Ambtenaar mag van Rood jaar eerder met VUT Vader moest maar eens dood AKZO moet inkrimpen Volksunie mag in Rotterdam niet meedoen SOBI wil vervolging top Centraal Beheer Minister stelt salarissen vast "Prijzenslag met benzine wassen neus Mensen worden ziek van teveel lawaai Uitvoer gestegen, invoer gedaald Miljoenen opdracht Heineken Moeder en zoon bekennen moord in Roosendaal Profiteer ervan! P. Groeneveld en Zn. ZATERDAG 31 JULI 1982 Binnenland AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie SOBI heeft de of ficier van justitie in Zutphen verzocht een strafvervolging in te stellen tegen de raad van bestuur van Centraal Beheer Volgens SOBI heeft de raad van bestuur deelgenomen aan het plegen van tenminste zes economische delicten door de jaarrekeningen van Centraal Beheer Pensioen verzekeringen en Centraal Beheer Leven over 1979 te laat en over 1980 en 1981 ijl het geheel niet te deponeren. Centraal Beheer is participant in het Franse skidorp Valmo- rel. Samen met de Rabobank, het Sociaal Fonds Bouwnij verheid en enkele pensioen fondsen bezit Centraal Be heer 65 pet van dit skistation. Centraal Beheer heeft zijn be langen in Valmorel onderge bracht in de dochter Pen sioenverzekeringen NV en niet in zijn onroerend goed- maatschappij Centraal Be heer Vastgoed. In Pensioen- verzekeringen NV zijn ook de winstgerechtigde pensioen - trekkers ondergebracht, zo dat de verliezen door het wanbeheer van het Valmorel- project volgens SOBI nu me de ten laste komen van diege nen, die bij Centraal Beheer hun pensioen verzekering hebben lopen. Eerder deze week had SOBI al om strafvervolging verzocht van de hoofddirectie van de Rabobank in verband met Valmorel. De Rabobank heeft haar belangen in Val morel ondergebracht in Ge- beka. HENGELO (GPD) - AKZO Zout- Chemie zal zgn personeelsbe stand de komende jaren moeten inkrimpen Hoeveel van de 3700 arbeidsplaatsen zullen komen te vervallen, kan de directie nog niet zeggen. „We zitten in een te ruim jasje voor deze tijd, maar het is nog moeilgk om aan te ge ven in hoeveel banen dat ver taald moet worden aldus een woordvoerder van het bedrijf Volgens AKZO £out-Chemie (AZC) maken zowel interne als externe oorzaken de inkrimping noodzakelijk. Het bedrgf zou een verhoudingsgewijs te ruim per soneelsbestand hebben in verge lijking met concurrenten, terwijl de markt voor bulkchemie al met een overcapaciteit kampt Vol gens de directiewoordvoerdcr is een interne procedure opgezet die in september tot concrete re sultaten zal moeten leiden Het is volgens AZC niet de bedoe ling dat de afslanking zal leiden tot gedwongen ontslagen De voornaamste ingreep zal plaats vinden in de indirecte sfeer DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren kunnen eerder met VUT. Minister van binnenlandse zaken mr. Rood heeft gisteren bepaald dat de leeftijd waarop overheidspersoneel het bijltje erbij neer mag gooien, wordt verlaagd van 62 naar 61 jaar. De nieuwe regel gaat 1 oktober in. De verlaging van de VUT-ieeftijd is een van de maatregelen die de minister nu eenzijdig heeft geno men ten aanzien van de arbeids voorwaarden van het overheids personeel na het mislukken van het overleg met de ambtenaren bonden. Al dadelijk na het afbre ken van het overleg dreigden de bonden met staking, stipheidsac- ties en andere vormen van pro test. Tot de wijzigingen in de arbeids voorwaarden hoort ook het toe- AchtGITlit kennen van een vakantiedag meer aan ambtenaren die het tot dusver - afgezien van extra da gen op grond van leeftijd - moes ten stellen met het minimale aan tal van 22 vakantiedagen. Het Met deze maatregel wil de minister een begin maken met een opera tie die uiteindelijk moet leiden tot afschaffing van het systeem dat hogere ambtenaren niet al leen een hoger salaris maar ook meer vakantie genieten. Die ex tra vakantie (24 in plaats van 22 dagen basisvakantie) geldt voor hoofdcommiezen vanaf een be paald aantal dienstjaren en voor ambtenaren in de rang van refe rendaris en hoger. 23 r dit hele jaar 1982 Financieel zullen veel ambtenaren erop achteruit gaan. Zij zouden weliswaar in aanmerking komen voor een prijscompensatie van 2,45 procent, maar ze krijgen slechts 1,45 procent (met een mi nimum van 29,60 gulden per maand). Bij het bepalen van het DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Volksunie (NVU) mag in de kieskring Rotterdam niet meedoen aan de op 8 september te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer. Het hoofdstem- bureau in de Maasstad heeft gis termiddag bepaald dat de inge diende lijst ongeldig is. In de kieskringen Amsterdam en Den Haag, waar de NVU even eens een lijst had ingediend is die lijst niet ongeldig verklaard, maar is wel de naam NVU ge schrapt. Dat betekent dat de par tij in die kieskringen met een naamloze lijst de verkiezingen in gaat. Het Rotterdamse hoofdstembu reau maakte bekend dat zeven van de dertig handtekeningen die de NVU bij haar kandidaten lijst had ingediend ongeldig zijn, terwijl een minimum van vijfen twintig geldige handtekeningen is vereist. Daarom werd de gehe le lijst ongeldig verklaard. Het schrappen van de naam van de NVU-lijsten in Amsterdam en Den Haag, werd door beide hoofdstembureau's gemotiveerd met verwijzing naar een uit spraak die de afdeling recht spraak van de Raad van State in april van dit jaar deed. Volgens die uitspraak mochten de Nederlandse Volksunie en de lijst Glimmerveen niet onder die deelnemen aan de laatste gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni. Vrijdag hebben 12 hoofdstembu reau's vergaderd over geldigheid van de lijsten die in hun kies kring zijn ingediend voor de ko mende Tweede-Kamerverkiezin gen. Behalve de NVU-lijst in Rotterdam werden alle lijsten die in de betreffende 12 kieskrin gen waren ingediend, door de hoofdstembureau's geldig ver klaard, inclusief de lijsten van de Centrumpartij, van welke partij nu vaststaat dat zij in ieder geval in twaalf kieskringen mag mee doen. De zes hoofdstembureau's in de overige zes kieskringen, waaron der Leiden (in totaal zijn er acht tien kieskringen), vergaderden maandag over de geldigheid van de ingediende lijsten. Zwendelaar Aan de Duits-ZwiU serse grens bij Rheinfelden heeft de Duitse politie donderdag avond een 46-jarige man uit Ven- lo aangehouden die sinds februa ri van dit jaar door de Venlose politie wordt gezocht in verband met een miljoenenzwendel met vakantiewoningen in Spanje. percentage is al rekening gehou den met een algemene korting van 1 procent. Er wordt boven dien een percentage ingehouden dat overeenkomt met wat werk nemers in het particuliere be drijfsleven sinds 1 juli kwijt zijn aan hogere sociale premies. Dat percentage loopt uiteen van 0.93 voor de hoogste rang tot 1,94 (hoofdcommies A). Op de laagste rang wordt 1,03 procent ingehou den. Weliswaar ligt het inhou dingspercentage bij de hoogste rangen het laagst, maar zij ont vangen verhoudingsgewijs ook minder prijscomensatie. Die zal immers maximaal 61,09 per maand bedragen De 1-procents inhouding vormde deze week het voornaamste breekpunt in de onderhandelin gen tussen minister Rood en de ambtenarencentrales. De bon den verlangden dat de opbrengst ten volle zou worden aangewend voor bevordering van de werkge legenheid in de overheidssector De minister weigerde daaraan te gemoet te komen. Korting De korting - opgenomen in de plannen van het kabinet - was in de voorstellen van de minister deels bedoeld voor de financie ring van enige maatregelen ter stimulering van de werkgelegen heid maar voor de rest als ombui ging in de staatsuitgaven. Tege moet komen aan de verlangens van de bonden zou betekenen dat er niets zou worden bezui nigd. Met de korting bespaart de over heid dit jaar 330 miljoen en vol gend jaar 660 miljoen. Honderd miljoen ervan zal worden gesto ken in opdrachten voor de bouw van overheidsgebouwen. Ook honderd miljoen zal nodig zijn om de extra vakantiedag te be kostigen (onder meer het in dienst nemen van nieuw perso neel waar door het grotere aantal verlofdagen onderbezetting ont staat). Ten slotte wordt 35 mil joen uitgetrokken voor het be strijden van de kosten die het verlagen van de VUT-leeftijd met zich meebrengt. Over het terugbrengen van de wachtgeldregelingen tot het ni veau van de werkloosheidsvoor zieningen in het bedrijfsleven spreekt de minister zich nog niet uit. Daarover wil hij nader over leg met de bonden voeren. Wel zal hij een wetsontwerp indienen dat moet leiden tot het laten ver vallen van het zogenoemde be drag per kind in de vakantie-uit kering. SCHIPHOL - De leden van de Mount Everest-expeditie vlak voor hun vertrek op Schiphol gefotograveerd. Met baard en pijp de Leidse hoogleraar Xander Stuart die de beklimming leidt. )L(ANP)-Na tweeënhalf i voorbereiding is gister- C/ö tlQ.ClT' de eerste Nederlandse -* CU SCHIPHOL (ANP) - Na tweeënhalf jaar middag de eerste Nederlandse Mount Everest-expeditie van - Schiphol vertrokken op weg ZO tl X)CLTZ naar China. Op 16 augustus zul- len de veertien leden van de Z. - I expeditie plus een journalist en fZOO&SZQ twee cameramannen vanuit het CD CD basiskamp op 5.300 meter hoogte aan de klim naar de top van de 8.848 meter hoge Mount Everest beginnen De beklimming van de hoogste bergtop ter wereld wordt ge maakt via het Tibetaanse gedeel te van de Volksrepubliek China. De route die de Nederlanders volgen is dezelfde die in de jaren '20 door de Engelsen Mallory en Irvine gevolgd werd bij de eerste pogingen de top te bereiken De leiding van de expeditie berust bij prof. Xander Verrijn Stuart (58) uit Haarlem, hoogleraar in formatica in Leiden. Op Schiphol vertelde hij voor ver trek dat het weer de voornaam ste factor zal zijn voor het welsla gen van zijn expeditie. Hoewel de dagen eind september al kort zijn en de kans op heviger stor men groter is dan in andere pe riodes. mag volgens de expedi tieleider tot medio oktober gere kend worden op stabiel weer. "Als het weer slecht is gaat de klim niet door. De veiligheid gaat boven succes", aldus Ver- njn Stuart. Volgens Vernjn Stuart bestaat de expeditie uit de beste Neder landse bergbeklimmers, die bo vendien het afgelopen jaar inten sief hebben getraind Met de kosten van de expeditie is een bedrag van ongeveer een miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG (ANP) - De met veel bombarie afgekondigde prijzenslag die al voor het vrijlaten van de benzineprijs op 1 augustus zou zijn losge barsten. is niet meer dan een wassen neus. Volgens het Konsumenten Kontakt en de Industriebond FNV blijkt dit uit een door hen opgezette momentopname van prijsno teringen. Daaruit blijkt volgens de twee organisaties dat superbenzi- ne bij zelfbedieningspompen gemiddeld 1,74 gulden kost en bij een bediende pomp 1.768 gulden. Voor normale benzine liggen die gemiddel de prijzen op respectievelijk 1,687 gulden en 1,715 gulden. Slechts incidenteel wordt ge stunt met prijsverlagingen die oplopen tot 20 cent, met name in de gebieden met veel prijsconcurrentie. Ontbreekt die echter, zoals langs auto snelwegen, dan wordt de consument nauwelijks kor ting gegund. DEN HAAG (ANP) - Mensen wor den letterlijk ziek van het lawaai. Het overmatige geluid in ons land leidt in vele gevallen tot concentratiemoeilgkheden, neu rosen. hoofdpijn, vermoeidheid, slaapstoornissen en tot een ver mindering van de kwaliteit van het werk. Op den duur kan lawaai zelfs lei den tot gehoorverlies en bij ex treem harde geluiden tot acute doofheid of een gescheurd trom melvlies. Twee van elke drie Ne derlanders worden geregeld ge hinderd door een of andere vorm van geluid. Zo'n 20 tot 25 procent van de bevolking heeft daar zelfs in ernstige mate last van. De overheid heeft een aantal wet ten uitgevaardigd en regels opge steld om het lawaai zoveel moge lijk te beperken. Omdat het voor een leek moeilijk is wijs te wor den uit de wirwar aan regels en regeltjes, waarmee geluidhinder kan worden aangepakt, heeft de Nederlandse Stichting Geluid hinder (NSG) een boekje uitge geven. Hierin staan alle regels en wetten met betrekking tot ge luidhinder overzichtelijk bij el kaar. De bedoeling van de uitgave is de mensen beter de wettelijke weg te wijzen om een beperking van overmatig geluid te verkrijgen DEN HAAG (ANP) Er is in mei van dit jaar voor 13,1 miljard gul den ingevoerd en voor 13.8 mil jard uitgevoerd. Vorig jaar mei bedroeg de invoer 13,2 en de uit voer 13.5 Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de buiten landse handel in mei, die het mi nisterie van economische zaken gisteren heeft gepubliceerd De waarde van de invoer is in mei 1982 ten opzichte van mei vorig jaar gedaald met één procent en de waarde van de export is geste gen met twee procent. Worden transacties met aardolie en aard- olieprodukten, schepen en vlieg tuigen buiten beschouwing gela ten (omdat die aan sterk, melingen onderhevig zgn) dan is de waarde van de invoer gedaald met dne procent en die van de export gestegen met 2 procent In de periode van januari tot en met mei 1982 werd ingevoerd voor 67.3 miljard gulden (in de zelfde periode 1981 voor 65,5 mil jard) en uitgevoerd voor 75.4 mil jard (in dezelfde periode vorig jaar 67.9 miljard» Ex-verslaafde tegen vertonen van interview AMSTERDAM (ANP) - Een 22-ja- rig Rotterdams meisje wil voor komen dat een film, waarin een interview met haar voorkomt als heroineverslaafde. in de open baarheid wordt gebracht Dat was de kern van hun eis die gis termiddag werd behandeld in I D kOft geding voor dt Amster damse rechtbank tegen het Am sterdams stadsjournaal Het stadsjournaal heeft de film in 1980 gemaakt m opdracht van k Stichting Preventieproject Drugs, die deze wil vertonen op scholen, vormings- en jongeren centra. ADVERTENTIE LEEUWARDEN (ANP) - Heine ken Nederland BV heeft FIB In dustriële bedrijven bv in Leeu warden opdracht gegeven voor het maken van honderden bier tanks. Deze tanks moeten in on geveer 1.400 grotere horecabe drijven het traditionele biervat vervangen. Heineken zal deze bedrijven vervolgens via bier tanks van nieuwe voorraad voor- zien-FIB Leeuwarden kreeg de opdracht, die vele tientallen mil joenen guldens omvat, omdat het bedrijf op het gebied van roestvrijstalen tanks sterk gespe cialiseerd is. De installatie die FIB levert is ook uitgerust met reinigings- en pompsystemen. Inmiddels staan de eerste tanks al in Leeuwarden klaar. Het be drijf is van plan een geheel nieu we produktielijn op te zetten en zal daar de komende vijf jaren aan zo'n twintig man extra werk kunnen bieden. ROOSENDAAL (GPD) - Een 47-ja- rige Marokkaan is door zijn 22- jarige zoon vermoord. De 43-jari- ge vrouw van het slachtoffer ver leende daarbij hand- en span diensten. Dat hebben beiden tij dens de reconstructie donder dagmiddag tegenover de Roo- sendaalse politie bekend. Het drama speelde zich vorige week dinsdagmiddag af in en achter de woning van het gezin in Roosendaal. De motieven van de twee zijn nog steeds duister De politie spreekt van moord omdat er, aldus hoofdinspecteur D. Deibel. tussen de moeder en de zoon de zondag voor de dag waarop het drama zich voltrok al over was gesproken dat het tijd werd dat de vader het leven zou laten. Uit de bekentenissen en een recon structie is duidelijk geworden dat de 22-jarige zoon, die in Ca- pelle aan de IJssel woont, sinds enige dagen op een camping in Sprundel verbleef. Hg reed dins dagmiddag per fiets naar zijn ou derlijk huis om, zoals hij tegen over andere campinggasten had verklaard, afscheid te nemen van zijn ouders. Bij zijn thuiskomst trof hij zijn vader, die die dag bo nen had geplukt, slapend op de bank aan „Hij zei toen dat het een mooie gelegenheid was om de vader van kant te maken. De moeder vroeg nog of hij dat op dat moment nog wel zou doen. maar de zoon vroeg daarop om een mes, waarna de moeder haar vier kleine kinderen naar de bo venverdieping leidde en hen maande de cassetterecorder aan te zetten", aldus hoofdinspecteur Deibel. Ondertussen haalde de zoon uit de VW-bus, die naast het huis op de oprit stond, een bedrag aan Ma rokkaans geld waarvan hg wist dat zijn vader het in die wagen had verstopt Terwijl hij in de bus bezig was stuurde de vrouw een van de kinderen naar bene den met de waarschuwing dat hij op moest schieten omdat vader zo wakker kon worden. Toen de zoon door de tuin terug het huis inging, nam hg een houten balk van ruim een meter mee. waar mee hij zijn slapende vader een aantal malen op het hoofd sloeg De moeder, die dit hoorde, ging naar beneden waar zij haar zoon in de keuken aantrof, bezig het roerloze lichaam naar buiten te slepen. Deibel ..Omdat hij niet bij een der tig centimeter lang vleesmes kon dat daar lag, vroeg hij zijn moe der daarom. Die gaf dat. waarna de zoon zijn vader enkele keren in zgn buik en zijn zij stak. Toen de zoon voorstelde het lichaam mee naar buiten de stad te ne men zei de moeder: Je hebt al ge noeg gedaan, ga maar terug Na enig tegenstribbelen nam de vrouw ongeveer 2000 gulden van het gevonden geld aan Ze zocht enige verzekeringspapieren op. omdat ze verwachtte dat haar zoon het huis nog in brand zou steken, en ging met de vier kin deren naar de getrouwde dochter elders in Roosendaal om Rama dan te vieren". Inmiddels sleepte de zoon het li chaam van zijn vader onder een afdak dekte het af met een zeil en balken en fietste terug rich ting camping Tussen Roosen daal en Rucphen gooide hij het mes en de handschoenen die hg had gebruikt in een ondiep wa ter, waar de politie een en ander heefi teruggevonden Wat precies de motieven zgn ge weest van de zoon en de moeder is de politie nog niet duidelijk Verschil in opvattingen tussen de westers levende kinderen en de streng Mohammedaanse va der kunnen een rol hebben ge speeld. Wat de moeder betrefi is m minder waarachgnliik omdat de vrouw, ofschoon ze al veertien jaar in Nederland woont, nog maar amper Nederlands spreekt en geheel in Marokkaanse stgl gekleed gaat. Koop ook uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: Uitsluitend kersvers De beste kwaliteit Natuurlijk de laagste prijs. Iedere dinsdag vanaf 8 uur tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. (plm. 950gr) per stuk heerlijk gekruid per kg I en greep uit ons assortiment met ASTE PRIJZEN Kuikenpotcn p>r Kuikenfilet per Braad-grill kuikens Kuikcnrollade T.V. Mapjes Drumsticks pen* Kipkarbonade pvrkj K ipsa te heerlijk pcmarinrerd pvr 3 purtivv Kuikenlevertjes bntermak per MW pr Nasi-Bami ,"'1 klp ,'n ',rw pvr 500 pr am konijn braadstukken per kg Kalkoenhaasjcs pvr 500 Cr Kip-Shoarma per 500 gr 25.- 13.- 5.50 13.- 5.- 8.- 7.- 6.- 2.50 3.- 10.- 8.- 7.50 Kiptartaar INO gekeurd per 500 gr I 2. Hij afname vanaf 10 kg per *00 gr 1 Pens per *00 gr 1 Groothandel in verse kipspecialiteiten Telefoon 010 - 739755

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7