Wassenaar vergrijst snel c 'Betrokkenheid van Leiderdorp miniem Burenhulp in moderne vorm [Le/cfe< agent Groep boven 55 groeit gestaag, jongeren trekken weg Giraffe-kalfje geboren WASSENAAR - De bevol kingsopbouw van de ge meente Wassenaar is one venwichtig. In het dorp is duidelijk sprake van een 'vergrijzing van de bevol king'. Veel ouderen boven de 65 jaar en het achter blijven van de categorie jongere bewoners. De vooruitzichten zijn daar naast niet positief. De be volking spyramide is dui delijk aan het wankelen. Deze ongunstige bevolkingsop bouw voor Wassenaar is terug te vinden in het CBS-staatje 'leeftijdsopbouw naar burger lijke staat en geslacht per 1 ja nuari 1981'. Daaruit blijkt onder meer dat het aantal personen van 55 jaar en ouder, in 1980 met vijf percent is gestegen. Van 7330 naar 7698. Een ander op zienbarend gegeven is dat één zesde van de Wassenaarse bur gers, de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Als ter vergelijking bijvoorbeeld wordt gekeken naar buurge meente Voorschoten, is dat aan tal slechts één op de negen in woners. De cijfers worden hele maal 'grijs' als blijkt dat de groep van 55 jaar en ouder, het reservoir pensioengerechtig den, ongeveer een-derde van de bevolking in het dorp uitmaakt. Duidelijk omvangrijker dan in de omliggende gemeenten. Het jongere deel van de bevolking is dus, verhoudingsgewijs, zeer gering Vooral de leeftijdsklasse van nul tot vier jaar en 24 tot 29 jaar wordt met node gemist op de Wassenaarse wegen. Het ont breken van deze jongeren heeft verschillende oorzaken. De be langrijkste lijkt op dit moment het ontbreken van woonruimte te zijn. Uit statistieken kan ge haald worden dat 75 percent van de echtparen buiten Wassenaar gaan wonen. Het gaat in deze dan om echtparen waarvan één part ner in Wassenaar woonachtig was. "Wij dachten alvast wat te nemen, maar nu is er geen kans Stad en rand ZATERDAG 31 JULI 1982LTEF meer op terugkeer", is de veelge hoorde zin van deze vertrokken echtparen. De inschrijflijden in Wassenaar bedragen ongeveer vijf tot zeven jaar, voordat men aan de beurt is. Daarnaast is het moeilijk om ingeschreven te worden, als men van buiten de gemeente komt. Rusthuizen Het mag niet onvermeld blijven, dat vooral de groep van tien tot negentien jaar vrij groot is. Zeer waarschijnlijk zit hierin een 'flin ke bijdrage' van de forensen, die Wassenaar de laatste decennia zijn komen bevolken. De vraag is natuurlijk in hoeverre deze groep haar huidige omvang, in het dorp, blijft behouden. Gezien het geringe woningaanbod kan gevreesd worden dat deze cate gorie weinig zal bijdragen in de strijd tegen de vergrijzing. De eerste protesten tegen de wo ningnood en het slechte voorzie ningen patroon voor vooral de jongeren, weerklinken echter al in de rustige straten. Het hoge percentage ouderen is ui teraard ook te herleiden tot een aantal factoren. Vooral de vele rusthuizen, service- en verzor gingsflats dragen aardig bij. De fraaie ligging van Wassenaar, tussen stedelijke kernen, in com binatie met het natuurschoon en de rust, zijn belangrijke 'attrac tie-factoren'. Daarnaast zijn de bewoners die in vroegere tijden 'massaal' in Wassenaar zijn ko men wonen, nu behoorlijk op leeftijd. Op dit moment wil de gemeente de deur dicht houden voor buitenstaanders. Eerst de Het vredig zitten op een bankje van ouderen in Wassenaar wordt een steeds vertrouwder beeld in het dorp. De aanwas van kinderen is minimaal en daarnaast trekken jongeren weg uit Wassenaar Foto Holvast eigen inwoners helpen is het de vies, al zal ook dit moelijk wor den. De vergrijzing van Wassenaar heeft mede geleid tot de oprichting van de 'Stichting Samenwerking Bejaardenwerk'. Bestuurslid me vrouw Talsma-Sprenger zei des gevraagd dat men voorlopig nog bezig is met een enquête onder de oudere bevolking en met een inventarisatie van voorzieningen voor hen in het dorp. "In de toe komst is veel hulp, vooral buren hulp, nodig. Wij willen met cur sussen en voorlichting de men sen leren zichzelf te helpen". Talsma vindt dat de voorzienin gen al vrij goed zijn geregeld, al kan er nog genoeg worden ge sleuteld. "Wat de stichting vooral wil, is de ouderen mondig ma ken. Ze zijn vaak te bescheiden. Dit wordt in de ouderenbonden te weinig benadrukt". Wonen Aan de woonsituatie wil de ge meente Wassenaar wel wat gaan doen. In de woningbouwnota staat dat in 1990 1150 woningen gerealiseerd moeten zyn. In het nieuwe beleidsplan van het col lege van burgemeester en wet houders, wordt gesproken over de bouw van 190 woningen op snipper-locaties en de planvoor bereiding van 350 woningen el ders in de gemeente. Op deze manier bestaat er een mogelijk heid op de eigen jonge bevolking huisvesting te geven, zodat het inwonertal niet verder zal dalen. Vanzelfsprekend zullen ook de ou deren geholpen moeten worden, want ook voor hen is een tekort aan woonruimte. Daarnaast zal het Sophietehuis verbouwd moeten worden, daar het niet meer aan de huidige eisen vol doet. In dit huis komt men overi gens alleen met een speciale in dicatie. De ingeslopen onevenwichtigheid zal met deze bovenstaande mid delen, huisvesting en voorzienin gen, aangepakt moeten worden. Dan lijkt er wat te doen aan de 'grijs-groene oase' Wassenaar. Hoewel de vergrijzing en een ge ringe kinderschaar algemene welvaartverschijnselen zijn in West-Nederland, spant het ge rimpeld Wassenaars hoofd ech ter de kroon. FRED SCHOORL In Leiderdorp Afscheid van Siem Braat LEIDERDORP - Na bijna 43 jaar in dienst van de gemeente te zijn geweest, neemt S. J Braat op 10 augustus afscheid. Collega's en bekenden kunnen hem vanaf 16.00 uur in het gemeentehuis de hand komen schudden. Braat is bij de Leiderdorpse bevol king vooral bekend omdat hij ja renlang ambtenaar van de bur gerlijke stand is geweest. Honderden Leiderdorpse bruids paren zijn door hem "in de echt verbonden". Siem Braat, die op 12 augustus 1921 werd geboren, begon zijn ambte lijke loopbaan in november 1939 met slechts vier collegés. In de loop der tijd groeide dit aantal uit tot tachtig en werd Braat chef van de afdeling Burgerzaken. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum kreeg Braat een koninklijke on derscheiding in goud. Trein zonder stroom LEIDEN- Een trein die zonder stroom kwam te staan heeft gis teravond rond half elf het ver keer bij De Vink geblokkeerd. Deze storing duurde ongeveer een half uur. Een 32-jarige Leidse automobi list, die op de Plesmanlaan door de politie werd aangehouden voelde er niets voor om op het "pijpje" te blazen. Hij dacht dat te kunnen voorkomen door de agent een klap te verkopen. Deze was echter net iets sneller. De man werd naar het politiebureau meegenomen en moest alsnog "blazen". Daarbij bleek dat de Leidenaar te diep in het glaasje had gekeken. Bij een brandje in het leegstaan de pand Ravenhorst 44 is voor ongeveer 10.000 gulden schade aangericht. In de woning, die leegstond, hebben waarschijn lijk kinderen, een matras in brand gestoken. dochter Lavina bij hun verblijf in het die- WASSENAAR - Het Dierenpark Wassenaar is weer een giraffe- kalfje rijker. Het diertje (1.70 meter hoog) werd vorige week ge boren en maakt het goed. De bevalling verliep uitstekend. Het kalfje. Lavina genaamd maakte wel een val van twee meter, omdat moeder Adrienne het staande afhandelde, maar hield daar geen ernstige gevolgen aan over. Men is verder extra ver heugd omdat Lavina een vrouwtje is. In dierentuinen worden veel meer mannetjes geboren dan vrouwtjes. Dit zijn de twee negatieve conclu sies die naar voren komen in het jaarverslag over 1981 van de 'sa menwerkingsverband voor ge zondheidszorg en maatschappe lijke dienstverlening' in Leider dorp. Sinds 1974 wordt er in Lei derdorp en Zoeterwoude-Rijn- dijk samengewerkt door huisartsen, wijkverpleegkundi gen en de maatschappelijk werkers van de stichting 'Mid den-Rijnland'. In het jaarverslag wordt de proble matiek van een tweede gezond heidscentrum in Leiderdorp aan gehaald. Achter het gemeente huis in Leiderdorp ligt het ge zondheidscentrum 'Florijn'. Het samenwerkingsverband wil nu ook in het oude-Leiderdorp een gezondheidscentrum. De ge meentelijke medewerking was in deze echter minimaal. Met als ge- De in het kader van de welzijns planning in Wassenaar ingestel de overleggroep "Bejaarden zorg" zal op woensdag 11 augus tus a.s. vergaderen. De bijeen komst heeft plaats in het Raad huis "De Paauw" en begint om 20.00 uur. Naast het spreekrecht staan op de agenda de behande ling van een suggestie om excur sies te organiseren ten behoeve van ouderen en het rapport "Be jaarden, veiliger op de weg". volg dat een gezondheidscen trum in het oude dorp voorgoed van de baan is. "Ook was er overleg om te zien of er van gemeentewege steun ver kregen kon worden om te komen tot een gezondheidscentrum in het oude dorp. Onze gedachten gingen uit naar het huren van een ruimte van de gemeente. Een lastenverzwaring voor wat be treft de huisvestingskosten was voor de huisartsen onaanvaard baar. Dit bleek voor de gemeente niet haalbaar. Men wilde wel meewerken naar het zoeken van een plaats voor een nieuw ge zondheidscentrum, maar men wilde er verder niet bij betrok ken worden", staat in het jaarver slag. Het tweede probleem wat aange haald wordt, betreft het maat schappelijk werk. Zowel in 1980 als in 1981 werd het maatschap pelijk werk met één dag gekort. Het verzorgingsgebied is ver deeld in twee districten. Het ge volg is dat nu per district maar één maatschappelijk werkster is voor vier dagen. Brieven naar on der meer het ministerie hebben in deze situatie geen verandering kunnen brengen. In het jaarverslag wordt deze in- ZATERDAG Leiden - Nieuwe Mare/hoek Oude J gel. antiek- en curiosamarkt, 9.30| Vrouwenhuis - Hooigracht 79, avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualitei| Caeciliastraat 18. jongerencafé, tol geveer 20 jaar, vanaf 22 uur disco. Jongeren Advies Centrum - Caecil straat 67, 14-17 uur. Voorschoten - Nassaukade, monstratie, 14 uur. Afsluiting paardenfeesten mei en vuurwerk, Frans Halsplantsoen, I ZONDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosefl sualiteit, Caeciliastraat 18. 'De Roze S" Ion', 14-18 uur. Ontmoetingscentrum - hoek BoshuizeJ laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. MAANDAG Bij gezondheidszorg en maatschappelijk werk LEIDERDORP - De betrokkenheid van de gemeente Leiderdorp wordt als miniem be stempeld bij het werk van de gezondheidszorg en de maatschappelijke dienstverlening. Daarnaast is er in 1981 weer gekort op het maatschappelijk werk, met als gevolg proble men bij de uitvoering van dit werk. krimping omschreven als 'een stap terug'. "De vermindering van het aantal dagen maatschap pelijk werk in het samenwer kingsverband, heeft nu al tot ge volg dat er met wat langere wachttijden rekening gehouden moet worden en vooral dat er weinig tijd beschikbaar is voor de meer preventief gerichte en andere activiteiten". Burgerlijke stand LEIDEN - Gehuwd: C.C. Chen en C.M. van Oostrum, M.A. Verhoeven en M.J. Hoogervorst, E. van Houten en J. J. Wol- ters. Geboren: Rolf, z.v. R.L. Beekhuis en A.M. Zwetsloot, Marieke, d.v. J.G. van Miltenburg en A.W. van der Linden, An- nemarije, d.v. J.C. Booij en G.M. Ver- duijn, Susan, d.v. S. Rog en M.G.C. Cas- pers, Eva Hester, d.v. W.A. Froger en J.W.C. van Panhuijs, Evelien, d.v. P. de Klerk en L.M. Borst, Angela, d.v. J.W.M. Borst en M. van Egmond, Peter Bas- tiaan, z.v. P.L. Noort en F. van Rooijen, Charissa Virginia, d.v. P.J. de Nobel en L.P. Eradus, Priscilla, d.v. H. Stouten en P A. Epskamp, Sarah Elizabeth, d.v. K.H. Kimball en J.G. Borgers. Overleden. F.J. van Wijngaarden, geb. 21-3-1912, man; C. Zierikzee, geb. 27-4- 1919, man; G.S. de Knegt, geb. 4-4-1930, man; H.A. Velvis, geb. 26-1-1970, man. bert Fuest, Werklozen Advies Centrum - Breestr 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 12201 Vereniging Ouders van Drugsverslad den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 13054'| Architektenwinkel - Oude Vest 11 kosteloos advies, 17-18 uur. Q, Stats jongerencentrum - Haarlemme^m straat 73. speelfilm; klachtenspreekuu voor buitenlandse jongeren, 19-21 uurr— Voorschoten - Cultureel Centrum, film middag, 14 uur. n ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za E terdag om 8 uur en eindigt zondag on n 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad 1 Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: v za 8 uur tot zo 24 uur. J.E.C. Cru! Noordeindsplein 8a, tel. 142888, spreek 3 uur; 12 en 17 uur. f Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk x Professorenwijk, de Waard: 1 za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter Y woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuul l vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de L S de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreek r uur: 12 en 17 uur. e Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid] west: Yo za 8 uur tot zo 8 uur: F. Egberts, Bevrij. dingsplein 60, tel. 212955, spreekuul vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, 1 Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuul i vlgs afspraak. 1 Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. 1 Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3iv Leiderdorp, tel. 133834; spreekuur 11^, 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2; zo, R. Zwijnenburg, Gallaslan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - M.B. Landsmeer, Drake-i stein 2, tel. 413913; za en zo van 12.30-13 uur spreekuur Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten - za, W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel. 3960; zo, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt i waargenomen van vr 30 juli tot 6 aug door: Apotheek Leiden Z-W, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482, Oegstgeest. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Rpest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schie- kade 23. tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. J 53266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest wordt waargenomen door T.G. Tan, C. Huygenslan 55, Lei den, tel. 313846. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Floryn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Voorschotense vrijwilligers verenigd in platform hulpverlening VOORSCHOTEN - Het al enige ja ren functionerende 'platform hulpverlening' in Voorschoten kan gezien worden als een soort moderne vorm van de buren hulp. Wie in moeilijke omstan digheden komt te verkeren en geen kans ziet op eigen kracht hier uit te komen, kan een be roep doen op de vrijwilligers die verenigd zijn in het platform. In 1976 is het platform ontstaan, waarin onder meer groepen als het UW. Zonnebloem. Welfare, ANBO. Jongerenpastoraat en de Lindehoeve zitting in hebben. Daarnaast had voorheen ook een ambtenaar van de gemeentelijke sociale dienst zitting in het plat form. In 1978 werd de groep uit gebreid met professionele hulp verleners van de Stichting Horst en Vliet en van de Gezondheids zorg. De groep komt in elk geval iedere twee maanden bijeen. Uitgangspunt is de zogenaamde thuiszorg. Dat kan variëren van een bezoek aan een zieke, ver strekken van maaltijden, au tovervoer tot het regelen van de aangifte inkomstenbelasting. Hoewel de groep door de samen stelling in staat is alle hulpbe hoevenden in alle leeftijdscate gorieën te helpen, wordt een be langrijk deel van de beschikbare tijd besteed aan ouderen en al leenstaanden. In de praktijk blijkt dat de profes- sionle hulpverleners gebonden zijn aan werktijden, waardoor hulp in de avonduren tot de uit zonderingen behoort, evenals tij dens het weekeinde. Vooral door de wijkverpleegsters wordt be middeld bij de hulpverlening. Tot groot verdriet van de groep, bestaat er over hun vele werk zaamheden zelfs bij de raadsle den veel onbegrip, dat komt vooral door de onbekendheid van het werk. Ondanks alle zor gen wordt wel eens een noodge val niet geholpen. Dit omdat het signaal van deze persoon niet bij de aangesloten instellingen is binnen gekomen. Juist zo'n noodgeval klaagt dan bij de raadsleden en dat kan dan weer vele tongen, in beweging bren gen. De voorzitter van het platform, me vrouw Metz-Willeboer, weet uit ervaring dat niet elk noodgeval inderdaad hulp krijgt. De moei lijkheid is dat zodra een burger in nood niets meldt, hij of zij tot de vergeten groep gaat behoren. Daarom doet voorzitter Metz een dringend beroep op de buren. Volgens haar is de burenhulp de beste hulp, maar wanneer die geen blijvende of doeltreffende hulp kan bieden, dan bestaat de kans dat de burger in nood nog verder wegzakt. Daarnaast is er ook sprake van een schaamtegevoel bij ouderen. Zij zijn gewend voor hun zelf te zor gen. Bejaarden zien de Ujd ko men dat zij noodgedwongen niet meer zelfstandig kunnen blijven. Dan blijkt echter dat de bejaar dentehuizen niet staan te drin gen om deze hulpbehoevende bejaarden op te nemen, of dat zelfs niet kunnen. Via de zoge naamde indicatiecommissie ou deren, kunnen deze mensen veelal toch nog wel opgenomen worden. In de tussentijd staan vrijwilligers dan klaar om de hel pende hand te bieden, dit uiter aard in samenwerking met de professionele krachten. De gemeente Voorschoten ver keert in de gelukkige omstandig heid dat er veel vrijwilligers zijn die hulp willen bieden. Zij heb ben het druk met de vele 'dage lijkse werkzaamheden' als het even gewoon 'dag' zeggen of naar bed brengen. Corina Koetsier houdt het da mes-wereldrecord paalzitten in haar bezit, hoe dan ook. Gisteravond is haar tegen streefster Lena Houwer, na een zit van precies zestig uur, afgestapt. De strijd om de ti tel voor heren is echter nog volop aan de gang. Vanmor gen zijn Jan Onderwater, Frans Janssen, J. Borst en Jan van den Berg afgestapt, waardoor er nog elf i zitten. Hoewel er op dit ment een aantal slecht "zit", mag worden aan genomen dat het record mor genmiddag wordt gebroken. De "illegale" paalzitter Liek de Jong is gisteravond van zijn balk afgestapt. Iemand die zeker niet van plan is om voor zondagmiddag af te stappen en er zelfs van overtuigd is dat hij het we- Nog twaalf paalzitters reldrecord verbetert, is de Sassenheimer Aad van Werk hoven. Maar hij heeft dan ook een prima "ruggesteun". Van Werkhoven heeft namelijk voorgesteld dat de donateurs, leden en supporters van de rugby-vereniging "The Bas sets", waarvan hij lid is, een bepaald bedrag aan de ver eniging schenken voor elk uur dat hij op zijn paal blijft zit ten. Dat geld is bestemd voor de bouw van het nieuwe club huis van de vereniging. De rugbyclub heeft vergevorder de bouwplannen en elke bij drage is welkom. Volgens B. van Kesteren, een clubgenoot en de steun en toeverlaat van Van Werkhoven tijdens het paalzitten, zegt dat er inmid dels al een paar aardige gif ten zijn binnengekomen. "Er is bijvoorbeeld al een bedrag toegezegd van tweeduizend gulden als Aad het record breekt". Ook Van Kesteren is ervan overtuigd dat zijn clubgenoot het oude wereldre cord. dat op 101 uur en vier minuten staat, zal breken. "Aad zal het wel uitzingen op de paal". Dit rotsvaste vertrouwen ba seert de rugbyspeler onder meer op de grondige voorbei- ding van zijn clubgenoot. Want Van Werkhoven heeft zeer serieus near het evene ment toegeleefd. LEIDSCH -£l DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgevers maatschapen LexJsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 1 ontvangen Geen k tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uu. Abonnementsgelden b<| vooruitbetaling te voldoen B<| automatische overschniving geen incassokosten abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Directie G Koopman Aangesloten t>) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen. Panis WashinqJon. Qaua Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten lef 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2