b? Wij zijn niet eng" "Rijsttafel is Hollandser dan hutspot" voor intelligente mensen zoekt het hogerop Halve eeuw Conimex Baarn ±K .TERDAG 31 JULI 1982 Ll bijna twintig jaar draait Mensa, een internationale club voor super-intelligente pensen, mee in net uitgebreide wereldje van verenigingen dat Nederland rijk is. Met 300 jeden kan men het bestaan van Mensa-Nederland tot nu toe niet bijster florerend toemen. Overigens niet omdat er weinig intelligente mensen in dit land zouden mdstappen. Volgens Gary Horch en Edu Braat, resp. voorzitter en publiciteitsmedewerker %j van Mensa-Nederland, moet Nederland zo'n 280.000 super-intelligente r mensen tellen. Het twee- tal:"Om lid te kunnen worden van Mensa moet je een algemene intelli gentie hebben die hoger ligt dan van 98 procent van de bevolking. Ons le denbestand moet dus ge- recruteerd worden uit 2 procent van de bevolking. Dat zijn ongeveer 280.000 mensen. Godzijdank zijn die niet allemaal lid, maar 500 tot 1000 leden moet toch haalbaar zijn". Radiopraatje Schaalvergroting heeft voor Mensa-Nederland twee aan trekkelijke kanten. Edu Braat:"Sommige Mensale den zitten nu tamelijk geiso- leerd. Met 1000 leden kunnen we regionale kringen vor men. Een ander punt is dat we internationaal ook graag een stem in het kapittel wil len hebben. Daar zijn mini maal 500 leden voor vereist". Op het ogenblik voert de Ver enigde Staten in de Mensa gelederen heel nadrukkelijk de boventoon. Ongeveer 50.000 van de in totaal 60.000 J" Mensaleden, verspreid over 80 landen, zijn daar geves tigd. Toch is Mensa niet af- komstig uit Amerika. ï1 De vereniging werd vlak na de Tweede Wereldoorlog in En- geland opgericht door de ad- vocaat sir Roland Berril. Hij deed dat naar aanleiding van een radiopraatje door een hoogleraar in de psychologie (Cyril Birt), die het idee op- perde om een register aan te 1 leggen van mensen met een hoge algemene intelligentie. In het begin van de jaren zes tig begon de groei van de ver eniging, die vooral aansloeg in de Verenigde Staten. De Nederlandse afdeling van Mensa werd in 1963 opge richt en was de eerste Mensa- groep op het vasteland. Het woord Mensa is afkomstig uit de Latijnse taal en bete kent 'tafel'. Edu Braat:"Daar mee wil men aangeven dat Mensa een Ronde Tafel Ge nootschap is waarbij nie mand aan het hoofd zit. Ie dereen is gelijk. Er is abso luut geen onderscheid naar welk discriminerend element ook. Leeftijd, opleiding, ras, geloof of noem maar op, het doet er allemaal niets toe". Gary Horch vult aan:"Ook een bestuursfunctie betekent niet dat men er op één of an dere manier bovenuit steekt. Er is nou eenmaal een be stuur nodig om de postzegel tjes te plakken. Het boeltje moet organisatorisch draai en". De organisatorische romps lomp behelst onder meer het verzorgen van lezingen, dis cussies, excursies, quiz avonden, puzzeltochten, cur sussen over bijvoorbeeld de relativiteitstheorie. Gary Horch:"Er zijn ook speciale interessegroepen op allerlei gebied. In de statuten staat dat de leden net zoveel aktivi- teiten kunnen ontplooien als zij zelf willen. Vanuit het be stuur wordt in elk geval maandelijks wel een aktivi- teit op poten gezet" Contacten Al die aktiviteiten zijn bedoeld om gestalte te geven aan de voornaamste doelstelling van de vereniging: het bevorde ren van contacten tussen mensen met een gelijke hoge algemene intelligentie. Van de andere doelstellingen - be langenbehartiging en het meewerken aan wetenschap pelijk onderzoek - is tot nu toe nog niet veel terecht ge komen. Gary Horch en Edu Braat:"Via Mensa ontstaan nieuwe vriendschapsbanden. De on derlinge gastvrijheid is erg groot. Van het uitwisselingsi dee komt echt iets terecht. Elk land heeft een contact persoon waar Mensaleden om het ledenregister kunnen vragen. Voor de buitenwe reld zijn de ledenlijsten ge heim. Dat gebeurt op verzoek van de leden zelf. Sommigen vinden het om allerlei rede nen niet zo prettig om in het openbaar op zo'n lijst te staan. Die redenen kunnen uiteenlopen van 'opzien te gen de reacties uit de omge ving' tot 'als de Russen ko men zijn wij de eersten die worden uitgeschakeld'. We hebben op de ledenlijst zelfs jarenlang een meneer X ge had die trouw z'n contributie betaalde maar alleen bij de psycholoog van onze vereni ging bekend was" Volgens het tweetal komt de angst voor openbaarheid - die waarschijnlijk voor velen ook een reden vormt om zich niet aan te melden bij Mensa - voort uit het feit dat het in Nederland niet goed in de markt ligt om boven de mid delmaat uit te steken. "Er zijn mensen die Mensa maar een enge club vinden. Die den ken dat we ons steeds op de borst lopen te slaan. Zo van: kijk eens hoe goed we zijn. Die ideëen vormen een drem pel. En dat is jammer, want Mensa kan voor mensen met een hoge intelligentie veel betekenen. Begrijp goed, ie mand kan vanwege zijn intel ligentie tamelijk geisoleerd zitten in werkkring of gezin. Denk niet dat het altijd op prijs wordt gesteld als ie mand erg pienter, erg snel van geest is". Test Men kan lid worden van Mensa als de hoge intelligentie is aangetoond door het afleg gen van een test onder lei ding van een door Mensa aan gestelde psycholoog. Een dergelijke test duurt onge veer 2,5 uur. Een andere mo gelijkheid om lid te worden is het overleggen van een ver klaring van een andere voor Mensa aanvaardbare psycho loog. Aangeraden wordt eerst een zogenaamde thuistest af te leggen die op aanvraag (Mensa Nederland, postbus 100. 3500 AC Utrecht) met an dere informatie wordt toege stuurd. Op grond van de uit komst van de thuistest laat een Selectiecommissie weten of er een goede kans bestaat op het met succes afleggen van de eigenlijke test. Gary Horch:"Veel mensen zijn bang voor de tests, bang om voor zichzelf af te gaan. Dat betreft bijvoorbeeld mensen die het maatschappelijk heb ben gemaakt. En maatschap pelijk succes heeft maar ge deeltelijk te maken met intel ligentie Maatschappelijk succes is mede afhankelijk van factoren als hard werken, discipline, sociale vaardighe den. Ik ken een professor, een erg aardige man. die durft niet. Hij is bang dat hij de tests niet haalt. Ach, zo be nauwd hoeft men, nou ook weer niet te zijn. Één op de vijftig is erg intelligent. In el ke stadsbus zit er bij wijze van spreken één. Dus zo bij zonder is dat nou ook weer niet". Mensaleden kunnen qua be roep in principe variëren van putjesschepper tot hoogle raar. Edu Braat (zelf taxateur van kunst en antiek) en Gary Horch (sociologe) daarover- "Mensen met allerlei ver schillende beroepen zijn lid. Het ledental telt daarnaast vrij veel studenten en waan zinnig weinig vrouwen. Bij dat laatste speelt volgens ons mee dat veel vrouwen de tests niet willen afleggen om geen problemen met hun echtgenoot te krijgen. Helaas is het zo dat mannen het meestal niet prettig vinden als hun vrouwen intelligenter blijken te zijn". Edu Braat en Gary Horch; mee als een talent' Hoogbegaafd Mensaleden worden wel aange duid als hoogbegaafden. Edu Braat:"Maar hoog begaafd is een heel algemene term. Je kunt hoogbegaafd zijn op sportgebied, op ambachtelijk gebied, op muzikaal gebied Wij zijn intellectueel hoogbe gaafd. Dat is wellicht een ver warrende uitlating want in tellect en intelligentie wor den nogal eens door elkaar gebruikt. Bij een intellectu eel persoon moet je denken aan iemand die over veel ken nis beschikt, een gestudeerd iemand, een boekenwurm. Bij intelligentie moet je den ken aan een vermogen om dingen te begrijpen". Intelligentie krijg je (Foto Luuk Goseweher». "Natuurlijk heeft iedereen tot op zekere hoogte dat vermo gen. maar Mensaleden be schikken in dat opzicht over een extra groot vermogen. De woorden schrander en slim zijn hierbij op hun plaats. Je kunt intelligent zyn zonder veel te weten" "Intelligentie krijg je als een ta lent mee. Je moet het wel ontwikkelen. Mensaleden zijn over het algemeen erg veelzijdig, in veel dingen geïnteresseerd. Een andere kenmerkende eigenschap is hun individualisme. Ze heb ben een uitgesproken eigen mening, wat wel in eigenwijs heid kan ontaarden. Ze be schikken over het algemeen ook over gevoel voor humor, wat een zekere zelfrelative ring inhoudt. Daarnaast geldt voor velen dat ze op de mid delbare school niet veel heb ben gepresteerd. Einstein is daar een voorbeeld van. Het onderwijs brengt voor derge lijke mensen kennelijk te weinig stimulans". Willekeurig Achteraf blijken mensen als Einstein dan toch tot de 'bo venlaag' van twee procent te horen, een percentage dat vrij willekeurig is gekozen. Volgens Edu Braat en Gary Horch kan de grens voor su per-intelligentie net zo goed by 3 of 4 procent van de be volking worden gelegd. "Maar men heeft nu eenmaal 2 procent genomen. Dat is een internationaal historisch gegeven". Het tweetal tot slot:"Er wordt wel eens aangehikt tegen Mensa in de trant van: waar om moeten intellectueel hoogbegaafden zich vereni gen? Wel. niet anders dan om dezelfde reden waarom bij voorbeeld duivenmelkers zich verenigen. Het is ge woon leuk om iets gemeen schappelijks te hebben, in dit geval het gemeenschappelijk vermogen om snel informatie te verwerken. Het is jammer dat er zulke vreemde gedach ten over onze club leven. Kijk, bij een duivenclub is men trots als de eerste prijs wordt behaald. Muzikaal ta lent of sporttalent wordt toe gejuicht Dat vindt men prachtig, maar tegenover een club van zeer intelligente mensen voelt men een zekere géne. Nou. we kunnen ieder een verzekeren: niemand in de Mensaclub voelt zich su perieur". „Wat doen we als we een buitenlander op bezoek krijgen en we willen hem iets laten proeven dat kenmerkend is voor Nederland? We piekeren er niet over om hem hutspot met klapstuk voor te zetten. Nee, dan rennen we met hem naar de Chi nees. Dat is ook lo gisch. De rijsttafel zoals wij die kennen, is een mengeling van de Indo nesische en de Chinese keuken die in ons land verder is gecultiveerd". Aan het woord is F. Herman de Groot, manager van het Baarnse bedrijf Conimex. 's werelds grootste producent van rijsttafelprodukten en dit jaar een halve eeuw oud. „De rijsttafel is typisch Neder lands geworden", vindt hij, „typischer dan hutspot". be- Begraven aat Vooral de laatste tien jaar heeft eu_ het oosters eten en koken ;en snel aan populariteit gewon- ^er nen. Herman de Groot strooit met marktonderzoekcijfers ien om ^at illustreren. In 1968 eg_ at 40 procent van de Neder- rer_ landse gezinnen nooit oos- op ters, vorig jaar was dat nog lUr_ maar 11 procent. ,en Tegenwoordig valt één op de tien warme maaltijden die 0IV thuis worden genuttigd in de net categorie Chinees-Indisch. jn Bijna twee van de drie huis- log vrouwen maken regelmatig vej_ zo'n maaltijd zelf. Vooral in elfs J°n6e gezinnen neemt de ge- ïeel woonte toe om de spruitjes af be_ te wisselen met nasi of bami „Wij opereren in een van de ncj. weinige markten van de le- ma_ vensmiddelenbranche die oep nog steeds groei vertonen". ajs Conimex is de handig geven te (je den afkorting van Conserven toe_ Import- en Exportonderne- ,ml ming. In 1932 opgericht door lers *wee jonge inwoners van toe_ Baarn - notariszoon Tonnie ken Schouten en zijn vriend Al- ers_ phonse Sterneberg - die rb0, Spaanse produkten zoals sar- en_ dines en olijven gingen in- e in voeren om die in hun dorp huis aan huis te verkopen Gebrek aan kennis verhinder de ze niet om een paar jaar la ter ook Indische specialités te gaan importeren. De eerste zending bestond uit trassie (gefermenteerde garnalen) en goela djawa (Javaanse riet suiker), die door een verpak- kingsfout tot één brij aaneen was gekoekt en een dermate penetrante geur verspreidde dat de jonge ondernemers de handel ijlings in hun tuin be groeven In 1936 werd ook met produk- tie begonnen: het bakken van sambal op een keukenblokje, ingeklemd tussen twee bu reaus. Volgens een recept van een oud-KNIL-militair die hiervoor als deeltijdwer ker was ingehuurd. Schouten overleed in de oor logsjaren. De activiteiten van Conimex waren toen mini maal, maar in 1945 pakte Sterneberg de draad weer op Hij had zich intussen door zelfstudie ontwikkeld tot een Indié-kenner die o.a voor winkeliers een cursusboekje over oosterse levensmidde len schreef. Doorbraak e grote doorbraak voor het be drijf kwam in de jaren vijftig. Twee belangrijke oorzaken de immigratie van enkele honderdduizenden mensen uit Indonesië en de storm Door Frits Koffijberg achtige opkomst van het Chi nese restaurant Toen Coni mex in 1972 volledig eigen dom werd van de Britse gigant Reckitt Colman, was de Baarnse fabriek al de groot ste in zijn soort ter wereld. In 1972 werkten er 175 mensen. Dat zijn er nu 190, terwijl de omzet sindsdien bijna ver viervoudigd is. De afgelopen tien jaar is er veel bijge bouwd en fors geautomati seerd. „Maar naast zeer hoge technologie tref je hier ook nog heel knullig handwerk aan". Conimex dekt tussen de 75 en 80 procent van de markt. De concurrentie richt zich vooral op de prijzen, aldus Herman de Groot, die zich daarover wel eens zorgen maakt. „Want van ons als marktlei der wordt verwacht dat we ook investeren in de uitbouw van de markt" Over smaak valt te twisten, zegt hij, maar niet over kwaliteit. „We hebben enorme investe ringen gedaan, gericht op kwaliteit. Zo vinden we het heel belangrijk dat we een la boratorium hebben voor de kwaliteitscontrole. Per slot van rekening importeren we uit landen waar men het vaak niet zo nauw neemt met de hygiëne. „Wij zijn de enige die sambal maken van verse pepers", zegt hij verder: „Als de pe pers worden geoogst, zorgen wc dat ze binnen vier dagen hier zijn en dan worden ze di rect ingelegd. Anderen ma ken sambal van gemalen ge droogde pepers die met wa ter worden teruggeweld. Dat verschil is echt te proeven". Geen blik Spaanse pepers en gedroogde uien vormen qua volume de belangrijkste grondstoffen De pepers komen uit Marok ko. Griekenland, Italië en Frankrijk, de uien uit Oost Europa en Egypte. Kruiden en specialités betrekt Coni mex uit het Verre Oosten (Maleisië. Thailand) en Afn ka. „Niet zo veel meer uit In donesië. want tydens de Soe- karno-periode hebben we naar andere importkanalen moeten zoeken en die heb ben we nog steeds" Een derde van de omzet bestaat uit produkten die vyf jaar ge leden nog niet bestonden Pakjes 'mix' bijvoorbeeld met behulp waarvan in min der dan een half uur een oos terse maaltijd kan worden klaargestoomd. Smaak ver vlakking? Daar hoeft volgens Herman de Groot geen spra ke van te zijn. „Als de huis vrouw volgens een eigen re cept kookt, wordt er uit de losse pols gekruid. Nou. met zo n pakje kun je ook prut sen. Er is helemaal geen be zwaar tegen om er wat extra knoflookpoeder by te gooien of wat je maar in huis hebt. In zo'n pakje zitten overigens veel meer ingrediënten ver werkt dan de huisvrouw an ders zou gebruiken" „Van smaak vervlakking kun je pas spreken bij echte kant en-klaar maaltijden, maar die doen het in Nederland niet". Conimex heeft ooit nasi en bami in blik in zyn assorti ment gehad. „Maar die werd meer op het gemak verkocht, niet omdat het spul zo lekker was. Daar zyn we lang gele den mee gestopt". Hij vertelt over een mevrouw die les gaf in Indisch koken en tegen haar cursisten zei: je moet niet de ketjap van Coni mex nemen, maar naar toko X gaan. want die heeft zyn ei gen ketjap. „En wat wil het geval? Dat wy aan die toko grootverpakkingen van tien liter leveren en die vent vult daarmee zyn eigen flessen". Recepturen worden in eigen beheer vervaardigd Coni mex heeft daarvoor een pro- duktontwikkelingslaborato rium. Daarnaast kent het be- dryf een afdeling recepten- service waarvan een druk ge bruik wordt gemaakt: zo n 750 aanvragen per week. voornamelijk van particulie ren. „Maar we worden ook geregeld geraadpleegd door schrijvers van kookboeken en eetrubneken en door koks". Het bedryf heeft dit jaar zes nieuwe produkten op de markt gebracht, waaronder vyf natrium-arme. „Veel fa brikanten conserveren met behulp van zout Het is de goedkoopste methode, maar heeft wel zyn invloed op onze gezondheid" Emigranten Van de totale omzet wordt 15 tot 20 procent uitgevoerd Naar veertig landen „Overal waar maar Nederlanders zit ten Emigrantenlanden zoals Canada en Australië zyn be langrijke afzetgebieden Ove rigens geloven we dat op lan ge termyn het oosters eten ook elders in Europa belang ryke voet aan de grond zal krygen, zeker in Noord Duitsland en Scandinavië" Van de recessie merkt men in de omzet weinig. „Dit soort maaltyden wordt met als duur ervaren. Onze grootste concurrent is overigens niet de aardappel, maar de groen te. In periodes waann de groente duur is zien we een stijgende lijn in het verbruik van nasi en bami" De ketjapkokerij: "...die vent vult daarmee zijn eigen flessen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15