„Hoop voor een enkeling iets betekend te hebben" Leidse stegen WD: snel zaken doen met universiteit over gebruik parkeergarage Koenesteeg Sociale raadsvrouw Krijkamp afgezwaaid Visser (9) schiet met scherp Collecte Wilhelminafonds Leidenaar Herman van Hooidonk laat in het boek "Steech in, Steeg uit(voor 35 gulden in de boekhandel te koop) het licht schijnen op tientallen Leidse stegen. Aan de hand van oude en nieuwe foto's beschrijft Van Hooidonk de soms wonderlijke his torie van stegen en steegjes, hoe ze aan hun naam zyn gekomen enzovoorts. In de serie besteedt deze krant aandacht aan een aantal van de stegen die in "Steech in, Steeg uit" voorkomen. LEIDEN - Naar dit soort foto's (links) kun je urenlang kij ken. Poseren deze mensen, omdat ze al lang van tevoren wisten dat ze op deze dag op de gevoelige plaat zouden worden vastgelegd? Of kwa men ze nieuwsgierig uit hun huizen gelopen nadat een kind had verteld dat er een man met een vreemd appa raat in hun steeg was ver schenen; een heer met hoge hoed, die een dagje op be zoek was in Leiden en meen de dat hij voor het thuisfront de armoede in die stad moest vastleggen. Het valt waarschijnlijk niet meer te achterhalen. Het vo geltje is gevlogen. Jammer. Hoewel, aan de andere kant: door die onzekerheid kun je ongestoord en ongestraft dro men boven deze foto, of beter nog: boven dit stilleven. Neem die man op die ladder. Werd hij door de vrouwen ge roepen, zodat ook hij voor de eeuwigheid kon worden vast gelegd? Of stond hij op het punt af te dalen en de bezem ter hand te nemen, zonder dat hij wist dat er een foto graaf in de straat was? We bevinden ons in de Koenes- teeg. Gaande in de richting van de Hoge Rijndijk is dit de eerste steeg aan de Hoge- woerd die volgt op de St. Jo- rissteeg. Het stegenpatroon hier ter plaatse is ontleend aan de loop van de kavelslo- ten, loodrecht op de Rijn ge graven. Middelstegracht en Uiterstegracht zyn ook op die manier ontstaan. Over de Koenesteeg is bekend dat zij omstreeks 1375 als Coenraad Zoelinxsteeg be kend stond. De buurt werd Coenestege of Coenecoop ge noemd. Maar daar hadden de mensen die op deze foto staan waarschijnlijk hele maal geen weet van. Man bedreigt zijn buurman met vuurwapen LEIDEN - Een 35-jarige bewoner van de Kiekendiefhorst is zater dagavond aangehouden wegens bedreiging met geweld en ille gaal bezit van een vuurwapen. De man had met zijn pistool de beneden-buurman bedreigd toen zij onenigheid hadden over een zendmast. De beneden-buurman had de zend mast op zijn balkon geplaatst, maar het ding was zo hoog dat het de boven-buurman hinderde. De onenigheid leidde ertoe dat de boven-buurman uiteindelijk zijn geladen pistool tevoorschijn haalde. De beneden-buurman wist het pistool echter af te pak ken en zijn buurman onder schot te houden tot de politie arriveer de. Duivensport (1) P.v. Leiderdorp hield een wed vlucht met jonge duiven van af Compiegne. De uitslag: 1. E. Broug2. D. van Seggelen; 3. Th. Habraken; 4. J. van Laar; 5. F. van Heusden; 6. B. van Vliet; 7. Af. Reijerse; 8. J. Knijnenburg; 9. H. van Laar; 10. comb. BenG. Duivensport (2) P.v. De Vriendenclub had ook een concours. De uitslag: 1..4. en 8. C Udenbroek: 2. en 7. W. Siera; 3. G. Sltpdonk, 5. J. Brugman; 6. gebr. v.d. Voorn; 9. P. de Jong; 10. A. Compier Duivensport (3) Het concours Compiegne had voor p.v. Columba de volgen de uitslag: 1. J de Jonge2., 3., 5., 8. en 10 H Kettenis; 4. C. v.d. Nieuwendijk; 7. R. de Graaf; 9. v.d. Meer-Halewijn Duivensport (4) De L.P.C. vloog met jonge dui Duivensport (6) ven ook vanuit Compiegne. De uitslag: 1. en 3. G. van Stein, 2. en 4. J Koster, 5. en 9 J Pen en zn 6 J v.d. Mexj- den: 7. P. de Haas; 8. N. de Groot en zn; 10. W. Onstenk. Duivensport (5) Ook de Blauwkras vloog vanuit Compiegne. De uitslag: 1.. 7. en 8. comb, de Wetering; 2. P. Gijsman en zn; 3. G. v.d. Blom; 4. J. Rozier; 5. H. Koome: 6. R. v.d. Geer; 9. F. v.d. Wetering; 10. P. Landens- bergen. De Reisduif vloog eveneens met jonge duiven vanuit Com piegne. De uitslag: 1. J. CoL sen; 2 F. PenseeUS. van Per son; 3 4 6.. 7. en 8 S. v d. Hoven. 5 H Hartevelt; 9 W Koe; 10. G. Pardon. Duivensport (7) Ook De Rijnklievers organi seerde een wedvlucht van Compiegne. De uitslag: 1., 4. en 6. J Kok. 2 C. van Dok- kum; 3. P v.d. Wal. 5 W Pie- lanen7. S. v.d. Heijden; 8. B van Mil; 9. S. van Goozen; 10. H. Sladek Hengelsport (1) Hengelsportvereniging De Sportvrienden viste in De Vliet. De uitslag: 1. J. Jansen 25 stuks-3000 gram; 2. F. Mooibroek 27-3320. 3. K Schouten 27-3260; 4. C. Schou ten sr 14-2280. 5. W Schouten sr 17-1690; 6 B Honsbeek 6- 410 7 Chr Schouten 6-400; 8. H Jansen 6-400. 9 J Siebert 5-380 MAANDAG 2 AUGUSTUS 1982 In complex aan Witte Singel Leiden LEIDEN/KATWIJK - Met ge mengde gevoelens" heeft me vrouw W. Krijkamp vorige week vrijdag afscheid geno men als sociaal raadsvrouw bij de Sociale Dienst. Toen een dag later op de deurmat van haar huis in Katwijk een brief van het pensioenfonds plofte over 'het leven in de vut', werd het haar een beetje vreemd te moede. Maar, zegt ze ferm: "Toch is het een wijs besluit. Ik ben nu 62 en ik dacht bij mezelf: het is genoeg. Niet dat er een last van me afvalt of zoiets, zeker niet. Het zal zelfs moeilijk zijn om me er van los te ma ken. Maar het is nu eenmaal zo ver en ik zal gewoon iets anders moeten zoeken om m'n dagen in te vullen". Een dienstverband van vijfen dertigjaar is daarmee ten ein de gekomen. Het was profes sor Cleveringa, destijds de caan van de juridische facul teit, die de rechtenstudente Krijkamp in 1947 wees op de vacature bij wat officieel de Armenraad en in de wande ling Sociale Raad heette. "Een droef gebeuren", zegt ze terugblikkend. "Mensen uit de handen van woeke raars houden". De Sociale Raad was de grote rivier, waarin alle matschappelijke instellingen van 'weldadig heid' in samenstroomden. In 1965 werd met de komst van Algemene Bijstandswet de Sociale Raad opgeheven. On der de paraplu van Sociale Dienst ging mevrouw Krij kamp aan de slag als sociaal raadsvrouw. De vraag wat dat inhoudt, is kennelijk al vaker gesteld. Vlot zegt ze: "Een adviserende, bemidde lende en verwijzende fuctie". Nader verklarend: "Eigenlijk kan iedereen bij de sociaal raadsvrouw terecht. Het hoeft niet per sé voor de So ciale Dienst te zijn. Het va rieert, van zeg maar de pro fessor tot iemand uit het woonwagencentrum" Bejaarden Ze heeft veel vragen op haar Mevrouw Krijkamp: "Als die mensen e schrompelden de problemen soms al snel i bordje gekregen. "Persoonlij ke vragen over allerlei relatie- moeilijkheden. Maar aan de andere kant ook huurkwes- ties". Eerst had mevrouw Krijkamp louter spreekuur op het kantoor, maar sinds 1973 ging ze ook de diensten centra langs. "En zo had ik erg veel met bejaarden te ma ken". En juist bij die groep heeft ze in al die jaren de immateriële problemen zien toenemen. "Al komt dat ook omdat de drempel minder hoog is. Mensen stappen eerder naar je toe. Alleenstaanden zoe ken een uitlaatklep voor hun problemen. Komen uit hun isolement. En ja, dat zijn dan veelal oudere mensen. Ze vereenzamen Ik ging dan ook wel naar de kinderen toe en zei dan: moeder zit daar en daar zo mee. Gelukkig wer den de contacten dan soms wel weer opgehaald". Ook echtparen die in scheiding lagen, klopten geregeld aan haar deur. "Vaak was het dan al te laat om er nog iets aan te doen. Dan hielp je de echt scheiding te regelen. Maar aan de andere kant: als die mensen een luisterend oor hadden, dan schrompelden de problemen al snel in. Het gaf een zekere rust". Noemt zy de periode van de Ar menraad 'droef, mevrouw Krijkamp merkte nu ook in haar werk maar al te duide lijk de sporen van de huidige crisis. "Helaas wel", zegt ze. "De werkloosheid, hè. Maar veel meer nog de uitzicht loosheid, dat legt zo'n zware druk. Dat is het trieste. Men sen met enorme schulden. Vooral op het spreekuur in de Merenwijk merkte ik dat. Hadden ze een huis gekocht Raakten dan werkloos voor langere tijd en kwamen hope-, loos m de problemen met hy potheken. Ik heb wel mensen gehad, die hadden een schuld van 100.000 gulden Ja. dan restte er weimg anders dan faillissement aanvragen. Triest maar waar". Mevrouw Krijkamp heeft zich met al die sores gelukkig kunnen prijzen in Katwijk te wonen. "Ik heb veel langs de zee gelopen. Dan waaide het allemaal wel van me af. Al moet ik wel zeggen: hoe ou der. hoe moeilijker het je los laat. Als je jong bent zie je het allemaal nog niet zo diep". In één adem voegt ze er aan toe: 'Toch ben ik dankbaar voor alles. Al die contacten heb ik altijd heel plezierig gevonden. Ik hou van mensen en ik ben dan vooral dankbaar voor het ver trouwen dat in mij werd ge steld. Want het waren vaak grote geheimen die ze je toe vertrouwden". In een laatste terugblik zegt ze: "In het begin denk je alles voor allen te kunnen doen. Naderhand wordt dat veel voor velen. Maar achterafkan ik alleen maar hopen dat ik voor een enkeling iets heb kunnen betekenen". BART JUNGMANN Koenesteeg nu - een lange, rechte leegte LEIDEN - Er is I een voorlopige op- I lossing getroffen I voor het fietsers zo I verwarrende kruispunt Nieuwe Beestenmarkt-La- I mmermarkt (Lan- gegracht). Marke- ringsstrepen op de weg leiden de wielrijders nu keurig links langs molen De Valk. Zogenaamde 'haaientanden' moeten de auto mobilisten op merkzaam maken voor de oversteek plaats voor fiet sers. Als de nieu we verkeersplan nen rond molen De Valk alle zijn uitgevoerd, dan kan deze noodop lossing weer wor den opgeborgen. LEIDEN - WD-raadslid Zonnevylle heeft wethouder Waal (PvdA) aangespoord om haast te maken met het vastleggen van afspraken met de universiteit over het gebruik van de parkeerkelder onder het nieuwe universiteitscomplex aan de Witte Singel. In een brief aan de we thouder wyst Zonnevylle op de publicatie in deze krant van 22 juli over de vol tooiing van de nieuv/bouw. Een woordvoerder van de universi teit verweet daarin de gemeente laksheid op het punt van het vastleggen van afspraken over het gebruik. Gedacht wordt aan de mogelijk heid om de parkeerkelder 's avonds (met name koopavond) en in het weekeinde open te stel len voor publiek en omwonen den. Het liberale raadslid herinnert er aan dat de kwestie (op zijn ver zoek) al in april in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening is besproken en dat de wethou der toen heeft toegezegd het een en ander op papier te zetten. Zonnevylle vraagt zich af waar dat stuk blijft, temeer nu de vol- tooing van de kelder zo ver is, dat de universiteit zelf al bezig is de nodige voorzieningen te treffen voor gebruik. Met eventuele i de gemeente kan LEIDEN - Een legenjarig vis sertje wierp andagochtend vredig zijn hegel in het wa ter aan de Saffirstraat. Tot er eenden te diet by zyn dob bertje kwamó, want dan trok de knul an luchtdruk pistool en schot. De politie, die oj de jonge ja ger/visser werdeattendeerd, stelde zijn gerag niet op prijs en nam hebistool in be slag. Voor zovébekend zijn de eenden met t schrik vrij gekomen. dus nu geen rekening meer wor den gehouden, concludeert hij. Zonnevylle noemt het optreden van de gemeente "heel typisch". Het raadslid zegt de reden van het 'lakse optreden' niet te ken nen, maar vermoedt dat de ge meente zich wellicht vergist heeft in de tyd wat betreft het ge reedkomen van de garage. "De brief is bedoeld om Waal nog eens aan z'n jasje te trekken, zon der verdere bijbedoelingen", al dus Zonnevylle. Hij verzoekt de wethouder om uiterlijk in de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie uitleg te ge ven over de gang van zaken. Pieterskerkhof Het gebruik maken van de par keerkelder aan de Witte Singel houdt nauw verband met het au tovrij maken van het Pieters kerkhof. De gemeenteraad heeft enige tyd geleden nog op initia tief van Zonnevylle uitgespro ken, dat autovrij maken van dit plein pas mag gebeuren als alter natieve parkeerplaatsen zyn ge schapen. Zonnevylle verwacht overigens niet dat de parkeerproblemen voor de buurtbewoners zijn op gelost als er overeenstemming wordt bereikt over het gebruik van de parkeerkelder. De vraag is waar de auto's overdag gestald moeten worden, als de i Zonnevylle: "Brief is bedoeld om Waal aan zijn jasje te trekken". teit zelf de kelder in gebruik heeft. Het raadslid vindt de ontwikkelin gen echter toch van groot belang omdat hy het ook ziet als een 'test-case' voor de mentaliteit van de bevolking. Met name met het oog op nog te bouwen par keergarages elders in de stad. LEIDEN - Over een paar weken wordt er weer gecollecteerd voor het Koningin Wilhelmina Fonds (kankerbestrijding). Vorig jaar is er meer dan tien miljoen opgehaald en het KWF hoopt dit jaar meer binnen te halen. "Voor de kankerbestrijding is echter ook veel nodig", aldus het fonds. De collectanten komen behalve geld ophalen ook desgevraagd een foldertje brengen, waarin kort wordt ingegaan op de bedoelingen en wensen van het Koningin Wilhelmina Fonds Voor Leiden, waar van dertig augustus tot en met vier september huis- aan-huis wordt gecollecteerd, worden overigens nog collectanten ge zocht. Het geheel wordt afgesloten met een straatcollecte op zaterdag vier september in de binnenstad. Inlichtingen en aanmeldingen tot en met drie september bij G.J. Prevo, Lage Morsweg 69 (tel. 761354), of zaterdag vier september van 's morgens negen uur af in het Diacones- senhuis aan de Houtlaan. LEIDEN - De pandeBtations- weg 21/21a en 27 zoiïi net als de tussenliggende (mjloop be dreigde) panden op Gemeen telijke monumentast ge plaatst moeten wordöDat zijn de raadsleden Hoekt (D'66) en Van Oosten (PPfyan me ning. •In schriftelijke vragen dB en W verzoeken zij dat hetjneente- bestuur. De gang van bn rond de met sloop bedreigbanden heeft Hoekema en Vfoosten aanleiding gegeven onierover (opnieuw) vragen te 4en. Zij willen weten waarom hiet di rect bij de eerste bou\nvraag - begin dit jaar - een rbere; dingsbesluit is genomé De raadsleden vragen zlook af waarom de gemeente l in be roep is gegaan tegerfct niet plaatsen op de monuntenlijst door het rijk. Plaatsingde lan delijke lyst zou zeker g?nst en gerechtvaardigd zyn, nen zy. Hoekema en Van Oostavillen ook weten welk effecten W verwachten van het hefeatsen op de gemeentelijke munen- tenlyst. W Koenesteeg toen volop bedrijvigheid.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3