c De slag bij de pomp ^Jieuwdieptepunt bankaandeel Beursweek Benzineoorlog nekt kleine pomphouder 2RDAG 31 JULI 1982 Extra rdr rland kent i«i tegenstel- Mtfin.c tot de ons omringende landen, sinds lang de over- heids-controle op de prijs van aardolieprodukten. Dit prijs beleid was er in het verleden op gericht om de inflatie (vooral in tijden van schaar ste) in de hand te houden. Van schaarste is echter de laatste tijd geenszins sprake. Integendeel. De overvloedige toevoer van olie begon het prijsbeleid van de overheid te ondermijnen. Gedreven door diezelfde overvloed begon Esso in december van het vo rige jaar een prijzenslag. Om dat de maatschappij een te groot marktaandeel dreigde te verliezen aan de zoge naamde witte pompen ver laagde zij de benzineprijs met twee cent. Andere maat schappijen volgden. Is gevolg daarvan werd door het hele land benzine onder de prijs verkocht. Het maan delijks aanpassen van de prijs door de overheid kwam hiermee in de knel. Steeds vaker moesten tussentijdse stappen worden genomen. Een logische conclusie van minister Terlouw was dan ook. dat dit systeem niet meer deugde. a het bekendmaken van zijn plan om per 1 juli 1982 de ma ximumprijs voor benzine los te laten kwam er een stroom van reacties los. Een maand lang kregen de betrokken in stanties (consumentenorga nisaties, oliemaatschappijen en organisaties van de olie handel) de gelegenheid hun bezwaren te uiten. De menin gen van de partijen waren zó verschillend, dat het onmo- gelijk was tot een eenslui dend standpunt te komen. TIJ anaf morgen is de benzine prijs vrij. Voor de consument betekent dit voordeel, al zal hij wel moeten uitkijken waar hij zijn benzine haalt. Per verkooppunt zullen de prijzen wel eens behoorlijk kunnen verschillen. Voor de u wederverkoper, met name Ihet kleinere - bediende - pompstation, zullen de gevol gen wel eens rampzalig kun- ||nen zijn. 1 eerder zijn prijsverlagingen over de hoofden van de "pomphouders doorgevoerd. Van hen wordt verlangd een deel van de winstmarge in te leveren. Deze mening is Bo- vag-secretaris van de afde ling vul- en servicestations, sing. O.J. Staal, toegedaan. tVij zijn zeer ongelukkig met .het vrijgeven van die benzi- neprijs. De Bovag is altijd tevreden geweest met de meer geleidelijk markt, waar in de prijs werd vastgesteld in samenspraak met de over heid en de oliemaatschappij en. Nu dit systeem is losgela ten en prijswijzigingen dus geen toestemming van het ministerie van economische zaken behoeven, verwachten wij een chaos op de prijzen- markt", zegt Staal. De Bo vag ziet met angst en vrezen de toekomst van een groot aantal pompstationhouders tegemoet. "Door deze maat regel komt de pomphouders- marge (tien cent per liter) on der druk te staan. Als de prij zen dalen zullen vooral de kleine- en middelgrote sta tions met een omzet van één tot anderhalf miljoen liter hun zaak moeten sluiten, of op z'n minst personeel moe ten ontslaan". Company-owned" oor de duidelijkheid moet er een onderscheid worden ge maakt tussen, zoals dat in benzinetermen heet, de "company-owned" stations, waarbij de pomphouder in loondienst is van een olie maatschappij en dus een ge garandeerd basis-salans [/heeft en de vrije- en witte pompen die alleen een con- Nog voor dat morgen de maximum prijs voor benzine wordt vrijgegeven, is de prijzen slag deze week al in alle hevigheid losgebarsten. Shell zette als eerste de sprint in met een landelijke korting van twee cent per liter, op de voet gevolgd door Chevron. Esso deed er nog een schepje bovenop en kondigde dinsdag een korting van drie cent af, in haar kielzog BP meeslepend. De maatschappijen geven als reden voor deze prijsverlagingen de dalende olieprijs op de wereldmarkt. Maar met het loslaten van het benzine-prijssysteem zoals dat tot nu toe is gehanteerd, lijkt ook de strijd om de gunsten van de consument te zijn losge brand. De oliemaatschappijen reageren verdeeld op de maatregel van minister Terlouw. Con sumentenorganisaties en belangenbehartigers als de Bovag en Novok zetten hun kanttekeningen. De vrije pomphouders spreken van een ramp en voor sommigen kan dit de nekslag zijn. tract hebben voor de afname van benzine en dus afhanke lijk zijn van de hoeveelheid klanten. "Die company-owned stations gaan vanaf 1 augustus de prijs bepalen", zegt Staal. "De vrije pompen moeten dan wel meegaan om hun klanten te behouden. Die kleine groep (ongeveer 15 tot 17 pro cent van de 9000 verkoop punten is in eigendom van een oliemaatschappij) gaat dan de prijs dicteren. Het is voor ons duidelijk dat er klappen gaan vallen. Hoeveel en wannneer is nog moeilijk te zeggen. Maar als een pomphouder een omzet heeft van een miljoen liter, wat neerkomt op een bruto-inko- men van 100-duizend gulden, dan heeft hij bij een korting van twee cent per liter een verlies van 20.000 gulden. Voor de middelgrote stations met minstens twee man per soneel is dit bij een langduri ge prijzenslag niet vol te hou den. De minister heeft ge zegd het loslaten van de prij zen als een experiment te be schouwen. Aan het eind van dit jaar zal er een uitgebreide evaluatie komen. Wellicht dat wij dan met harde cijfers kunnen komen. Voorlopig gaan wij uit van een verlies van ministens tweeduizend banen". Dom "Maar los van de gevolgen voor de pomphouders, vind ik het ook gewoon dom van de olie maatschappijen om die prij zen zo te verlagen. De benzi- nestroom blijft gelijk en - al is het verbruik in het afgelo pen jaar iets gedaald - de af zet is vrij constant. Dezelfde hoeveelheid benzine moet dus tegen een steeds lager prijs worden verkocht. Op die manier veroorzaken de maatschappijen zelf een door Anneloes Timmerije neergaande lyn. Zij snijden zichzelf en de pomphouders in de vingers. De lachende derde is de consument". "Maar wat ik echt pijnlijk vind, is dat deze prijzenslag vooral ten koste zal gaan van de wit te pompen. Deze pompen werken de via de achterdeur van de oliemaatschappij af komstige overschotten weg, maar worden straks wegge concurreerd door de merk- pompen in hun omgeving". Ook de Novok (Nederlandse Vereniging voor Olie- en Ko lenhandelaren) is niet geluk kig met de situatie. Volgens secretaris Oskam zal er door de prijzenslag een situatie on- staan zoals in West-Duits land, waar de kleinere be diende pompen vrijwel zijn verdwenen. Oskam verwacht overigens, dat de prijzenslag binnen een maand zal stabili seren. "Als er straks alleen nog prijskaartjes aan de pom pen hangen is er misschien nog anderhalve zot die een groot aantal benzinepompen gaat afrijden om te kijken wie het goedkoopst is. Aleen in dichtbevolkte regio's met veel pompen zullen concur- rentie-eilandjes ontstaan", zo meent de secretaris. Toekomst Gevraagd naar de toekomstver wachting van de witte pom pen, zegt Oskam dat de grote oliemaatschapijen er tot nu toe nog niet in zijn geslaagd het marktaandeel van tegen de twintig procent van deze groep aan te tasten. "De mar ge van de witte pomphouder is bovendien nog voldoende om de strijd met de grote maatschappijen nog een tijd je vol te houden. Anders wordt het wanneer, zoals in West-Duitsland, onder de kostprijs gewerkt gaat wor den." In kringen van consumenten organisaties leeft de vrees dat de prijsverlaging zeer tijde lijk zal zijn. De Consumen tenbond: "Vooral langs de snelwegen, waar de pompen wat verder uitelkaar liggen, zullen de pry zen snel weer stijgen. In pnncipe zijn wy vóór het systeem van vrye concurrentie, maar die moet er dan ook wel zijn In de Randstad en de grote steden verwachten wij weinig pro blemen. maar in de dorpen en zoals gezegd langs de snel wegen valt die concurrentie weg. Wij pleiten daarom voor een duidelijk aangeven van de pr\js op goed zichtbare borden, zodat de consument de kans heeft om elders (goedkoper) te tanken". Vrij heid-blij heid Konsumenten Kontakt ziet de "vryheid-blyheid -filosofie van Terlouw op den duur slechts leiden tot prijsverho gingen. In samenwerking met de Industriebond FNV zal KK een landelijk pryzen- net opzetten. Tweewekelijks worden de hoogste en de laagste prijzen gepubliceerd. "In de hoop dat vooral van die laagste prijzen een stimu lerende werking zal uitgaan". Vanaf morgen zal de olie- en benzinemarkt weliswaar zijn eigen boontjes moeten dop pen. maar de overheid zal 'n beperkte 'waakhond-functie- 'bUjven houden. Van de be trokken bedreven wordt ver langd. dat de gevraagde prij zen bij het ministerie worden gemeld. De minister wil daar mee een mogelijkheid ver schaffen om de prijsontwik keling in de gaten te houden. Bovendien kan de minister in tijd van schaartse altijd in grijpen. "Je hebt vrije prijzen of je hebt ze niet", zegt Shell-woord- voerder Stekener. "De enige consequentie voor de consu ment is dat hij beter zal moe ten opletten waar hij de ben zine haalt Die begrenzing vinden wij onaanvaardbaar." Volgens Esso-directeur Derk- sen is er nog geen sprake van een prijzenslag. "De verla ging is een gevolg van de marktsituatie. Door het vrij komen van de prijzen hebben wij die verlaging alleen wat eerder doorgevoerd". Zorgen BP-directeur H.W. den Ouden is een andere mening toege daan. "Wij vrezen de gevol gen van de vrye prijzen. Het voortbestaan van zo'n twee duizend kleine stations komt hierdoor op het spel te staan en daar maken wij ons zorgen over. Ikzelf verwacht, dat hiermee ongeveer vijfdui zend banen verloren gaan En dan te bedenken dat het alle maal om een paar centen gaat. Voor de consument is het uiteindelijk een korte ter- mijn-wmst. Maar de kleinere pomphouder ziet zijn winst marge steeds kleiner worden en ik vind dat hun belang toch voorop moet staan. Wij hebben daar tydens het over leg met de minister ook op aangedrongen. Maar deze meende het belang van de consument voorrang te moe ten verlenen". Op de vraag wat Den Ouden verwacht van het prijsver loop antwoordt hij: "De koers van de dollar speelt na tuurlijk een belangrijke rol. Olie wordt nu eenmaal met dollars betaald Maar boven dien zitten wij op dit moment met de produktprijs van ben zine beneden het niveau van de OPEC. Er kunnen daarom twee dingen gebeuren. Of de OPEC past zich aan, of de prys zal stijgen naar het ni veau van de OPEC. Ik denk dat dit laatste het geval zal zijn. Dan wordt de benzine dus weer duurder. Wanneer dit gebeurt en om welke be dragen het zal gaan kan ik nog niet zeggen. Kijk, als de oorlog in Iran-Irak escaleert zyn we natuurlijk helemaal uitgepraat". la drie weken van oplopende koersen besloot de Amster damse effectenbeurs de juli maand met een week van zware winstnemingen en da lende noteringen. Ditmaal mede geholpen door Wall Street waar in toenemende mate koersdalingen optraden en in drie dagen 20 punten van de Dow Jones-index ver loren gingen. Donderdag ging het aanvankelijk bijna tien punten verder naar bene den maar tegen het slot kon dit verlies worden wegge werkt. •it beursgedrag voltrok zich op basis van verdere renteda lingen en deed daarom enig zins merkwaardig aan. Ook de dollar schoot onverwacht fel uit en rees met snelle vaart bijna de pot uit. Altijd was er betoogd dat als de rente zou dalen de beurs zou stijgen terwijl voorts de dollar fors zou terugvallen. Maar de New Yorkse effectenbeurs bevindt zich momenteel mid den in de stroom van winst cijfers over het tweede kwar taal en daar deze zeer ge mengd van aard zijn kan men Vele winsten zouden tegenval len, hetgeen Wall Streets te rugtocht zou hebben bevor derd. Maar de al enige jaren zwaar geplaagde autofabrie- ken als General Motors, Ford en Chrysler boekten over het tweede kwartaal naar ver houding juist zeer hoge win sten wat ongetwijfeld een grote meevaller is. Daar staat tegenover dat het gros van de Amerikaanse internationaal georiënteerde petroleum- maatschappijen in het twee de kwartaal forse winstdalin gen hebben opgelopen. Vaak zelfs tot meer dan de helft, hoewel in de koersen daar al rekening mee was gehouden. Maar deze situatie in de oliewe reld lijkt wel een signaal voor het te verwachten resultaat van de Koninklijke Shell dat over een tot twee weken be kend zal worden gemaakt Een andere verklaring voor Wall Streets merkwaardige koersval zou zijn de angst voor de begroting. Want evenals elders blijkt ook de Amerikaanse regering de fi nanciën niet helemaal onder controle te hebben. Het te verwachten begrotingstekort van even beneden de 100 mil jard dollar lijkt nu al op te zijn gelopen tot 110 miljard dollar wat de nodige zorgen geeft. Bovendien waar schuwde topman Volcker van de Amerikaanse centrale banken dat deze 110 miljard dollar best eens 140 miljard zou kunnen worden als niet wordt opgepast. Dit bracht buitenlandse beleg gers ertoe hun dollartegoe den ondanks de lagere rente aan te houden en zelfs uit te breiden wat een nieuw beslag legde op de dollar. Daarmee werden opmerkingen van de zelfde Volcker, die evenals president Reagan betoogde dat de rente tegen het einde van dit jaar flink lager zou lig gen, genegeerd. Hoe het ook zij, lagere rente maar flauwe beurzen en snel stijgende dollarprijzen. Hoe het ook zij lagere renten maar flauwe beurzen en snel stijgende dollarprijzen. Was deze munt kortgeleden in Amsterdam tot circa f 2,62 teruggevallen, deze week kwam de prijs op f 2,72 en dat zoals gezegd ondanks het feit van zichtbare renteverla ging. Want sommige, ook grote Amerikaanse banken, brachten deze week hun ren te tot 15,5 procent terug. Een niveau dat sinds de herfst 1980 niet meer is voorgeko men. Onze regering kon hier van dankbaar gebruik maken door een nieuwe staatslening uit te schrijven waarop vol gende week dinsdag de in schrijving via het bekende tendersysteem zal sluiten en die een half procent lagere rente zal dragen dan de 11 procent van de laatstvolte- kende lening. Door de looptijd kort te houden tot 1989 wordt duidelijk op buitenlandse belangstelling gemikt. Of dat lukt is nog de vraag want buitenlandse ka pitaalkringen zijn duidelijk gemobiliseerd door de angst in Amerika dat de te ver wachten enorme overheids- beroep op de kapitaalmarkt de rente in dat land snel weer zal laten stijgen. Daarom bleef men gulden-obligaties door C. Wagenaar omzetten in dollartegoeden. Hierdoor legde onze obliga- tiemarkt in het begin van de week een flauwe stemming aan de dag. In twee dagen tijd ging van de obligatie-index een halve punt verloren tot 88,5 en dat was niet genng. Het bericht van de lagere couponrente op de nieuwe staatslening stopte deze ten dens maar overtuigend was de omslag niet. Na een klein herstel bleven de koersverbetenngen op de obligatiemarkt steken Dit hield mede verband met het wantrouwen dat nog altijd te gen het gehele financiële be stel van ons land bestaat. Ook deze week stonden daarom de banken weer voorop in de koersdalingen Vooral Neder landse Middenstands Bank moest het ontgelden en ver loor terrein van f 110.- tot bij na f 100,-. Indien bedacht wordt dat begin mei jl. dit zelfde aandeel nog f 150,- no teerde wordt de klap nog eens extra duidelijk Maar ook de ABN begon uit te schieten in neerwaartse rich ting en kwam van f 275.- op f 265. Geen wonder dat de koersindex voor de bankaan delen deze week elke dag een nieuwe dieptepunt aansloeg. Hij doorbrak zelfs de 170 na dat ook in mei een top van 220 was aangeslagen Tot overmaat van ramp waren er geruchten dat het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds zijn steunoperaties voor de Westland-Utrecht Hypotheekbank heeft moe ten uitbreiden om deze zaak te redden. Donderdag werd inderdaad gemeld dat zowel het ABP als de Nationale Ne derlanden elk een lening van 150 miljoen gulden hebben verstrekt. De notering werd donderdag in alle waarden van de Westland-Utrecht ge stopt Zelfs van de pand ble ven De Fnesch-Groningse Hypotheekbank verloor deze week hierdoor ongeveer f 5.- en liep terug naar een nieuw dieptepunt van f 35. Helaas waren er meer forse ver liezen op de aandelenmarkt Want by een rammelend fi nancieel bestel kan een effec tenbeurs niet leven. Ahold, die vonge week van f 85 op f 90, terecht kwam moest nu weer naar dat uitgangspunt terug. Hetzelfde gold voor de Amev en de Nationale Neder landen Unilever zakte m van f 154,-op f 149, Océ van der Grinten van f 120.- op f 114,

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19