dan ook onverklaarbaar dat niemand dit beeld meer had gezien sinds de Bourbons in 1776 opdracht gaven aan vrachtschip per Raffaele de Luca om het naar Caserta te vervoeren. Alwaar het wèl was aangekomen, want het werd nog eenmaal gesignaleerd in het atelier van een plaatselijk beeldhouwer. Het raadsel is nu dan eindelijk op gelost door prof. Paolo Moreno, archeoloog van de universiteit van Bari. Hij 'vond' het beeld op de plek waar het al die eeuwen open en bloot had gestaan, in de hal van het vroegere koninklijke paleis van Caserta. Zoals iedere lezer van detectiveromans weet, bestaat er geen betere plaats om iets te verbergen dan waar ieder een het kan zien: Edgar Allan Poe schreef het al in „De gesto len brief'. Aan de hand van kleine aanwijzin gen in archieven (rekeningen, brieven, beschrijvingen, catalo gi) en met behulp van de talloze afbeeldingen uit de 16e en 17e eeuw kon Moreno onomstotelijk vaststellen, dat het beeld in Ca serta, al die tijd abusievelijk toe geschreven aan Andrea Villani, niet anders was dan het „verdwe nen" Hercules-beeld uit de Ter men van Caracalla. Evenals zijn pendant in het Nationaal Mu seum stelt het de halfgod voor, uitrustend van zijn vermoeienis sen en leunend op een lange knuppel. Maar terwijl het beken de beeld een getrouwe afbeel ding is van het Griekse origineel van Lisyppus, is het „nieuw ont dekte" een hellenistische bewer king, bewogener en theatraler. Hoeveel indruk de twee beelden op Michelangelo hebben ge maakt, zegt prof. Moreno, blijkt nog uit zyn „laatste oordeel" in de Sixtijnse kapel, waar hij Jo hannes de Doper en Petrus in precies dezelfde houding aan weerszijden van de grote licht- boog rondom de oordelende Christus heeft geplaatst als de twéé Hercules-beelden, die hy in het Farnese-paleis liet opstellen naast de doorgang naar de tuin. Daarmee krijgt het beeld een nieuwe kunsthistorische beteke nis: wie het tot nu toe vluchtig heeft bekeken als een onbeteke nende nabootsing van een klas siek gegeven, moet nu proberen het te zien met de ogen van Mi chelangelo, Winckelmann en Goethe. BEIRO ET/MOSKOU/WASHINGTON/JERUZALEM (Reuter/AFP/UPI) Het Russische staatshoofd Brezjn jev heeft gisteren voor de tweede maal binnen een maand een dringend beroep gedaan op de Amerikaanse president Reagan actie te ondernemen om een einde te maken aan het Israëlische optreden in Libabon. De Is raëlische troepen versterkten gisteren hun posities in en rond Beiroet die grote schade heeft opgelopen tijdens de hevige beschietingen van zondag. In Washington heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir gesproken met president Reagan die heeft aangedrongen op stopzetting van alle vijande lijkheden. Een nors kijkende Reagan begroet te zijn Israëlische gast tijdens de gebruikelijke fotosessie. De pre sident had de afgelopen dagen herhaalde malen gewaarschuwd dat er een eind moet komen aan het bloedvergieten in Libanon en dat zijn geduld op is. In een verklaring die na afloop van het onderhoud van 20 minuten is ge publiceerd zegt Reagan dat "de wereld niet langer een situatie van steeds toenemend geweld kan aanvaarden". Hij benadruk te dat een snelle diplomatieke oplossing een eerste essentiële stap is om een eind te maken aan het trauma van Libanon. Reagan drong aan op een volledige stop zetting van alle vijandelijkheden door alle partijen "als voorwaar de waaronder de speciale Ameri kaanse afgezant Habib zijn op dracht kan voortzetten". Ongeduldig Shamir van zijn kant verklaarde dat het "belangrijkste probleem het vertrek van de PLO uit Bei roet is". Op de vraag of Reagan hem had gezegd dat zijn geduld op is antwoordde Shamir "wij zijn allemaal ongeduldig". Hij voegde eraan toe dat zijn rege ring ervan overtuigd is dat de Pa- lestijnen zich pas zullen terug- BONN (AFP) - De Europese NA- VO-landen zijn niet van plan een kruisraket voor middellange af stand te gaan bouwen, zoals het weekblad Der Spiegel in zijn jongste nummer had geschre ven. Dit heeft de Westduitse re geringswoordvoerder, Lothar Rühl, op een persconferentie in Bonn meegedeeld. Hij zei dat er geen onderzoekspro ject bestaat buiten dat van de Amerikaanse Pershing-2 en Kruisraket. Der Spiegel had beweerd dat des kundigen van de NAVO onlangs een onderzoek naar een Europe se Kruisraket met conventionale lading voor middellange afstand hadden aanbevolen. trekken wanneer "zij door onder handelingen of op andere manier begrepen hebben dat het abso luut noodzakelijk is". Shamir be schuldigde de PLO ervan ge bruik te maken van het bestand. Israël is alleen bereid een "abso luut en tweezijdig bestand in acht te nemen". Volgens het Wit te Huis hebben zowel Reagan als Shamir het belang van de missie van Habib onderstreept. De mis sie is in een "zeer gevoelige fase" gekomen aldus woordvoerder Speakes. Bij het internationale vliegveld ten zuiden van Beiroet hebben zich gisteren zo nu en dan artillerie beschietingen voorgedaan tus sen Israëlische en Palestijnse eenheden nadat zondag aan het einde van de middag het negen de bestand was ingegaan. De twee partijen hebben gebruik makend van het staakt-het-vuren hun posities versterkt langs de nieuwe frontatie in het zuidelijke deel van de stad nadat de Israë li's zondag het vliegveld hadden veroverd. Sporen De heftigste beschietingen door Is raël sinds de inval in Libanon hebben diepe sporen nagelaten. Volgens Libanese persberichten zijn zondag bijna 200 mensen omgekomen en 400 gewond tij dens het 14 uur durende bombar dement. De half miljoen burgers in West-Beiroet kwamen giste ren enigszins bij van de beproe vingen. Het stadsdeel zit voor de negende dag zonder elektriciteit en water is slechts in kleine hoe veelheden beschikbaar aange zien de pompen zonder brand stof niet werken. President Reagan heeft gisteren de Sowjetrussische beschuldiging dat zijn land niet genoeg zou doen voor het oplossen van de crisis in Libanon van de hand ge wezen. Reagan gaf een verklaring uit waarin hij de bewering verwierp. "Door de inspanning van zowel ambassadeur Habib als via de Verenigde Naties streven wij naar een duurzaam bestand dat een eind maakt aan het lyden. Ik wil hierbij voegen dat wij het Sowjetrussische besluit, op nieuw delen van vertrouwelijke correspondentie tussen twee presidenten te publiceren, be treuren. Een dergelijke daad van propaganda wekt twijfel aan de motieven van de Sowjet-Unie ten aanzien van de Libanese cri sis", aldus de verklaring. De ontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan (tweede t buitenlandse zaken Shamir rechts) gisteren had een nors karakter. links) en de Israëlische minister van NAIROBI (AFP) - De Keniase strijdkrachten waren gistermid dag nog bezig met het "oprui men" van de laatste verzetshaar den van deelnemers aan de mis lukte coup van zondag. Bij die poging zijn 200 tot 300 doden ge vallen, zo is uit diplomatieke bron in de Keniase hoofdstad vernomen. In de hoofdstad Nairobi werden 's middags nog schoten gehoord. Elders in het land in de buurt van de luchtmachtbasis Emba- kasi werd gezocht naar opstan delingen die zich in burgerkle ding onder de bevolking hadden gemengd. Ooggetuigen zagen in dezelfde omgeving vyf vracht wagens met lijken. Onzeker is verder of de strijd krachten de luchtmachtbasis in Nanyuki (150 kilometer noorde lijk van Nairobi) hebben ver overd. Er geldt nog wel de avondklok, een aanwijzing dat er zich nog rebellen ophouden. Een van de opstandige officieren die nog vrij rondliep in Nairobi zei dat hij de wapens niet zal neer leggen zolang president Arap Moi nog aan de macht is. De offi cier, kennelijk nog hopend op steun van andere krijgsmachton derdelen, maakte ook melding van verzet in Nanyuki. De coup van zondagmorgen vroeg (plaatselijke tijd) was een initia tief van leden van de luchtmacht. Het bleef bij een poging omdat de andere strijdmachtonderde len trouw bleven aan president Arap Moi en de opstand neers loegen. Zij redden daarmee Arop Moi, in 1978 opvolger van Ke- nia's eerste staatshoofd en "va der des vaderlands" Jomo Ke- nyatta. Maar het aanzien van het land dat sinds zijn onafhanke lijkheid van Engeland in 1963 een toonbeeld van stabiliteit in Afrika was, heeft nu een behoor lijke deuk opgelopen. Nairobi, waar zondag de opstand uitbrak, bood gistermorgen een spookachtige aanblik. Ofschoon de trouwe regeringstroepen vrij wel weer meester van de toe stand waren, deden er zich ge vechten voor met nog vrij rond lopende rebellen. Met steun van het elitecorps dat als lijfwacht van de president fungeert, werd bovendien de bij de hoofdstad gelegen luchtmachtkazerne Eastleigh bestookt waar zich nog rebellen verschanst hadden. Het zelfde gebeurde bij de lucht machtbases Embakasi en Langa- ta. Ook hadden gistermorgen vroeg hevige vuurgevechten plaats bij het Hilton-hotel vlak bij een ge bouw waarin zich rebellen ver scholen hielden die het vuur op regeringsmilitairen openden. Een Japanse hotelgast die vanuit een raam filmopnamen maakte, werd doodgeschoten, twee ande ren raakten gewond, aldus de ho telleiding. In de korte tijd dat de rebellen het in de hoofdstad het voor het zeggen hadden, pleeg den zij plunderingen en vergre pen zich aan burgers. Zo ook in het Hilton-hotel waar 350 gasten verbleven. Ook elders in de stad hadden op grote schaal plunderingen plaats. Gisteren waren winke liers bezig met het opruimen en opmaken van de schade. Veel winkels bleven gesloten, on danks de berichten dat de staats greep was verijdeld. Veel bedrij ven bleven dicht en het openbaar vervoer in de hoofdstad lag ge heel stil. De verbindingen waren wel hersteld maar het luchtruim was nog voor buitenlandse vlieg tuigen gesloten. President Arap Moi had de opstan delingen bevolen zich gisteren voor 12.00 uur met hun wapens over te geven, anders zouden ze hard worden aangepakt. Tijdens het kabinetsberaad dat de presi dent leidde, werd besloten de avondklok in Nairobi en het dis trict Nanyuki, waarin de lucht machtbasis ligt die als centrum van de opstand gold, tussen zes uur 's avonds en zeven uur 's ochtend te handhaven. Zondag ging de 9e week in van het Israëlische beleg rond West-Beiroet. En terwijl het bommen en granaten regen de op de daken van Libane- zen en Palestij nen, de Veilig heidsraad een spoedzitting hield, gaf president Reagan opdracht aan zijn kersverse minister van buitenlandse za ken om een kersvers beleid ten aanzien van het Midden- Oosten te ontwerpen. Mis schien een leuk ideetje zo midden in de crisis. De presi dent was er nog niet eerder op gekomen. Tot nu toe zijn er weinig teke nen van verandering in het Midden-Oostenbeleid, hoog stens een lichte verschuiving van accenten. Er valt lichte ongedurigheid met Israël te bespeuren, maar het beleid kwakkelt wat voort met het leggen van noodverbanden. Minister Shultz moet on danks zijn ruime zaken-erva ring met de Arabieren zijn lesje nog leren. Zijn voorganger minister Haig had veel verstand van West- Europa en van Oost-West verhoudingen, maar kon de fijnere kwesties van uit de hand gelopen dorpsruzies in het Midden-Oosten niet vat ten. Zijn geheim was de zoge naamde 'strategische consen sus' tegen de Sowjet-Unie waar getuige het huidige bloedbad weinig van terecht is gekomen. Shultz moet dus iets nieuws verzinnen. Met als enige handicap dat weini gen op zijn niveau enige di plomatieke ervaring hebben. President Reagan heeft net het eerste gedeelte van zijn cur sus buitenland met enig re sultaat afgesloten. Dat was te zien in de laatste persconfe rentie waar hij uiterst om zichtig de hoogexplosieve politieke mijnen vermeed, iets wat getuigt van enige on derlegdheid. Maar iets anders is om zelf creatieve stappen te ondernemen. En daar is dringend behoefte aan. Momenteel vaart de regering- Reagan geheel op het kom pas van speciale afgezant voor het Midden-Oosten Phi lip Habib. Deze man stuurt zijn instructies naar Washing ton in plaats van dat'hy ze ontvangt zoals te doen ge bruikelijk. De afhankelijkheid van Philip Habib bleek toen Habib's verhulde rol in het omstre den Bechtel-concern naar buiten kwam. De ministers Weinberger en Shultz en on derminister Davis kwamen er ook al vandaan en dat maakte de opzettelijke ver zwijging van dit feit ver dacht. Maar als Habib had moeten opstappen dan was het hele Amerikaanse Mid- den-Oosten-beleid uitver kocht. Dat begreep iedereen, dus snel verklaarden de be langhebbenden hun vertrou wen in de afgezant. Nu is het niet gemakkelijk voor de Amerikanen want aan alle kanten wordt er aan ze ge trokken. Philip Habib pro beert zorgvuldig zijn gezag aan beide zijden te handha ven. Vandaar dat president Reagan Israël niet te hard wil laten vallen, want anders zou Begin er van de weeromstuit nog harder op slaan in Bei roet, zo luidt de redenering. Op het gevaar af dat de Ame rikanen gijzelaar worden van Israël's daden, omdat ze die toch niet kunnen kritiseren. Nieuwe spanningen Er zijn al tekenen van nieuwe spanningen. De levering van splinterbommen aan Israël is opgeschort om uit te zoeken of ze werkelijk tegen burgers zijn gebruikt. Tussen Israël en Amerika is er een funda menteel verschil van mening over oplossing van het huidi ge geschil. Israël denkt de Palestijnen alleen door nog meer dodelijke bommen en granaten tot weggaan te kun nen vermurwen. „De PLO gaat alleen weg, als ze nog maar één keuze .tot haar be schikking heeft" maakte de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Sjamir na zijn gesprek met president Reagan gisteren duidelijk. Maar Amerika vindt evenals de Arabieren dat de zware mili taire druk van Israël alleen maar averechts werkt. De le den van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie zullen een grote vernedering niet kun nen aanvaarden. Een ander geschilpunt tussen Amerika en Israël is de er kenning van de PLO. Ameri ka wil de PLO erkennen als die ook Israël erkent. Israel wil de PLO onder geen enke le voorwaarde aanvaarden. Koel initiatief ontbreekt. In fei te richt de Reagan-regering zich er alleen op om de Pale stijnse bevrijdingsorganisa tie uit West-Beiroet te krij gen. De Amerikaanse VN- vertegenwoordiger reageerde kribbig op het Frans-Egypti sche resolutievoorstel, dat ook de grotere vragen van het Midden-Oosten wilde behan delen. Toen vorige week een Veilig heidsraad-resolutie de blok kade tegen Beiroet veroor deelde, kneep de Amerikaan se ambassadrice Jeane Kirk- patrick er bij de stemming tussen uit met het voorwend sel dat ze geen tijd voor con sultatie had. En dat terwijl ze als enige afgezant in eigen land zat. Die truc kan maar één keer. Zondag deed zich het dilemma weer voor. Israël voerde zwa re bombardementen uit op West-Beiroet en om half .4 's - morgens werden alle Veilig heidsraad-leden uit bed ge klopt om zich hierover te be raden. De nieuwe resolutie roept op tot een nieuw staakt het vuren en autoriseert VN- waarnemers in West-Beiroet, waar Israël fel tegen. Jeane Kirkpatrick stemde voor, na dat ze de scherpe kantjes van de resolutietekst had afge schaafd. Dit is een duidelijke Ameri kaanse waarschuwing aan het adres van Israël, want het is heel wat moeilijker om met het leger over VN-waarne mers heen te walsen. Het wachten is nog op de grote lijnen uit Washington. Want de zandloper loopt niet alleen leeg voor de PLO, zoals Is raël's defensie-minister Sha ron zei, maar ook voor de Verenigde Staten. MAARTEN HUIJGEN Leiden: Nieuwe Rijn 32 Tel. 071-132900 Alphen a/d Rijn: Van Boetzelaerstraat 8 Tel. 01720-92900 Telefunken KTV 8256. 66 cm. afst beo., teletekstvoorbereid 1698.- 1398.- Aristona KS 1022. 66 cm, mei afstandsbediening. 1898.- Multitech KT 8165. hooftel.- en bendrec -aansluiting. 66 en- Met afst.bed. 1298.- 997.- 499.- Goldstar VR 317 accu/licht- net portable. 31 cm. 199.80 349.- 249.- Aristona 20VR22 systeem 2000. .2?e5^~ 2299.- Akai VS2 VHS. 3 uur speel- duur. met afst.bediening. 2198.- 1498.- 1895.- 299.- 299.- 399.50 189.50 Sharp 5000H deck/tuner/ versterker 42 W boxen. 598.- 799.- 1299.- Sony FB 6 High Tech stereo rack 2x25 Watt. 133&- 995.- Leiden: Breestraat 143 Tel. 071-125873 275.- Akai CS-F33R. Reverse: Neemt heen en terug op. 1476^- 599.- Sharp RT-12H frontloader, metal-bias. Led-aflezing, tiptoetsen. 339^ 293.- 199.50 389.- A.S. radiocassetterecorders TB 7750 7800/7850 89«" A.S. TBS 9200 229.- met korte golf 299.- Panasonic RX 5220 LG/MG/ KG/FM-stereo Jumbo. 4 speakers. 2x6 Watt. 866 - Bose Classic 70 met 5 jrf garantie. 70 W. I .B 2A&*- 398.- eg basreflex. 199.- 299.- 499.- Bose Classic 90. 90 W 5 jaar garantie. IX 199.-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6