LEIDSCH DAGBLAD Ziekenfondspakket uitgedund Israël verscherpt druk op W.-Beiroet Dropfabriek stilte" failliet Veel doden bij kettingbotsing y i Intelligent zijn krijg je als het ware mee ^S: straf op schenden van "gasembargo" Gardeniers: 1200 geneesmiddelen zelf betalen ZOMER- FRIJZEN IN BONT VANEGMOND BREESTRAAT BONTMODE 111 Personeel Sealink in staking FORD Gfi ii B I ff 8 I li DAGBLAD TERDAG 31 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36844 icieufG Koopman >ldredacleuf AAM Schuurmans -hoofdredacteur R O Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Btmu wne 1 ?311 BGtwten VOC Wirj M COÉOkyi Texel wordt steeds kleiner PAGINA 14 Do's waar ooft Door tussenkomst van piloot Pim Sierks (links) kwam destijds de eerste grote gijzelactie in ons land tot een goed einde. Daarna volgden nog twee treinkapingen, waarvan de gevolgen aanzienlijk dieper sneden. Peter Putker (rechts) was ëén van die gestrande treinreizigers en is daarover nog niet uitgepraat. PAGINA 17 PAGINA 15 TASHINGTON (ANP) - Buiten landse ondernemingen die zich niet houden aan het Amerikaan se embargo op de levering van materiaal voor de gasleiding van de Sowjet-Unie naar West-Euro pa lopen de kans uitgesloten te worden van elke vorm van za kendoen met bedrijven in de Verenigde Staten. Lionel Olmer, onderminister van handel, heeft dit gisteren meegedeeld in een hoorzitting van een subcommis sie van de Amerikaanse Senaat. We zijn bereid gepaste maatrege len te nemen in geval van een werkelijke of voorgenomen schending van het embargo", al dus Olmer. Zoals eerder gemeld heeft de regering-Reagan Ameri kaanse ondernemingen alsmede hun buitenlandse dochtermaat schappijen en licentiehouders verboden op enigerlei wijze aan de aanleg van de gasleiding mee te werken. De Westeuropese landen die van plan zijn over enige jaren grote hoeveelheden gas uit Siberië te betrekken via de buisleiding die daarvoor wordt aangelegd - En geland, Frankrijk, West-Duits- land en Italië - zijn van mening dat Reagan buiten zijn boekje gaat als hij buitenlandse onder nemingen de wet probeert voor te schrijven. Ze zullen zich niet bij zijn maatregelen neerleggen. Ambulance gestolen WAALWIJK (GPD) - In Waalwijk is een ziekenauto gestolen. De auto stond geparkeerd in de ga rage voor ambulances in het cen trum van de stad. Men is over een plat dak via een openstaand raam de garage binnengekomen. Daar de sleutel altijd in het con tact steekt, zodat de auto in noodgevallen direct kan uitruk ken, kostte het geen moeite om ongezien met de wagen naar bui ten te rijden. De waarde van de ambulance ligt rond de 120.000 gulden. strandweer verwacht. Zon op: 06.00 u Maan op: 19.25 Waterstanden 01.38 en 14.13 u 22.16 uur. 2 Zon op: 06.02 ui Maan op: 20.16 Waterstanden 02.28 en 15.00 u 23.00 uur. DEN HAAG (GPD) - Minister Gardeniers van Volksge zondheid heeft een lijst opgesteld met 1200 medicijnen die vanaf 1 september door de ziekenfondsen niet meer mogen worden vergoed. Deze maatregel moet een bespa ring van 50 tot 75 miljoen gulden per jaar opleveren. Be gin deze week was nog sprake van slechts 300 medicij nen die niet langer zouden worden vergoed. HAARLEM - Onder grote belangstelling is een 42-jarige Haarlemmer gisteravond op de steigers tegen de gevel van de St. Bavo geklommen in een poging de wijzers van de klok op twaalf uur te zetten. Twee agenten die achter hem aan waren geklauterd tot een hoogte van tachtig meter (zie inzet) probeerden de geveltoerist te overreden naar beneden te komen. Dat lukte pas nadat de man, die een fikse borrel op had, om half twaalf kans had gezien de grote wijzer naar het middernachtelijk uur te schuiven. Volgens de politie ging het een aannemer die de kerktorens in Haarlem op zijn duimpje kent. De lijst, die in de Staatscourant is gepubliceerd, bevat een groot aantal thans door de ziekenfond sen vergoede medicijnen die eveneens, maar zonder recept van de huisarts, bij de drogist verkrijgbaar zijn. Daarbij behoren gangbare huisme dicijnen zoals pijnstillende en anti-griepmiddelen, bepaalde slaapmiddelen, maar ook enkele penicillines. De maatregel omvat eenderde van alle (ruim 3500) in Nederland toegelaten medicij- De minister heeft van 700 medicij nen bepaald dat zij na 1 septem ber pas mogen worden voorge schreven na goedkeuring van een gemotiveerde aanvraag van de huisarts. Het gaat hierbij bijna zonder uitzondering om de mid delen die de Ziekenfondsraad begin dit jaar publiceerde in het Farmaceutisch Kompas. De Tweede Kamer had de minister gevraagd zich bij een uitsluiting van medicijnen te baseren op dit Farmaceutisch Kompas, toen de Kamer een eigen bijdrage van vijf gulden bij elk recept van de hand had gewezen. De Ziekenfondsraad had de minis ter bij de publikatie van het kom pas gevraagd de lijst van overbo dig of nodeloos kostbare medi cijnen niet direkt in te voeren, maar daarmee een anderhalfjaar te wachten om te zien in hoever re de huisartsen zelf dit kompas als richtsnoer zouden JERUZALEM/BEIROET/WAS- HINGTON (Reuter) - Israël heeft zijn militaire druk op de be legerde Palestijnen in West-Bei- roet weer opgevoerd, terwijl er steeds meer tekenen komen dat de PLO bereid is de Libanese hoofdstad binnen drie tot vier weken te verlaten. Intussen gaan Bewolking Half tot zwaar bewolkt met in de loop van de dag vanuit het zuidwesten en kele regen- of onweersbuien. Tempera tuur rond de 27 graden met een matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ook morgen wordt het half tot zwaar bewolkt. Zeker vandaag wordt matig augustus ur, onder: 21.31 uur. uur, onder: 02.42 uur. Katwijk: hoogwater lur, laagwater 09.42 en ir, onder: 21.29 uur. lur, onder: 03.22 uur. Katwijk: hoogwater ur, laagwater 10.40 en Geldig tot 1 september e Breestraat 173 - Leiden. Telefoon 071 -12 33 37 Deelnemer Stichting Bontwaarborg de intensieve besprekingen op het diplomatieke front onver minderd door. Het Israëlische leger hervatte gis termiddag een uur lang de bom bardementen op wijken in West Beiroet, 48 uur nadat het zeven de staakt-het-vuren sinds de Is raëlische invasie in Libanon van kracht werd. Een legerwoord- voerder in Tel Aviv zei dat Israël het vuur had geopend omdat de Palestijnen andere keren ook het bestand hadden geschonden. De rust keerde gisteravond om ne gen uur terug. De hernieuwde militaire druk volgt op berichten dat de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO bereid zou zijn zich terug te trekken uit Beiroet-West en te vens de eisen had afgewezen van de radicale Arabische landen die van de PLO-strijders verlangen dat ze blijven tot het slotoffensief van de Israëliërs tegen de stad begint. In kringen van de Pale stijnse leider Arafat luidde het dat hij niet wilde dat de Libanese hoofdstad zou worden vernie tigd, maar dat hij doorgevochten zou hebben als het een Palestijn se stad was geweest. Geen toezegging Israël heeft tot nu toe geen formele toezegging ontvangen dat de Pa lestijnse vrijheidsstrijders uit West-Beiroet willen vertrekken. De verklaringen van Palestijnse en Arabische woordvoerders zijn voor de Israëlische regering on voldoende. Een officiële zegs man in Jeruzalem zei dat een "garantie samen met een con creet tijdsplan voor de aftocht van de terroristen" vereist zijn. Deze zouden gegeven moeten worden door de speciale Ameri kaanse afgezant voor het Mid den-Oosten, Philip Habib, of door de Libanese regering. De Is raëlische minister van buiten landse zaken, Sjamir, zei ook dat de bereidverklaring van de PLO niet uit Saoedi-Arabië, maar uit Beiroet moet komen. Om de PLO-commando's ervan te overtuigen dat ze geen andere keus hebben dan de aftocht tc blazen, heeft Israel volgens de woordvoerder de toevoer van water, elektriciteit en etenswa ren naar West-Beiroet "inge krompen". Slechts eenderde van de bakkerijen kan nog brood bakken. En veel ambulances hebben geen benzine meer of zijn gestolen. De farmaceutische industrie - pro ducenten en importeurs - waren op grond van het gepubliceerde Farmaceutisch Kompas naar de rechter gestapt om te bewerk stelligen dat de lyst werd inge trokken. Maar de industrie ver loor, zodat nu ook minister Gar deniers uit die hoek weinig hoeft te vrezen. Minister Gardeniers. 99' LONDEN (AFP) - De 4.000 werknemers van de Britse autoveerbootonderneming Sealink leggen maandag 10.00 uur (Ned. tijd) het werk neer. Dit betekent dat onder meer de dienst tussen Har wich en Hoek van Holland uitvalt. Met de staking die hun vak bond gisteren heeft uitgeroe pen, willen de zeelieden pro testeren tegen het directiebe sluit personeel te ontslaan en het salaris van werknemers op de dienst Harwich-Hoek van Holland te verlagen. Op deze dienst lijdt Sealink zwa re verliezen. In het komende weekeinde, waann wegens de vakantie een grote drukte wordt ver wacht, gaan de diensten van Sealink gewoon door. Sea link, een staatsonderneming, voert diensten uit vanuit 10 Britse havens naar onder meer Nederland. ROTTERDAM (ANP) - De Gilda drop- en suikerwerkenfabrieken b.v. in Rotterdam is failliet ver klaard. De 188 personeelsleden van de fabriek, die maandag zou den terugkomen van vakantie, zijn niet van te voren van de toe stand van het bedrijf op de hoog te gesteld. Zij hebben een brief in hun bus ge kregen, waarin hun wordt mee gedeeld dat zij zich maandag niet bij de fabriek maar bij het ar beidsbureau moeten melden. Dat heeft bestuurder P. Simonis van de voedingsbond FNV be kendgemaakt. Volgens Simonis van de voedings bond waren de vakbonden en de ondernemingsraad van Gilda ab soluut onkundig van de faillisse mentsaanvrage en van de situa tie die daartoe heeft geleid. Hij noemt de handelwijze van de di rectie van de dropiabriek een "grof schandaal". Gilda heeft een reorganisatie ach ter de rug nadat het bedrijf begin dit jaar in de problemen kwam door de hoge grondstofprijzen. Volgens de directeur verkoop en binnenland, J.P.M. Waterreus, is Gilda in de problemen gekomen door een jarenlange overvoering van de markt, waardoor de prij zen sterk onder druk kwamen te staan. Hij gaf toe misschien in gebreke gebleven te zijn inzake de voor lichting aan het personeel, "maar de toestand was toch onvermij delijk", zo merkte hij op. Vol gens hem kunnen de vakbonden niet onkundig geweest zijn van de financiële problemen bij Gil da. "Ze wisten echt wel dat het geen rozegeur en maneschijn bij ons was", aldus de heer Water- President van Panama weg PANAMA (Reuter/AFP) Presi dent Aristides Royo van Panama heeft gisteren ontslag ingediend en is voorlopig opgevolgd door vice-president Ricardo de La Espriella. De 42-jarige president zei afgetre den te zijn op advies van zijn art- Royo was in 1978 door de nationale vergadering tot president be noemd nadat 's lands sterke man, wijlen generaal Omar Tor- rijos, had besloten zich uit het openbare leven terug te trekken. Ondanks het vertrek van Tornjos bleef deze achter de schermen aan de touwtjes trekken, tot hij vorig jaar bij een vliegtuigonge val om het leven kwam. Truck van het jaar 1982 Ford Truck distrikt dealer AKRO B.V. Leiderdorp Hoofdstraat 151, tel. 071-894308 Verkoop na 18.00 uur tel. 070*240848 Trucks Door Inruil hebben wij tevens een grote kollektle Ford D trucks. Diverse tonneget en afmetingen. Bovmg garantie. Op snelweg Parijs-Lyon Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. MERCEUIUAP/AFP) - Bij een kettingbotsing zijn vannacht op de snelweg Parijs-Lyon in cen traal oost-Frankrijk tenminste 54 mensen het loven gekomen. On der hen 48 kinderen die op weg waren naar een vakantie in de Al pen Tientallen andere mensen raakten gewond bij, wat ver- keersfunctionarissen het ernstig ste verkeersongeluk in Franse geschiedenis noemden. Het ongeluk gebeurde rond twee uur vannacht in regenachtig weer en aan het begin van het drukste vakantieweekeinde van het jaar. Het merendeel van de slachtoffers kwam om in een door het ongeluk veroorzaakte brand die kilometers ver in de omtrek te zien was Een plotseling remmende bus was de oorzaak van het ongeval. Zes personenauto's en een tweede bus afkomstig uit Parijs botsten er bovenop De kinderen zaten in de tweede bus die direct in brand vloog. De voordeur was zo ver vormd dat hij niet meer open kon. Twee auto's werden tussen de twee ousaen verpletterd. Alle vijf inzittenden kwamen om. In het hele gebied zijn brandweer lieden en ziekenauto's naar de plaats van de ramp gezonden om de gewonden uit de brandende wrakken te halen. Het ongeluk was een grimmige start van de traditionele vakan tiemaand augustus. Het ministe rie van vervoer in Parys had voorspeld dat tussen donderdag en morgen tien miljoen vakantie gangers om de Franse wegen naar hun bestemming zouden reizen. Vandaag was in dat ver band al tot 'zwarte zaterdag' om gedoopt. De politie heeft 25 kilo meter van de autoroute van Pa rijs naar de Middellandse Zee en naar de Alpen na het ongeluk af gesloten Verwacht werd van morgen dat aan het begin van de middag de verkeerssituatie weer normaal zou zyn In 1965 vond in Frankrijk eveneens een zeer ernstig verkeersongeluk plaats. In de Alpen stortte toen een bus met kinderen van een berg af Zeventien mensen kwa men daarby om het leven. m

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1