LEIDSCH DAGBLAD Meebetalen aan rechtshulp Scotland Yard in opspraak Ravage na brand in ministerie van justitie PLO verscherpt eisen verlaten Beiroet Kritiek op steun Novib voor Cuba Akkoord bij Sealink Bezuinigingsvoorstel minister De Ruiter (justitie) DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 OrecieurG Koopman HooMfedacieur AAM Schuormans Ad| hooldfedacieuf R D Paauw No. 36846 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Burwu SrtjH 1 23H8GlMfcn Voor Wnrt K CDÉOion LONDEN (AFP/Reuter) - De direc tie van de Britse kanaalboot maatschappij Sealink en verte genwoordigers van de Nationale Zeeliedenbond (NUS) hebben een akkooord bereikt dat van daag aan de stakers zou worden voorgelegd. De overeenkomst moet een eind maken aan de werkonderbre king die de vakantieplannen van duizenden vakantiegangers in de war stuurde. De reden voor de staking was een plan van Sealink om de lonen van de zeelieden te verlagen op de verliesgevende veerdienst Harwich - Hoek van Holland. Na een bespreking van meer dan negen uur bereikten de partijen een akkoord, waarvan Slater, de secretaris-generaal van de NUS, zei dat hij het zou aanbevelen bij zijn leden in Harwich. Charles stelt organen ter beschikking LONDEN (DPA) - Prins Char les van Wales wil in het geval van zijn dood zijn hart, lever en nieren voor transplantatie ter beschikking stellen van de medische wetenschap. "Hij is bereid zijn hart te schen ken aan zijn volk", jubelde het dagblad "Sun" nadat Buckingham Palace dit had bevestigd. Als erevoorzitter van het Britse genootschap voor genees kunst heeft Charles een voor beeld willen geven. 'Onderzoek naar corruptie gesaboteerd'' LONDEN (AP) - Functionarissen van Scotland Yard hebben alles geprobeerd om een onderzoek naar corruptie van Londense po litiemensen te saboteren. Dat verklaarde Arthur Hambleton gisteren in een vraaggesprek voor de televisie. Hij gaf leiding aan een team van 118 politiemen sen die van buiten Londen af komstig waren. Deze ploeg be gon in september 1979 een on derzoek naar corruptie bij de 25.600 politiemensen van Scot land Yard en een kleinere politie- eenheid die patrouilleert in de za kenwijk van de Britse hoofdstad. De beschuldigingen betroffen on dermeer medeplichtigheid bij het beramen van bankoverval len, accepteren van delen van de buit, diefstal van tipgeld en het tegen betaling veranderen of achterhouden van bewijsmate riaal. Hambleton vertelde dat de opera tie werd gesaboteerd "en dat we in feite werden tegengehouden toen we de bezem door de Yard wilden halen". Hij zei dat vooral hoge politiefunctionarissen het onderzoek in de wielen reden. John Alderson, een andere ex-poli- werkte, verklaarde in hetzelfde tv-programma dat corruptie voor sommige politiemensen deel van het levenspatroon is geworden. Scotland Yard heeft in een verkla ring het televisieprogramma fel aangevallen. Het programma werd "misleidend en in veel ge vallen feitelijk onjuist" ge noemd. Hambleton liet het onderzoek in maart 1980 schieten. Zijn opvol ger liet toe dat de Yard een groot deel van de beschuldigingen door het eigen klachtenbureau liet behandelen. Voordat Hambleton zirh t<»ni<Tfrok had het onderzoek geresulteerd in een lijst van beschuldigingen tegen 200 politiemensen, van wie uiteindelijk slechts twee achter de tralies belandden. Vorige week werd een lijst van 20 Londense politiemensen die zich schuldig zouden hebben ge maakt aan omkoping, corruptie en banden zouden hebben met de georganiseerde misdaad over handigd aan minister van buiten landse zaken William Whitelaw. De lijst was opgesteld door het liberale parlementslid Stephen Ross. Op deze plek in de expeditieruimte van het ministerie moet vanochtend vroeg de brand zijn uitgebroken. DEN HAAG (GPD) - Iedereen zal in de toekomst een eigen bijdrage moeten betalen voor het verkrijgen van een door de overheid betaalde advocaat. Dit is een van de voorstellen van minister De Ruiter (justitie), die de kos ten voor de rechtshulp wil beperken tot 225 miljoen gul den per jaar. Een andere mogelijkheid, die de minister heeft voorgesteld, is om de gefinancierde rechtshulp in bepaalde zaken te beperken. Hij denkt daarbij aan het verschaf fen van een pro-deo advocaat al leen wanneer iemand een proces wil beginnen. Verder wil de minister een scher pere controle op de financiën van de cliënt om te bezien of hij echt in aanmerking komt voor een gratis advocaat. Ook moet beter worden gelet op de nood zaak van juridische bijstand en op de prestaties van de advoca ten, aldus de minister. Minister De Ruiter heeft deze voor stellen begin juli aan de Neder landse Orde van Advocaten be kend gemaakt. Donderdag volgt een tweede gesprek van de mi nister met de Orde. Voorlopig blijven de berekeningen en voor stellen van de bewindsman nog „tamelijk vaag", zegt de deken van de Orde, mr. P. C. van den Hoek. ring van een eigen bijdrage, ver laging van de inkomensgrens waar beneden iemand voor gra tis rechtshulp in aanmerking komt en een genuanceerder be nadering van het aantal zaken waarvoor een pro-deo advocaat kan worden verkregen. Een woordvoerder van de vereni ging heeft in een reactie laten weten dat de vereniging niet zal meewerken aan bezuinigingen als de positie van de rechtzoe kende wordt aangetast. Volgens deze woordvoerder wordt door de voorstellen van De Ruiter de toegang tot het rechtsysteem be perkt voor mensen met een be scheiden inkomen. Ambtenaar 'gaf' illegalen valse papieren PARIJS (DPA/AFP) - Het 63-jan- ge hoofd van de afdeling identi teitskaarten van de Panjse poli tie, zou ongeveer 800.000 gulden hebben verdiend met de verkoop van identiteitsbewijzen aan ille gaal in Frankrijk verblijvende buitenlanders. Een medewerker trad als tussen persoon op. Ook in Frankrijk werkzame terroristen zouden er van hebben geprofiteerd. 12 PAGINA'S I Ronald Reagan Reagan eist einde geweld Beiroet PAGINA 6 Centrumpartij mag overal meedoen Verstappen na zilver nu goud Sigarettenprijs kwartje omhoog Achtergebleven gebied voor DEN HAAG Terwijl een groot aantal ambtenaren van het mi nisterie van justitie genoot van een vrije dag hadden Haagse brandweerlieden en politie van ochtend volop werk te doen. Het was het gevolg van een vanoch tend in alle vroegte uitgebroken brand in de expeditieruimte op de begane grond van het depar tement aan de Schedeldoeksha- ven. Een brand die volgens de Haagse brandweer een schadepost van rond de twee miljoen gulden be tekent. Het vuur zocht snel een weg naar de naast de expeditieaf deling gelegen leidingenschacht, die door de enorme trek direct daarop in lichterlaaie stond. Grote rookontwikkeling, stank, wateroverlast door de sprinkler installatie die onmiddellijk rea geerde en de liften die niet meer werkten maakten werken op de bovenste 13 van de 19 verdiepin gen onmogelijk. Kans op onweer Onweersstoringen boven Frankrijk zijn er de oorzaak van dat bet morgen niet alleen wat minder warm zal zijn, maar dat de kans op onweer sterk toe neemt. De wind draait van oost naar noordoost en zal vooral aan de kust voor een aanmerkelijke verkoeling zorgen. De temperaturen zullen mor gen dan ook varieren van 18 graden aan de kust tot 26 graden in het bin nenland. Matige noordoostenwind. Strandweer: redelijk tot goed. Tempe ratuur van het zeewater: van 18 tot 20 graden. Over het algemeen blijft het zomerse weer in Europa vrij stabiel. In Scandi navië, Finland en Denemarken kunnen de temperaturen oplopen tot 30 gra in de Benelux, noord-Duitsland, noord-Frankrijk, het Alpengebied, noord-Italiê en de Balkanlanden wordt bet iets koeler met af en toe een bui. Voor de landen rondom de Middelland se Zee is er weinig verandering te ver wachten. Hier blijft het warm tot zeer 4 augustus Zon op: 06.06 uur. onder: 21.25 uur. Maan op: 21.35 uur, onder: 05.11 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.40 en 16.08 uur, laagwater 12.01 en 00.22 uur. De brandweer had het vuur na en kele uren weliswaar onder con trole, maar de brand liet een gro te ravage achter. Een wirwar van mensen, onder anderen technici van politie en brandweer, liep daarna in het gebouw rond om de zaak te onderzoeken en weer enigszins orde op zaken te stel len. Totaal werkt er op het ministerie zo'n 1500 man personeel, maar door de vakantietijd is dat aantal momenteel kleiner. Omstreeks 08.15 uur viel de beslissing van daag enkele honderden ambte naren naar huis te sturen. Van middag zou beslist worden of er morgen weer gewerkt kon wor den. 'Sherry" mag het land in DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van financiën is vrij om te be palen of een mogelijke import- aanvrage voor een partij van vijf miljoen liter Spaanse wijn wordt gehonoreerd. Dat blijkt uit de uitspraak vanmorgen van de pre sident van de rechtbank in Den Haag in een kort geding, dat de Consejo Regulador de la Deno- minacion de Origin Jerez/Xeres/ Sherry had aangespannen tegen de Nederlandse staat. De Consejo, die in Spanje de certi ficaten van oorsprong uitdeelt, was van mening dat de wijn, die is opgeslagen in de Moezelhaven te Amsterdam, niet langer het predicaat Sherry verdient omdat de wijn mogelijk is verontrei nigd. Volgens de Spaanse verze keringsmaatschappij Minerva, die de partij in handen heeft, is er niets aan de hand met de wijn, zodat niets de invoer als sherry in de weg kan staan. De deken heeft wel begnp voor de positie van minister De Ruiter. De overheid moet bezuinigen en niet alles is meer mogelijk. Maar volgens Van den Hoek is er niet zo veel te bezuinigen op justitie. Bovendien wijst hij erop dat de rechtshulp een achtergebleven gebied is, dat pas de laatste vijf jaren echt in opbouw is. Volgens Van den Hoek is het slechts een spel met woorden om te zeggen dat de gratis advocaat zal verdwijnen. Het principe van de eigen bijdrage bestaat immers al voor de mensen met hogere in komens. De minister wil dit sys teem nu voor iedereen laten gel den, maar er zal rekening wor den gehouden met de draag kracht van de toekomstige cliën ten van de advocaten. De bedra gen zullen ongeveer gaan van 25 gulden voor iemand met een mi nimuminkomen tot minstens vijfhonderd gulden voor met hogere inkomens. Geen medewerking De Ruiter heeft vorige week een gesprek gehad met de Vereni ging voor Rechtshulp over de eventuele bezuinigingen. Ook hier is gesproken over de invoe- BEIROET (Reuter/UPI/AFP) - De hoge PLO-leider Faroek Kad- doemi heeft verklaard dat de Pa lestijnse guerrillastrijders West- Beiroet pas zullen verlaten als Is raël de belegering van dit stads deel opheft en zich terugtrekt uit Libanon. Inmiddels heeft de Amerikaanse pendeldiplomaat Philip Habib een nieuw plan opgesteld voor de aftocht van de PLO-strijders uit Beiroet en Libanon. Het plan komt neer op een compromis tussen de Israëlische en de Pale stijnse voorwaarden voor het toelaten van een multinationale troepenmacht in Libanon. De macht zou tijdens het vertrek van de Palestijnen in Beiroet moeten worden gestationeerd en niet er voor of er na. De PLO wil dat de macht de strij dende partijen uit elkaar houdt en dus vóór het vertrek van haar troepen komt. Israël wil daaren tegen de komst van de macht né de aftocht. Verder staat in Ha- bibs plan dat de PLO-strijders onmiddellijk naar de hun toege wezen wijkplaatsen in Arabische DEN HAAG (GPD) - Kamerleden van CDA en WD hebben kri tisch gereageerd op de aankondi ging van de algemeen-secretaris van de Novib (Nederlandse orga nisatie voor ontwikkelingssa menwerking), Sjef Theunis, dat zijn organisatie twee projecten op Cuba financieel wil steunen. Volgens het CDA-kamerlid Gual- thérie van Weezei is dit plan van Theunis, die net terug is van een onderzoek in Cuba, een volstrekt politieke keuze en een controver siële en prikkelende stap". Theunis, die de reacties wijdt aan de „komkommertijd in de poli tiek", wil 1,75 miljoen gulden be steden aan een sociaal centrum in een klein dorpje in het armste deel van Cuba en aan een project waar medische apparatuur ge schikt wordt gemaakt voor ge bruik op het platteland. De Nederlandse overheid geeft de laatste jaren geen ontwikkelings hulp meer aan Cuba. Voor Van Weezei maar ook voor zijn WD- collega Waalkens moet dat ook' zo blijven zolang Cuba artsen en medisch personeel naar onder meer Angola en Ethiopië stuurt. De Novib is echter een particu liere organisatie, die onder meer geld van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking be steedt in medefinancieringspro jecten. Volgens een overeenkomst met de vroegere CDA-minister De Ko ning van ontwikkelingssamen werking beslissen de particuliere organisaties zelf over de beste dingen. Alleen in twijfelgevallen wordt aanbevolen overleg te hebben met de minister. Volgens Theunis is van een twijfelgeval echter geen sprake. De organisaties waarmee wordt sa mengewerkt in Cuba, zijn een ge meenteraad van een piepklein dorpje en het bestuur van een plaatselijk ziekenhuisje, aldus Theunis. Hiermee wordt voldaan aan de norm die de Novib zelf hanteert, waarbij niet met over heden, maar rechtstreeks met de hulpontvangende organisaties wordt samengewerkt. Volgens Theunis heeft de Novib in de loop van de jaren voldoende er varing opgedaan om dit te kun nen beoordelen. Volgens de Novib-woordvoerder wordt er met dit plan geen poli tieke keuze gedaan, zoals door Van Weezei en Waalkens wordt gezegd. „Juist deze politici ma ken een politieke keuze door wel bijvoorbeeld in Chili, Tanzania, Bolivia en Indonesië te willen helpen, maar niet in Cuba". Het PvdA-kamerlid Eveline Herf- kens, juist terug van een reis door Nicaragua en Cuba, be grijpt niet dat het CDA-kamerlid Van Weezei in dit geval de vrij heid van medefinancieringsorga nisaties wil beperken. Zy wyst erop dat het juist een CDA-minis- ter is geweest die deze organisa ties de vrye hand heeft gegeven. (Zie verder pagina 7) landen gaan en niet eerst naar de Beka'a-vallei en elders in Liba non, zoals de PLO wil. Het plan laat in het midden de problemen bij het vinden van dergelijke wijkplaatsen, net zo min als de PLO-eis dat een PLO-aftocht ge- Congreslid Dodd: "Binnen jaar VS-troepen in El Salvador" WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse senator Christopher Dodd heeft gisteren verklaard te verwachten dat president Ro nald Reagan binnen een jaar toe stemming aan het Congres zal vragen om Amerikaanse troepen naar El Salvador te sturen Dodd, lid van de Democratische partij, is een van de belangrijkste critici van het Amerikaanse be leid ten aanzien van Midden Amerika. Dodd deed zijn uit spraken tegenover verslaggevers nadat de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen door de CIA was ingelicht over de rol van de Amerikaanse militaire ad viseurs in El Salvador De senator voegde eraan toe dat de burgeroorlog in El Salvador zich waarschijnlijk zal uitbreiden naar Guatemala, Honduras en Nicaragua. Dollar weer cent omlaag AMSTERDAM Op de Amster damse wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar van morgen wederom een cent ge daald ten opzichte van de koers van gisteren Rond het middag uur werd 2,67 genoteerd. Gis teren verloor de dollar dne cent, nadat vrijdag nog gesloten was op 2,7150. De daling wordt ge zien als het gevolg van de verla ging van de rente in de VS. paard moet gaan met een gelijk tijdige terugtrekking van de Is raëlische troepen uit Libanon. Griekenland heeft PLO-leider Ara fat een niet aan een termijn ge bonden uitnodiging gestuurd om tijdelijk in Griekenland te ko men wonen, zo heeft een rege ringswoordvoerder in Athene meegedeeld. De invitatie is al leen gencht aan Arafat en diens naaste medewerkers en houdt niet in dat in Griekenland een nieuw PLO-hoofdkwartier kan worden opgericht. Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement r->«H

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1