c K 5 0 IT Poloteam heeft plankenkoorts Rinie Kuijf klimt naar tweede plaats Mans verspert onzekere Tönjann weg naar finale /an Belkum: "De itones wilde ik cht niet missen 3 Open Nederlands schaakkampioenschap Nederland nerveus van start op WK: slechts 8-5 winst Zeven renners Post in WK-ploeg ZATERDAG 31 JULI 1982 Sport [KATWIJK - De finale van het herenenkelspel B in het toernooi van "Zee en Duin" zal niet. zoals algemeen werd verwacht, gaan tussen Marco Winter en Hans Tönjann. De districtskampioen moest zich gisteren in de halve finale gewonnen geven aan de Duitser Mans. In Noordwijk niet eens doorgedrongen tot de laatste acht, schakel de Mans in dit toernooi achtereenvolgens Waldo Jansen, Frans Grimbergen en Ed van der Hout uit en deed dat zonder ook maar een set te verlie zen. Tönjann daarentegen had in de kwartfinale tegen Mans dubbelpartner Schreckenberg een zware driesetter moeten spelen om in de race te blijven (7-6, 2-6, 6-4). De Unicummer begon tegen Mans dan ook weinig geconcentreerd en verloor eigenlijk al in de eerste spellen zijn over- C tuiging. Er kwamen meer missers van zijn door- gaans zo secure en gevarieerde backhand dan in alle partijen daarvoor. Mans voelde de onzeker- Iheid van Tönjann goed aan en hield hem met ver tragend gesneden ballen van forehand en back hand uit zijn zo gevaarlijk tempospel. En wat de Duitser voortdurend uitstekend bleef doen was serveren. Met 6-3, 6-4 ging de gedoodverfde fi nalist aan de kant. Alleen in het GDB kan Tönjann in Katwijk nog aantreden voor een finale. Met Ingelise Driehuis khjgt hij te maken met Jon Asselbergs en Annet- i*l te van der Meij. Anette van der Meij stapte via een w.o. tegen Liselotte van der Bijl ook de finale binnen van het DEB. Een finale die de nummer I van de Leidsche Hout stellig mogelijkheden biedt, al zal Katwijkse Marijke voor eigen pu- bliek een harde noot zijn om te kraken. Een uitstekende prestatie leverde in het HEB Ar nold van der Capellen. In de kwartfinale stond hij tegen de winnaar van vorig jaar, de Duitser I j Mark Reinhardt op 1-6, 1-5 eigenlijk voor een verloren pot te tennissen. Maar als Arnold van der Capellen de geest krijgt kan hij voor iedere topper in de regio gevaarlijk worden. Jammer ge noeg voor Reinhardt kreeg hij juist op deze stand inspiratie. Reinhardt maakte geen spel meer, ver loor de set met 5—7 en was in de derde set een willoos slachtoffer voor de oudste van de Van der Capellen-brothers, die hem met zijn gevarieerd spel als aan een touwtje had: 6-1. Deze zege bevredigde de oud-Forescate-speler ken nelijk volledig want tegen Marco Winter was hij in de halve finale snel vertrokken: 6-1. De finale zal dus gaan tussen Winter en Mans. In het HEC bedwong M.H. Lugthart in drie zware sets Roth, 1—6, 6-2, 7-6. De finale gaat in dit nummer tussen M. v.d. Berg en Lugthart. De sensatie in Voorhout was de uitschakeling van Eytel Homan door Michael Schermer: 5-7, 5-7. De aanval van Homan strandde op de slimme en vaste verdediging van Schermer. Mike Ruyse- naars omzeilde tegen Egbert Vonk een moeilijke klip (3-6, 6-4, 6-2) en Frank van Baaien had het evenmin gemakkelijk tegen Schiphorst: 6-4, 2-6. 6—4. In het DEC deed Juliette Grimbergen met Carien van der Meer wat zij wilde, 6—2, 6—2. De no. 2 geplaatste Carolien Schoutse ervoer hoe moeilijk het is om én te tennissen én het toernooi helpen leiden. Zij verloor kansloos van Marlies Schulte: 0-6, 3-6. In het HED zijn de no. 1 en 2 geplaatsten helemaal van de kaart gespeeld. Jan van Baaien ging on deruit tegen Tonnekreek (3-6. 0-6) en Zaalberg maakte tegen Jan de Ridder zelfs geen spel: 0—6, 0-6. Hoe indrukwekkend de prestaties van Ton nekreek en De Ridder ook moge zijn, de favoriet heet Egbert Vonk. FRANK BONTE. DIEREN - In het toernooi om het open Nederlandse schaakkampioenschap was het gisteren een rustdag voor de deelnemers. Toch werd er nog geschaakt, aangezien enke le belangrijke afgebroken partijen op het programma stonden. Rinie Kuijf: spannende eindfase Wereldrecords Rus Kopilov MOSKOU (ANP) Sergei Kopi lov, de wereldkampioen wielren nen op de sprint bij de amateurs, heeft gisteravond in Moskou tij dens de nationale kampioen schappen van zijn land twee we reldrecords verbeterd. Kopilov reed de 1000 meter in 1 mi nuut en 00.279 seconden. Als tus sentijd op de 500 meter werd een tijd van 28.040 seconden geregi streerd. TENNIS Loek Sanders heeft de finale bereikt van het Masters- tennistoernooi in Amersfoort. Hij treft in de eindstrijd Huub van Boeckel. Het duel tussen De Boer en Pod- zielny eindigde eindelijk in remi se. terwijl Dieks in een interes sant eindspel De Roode wist te kloppen. Een en ander betekent dat Dieks samen met Rinie Kuijf en Dekker op de tweede plaats is gekomen, een half punt achter koploper De Boer. Spannend zal de slotronde ongetwijfeld nog worden, want De Boer moet in de slag tegen Dekker, terwijl Kuijf het moet opnemen tegen Dieks. In de reservegroep be haalde Wiebes uit Leiderdorp in zijn afgebroken partij tegen Hop uit Wijk aan Zee een puntende- ling. Hierdoor staat Wiebes een punt achter op koploper Van La nen. Jan Timman is het interzonale schaaktoernooi in Las Palmas geëindigd op de gedeelde zesde plaats. In zijn party voor de der tiende en laatste ronde kwam hij gisteren in de derde zitting remi se overeen met Vladimir Toek- makov uit de Sowjet-Unie. De Amsterdamse grootmeester komt daardoor op een totaal van VOETBAL - Het Nederlands stu dententeam, met onder andere- Theo van Seggelen. heeft op het wereldtoernooi voor universitai re teams in Mexico Stad met 2-1 verloren van Frankrijk. Bert Graafland van Be Fair scoorde voor de Nederlanders. VOETBAL - De Engelse scheids rechter Clive White stopt met fluiten. Hy meldde zich af bij de Engelse voetbalbond, nadat hij veertien dagen geleden door een rechtbank in Londen werd ver oordeeld tot een boete van ruim zesduizend gulden wegens op lichting van een limonadefa- briek, die zijn drankzaak bevoor raadde. rUAYAQUIL (ANP) - De blijkbaar onvermijdelijke plankenkoorts die optreedt bij het begin yan elk groot toernooi heeft het Nederlands waterpoloteam gisteren in de stekende zon van jruayaquil afgehouden van een overwinning met grote cijfers op Canada. Dankzij het aanvan- telijk uiterst betrouwbare doelverdedigen van Ruud Misdorp kon Nederland uitlopen tot 6—1, naar gedurfd wisselen bracht de zich fel verzettende Canadese ploeg aardig terug in de race. 3e voorsprong slonk tot 6-4 en even later tot 7-5 en als de Canadees Wol na een handige actie ..m le bal in het inmiddels door Wouly de Bie verdedigde doel had geplaatst zou zelfs de overwin- ling in gevaar zijn geweest. als zo vaak was het Nico Lande- zeerd die de ban brak. Bij een litval keek hij naar links, schoot n tij rechts. De actie verraste de Is een generaal zijn troepen ommanderende Canadese doel- nan Zayons en het was 8-5. )oor het optreden van De Bie /erd dat ook de eindstand. "Te- .;.;.v.reden met het resultaat, maar :*:|>Xiet met het spel", zo vatte coach :-: :-:- )enis Pocksik zijn indrukken sa- nen. "Zo'n eerste wedstrijd is al- "jd moeilijk. De spelers waren nerveus. Waarom, dat weet ik ei genlijk niet. Misschien vanwege het idee dat hier niet alleen een wereldtitel maar ook een Olym pische kwalificatie te verdienen is". Het gewicht van de wedstrijd drukte vooral op de veldspelers en dan met name op Dick Nieu- wenhuizen, die een te verdedi gende rol opgedrongen kreeg. Het waren in feite de doelverde- digers die de spanning het beste verwerkten. Met name Ruud \YAQUIL (ANP) - Hij is niet ■t type sporter van de blik op q leindig en het verstand op nul. an van Belkum, 20 jaar jong. 2930 aar gezien zijn ruime honderd terlands oud in waterpolo-er- lring. Topscorer in Boedapest j het toernooi om de Tungsram- p en daar uitgeroepen tot de ste speler van het toernooi. je volstrekt onverwachte over- W^Ênning in het als "Mini-V/K" be- mpelde toernooi in Boedapest hoort Oranje tot de favorieten ,mmor de wereldtitel. De rest? Van Ikum"Dat toernooi winnen is ^^^ik, maar het is geen garantie or wereldgoud. Landen als de wjet-Unie en West-Duitsland bben de belangrijkste titels n de laatste jaren op zak en bbeu misschien in Boedapest H het achterste van de tong la- t zien. Als wij hier in Guaya- il de eerste ronde zonder pun tverlies doorkomen, dan acht 1 en een plaatsje bij de laatste vier L tgelijk. Verder voorspellen, ar waag ik mij niet aan". Belkum is voldoende prestatie- 'icht om een gooi naar het al- hoogste te willen doen. Leuke sjes doen hem niets. Wat dat reft zou hij liever eens drie tanden op vakantie gaan. De n- 'zucht benevelt hem echter niet. dden in de trainingsopbouw mei verraste hij Pocsik met het 'zoek een avond te mogen ver men om een popconcert van Rolling Stones bij te wonen. had er wel omheen kunnen laten met een smoesje over stu- <ende -achterstand, want dan had Zo weg kunnen blijven, maar n concert was voor Nederland uniek, dat ik het niet had wil- missen, daar wilde ik best »r uitkomen". Pocsik was er lie. nvankelijk tegen, maar draai- bij. Iets wat zijn voorganger imbic nooit zou zijn overko- Van Belkum geen smoesjes - In het Nederlands zevental houdt de Leidse student de ogen wijd open. Ook als de bus richting zwembad langs kilometerslange krottenwijken rijdt. Wat hij daar ziet, blijft hem bij: "Je weet datje er niets aan kunt doen, maar je wordt er toch door geraakt. Dat gevoel heb ik eigenlijk al sinds Moskou. Daar hoorde je achteraf van dat wij de boel opaten van mensen die in de tijden van de Olympische Spelen de stad uit vluchten". Sporters hebben nu eenmaal geen zeggenschap bij de plaatsbepa ling van internationale evene menten. Van Belkum: "je zou kunnen weigeren deel te nemen, maar daar doe je niemand een plezier mee. In een armoe-stad als Guayaquil betekent zo'n toer nooi en al het gedoe er om heen nog een lichtpuntje voor de men sen. Brood en spelen is nu een maal meer dan een beetje brood alleen". Misdorp, die bij het toernooi om de Tungsramscup als tamelijk onbetrouwbaar werd gekwalifi ceerd, hield door koel ingrijpen de Nederlandse kansen over eind. Toen hij in de derde perio de onder de voortdurende Cana dese aanvallen overwerkt dreig de te raken, nam De Bie zijn taak over. Ondanks het feit dat Van Belkum de helft van de produktie ver zorgde, overtuigde de Leidenaar niet. Hij leed veel balverlies, ook al omdat de Canadezen reeds eerder hadden ondervonden hoe gevaarlijk hij in vrije schietposi tie is en derhalve een straffe mandekking toepasten. Hoewel aanvoerder Ton Buunk ontken de dat conditionele problemen ten grondslag lagen aan het trage wisselen van Aad van Mil en Ni co Landeweerd, leek het er van de kant gezien veel op dat beide spelers het spel niet konden vol gen. Het was dat Landeweerd op tijd zijn ritmegevoel hervond, anders was trainer Denis Pocksik echt in moeilijkheden geraakt. Een wisselspeler als Blikslager op wie hij in de derde periode een beroep deed mist toch te veel om op belangrijke momenten effec tief te zijn. Men mag het lot wel dankbaar zijn dat het Nederland se team vandaag tegen het mid delmatige Frankrijk een tweede kans krijgt om op schot te ko men, voordat met de wedstrijd tegen Joegoslavië het echte grote werk begint. Het scoreverloop was: Van Bel kum 1-0, Van Belkum 2-0 (strafworp), Noordegraaf 3-0, Deschamps 3-1, Van Belkum 4-1 (7-6), Van Mil 5-1, Van Es 6-1, Deschamps 6-2 (6—7), An derson 6-3 (6-7), Juhasz 6-4, Van Belkum 7-4 (7—6), Ander son 7-5, Landeweerd 8-5. De uitslagen van de eerste dag zijn: Groep A: Spanje-Nieuw-zeeland 21-2. Groep B:Verenigde Staten-Egyp- te 24-2 Groep C: Cuba-Griekenland 9-5. Groep D: Nederland-Canada 8—5. Over synchroon-zwemmen. Het Zweedse duo Marie Jacobsson en Marie Nilsson bezig aan de voorbe reiding van het WK-nummer, diep geconcentreerd. Allebei.. 61* punt. ook de Deen Bent Lar- sen beëindigde het toernooi met deze score. Het toernooi werd ge wonnen door de Hongaar Zoltan Ribli. die in dertien partyen ne gen punten verzamelde. Ribli en de als tweede gefinishte Smyslov uit de Sowjet-Unie plaatsten zich voor het kandidatentoernooi, dat de uitdager voor wereldkam pioen Anatoli Karpov moet ople veren. De eindstand van het toernooi is 1 Ribli (Hon) 9 punten. 2 Smyslov (Sow) 8t*. 3 Suba (Roe) 8. 4. Toekma- kov (Sow). Petrosjan (Sow) 6. Tim man (Ned). Larson (Den) B1^. 8 Psakhis (Sow). Pinter (Hon). Mestel (GBr) 6. 11 Karlsson (Zwe). Bouaziz (Tun). Sunye (Bra) 5' i, 14. Browne (VSt) 3. Bad Kissingen Nono Gaprindasjvili uit de Sowjet- Unie heeft in het interzonale schaaktoernooi voor dames in Bad Kissingen alleen de leiding genomen. Gaprindasjvili zege vierde gisteren in de veertiende ronde met zwart over de Roe meense Pogorevici. Op een halve punt wordt de Sowjet-schaakster gevolgd door de Westduitse Hund en Lematsjko uit Bulga rije. De Nederlandse Erika Belle brak haar party in de voorlaatste ronde tegen Lidia Semenova uit de Sowjct Unie af. Deze party, een gesloten Siciliaan. zal waar schijnlijk op een deling van het punt uitdraaien. Belles afgebro ken partij uit de derde ronde, te gen Jelena Fatalibekova uit de Sowjet-Unie, eindigde in remise De Nederlandse neemt met 3Mi punt en een hangparty de twaalf de plaats in. WOERDEN (AN P) - Vyf weken voor de wedstrijd om het wereld kampioenschap op de weg heeft de KNWU de ploeg van de be roepsrenners bekendgemaakt. Zeven van de twaalf renners zyn afkomstig uit de stal van Peter Post. Voor de wedstrijd van 5 september in het Engelse plaats je Goodwood zijn geselecteerd: Adrie van Houwclingen. Gerrie Knetemann. Hennie Kuiper, Henk Lubberding, Jan Raas. Theo de Rooy, Johan van de Vel de. Gerard Veldscholten. Leo van Vliet, Peter Winnen. Ad Wij- nands en Joop Zoetemelk. De commissie beroepsrennen van de KNWU heeft aangewezen als reserves: Adrie van der Poel (eer ste reserve), Jos Lammertink, Jan van Houwelingen en Fnts Pirard. De ploeg is in een vroegtydig sta dium bekendgemaakt om een optimale voorbereiding mogelijk te maken. De geselecteerde ren ners zullen na de ronde van Ne derland. die van 23 tot en met 28 augustus wordt gehouden, hun programma sterk moeten beper ken. De commissie wegrennen wil daarmee voorkomen dat het Nederlandse twaalftal uitgeput van de kermiskoersen aan de start in Goodwood verschynt. Vorig jaar faalde de Nederlandse afvaardiging tijdens de wegwed strijd om de wereldtitel volledig, omdat de renners er niet meer aan gewend waren afstanden van boven de 200 kilometer op de fiets af te leggen. Peter Winnen heeft in Rijsbergen voor 20 000 toeschouwers een wegommum voor professionals gewonnen Jacques Hanegraaf won de afvalwedstryd over twin tig kilometer en Peter Winnen als de snelste in het criterium over 80 kilometer in 1 uur 53 mi nuten en 12 seconden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9