NBBS: voor en door jongeren „Een automaat overkomt dat niet" C Leic,en y Leidse stegen Z Bij het verdwijnen van twee overwegwachters Groot lustrumfeest 9reisstichtingin Pieterskerk Bouwenlouwensteeg Leids comité Nicaragua houdt collecte LEIDEN - Het Nicaragua Komi- tee Leiden zoekt vrijwilligers voor een collecte die in de week van 23 t/m 28 augustus in Leiden wordt gehouden. Het comité houdt deze geldinzameling in verband met zware regenval en overstromingen die dit Middena- menkaanse land eind mei teis terden. Volgens het Nicaragua- comite had dit "desastreuze ge volgen voor de infra-structuur en economie" Naast de collecte worden er ook cultureel/informa tieve avonden en een sohdari- teitscamapgne gehouden. Poten tiële collectanten kunnen zich opgeven bij Pim Verver (897502) of Rogelic Duran (769551). Pelgrimstocht naar België LEIDEN - Noordwijk. Leiden, Roelofarendsveen, Den Haag. Delft, Rotterdam en Gouda zijn zaterdag 14 augustus de vertrek punten van een eëndags-pel- grimstocht naar Maria's genade oord Banneux-Notre-Dame in de Belgische Ardennen Voor deze pelgrimage ter gelegen heid van het feest van Maria's he melopneming kan men zich op geven bij zuster Conrada tel. 893621. De overwegwachters konden op drie tijdstippen beginnen. De ui tersten: een vroege dienst bete kende dat men om zes uur moest beginnen, een late dienst eindig de pas als de laatste trein uit Utrecht om 0.46 uur was langs geweest. De nachtdienst is s?nds 1979 afgeschaft. Met een wat wrange ondertoon meldt Nieu- wenhuis dat Van Gend en Loos toen liever van de eigen trans portmiddelen gebruik maakte in plaats van van de nachtelijke posttreinen. Als de naam 'seinpost' valt hebben Balk en Donmez het over "het hok". Dit spoorwegjargon duikt ook op in de mededeling: "Als ze dicht lagen, deed je ze niet meer open". Ze doelen dan op de slag bomen. De bediening was niet moeilijk. De Haagweg ging elek trisch dicht door een druk op de knop, terwijl de bomen op de Morsweg mechanisch door een met de hand te bedienen ketting met ronsel naar beneden gingen. (Over een paar jaar staan we ons daar aan te vergapen in het Spoorwegmuseum in Utrecht.) Tweede huis Het 'hok' beschouwde Balk als zijn tweede huis, waar hijzelf de scepter zwaaide. Je moest het ook schoon houden "Eigen baas met verantwoordelijkheid", zegt Balk. "Er was niemand die het had over produktie. Je kon zelf bepalen wanneer je koffie dronk". Eigenlijk heeft Donmez er geen vrede mee. Hij vond het 'net' werk en had het idee dat hij met de functie van overwegwachter op een stevige sport van de maat schappelijke ladder stond. Hg vraagt zich af waarom hij voor het bedienen van de spoorweg bruggen toch steeds op de reser velijst wordt geplaatst. Nieuwen- huis zwijgt nu. Overwegwachter Balk: "Eigen baas met verantwoordelijkheid. Er was niemand die het had over produktie". Bij het beneden laten van de bo men moest je goed uitkijken dat er geen auto's, fietsers of voet gangers werden ingesloten Bij het naar boven halen lette je op de kinderen, die er eventueel aan zouden kunnen hangen. Als er een sirene in de omgeving door de overwegwachter werd ge hoord stelde je het sluiten nog even uit, want "als ze dicht lagen, deed je ze niet meer open". Balk en Donmez verklaren beiden nooit moeilijkheden te hebben gehad. Van bijzonderheden kun nen ze ook niet spreken Nee, als onbezoldigd rijksveldwachter hebben ze zich nimmer kunnen manifesteren. Nieuwen huis ver telt dat beide heren zijn beëdigd en in naam van de wet kunnen optreden tegen mensen die door het rode overweglicht rijden. In dat geval zijn ze voor een paar minuten rijksveldwachter. Balk en Donmez maken niet de in druk dat ooit te hebben geweten. Het gesprek verloopt gezapig. "Door het venster van de sein post zag je veel". Balk kende de buurt en had zo zijn vaste klan ten tegen wie hij de hand op stak Wat hem wel verwonderde is, dat de buurtbewoners niet bg hem zijn geweest toen zg protesteer den tegen de plaatsing van de au tomatische halve overwegbo men. Hg had ze de voordelen kunnen uitleggen. Nu doet Nieu- wenhuis dat. "De wachttijd voor het verkeer is nu veel korter" Van een gevaar Ujker situatie wil hg niets weten. "Heel Nederland is uitgerust met Ahob's. U kunt het navragen: het aantal ongevallen is niet geste gen. In de Herenstraat en op de Telderskade hebben ze toch ook al jarenlang Ahob's. Is daar ooit wat gebeurd? Weet je wat het is. de mensen willen gewoon geen eigen verantwoordelgkheid ne men. Ze dachten altgd: die over wegwachter zal wel opletten" De Korte Bouwenlouwensteeg - nu een ruimte waar vuilniscontainers worden geplaatst. volgd. Opzetjes als Keis op maat' en Tussendoortjes' - we durven het zelf nauwelijks meer zo te noemen - zie je nu bij andere op het programma. Jongeren zijn natuurlijk ook een hartstikke be langrijke groep. Van de 67 pro cent dat op vakantie gaat, reist meer dan een derde georgani seerd. Een groot deel daarvan zijn jongeren. Oneigenlijke con currentie met andere reisbu reaus? Nee, dat zie ik niet zo. Je moet nietavergeten dat we ook nog optreden als agent voor de commercièle reisbureaus". Zo kan bg de NBBS-vestigingen bijvoorbeeld ook Club Escolette worden geboekt, de 'pure pre- treizen' voor jongeren. Is dat niet strijdig met het doel 'internatio nale contacten onder jongeren bevorderen'? "Misschien wel", zegt Anke Casteel. "Maar aan de andere kant willen we ook een beetje af van dat elitaire. We moeten er ook zijn voor mensen die zoiets dergelijks zoeken. Bo vendien zitten die reizen zo goed in elkaar, dat we ze zonder meer hebben opgenomen". Geldig blijft volgens haar in elk geval het NBBS-devies 'voor en door jongeren'. "De meesten van onze werkne mers hebben zelf veel gereisd, hebben veel ervaring en kunnen daardoor ook goede adviezen ge ven. Bepaalde reisboeken aanra den en dat soort dingen. Juist daarmee is de NBBS toch iets heel aparts". En in dat verband. "We hebben ook zoiets als de Ta xistop in het leven geroepen en daar ben ik zelf een beetje trots op - we hebben een speciale an nuleringsverzekering voor her examens. Dingen die we er ei genlijk alleen maar bij doen. En daarmee gaat de NBBS steeds meer de richting van een jonge- renservice-organisatie op". n LEIDEN - Vier keer in het uur was het opletten geblazen. Een sein ;- uit Den Haag gaf dan aan dat de bomen naar beneden moesten. De overwegwachter, een mense lijke schakel in de automatise ring. Voor de Nederlandse Spoorwegen een onbetrouwbare factor. Het beroep van overwegwachter is in Nederland aan het uitsterven. Het is de bedoeling dat over een jaar of tien alle overwegwachters zijn vervangen door automati sche halve overwegbomen (Ahob). Het seinhuisje bij de spoorweg overgang aan de Morsweg is al onder de slopershamer geweest. De grote seinpost bij de Haag- weg staat nog overeind. Wel kan de gewoonte, om als de trein in aantocht is gauw even naar bo ven te kijken nu achterwege blij ven. Achter het venster is geen gebogen rug of zwarte kuif meer te ontdekken. Het seinpaneel is gesloopt. Rood-witte palen en waarschuwingsborden glanzen je tegemoet. Slechts 37 seconden bedraagt de wachttijd nog. In het verleden kon dat weieens oplo pen tot vier minuten. Twee weken geleden hebben M. Balk en H. Donmez hun laatste dienst gedraaid. Groepschef Nieuwenhuis, die ook bij dit ge sprek aanwezig is en er angstval lig voor waakt dat er geen onver togen woorden vallen, weet dat de mannen er om hebben ge treurd. Overbodig zijn ze niet ge worden. Ze worden nu in afwis selende diensten ingezet voor onderhoud van wissels en per rons en het op gezette tijden ope nen van de Vinkbrug. Automaat Balk heeft het allemaal gelaten over zich heen laten komen. Hij hield van het werk, dat wel, "maar het heeft geen zin om je er druk over te maken; elk bedrijf kent zijn veranderingen". Vol gens Nieuwenhuis, die hier on middellijk op inhaakt, zijn het ook veranderingen, die de veilig heid zeker ten goede komen. "Het is toch onzinnig als een heel baanvak is geautomatiseerd er dan één menselijk schakel tus sen blijft zitten. Je kan een feest je hebben gehad en de volgende morgen met een flinke kater naar het werk gaan of je verslapen. Een automaat overkomt dat niet". "Leiden - Over een paar maanden moet een fout worden goed gemaakt, nt za Een vijf jaar geleden ge- 'e on maakte fout. Het was in istad 1977 dat ter gelegenheid "crui van het g°U(len jubileum treek alle bestuursleden moch ten opdraven die de wu nbbs in de loop der jaren jeter had gekend. Wie ontbra- 'kuu ken destijds? "Alle men de ij sen die de nbbs hadden reek groot gemaakt". Suid. .Zo althans karakteriseert Anke icuu] Casteel (ziJ verzorgt de publici teit voor deze stichting-in-jonge- incej renreizen) het legioen der ano- kuui niemen. Dat korps is nu wel wel kom als de reisorganisator met R; v. hoofdkantoor aan het Rapen- T°l( burg een grootse reünie in de 3 Pieterskerk houdt. U. Dertig oktober wordt voor een kleine vijfhonderd mannen en vrouwen een dag van herinnerin gen ophalen. Voor de alleroud- L3Q sten betekent dat ook terugblik- ri)kJ ken naar 1927. In dat jaar besloot jj! de Algemene Senatenvergade- 0-1» r*n£ van gezamenlijke corpora I. tot het oprichten van een vereni- tel.j ging. Doel moest zijn: het bevor deren van internationale contac ten onder studenten. 'Dat klinkt heel nobel", zegt Anke Casteel, "maar eigenlijk vinden we dat nog steeds". Alleen dient nu voor studenten jongeren te worden gelezen. En zelfs dat is nog betrekkelijk, maar daarover later. De NBBS zetelde in die be ginfase al in Leiden en werd des tijds geleid door het Leids colle gium, zeg maar Minerva. Ahob's staan ongelukkig LEIDEN - De waarschuwingshek ken die de nieuwe automatische halve overwegbomen aan de Haagweg inleiden zijn op het voetgangersgedeelte wat onge lukkig geplaatst. Voor mensen in een rolstoel is het ondoenlijk via de stoep de andere kant van de overweg te bereiken. Zij zullen zich voor de benzinepomp op de Haagweg al op de rijbaan moeten begeven en dat moeten volhou den tot na de overgang. Een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen en een amb tenaar van de afdeling verkeers zaken van de gemeente Leiden, laten weten dat het hier een tijde lijke zaak betreft. In september vindt de definitieve afwerking plaats. "De waarschuwingshek ken zullen dan beter neergezet worden. Het is de bedoeling dat er naast de rijweg een overzichte lijk voetgangers- en fietspad komt. Dit geldt voor zowel de Mors- als de Haagweg". Komende van de Haagweg richting centrum stuit de voetganger op dit hek LEIDEN Die vrouw met kind en dat opgedofte meisje achter haar staan in de ,Korte Bouwenlouwensteeg - een steeg lopend van de Van der Werfstraat naar Haarlem merstraat (zie foto links). Bouwenlouwensteeg, Duizend- draadsteeg en andere stegen zijn van origine de veertiende en vijftiende verbindingswe gen van de Haarlemmerstraat met de Vestwal, het gebied waarin zich in de vijftiende eeuw verschillende kloosters en industriëen vestigden. De steeg staat in 1392 bekend als Boudijn Louwensoen- steghe. Later, tijdens het roemruchte beleg, staat aan het eind van de steeg, op de Vestwal, de Bouwenlouwen- toren. De Lange Bouwenlouwensteeg bestaat niet meer. Hiervoor in de plaats kwam de meer westwaarts aangelegde Druc- kerstraat. In de jaren dertig werd door de Vereniging tot de Bouw van Werkmanswo ningen het gebied tussen Bouwenlouwensteeg en Pa radijssteeg gesloopt. Er moest nieuwbouw worden gepleegd, zoals ambtenaren dat uitdrukken. De straten werden genoemd naar prof. mr. H.B. Greven en prof. mr. H.L. Drucker, die samen met prof. mr. van der Vlugt in 1899 het Volkshuis stichtten. eventuele winstverlangens defi nitief uitsloot. De jaren vijftig en een stukje '60 was de periode van de transatlantische reizen. Anke Casteel: "De boten met emi granten naar Amerika werden voor de terugreis door ons ge charterd en gevuld met studen ten uit de Verenigde Staten, die hier naar toe wilden komen. Na men als de Volendam en de Gro te Beer staan velen in het geheu gen gegrift. Soms reisden dan weer Nederlandse studenten met die boten naar Amerika. Onder weg werd er dan les gegeven". Het meest opmerkelijke wapenfeit uit de NBBS-historie staat echter achter het jaar 1972 genoteerd. Het tijdperk vrijwilligers werd afgesloten met de indiensttre ding van een full-time-staf en opmerkelijker nog: niet alleen studenten maar alle jongeren konden voortaan van de dien sten van de 'reis-stichting' ge bruik maken. Maar, zegt Anke Casteel: "Helaas denken veel mensen dat we er nog alleen maar voor studenten zijn. Een imago waar we kenne lijk moeilijk van af komen. Al is het wel zo dat inmiddels de helft van onze reizigers niet studeert, zelfs met hbo'ers en scholieren meegerekend". Overigens: het begrip jongeren is betrekkelijk. Men spreekt in NBBS-kringen nu liever van jonge reizen dan Leidenaar Herman van Hooidonk laat in het boek "Steech in, Steeg uit" (voor 35 gulden in de boekhandel te koop) het licht schijnen op tiental len Leidse stegen. Aan de hand van oude en nieuwe foto's beschrijft Van Hooidonk de soms wonderlijke historie van de stegen en steegjes, hoe ze aan hun naam zijn gekomen enzovoorts. In een serie besteedt deze krant aandacht aan een aantal van de stegen die in "Steech in, Steeg uit" voorkomen. verbindingsweg tussen Haar- Het beeld van jongerenreizen in de huidige tijd: op stap met de rugzak. tenlandse studenten. Maar al snel werd het ook "uitgaand", zo als Anke Casteel het noemt. De eerste reis ging naar Hongarije en in 1928 mocht de NBBS een bemiddelende rol spelen bij de opvang van studenten die deel namen aan de Olympische Spe len.. Het ging dus al snel goed met de weldoeners van reislusti ge studenten: in diverse studen tensteden kwamen vertegen woordigingen, het eerste stoom schip werd gecharterd en de eer ste wintersportreis georgani seerd. Stichting Het eerste jaar na de Tweede We reldoorlog leverde een nieuwe 'werkgever' op: de Nederlandse Studentenraad. Erg veel veran- derding bracht dat overigens niet. Het onderkomen bleef dat van Minerva. Wel werd de NBBS in '48 een stichting, hetgeen De Grote Beer zoals die tientallen jaren geleden door de NBBS werd gecharterd. van jongerenreizen. Op veel rei zen mogen ook oudere 'jongeren' (zo rond de veertig jaar) mee. Uitgedijd Met uitzondering van 1973 - de energiecrisis liet zelfs de NBBS in de rode cijfers belanden - deed deze koerswijziging alleen maar goed. Het personeel dijde uit naar nu 170 man (60 op het hoofdkantoor), in het hele land zgn nu 26 kantoren en het aantal boekingen bedraagt momenteel zo n 230.000. De NBBS groeide zo snel dat, hoewel anders dan andere reisbureaus, aansluiting werd gezocht bij de ANVR. de vereniging van reisorganisato ren. 'Daar zijn andere reisbureaus toen behoorlijk van geschrokken", weet Anke Casteel nog. En. merkt ze nu, "we worden ook ge- TERDAG 31 JULI 1982 BET

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3