Nooit meer in een trein „Er is absoluut geen informatie verzwegen" Pim Sierks blikt terug op gijzeling in Franse ambassade Kaping bij Wijster ontwrichtte het gezin Putker Door Miep Hoenson Extra PAGINA 17 De gijzeling van elf mensen in de Franse ambassade, nu bijna acht jaar geleden, heeft Nederland een week lang in spanning gehouden. Nooit eerder had ons land met zulke acties van terroristen te maken gehad. Vier leden van het Japanse Rode Leger bezorgden heel wat mensen kippevel. Het begon allemaal op 13 september 1974. Haagse politiemensen die haastig toeschoten om de gijzeling de kop in te drukken, kregen geen kans. Twee agenten, onder wie mevrouw Remmerswaal uit Katwijk, moesten met kogelwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. De gijzeling was een feit. De Japanners, die met z'n drieën de bezetting uitvoerden, eisten de vrijlating van hun collega Foeroeja die in de Parijse Santé-gevangenis een straf uitzat. De terrorist was met valse dollars en valse paspoorten op een vliegveld aangehouden. Na veel vijven en zessen kreeg hij zijn vrijheid en voegde zich bij de drie anderen. Na honderd uur, waarvan de slachtoffers én de terroristen zestig uur zonder eten en dertig uur zonder drinken zaten, kwam er een einde aan de gijzeling. De Franse regering ging gedeeltelijk in op de eis van de Japanners: zij stuurde een Boeing 707 waarvan de bemanning direct naar huis moest komen. En in plaats van een miljoen dollar als losgeld voor de gegijzelden, stond zij 300.000 dollar af. Maar wie moest de terroristen het land uit vliegen? Alleen Transavia vloog met deze kisten. Na koortsachtig overleg werden gezagvoerder Pim Sierks - hij woonde destijds in Sassenheim - co-piloot Ruud van der Zwaai uit Alphen aan den Rijn en de Engelse boordwerktuigkundige Barry Knight bereid gevonden de Jappanners in Damascus af te leveren. Pim Sierks, die nu in Zuid-Engeland woont, blikt nog eens terug op die roerige periode. De Molukse treinkaping bij Wijster heeft aan het leven van de familie Putker een dramatische wending gegeven. Nooit meer is het zo geworden als vóór de spectaculaire actie van mariniers in juni 1977, toen zoon Peter (23 nu) met de andere gegijzelden werd bevrijd. Het gezin Putker werd gecon fronteerd met een samenle ving die niet is ingesteld op een dergelijke gijzelactie. De gevolgen daarvan ontvouw den zich dan ook als een sneeuwbaleffect: de woning in Waddinxveen moest wor den verkocht, vader Putker overleed en mevrouw Putker verloor haar baan. Een dra matisch relaas. Roes De eerste dagen na de bevrij ding leefde de familie nog in een roes. Peter: "We werden overspoeld met mensen. Het hele huis zat constant vol met familie, bekenden en journa listen. Steeds maar opnieuw moest ik het hele verhaal ver tellen. 't Liefst natuurlijk zo dramatisch mogelijk, want mensen horen graag een sen satieverhaal. En dan krijg je de reacties van de buiten staanders. 'Ik zou dit', 'ik had het wel geweten als Ik in die trein had gezeten'. De branie- verhalen. Ik zei altijd maar; jij zou helemaal niks". De familie kwam weer op adem toen de belangstelling van de buitenwacht na een dag of tien afnam. Toen pas had zij de tijd om over het gebeuren na te denken. Peters moeder raakte daarop in een shock toestand. "Natuurlijk waren die drie weken voor Peter af schuwelijk, maar voor óns waren ze dat ook. Ik zat daar maar in dat opvangcentrum en wist van niets. De hele dag werd ik lastiggevallen door de media. Al die tijd die span ning - dat moest zich ontla den. En dat gebeurde ook prompt. Ik kreeg fobieën, durfde de straat niet meer op. Moet u luisteren: ik heb nooit wat gemankeerd, we hadden altijd een gezellig gezin, maar na die gijzeling was het één en al ruzie en kon ik letterlijk links niet meer van rechts on derscheiden". De sneeuwbal begon te rollen. Mevrouw Putker moest lang durig haar werk verzuimen, Pim Sierks, acht jaar na zijn hachelijk avontuur "ik weet niet wat ik nu ZOU doen..". (Foto- Peter Seateur». hun afscheid op het vliegveld van Damascus, altijd een be roep op hen doen als zij waar ook ter wereld in moeilijkhe den zouden komen. Lachend geeft Sierks dit toe "Dus was er een goede stemming aan boord. Ach, natuurlijk heb ben we geen adressen uitge wisseld. Nooit meer heb ik wat van die jongens gehoord. Ik geloof dat er één in Stock holm is aangehouden. Oh ja, twee jaar geleden belde de veiligheidsdienst me. Of ik maar even naar Tokio wilde vliegen om tegen één van die knapen te getuigen, 't Is er niet van gekomen. Waarom niet? Omdat ik er niks meer van hoorde." De geschiedenis kan zich her halen. Stel je voor dat er nog eens zo'n ggzeling plaats vindt, zou Pim Sierks dan be reid zijn om, met gevaar voor eigen leven, wéér vele uren rond te vüegen? Een diepe zucht gaat aan het antwoord vooraf. "Acht jaar terug waren er maar weinig die het aandurfden. Boven dien drong de ernst van de zaak niet helemaal tot me door. Ik wist niet dat het vliegveld door zwaar bewa pende soldaten was omsin geld Later, toen ik de beel den terugzag, had ik in de ga ten in wat voor Hitchcock-ac- tige toestand ik was terecht gekomen. Opnieuw zoiets moeten doormaken? Tja. het ligt ook een beetje aan de om standigheden. Hoe het kngpt en zo, of er mensenlevens in gevaar zijn. Zelf zal ik niet vooraan in de nj gaan staan Maar ik denk, dat ze mg wel als één van de eersten voor een dergelijke klus zullen vragen. Wat ik zal doen hangt helemaal van de situatie af Belastingplicht Eén vraag nog tot besluit. Toen de missie was volbracht zou premier Den Uyl hebben ge zegd: zeg maar wat jullie wil len hebben. Sierks zou toen vrgstelling van belasting plicht voor het leven hebben gevraagd en.... gekregen "Was het maar waar. Tjonge, er zgn zoveel praatjes de wereld ingegaan, ik kgk nergens meer raar van op Zo zou ik ook tien procent van die 300.000 dollar hebben geëist. Wat ik ook had kunnen doen is tien procent van de waarde van dat vliegtuig vragen. Dat was tien mihoen gulden waard. De Fransen hadden die kist al afgeschreven. Alle maal gezwets Ik ga daar niet op in. Belachelijk." Misschien is hem die vraag wel honderd keer gesteld. Wat is er tussen hemel en aarde blijven zweven waarover nóóit met één woord is en zal worden gerept? Het ant woord klinkt wat bits: "Helemaal mets. Alles is, van mi nuut tot minuut, bij de veiligheidsdienst op een band ingesproken. Er is absoluut geen informatie achterge houden". goedkoper huurhuis in Den Haag te bemachtigen. Vanaf het moment dat zij in Den Haag woonden werd er door de artsen ook daadwerkelijk aandacht besteed aan de maagklachten van de heer Putker. Klachten, die vanaf het moment van de ggzeling spontaan waren ontstaan. Mevrouw Putker daarover "Daarom gooiden de artsen het steeds maar weer op die gijzeling, zonder dat ze mgn man echt onderzochten. Maar hij bleek dus wel een maagzweer te hebben, die, omdat er niets aan werd ge daan. kwaadaardig werd. Uit eindelijk bleek het in Den Haag, waar ze mijn man echt gingen onderzoeken, al te laat te zijn. Mijn man is aan maagkanker overleden". "Natuurlijk kun je die ggzeling niet direct de schuld geven van het overigden van mgn vader", zegt Peter. "Je kunt het nooit hard maken. Maar in feite is het wél zo". Kaarten De gebeurtenissen tijdens de gijzeling zelf zgn al lang naar de achtergrond verdrongen, niet in de laatste plaats door alles wat er daarna in het ge zin gebeurde. "Die drie we ken heb ik snel verwerkt", zegt Peter "Maar ik heb toen ook nooit echt gedacht dat mijn laatste uren waren ge slagen. Ik ben er steeds van uitgegaan dat de gijzeling door overleg zou worden op gelost". Rancunes jegens de regering, die niet bereid was de eisen van de kapers in te willigen, zijn hem vreemd. De Moluk- kers eisten aanvankelijk de vrijlating van 21 Zuid-Moluk- kers, die betrokken waren ge weest bg vorige ggzelingac- ties in Wijster en Amsterdam De kapers wilden met de los gekomen gevangenen en met de kapers, die tegelgkertgd een school in Bovensmilde gijzelden, met een vliegtuig vertrekken naar een onbe kende bestemming. 'Als ze niet hadden ingegrepen had die trein er misschien nu nóg wel gestaan", zegt Peter laconiek. De lange dagen vul den hg en zijn mede-passa- giers grotendeels met kaar ten. Ook werden er twee ver jaardagen gevierd. "Je moet er toch het beste van zien te maken We probeerden de moed erin te houden Niet dat ik iemand zo'n gijzeling gun. want het idee dat je niet weg kunt, dat je niet kunt doen wat je zelf wilt, is ver schrikkelijk. Je moet alles vragen - zelfs of je naar het toilet mag..." Ontwricht Van de bcvrgding zelf heeft hg weinig meer gemerkt dan dat hij gewekt werd door het la waai van Starfighters, die 's morgens om vier uur over de trein vlogen. "Vlak bg me ontplofte iets Dat knalde zo hard dat ik er bgna doof van werd. Daarna heb ik niets meer gehoord. Ik ben blgven liggen tot een marinier me kwam vertellen dat het alle maal voorbg was" Angst voor represaillemaatre gelen, maar ook het tegen gaan van sensatie zucht heeft Peter destijds doen besluiten zoveel mogelgk te zwggen over het gebeuren Ook nu nog is de angst voor die don kergekleurde groep Neder landers er, maar zowel Peter als zijn moeder vinden dat de nasleep van de hele affaire nu maar eens aan het licht moet komen Peter weet bijvoor beeld dat zgn familie lang niet de enige is geweest, du- door de ggzeling totaal ont wncht was 'Ik heb van me de geggzelden al zoveel na righeid gehoord kapotte hu- welgken. kwijtgeraakte ba nen Ze zouden net leder een, die in die trein heeft ge zeten. op de man af moeten vragen Ik denk dat je dan een boek kunt schrgven over de gevolgen die de kaping voor het persoonlijke leven van de betrokkenen heeft ge had" 'En dan krijg je wel een heel ander verhaal te horen dan dat van die paar ex-geggzel- den, die onlangs op de tv aan het wóórd kwamen in het programma 'Vijf jaar later'. Een programma, waarvan de maker nota bene de Nipkow- schrgf heeft gekregen. Maar hg is wel eenzgdig bezig ge weest. Waarom heeft hij al leen maar mensen aan het woord gelaten die het 'alle maal wel begrepen van de Molukkers"* Ik heb ook nu nog niets tegen Molukkcrs, echt niet. maar ik vind wél dat je onschuldige mensen niet mag ggzelen Met welk doel dan ook Echt, ik zat te kóken toen ik dat program ma zag Mij hebben ze niets gevraagd, en de ex geggzel den die ik spreek en die een heel andere mening hebben, ook niet Ze kijken wel uit. Iedereen is hier vol begrip voor de zaak van de Zuid Mo lukkers. En wij. als slachtof fers. moeten dat begrip ook hebben en verder onze mon den houden". Trein Peter doet zijn mond dan wel open. maar hij vermijdt de kans op een herhaling van zo'n ervaring zoveel moge lijk Een trein zal hg bgvoor- beeld nooit meer instappen Die ene keer dat hg het wel deed werd hg zenuwachtig "Ik zag meteen weer dat beeld voor me van de kapers, die met wapens de coupé kwamen ingestormd". Zgn moeder neemt de trein zo nu en dan wel - maar niet zon der extra mondvoorraad en een spel kaarten "Gek hé. dat neem ik altgd mee. voor het geval dit". Pim Sierks, de royaal besnorde gezagvoerder van Transavia, weet precies waarop met de ze voor hem niet zo leuke op merking wordt gedoeld; de driehonderdduizend dollar losgeld die niet met het vlieg tuig zijn teruggekomen. Het geld bleef in Syrië. De Franse ambassadeur overhandigde Sierks slechts een ontvangst bewijs. Hij zou eerst een goe de regeling treffen. Pas dan zouden de duiten terugko men. Maar die dollars moeten nog altijd worden 'overge maakt', verklaarde een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken. Hoe zit dat nou precies met dat geld? Nuchter reageert Sierks: "Dat moet je aan de Franse ambassadeur in Syrië vragen. Ik heb minister Van der Stoel het bewijs gegeven. Voor mij was daarmee de kous af. Vervelend blijft het wel. Ze geloven het niet. Ha len m'n huis in Engeland er bij en zo. Ja, 't is triest dat ze daarover maar blijven zeu ren. Constant zitten ze in je privé-leven te wroeten. Nie mand heeft er wat mee te ma ken hoe ik aan die woning ben gekomen. Op een eerlij ke manier, durf ik wel te zeg gen. Gewoon geruild met m'n huis in Nederland. Zelfs m'n vrouw zegt wel eens, voor de De toenmalige Transavia-bemanning bij hun ontvangst door ko ningin Juliana op Huis ten Bosch: v.l.n.r. Barry Knight. Pim Sierks en Ruud van der Zwaai. Foto: Peter Senten». "Toen die vier lagen te pitten", herinnert Sierks zich, "heb ik de bemanning op het hart ge drukt op haar stoel te blijven zitten. Want elke beweging zou fataal kunnen zijn. Die jongetjes waren wél beter ge traind dan wij met z'n drieën. Reken maar." Een goede sfeer kweken, het lukte Sierks. Spanning was er zeker in het vliegtuig, maar rust overheerste. In het begin had de bemanning het niet gemakkelijk. De terroristen deelden de lakens uit en daarmee basta. Terugblikkend zegt Sierks: "Met zeven man zat je in een ijzeren buisje. Dan moet het klikken. Geleidelijk werd het ook beter. De Japanners kwamen in de cockpit, schil den een appeltje voor me en ik mocht een pistool vasthou den dat één van hen aan het schoonmaken was. Ruud be handelde zelfs een geïnfec teerde vinger van één van die makkers." Een gevoel van onbehagen ging er door Sierks toen de terroristen te horen kregen dat ze Aden (Zuid-Jemen) zo snel mogelgk moesten verla ten. De kist moest hier een landing maken om te tanken Met het pistool in de hand kwam een Japanner naar hem toe en zei 'Hier, schiet me maar dood'. De reactie van de gezagvoerder was koel: 'Loop maar naar achte ren. Daar is een wc. Haal zelf de trekker maar over'. Hulp Pim, Ruud en Barry konden, zo zeiden de vier terroristen bij Mevrouw Putker en haar zoon Peter: "Je kunt er een boek over schrijven" (Foto GPD1 De zwaar beschadigde trein na de bevrijding nieuwsgierige Drentenaren nemen een kijkje. werd daardoor weggepromo veerd en zag zich genood zaakt ontslag te nemen. "Maar we hadden mijn sala ris nodig om ons huis in Wad dinxveen te bekostigen. Ik moést werk hebben. Veertig keer heb ik gesolliciteerd. Veertig keer moest ik weer dat hele verhaal ophangen over hoe alles in z'n werk was gegaan. Dan kwam alles weer boven. Ja, ik moést wel, want regelmatig had ik last van mi graine en dan was ik weer een dag uit de roulatie. Maar daardoor kreeg ik dus ner gens meer werk". Vakantie Het gezin snakte in die tijd naar een paar weken vakantie. He laas waren door de gijzeling zowel de vakantie als het vakantiegeld schoon op. Me vrouw Putker: "Ja, want die drie weken in Drenthe kost ten me zowel m'n vrije dagen als ons vakantiegeld". Even hoopten Peter en zijn ou ders dat de beloften over gra- grap natuurlijk, het is toch wel écht zo gegaan?" Kamer ren, buiten die centenzaak, nog invloed op zijn verdere leven gehad 'Nou, nee", laat Sierks haast la- koniek horen. "Persoonlijk niet. We hebben twintigdui zend gulden, belastingvrij, in de handjes gekregen. Mooi meegenomen. Tja en een vracht belangstelling waar van ik dacht dat alles na een week of twee wel vergeten zou zijn. Uitnodigingen voor feestjes en weet ik het alle maal. Nu pas, acht jaar later, ebt het wat weg. Gelukkig. Zo nu en dan reageert er wel eens een passagier als hij of zij m'n naam door de boor- dradio hoort. Eén keer heeft een passagier me voor zak uitgemaakt, omdat ik die Ja panners geen klap op hun kop had gegeven toen ze la gen te slapen." Woord Geen moment is die gedachte in het hoofd van Pim Sierks opgekomen. De gezagvoer der had zijn erewoord gege ven om de terroristen af te zetten op de plaats die zij hadden uitgekozen. Zorgen voor een goede verstandhou ding, dat was het enige dat hem voor ogen tis vakanties voor geggzelden en hun familieleden, waar over in tal van kranten werd gerept, ook gestand zouden worden gedaan. Helaas hoor den ze er niets meer over. Pe ter weet dat ook zijn mede gegijzelden nooit meer iets van deze geste hebben ge hoord. Uit de psychiatrische wereld daarentegen hoorden ze wel degelijk iets. Peter: "Er stonden hier meteen al lerlei psychiaters op de stoep. We werden in Gouda ontbo den, m'n moeder en ik, en toen we daar zaten zeiden ze: tja, we weten ook niet wat we met u aanmoeten. Nou, toen zgn we meteen maar weer op gestapt". De gebeurtenissen volgden el kaar in snel tempo op. Omdat mevrouw Putker er niet meer in slaagde werk te vinden moest het huis in Waddinx veen worden verkocht Ge lukkig wist de familie een Ja, het mysterie rond de ver dwenen dollars steekt nog altijd af en toe de kop op. Zoals bijvoorbeeld twee jaar geleden, toen één van de toenmalige bemanningsle den betrokken raakte bij een afpersingszaak die zich af speelde tussen hem en een bierbrouwerij. Pim was nog maar tien minuten in Neder land toen hij ervan hoorde. Er werden foto's gemaakt en gepubliceerd. Van hem al leen. "Het leek net of ik bij die afper sing was betrokken", roept hij uit. "En dan te bedenken dat ik de man om wie het gaat nooit meer spreek. Meteen werd dat verdwenen geld er bijgehaald. Zelfs in de Twee de Kamer werden er wéér vragen over gesteld. Op zo'n manier stellen ze je jaren ach ter elkaar in een kwaad dag licht. Nee, niet leuk hoor." Genoeg over de dollarkwestie. Zeventien uur van hot naar her vliegen met terroristen die er niet voor terugdeinzen een mensenleven op te offe ren voor het bereiken van hun idealen. Heeft het gebeu-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17