c Sigarettenprij s kwartje omhoog Haven-cao rond EG-rapport: sancties KS schadelijk R3232ZS2 Groei niet-actieven vooral door arbeidsongeschiktheid Beurs Amsterdam kort zakelijk Winst Heineken hoger Gilda wellicht gered Rente in VS omlaag Niet alle merken gelijktijdig duurder Kleinste chip Fujitsu, een Japanse fabriek van computers en halfgeleiders, heeft verklaard de snelste en kleinste computerchip ter we reld te hebben ontwikkeld, een 64-k dynamische ram (random access memory, een geheugen met willekeurige toegang). De chip heeft de afmeting van een luciferskop en kan tot 64.000 in formatie-eenheden bergen. Fujitsu zegt dat de toegangstijd tot deze chip, waarmee de snelheid van computers wordt berekend, teruggebracht is van 127 nanose conden, tot dusver de snelste tijd, tot 100 nanoseconden. Een nanoseconde is een miljardste seconde. De chip is vervaardigd van dun ge sneden slicium en meet 6,35 bij 2,54 mm. Tot dusver mat de kleinste 64-k ram chip 6.09 bij 3,3 De maatschappij zei dat met de produktie in augustus zal wor den begonnen. Verzekering boten Bij de Onderlinge Leeuwarder Verzekeringsmaatschappij FBTO, die een groot aantal bo- tenbezitters heeft verzekerd, be staat goede hoop dat de enkele jaren geleden ingezette toevloed van diefstalgevallen van plezier vaartuigen zal afnemen. Om de watersporters geen gelegenheid meer te geven hun boot te laten verdwijnen en aldus de nodige verzekeringspenningen te innen is besloten de vaste taxatie los te laten en uit te betalen volgens dagwaarde. Ook andere verzeke ringsmaatschappijen gaan deze methode toepassen. "We kregen de indruk dat, nu de botenmarkt is ingestort, een toe nemend aantal mensen zijn boot liever kwijt dan rijk is. De boten werden stiekem aan een ander overgedaan. In een enkel geval bracht men de boot tot zinken. Omdat de verzekerde som tij dens de looptijd van de verzeke ring gelijk bleef, was dat wel een lucratieve zaak. Op deze manier hopen wij dit type fraude te voor komen", aldus een FBTO-woord- voerder. Vliegtarieven Nederland en Frankrijk hebben hun handtekening gezet onder een akkoord met de Verenigde Staten dat de vliegtarieven op de Noordatlantische route regelt, zo heeft de Europese Commissie voor de Burgerluchtvaart laten weten. Volgens deze commissie is het akkoord ingegaan op 1 au gustus en geldt het voor zes maanden, binnen welke periode het overigens kan worden her zien. Er zijn nu twaalf van de 22 bij de commissie aangesloten landen die hetzelfde tariefsys teem hanteren. De Noordatlantische vliegtarieven zijn krachtens het akkoord in vijf groepen verdeeld: de eerste klas se, de zakenklasse, de economy- klasse, een goedkoop tarief en een "zeer goedkoop" tarief. Er is een referentietarief vastgesteld, aan de hand waarvan de lucht vaartmaatschappijen hun eigen tarieven kunnen vaststellen zon der daarvoor toestemming van de betrokken regeringen nodig te hebben. Zo kunnen de tarie ven voor de economy-klasse va riëren tussen 80 en 120 procent van het referentietarief. LEIDEN - De weekaanvoer van de Leidse veemarkt bedraagt 4195. Van daag 3131. Slachtrunderen: 100; ge- bruiksvee 199; graskalveren: 7; nuchte re kalveren: 1697; pony's: 8; varkens: 374; biggen: 48; schapen/lammeren: 613; geiten: 85. Prijsnoteringen voor slachtrunderen zelfde als gisteren. Nuchtere slachtkal- veren: ƒ125 tot ƒ200; melk- en kalf- koeien ƒ2225 tot ƒ3025; varekoeien: ƒ1805 tot ƒ2550; pinken ƒ1150 tot ƒ1650; nuka's rood ƒ350 tot ƒ620; nuka's zwart ƒ275 tot ƒ500; biggen ƒ130 tot ƒ135; scha- i lammeren zelfde als gisteren; (aanvoer), rustig (handel) stabiel (prij zen); kalf- en melkkoeien dito; vare koeien dito; pinken dito; graskalveren dito; nuka's redelijk, rustig en stabiel; varkens: matig, rustig en stabiel; scha pen/lammeren: rustig, rustig en stabiel; geiten: dito. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 2 Augustus 1982. Andijvie per kg. 24-42, Tuinbonen 0,34, Spitskool 0,33, Bospeen II 72-1,31, Was- peen A I per kist 4,00-6,60, A II 4,50-7,50, B I 4,50-7,90, C II 2,10, Breekpeen C I per kist 9,00-9,40, C II 4,50, Radijs (bos) 0,33, Sla (natuur) I 22-37, Uien per kg. 34-46, Peterselie (krul) 45-51, Bloemkool 6 per bak I 52-86, 6 II 23-41, 8 I 42-48, 8 II 0,40. Economie DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 AMSTERDAM (ANP) - De gang van zaken bij Heineken heeft in de eerste zes maan den van 1982 een beter beeld te zien gegeven dan in het be gin van dit jaar werd ver wacht, zo blijkt uit een mede deling van de raad van be stuur. Dit is voornamelijk het gevolg van een stijging van de ver kopen van bier in het buiten land. De afzet in Nederland is door de accijnsverhoging, on danks het mooie zomerweer, achtergebleven bij die van het vorige jaar. Als gevolg van de gestegen ver kopen verwacht Heineken dat de nettowinst die van het vorige eerste halfjaar aan zienlijk zal overtreffen. Ook de ontwikkelingen in de tweede helft van dit jaar ziet de raad van bestuur met ver trouwen tegemoet. ROTTERDAM (GPD) - Er is een gegadigde die de failliete Gilda-dropfabriek wil over nemen. Verkoopdirecteur Waterreus zei gisteravond in gesprek te zijn met een po tentiële koper nadat eind vo rige week, tijdens de vakan tie van het personeel, bekend werd dat de Rotterdamse dropfabriek failliet was ver- De 188 werknemers kwamen hierdoor onmiddel lijk op straat te staan. Waterreus wilde niet zeggen met wie in onderhandeling te zijn over overname. „Er is be langstelling", zo zei hij. Van ochtend om tien uur had een bijeenkomst plaats tussen de curator en het voltallige per soneel om de situatie bij de dropfabriek te bespreken. NEW YORK (UPI) - De Ameri kaanse banken Citybank, Chase Manhattan, Chemical Bank en Morgan Guaranty Trust hebben hun prime rate, de rente die wordt berekend over leningen aan de meest kredietwaardige cliënten, verlaagd van 15,5 tot vijftien procent. Aangenomen mag worden dat de andere ban ken in de VS het tarief ook met een half procent zullen verlagen. DEN HAAG - Een pakje sigaretten mag maximaal een kwartje duurder worden. Minis ter Terlouw van economische zaken heeft daarvoor volgens een woordvoerder van het ministerie in principe toestemming gegeven. Wanneer de verhoging ingaat is op het ministerie niet bekend. De sigarettenfabrikanten zullen zelf moeten bepalen wanneer zij de sigaretten duurder maken en hoeveel, aldus de woordvoerder. Philip Morris, producent van on der meer Marlboro en Philip Morris, gaat de prijzen van zijn merken inderdaad verhogen. Volgens een woordvoerder zul len omstreeks half augustus de eerste duurdere pakjes op de markt komen. Over een maand of twee verwacht deze fabrikant al zijn merken in prijs verhoogd te hebben. Volgens de woordvoerder zal de maximum toegestane prijsver hoging van een kwartje op bijna alle merken worden toegepast, want, zo zei hij, als het ministerie toestemming geeft voor een de markt brengt, gaat de prijs verhogen met een kwartje. „We gaan de komende dagen onze handelsrelaties aanschrijven en we verwachten dat onze sigaret ten aan het einde van deze maand duurder in de winkel lig gen", aldus een woordvoerder. kwartje dan is dat wel het abso- Over het merk Caballero is nog lute minimum wat je nodig hebt om de kosten het hoofd te bie den. Ook Niemeyer in Groningen, die als belangrijkste merk Roxy op ROTTERDAM (ANP) - De leden van de Vervoersbond FNV in de Rot terdamse en Amsterdamse haven hebben de raam-cao voor 1982 goed gekeurd. Dit blijkt uit de uitslag van een referendum dat de bond onder zijn leden heeft gehouden. Ook de afgeleide cao's voor de verschillende sectoren zijn door de havenwerkers goedgekeurd, behalve die bij het Rotterdamse containerbedrijf Unit Centre. Volgens bestuurder Ger Ros zijn de werknemers van Unit Centre het niet met de termijn waarop bij het bedrijf een vijfploegendienst moet EenTantal van"de"bij de stichting geen beslissing genomen, de producent Ed Laurens giste ren weten. Gezien de kostenstij gingen in de sigarettenindustrie zit er volgens een woordvoerder „te eniger tijd" wel een prijsver hoging in, maar wanneer dat zal zijn kon hij niet zeggen. Fabrikanten van enkele andere grote sigarettenmerken, de Bri tish American Tobacco Compa ny (onder meer Pall Mall) en R. J. Reynolds (Camel) waren niet voor commentaar bereikbaar. Ook bij de stichting sigarettenin dustrie, een organisatie waarin sigarettenfabrikanten zijn ver enigd, was niemand voor com mentaar bereikbaar. Het is de tweede maal binnen veertien dagen dat het prime rate wordt verlaagd. Het ta rief staat nu op het laagste peil sinds november 1980, toen het prime rate 14,5 pro cent was. De verlaging komt kort na de verlaging van het officiële disconto van 11,5 tot elf procent. Behalve de dis contoverlaging kan ook de groei van de geldomloop als oorzaak voor de verlaging van het prime rate worden genoemd. Ziekteverzuim weer gedaald DEN HAAG (GPD/ANP) - In de eerste zes maanden van 1982 is het ziekteverzuim opnieuw afge nomen. Het aantal aangegeven ziektegevallen bij het GAK, het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor, daalde met acht pro cent ten opzichte van de verge lijkbare periode vorig jaar. Wanneer rekening wordt gehou den met een daling van het aan tal verzekerden met ongeveer twee procent, dan is de werkelij ke daling in het eerste halfjaar van 1982 zes procent. In 1981 daalde het ziekteverzuim ten op zichte van 1980 met vijf procent. Bij de arbeidsongeschiktheidswet ten begint een evenwicht tussen het aantal gevallen waarin een uitkering wordt toegekend en het aantal beëindigingen in zicht te komen. Dit is overigens jaren later dan bij de uitvoering van de aaw en wao werd verwacht. Het aantal nieuwe gevallen daalde in de eerste zes maanden van dit jaar vergeleken bij 1981 met bij na elf procent tot 20.774. Het aan tal beëindigde uitkeringen, 19.251, was ongeveer even groot als verleden jaar. Het verschil is acht procent. In 1980 en 1981 lag het aantal nieuwe uitkeringen nog respectievelijk 34 en 20 pro cent boven het aantal beëindi gingen. Het aantal lopende ge vallen steeg van januari tot en met juni met 1,2 procent tot ruim 429.000. AMSTERDAM (ANP) - Een aantal Amsterdamse taxichauffeurs heeft In deze periode heeft het GAK bij- i de recente overvallen een plexiglas scherm aangeschaft dat hen enige bescherming kan geven tegen belagers. Het scherm, dat zeshonderd gul den kost, wordt rond de stoel van de chauffeur geplaatst. a 5,3 miljard gulden s wao-uitkeringen betaald. Dat was 6,6 procent meer dan in 1981. worden ingevoerd. Tijdens de cao-onderhandelingen bleek de directie van Unit Centre wel bereid dit tijdstip te vervroegen, maar dit werd volgens Ros tegengehouden door de SVZ (de organisatie van werkge vers in de Rotterdamse haven). De bond zal binnenkort een vergade ring beleggen met het personeel van Unit Centre. Aan het referendum in de havens is door ongeveer 30 procent van de FNV-leden deelgenomen. Driekwart van de deelnemers aan het refe rendum vindt, dat de cao's op basis van het tussen de bond en de werkgevers overeengekomen principe-akkoord moet worden afgeslo- Volgens de*commissie hebben de ,ten- betrokken fabrikanten zich Vanaf begin mei werd in de Rotterdamse haven ongeveer vier weken gestaakt door enkele duizenden havenwerkers in de kolen- en ertsover slag, graanoverslagbedrijven en bij het containerbedrijf ECT. Met de acties wilde de bond bereiken, dat de werkgevers tegemoet zouden komen aan hun belangrijkste eis, een werktijdverkorting van zeven dagen per jaar. Toen bleek dat de havenwerkgevers niet van plan waren meer te bieden dan twee roostervrije dagen en een toeslag voor vuil werk, besloot het merendeel van de stakers het werk te hervatten. De staking betekende een schade van enkele tientallen miljoenen guldens voor de Rotter damse haven. De cao die nu wordt afgesloten geldt voor ongeveer 15.000 havenwerkers in Amsterdam en Rotterdam. aangesloten sigarettenfabrikan ten is onlangs door de EG-com- missie veroordeeld tot boetes va riërend van 1.108.757 gulden tot 260.884 gulden omdat zij naar de mening van de commissie de Eu ropese concurrentieregels heb ben overtreden. schuldig gemaakt aan een aantal verboden prijsafspraken, aan collectief overleg tussen indus trie en groot- en kleinhandel in het kader van de accijns- en prijsverhogingen van sigaretten in 1980 en aan het invoeren van een bounusregeling voor spe ciaalzaken. In de jaren zeventig zouden zij via prijsafspraken de sigarettenmarkt in Nederland hebben verdeeld. ROTTERDAM (GPD) - De be langrijkste oorzaak van het feit dat het aantal economisch niet- actievë mannen in onze maat schappij zo sterk stijgt is de ar beidongeschiktheid. Dat conclu deren drs. ing.F. A. J. v. d. Bosch en drs. C. Petersen, verbonden aan de economische faculteit van de Erasmus Universiteit Rotter dam, die dit verschijnsel nader onderzochten. Tussen 1970 en 1979 is het aantal niet-actieve mannen van 18-64 jaar als percentage van de totale mannelijke bevolking gestegen van 8 tot 15 procent. Met het toe nemen van de leeftijd stijgt het percentage sterk. Zo was in 1970 al 30 procent van de leeftijds groep 60-64 jaar economisch niet meer actief. In 1979 kwam dit percentage al boven de 50 uit Tweederde van de stijging in het aantal niet-actieve mannen wordt veroorzaakt door arbeids ongeschiktheid, zo schrijven de ze onderzoekers in het vakblad Maandschrift Economie. Met be- "Aardgasleveranties Sowjet-Unie moeten wel doorgaan" BRUSSEL (Reuter/DPA/AFP) - De pogin gen van de Amerikaanse regering om de aanleg van de aardgasleiding van Siberië naar West-Europa te verhinderen leveren schade op voor Westeuropese onderne mingen, maar zullen niet verhinderen dat er Russisch gas aan West-Europa zal wor den geleverd. Dit staat in een rapport dat door energie-deskundigen in Brussel is opgesteld en dat aan de regeringen van de tien EG-landen is gestuurd. Het Amerikaanse verbod op de levering van uitrusting naar Amerikaans ontwerp dat is bestemd voor de aardgasleiding zal Moskou alleen maar aanmoedigen de ei gen onafhankelijkheid van energie-tech nologie te vergroten, aldus het rapport. De sancties van de VS hebben al sterke protesten in de EG ontlokt. Italië. Frank- Het rapport hekelt de simpele gedachte van president Reagan dat de sancties Moskou zullen schaden. De Sowjet- rijk en inmiddels ook Groot-Brittannië hebben besloten zich van de sancties niets aan te trekken. Deze week komt in Brussel een werkgroep van juristen en handelsdeskundigen bij een om een uitgebreide kritiek op Was hington op tè stellen, die later deze maand aan de Amerikaanse regering zal worden overhandigd. Op 15 juli is er in Washington ook al een protestnota over handigd, waarin de terugwerkende kracht van het verbod en het feit dat de VS zich "buiten de eigen grenzen bege ven" worden genoemd als zaken die het principe van het wereldhandelssysteem omvergooien. Ume zal zich alleen maar verder isole ren en zeker niet minder harde valuta's binnen krijgen. Als de sancties inder daad doorgaan levert dat de Sowjet- Unie zelfs een besparing op van één twee miljard dollar, omdat zij dan niet hoeft te betalen voor turbines voor de pijpleiding. Het land is in staat eigen turbines te installeren, aldus het rap port. Het rapport concludeert dat het Russi sche gas toch naar West-Europa komt en dat de Amerikaanse sancties alleen maar leiden tot een verlies van orders. Bovendien wordt de onderhandelings positie van Algerije, ook een gasleveran cier van de EG-landen, alleen maar ster ker door toedoen van de regering Rea gan. De Britse regering heeft bedrijven in Groot-Brittannië die contracten hebben afgesloten voor levering van goederen die zijn bestemd voor de aardgasleiding van Siberië naar West-Europa opdracht gegeven zich niet te houden aan het Amerikaanse verbod op de levering van die goederen. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, heeft ook laten becijfe ren dat de Sowjet-Unie in 1990 in de gro te EG-landen dertig procent van de gas- voorziening zal verzorgen. Voor alle EG- landen zal dat gemiddeld twintig pro cent zijn. Ongeveer de helft van het gas dat in de EG in 1990 wordt gebruikt is afkomstig van buiten de gemeensc hap pen en goed voor ongeveer negentig procent van de totale energievoorzie ning. hulp van een model is onder zocht dat de bij het ouder wor den verslechterende gezond heidstoestand niet als enige de sterke stijging van het aantal r leeftijd verklaart. Gebleken is dat met het stijgen van de leeftijd de invloed van de eco nomische factoren zoals de slechte arbeidsmarktsituatie) sterk toeneemt. Van den Bosch en Petersen besteedden ook aan dacht aan de invloed van met de wet arbeidsongeschiktheid (wao) „concurrerende" regelingen als de VUT (vrijwillige uittreding). Ook blijkt dat door de verslechte rende economische situatie het mede op grond van economische factoren laten afvloeien van werknemers in de wao niet al leen tot de oudere 1 pen beperkt blijft. Die ontw ling wordt bevestigd door de voortdurende daling van de ge middelde leeftijd van de wao-uit- keringsgerechtigden van 50 jaar in 1968 tot 45 jaar in 1980. De onderzoekers concluderen dat de sterke samenhang tussen eco nomisch met-actief zijn en leef tijd wordt veroorzaakt door het met de leeftijd samenhangende verschil tussen de kosten en de opbrengsten van arbeid. Daaruit volgt dat een combinatie van zo wel een naar leeftijd uiteenlo pende loonpolitiek als naar leef tijd verscheidene loonkosten subsidies een bijdrage zou kun nen leveren tot langzamer stij ging van het aantal economisch niet-actieven. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 ACTIEVE AANDELEN BrxaHSouw Hrcdrro VB Buhrtn. Tett Cxlvé eert. ld. 6% eert. Centr. Suiker Ceteco 114.00b 115.00b 110,00 110.00 151.50 152.00 75.10 75.50 75.50 75.50 156.50 159.00 54,10 21,00e 17,50e 5.50e BINNENLANDSE AANDELEN Bos Keil» Dortschr Pi i Brocades Heineken Hold Hoogovens Kon. Olie Nedlloyd Groep 37,00 77,00 63,80 73.80 14,40 83.30 Asd Rijtuig Ass. St.R'Datn Beek van Hecemann Boer Druk. KorsumU BSV Sar a kreek Schlumberi Schuppeo Salvenb. Ba Telegraaf Textiel Tw. Tllb.Hyp.Bk Tw. Kabel H TwtJnstraenG. Ubblnk Verw. Glas nb. VMFVerto VlhamU Butt. Wegener C. Wyers Wijk en Her. 497,00 512,00 57,00 57,00f 86,00 85.00 4.00 4.00b 77,00 78.50 48.60 48,50 BELEGGINGS INSTITUTEN Blnn. Belf. V| Goldmines lnterbonds 100,00 100,00 113,50 113,50 98.00 98.00e 158.00 159,00 135,80 136,60 111.50 111,50 139,00 137,00 136,00 K° 102,00 GOUD EN ZILVER Goud: 29920 - 30420. Vorig: 29310 - 30310. Zilver: 555 - 625. Vorig: 540 - 610. BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 2,63 2.73 Engelse pond4.55 4.85 Belg frenc(lOO) 5„II 5.61 Duitse merk (100) 109.00 112.00 Zweedse kroon (100) Beufsoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak heeft vandaag de stijging in Wall Street op een bescheiden manier nagevolgd. Erg in trek was Heineken die op de medede ling van een niet onaanzienlijke winststijging in het eerste half jaar snel 3,80 opliep naar 64. Akzo was twee kwartjes beter op 25 en Unilever ƒ1,20 op 151,20. Koninklijke Olie viel wat uit de toon met een daling rond het middaguur van 0,80 op 84. Philips, Hoogovens en KLM boekten een lichte vooruit gang. Van de banken waren ABN en Am- ro bank wat hoger, maar NMB werd 0,50 goedkoper op 102,50. De verzekeringswaar- den lagen goed in de markt met winsten van 1 voor Ennia en Amev en van 1,10 voor Natio nale Nederlanden op 114,80. De uitgevers moesten licht terrein prijsgeven. Bij de aannemers ging Boskalis 1,10 vooruit naar 40,10. De scheepvaartwaarden rukten enigszins op en ook Gist- Brocades deed het goed met een winst van 1 op 77,40.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10