actief in I vrije tijd I Wie maakt me los...? Spreeuwen vergast op rotjes en angstkreten Bezoek provincie bestuurder Borgman Caravan en auto vernield Bruggetjes in Koppelstein en Boekhorst NZH-bussen: voorzieningen gehandicapten hmJ Tweede Plein Festijn met Ritmico Especial Man geslagen en beroofd van 20 mille Verjaagd van slaapplaats DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 Leiden LEIDEN/AMSTERDAM - De Leidse warenmarkt: domein van de boodschappende ge zelligheidsmens en 'werk terrein' van de prijsbewuste consument, ook al is z'n gul den er dan geen hele daalder meer waard. De Leidse wa renmarkt: schepper van tientallen arbeidsplaatsen. Een flink bedrijf met onbe wust een grote sociale func tie. De 'Lèidse mart': het grootste trefcentrum van de stad. Daar waar de Leidse 'er* rolt zoals-ie nergens rolt. De markt, Leids als de Harte- brugkerk en 3 oktober en ou der dan de Zijlpoort; een zo- merrubriek waard derhalve. Vandaag deel vijf over een van de 'loteringen', de tex- tiel-grabbelton en het gezel lige markten van de Leidse huisvrouwen. Op een steenworp afstand van het legendarische 'oude' Wa- terlooplein, dat onlangs dienst deed als jachtterrein van de 'Stopera-stadsgueril- la', drijft Guda Rustenburg haar handel in tweedehands kleding. Op het 'nieuwe' Wa- terlooplein, tussen het kille beton, verdringen de buiten landse toeristen zich voor de bijna talloze kleding- kraampjes. Terwijl een colle ga even op de 'winkel' past, neemt Guda de tijd om te ver tellen over haar nu anderhalf jaar durende carrière als marktkoopvrouw. Zaterdag was daar op de Leidse markt geen gelegenheid voor omdat deze Amsterdamse 'loterin- ge' in haar eentje achter de 'grabbelton' stond. Zes dagen in de week staat Gu da Rustenburg met haar bei de compagnons, Mike Hessel en Monique Cornelissen, op het Waterlooplein. Op zater dagochtend reist zij in alle vroegte met een Renaultje- vier vol tweedehands kleding af naar de Leidse waren markt. Haar eerste gang is naar de dienstdoende markt meester. André van Tonge ren of Jan Bekooy, die rond acht uur de 'loteringen' op de vrije plekken probeert onder te brengen. Sinds Guda Rustenburg een jaar geleden voor de eerste keer op de Leidse markt arri- Guda Rustenburg bekijkt welgevallig Hoe jeugdige Leidenaars i aanbod van tweedehands kleding zijn enorm". veerde, heeft zij nog altijd een vrije kraam weten te be machtigen. "In Leiden zijn ze gelukkig niet zo moeilijk", beseft Guda, "de sfeer is daar lekker gemoedelijk en colle giaal. Heel anders dan hier op het Waterlooplein waar een veel hardere concurrentie strijd woedt". Guda Rustenburg (32) was aan vankelijk 'voorbestemd' om kleuterjuf te worden maar kon na haar opleiding geen vaste baan krijgen. Na allerlei baantjes te hebben gehad en een tijdlang gereisd te heb ben, besloot zij ruim ander half jaar geleden om haar ge luk op de markt te beproe ven. "Ik had zo'n vreselijk saai kantoorbaantje dat ik dolblij was dat ik met Mike kon gaan samenwerken. Hij zat al een tijd in de tweede hands kleding en had een kraam hier op het Waterloop lein. Ik viel eigenlijk met m'n neus in de boter want Mike heeft een uitstekend gevoel voor koopjes. Vlak voor Pa sen, da's de toptijd hier, stap te ik erin en het liep gelijk. Mike zorgt voor de inkoop en Monique en ik voor de ver koop". Behalve op het Waterlooplein wilden de compagnons ook proberen een plaatsje op de Albert Cuyp te bemachtigen. "Maar daar is zo moeilijk tus sen te komen dat we besloten om het mhar heel ergens an ders te proberen, in Rotter dam. Daar hebben we het niet zo lang uitgehouden. De de grabbelton graaien: "vraag en sfeer was er onprettig. Van kenissen hoorden we dat Lei den een hele gezellige markt is, dus hebben we daar maar eens een poging gewaagd". Een succesvolle poging want Guda Rustenburg doet goede zaken in Leiden, waar zij meestal op de Nieuwe Rijn naast de Koorn beurs brug wordt 'geplant'. Vooral de 'grabbelton' is een trekker Studenten ("Die hebben immers minder geld om nieuwe, dure kleding aan te schaftenverdringen zich vaak voor de textiel-berg waar blouses, shirtjes en broeken voor een 'prikkie' uit te grabbelen zijn. Die koopjes worden bij verschillende groothandels per kilo opge kocht Maar het zijn niet alleen de stu denten die op de tweede hands kleding afkomen. Gu da Rustenburg: "Wat mij in Leiden opvalt is dat je daar op de markt ontzettend veel moeders met dochters ziet winkelen. Je kent dat wel: gearmd over de markt en vol op kletsen. Ze staan vaak bij wijze van spreken uren gezel lig in de grabbelton te graai en en je ziet ze bijna elke week terug. Dat vind ik nou hartstikke leuk want op die manier krijg je echt contact met je klanten. Heel anders dan hier in Amsterdam waar je bgna alleen maar toeristen ziet". Of het nu aan de economische teruggang ligt of aan de spreekwoordelijke zuinig heid van de Nederlanders, feit is in elk geval dat de vraag naar tweedehands kle ding enorm is. Gerda Rusten burg: "We kunnen dan ook alle drie een aardige boter ham in deze business verdie- Een rechtstreeks gevolg of mis schien juist de oorzaak van de grote vraag naar tweede hands kleding is het weelde rige aanbod van gebruikt tex tiel. Regelmatig verschijnen er 'klanten' bij de kraam van Guda Rustenburg die kleren aanbieden. "Maar daar begin nen we niet aan omdat het heel onvoordelig is om twee dehands kleding per stuk te kopen. Een uitzondering ma ken we nog wel eens voor le ren jassen". 'Kruidenman' Rob Luscuère merkte al eerder in deze ru briek op dat de kooplieden op de Leidse markt niet te be roerd zijn om elkaar de hel pende hand toe te steken. Guda Rustenburg heeft de zelfde ervaring: "Je kan hier nog wel eens weglopen om dat een van je buren best even een oogje in het zeil wil houden. Vooral in de winter is dat lekker, want dan kun je je evert zalig opwarmen in het café. Het is nauwelijks voor te stellen hoe koud het dan achter zo'n marktkraam kan zijn" Op dit moment kunnen we ons dat inderdaad nauwelijks voorstellen. Door Jaap Visser LEIDEN Flinke schade aan een caravan en auto was het resulaat van een verkeerde inhaalma noeuvre van een 20-jarige Leide- naar. die gisteren in de Kersen straat reed. De automobilist had zich iets op de breedte van zijn auto verkeken en reed daardoor pardoes tegen de linkerachterzij de van een geparkeerde caravan. Dit voertuig schoot door en kwam tegen een boom terecht, waardoor ook de voorkant in el kaar kwam te zitten. De man schrok zo, dat hij zijn stuur draai de en tegen een lantaarnpaal tot stilstand kwam. De paal brak he lemaal af. Zijn auto was van vo ren als een harmonica in elkaar gedrukt. LEIDEN - De nieuwbouwwijken Boekhorst en Koppelstein wor den in de loop van komende maanden verblijd met drie hou ten bruggetjes voor voetgangers en fietsers Het gaat om de Else- vierbrug (verbinding tussen El- sevierstraat en Cruquiuslaan), de Cabralbrug (verbinding tussen Cabralstraat en het Martin Lu ther Kingpad) en de Ghandibrug (verbinding tussen Ghandistraat en het Panagoulispad). De eerste brug geeft een extra toe gang tot de wijk Boekhorst en de andere twee bruggen maken Koppelstein beter toegankelijk. De eerste activiteiten zullen vol gende week plaatshebben. De bouw zal niet per stuk, maar waarschijnlijk tegelijkertijd ge beuren. De totale duur van de werkzaamheden wordt op dne maanden geschat Daarmee zijn de bruggen begin november klaar zijn. LEIDEN - Bij de N.Z.H. worden één dezer dagen nieuwe bussen in gebruik genomen, waarin spe ciale voorzieningen voor gehan dicapten. Zo zitten er bij het in stappen een aantal lage treden. Bovendien zijn aan beide weers zijden en in het midden speciale geleidingsstangen. Die treden en stangen zijn bovendien van van sterk contrasterende kleuren voorzien. Daardoor zyn de nieu we bussen beter toegankelijk voor mensen die slecht ter been zijn dan wel slechtziend. Ver schillende gehandicapten heb ben trouwens de nieuwe voorzie ningen al in de praktijk getest en goed bevonden. Voorlopig wor den in de Leidse en Haage regio acht van deze bussen ingezet Duivensport (1) Het Oosten vloog vanuit Berge rac. De uitslag: 1., 3. en 9. G. Hendrikse; 2., 5. en 6. P. Juf fermans; 4. en 8. W. v.d. Nieu- wendijk; 7. T. van As zn.; 10. C. v.d. Nieuwendijk. Duivensport (2) Met jonge duiven werd vanuit Compiegne gevlogen. De uit slag: 1. en 6. T. van As zn.; 2. en 5. W. v.d. Nieuwendijk; 3. B. Singeling; 4. W. van As; 7. en 8. L. v.d. Nieuwendijk; 9. en 10. P. Juffermans. Muziek In het Leids Vrijetijdscentrum (Ureettraat 66) treedt vrij dagavond de groep Minimhl Compact op. Behalve uit de Nederlandse saxofonist Mare Hollander en drummer Max Franken bestaat Minimal Compact uit de de import muzikanten Sammy Birn- bach (zang) Berry Sakahr (gitaar) en Malka Spiegl (bas). De zaal gaat om negen uur open. i de partij op het tweede Leids LEIDEN - Over anderhalve week wordt voor de tweede maal het Leids Plein Festijn gehouden. De organisatoren zeggen op een soortgelijk succes te hopen als de eerste aflevering van dit in middels traditionele gebeuren was. K&O, gemeente Leiden en jonge renvereniging Augustinus laten de folk-barokgroep Bries zater dag 14 augustus op het Stadhuis plein het spits afbijten. Het begin is op twaalf uur vastgesteld. Een uur later staat absurdistisch theater op het programma waar voor de theatergroep Gruppo Trutto Dramatico verantwoorde lijk is. Het stuk luidt De Trein. Om twee uur kan kennis worden gemaakt met Turkse muziek ge bracht door Gurbetciler. Een groep van in Leiden wonende Turken. Zij worden gevolgd door Jerrycan, een bluegrass-formatie rond de bekende Leidenaar Jer- ry Gout. Theater en muziek vor men de ingrediënten waarmee het Trio Rocosa om vier uur aan de slag gaat. De Leidse vier mansband Decent People speelt funky muziek en doet dat vanaf vijf uur. W.W. en de Steunzolen zeggen symfonische rock te spelen en bewijzen dat om zes uur. Ritmico Especial sluit deze tweede dag van het Leids Plein Festijn af. Swingende Zuidamerikaanse muziek met Carabische en Suri naamse invloeden. Muziek kort om, waar het wel een beetje mooi weer voor moet zijn. LEIDEN - Een 31-jarige autohan delaar uit Leiden is vannacht bij zijn woning aan de Aletta Ja- cobslaan (Waardeiland) onder bedreiging van een vuurwapen beroofd van twintigduizend gul den. Hij werd daarbij gewond aan zijn wenkbrauw. De politie is direct een grootscheepse zoekac tie begonnen. Nog zonder suc ces, van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Toen de man om kwart over twee vannacht thuis kwam zag hij dat bij 'de voordeur een raam was ge forceerd. Na rond te hebben ge keken ontwaarde hij in het struikgewas voor zijn huis schimmen. Bij zijn roep: "Wie is daar", sprongen er drie mannen tevoorschijn, van wie één met een bivakmuts. Deze persoon hield hem een vuurwapen voor de neus, terwijl de ander hem met een honkbalknuppel een klap op zijn hoofd en gezicht gaf. Met een gescheurde wenkbrauw viel de Leidenaar op de grond neer en werd vervolgens in de handboeien gezet. Daarna werd de autohandelaar ge fouilleerd en beroofde men hem van zijn autosleutel en twintig duizend gulden, die hij die dag bij zich had gestoken na een ge slaagde transactie. Vervolgens reden de drie mannen in zijn wit te Porche weg. Ook deze wagen is nog niet gevonden. LEIDEN - Donderbussen reten de stilte uiteen; de lucht was van angstkreten vervuld. Duizenden spreeuwen vlogen g;ii;teravond plotseling op uit de bomen aan de Witte Sin gel. Hun massale geklapwiek had veel weg van een sarcas tisch applaus. Het plaveisel ging daarbij welhaast schuil onder een pleisterwerk van hun uitwerpselen. Menig au tobezitter moest daarom van morgen een krabbetje voor de dag halen om de voorruit drekvrij te maken. Volgens boomspecialist Klijn- stra van de gemeente Leiden was dit gedonderjaag nodig om de spreeuwen en kouwen te verjagen uit hun slaap plaats. Die slaapplaatsen in steden zijn vaak te vinden op de mooiste en stille boomrij ke plaatsen: in dit geval de bomen aan de Witte Singel. Al jaren teisteren zwermen spreeuwen en kouwen de Leidse bomen. Klijnstra: "Het is nu zover dat door de uitwerpselen van deze vogels de bladeren en takken geen lucht meer krijgen en afster ven. Het is natuurlijk dood zonde om deze eeuwenoude bomen, die het gezicht van de singels bepalen dood te laten gaan. Ook de geluidsoverlast en mestoverlast is een pro bleem. Bij nat weer wordt het wegdek spiegelglad". In En geland heeft men op zo'n slaapplaats de mest eens ge meten en kwam uit op een dikte van een halve meter in <»en seizoen. Alvorens de spreeuwen hun slaapplaats bezetten (vlak vóórdat het donker wordt) verzamelen ze zich in de na bijheid van zo'n centrale slaapplaats. De bomen aan de Jan van Houtkade en Schelp kade dienen als 'vergader plaats', zoals dat in spreeuw- kringen heet De vogels ver tonen op die plekken neiging tot samenscholen naarmate de avond nadert KUjnstra hoopt dat de gister avond ondernomen actie (de vogels te laten schrikken van angstkreten en donderbus sen) als resultaat heeft gehad dat de spreeuwen hun heil er gens anders gaan zoeken - liefst buiten de grenzen van Leiden, of dat allemaal lukt is nog een vraag. In het verle den heeft men ook al eens po gingen ondernomen de die ren weg te krijgen. Ze gingen toen van het Plantsoen naar het Van de WerfTpark, Jan van Houtkade en Hortus. Op die plekken wil men ze abso luut niet meer hebben. Re den dat op die plaatsen gis teravond ook druk werd ge knald. Vanavond zullen de handelin gen van gisteren worden her haald. Terugkerende spreeu wen worden opnieuw verrast door rotjes en angstkreten onder toeziend oog van veel publiek. Het geduld van dat publiek werd gisteren overi gens wel op de proef gesteld. Aanvankelijk was er sprake van dat de spreeuwen rond acht uur zouden worden ver jaagd. Dat werd tweeëneen half uur later. Eerste moesten de vogels van de Jan van Houtkade komen. Mochten er actie- en/of milieugroepen in het geweer willen komen: van vogelmishandeling is volgens Klijnstra beslist geen sprake. LEIDEN - Provincie-bestuurder Borgman (PvdA) heeft vandaag een werkbezoek aan Leiden ge bracht. Borgman heeft als lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland sinds kort het streek plan Zuid-Holland West in zijn portefeuille en kwam zich daar om van de achtergronden van de Leidse problematiek op het ge bied van de ruimtelijke ordening op de hoogte stellen. Borgman, vergezeld van enkele provinciale ambtenaren, werd vanmorgen op het Stadsbouw- huis ontvangen door de wethou ders Waal (ruimtelijke ordening) en Tesselaar (huisvesting). Het gezelschap maakte daarna een rondvaart door de binnenstad. Vervolgens werd gewandeld door de stad op het programma en een bezoek gebracht aan en kele buitengebieden: Roomburg en de Stevenshofpolder. Ook werden enige grote openbare werken bekeken, zoals de aanleg van de busbaan naar Leiderdorp en de (voorbereiding van de) bouw van de Churchillbrug. Gedeputeerde Borgman (tweede van rechts) op stap door het Herengracht-ZijlsingelgebiedL. Wethouder Waal (links van hem) geeft tekst en uitleg. De Leidenaar heeft na enige tijd op de grond te hebben gelegen, alarm kunnen slaan via zijn bu ren. De politie heeft het vermoe den dat de daders op de hoogte waren van het geldbedrag dat de autohandelaar bij zich had. in groten getale opgekomen publiek werd op de proef gesteld. Pas over tienen begon het

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3